Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Δεν μου δουλεύει σωστά το πλήκτρο back. Κάποιες φορές πιάνει, κάποιες όχι. Κάποιες φορές το πατάς πολλές φορές για να πιάσει και στο τέλος τα κάνει τα back μαζεμένα σαν να καθυστερεί. Έχει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Αν το κατεχεις κατεβασε το module kitkat sd card full access και κάνε μια δοκιμή...σε πολλούς δούλεψε και το kitkat external sd card patch από playstore...σε εμένα τίποτα από τα δυο και άλλαξα rom :D

 

Τι υποτίθεται οτι κανουν?εγώ κατέβασα το πρωτο και δεν είδα κάποια αλλαγή.ουτε στην sd πάνε ουτε άνοιξε η επιλογή που είναι κενή που λέει ο φίλος ποιο πανω.

οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

Τι υποτίθεται οτι κανουν?εγώ κατέβασα το πρωτο και δεν είδα κάποια αλλαγή.ουτε στην sd πάνε ουτε άνοιξε η επιλογή που είναι κενή που λέει ο φίλος ποιο πανω.

Υποτίθεται ότι δίνουν πλήρη πρόσβαση στην κάρτα μας...εγώ προσωπικά κατέβασα και αυτό από το playstore αλλά και πάλι είχα θέματα....άλλαξα rom!

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τα προβληματα περι θερμοκρασιας που διαβασα για την xTremeVanilla ισχυουν;

Αν παιζεις παιχνίδια κτλ λογικό είναι να ανεβαίνει η θερμοκρασία...έχω δει και 65° με το clean master με την s5 rom

Link to comment
Share on other sites

παιδες μια βοηθεια οποιος μπορει.εβαλα την kitkat του algorithm και ενω το εικονιδιο supersu υπαρχει μεσα δεν ειμαι ροοτ.εκανα κατι λαθος στο φλασαρισμα?ειναι απενεργοποιημενο και πρεπει να το ενεργοποιησω χειροκινητα??και αν τελικα θελω να αλλαξω ρομ μπορω τωρα που μου δειχνει οτι δεν ειμαι ρουτ.στην recovery μπαινω κανονικα ομως.γινεται αμα δεν εισαι ρουτ?
Link to comment
Share on other sites

παιδες μια βοηθεια οποιος μπορει.εβαλα την kitkat του algorithm και ενω το εικονιδιο supersu υπαρχει μεσα δεν ειμαι ροοτ.εκανα κατι λαθος στο φλασαρισμα?ειναι απενεργοποιημενο και πρεπει να το ενεργοποιησω χειροκινητα??και αν τελικα θελω να αλλαξω ρομ μπορω τωρα που μου δειχνει οτι δεν ειμαι ρουτ.στην recovery μπαινω κανονικα ομως.γινεται αμα δεν εισαι ρουτ?

Αφου μπορεις και μπαινεις σε recovery μπορεις και να αλλαξεις rom.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου δουλεύει σωστά το πλήκτρο back. Κάποιες φορές πιάνει, κάποιες όχι. Κάποιες φορές το πατάς πολλές φορές για να πιάσει και στο τέλος τα κάνει τα back μαζεμένα σαν να καθυστερεί. Έχει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα?

 

Έχει αναφερθεί πάλι πριν από πολλές σελίδες από κάποιον άλλο,δεν θυμάμαι όνομα.

 

Το κάνει και εμένα με όποια ρομ και να έχω βάλει.Δεν τα κάνει μαζεμένα,απλά δεν πιάνει μερικές φορές με το πρώτο πάτημα.

 

Συνεπώς αφού δεν είναι θέμα ρομ, έχω αποδεχτεί ότι κάτι θέμα έχει το touch(ή κάτι άλλο)...μικρό το κακό

 

υγ)δεν ξέρω εάν υπάρχει καμιά χακεριά ή ρύθμιση κτλ που να το διορθώνει..ας πει κανείς άμα ξέρει:ninja:

 

εσεις με την vanilla μπορειτε να απαντησετε αν εχει ελληνικα?

ναι έχει

:X
Link to comment
Share on other sites

Αφου μπορεις και μπαινεις σε recovery μπορεις και να αλλαξεις rom.

 

βασικα θελω να την κρατησω την ρομ.το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να το κανω παλι ρουτ.τι μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

βασικα θελω να την κρατησω την ρομ.το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να το κανω παλι ρουτ.τι μπορω να κανω?

Κανονικα η algo ερχεται root. Τωρα υποθετω οτι κατι εχει σκαλωσει για να μην γινεται. Δοκιμασε με καποιο προγραμμα kingo root, vroot κλπ αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα πετυχει. Σε διαφορετικη περιπτωση μπορεις να ξαναφλασαρεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί πάλι πριν από πολλές σελίδες από κάποιον άλλο,δεν θυμάμαι όνομα.

