Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους. Μηπως καποιος γνωριζει αν στο coolpad F1 8297w μπορουμε να αλλαξουμε τις ρυθμισεις για να το κανουμε 4G(LTE)? Σας ευχαριστω για τη φιλοξενια
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Καλησπερα σε ολους. Μηπως καποιος γνωριζει αν στο coolpad F1 8297w μπορουμε να αλλαξουμε τις ρυθμισεις για να το κανουμε 4G(LTE)? Σας ευχαριστω για τη φιλοξενια

 

Δεν υποστηρίζει 4g το F1.

ΖΤΕ BLADE - Samsung Galaxy 3 (i5800) - Google Nexus One - Asus Eee Pad Transformer 10.1" - Lg G Pad 7.0 (V400) - Coolpad F1 - Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ χρονια πολλα! εχει φουσκωσει η μπαταρια μου το ακινητο σβηνει συνεχεια,δε μποορω να κανω τιποτα.υπαρχει καπου καταστημα στην αθηνα να αγορασω μπαταρια η να ταιριαζει εστω με καποιου αλλου μοντελου?
Link to comment
Share on other sites

σε ΟΛΕΣ τις ρομ που γινοντε μeσω recovery mode(οι ειδικοι λενε να παραβλεπουμε το format /boot)

εγω με την CWM 6050 που εχω τα εκανα ολα αυτα και σωθηκα. λολ

Wipe data/factory reset

Wipe cache partition

Format system

Format cache

Format data

Format boot (οι ειδικοι λενε να το παραβλεπουμε αυτο το βημα)

Format data and /data/media (/sdcard)

Wipe Dalvik cache

reboot to recovery

follow all the steps 2-3 times then install the rom

οταν τα wipe-formats τα εκανα σωστα πριν απο κανα 2-3 μερες, επιτελους μετα απο 1 χρονο ξαναειχα πισω το κινητο μου.

δεν χρειαστηκε απο τοτε να κανω on-off την καρτα.

απο τον ενθουσιασμο μου εκανα ενα post.

και μου εξηγησε ο Algo τι παιζει με τα format που δεν εφτιαχνα τοσο καιρο,οπως και επεισης γιατι δεν χρειαζεται να γινει το boot format.

Φίλε μου ομολογω οτι με εχεις μπερδεψει λίγο.:confused: Τελικά χρειάζεται να κανεις format /boot ή όχι; Τα υπόλοιπα βήματα τα έκανα πάντα κανονικά χωρίς να παραλέιπω wipes και formats.

Αν συνεχίσεις να μην έχεις πρόβλημα με το σήμα θα ήμουν υπόχρεος να μου πεις ποια ρομ χρησιμοποιείς τώρα

Είχαν και άλλοι τέτοιο θέμα και ίσως θυμάσαι ότι το ασταθές σήμα με την αυτόματη εναλλαγή από 3g σε 2g δημιουργεί προβλήματα στις κλήσεις.

Άστο συνέχεια στο 2g και όταν θέλεις ιντερνετ το γυρνάς μόνος σου τότε σε 3g.

Θυμάμαι το είχες πρότεινει και παλιότερα αυτό και όντως βελτίωνε αλλά δεν έλυνε το πρόβλημα. Το σπαστικό βέβαια με την emui είναι οτι για να κάνεις την εναλλαγη πρέπει καθε φορά να μπεις στις ρυθμίσεις, ενω στις aosp κανεις εναλλαγή εύκολα και γρήγορα από τα tiles

Link to comment
Share on other sites

Πολλές 4.4 rom έχουν το πρόβλημα με το σήμα, άσχετα αν είναι AOSP ή κάτι άλλο. Το να το έχεις σε 2g βοηθά αλλά δεν εξαλείφει το πρόβλημα. Πιστεύω ότι είναι πιο έντονο όταν χρησιμοποιείς τη συσκευή με 2 sim όπως εγώ. Απλά όταν το έχεις πάθει έχεις το νου σου.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ομολογω οτι με εχεις μπερδεψει λίγο.:confused: Τελικά χρειάζεται να κανεις format /boot ή όχι;

εγώ πάντα κάνω format boot και δεν μου έχει παρουσιαστεί κάτι διαφορετικό από όλους τους άλλους.

 

υγ)με maucat πόσο καιρό ουδέν πρόβλημα,λειτουργεί άψογα,δεν ξέρω γιατί κάνετε πειράματα με emui κτλ και μετά ποστάρετε για τα τυχών bugs.

Ναι έχει ωραίο περιβάλλον αλλά εάν θέλετε απροβλημάτιστη ρομ...maucat

:X
Link to comment
Share on other sites

πως αποθηκευουμε μια επαφη σαν google κ οχι πχ να την αποθυκευσει στο κινητο

στην emui 262

Οταν εισαι στην καρτέλα δημιουργίας νέας επαφής, ακριβώς κατω απο το κυκλακι με την φατσουλα, υπάρχει pull down μενού που επιλέγεις που θα σωθεί η επαφή

http://i1378.photobucket.com/albums/ah119/Amarantos_Amarantos/Screenshot_2015-08-17-23-03-53_zpsx00nhl2q_edit_1439841879825_zpsegvtvllj.jpeg

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις την CWM recovery φλασάρεις αυτό και καθάρισες από διαφημίσεις

http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=3058765&stc=1&d=1418301221

 

Αυτο που το βρισκουμε γιατι νομιζω οτι δεν υπαρχει σε αυτο το link!!

