Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Μην βάζετε ρομ το βράδυ γιατί το πρωί θα την πάθετε...

Στο τσακ να πάθω έμφραγμα όταν χτύπησε το τηλ...από infocus χτύπησε 4 φορές πιο δυνατά το ηχείο :lol::lol::lol:

 

Στα της ρομ, όλα καλά φαίνονται εκτός από κάποια μικρο lagαρισματάκια σε scrolαρισμα, αλλά είμαι στο σετάρισμα ακόμα.

:X
Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχας ευχαριστω για τη συμβουλη της cwm..

Διαβαζοντας τις τελευταιες σελιδες εχω καποιες αποριες:

1 αυτο με το wifi fix ειναι απαραιτητο να συμβει;;εγω με δυο διαφορετικα coolpad στο ιδιο ρουτετ δε βλεπω να δημιουργει προβλημα σε αλλες συσκευες.το ενα coolpad με laek το αλλο με miui.

 

Το wifi fix το περνάς για να μη βγάζει το NVRAM ERROR, δεν διορθώνει τη mac address.

Link to comment
Share on other sites

αξίζει αυτές τις μέρες να αγοράσει κανείς αυτό το κινητό; Είμαι ανάμεσα σε αυτό και στο γνωστό το lenovo a806 που είναι 10€ ακριβότερο αλλά είναι 4.4, 4G απλώς δεν έχει κάμερα σονυ (τουλ έτσι λέει). Στην τιμή του έχετε να προτίνετε κάποιο καλύτερο; Και ποιο site είναι καλό και αξιόπιστο;

 

Φιλε προσωπικη μου αποψη μετα απο αγορα τριων lenovo ειναι οτι το f1 ποιοτικα ειναι σε αλλο επιπεδο απο τα lenovo,ψευτικα σαν dumies μιλαμε τα s820 s650 και 660,τα πηρα για γνωστους και συγγενεις κατοπιν απαιτησης τους μιας και τα lenovo τα ειχαν ακουστα σαν μαρκα,μου φαινετε οτι μονο το ονομα εχουν τελικα,οταν τους προτεινα κατι coolpad και xiaomi εσκασαν στα γελια και ελεγαν "τι ειναι αυτο?"!

Edited by valsam
Link to comment
Share on other sites

Μην βάζετε ρομ το βράδυ γιατί το πρωί θα την πάθετε...

Στο τσακ να πάθω έμφραγμα όταν χτύπησε το τηλ...από infocus χτύπησε 4 φορές πιο δυνατά το ηχείο :lol::lol::lol:

 

Στα της ρομ, όλα καλά φαίνονται εκτός από κάποια μικρο lagαρισματάκια σε scrolαρισμα, αλλά είμαι στο σετάρισμα ακόμα.

 

Βαζεις Νova launcher και τελειωσες.

Για καποιο λογο ο GNL σερνεται στο coolpad.

Link to comment
Share on other sites

παιδια SOS φλασαρα την rom algo αλλα εχει κολησει το φορτομα στην αρχη,τι κανω τωρα?φορτονει συνεχεια.
Link to comment
Share on other sites

παιδια SOS φλασαρα την rom algo αλλα εχει κολησει το φορτομα στην αρχη,τι κανω τωρα?φορτονει συνεχεια.

 

Θελει μερικα λεπτακια στο 1ο boot . Νταξ αν εισαι κανα τεταρτο κανε wipes και ξαναπερασε τη :lol:

Keep smiling :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Τα συγχαρητήριά μου στον Algorithm για τη νέα ρομ! Αύριο το βράδυ που θα γυρίσω θα την περάσω και εγώ. Launcher βάζω πάντα τον buzzlauncher.
Link to comment
Share on other sites

Αυτη η ρομ του Algorithm ηταν το χριστουγεννιατικο δωρο σε μας,και νομιζω πως θα την τιμησουν πολλοι!

Ηδη την εβαλα και ειμαι στο σεταρισμα και το τεσταρισμα!

ευχαριστουμε πολυ..

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Στη Ρομ του αλγοριθμου δε δουλεύει η navigation bar από το gravity box :(
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Στη Ρομ του αλγοριθμου δε δουλεύει η navigation bar από το gravity box :(

 

δυστυχώς είναι θέμα της mlais βάσης, sorry :(

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

...

Στα της ρομ, όλα καλά φαίνονται εκτός από κάποια μικρο lagαρισματάκια σε scrolαρισμα, αλλά είμαι στο σετάρισμα ακόμα.

