Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν δε θα πάρουμε COOLUI 6.0 (5.1)

Στο κινέζικο φόρουμ αναφέρει πως σταμάτησε να το αναπτύσσει η ομάδα που το είχε αναλάβει λόγω του ότι επικεντρώνεται στα νεότερα μοντέλα και στην αύξηση του μεριδίου αγοράς μέσω του καλύτερου support νέων συσκευών της coolpad.

 

Αναφέρουν πως σταματάνε γενικά το coolui και πως θα δώσουν στις συσκευές ένα λογισμικό ονόματι "360 os" το οποίο όμως δεν κατάλαβα σε τι θα είναι βασισμένο.

 

Αυτά τα ολίγα από την χάλια μετάφραση του google translate και από 3-4 άλλα ποστ με παράπονα χρηστών ώστε να διασταυρώσω αν ισχύουν.

 

Με κάθε επιφύλαξη αυτά που αναφέρω, γιατί κινέζικα δεν ξέρω και το google translate δεν είναι και τόσο αξιόπιστο.

 

Πηγή: coolpad forum

Edited by Spod
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Μα γιατί?:lol::lol::lol:

Πάντως δουλεύει άψογα στη b262. Το setup μου: γαλάζιο για το skype, κίτρινο για τα email, ματζεντα για viber, μπλε για κλήσεις, πράσινο για sms. Εξυπηρετεί αφάνταστα.

 

Να το πω περιττή πολυτέλεια; :lol: Άσε που έπρεπε να ορίσω κάποιο χρώμα για τα πάντα....

 

Εγώ το έβγαλα διότι μου έβγαζε consumption reminder

Ασχέτως, το πόσο ρεύμα τραβούσε, δεν με πείραξε η απουσία του....

 

Ισχύει κι αυτό συν το ότι υπήρχε συνεχώς notification ότι τρέχει στο παρασκήνιο.

 

Φίλε η κάμερα δούλευε άψογα με τις 4.2 Ρομ που είχα μετά όταν πέρασα 4.4 miui η ποιότητα των φωτογραφιών χάλασε και έκτοτε όσες Ρομ 4.4 έβαλα (3 στο σύνολο) η ποιότητα εξακολουθεί και παραμένει τραγικά χάλια, έκανα άπειρα wipes αλλά λες και έχει μείνει η ρύθμιση μέσα στο τηλ. εκείνης της άθλιας κάμερας που έχει κατά τ' άλλα εξαιρετική miui v5!

Αργότερα θα ποστάρω μερικές φωτό για να καταλάβετε για τι αθλιότητα μιλάω!

 

Πέρασέ του μια official με YGDP Tools από τον οδηγό της πρώτης σελίδας για να ξεμπλοκάρει και κατόπιν βάλε όποια άλλη θες.

 

ΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ ΜΕ ΤΑ YGDP TOOLS.

 

Μόνο έτσι θα βρεις λύση.

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δε θα πάρουμε COOLUI 6.0 (5.1)

Στο κινέζικο φόρουμ αναφέρει πως σταμάτησε να το αναπτύσσει η ομάδα που το είχε αναλάβει λόγω του ότι επικεντρώνεται στα νεότερα μοντέλα και στην αύξηση του μεριδίου αγοράς μέσω του καλύτερου support νέων συσκευών της coolpad.

 

Αναφέρουν πως σταματάνε γενικά το coolui και πως θα δώσουν στις συσκευές ένα λογισμικό ονόματι "360 os" το οποίο όμως δεν κατάλαβα σε τι θα είναι βασισμένο.

 

Αυτά τα ολίγα από την χάλια μετάφραση του google translate και από 3-4 άλλα ποστ με παράπονα χρηστών ώστε να διασταυρώσω αν ισχύουν.

 

Με κάθε επιφύλαξη αυτά που αναφέρω, γιατί κινέζικα δεν ξέρω και το google translate δεν είναι και τόσο αξιόπιστο.

