Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μπορείς να δώσεις λίνκ να την δοκιμάσω εγώ τώρα? έχω πρόβλημα,σε όλες τις ρομ κάτι πάει στραβά.....

 

http://m.kaskus.co.id/thread/540006f960e24bd6028b4569/official-lounge-himax-polymer-android-real-octacore-harga-terjangkau/

 

Λογικά πρέπει να είναι η ιδανική.

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

 

ευχαριστώ.... την περνάω τώρα και σου λέω εντυπώσεις.

 

**** περνιέται με τον ίδο τρόπο, γιατί βλέπω είναι rar και μέσα έχει ένα cpb αρχείο???

 

**** όχι δεν περνιέται με τον ίδο τρόπο... μπορεί κάποιος να βοηθήσει? έχω κάνει wipe τα πάντα 3 φορές και είμαι στην φάση να περάσω την ρομ....

Edited by Aelin
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ.... την περνάω τώρα και σου λέω εντυπώσεις.

 

**** περνιέται με τον ίδο τρόπο, γιατί βλέπω είναι rar και μέσα έχει ένα cpb αρχείο???

 

**** όχι δεν περνιέται με τον ίδο τρόπο... μπορεί κάποιος να βοηθήσει? έχω κάνει wipe τα πάντα 3 φορές και είμαι στην φάση να περάσω την ρομ....

 

Εφόσον το αρχείο δεν είναι zip αλλά cpb η διαδικασία δεν είναι ίδια. Θα πρέπει να περαστεί με SPFT η YGDP tools.

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το αρχείο δεν είναι zip αλλά cpb η διαδικασία δεν είναι ίδια. Θα πρέπει να περαστεί με SPFT η YGDP tools.

 

μπορώ να χρησιμοποιήσω κάτι απο αυτά τώρα, ή πρέπει να περάσει άλλη ρομ, και μέσω λειτουργικού να την περάσω?

Link to comment
Share on other sites

μπορώ να χρησιμοποιήσω κάτι απο αυτά τώρα, ή πρέπει να περάσει άλλη ρομ, και μέσω λειτουργικού να την περάσω?

 

Και τώρα μπορείς. Ούτως η άλλως η διαδικασία μέσω SPTF η YGSP γίνεται με κλειστό το τηλέφωνο.

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Και τώρα μπορείς. Ούτως η άλλως η διαδικασία μέσω SPTF η YGSP γίνεται με κλειστό το τηλέφωνο.

 

οκ, επειδή δεν έχω ιδέα, και επειδή μάλλον πρέπει να διαβάσω αρκετά για να μπορέσω να το κάνω αυτό, κατέβασα αυτή http://bbs.ydss.cn/thread-472318-1-1.html που είναι η τελευταία της coolpad και δοκιμάζω....

Link to comment
Share on other sites

σκαλιζοντας, αμέριμνα, το μαγαζι για καμιά εφαρμογη της προκοπής, επεσα πάνω σ' αυτο..

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.inline.music.player.demo

το θέμα δεν είναι η εν λόγω εφαρμογή, αλλά μιά παράγραφος της περιγραφής της

 

*** KNOWN ISSUE WITH ANDROID 4.1+ DEVICES ***

Audio effects reduces overall volume - https://code.google.com/p/android/issues/detail?id=41166

 

και ψαχνοντας παραπανω επεσα πανω σ' αυτο.

https://code.google.com/p/android/issues/detail?id=62715&q=Audio%20problems%20on%204.4&colspec=ID%20Type%20Status%20Owner%20Summary%20Stars

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Έχετε θέμα με το Mobile hotspot ? Προσπαθώ να συνδέσω το tablet για Internet και ενώ συνδέεται δεν με βάζει internet. Είμαι με την 4.4 του Ισπανού

 

Δοκίμασε ένα reboot στο κινητό. Ενώ γενικά δεν είχα θέμα εγώ, σήμερα μου έτυχε. Έκανα reboot και όλα καλά. Και φοράω pure AOSP v2.

Link to comment
Share on other sites

σκαλιζοντας, αμέριμνα, το μαγαζι για καμιά εφαρμογη της προκοπής, επεσα πάνω σ' αυτο..

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.inline.music.player.demo

το θέμα δεν είναι η εν λόγω εφαρμογή, αλλά μιά παράγραφος της περιγραφής της

 

*** KNOWN ISSUE WITH ANDROID 4.1+ DEVICES ***

Audio effects reduces overall volume - https://code.google.com/p/android/issues/detail?id=41166

 

και ψαχνοντας παραπανω επεσα πανω σ' αυτο.

https://code.google.com/p/android/issues/detail?id=62715&q=Audio%20problems%20on%204.4&colspec=ID%20Type%20Status%20Owner%20Summary%20Stars

 

ενδιαφερον..