Link to comment
Share on other sites

υγ)με maucat πόσο καιρό ουδέν πρόβλημα,λειτουργεί άψογα,δεν ξέρω γιατί κάνετε πειράματα με emui κτλ και μετά ποστάρετε για τα τυχών bugs.

Ναι έχει ωραίο περιβάλλον αλλά εάν θέλετε απροβλημάτιστη ρομ...maucat

 

Και με maucat συμβαίνει, απλά δεν σου έχει τύχει ή δεν το έχεις παρατηρήσει.

Link to comment
Share on other sites

QUOTE=mixanikosgr;5860687Αν έχεις την CWM recovery φλασάρεις αυτό και καθάρισες από διαφημίσεις

http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=3058765&stc=1&d=1418301221

 

Αυτο που το βρισκουμε γιατι νομιζω οτι δεν υπαρχει σε αυτο το link!!

 

Εδώ είναι στο τέλος του πρώτου ποστ είναι τα ζιπ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1916098

 

αλλά καλύτερα βάλε το adaway από εδώ είναι πιο εύκολο

https://f-droid.org/repository/browse/?fdid=org.adaway

κατεβάζεις αυτό, το τρέχεις και ενεργοποιείς το μπλοκάρισμα

https://f-droid.org/repo/org.adaway_53.apk

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι στο τέλος του πρώτου ποστ είναι τα ζιπ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1916098

 

αλλά καλύτερα βάλε το adaway από εδώ είναι πιο εύκολο

https://f-droid.org/repository/browse/?fdid=org.adaway

κατεβάζεις αυτό, το τρέχεις και ενεργοποιείς το μπλοκάρισμα

https://f-droid.org/repo/org.adaway_53.apk

Ευχαριστω. Εισαι μοναδικος!!

Link to comment
Share on other sites

Και με maucat συμβαίνει, απλά δεν σου έχει τύχει ή δεν το έχεις παρατηρήσει.

+1 συμφωνώ απόλυτα. Συμβαίνει τόσο σε aosp όσο και σε emui. Η μοναδική Ρομ που δεν είχα πρόβλημα ήταν η 4.4.2.015 που ήρθε από το vickmall.ακομα και στην 4.4.0.36 official περασμένη με ygdp, το ίδιο πρόβλημα είχα. Αν και θα δοκιμάσω και το format /boot που προτείνεται, αναρωτιέμαι αν υπάρχει τρόπος να χρησημοποηθουν τα αρχεία για την κεραία από τις jb στις kk η αν υπάρχει περιορισμός λόγω kernel. Χρήσιμη μπορεί να ήταν και μια εφαρμογή (αν υπάρχει) η οποία θα ανάγκαζε τη συσκευή να κάνει ανίχνευση σήματος από ένα επίπεδο db και κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ομολογω οτι με εχεις μπερδεψει λίγο.:confused: Τελικά χρειάζεται να κανεις format /boot ή όχι;

στο πρωτο quote απλα αναφερω ολα τα βηματα που επρεπε να κανω συμφωνα με το needrom

αργοτερα με ενημερωσε ο algo, οτι ισως και να κανει διαφορα το τηλεφωνο αν γινει boot format.

οποτε και σημειωσα οτι το παραβλεπουμε.

 

official4.4.018 αλλα θελει YGDP με εμβολιμο το recovery και μετα rootαρισμα

Coolpad_F1w_AOSP_4.4_A310_v3_by_dakok

8297W-EMUI3.0_B262_V2_KTISLJAR

mlais_Aosp4.4.3_Coolpad_20141225_Lbxb_Alg0r1thm

ολες τις εβαλα και με ολες ειμουνα καλα.

τωρα αν μου σκασει το προβλημα μετα απο μερες, δεν ξερω.....

κατεληξα σε algorithm. θα σε ενημερωσω μετα απο 2-3 μερες πως πανε τα πραματα

Link to comment
Share on other sites

+1 συμφωνώ απόλυτα. Συμβαίνει τόσο σε aosp όσο και σε emui. Η μοναδική Ρομ που δεν είχα πρόβλημα ήταν η 4.4.2.015 που ήρθε από το vickmall.ακομα και στην 4.4.0.36 official περασμένη με ygdp, το ίδιο πρόβλημα είχα. Αν και θα δοκιμάσω και το format /boot που προτείνεται, αναρωτιέμαι αν υπάρχει τρόπος να χρησημοποηθουν τα αρχεία για την κεραία από τις jb στις kk η αν υπάρχει περιορισμός λόγω kernel. Χρήσιμη μπορεί να ήταν και μια εφαρμογή (αν υπάρχει) η οποία θα ανάγκαζε τη συσκευή να κάνει ανίχνευση σήματος από ένα επίπεδο db και κάτω.