 

Πηγή: coolpad forum

Ο liutao έχει 2-3 rom με αυτό το "όνομα"360 os 8297w αλλά δεν ξέρω περισσότερα

Link to comment
Share on other sites

Κακη εξέλιξη αυτό αν κ με την υπάρχων έκδοση δεν έχουμε κάποιο μεγάλο πρόβλημα (4.4.2). Απλά είναι καλό όπως κ να το κανείς να είσαι στο πιο καινούργιο.

 

Έιδα κατι άλλο που μου τράβηξε την προσοχή. Κάποιες Ρομ με όνομα Miui7. Τι έγινε ακόμη δεν ολοκλήρωσαν την 6 και πήγαν στην 7? Οποίος θέλει να δοκιμάσει έχει στο ydss, αλλά και στο baidu του liutao!!

Edited by johnickz1
Link to comment
Share on other sites

Μαs διαλυσε το νευρικο συστημα αυτα τα καπιταλλs..να θεs να ψωνισειs τοσα πραγματα που χρειαζεσε και δεν εχει το ταλιμπανοκρατοs μαs και να μην μπορειs...

 

Ερώτηση προς όσους έχουν φέρει κινητό ΜΕΤΑ τα capital controls (ή όσους ξέρουν σχετικά):

-> Σας το φορολόγησαν? (εννοείται το φέρατε με απλά ΕΛΤΑ)

 

Ρωτάω διότι λόγω controls τα εισερχόμενα δέματα στο αεροδρόμιο

φαντάζομαι θα είναι ελάχιστα, συνεπώς θα περνανε απο τρελό κόσκινο (και όχι απλα τυχαίο έλεγχο).

 

PS: Φίλοι pls μην αρχίσουμε και ρωτάμε πως και τι: Ναι αν κάποιος έχει λογαριασμό εξωτερικού μπορεί να φέρει πράγματα.

Edited by Algorithm
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια έχω πρόβλημα μεγάλο.

 

Ξυπνάω και βλέπω οτι το κινητο δεν ανταποκρίνεται. Το βάζω στη πρίζα όλα καλά για να φορτίσει και βλέπω την οθόνη οτι όντως φορτίζει μαζι με την ένδειξη LED.

 

Κλείνει η ασφάλεια του πινακα ελέγχου και μετα, οταν ξαναβάζω το καλώδιο στο κινητο, ανοιγοκλείνει η οθόνη χωρίς να δείχνει κατι.

 

Αποτέλεσμα; Το κινητο δεν φορτίζει και υπερθερμενεται απο το διαρκές αναβόσβημα της οθόνης.

 

Μου τό χει ξανακανει αλλα ευτυχώς είχα το coolpad του φίλου μου δίπλα και άλλαξα συσκευή για να φορτίσω τη δικια μου μπαταρία.

 

Να σημειώσω οτι αυτό μου έχει γίνει ΜΟΝΟ στην maucat.

 

Τα φώτα σας

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα από τα απλά.

 

Άλλαξε φορτιστή και καλώδιο..

 

Αν επιμένει, άλλαξε ρομ με πριζωμα σε πισι

 

Έβαλα τον δικο του φορτιστη και δούλεψε...

Δεν καταλαβαίνω πως ενα μικρο πραγμα σαν κ αυτο το διόρθωσε. Ολο αυτό το καιρο χρησιμοποιόυσα τον παλιο μου Sony Ericson φορτιστή...

 

Ευχαριστώ ρε jpower, τί θα κάναμε χωρίς εσένα δεν ξέρω!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο συμβαίνει διότι ο φορτιστης δεν δίνει σταθερή τάση... Προφανώς, έχει καεί η ανορθωτικη διάταξη του.

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Αυτο συμβαίνει διότι ο φορτιστης δεν δίνει σταθερή τάση... Προφανώς, έχει καεί η ανορθωτικη διάταξη του.

 

Αναφέρω επιπροσθέτως ότι σε πολλούς και επώνυμους φορτιστές ύστερα από καιρό η ανορθωτικη διάταξη αρχίζει τα κουλά. Είναι δείγμα ότι πάει για σκουπίδια ο φορτιστής.

