Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Βάλε από το playstore το keyboard backlight controller.

Σου δίνει 3 δυνατότητες:

- συνέχεια ανοικτά

- ανοικτά μόνο με την οθόνη ανοικτή

- συνέχεια κλειστά

 

Αν δεν σου δουλεψει, δοκιμασε αυτο https://play.google.com/store/apps/details?id=org.sleepydragon.capbutnbrightness μονο αυτο δουλεψε σε μενα και δοκιμασα αρκετα,κολλαει που και που αλλα απο το τιποτα καλο ειναι. Επισης για εκεινο το προβλημα που ειχα,τελικα εφταιγε ο default browser που ειχε, και επειδη 2-3 φορες που ειχα δοκιμασει να το παγωσω μου πετουσε errors που ηταν τελικα απο τα μηνυματα, γιατι παντα τα παγωνα μαζι αλλα τα μηνυματα ερχονται μαζι με τις επαφες και τισ κλησεις οποτε γιαυτο μαλλον μου πετουσε errors. Σε γενικες γραμμες καλη η ρομ,αν και ειμαι φαν των αοσπ, λιγο στην αρχη να το στρωσεις με τα permissions για καθε εφαρμογη που σε ζαλιζει και μετα εισαι οκ. Το μονο παραπονο το οποιο το ειχα με ολες τις ρομ εκτος απο την α310(εκει δουλευε μια χαρα) ειναι τα κουμπια απο το ακουστικο, δοκιμασα ποσες εφαρμογες και καμια δεν δουλευει σωστα εκτος απο το κουμπι το μεσαιο που κλεινει την μουσικη( το κανει και χωρις app). Ακουστικα ειναι τα πιστονς ΙΙ .

Coolpad F1
Link to comment
Share on other sites

εγω κατεβασα το lux brightness σπασμενο και δε δουλευει σωστα ενω αν βαλω αυτοματη ρυθμιση φωτεινοτητας στη ρομ κλεινει η οθονη ο μετρητης μου βγαζει 0 lux με φωτεινοτητα δωματιου απο οταν εβαλα tempered glass...
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλα το κακό με την κάμερα ξεκίνησε οταν έβαλα miui v5

οι φωτο σου φαινεται να ειναι ανεταριστες. focus δηλαδη.

κανε 2 δοκιμες οταν βρεις ευκαιρια.

δες μηπως εχεις κανα macro ενεργοποιημενο.

μετα εστιασε σε ενα κοντινο αντικειμενο. πατα να κανει auto-focus.

στο καπακι αλλαξε "θεμα" σε κατι ποιο μακρινο. δες, αν κανει autofocus.

και στις δυο περιπτωσεις δες αν "παιζει" το focus.

δεν ξερω τι app δουλευεις. εγω εχω a better camera και δεν αλλαζω.

 

η δευτερη δοκιμη ειναι, μηπως και εσυ την πατησες οπως και εγω? εχανε το σημα σε μενα.

ειχα αποθηκευσει στα αρχεια μου, οχι τον ολοκληρωμενο τροπο που κανεις wipe.

μου λειπανε καποια βηματα.αυτα τα προσπερνουσα καθε φορα χωρις να το ξερω.απο προχ8ες εχω σημα καμπανα και ασταματητα χωρις να χρειαζεται να ανοιγοκλεινω την sim για να επανερθει το σημα.

format system

format cache

format data

format boot <-----οι ειδημονες λενε να το αποφευγουμε αυτο το βημα

format data and data/media (/sdcard)

εισαι σιγουρος πως τα κανεις ολα?

εκτος αν εχει προβλημα ο φακος ή κατι γινεται μετα και αφου πατησεις το πληκτρο να βγει η φωτο.

μιας και λες οτι στην οθονη την βλεπεις καθαρη.

 

 

Χωρίς να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου, δοκίμασε πρώτα να εγκαταστήσεις το apk αρχείο και αφού το έχεις εγκαταστήσει αντέγραψε το apk στο system/app και κάνε επανεκκίνηση. Λογικά θα δουλέψει.

