Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

παιδια ειμαι με την iNew V3 plus και οταν συνδεω το κινητο στον υπολογιστη δεν ανοιγει τιποτα ουτε το αναγνωριζει ουτε βρισκω απο που κανω usb debugging

μπορει να βοηθησει καποιος;

 

edit: μπηκε MIUI V7

Edited by boxeur

Oneplus 8T - Poco F2 Pro - Redmi 8 - Redmi Note 4X - Samsung Galaxy J5 - Coolpad F1 - Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι με Miui απο κουςκους,κατεβασα το update 5.9.1 απο το updater της μιουι μεσα το κινητο εκανε ρεσταρτ σε ρεκοβερυ και παω να το φλασαρω και μου βγαζει fail.διαβαζω το log και βλεπω" this package is for lcsh92_wet_jb9 devices this is a cp3297w.Τι να κανω ρε παιδια για να εγκαταστησω το update? Μηπως χρειαζεται να κανω καποιο wipe? δεν θελω να χασω τιποτα Edited by virvilis
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι με Miui απο κουςκους,κατεβασα το update 5.9.1 απο το updater της μιουι μεσα το κινητο εκανε ρεσταρτ σε ρεκοβερυ και παω να το φλασαρω και μου βγαζει fail.διαβαζω το log και βλεπω" this package is for lcsh92_wet_jb9 devices this is a cp3297w.Τι να κανω ρε παιδια για να εγκαταστησω το update? Μηπως χρειαζεται να κανω καποιο wipe? δεν θελω να χασω τιποτα

Τα update μόνο από το needrom εκεί που τα ανεβαζω κάνουν για το τηλ μας....

 

----- προσθήκη μηνύματος 31 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι αλλά πρέπει να κάνω λογαριασμό στην miui μπορώ να κάνω και ας έχω coolpad ;

Φυσικά και μπορείς και εγώ έχω....

 

----- προσθήκη μηνύματος 88 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι αλλά πρέπει να κάνω λογαριασμό στην miui μπορώ να κάνω και ας έχω coolpad ;

Φυσικά και μπορειε

Link to comment
Share on other sites

Τα update μόνο από το needrom εκεί που τα ανεβαζω κάνουν για το τηλ μας....

 

----- προσθήκη μηνύματος 31 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φυσικά και μπορείς και εγώ έχω....

 

----- προσθήκη μηνύματος 88 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φυσικά και μπορειε

 

Ok θα χρειαστει να κανω wipe πριν την κάνω εγκατασταση; Δεν θελω να χασω τιποτα ουτε τη παραμικρη ρυθμιση

Link to comment
Share on other sites

Επειδη θελω να παραγγειλω μια οθονη με digitizer για ενα φιλο που του εσπασε εχει διαφορα αυτη που ειναι για coolpad f1 8297 με το δικο μας coolpad f1 8297w;

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα χρόνο, σήμερα το κινητό μου έπεσε και προσγειώθηκε όλο με την οθόνη στο πάτωμα. Λειτουργεί κανονικά αλλά στην οθόνη υπάρχουν κάθετες γραμμές και η ανάλυση φαίνεται σαν χαλασμένη. Βλέπω στα 15€ το Screen Digitizer + LCD Display στο ebay. Υπάρχει κάποιος που έχει αλλάξει την οθόνη και βρήκε τη διαδικασία εύκολη;

 

αν έχεις κατσαβιδάκια γίνεται θέλει και κόλα ειδική αυτοκόλλητο

δεν ξέρω αν μπορείς να την κολλήσεις με άλλη κόλα.

tempered glass είχε η οθόνη? γιατί το δικό μου έπεσε 2 φορές έκανε ρωγμές το tempered glass και η οθόνη ζει..

σε κινητό που δεν είχε tempered glass άλλαξα την οθόνη...