 

Απλός τρόπος για να το καταλάβετε: Εγκαθιστάτε το battery spy απο play store. Αν η καμπύλη τάσης φόρτισης δεν ειναι λεία αλλά μοιάζει με κακοτράχαλη ανηφόρα τότε η σταθεροποίηση είναι για τα μπάζα.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

με την emui 262 αρκετες φορες ενω δειχνει πως εχω σημα οταν με καλουν δεν ειμαι διαθεσιμος

βαζω-βγαζω λειτουργια πτησης κ ειναι οκ

κακο αυτο

Link to comment
Share on other sites

ρε μαστορια...........

 

1. τα system apps που ερχοντε με την εγκατασταση της ρομ Α,

γιατι δεν εγκαθίστανται αν τα αντιγραψουμε καιπαμε να τα εγκαταστησουμε στην ρομ Β??

και αν παλι δειχνει να εγινε η εγκατασταση, στην εκκινηση του app crashαρει

2. υπαρχει τροπος να αλλαξω το model number του τηλεφωνου?

σημερα εχω EMUI 3 B262 και χθες ειχα την AOSP_4.4_A310_v3_by_dakok.

απλα θελω σε κα8ε ρομ μη official να μπορω να αλλαζω το ονομα

του τηλεφωνου. Coolpad F1 8297w εχω. δεν ειναι παιξε γελασε!!!

(βασικα για network attacking βολευει απιστευτα)

3. στo notification interface πως γινεται να ΜΗΝ βλεπω

το αχαρο "Background data restricted" και τiς αχαρες 2 γραμμες που λενε τι ΚΒ καταναλωσα...

(πηρα σβαρνα και εκλεισα οτι ελεγε roaming και data connection.αλλαξα και τα settings του APN.

με φοβησε η ρημαδα 8297W-EMUI3.0_B262_V2_KTISLJAR, γιατι οταν την πρωτοετρεξα,αν και με αστραπιαιες

κινησεις που θυμιζαν συνδιασμο Thundercats και Sport Billy, εκλεισα ολα τα roaming setting κτλ,

αλλα προλαβε και μου'φαγε φραγκα απο την καρτα.......

 

4.καλη η EMUI 3 B262, αλλα δεν εχει επιλογη για τα 3 πληκτρα αφης

να ειναι ταυτοχρονα αναμενα με την οθονη και πολλες!!! μα πολλες ρυθμισεις.. χαθηκα...

 

 

με την emui 262 αρκετες φορες ενω δειχνει πως εχω σημα οταν με καλουν δεν ειμαι διαθεσιμος

βαζω-βγαζω λειτουργια πτησης κ ειναι οκ

κακο αυτο

δεν ξερω αν αυτο ητανε, αλλα διαβαζοντας στο needrom ελεγε να γινοντε και αυτα τα formats.

μηπως τα ξεχασες οπως και εγω?

format system

format cache

format data

format boot

format data and data/media (/sdcard)

εγω απο περσυ το καλοκαιρι που πρωτοαλλαξα rom μεχρι και σημερα και μετα απο 6-7 ρομς ειχα προβληματα με το σημα.

δεν ξερω αν ητανε συμπτωση, αλλα απο χ8ες και με δοκιμες των:

Coolpad_F1w_AOSP_4.4_A310_v3_by_dakok

8297W-EMUI3.0_B262_V2_KTISLJAR

εχω ασταματητα σημα και ολα βαινουν καλως.

αν συνεχιστει na paizei σωστα, θα παω παλι στην algorom

Edited by combra24
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε Facebook, δώστε : STAY OS

:)http://Www.facebook.com/stay.os

Πολύ καλά νέα...

"Selamat malam kawan...

Maaf admin baru hadir kembali...

terima kasih kepada teman-teman yang sudah setia menanti kami dan atas kesabaran nya selama ini..

Admin ingin menginformasikan bahwa Stay OS akan segera rilis pada tanggal"

 

Ειδικά αυτό το "hadir teman-teman kembali" ηταν πολύ συγκινητικό:p:lol::lol::lol:

 

Αν και δεν παίζει lollipop από Κίνα μεριά μάλλον θα μας κάνουν το hadir οι Ινδοί(και Ινδονησιοι μαζί). Ελπίζω εκτός από Εγγλέζικα και Malayalam να έχει και ελληνικά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ρε μαστορια...........