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

οκ, επειδή δεν έχω ιδέα, και επειδή μάλλον πρέπει να διαβάσω αρκετά για να μπορέσω να το κάνω αυτό, κατέβασα αυτή http://bbs.ydss.cn/thread-472318-1-1.html που είναι η τελευταία της coolpad και δοκιμάζω....

 

για πες και σε μας εντυπωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έρχεται από laek ΚΚ v2.2 βασισμένη στην επίσημη aosp του himax polymer, με ολα τα bugs διορθωμένα. Ψήνεται στο modaco...

Μηπως δεν θα λεγετε v2.2 αλλα ν3?

laek.17, on 14 Sept 2014 - 10:01 PM, said:

Tomorrow i will update v3, with new kernel from v021, fixed charging animation, high volume, 30 levels in media volume...

 

I have decided to change the number (2 to 3) when i update the kernel...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

και εγω κατοχος του F1, απο minideal.το τηλ μαμαει........

το πηρα με 124Ευρω τοτε.... τιμη που φοβασαι οτι το site θα σου φαει τα χρηματα!!!!

απλα θα ηθελα να ζητησω κατι.

το τελευταιο μου post στις 19 αυγουστου και σελιδα 130.

-νομιζω ειχε βγει η 4.4 τοτε-

σημερα οι σελιδες φτασανε τις 211.

οποτε καταλαβαινετε, πως εαν δεν εισαι με το φορουμ ανα χειρας, εχασες τα παντα.

εχω φαει 1 ωρα απο 211 και πισω ,διαβαζοντας διαφορα και σχετικα-ασχετα πραγματα... και δε λεω να φτασω στην 130.......

 

δεν εχω καταλαβει ακριβως εαν βγηκε η 4.4 official

μπορει καποιος να μου απαντησει 'η να δωσει λινκ να διαβασω?

ευχαριστω.

 

PM

#1 to handcent sms ειτανε αποτυχια. ποτε δεν πηρα 4ψηφια sms.εβαλα το GOsms και ειδα ασπρη μερα!!!

#2 κανενα cam soft δεν μου δουλεψε καλυτερα απο το "A Better Camera"

#3 το ρημαδι το gps(το wifi κλειστο) τελευταια φορα πηρε καμια 10 λεπτα να κλειδωσει.

(απο MTK Engineering βλεπω οτι αργει να βρει δορυφορους.)

#4 δε θυμαμαι ποιο προγραμα ειναι, αλλα ειναι ενα που κοβει τη συχνοτητα του επεξεργαστη, ή κλεινει πυρηνες.

καλο για αυτους που δεν push-αρουν την επεξεργαστικη ισχυ με κερδος την μεγαλυτερη διαρκεια μπαταριας

#5 προς ΟΛΟΥΣ αυτους που ακομα ρωτανε αν το κινητο αυτο αξιζει..... αν ειχε μποιλερ θα σου'κανε και espresso...... λολ

Edited by combra24
Link to comment
Share on other sites

#2 κανενα cam soft δεν μου δουλεψε καλυτερα απο το "A Better Camera"

#3 το ρημαδι το gps(το wifi κλειστο) τελευταια φορα πηρε καμια 10 λεπτα να κλειδωσει.

(απο MTK Engineering βλεπω οτι αργει να βρει δορυφορους.)

#4 δε θυμαμαι ποιο προγραμα ειναι, αλλα ειναι ενα που κοβει τη συχνοτητα του επεξεργαστη, ή κλεινει πυρηνες.

καλο για αυτους που δεν push-αρουν την επεξεργαστικη ισχυ με κερδος την μεγαλυτερη διαρκεια μπαταριας

#5 προς ΟΛΟΥΣ αυτους που ακομα ρωτανε αν το κινητο αυτο αξιζει..... αν ειχε μποιλερ θα σου'κανε και esprecco...... λολ

 

Για kitkat laek v2.1:

 

2: Τσέκαρε και το lenovo super camera. Πολλή μόντα φωτογραφίας και δυνατότητες μεγάλες...

 

3: Την πρωτη φορά αργεί λίγο αλλά όχι και δεκάλεπτο! Μολις κατεβάσει δεδομένα υποβοηθησης μετά στρώνει.

 

4: Στα rom settings έχει ενσωματωμένο το mtk performance mode στην εν λόγω ρομ. Αλλά αν θες κατέβασε από play store το no frills cpu control.