 

Το format boot είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΜΑ ΕΝΤΕΛΩΣ άσχετο με το πρόβλημα. Είναι ένα, μάλλον τραβηγμένο από τα μαλλιά μέτρο ασφαλείας, μια και κανείς δεν έχει πάθει κάτι. Το πρόβλημα της απώλειας σήματος, μάλλον της μη επανασύνδεσης στην ουσία στο δίκτυο μετά από απώλεια σήματος, σε κάποιο υπόγειο π.χ. το έχουν όλες οι 4.4, θέμα πυρήνα ίσως. Δεν είναι απλό να το κατανοήσουμε ή να το επιλύσουμε.

 

Δεν γνώριζα ότι υφίσταται και στην official 4.4.

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα! Εχω ενα θεμα και θα ηθελα την βοηθεια σας, εγκατεστησα την emui3 262 και τα gapps κανονικα, αλλα playstore δεν εχω.. Καμια προταση;
Link to comment
Share on other sites

Τα gapps έχουν μέσα playstore. Το έχεις ήδη εγκαταστησει..

Δε γίνεται αλλιώς

 

Ετσι νομιζα κι εγω!! Αλλα δεν βρισκω playstore πουθενα. Εγκατεστησα τα gapps full που προτεινεις σε προηγουμενο post. Δεν εκανα κατι λαθος θεωρω και μου κανει κι εμενα εντυπωση!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τα gapps έχουν μέσα playstore. Το έχεις ήδη εγκαταστησει..

Δε γίνεται αλλιώς

 

Μηπως εχεις ετοιμο καποιο link να τα ξαναπεαρσω; Αλλα θα πρεπει να ξαναπερασω και την ROM απο την αρχη;

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντα κάνω format boot και δεν μου έχει παρουσιαστεί κάτι διαφορετικό από όλους τους άλλους.

 

υγ)με maucat πόσο καιρό ουδέν πρόβλημα,λειτουργεί άψογα,δεν ξέρω γιατί κάνετε πειράματα με emui κτλ και μετά ποστάρετε για τα τυχών bugs.

Ναι έχει ωραίο περιβάλλον αλλά εάν θέλετε απροβλημάτιστη ρομ...maucat

 

συμφωνω,πρωτη φορα μενω τοσο πολυ καιρο με μια rom,3 μηνες σχεδον χωρις προβληματα

Link to comment
Share on other sites

Εδώ τα καλά GAPPS...

http://www.androidrootz.com/2015/03/download-android-44x-kitkat-pa-gapps.html

και για να σώζει στην SD, τρέχετε μία φορά αυτό..

https://play.google.com/store/apps/details?id=nextapp.sdfix&hl=en

και τέλος

EMUI 3 - 262

 

Γιατι δεν βλεπω gapps για κατεβασμα?

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είχα δοκιμάσει μια version από needrom και είχα θέμα με την αναπαραγωγή βίντεο.Δεν ξέρω αν το έφτιαξε ο τυπας...γιατί δεν βάζεις την δοκιμασμένη emui 3.0 b262? και εδώ και στο modaco είναι ευχαριστημένοι.

 

Λεει v.2 changelog: Fixed online video play problems in various apps!

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικα:Μολιs Παρελαβα τα Sony Mh1 απο eshop(Crazy Sundays Offer..6.90 ευρω..).Μου Στειλανε Κομπλε Το Προιον μεσα στο κουτι του οπωs ειναι η πληρεs χαρτινη συσκευασια των 30 ευρω..και οχι χυμα ζελατινα....That's Perfect!! Edited by Christos_Tz
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικα:Μολιs Παρελαβα τα Sony Mh1 απο eshop(Crazy Sundays Offer..6.90 ευρω..).Μου Στειλανε Κομπλε Το Προιον μεσα στο κουτι του οπωs ειναι η πληρεs χαρτινη υσκευασια των 30 ευρω..και οχι χυμα ζελατινα....That's Perfect!!

 

Εντυπώσεις πες μας

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω τον ανταπτορα απο τον φιλο Σαλλονικιο...για να παιξουνε σωστα..χωριs να πατησειs το κουμπακι που εχει ο ηχοs ακουγετε λεs και βγαινει απο πηγαδι..οταν παταs ενα κουμπακι εκει στο χειριστηριο ο ηχοs ακουγετε μια χαρα..βεβαια λυνετε το θεμα με δεματικο ψιλο καλωδιων..αλλα για να μην κανουμε προχειροδουλειεs περιμενω απο το φιλαρακι τον ανταπτορα...και σε συνδιασμο με ρυθμισειs εκουαλαιζερ που μου εχει δωσει ο φιλτατοs μηχανικοs πιστευω οτι θα ειμαι κομπλε να ακουμε αξιοπρεπη ηχο..για τα 6.90 γιουρο..you cant go wrong..go for it! Edited by Christos_Tz
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...