αν δεν έχεις παρήγγειλε

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αν έχεις κατσαβιδάκια γίνεται θέλει και κόλα ειδική αυτοκόλλητο

δεν ξέρω αν μπορείς να την κολλήσεις με άλλη κόλα.

tempered glass είχε η οθόνη? γιατί το δικό μου έπεσε 2 φορές έκανε ρωγμές το tempered glass και η οθόνη ζει..

σε κινητό που δεν είχε tempered glass άλλαξα την οθόνη...

αν δεν έχεις παρήγγειλε

Εγω το εχω 1 μηνα παροπλισμενο με χαλασμενη οθονη(επεσε στη θαλασσα).Ευτυχως χαλασε μονο η οθονη.Εχω παραγγηλει απο ebay(μεσω φιλου απο Σκωτια)και την περιμενω απο μερα σε μερα.Η αλλαγη ειναι ευκολη σχετικα.Υπαρχει βιντεο στο youtube.Οσο για την κολλα εγω αγορασα ταινια διπλης οψεως λεπτη για να βαλω.νομιζω κατι αντιστιχο βαζουν και αυτοι.Οταν με το καλο ερθει θα πω περισσοτερα.

Link to comment
Share on other sites

xs γραμματοσειρα στην στην αναβαθμιση 5.9.10 στην miui οσο παει μαρεσει ακομα ποιο πολυ :D

 

επισης θελω να αγορασω αθονη αλλα πριν αγορασω επειδη φοβαμε να την αλλαξω μονος δεν εχω υπομωνη! υπαρχει καποιος μαστορας να μου την αλλαξει στην αθηνα? αν γνωριζεται καποιον πητε μου για να προχωρισω στην αγορα της οθονης !

Edited by thomas93
edit
Link to comment
Share on other sites

Ok θα χρειαστει να κανω wipe πριν την κάνω εγκατασταση; Δεν θελω να χασω τιποτα ουτε τη παραμικρη ρυθμιση

Θα πας στην εφαρμογή που λέει αναβάθμιση πάνω δεξιά θα εμφανιστούν 3 τελιτσες πατάς εκεί διαλέξεις το ζιπ που κατεβάσει από το needrom και περιμένει όλα τα κάνει αυτόματα.

Όταν ξανά ανοίξει το τηλ θα είσαι με την τελευταία ενημέρωση

Link to comment
Share on other sites

xs γραμματοσειρα στην στην αναβαθμιση 5.9.10 στην miui οσο παει μαρεσει ακομα ποιο πολυ :D

 

επισης θελω να αγορασω αθονη αλλα πριν αγορασω επειδη φοβαμε να την αλλαξω μονος δεν εχω υπομωνη! υπαρχει καποιος μαστορας να μου την αλλαξει στην αθηνα? αν γνωριζεται καποιον πητε μου για να προχωρισω στην αγορα της οθονης !

 

Φιλε εμενα εσπασε το digitizer σε ενα thl της κορης μου, 16 ευρω μου βγηκε το digitizer(οσο δηλ. μια οθονη για το f1 μας!), πηγα σε 2 μαστορια εδω Θεσ/νικη και ο ενας μου ειπε 30 ευρω τα εργατικα για περασμα του digitizer και ο αλλος 25,δηλ. 41-46 ευρω,69 ευρω το πηρα ,να δοσω κοντα στο πενηνταρικο να αλλαξω ενα τζαμακι?

Link to comment
Share on other sites

xs γραμματοσειρα στην στην αναβαθμιση 5.9.10 στην miui οσο παει μαρεσει ακομα ποιο πολυ :D

 

επισης θελω να αγορασω αθονη αλλα πριν αγορασω επειδη φοβαμε να την αλλαξω μονος δεν εχω υπομωνη! υπαρχει καποιος μαστορας να μου την αλλαξει στην αθηνα? αν γνωριζεται καποιον πητε μου για να προχωρισω στην αγορα της οθονης !

