Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επίσης έχω βάλει kitkat sd full access και downloads2sd αλλά πολλά apps τα πετάνε τα αρχεία στην εσωτερική (πχ Viber). Αυτό τι θέλει να κάνω, symlink; Θέλω τις εφαρμογές στην εσωτερική και τα media στην εξωτερική αυτόματα.

 

Αυτό το Aicbootfix τι είναι; Κάτι για htc desire βλέπω ότι είναι το app, τι κάνει μέσα στην Mlais 1028;

 

Κοίτα και τα busybox applets λίγο γιατί το busybox on rails βγάζει missing applets ενώ άλλες ΚΚ είναι ΟΚ.

 

Aicbootfix δεν το βρίσκω. Συνεπώς το χω ξηλώσει μεσα στη φόρα οταν τα πήρα όλα σβάρνα με το μπαλτά:lol:

 

Το θέμα με τα apps πού θέλουν με το ζόρι εσωτερική sd έχει ως λύσεις: 1) smali hack στο framework και πειραγμα του fstab και ο Θεός ξερει αν θα δουλέψει.

2) υπομονή :p (ή χρήση ενός paid app που δε θυμάμαι πως λέγεται νομιζω folder2sd?)

 

Προς το παρόν παω με το 2 - υπομονή. Εχω αρκετή δουλειά να κανω με τη ρομ - αυτό το bug με την sd ντακς το υπομένω.

 

Επιπλέον αναφερω ότι ούτε sqlite3 είχε και επίσης διαπίστωσα οτι:

 

ΚΑΙ ΑΥΤΗ η ρομ (emui και laek επισης ένοχοι) αλλάζει τη macadress σε generic. Οπότε αναγκάστηκα να κάνω hexedit και push το WIFI αρχείο για να ξαναποκτησω τη δικιά μου. Ο θείος εδώ δεν μπορεί να κάνει τίποτα θέλει χέρι...

Προσπαθώ να βρω ποιο script κάνει την αλλαγή mac κατά το φλασαρισμα, στη laek το βρηκα και το ξηλωσα.

 

Θα τσεκάρω όλα τα busybox symlinks να δω τι παίζει. Επίσης επειγόντως deodex.

Edited by Algorithm
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Έχω και wakelocks, κάτι kworker, κάτι com.ck.services.intent.ACTION_ONEMIN_TICK, Intent: com.info.myph.sdk.intent.action.myphservice cmp={com.ck.services/com.mobilenet.service.myph.sdk.MobileNetService και system server. Με τα ίδια ακριβώς apps δεν τα είχα σε Α310. Τώρα μήπως άλλαξαν τα google services ή είναι κανένα από τα systems apps που δεν έχω ξηλώσει και έχει ξεμείνει καμία ρύθμιση για notification, το ψάχνω...

 

Σοβαρό και αυτό με τη MAC, αν κοιτάξω τα αρχεία στο zip τι πρέπει να βρω για να βοηθήσω; Κάποιο που να αναφέρει την MAC που έχουμε λογικά;

Link to comment
Share on other sites

Aicbootfix δεν το βρίσκω. Συνεπώς το χω ξηλώσει μεσα στη φόρα οταν τα πήρα όλα σβάρνα με το μπαλτά:lol:

 

Το θέμα με τα apps πού θέλουν με το ζόρι εσωτερική sd έχει ως λύσεις: 1) smali hack στο framework και πειραγμα του fstab και ο Θεός ξερει αν θα δουλέψει.

2) υπομονή :p (ή χρήση ενός paid app που δε θυμάμαι πως λέγεται νομιζω folder2sd?)

 

Προς το παρόν παω με το 2 - υπομονή. Εχω αρκετή δουλειά να κανω με τη ρομ - αυτό το bug με την sd ντακς το υπομένω.