 

Το κάνει και εμένα με όποια ρομ και να έχω βάλει.Δεν τα κάνει μαζεμένα,απλά δεν πιάνει μερικές φορές με το πρώτο πάτημα.

 

Συνεπώς αφού δεν είναι θέμα ρομ, έχω αποδεχτεί ότι κάτι θέμα έχει το touch(ή κάτι άλλο)...μικρό το κακό

 

υγ)δεν ξέρω εάν υπάρχει καμιά χακεριά ή ρύθμιση κτλ που να το διορθώνει..ας πει κανείς άμα ξέρει:ninja:

 

 

Όπως τα λες με το back button, ένα καλό test είναι να το τεστάρεις σε recovery, και σε μενα ακόμα και κει είναι ολίγον αναίσθητο.

 

Το κακό είναι ότι στις περισσότερες AOSP δεν φαίνεται να υπάρχει τρόπος να ενεργοποιήσεις natively τα on-screen buttons. Απ'όσες δοκίμασα μόνο στην AOSP του jonzalvo γινόταν.

Υπάρχουν εφαρμογές για να έχεις on-screen buttons (ultimate nav bar, back button) αλλά σε αντίθεση με την native nav bar τρώνε χώρο στην οθόνη από τις εφαρμογές.

 

Ένα tweak που έκανα μόλις και το δοκιμάζω είναι το εξής:

 

1) Στο αρχείο /system/usr/keylayout/Generic.kl αλλάζεις το MENU σε BACK και το BACK σε MENU, οπότε γίνονται swap τα πλήκτρα και έχεις προβληματικό menu αντί για back.

2) Στο /system/build.prop προσθέτεις στο τέλος τη γραμμή "qemu.hw.mainkeys=0". Αυτό θα έπρεπε να ενεργοποιεί τη navigation bar, στην περίπτωσή μας δεν το κάνει αλλά αναγκάζει τις εφαρμογές να σου δέίχουν 3-dot overflow menu, οπότε στο 90% των περιπτώσεων δεν χρειάζεσαι το menu button.

 

Μένει να δω αν μπορώ να συνηθίσω να έχω το back αριστερά :D

Link to comment
Share on other sites

Algo ξέρεις πως μπορούμε να χαμηλώσουμε φωτεινότητα στα capacitive σε οποιαδήποτε ρομ; Μερικές τα έχουν dim και μερικές όχι. Δοκίμασα να πειράξω τις τιμές στο sys/class/leds/button-backlight αλλά τζίφος. Λείπει κάτι;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει βρεί κανείς πως κάνουμε restore απο titanium τα apps που έχουν notifications έτσι ώστε να δουλεύουν και να μην τα ξαναπερνάω απο την αρχή?? Edited by Aelin
Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι δίνουν πλήρη πρόσβαση στην κάρτα μας...εγώ προσωπικά κατέβασα και αυτό από το playstore αλλά και πάλι είχα θέματα....άλλαξα rom!

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν παιζεις παιχνίδια κτλ λογικό είναι να ανεβαίνει η θερμοκρασία...έχω δει και 65° με το clean master με την s5 rom

Εμένα τώρα που το είδα όταν το συνδεω

Με το pc δεν μου δείχνει κανένα αρχείο στην κάρτα.μονο τις φωτογραφιες που έβγαλαν μετα.

ρε παιδια καποιος.τι να κανω?δεν ανοιγει να δω τιποτα κανενα αρχειο στην καρτα sd στο pc ενω με καποιον εξπλορερ στο τηλεφωνο τα βλεπω.το εκανε οπως ειπα με τα απο το kit kat external sd card patch που ετρεξα..σκετη μπουρδα γμτ.

Edited by navystam
οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Υπάρχει κάποιος τρόπος στην emuiunicom όταν έχουμε 2 sims να ορίσουμε default sim για τις κλήσεις και τα μηνύματα και να μην πρέπει κάθε φορά να πατήσουμε την αντίστοιχη sim για να κάνει την κλήση ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω ότι υπάρχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα......αλλά τελικά ΟΛΕΣ οι ρομ νομίζω έχουν θέματα.....

 

Μετά από τόοοοσες σελίδες και τόοοοοσες αναφορές......η μία έτσι-η άλλη αλλιώς-η παρα-άλλη εκείνο......εγώ αναρωτιέμαι ακόμη το εξής:

 

 

Τελικά.....υπάρχει ROM που να είναι άψογη σε όλα ?