θα το ψαχουλεψω οταν εχω ευκαιρια.ευχαριστω παντως.

 

 

Τα system apps βρίσκονται στο /system/app και /system/app-priv με permissions συγκεκριμένα

αρχηγε, την αλλαγη στο build.prop την εκανα, και χωρις επανεκινηση αλλαξε σε οτι ονομα του εβαζα.

στο Play store κατα λαθος μπηκα αναζητωντας ενα καλο screenshot app, και χωρις θεμα κατεβαζα.

αλλα δεν πηγα να δω πως με βλεπει το store.ακομα ως Huwai? ή ως Coolpad? δεν χρειαστηκε εκ νεου καταχωρηση τηλεφωνου στον λογαριασμο μου.

 

ετσι και αλλιως ην εχω ηδη πεταξει διοτι αν και ολα τα apps, τα εδινα αποθηκευση στην sd καρτα,

και στο storage settings, η a better camera μου πετουσε μνμ οτι το λογισμικο kitkat απαγορευει την χρηση sd καρτας για αποθηκευση. και εφ οσον ΔΕΝ υπαρχει στον αιωνα τον απαντα να αλλαξω το κορυφαιο αυτο προγραμμα, αλλαζω και ρομ.... χωρια που μου εσπασε τα νευρα με τα permisions... εφτιαχνα τα widgets, και μετα απο λιγο χαλουσαν παλι.

χωρια που παγωσα καμια 25-30 apps και αν ηξερα τι διαολο κανουν τα αλλα, θα παγωνα ακομα παραπανω....

οσον αφορα roaming data, αλλαξα το url της Wind και εκει τελειωνει το θεμα... λολ.

το μονο που με τσατιζει ειναι που χανω την προοδο στα παιχνιδια. να'ναι καλα ομως το game killer :PPP

ευχαριστω παντως

 

 

 

Βάλε από το playstore το keyboard backlight controller.

να'σαι καλα φιλος

 

 

 

δηλαδη στην 262 πρεπει εκτος απτα wipe να κανω κ τα φορματ?

σε ΟΛΕΣ τις ρομ που γινοντε μeσω recovery mode(οι ειδικοι λενε να παραβλεπουμε το format /boot)

εγω με την CWM 6050 που εχω τα εκανα ολα αυτα και σωθηκα. λολ

Wipe data/factory reset

Wipe cache partition

Format system

Format cache

Format data

Format boot (οι ειδικοι λενε να το παραβλεπουμε αυτο το βημα)

Format data and /data/media (/sdcard)

Wipe Dalvik cache

reboot to recovery

follow all the steps 2-3 times then install the rom

 

 

 

Αν δεν σου δουλεψει, δοκιμασε αυτο https://play.google.com/store/apps/details?id=org.sleepydragon.capbutnbrightness.

οκ φιλος, θα το εχω υποψιν μου

Edited by combra24
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.......επειδή εχω χασει πολλά τευχη απο το νημα και απο οτι βλεπω εφτασε και ξεπερασε την χιλιάδα, αν καποιος θέλει και μπορεί εστω και σε pm για να μην ζαλιζουμε τους υπολοιπους να προτεινει καμια νεα ρομ (οσο πιο αξιοπιστη γινεται φυσικα και απροβληματιστη) .....εδω και κανα εξαμηνο ειμαι με την MIUI 5.3.17 αλλα τον τελευταιο καιρο τρωει κατι κολληματακια και εχει αρχισει και τρωει την μπαταρια αρκετα(εχει γινει και καλιμπραρισμα).....επισης πριν ειχα την UNICOM η οποια ηταν απο τις καλυτερες που ειχα δοκιμασει αλλα ειχα το προβλημα μεταξυ cosmote και wind με τις αναγνωρισεις κλησεων και πριν απο αυτην ειχα την επισημη coolui 5..... αν δεν κουραζω οποιος θελει ας προτεινει και ας στειλει και λινκ....