 

1. τα system apps που ερχοντε με την εγκατασταση της ρομ Α,

γιατι δεν εγκαθίστανται αν τα αντιγραψουμε καιπαμε να τα εγκαταστησουμε στην ρομ Β??

και αν παλι δειχνει να εγινε η εγκατασταση, στην εκκινηση του app crashαρει

2. υπαρχει τροπος να αλλαξω το model number του τηλεφωνου?

σημερα εχω EMUI 3 B262 και χθες ειχα την AOSP_4.4_A310_v3_by_dakok.

απλα θελω σε κα8ε ρομ μη official να μπορω να αλλαζω το ονομα

του τηλεφωνου. Coolpad F1 8297w εχω. δεν ειναι παιξε γελασε!!!

(βασικα για network attacking βολευει απιστευτα)

3. στo notification interface πως γινεται να ΜΗΝ βλεπω

το αχαρο "Background data restricted" και τiς αχαρες 2 γραμμες που λενε τι ΚΒ καταναλωσα...

(πηρα σβαρνα και εκλεισα οτι ελεγε roaming και data connection.αλλαξα και τα settings του APN.

με φοβησε η ρημαδα 8297W-EMUI3.0_B262_V2_KTISLJAR, γιατι οταν την πρωτοετρεξα,αν και με αστραπιαιες

κινησεις που θυμιζαν συνδιασμο Thundercats και Sport Billy, εκλεισα ολα τα roaming setting κτλ,

αλλα προλαβε και μου'φαγε φραγκα απο την καρτα.......

 

4.καλη η EMUI 3 B262, αλλα δεν εχει επιλογη για τα 3 πληκτρα αφης

να ειναι ταυτοχρονα αναμενα με την οθονη

 

1. Τα system apps ΠΟΤΕ ΜΑ ποτέ δεν τα μεταφέρεις από ρομ σε ρομ. Γιατί μπορεί system app να ειναι δυο τρία αθώα apk αλλά στην πληθώρα τους ειναι rom specific πράματα όπως services systemui κτλ. Τα παίρνει σβάρνα το titanium και τα κάνει μπάχαλο... Βάλε και οτι μερικές ρομ είναι odex (a310) και γίνεται το έλα να δεις

 

2. Για τέτοια μπαχαλεματα τα πειράζεις στο build.prop

 

3. ?????? Στην emui 3?

 

4. Advanced settings>keypad settings> Led on. Ανάβουν μονο όταν τα πατάς.

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

δεν ξερω αν αυτο ητανε, αλλα διαβαζοντας στο needrom ελεγε να γινοντε και αυτα τα formats.

μηπως τα ξεχασες οπως και εγω?

format system

format cache

format data

format boot

format data and data/media (/sdcard)

εγω απο περσυ το καλοκαιρι που πρωτοαλλαξα rom μεχρι και σημερα και μετα απο 6-7 ρομς ειχα προβληματα με το σημα.

δεν ξερω αν ητανε συμπτωση, αλλα απο χ8ες και με δοκιμες των:

Coolpad_F1w_AOSP_4.4_A310_v3_by_dakok

8297W-EMUI3.0_B262_V2_KTISLJAR

εχω ασταματητα σημα και ολα βαινουν καλως.

αν συνεχιστει na paizei σωστα, θα παω παλι στην algorom

 

100% Αυτό σου συνέβη είναι οτι χωρίς system και data format ξεμενανε τα firmware για το telephony radio από την προηγούμενη στην επόμενη ρομ. Οπότε γινόταν χάος.

 

ΥΠΕΡΤΑΤΗ Προσοχή οταν φορμάρεις boot. Κατ εμέ δεν είναι απαραίτητο.Μπορει να τρομάξεις πολύ άσχημα και χωρίς λόγο.

Edited by Algorithm
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

1. για αθωα μιλουσα. οπως ραδιο ή φακος, και κατι τετοια απλα.