 

Επιπλέον αναφερω ότι ούτε sqlite3 είχε και επίσης διαπίστωσα οτι:

 

ΚΑΙ ΑΥΤΗ η ρομ (emui και laek επισης ένοχοι) αλλάζει τη macadress σε generic. Οπότε αναγκάστηκα να κάνω hexedit και push το WIFI αρχείο για να ξαναποκτησω τη δικιά μου. Ο θείος εδώ δεν μπορεί να κάνει τίποτα θέλει χέρι...

Προσπαθώ να βρω ποιο script κάνει την αλλαγή mac κατά το φλασαρισμα, στη laek το βρηκα και το ξηλωσα.

 

Θα τσεκάρω όλα τα busybox symlinks να δω τι παίζει. Επίσης επειγόντως deodex.

 

για φακελους που δεν πανε απο μονοι τους στην εξωτερικη τσεκαρε το foldermount.

Για το wifi δοκιμασες να φλασαρεις το wifi.zip?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έβαλα mlais 1028. Πολύ σταθερή και πιο ώριμη απο ότι aosp εχω δει ως τώρα μαζί με άψογα ελληνικά.

 

Αλλά: θέλει xposed, kitkat, sd full access για την κάρτα sd.

Επιπλέον το ξήλωμα της κινεζιας είναι πιο περίπλοκο από ότι νομίζετε παιδιά....

 

...

 

Καταρχήν άπειρο respect αν κάνεις τέτοιο repack :)

 

Για την SD επειδή είμαι artακιας χρησιμοποίησα αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=nextapp.sdfix&hl=el που είναι fire and forget, υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να γίνει με xposed module? Βλέπω να προτείνεται πολύ το kitkat sd full access και δεν έχω καταλάβει γιατί.

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να φλασαρω μια miui 3v η οποια χριαζεται το πατσακι του 3g και gapps.

και ρωταω, α) φλασαρω την rom β) φλασαρω τα gapps και γ) φλασαρω το zip 3gpatches, ΣΩΣΤΑ;;;;

 

Πολύ σωστά.

Link to comment
Share on other sites

http://instagram.com/p/wUiZbuG37U/

 

Φωτογραφία φίλου στο Instagram με το Coolpad F1, που "φοράει" την AOSP_V4_KK_laek.17_with_v3_kernel

Τραβηγμένη με Lenovo Camera και ανεβασμένο ελάχιστα το saturation με το Snapseed.

Link to comment
Share on other sites

για φακελους που δεν πανε απο μονοι τους στην εξωτερικη τσεκαρε το foldermount.

Για το wifi δοκιμασες να φλασαρεις το wifi.zip?

 

Το wifi.zip απλα φλασαρει άλλη mac για να διορθωθεί το error μηδενικής macaddress. Η mac που φλασαρει είναι d0b3f7d95b0. Το θέμα είναι να μην είχε πειραχτεί καθόλου η στοκ macaddress. Διότι αν φλασαριστουν δυο f1 στο ιδιο σπίτι με την ιδια macadress τοτε internet παπαλα. Και ο ρουτερ μπορεί να φάει κόλλημα.

 

ΥΓ: Δείτε τα bytes 4-9 στο επισυναπτόμενο. Είναι η mac που φλασαρεται απο το zip patch.

Επιπλέον και γω έχω χάσει πια την αρχική coolui macaddress και επειδή δεν ειχα spflash backup δεν ξερω ποια τι είχα. Οπότε έφτιαξα μία τυχαία με yulong prefix από κάποια σελίδα που βρήκα στο web( διαλέγεις vendor και σου φτιάχνει τυχαία macaddress.)

Edited by Algorithm
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Έχω και wakelocks, κάτι kworker, κάτι com.ck.services.intent.ACTION_ONEMIN_TICK, Intent: com.info.myph.sdk.intent.action.myphservice cmp={com.ck.services/com.mobilenet.service.myph.sdk.MobileNetService και system server. Με τα ίδια ακριβώς apps δεν τα είχα σε Α310. Τώρα μήπως άλλαξαν τα google services ή είναι κανένα από τα systems apps που δεν έχω ξηλώσει και έχει ξεμείνει καμία ρύθμιση για notification, το ψάχνω...