Σας ευχαριστω εκ των προτερων παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Ηχοι βελτιώνονται μεσω engineermode

Επειδή, η εμυι δεν έχει engineermode, αντιγράφεις την εφαρμογή "engineermode.apk" στο /system/app (0644 permitions).

Reboot.

θα την βρείς εδώ.. https://www.dropbox.com/s/xp11sd6wlwlzirf/EngineerMode.apk?dl=0

Για να μπεις στο engineermode, πας μέσω θείου

 

Περασα την εμui και οντως ειναι πολυ καλη. Στο μονο που δυσκολευομαι ειναι πως μπορω να αντιγραψω την εφαρμογή "engineermode.apk" και που. Εαν μπορειται να μου πειτε πως ακριβως να το κανω. Την εφαρμογη την εχω κατεβασει αλλα δεν ξερω πως ακριβως να την αντιγραψω και που? Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.......επειδή εχω χασει πολλά τευχη απο το νημα και απο οτι βλεπω εφτασε και ξεπερασε την χιλιάδα, αν καποιος θέλει και μπορεί εστω και σε pm για να μην ζαλιζουμε τους υπολοιπους να προτεινει καμια νεα ρομ (οσο πιο αξιοπιστη γινεται φυσικα και απροβληματιστη) .....εδω και κανα εξαμηνο ειμαι με την MIUI 5.3.17 αλλα τον τελευταιο καιρο τρωει κατι κολληματακια και εχει αρχισει και τρωει την μπαταρια αρκετα(εχει γινει και καλιμπραρισμα).....επισης πριν ειχα την UNICOM η οποια ηταν απο τις καλυτερες που ειχα δοκιμασει αλλα ειχα το προβλημα μεταξυ cosmote και wind με τις αναγνωρισεις κλησεων και πριν απο αυτην ειχα την επισημη coolui 5..... αν δεν κουραζω οποιος θελει ας προτεινει και ας στειλει και λινκ....

Σας ευχαριστω εκ των προτερων παιδια.

Emui 3.0 δαγκωτο απο εμένα...προσωπικά έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος με emui ειτε ηταν η unicom 2.3 είτε emui 3.0. Στις τελευταίες σελίδες υπαρχουν τα παντα γι αυτήν!!!(λινκ νομιζω υπάρχει στην πρωτη σελιδα)

Link to comment
Share on other sites

Emui 3.0 δαγκωτο απο εμένα...προσωπικά έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος με emui ειτε ηταν η unicom 2.3 είτε emui 3.0. Στις τελευταίες σελίδες υπαρχουν τα παντα γι αυτήν!!!(λινκ νομιζω υπάρχει στην πρωτη σελιδα)
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.... ερώτηση....

Emui 3 υπάρχουν δύο διαφορετικές εκδόσεις?

Link to comment
Share on other sites

Περασα την εμui και οντως ειναι πολυ καλη. Στο μονο που δυσκολευομαι ειναι πως μπορω να αντιγραψω την εφαρμογή "engineermode.apk" και που. Εαν μπορειται να μου πειτε πως ακριβως να το κανω. Την εφαρμογη την εχω κατεβασει αλλα δεν ξερω πως ακριβως να την αντιγραψω και που? Ευχαριστω.

Εδω...

 

http://i1378.photobucket.com/albums/ah119/Amarantos_Amarantos/Screenshot_2015-08-17-14-20-41_zpsccxzxorx.jpeg

 

Χρησιμοποιώ fx Explorer + root add on

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.... ερώτηση....

Emui 3 υπάρχουν δύο διαφορετικές εκδόσεις?

Υπάρχουν παρα πολλές εκδόσεις!https://docs.google.com/file/d/0B8kqC7UkNBLcLWNna00ybE12QjQ/edit?pli=1

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν παρα πολλές εκδόσεις!https://docs.google.com/file/d/0B8kqC7UkNBLcLWNna00ybE12QjQ/edit?pli=1

 

σε ευχαριστώ πολύ για το λινκ!!!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ για το λινκ!!!

