Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν θυμάμαι καλά αυτή είναι http://www.needrom.com/download/coolpad-f1-8297w-aosp/

 

θα προτεινα να βαλεις μια πιο καινουργια aosp χωρια bugs,πχ a310 η και maucat

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φλασάρει ένα τροποποιημένο αρχείο hosts στο system/etc και κόβει τις διευθύνσεις απ' όπου φορτώνουν οι διαφημίσεις.

Μπορείς να το αλλάξεις και μόνος σου το αρχείο αυτό με τον ES (αφού το βγάλεις από το zip), και μετά να δώσεις τα σωστά permissions όπως είχε και το προηγούμενο.

 

πιστευω οτι το adfree που κανει και αυτοματα update στο hosts καθημερινα ισως ειναι καλυτερο..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Φλασάρει ένα τροποποιημένο αρχείο hosts στο system/etc και κόβει τις διευθύνσεις απ' όπου φορτώνουν οι διαφημίσεις.

Μπορείς να το αλλάξεις και μόνος σου το αρχείο αυτό με τον ES (αφού το βγάλεις από το zip), και μετά να δώσεις τα σωστά permissions όπως είχε και το προηγούμενο.

Αντικαθιστουμε το αρχειο hosts που εχει στον etc με το hosts που εχει το zip?

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

θα προτεινα να βαλεις μια πιο καινουργια aosp χωρια bugs,πχ a310 η και maucat

 

Έγινε. Θα ψάξω να δω τις διαφορές σε αυτές τις δύο και θα δοκιμάσω. Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι το adfree που κανει και αυτοματα update στο hosts καθημερινα ισως ειναι καλυτερο..

 

Δεν ξέρω ποιο είναι καλύτερο ή ποιο κόβει περισσότερα (που να συγκρίνεις ~25ΜΒ αρχείο κειμένου), πάντως δεν έχω δει διαφημίσεις χρόνια τώρα με το moaab. Και συ αυτό δεν είχες παλιότερα?

Αφού όμως κάνει καθημερινό update μάλλον είναι καλύτερο (αν το update δεν είναι μούφα),τρέχει όμως και στο background.

Τώρα που το ξανασκέφτομαι σε κάποια τηλέφωνα δεν μας άφηνε το σύστημα να αλλαχτεί το αρχείο και βάζαμε την εφαρμογή adfree, adaway κλπ

Αντικαθιστουμε το αρχειο hosts που εχει στον etc με το hosts που εχει το zip?

Ναι

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποιο είναι καλύτερο ή ποιο κόβει περισσότερα (που να συγκρίνεις ~25ΜΒ αρχείο κειμένου), πάντως δεν έχω δει διαφημίσεις χρόνια τώρα με το moaab. Και συ αυτό δεν είχες παλιότερα?

Αφού όμως κάνει καθημερινό update μάλλον είναι καλύτερο (αν το update δεν είναι μούφα),τρέχει όμως και στο background.

 

Ναι

 

Εχω την εφαρμογη ad blocker,πρεπει να την σβησω?

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εφαρμογη ad blocker,πρεπει να την σβησω?

 

Εννοείς το Adblock Plus?

Ότι έχεις σε adblock εφαρμογή θα το απεγκαταστήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς το Adblock Plus?

Ότι έχεις σε adblock εφαρμογή θα το απεγκαταστήσεις.

 

Oχι δεν ειναι αυτη που λες,αλλη ειναι

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Oχι δεν ειναι αυτη που λες,αλλη ειναι

 

Δοκίμασε καλύτερα κάποια από τις δύο που προτείνονται παραπάνω.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Για Ad block χρησιμοποιώ μέσω xposed το minminguard. Λειτουργεί τέλεια πάνω από 6 μήνες ήδη.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποιο είναι καλύτερο ή ποιο κόβει περισσότερα (που να συγκρίνεις ~25ΜΒ αρχείο κειμένου), πάντως δεν έχω δει διαφημίσεις χρόνια τώρα με το moaab. Και συ αυτό δεν είχες παλιότερα?

Αφού όμως κάνει καθημερινό update μάλλον είναι καλύτερο (αν το update δεν είναι μούφα),τρέχει όμως και στο background.

Τώρα που το ξανασκέφτομαι σε κάποια τηλέφωνα δεν μας άφηνε το σύστημα να αλλαχτεί το αρχείο και βάζαμε την εφαρμογή adfree, adaway κλπ

 

Ναι

 

παντα αυτο χρησιμοποιουσα.Εχει επιλογη και για αυτοματο και για χειροκινητο update.Kαι γω δεν εχω δει ποτε διαφημιση με αυτο.Σε συνδιασμο με το minmin guard module για το xposed http://repo.xposed.info/module/tw.fatminmin.xposed.minminguard το οποιο αφαιρει ακομα και τα αδεια πλαισια των αφαιρεμενων διαφημισεων σε οσες εφαρμογες αφηνουν κενο το σημειο στο οποιο υπηρχε διαφημιση,ειναι τρομερος συνδιασμος.Ειναι σαν να εχεις την donate version στις εφαρμογες που πληρωνονται απο τις διαφημισεις. (νομιμο=ναι,εφικτο=ναι,ηθικο=εξαρταται.Πχ για καποια παιχνιδια που εκτος του οτι ειναι τιγκα στις in-game αγορες εχουν επιπλεον και διαφημισεις)