και οχι με titanium. εφ'οσον βλεπω να ειναι apk φανταζομουνα οτι

θα δουλευαν. η σκεψη μου βασιζοτανε στην λογικη του οπως κατεβαζεις

ενα app και αυτο παει στο data/app και μπορεις να το παρεις με copy-paste

και να το κρατησεις σε ενα φακελο στο PC σου...

2. πειράζεις το build.prop αυριο θα το ψαξω!!!

3. ναι ρε συ... να και η φωτο 1 kai 2

εκτος εαν η λυση ειναι το να αλλαξω το APN της καρτας. να βαλω αλλο URL. οποτε οτι και να κανει, δεν θα μπορει να συνδεθει

4.ναι το βρηκα αυτο, αλλα θελω να ειναι παντα αναμενα.οταν αναβει η οθονη να αναβουν και αυτα.

 

100% Αυτό σου συνέβη είναι οτι χωρίς system και data format ξεμενανε τα firmware για το telephony radio από την προηγούμενη στην επόμενη ρομ. Οπότε γινόταν χάος.

ΥΠΕΡΤΑΤΗ Προσοχή οταν φορμάρεις boot. Κατ εμέ δεν είναι απαραίτητο.Μπορει να τρομάξεις πολύ άσχημα και χωρίς λόγο.

εννοεις μπορει να χτυπησει κανα τουβλο????

ή να καψουμε καμια μνημη και μετα κου-κου?!?!?

οποτε το boot λες να το προσπερναω?

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε αν μπορείς μερικές φωτο να δούμε και εμείς...

 

Δειτε φωτος και γελαστε!

Είναι με LgCamera 22mp και είναι οι καλυτερες που μπορεσα να βγαλω!

https://www.dropbox.com/s/op4o32i7k8zbw15/IMAGE00056.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/0n2ei1yqo96d0qw/IMAGE00061.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/1popo3bce6v7gwx/IMAGE00058.jpg?dl=0

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πέρασέ του μια official με YGDP Tools από τον οδηγό της πρώτης σελίδας για να ξεμπλοκάρει και κατόπιν βάλε όποια άλλη θες.

 

Μου φαινετε βουνο η διαδικαια με YGDP Tools,θα χρειαστεί μετα να ξανακανω root ?

Υπαρχει κανας άλλος τροπος να καθαρισω την camera app που εχει κολλησει μεσα σε ολες τις ρομ στο τηλ. μου?

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινετε βουνο η διαδικαια με YGDP Tools,θα χρειαστεί μετα να ξανακανω root ?

Υπαρχει κανας άλλος τροπος να καθαρισω την camera app που εχει κολλησει μεσα σε ολες τις ρομ στο τηλ. μου?

 

Η διαδικασία είναι πανεύκολη, δεν θα χρειαστεί να ξαναγίνει root γιατί ήδη θα έχει περαστεί η custom recovery (εγώ βάζω πάντα CWM 6.0.5.0) οπότε μετά βάζεις όποια rom θέλεις.

 

Δεν υπάρχει άλλος τρόπος, η διαδικασία που περιγράφω φορμάρει εντελώς την εσωτερική flash της συσκευής και διαγράφει τα πάντα.

 

1. για αθωα μιλουσα. οπως ραδιο ή φακος, και κατι τετοια απλα.

και οχι με titanium. εφ'οσον βλεπω να ειναι apk φανταζομουνα οτι

θα δουλευαν. η σκεψη μου βασιζοτανε στην λογικη του οπως κατεβαζεις

ενα app και αυτο παει στο data/app και μπορεις να το παρεις με copy-paste

και να το κρατησεις σε ενα φακελο στο PC σου...

 

Χωρίς να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου, δοκίμασε πρώτα να εγκαταστήσεις το apk αρχείο και αφού το έχεις εγκαταστήσει αντέγραψε το apk στο system/app και κάνε επανεκκίνηση. Λογικά θα δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

Δειτε φωτος και γελαστε!