Να ξερεις φλασαρεις gapps.Αν έχεις χρονο διάβασε τις τελευταίες σελίδες τα παιδιά έχουν γράψει διάφορα γι αυτή την ρομ, απο κάποια μικρά θέματα μέχρι και βελτιώσεις!η ρομ πάντως είναι απροβληματιστη,με καλη διαχείριση μπαταρίας...βάλε και την εφαρμογή sd maid για καθαρισμό και είσαι οκ

Link to comment
Share on other sites

η δευτερη δοκιμη ειναι, μηπως και εσυ την πατησες οπως και εγω? εχανε το σημα σε μενα.

ειχα αποθηκευσει στα αρχεια μου, οχι τον ολοκληρωμενο τροπο που κανεις wipe.

μου λειπανε καποια βηματα.αυτα τα προσπερνουσα καθε φορα χωρις να το ξερω.απο προχ8ες εχω σημα καμπανα και ασταματητα χωρις να χρειαζεται να ανοιγοκλεινω την sim για να επανερθει το σημα.

format system

format cache

format data

format boot <-----οι ειδημονες λενε να το αποφευγουμε αυτο το βημα

format data and data/media (/sdcard)

 

σε ΟΛΕΣ τις ρομ που γινοντε μeσω recovery mode(οι ειδικοι λενε να παραβλεπουμε το format /boot)

εγω με την CWM 6050 που εχω τα εκανα ολα αυτα και σωθηκα. λολ

Wipe data/factory reset

Wipe cache partition

Format system

Format cache

Format data

Format boot (οι ειδικοι λενε να το παραβλεπουμε αυτο το βημα)

Format data and /data/media (/sdcard)

Wipe Dalvik cache

reboot to recovery

follow all the steps 2-3 times then install the rom

 

Δεν νομίζω οτι το format boot συνεισφέρει στο να μην χάνετε το σήμα εκτός και αν στο boot directory βρίσκονται τα αρχεία που απαιτούνται για τη λειτουργιας της κεραίας gsm/3g. Από το Φλεβάρη που έχω το κινητό και έχω περάσει από official 4.2.015 -> laek4.4.2 v4 (kernel3) -> mlais aosp 28.10 by fefe -> emui2.3 -> Samsung Galaxy S5 by lutao -> official 4.4.036 -> vanilla 2nd edition -> emui3.262 είναι αρκετά συχνό το φαινόμενο να εμφανίζει οτι έχει σήμα και στην ουσία οταν με καλούν να φαίνεται οτι είμαι εκτός δικτύου. Το πρόβλημα στρώνει μόνο μετά από ενεργοποιήση/απενεργοποίηση της sim.

 

Διαφορά από rom σε rom υπήρχε, με σταθερότερες τις official 4.2.015, emui3.262 και τη mlais 28.10 by fefe. Αντίθετα οι χειρότερες ήταν οι laek4.4.2v4 και η vanilla 2nd edition

 

Y.Γ.1: Γίνονται τρεις φορές τα wipe (data/factory reset, cache partition, dalvik cache) και τα format (system, cache, data, data and data/media) σε CWM 6.0.5. Με την ολοκλήρωση της σειράς κάθε φορά γίνεται reboot του recovery και εννοείται οτι φορμάρετε η κάρτα

Υ.Γ.2: Έχω Cosmote και το πρόβλημα εντοπίζεται κυρίως κοντά στο σπίτι μου όπου το σημα είναι ασταθέστατο. Πολλές φορές και με τρεις γραμμές σήμα δεν μπορείς να μιλήσεις

Υ.Γ.3: //off topic//εχω διαβάσει όλο to thread σελίδα – σελίδα, συν τους οδηγούς για τους αρχάριους και πλέον από παντελώς άσχετος γνωρίζω αρκετά πράγματα για το android:happy:

Link to comment
Share on other sites

Crazy Sundays Offer στο e-shop.gr..6.90 Ευρω τα Sony Mh1(λευκα)..χτυπησα ενα ζευγαρακι να δουμε μιαs και λενε καλα λογια..να ρωτησω ρε παιδια η bulk συσκευασια περιεχει εχτρα ανταλακτικεs σιλικονεs(μικρα..μεσαια..μεγαλα..για τα αυτια?? Edited by Christos_Tz
Link to comment
Share on other sites

Αυτη η EMUI 3.0 262 http://www.needrom.com/download/emui-3-0-build-262-multilanguage/comment-page-3/#comments τι λεει,να την βαλω ναι η οχι?

Λεει οτι εχει και gapps μεσα και οτι δεν χρειαζετε να φλασαρουμε εμεις!

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η EMUI 3.0 262 http://www.needrom.com/download/emui-3-0-build-262-multilanguage/comment-page-3/#comments τι λεει,να την βαλω ναι η οχι?

Λεει οτι εχει και gapps μεσα και οτι δεν χρειαζετε να φλασαρουμε εμεις!

Είχα δοκιμάσει μια version από needrom και είχα θέμα με την αναπαραγωγή βίντεο.Δεν ξέρω αν το έφτιαξε ο τυπας...γιατί δεν βάζεις την δοκιμασμένη emui 3.0 b262? και εδώ και στο modaco είναι ευχαριστημένοι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω οτι το format boot συνεισφέρει στο να μην χάνετε το σήμα εκτός και αν στο boot directory βρίσκονται τα αρχεία που απαιτούνται για τη λειτουργιας της κεραίας gsm/3g.

αρχηγε μου, οπως και ειχα πει, εγω τα format δεν τα εφτιαχνα, γιατι πολυ απλα το copy-paste που ειχα κανει απο τους οδηγους της πρωτης σελιδας πριν ενα χρονο, δεν τα ενσωματωσα στα αρχεια που κραταω στο PC μου.. κατα συνεπεια, δεν εφτιαχνα σωστο καθαρισμα πριν την εγκατασταση.

οταν τα wipe-formats τα εκανα σωστα πριν απο κανα 2-3 μερες, επιτελους μετα απο 1 χρονο ξαναειχα πισω το κινητο μου.

δεν χρειαστηκε απο τοτε να κανω on-off την καρτα.

απο τον ενθουσιασμο μου εκανα ενα post.

και μου εξηγησε ο Algo τι παιζει με τα format που δεν εφτιαχνα τοσο καιρο,οπως και επεισης γιατι δεν χρειαζεται να γινει το boot format.

καμια........ μα ΚΑΜΙΑ rom που περασα απο εκεινη τη δακρυβρεχτη μερα που brickαρα το Coolpad μου και μετα, ο σημα δεν δουλεψε ποτε μα ποτε σωστα.........

Coolpad-8297W.mlais443.20141028.by fefe

InFocus Coolpad8297w (4.4.2)

Coolpad_F1w_AOSP_4.4_A310_v3_by_dakok

emuiUNICOM

official 029 rooted lite

official 4.4.018

Algo ... και οι δυο που εκανε

297W-EMUI3.0_B262_V2_KTISLJAR

AOSP_V4_KK_laek.17_with_v3_kernel

Micromax_A310_031_decrappified(A310 v2)

Aosp4.4.3_Coolpad-8297W.20141014.by laek

με καμια δεν δουλεψε το σημα ξανα οπως και πρωτα....

 

ΥΓ.

δομιμασες μπας και στρωσει με YGDP?

σε καμια περιπτωση δεν ηθελα να σε θιξω-προσβαλω :rolleyes:

απλα ειμουνα τοσο ενθουσιαμενος που ηθελα να μοιραστω τι τραβηξα ο ερμος για ενα χρονο...:w00t::cry::w00t::cry::w00t:

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

η τελευταια με το ποταμι, ισως και να επαιρνε ενα "κλικ" πανω το exposure

με τι prog τις τραβηξες?

a better camera ή lg?