 

Ο google now launcher τελικά είναι λίγο αργός. Τον αντικατέστησα με τον nova :) Σκέφτηκα να το ενσωματωσω στη Ρομ αλλά είπα να το αφήσω στην επιλογή του χρήστη:)

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι θα μου επιτρέψει ο Algo να αναλάβω λίγο το μεταμεσονύχτιο support. :)

 

Πάρε αυτό: https://www.dropbox.com/s/x3p8g7bzvpl51da/Generic.kl?dl=0

 

και βάλτο στο system/usr/keylayout

 

Αντικαθιστάς το αρχείο με το ίδιο όνομα που έχει εκεί μέσα. Αν χρησιμοποιείς ES File Explorer φρόντισε να φαίνονται έτσι τα permissions μετά:

 

https://www.dropbox.com/s/mf6uoja9ufpdw3p/Screenshot_2014-12-27-04-32-58.png?dl=0

https://www.dropbox.com/s/ngnsknimlqfho93/Screenshot_2014-12-27-04-33-30.png?dl=0

 

Reboot και έτοιμο.

 

Σε εσάς το αριστερό button μετά το fix αυτό έχει δόνηση; Γιατί σε εμένα δεν έχει, μόνο το κεντρικό και το δεξί (το βελάκι που πάμε πίσω) απέκτησαν δόνηση ξανά.

 

Επίσης στο Settings-->Storage-->Preferred install location, η 2η επιλογή που αφορά στην external SD, δεν έχει τίτλο αλλά φαίνεται κενή (δε γράφει δλδ τίποτα). Μπορείς όμως να την επιλέξεις.

 

Αυτό με το lag που λέτε πιο πάνω το επιβεβαιώνω κι εγώ. Ok έβαλα τον Nova Launcher και παλεύεται κάπως. Αλλά εγώ βλέπω ένα κάποιο lag στη γενικότερη λειτουργία, όχι μόνο στο scrolling. Και είναι σε σημείο που με ενοχλεί κάπως.

Είναι η 1η ROM που δοκιμάζω από προχτές που πήρα το κινητό, θα βάλω και Infocus για να δω αν πάνε πιο γρήγορα τα πράγματα εκεί. Γιατί έχω και το φόβο μήπως έχει θέμα το hardware μου.

 

Να σημειώσω ότι η ROM περάστηκε με την 1η, γρήγορα και χωρίς το παραμικρό πρόβλημα ή καθυστέρηση. Η εικόνα που μου έδωσε δηλαδή είναι ότι δεν πρέπει να φταίει η εγκατάσταση.

Edited by GiO_K
Link to comment
Share on other sites

Σε εσάς το αριστερό button μετά το fix αυτό έχει δόνηση; Γιατί σε εμένα δεν έχει, μόνο το κεντρικό και το δεξί (το βελάκι που πάμε πίσω) απέκτησαν δόνηση ξανά.

 

Να σημειώσω ότι η ROM περάστηκε με την 1η, γρήγορα και χωρίς το παραμικρό πρόβλημα ή καθυστέρηση. Η εικόνα που μου έδωσε δηλαδή είναι ότι δεν πρέπει να φταίει η εγκατάσταση.

 

Σε 10 λεπτά θα ανεβάσω άλλο αρχείο, λογικά θα σου δουλέψει.

 

Επίσης να σου πω ότι δεν έχει σχέση αν περάστηκε γρήγορα ή χωρίς μήνυμα λάθους μια ρομ με το αν έκατσε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Μολις τελειωσα και εγω το σεταρισμα της ρομ του φιλου μας,οι πρωτες εντυπωσεις πολυ καλες,απλα επειδη το τηλεφωνο ειναι δικαρτο ισως καλο θα ηταν να υπηρχαν ρυθμισεις ηχων για καθε καρτα.δεν μπορω να δουλεψω ομως και τα 7 χρωματα στο led.χρειαζεται να κανουμε κατι επιπλεον?
Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε 10 λεπτά θα ανεβάσω άλλο αρχείο, λογικά θα σου δουλέψει.

 

Έγινε, θα περιμένω αν είναι... Γιατί έψηνα να δοκιμάσω infocus σε λίγη ώρα. Ήδη έχω πάρει backup κι είμαι stand by.

 

Επίσης να σου πω ότι δεν έχει σχέση αν περάστηκε γρήγορα ή χωρίς μήνυμα λάθους μια ρομ με το αν έκατσε καλά.

 

Ok δεκτό, σε πιστεύω. Απλά έχω στο μυαλό μου πάντα το πόσο γρήγορα πήγαιναν τα πράγματα στο υποδεέστερο ZTE V967S που είχα ως τώρα και περιμένω να είναι σαφώς πιο γρήγορο το Coolpad. Με οποιαδήποτε ROM.

Στους υπόλοιπους δηλαδή η ROM αυτή πάει σφαίρα; Δώσ' τε κι άλλοι λίγο info plz.

Link to comment
Share on other sites

Μολις τελειωσα και εγω το σεταρισμα της ρομ του φιλου μας,οι πρωτες εντυπωσεις πολυ καλες,απλα επειδη το τηλεφωνο ειναι δικαρτο ισως καλο θα ηταν να υπηρχαν ρυθμισεις ηχων για καθε καρτα.δεν μπορω να δουλεψω ομως και τα 7 χρωματα στο led.χρειαζεται να κανουμε κατι επιπλεον?