 

Οχι 1000....2000 σελιδές να φτάσουμε....τα ίδια θα λέμε......και το θέμα είναι ότι θα βγουν τώρα κάποιοι και θα πουν.....εγώ με την τάδε-την έχω 3 μήνες και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα-είναι άψογη.......το βλέπει κάποιος άλλος φίλος αυτό-λέει άντε ας βάλω αυτήν.Την βάζει-καμία σχέση-αρχίζει να αναρωτιέται-καλά αυτήν έλεγε άψογη ?----αυτή μου κάνει αυτό-μου κάνει το άλλο....κτλ

Μην μου πει κάποιος ότι ο 2ος κάνει λάθος και δεν την περνάει σωστά !!!!!

Εχει αποδειχτεί άπειρες φορές ότι γίνονται ακριβώς τα ίδια βηματα και υπάρχουν άλλες συμπεριφορές.

 

Μήπως πρέπει να γίνει ΥΠΟ-ενότητα στην πρώτη σελίδα.....με 4-5-6 βασικές ρομ ......και να μιλάμε εκεί μέσα για το κάθε πρόβλημα και την κάθε λύση ??????

 

Ετσι ώστε αυτός που θέλει Micromax να μπαίνει στην συγκεκριμένη ενότητα και να μιλάμε εκεί μέσα ΜΟΝΟ για Micromax.

Από κάτω......emuiUNICOM.....συζήτηση ΜΟΝΟ emuiUNICOM

παρακάτω Algo.....συζήτηση ΜΟΝΟ για Algo rom

μετά Laek......συζήτηση ΜΟΝΟ για Laek......

 

Kαι πάνω πάνω στο κάθε νήμα-στην κάθε ρομ ΠΡΩΤΟ POST ........Είστε ευχαριστημένοι από την ρομ τάδε ?ΝΑΙ....55%.....ΟΧΙ.....20%..ή......Πως χαρακτηρίζετε την ρομ ?......Τέλεια 40%.....Πολύ καλή 25%.....Μέτρια 12%......Κακή 3%....Αθλια 5%

 

 

Εγώ παίδες προτείνω αυτό και πιστεύω ότι θα είναι καλύτερο να μπαίνει κάποιος στην ρομ που γουσταρει και να διαβάζει ΜΟΝΟ γιαυτήν.

ή κάποιος άλλος ....κάνοντας ένα πέρασμα από όλες....θα βλέπει με την μία σε 5 δευτερόλεπτα.....αρχή-αρχή πρώτο ποστ ....σε κάθε ρομ την βαθμολογία της.....και έτσι θα ξέρουμε ποιες είναι δημοφιλείς και περπατάνε σωστά και ποιες είναι για να μην ασχολείσαι ή έχουν προβλήματα......Βεβαια μπορεί κάποια να είναι τέλεια σε όλα και να μην δουλεύει μόνο για παράδειγμα το led για τις κλήσεις......και κάποιον να μην τον ενδιαφέρει να μην τον απασχολεί αυτό.....

 

Διάλεξα την συγκεκριμένη μέρα να κάνω αυτήν την πρόταση ....γιατί και εμείς εδώ στο νήμα σε ένα πολύ μεγάλο ποσοστό.....είμαστε ΕΡΩΤΕΥΜΈΝΟΙ με το Coolpad

Edited by pontokeras
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω εδω και 3 μερες την extreme vanilla.δουλευει μια χαρα.xposed και gravity δουλευουν τελεια.Το gps κλειδωσε μεσα σε λιγα δευτερα.μεχρι στιγμης δεν εχω δει καποιο θεμα σημαντικο.Το μονο,που δεν με νοιαζει προσωπικα πολυ,ειναι ενα προγραμμα που εχει και λεγεται XtremeEngine που θελει λεει αναβαθμηση to xposed και μολις παω να το κανω κρασαρει το xposed.Ισως ειναι καποια ρυθμιση που δεν την γνωριζω,αλλα οπως προειπα δεν με ενδιαφερει και πολυ.
Link to comment
Share on other sites

Μπήκε Extreme Vanillia από Micromax V2 . Θα ποστάρω εντυπώσεις.

 

Οσοι θελετε Ελληνικα για γλωσσα , δεν εχει η συγκεκριμενη ρομ

Link to comment
Share on other sites

Οσοι θελετε Ελληνικα για γλωσσα , δεν εχει η συγκεκριμενη ρομ

 

Λαθος κανεις.Εχει κανονικα Ελληνικα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια απο που κατεβαζουμε την s5 rom?

θελω να την περασω σε ενα φιλο.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

παιδάκια sos έβαλα την vanilla όλα καλά, δεν λειτουργεί μόνο το GPS.. κάπου εδώ είχα δει για fix... δεν μπορώ να το βρω... κάποια λύση κάνεις?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...