Link to comment
Share on other sites

Crazy Sundays Offer στο e-shop.gr..6.90 Ευρω τα Sony Mh1(λευκα)..χτυπησα ενα ζευγαρακι να δουμε μιαs και λενε καλα λογια..να ρωτησω ρε παιδια η bulk συσκευασια περιεχει εχτρα ανταλακτικεs σιλικονεs(μικρα..μεσαια..μεγαλα..για τα αυτια??

Τα mh1 δεν χρειαζονται ανταπτορα για να δουλεψουν στο δικο μας;

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η EMUI 3.0 262 http://www.needrom.com/download/emui-3-0-build-262-multilanguage/comment-page-3/#comments τι λεει,να την βαλω ναι η οχι?

Λεει οτι εχει και gapps μεσα και οτι δεν χρειαζετε να φλασαρουμε εμεις!

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=388832&page=976

 

14638 post

Link to comment
Share on other sites

είναι αρκετά συχνό το φαινόμενο να εμφανίζει οτι έχει σήμα και στην ουσία οταν με καλούν να φαίνεται οτι είμαι εκτός δικτύου. Το πρόβλημα στρώνει μόνο μετά από ενεργοποιήση/απενεργοποίηση της sim.

Υ.Γ.2: Έχω Cosmote και το πρόβλημα εντοπίζεται κυρίως κοντά στο σπίτι μου όπου το σημα είναι ασταθέστατο. Πολλές φορές και με τρεις γραμμές σήμα δεν μπορείς να μιλήσεις

 

Είχαν και άλλοι τέτοιο θέμα και ίσως θυμάσαι ότι το ασταθές σήμα με την αυτόματη εναλλαγή από 3g σε 2g δημιουργεί προβλήματα στις κλήσεις.

Άστο συνέχεια στο 2g και όταν θέλεις ιντερνετ το γυρνάς μόνος σου τότε σε 3g.

Εγώ που έχω wind που έχει κακό σήμα αυτό κάνω και δεν έχω χάσει κλήση, και η επαναφορά του σήματος από μηδενικό (υπόγεια, κάποια ασανσέρ) γίνεται αμέσα.

 

Crazy Sundays Offer στο e-shop.gr..6.90 Ευρω τα Sony Mh1(λευκα)..χτυπησα ενα ζευγαρακι να δουμε μιαs και λενε καλα λογια..να ρωτησω ρε παιδια η bulk συσκευασια περιεχει εχτρα ανταλακτικεs σιλικονεs(μικρα..μεσαια..μεγαλα..για τα αυτια??

 

Είναι άριστα. Εχει σιλικόνες έξτρα και θέλει αντάπτορα για να δουλέψει

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

Ναι Vassilis91..θελουνε Ανταπτορα..!

Μηχανικε φιλαρακι μου ειμαι τυχεροs...ενα παληκαρι απο το φορουμ σαλλονικιοs το παιδι...μου εστειλε pm πριν λιγο..να μου στειλει εναν ανταπτορα..τα καπιταλλ κοντρολ μαs μεσα μαμω...οποτε θα ειμαι κομπλε....Σε 1000ευχαριστω Αδελφε Μου Απο Τον Βορρα!!!Να Σε Εχει παντα καλα ο Θεοs!!

Edited by Christos_Tz
Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα ενα ανταπτορακι απο ebay και χαλασε μετα απο ενα μηνα χωρις πολυ χρηση για τα MH1

Μακαρι του παληκαριου να βγει οκ να κανω δουλεια!

Με Σκλαβωσεs Αδελφε Σαλλονικιε!!Τα ατιμα τα καπιταλλs μαs φρακαρανε τελικα απο πολλα!!!

Να Εισαι παντα καλα...!!Ευχαριστω και παλι!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...