 

Δεν υπάρχει δυνατότητα δυστυχώς για διαφορετικό ήχο σε κάθε Sim.

 

Στο settings>notification lights έχεις μερικές ρυθμίσεις για τα led.

Για τέλειο έλεγχο τα 7 χρώματα στο led ανάλογα με την εφαρμογή που θες τα ρυθμίζεις μέσω Light Manager που κατεβαζεις από play store.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απλά έχω στο μυαλό μου πάντα το πόσο γρήγορα πήγαιναν τα πράγματα στο υποδεέστερο ZTE V967S που είχα ως τώρα και περιμένω να είναι σαφώς πιο γρήγορο το Coolpad. Με οποιαδήποτε ROM.

Στους υπόλοιπους δηλαδή η ROM αυτή πάει σφαίρα; Δώσ' τε κι άλλοι λίγο info plz.

 

Ο nova launcher είναι σφαιρα και το κινητό διατηρεί το aosp look. Δεν τον έβαλα default στη ρομ καθώς ήθελα όσο το δυνατό περισσότερο στοκ google πράματα. Ότι εφαρμογές δεν χρησιμοποιείς κάνε τις freeze.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Έγινε, θα περιμένω αν είναι... Γιατί έψηνα να δοκιμάσω infocus σε λίγη ώρα. Ήδη έχω πάρει backup κι είμαι stand by.

 

 

 

Ok δεκτό, σε πιστεύω. Απλά έχω στο μυαλό μου πάντα το πόσο γρήγορα πήγαιναν τα πράγματα στο υποδεέστερο ZTE V967S που είχα ως τώρα και περιμένω να είναι σαφώς πιο γρήγορο το Coolpad. Με οποιαδήποτε ROM.

Στους υπόλοιπους δηλαδή η ROM αυτή πάει σφαίρα; Δώσ' τε κι άλλοι λίγο info plz.

 

Για βάλε αυτό και πες μου:

 

https://www.dropbox.com/s/x3p8g7bzvpl51da/Generic.kl?dl=0

Link to comment
Share on other sites

Για βάλε αυτό και πες μου:

 

https://www.dropbox.com/s/x3p8g7bzvpl51da/Generic.kl?dl=0

 

Κομπλέ τώρα, δονείται και με το αριστερό.

 

edit: Α επίσης να ρωτήσω κάτι άλλο. Στο Settings-->Storage-->Default Write Disk έχω επιλέξει το Phone Storage, οπότε στην internal υπάρχουν αρκετοί φάκελοι λόγω των apps που έχω περάσει. Όταν κάνουμε τα wipes και τα format, καθαρίζει το Phone Storage ή καλό είναι να τα σβήσω όλα εκεί μέσα χειροκίνητα, πριν κάνω τα wipes+format;

Edited by GiO_K
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το lag που λετε,εγώ ρε παιδια δεν το καταλαβαινω(στη χρηση)!

Δηλαδή τι κανει κολαει κάπως σε σκρολαρισμα και γενικά στη χρηση?

Γιατί εμένα δεν κανει το παραμικρο, εκτός κι αν εννοείται τίποτα άλλο.

Δεν χρησιμοποιώ xposed και gravitty box,ίσως γιαυτό δεν ξερω!

Link to comment
Share on other sites

@kidonakiskg για το 3)

Παραθέτω την απάντηση που έδωσα σε συνφορουμιτη πιο πριν.

 

Εχω και το xposed και το gravity..που βρισκω ομως αυτο το strip all unicode που λες;;;

 

Επισης ενα προβλημα ρε παιδια που με προβληματιζει καιρο και δε μπορω να βρω ακρη..με παιρνει καποιος τηλ και δε το σηκωνω ας πουμε..μολις σταματησει ο ηχος τηλεφωνου,χτυπαει μια φορα ο ηχος ειδοποιησης που εχω στα μηνυματα και ξαναχτυπαει αλλη μια φορα μολις σβησει η οθονη αν δεν εχω τσεκαρει την αναπαντητη..πως σταματαει αυτο γιατι ειναι ενοχλητικο;;

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εχω και το xposed και το gravity..που βρισκω ομως αυτο το strip all unicode που λες;;;

 

Gravitybox -> Τηλέφωνο -> Αφαίρεση Unicode.

 

Αν δεν υπάρχει αυτή η επιλογή σε εσένα είναι επειδή δεν χρησιμοποιείς stock android sms εφαρμογή αλλά άλλη μη συμβατή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Επανεφερα την εργοστασιακη εφαρμογη μηνυματων αλλα και παλι δεν εχει αυτη την επιλογη το gravity.. Την 3.4.3 εκδοση για kk εχω..επισης πες μου καποιος αν ξερει για την ακυρη ειδοποιηση στις αναπαντητες που λεω πιο πανω
Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...