 

5: Εμένα έχει αρχίσει να μου πλένει τα ρούχα, να σιδερώνει και να μαγειρεύει. Μάλλον θα το κρατήσω τελικά.:lol::lol::lol:

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Stock αριστερά lenovo δεξιά. Ρύθμιση default και για τις δύο η οποία βεβαίως δεν είναι ιδιαίτερη καλή για την εν λόγω λήψη. Με ελάχιστο πειραγμα θα ήταν πολύ πιο ζωηρές. Edited by Algorithm
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο εγκατέστησα την a better camera 3.24.

Σε σχεση με την λενοβο καμερα που ειχα εως τωρα:

Τολμω να πω οτι συγχρονίζει καλύτερα το φλας στο απόλυτο σκοτάδι.

Λαμβάνει φωτογραφία στην μέγιστη φωτεινότητα του φλας.

Εχει περισσότερο λεπτομέρεια στην φωτογραφία και κατα συνέπεια μεγαλύτερο μεγεθος αρχείου (παράδειγμα : σε απόλυτο σκοτάδι εστίαση στα 3 μετρα με φλας, στο ιδιο σημείο : 6,39mb a better camera - 2,90mb lenovo camera.

Εχει περισσότερες ρυθμίσεις

Βγαζει μεγαλύτερης ευκρίνειας φωτογραφίες!

 

Συνεπως.... Bye bye lenovo camera

 

 

Α, και με την ευκαιρία...

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Screenshot_2014-09-15-03-40-28_zpsoinhzdqy.png

 

Το ελιωσα στο ίντερνετ + ραδιόφωνο (non stop)

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

αντε εγω μαλωνω με μια βοτκα.... εχω προηγουμενα..

εσεις τι νταλκα βαρατε 4 το πρωι????!!!

χεχε..

ρε σεις... πηγα να παρω μπακ-απ αφου ειδα το βιντεο-οδηγο, και μου'βγαλε κατι κινεζικα σε μπλε οθονη. λολ.

μυρισε το σωβρακο μου, οποτε εξω η μπαταρια, μπουτ κανονικα, καπακια και θηκες, και ολα καλα!!!

χαχαχα..... τι θελω και μπλεκω τετοια ωρα ρε γμτ.. χωρια που η βοτκα μου κλεινει το ματι... λολ.

Link to comment
Share on other sites

αντε εγω μαλωνω με μια βοτκα.... εχω προηγουμενα..

εσεις τι νταλκα βαρατε 4 το πρωι????!!!

χεχε..

ρε σεις... πηγα να παρω μπακ-απ αφου ειδα το βιντεο-οδηγο, και μου'βγαλε κατι κινεζικα σε μπλε οθονη. λολ.

μυρισε το σωβρακο μου, οποτε εξω η μπαταρια, μπουτ κανονικα, καπακια και θηκες, και ολα καλα!!!

χαχαχα..... τι θελω και μπλεκω τετοια ωρα ρε γμτ.. χωρια που η βοτκα μου κλεινει το ματι... λολ.

 

Μιλάμε πονάω από το γέλιο...

Η πλέον γλαφυρή περιγραφή ever :lol::lol::lol:

Edited by Algorithm
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε πονάω από το γέλιο...

Η πλέον γλαφυρή περιγραφή ever :lol::lol::lol:

 

καλα... γελα εσυ!!!

ειχα το VAMO και ρουφουσα με αγωνια μεχρι να δω το μενου για μπακ-απ,

και οταν ειδα τα κινεζικα, χωρια που πηρα το σωβρακο στο χερι,

κοντεψα να πιω το καπνικο υγρο απο το μπουκαλακι απο την τρομαρα. ζαλιστηκα σου λεω!!!

αλλα νταξ.... σαν κυριος, εβαλα καπακια και σιλικονες, και ολα οπως πριν.

μια μικρη τρεμούλα που εχω ακομα την πολεμαω με την βοτκα που κατα τυχη βρεθηκε στην καταψυξη.... Ο.ο

Link to comment
Share on other sites

καλα... γελα εσυ!!!

ειχα το VAMO και ρουφουσα με αγωνια μεχρι να δω το μενου για μπακ-απ,

και οταν ειδα τα κινεζικα, χωρια που πηρα το σωβρακο στο χερι,

κοντεψα να πιω το καπνικο υγρο απο το μπουκαλακι απο την τρομαρα. ζαλιστηκα σου λεω!!!

αλλα νταξ.... σαν κυριος, εβαλα καπακια και σιλικονες, και ολα οπως πριν.