Είναι με LgCamera 22mp και είναι οι καλυτερες που μπορεσα να βγαλω!

https://www.dropbox.com/s/op4o32i7k8zbw15/IMAGE00056.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/0n2ei1yqo96d0qw/IMAGE00061.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/1popo3bce6v7gwx/IMAGE00058.jpg?dl=0

 

Φιλε μου ο φακος σου πρεπει να εχει καποιο προβλημα. Τσεκαρε απο πισω μηπως εχεις καμια θηκη, καμια διαφανεια, μηπως θελει καθαρισμα, μηπως εχει γρατζουνιες, μηπως εχει εσωτερικα σκονη η γδαρσιμο. Αλλιως αφου εχεις αλλαξει τοσες ΡΟΜ η εχεις περασει την εργοστασιακη με YGDP τοτε κατι τρεχει με τον φακο, παρολο που δεν εχω δει προβλημα σε φακο μεχρι στιγμης.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ο φακος σου πρεπει να εχει καποιο προβλημα. Τσεκαρε απο πισω μηπως εχεις καμια θηκη, καμια διαφανεια, μηπως θελει καθαρισμα, μηπως εχει γρατζουνιες, μηπως εχει εσωτερικα σκονη η γδαρσιμο. Αλλιως αφου εχεις αλλαξει τοσες ΡΟΜ η εχεις περασει την εργοστασιακη με YGDP τοτε κατι τρεχει με τον φακο, παρολο που δεν εχω δει προβλημα σε φακο μεχρι στιγμης.

 

Φιλε δεν εχει πρόβλημα ο φακος,τον εχω τσεκαρει με μεγενθητικο φακο για τυχον γρατζουνιες,εξαλου μια χαρα φαινετε στην οθονη του κινητου το τι θα τραβηξει η φωτογραφικη αλλα μολις πατησω το κουμπι για να αποθηκευθουν η φωτο τοτε βγαινουν θολες(με όλα τα camera apps!).

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. πριν 2 μέρες έβαλα την mlais_Aosp4.4.3 στο coolpad αλλά προέκυψε ένα θέμα. δεν μπορώ να ανιχνεύσω συσκευές μέσω bluetooth. μήπως μπορεί κανείς να με βοηθήσει?
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα την έλεγα κουνημενη φωτογραφία.

Όπως με την lgCamera έχω παρατηρήσει ότι μόλις πατάς το κλείστρο θέλει να κρατήσεις σταθερά το κινητό για ένα δευτερόλεπτο ακόμα, γιατί αλλιώς βγαίνει χάλια. Πάντως οι δικιες σου φωτό είναι πολύ χάλια. Σίγουρα κάτι τρέχει με το δικό σου.

Edited by Sotirisglns
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλα το κακό με την κάμερα ξεκίνησε οταν έβαλα miui v5 ,με την miui είχε χαλάσει και ή ποιότητα στην λήψη βιντεο,πριν περασω την miui οι φωτός και τα βίντεο ηταν πολυ καλες(δηλ. με 4.2 ρομ)μετα εβαλα την maucat και εστωσε η ληψη βιντεο αλλα δεν έστρωσε ή καμερα στις φωτο,τώρα έχω την inew και ή λήψη βίντεο και ή μπροστά κάμερα εξακολοθουν και τραβάνε άψογα,δηλ. ολα εκτός από την αθλια πίσω κάμερα στις φωτο!
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. πριν 2 μέρες έβαλα την mlais_Aosp4.4.3 στο coolpad αλλά προέκυψε ένα θέμα. δεν μπορώ να ανιχνεύσω συσκευές μέσω bluetooth. μήπως μπορεί κανείς να με βοηθήσει?

δοκίμασε πρωτα τα εύκολα βγάλε μπαταρία για λίγα λεπτά ,κάνε wipe cache/dalvik cache. Αν δεν γίνει και παλι μάλλον δεν περαστηκε καλά η rom ή έιναι bug της rom (που δεν νομίζω )

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν θυμάμαι καλα το κακό με την κάμερα ξεκίνησε οταν έβαλα miui v5 ,με την miui είχε χαλάσει και ή ποιότητα στην λήψη βιντεο,πριν περασω την miui οι φωτός και τα βίντεο ηταν πολυ καλες(δηλ. με 4.2 ρομ)μετα εβαλα την maucat και εστωσε η ληψη βιντεο αλλα δεν έστρωσε ή καμερα στις φωτο,τώρα έχω την inew και ή λήψη βίντεο και ή μπροστά κάμερα εξακολοθουν και τραβάνε άψογα,δηλ. ολα εκτός από την αθλια πίσω κάμερα στις φωτο!