 

Εμενα εχει αρχισει και μου κανει στη δεξια πλευρα της οθονης και προς τα κατω μια κιτρινιλα και δεν ξερω που οφειλεται αυτο.μηπως γνωριζει καποιος;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Πριν από λίγο έβαλα την MIUI V7 & TWRP MULTI του kouskous και έχω πρόβλημα με το σήμα. Είναι τουλάχιστον 2-3 γραμμές κάτω απ'ότι ήτανε πριν. Μέσα στο σπίτι δεν έχω καθόλου σήμα (ενώ είχα 2 γραμμές), στο μπαλκόνι έχω-δεν έχω σήμα(ενώ ήτανε full).

 

Πλέον δεν είναι τηλέφωνο... :angry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Πριν από λίγο έβαλα την MIUI V7 & TWRP MULTI του kouskous και έχω πρόβλημα με το σήμα. Είναι τουλάχιστον 2-3 γραμμές κάτω απ'ότι ήτανε πριν. Μέσα στο σπίτι δεν έχω καθόλου σήμα (ενώ είχα 2 γραμμές), στο μπαλκόνι έχω-δεν έχω σήμα(ενώ ήτανε full).

 

Πλέον δεν είναι τηλέφωνο... :angry:

 

ϊσως να μην ''έκατσε'' καλά η ρομ. οι Miui το έχουν αυτό.

Τι ρομ είχες πριν; Έκανες 4-5 φορές τα wipes με ενδιάμεσο reboot?

Δοκίμασε να κάνεις factory reset, wipe cache & dalvik από recovery, αν δεν στρώσει μάλλον πρέπει να την ξαναπεράσεις.

Καλύτερα πέρασε την επίσημη 4.4 για να καθαρίσει το τηλέφωνο και μετά την MIUI.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έκανα κανονικά τα 4-5 wipe. Δοκίμασα να βάλω άλλη κάρτα και παίζει κανονικά. Δεν ξέρω ποιο είναι το πρόβλημα. Η πρώτη που δεν είχε σήμα(ή δεν είχε καλό σήμα) ήτανε Vodafone και η δεύτερη που παίζει κανονικά είναι Cosmote.

 

Επίσης παρόλο που πέρασα το best-sound and 160 sms, εξακολουθεί να έχει πρόβλημα με τους χαρακτήρες των sms. Ακολούθησα και τις οδηγίες του για root, αλλά δεν έχω root access.

 

Πριν είχα την HTC Sense 5.5. Περασα πρώτα το νέο TWRP και μετά πέρασα την MIUI v7. Λες να την ξαναπεράσω;

Link to comment
Share on other sites

Ναι έκανα κανονικά τα 4-5 wipe. Δοκίμασα να βάλω άλλη κάρτα και παίζει κανονικά. Δεν ξέρω ποιο είναι το πρόβλημα. Η πρώτη που δεν είχε σήμα(ή δεν είχε καλό σήμα) ήτανε Vodafone και η δεύτερη που παίζει κανονικά είναι Cosmote.

 

Επίσης παρόλο που πέρασα το best-sound and 160 sms, εξακολουθεί να έχει πρόβλημα με τους χαρακτήρες των sms. Ακολούθησα και τις οδηγίες του για root, αλλά δεν έχω root access.

 

Πριν είχα την HTC Sense 5.5. Περασα πρώτα το νέο TWRP και μετά πέρασα την MIUI v7. Λες να την ξαναπεράσω;

Ή Ρομ είναι ροοτ

Βρες την εφαρμογή κέντρο ασφαλείας και έχει το root access μέσα.

Για εμένα ή ξανά περνά την ή κανε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Κατά το παρελθόν με διάφορες Ρομ ήταν ή μόνη λύση...