μια μικρη τρεμούλα που εχω ακομα την πολεμαω με την βοτκα που κατα τυχη βρεθηκε στην καταψυξη.... Ο.ο

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα...

Έχω χαλάσει αλλαξιές πολλές όπως και πολύς λαός με αυτό το σπορ...

 

Από ένα σημείο και πέρα η συσκευή δεν παίζει ρόλο, το χόμπι αυτό είναι σαν το καζίνο τα χαρτιά και τα ζάρια...

 

5 ρομ σε λιγότερο από μία εβδομάδα. Αμέτρητες ρομ από τότε που ξεκίνησα εδώ και χρόνια, κάποιες συσκευές τούβλο...:D

 

Όλα για το παιχνίδι. ( μόνο διαφήμιση καζίνο Λουτράκι λείπει ) :p Σκέψου τραπέζι που αντί για black jack να είναι τύποι να βάζουν ρομ σε συσκευές...

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω απόλυτα...

εσυ με καταλαβαινεις΄. αλλα οχι και η βοτκα....

αυριο μετα την δουλεια θα κανω πειραματα.

ελπιζω να μην μου βγουνε σαν το πειραμα της φιλαδέλφειας και ξαφανισω κανα κινητο!!!!!!!

νυχτες!!!

Link to comment
Share on other sites

για γρηγορο λοκαρισμα gps οποιος θελει μπορει να δοκιμασει αυτο το gps.conf --> https://www.sendspace.com/file/2qdgwx

 

Πως μπαινει:

Kαταρχην θελουμε root.Παιρνουμε το αρχειακι gps.conf (με καποιον file explorer που μπορει να σου δωσει δικαιωματα r/w ,εγω χρησιμοποιω root explorer πχ) επιλεγουμε ''mount r/w'' στον exporer μας για να μπορει να κανει αλλαγες σε system files και το βαζουμε στον φακελο /system,παταμε παρατεταμενα το αρχειακι,επιλεγουμε permissions και τις αλλαζουμε σε rw,r,r δηλαδη να ειναι τικαρισμενα τα owner:read και write,group:read,others:read και παταμε Ok.Παμε στον φακελο system/etc και βρισκουμε το παλιο gps.conf,το μετανομαζουμε σε gps.confbackup και το αφηνουμε εκει για την περιπτωση που θελουμε να ξαναπερασουμε το παλιο gps.conf.Παμε πισω στον /system παιρνουμε το νεο μας gps.conf και το κανουμε paste στον system/etc.Κανουμε reboot

 

Για να επαναφερουμε το παλιο gps.conf : παμε στον system/etc και σβηνουμε το gps.conf,μετονομαζουμε το gps.confbackup σε gps.conf,τσεκαρουμε τα permissions να ειναι οπως απο πανω και reboot

 

Επισης παιζει και αυτο το gps.conf που ειναι και αυτο βελτιστοποιημενο για Ελλαδα https://www.sendspace.com/file/3bzfkf

 

Η διαδικασια ειναι ασφαλης,βεβαια ενα cwm/twrp backup ειναι παντα καλο να υπαρχει πριν κανουμε αλλαγες σε αρχεια system

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Εντελώς offtopic,ευχαριστώ την Aelin που προσφέρθηκε να μου στείλει το screen protector και μάλιστα από την Θεσσαλονίκη.
Σημασία δεν έχει η πτώση, αλλά η πρόσκρουση.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια το gps στο συγκεκριμενο κινητο εχουμε πει οτι ειναι τελειο και πολυ γρηγορο.

Ακρβως ετσι ειναι,απλα σε καποιες rom εχει διαφορες στους χρονους κλειδωματος.Με την 4.2 ας πουμε,εκανε στο 1ο κλειδωμα μετα απο φλασαρισμα 30sec........ενω με 4.4 και 2-3min η και παραπανω καποιες φορες.Οποτε δεν ειναι καποιο προβλημα hardware.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, σε λίγες μέρες θα είμαι και εγώ ένας ακόμα κάτοχος του F1. Ελπίζω να έχουμε μία super kitkat μέχρι τότε αν και από όσο διαβάζω κυκλοφορούν 1-2 αξιόλογες. Σήμερα το καμάρι μου μπήκε στο αεροπλάνο στη Σιγκαπούρη και ελπίζω σε καμιά 15αριά μέρες να το έχω. Μου έστειλε και η καλή η κοπελίτσα η Vivian από το Vickmall μια φωτογραφία να το βλέπω να μου περνάει ο καημός...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...