Θυμάμαι απο τοτε ελεγες οτι εχεις θέμα με την κάμερα,δοκίμασε να βάλεις μια rom μέσω YGDP tools...

Link to comment
Share on other sites

1. για αθωα μιλουσα. οπως ραδιο ή φακος, και κατι τετοια απλα.

και οχι με titanium. εφ'οσον βλεπω να ειναι apk φανταζομουνα οτι

θα δουλευαν. η σκεψη μου βασιζοτανε στην λογικη του οπως κατεβαζεις

ενα app και αυτο παει στο data/app και μπορεις να το παρεις με copy-paste

και να το κρατησεις σε ενα φακελο στο PC σου...

2. πειράζεις το build.prop αυριο θα το ψαξω!!!

3. ναι ρε συ... να και η φωτο 1 kai 2

εκτος εαν η λυση ειναι το να αλλαξω το APN της καρτας. να βαλω αλλο URL. οποτε οτι και να κανει, δεν θα μπορει να συνδεθει

4.ναι το βρηκα αυτο, αλλα θελω να ειναι παντα αναμενα.οταν αναβει η οθονη να αναβουν και αυτα.

 

 

εννοεις μπορει να χτυπησει κανα τουβλο????

ή να καψουμε καμια μνημη και μετα κου-κου?!?!?

οποτε το boot λες να το προσπερναω?

 

1. Τα system apps βρίσκονται στο /system/app και /system/app-priv με permissions συγκεκριμένα. Δες με ενα root explorer.. Επιπλέον έχουν το λεγόμενο dalvik cache καθως και τα cached files στα ανάλογα partitions. Αν θες να το κάνεις χειροκίνητα:

Τα πετάς στο σωστό folder πχ /system/app, φτιάχνεις τα permissions με root explorer. Μετα μπουταρεις σε cwm και κανεις clear Cache , dalvik cache. Και μολις μπουταρεις κανονικά θα αρχίσει να ξαναφτιάχνει τα caches και μετα θα εισαι ετοιμος.

 

 

2. Προληπτικά μετά απο αλλαγές του build.prop διαγραφω cache και dalvic cache καθώς μερικά αππς το κρατάνε κασαρισμενο. ΠΡΙΝ κάνεις τέτοια αλλαγή μπορεί να χρειάζεται να διαγραψεις και τα data του play store : δες τι λενε στο xda. Το play store θα σε βλέπει σαν άλλη συσκευή μρτα ξαι μπορει να παλαβώσει.

 

3. Κλείσε τελείως τα data ή οταν εγκαθιστάς ρομ μην έχεις sim μεσα. Κάτι αλλο δεν μού έρχεται.

 

4. Τα πληκτρα μόνο έτσι παίζουν δυστυχώς.

 

Για το boot: Μπρικαρισμα με τη γνωστη εννοια οχι αλλά θα μοιάζει με τουβλο και θα πάθεις ταρακουλο.. Χωρίς boot.img τρωγει κομπλα. Άστο εσυ καθώς ΔΕΝ νοείται νεα ρομ χωρίς δικό της boot.img. Ούτως η άλλως η νέα ρομ το φορμάρει κανονικά αφού ομως έχει έτοιμο για φόρεμα καπακι νεο boot.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

ρε μαστορια...........

 

4.καλη η EMUI 3 B262, αλλα δεν εχει επιλογη για τα 3 πληκτρα αφης

να ειναι ταυτοχρονα αναμενα με την οθονη και πολλες!!! μα πολλες ρυθμισεις.. χαθηκα...

 

Βάλε από το playstore το keyboard backlight controller.

Σου δίνει 3 δυνατότητες:

- συνέχεια ανοικτά

- ανοικτά μόνο με την οθόνη ανοικτή

- συνέχεια κλειστά

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...