Edited by kouskous
Link to comment
Share on other sites

Φιλε εμενα εσπασε το digitizer σε ενα thl της κορης μου, 16 ευρω μου βγηκε το digitizer(οσο δηλ. μια οθονη για το f1 μας!), πηγα σε 2 μαστορια εδω Θεσ/νικη και ο ενας μου ειπε 30 ευρω τα εργατικα για περασμα του digitizer και ο αλλος 25,δηλ. 41-46 ευρω,69 ευρω το πηρα ,να δοσω κοντα στο πενηνταρικο να αλλαξω ενα τζαμακι?
δεν ξερω 50 συνολο πολλα μου φενονται ενα 35 ευρω το εδινα γιατι δεν το κατεχω να το αλλαξω μονος μοθ αμα εβρισκα ενα μαστορι με ενα 20 ρικο καποιον θα το αλλαζα :X αμα γνωριζει καποιος για αθηνα ας μου πει ευχαριστω !!

και καποιος απο δω μεσα αμα το εχει αλλαξει και ειναι σηγουρος για το αποτελεσμα !

Edited by thomas93
edit
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω 50 συνολο πολλα μου φενονται ενα 35 ευρω το εδινα γιατι δεν το κατεχω να το αλλαξω μονος μοθ αμα εβρισκα ενα μαστορι με ενα 20 ρικο καποιον θα το αλλαζα :X αμα γνωριζει καποιος για αθηνα ας μου πει ευχαριστω !!

Πιο thl είναι;;;;

Γενικά πιάνουν τα χέρια σου;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ή Ρομ είναι ροοτ

Βρες την εφαρμογή κέντρο ασφαλείας και έχει το root access μέσα.

Για εμένα ή ξανά περνά την ή κανε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Κατά το παρελθόν με διάφορες Ρομ ήταν ή μόνη λύση...

 

Το βρήκα αυτό για το root. Thanks.

 

Χωρίς να κάνω τίποτα, βελτιώθηκε λίγο το σήμα. Θα κάνω λίγο υπομονή 1-2 μερες μήπως και είναι παροδικό και αν όχι θα δοκιμάσω ότι είπες.

 

Το πρόβλημα με τους χαρακτήρες στα sms παραμένει.

 

Πάντως λίγο που την δούλεψα και παρόλα τα προβλήματα είναι μακράν η καλύτερη rom που έχω δοκιμάσει. Αιώνες μπροστά από την HTC Sense 5.5 που είχα. Πολλές επιλογές και ρυθμίσεις, το θεματάκι με το back έχει εξαλειφθεί, κανένα κόλλημα και πολύ γρήγορη. Λίγο συνήθεια θέλει γιατί μέχρι τώρα δεν είχα ξαναδουλέψει MIUI.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά εδώ και τρεις μήνες έχω σταματήσει να περιμένω πότε θα βγει μια πλήρως λειτουργική Ρομ. Για όποιον έχει βαρεθεί να ψάχνει και να δοκιμάζει προτείνω την Α310 που είναι aosp άρα και πλήρως customized για ποιον θέλει να την πειράξει. Τα μόνα bugs που έχω διαπιστώσει εδώ και 9 μήνες είναι ότι το led έχει μόνο κόκκινο και πράσινο χρώμα κι ο proximity sensor όταν μιλάς δε σβήνει την οθόνη παρά μόνο όταν εφάπτεται το αυτί σε αυτόν. Εκτός κι αν υπάρχει ρύθμιση την οποία κακώς δεν έχω πειράξει.
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εχεις βαλει τη miui του kouskous, αλλα η rom δεν παιζεται!!!! Γρηγορη, πανεμορφη, λειτουργικη και (προσωπικα σε μενα τουλαχιστον) bugless!!!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εχεις βαλει τη miui του kouskous, αλλα η rom δεν παιζεται!!!! Γρηγορη, πανεμορφη, λειτουργικη και (προσωπικα σε μενα τουλαχιστον) bugless!!!!

 

Παίζει φουλ το xposed και το gravity box? Άσε που μισώ τις MIUI

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...