 

adfree --> http://adfree.bigtincan.com/

Link to comment
Share on other sites

Πέφτει μελέτη σχετικα περί διαφημίσεων μπλοκαρισμα να δουμε τι είναι καλυτερο και ετοιμάστηκε να σαs ζαλησω στα pm!Έχω στήσει τόσο όμορφα την algo μου στα μετρα μου που θέλω σιγουρεs χειρουργικεs επεμβασειs,,δεν είμαι να κάνω ζημιά,,θέλω πολλεs ωρεs ξανά για να ξανα στησω την coolpadτια έτσι όπως μου αρέσει....και δεν λέει απο χρονο,,οποτε δώστε φώτα για σίγουρο software χειρουργείο!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Σήμερα διαπιστωσα οτι με algoROM 2 δεν λειτουργεί το GPS μου. Δεν βλέπει ουτε 1 δορυφόρο και εκανα δοκιμές με σκέτο GPS KAI AGPS. Algorithm ή κάποιος άλλος το έχετε ξαναδεί και τι μπορω να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Είμαι με την algo v2 και δεν μπόρω να κάνω σύνδεση δεδομένων.Ενω την ενεργοποίω δεν μπαίνει με τίποτα στο internet και δε μου εμφανίζει καν 'ενδειξη στη μπάρα ειδοποιήσεων.Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Τι πρέπει να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Σήμερα διαπιστωσα οτι με algoROM 2 δεν λειτουργεί το GPS μου. Δεν βλέπει ουτε 1 δορυφόρο και εκανα δοκιμές με σκέτο GPS KAI AGPS. Algorithm ή κάποιος άλλος το έχετε ξαναδεί και τι μπορω να κάνω;

Δοκίμασε wipe cache /dalvik cache...η γνώμη μου είναι ότι δεν "εκατσε"καλά γιατί στις περισσότερες ρομ λειτουργεί το GPS

 

----- προσθήκη μηνύματος 52 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα.Είμαι με την algo v2 και δεν μπόρω να κάνω σύνδεση δεδομένων.Ενω την ενεργοποίω δεν μπαίνει με τίποτα στο internet και δε μου εμφανίζει καν 'ενδειξη στη μπάρα ειδοποιήσεων.Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Τι πρέπει να κάνω;

Μήπως πρέπει να βάλεις τα apn του παροχου χειροκίνητα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Σήμερα διαπιστωσα οτι με algoROM 2 δεν λειτουργεί το GPS μου. Δεν βλέπει ουτε 1 δορυφόρο και εκανα δοκιμές με σκέτο GPS KAI AGPS. Algorithm ή κάποιος άλλος το έχετε ξαναδεί και τι μπορω να κάνω;

 

Μου λειτουργεί κανονικότατα καθώς και σε άλλα 2 f1 που σεταρισα.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

,Δεν άλλαξε τπτ ,,,,, το GPS συνεχίζει να μην αντιδρά. Ξαναφλασαρω την ίδια ROM; Ή ξέρουμε κάνα άλλο γιατροσόφι;

Επειδή σε αυτό το φλασάρισμα (της Algo2) έκανα όλα τα wipes (μέχρι και φορμ;aτ στην κάρτα, που δεν έκανα σε παλιότερα φλασαρίσματα), αποφάσισα αντί για γιατροσόφια να επιστρέψω στην maucat προς το παρόν.;)

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το ιδιο με algo2, το gps δεν βλεπει δορυφορους. Κριμα γιατι προκειται για εξαιρετικη δουλεια.

Μπορει καποιος να υποδειξει μια προσφτη maucat? Την φλασαρω πανω στην algo2 με Cwm ή πρεπει να προσεξω κατι?

Edited by tdm
Link to comment
Share on other sites

Μου λειτουργεί κανονικότατα καθώς και σε άλλα 2 f1 που σεταρισα.

 

Μεγάλε Algorithm( δεν το λέω ειρωνικά!!!!!!)

Είσαι αξιέπαινος!, αλλά πέρασα 2 φορές την v2 και GPS νεκρό. Μόλις έβαλα την v1 και με full wipe kαι χωρίς το GPS σπέρνει!!!!

Μπορεί να φτιαχτεί κάνα patch ή να επιστρέψω στην v1;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Στο minminguard,εκει που βγαζει την λιστα με τις εφαρμογες που εχουμε εγκατεστημενες τι πρεπει να κανουμε?

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και εγω το ιδιο με algo2, το gps δεν βλεπει δορυφορους. Κριμα γιατι προκειται για εξαιρετικη δουλεια.

Μπορει καποιος να υποδειξει μια προσφτη maucat? Την φλασαρω πανω στην algo2 με Cwm ή πρεπει να προσεξω κατι?

Αυτή που θα βρεις είναι η τελευταία maucat, κάνεις τα γνωστά wipe/format

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...