 

Σοβαρό και αυτό με τη MAC, αν κοιτάξω τα αρχεία στο zip τι πρέπει να βρω για να βοηθήσω; Κάποιο που να αναφέρει την MAC που έχουμε λογικά;

 

Τα wakelocks γίνονται λογω κάποιου background sync μάλλον. Τώρα το θέμα είναι ότι μέχρι να δω τι σαβούρα έχει το initrc της mlais και να ξηλωθούν όσα άχρηστα ξεκινάνε από εκεί δεν μπορεί να αλλάξει κάτι. Οσο για τη macaddress δυστυχώς ο ποιο πολύς κόσμος μάλλον θα έχει την 9c:c1:72:4c:c9:28 του laek ή μία παρόμοια(ιδια?) εξαιτίας emui ή την προαναφερθείσα του wifi.zip

 

Αν θες να ψάξεις τι κάνει την αλλαγή βρες οτιδήποτε ασχολείται με το path /data/nvram/APCFG/APRDEB/ μέσα στο zip της mlais.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Επειδη αληθεια δεν θελω να ζαλiζω με ανοητεs ερωτησειs τα εμπειρα μελοι εδω μεσα..θα ειθελα απλα να μου πειτε..μολιs το παραλαβω και ολα ειναι οκ..λειτουργικα τι κανω ωστε να ειμαι οκ και Update με την τελευταια 100% σωστη και αψογη λειτουργικα Με πληρεs Ελληνικα Rom(KitKat)?Θελω με το που ανοιξω το τηλ. πρωτη φορα,,μπει το λειτουργικο..να το παρω ενα Back Up κατευθειαν να εχω το κεφαλι μου υσηχο...και κατευθειαν να βαλω καθαρη εγκατασταση την τελευταια και καλυτερη που θα μου προτεινετε εσειs 100% απροβληματιστη..σταθερη και πληρεs ελληνικη Ρομ(Ισπανου?..Γαλλου..Πορτογαλλου?,,,)..Ωστε να μπει και να κατσει ολοσωστα..και μετα να στησω το τηλεφωνο μου οπωs πρεπει(προγραμματα,,παιχνιδια,,mp3 Μου,,,βιντεακια μου κτλ...(Παιδια απροβληματιστη θελω να δουλευουνε ολα hardware ρολοι..Καμερα..led Notification..ηχειο,,,,κτλ...αλλα να ειναι και οπωs πρεπει να ειναι και στιs εφαρμογεs..σερφαρισμα..κατεβασματα εφαρμογων απο Google Store παναλαφρο και σφαιρα σε ολα του...Ευχαριστω για την οποια εμπειρη βοηθεια δωσετε,,
Link to comment
Share on other sites

Επειδη αληθεια δεν θελω να ζαλiζω με ανοητεs ερωτησειs τα εμπειρα μελοι εδω μεσα..θα ειθελα απλα να μου πειτε..μολιs το παραλαβω και ολα ειναι οκ..λειτουργικα τι κανω ωστε να ειμαι οκ και Update με την τελευταια 100% σωστη και αψογη λειτουργικα Με πληρεs Ελληνικα Rom(KitKat)?Θελω με το που ανοιξω το τηλ. πρωτη φορα,,μπει το λειτουργικο..να το παρω ενα Back Up κατευθειαν να εχω το κεφαλι μου υσηχο...και κατευθειαν να βαλω καθαρη εγκατασταση την τελευταια και καλυτερη που θα μου προτεινετε εσειs 100% απροβληματιστη..σταθερη και πληρεs ελληνικη Ρομ(Ισπανου?..Γαλλου..Πορτογαλλου?,,,)..Ωστε να μπει και να κατσει ολοσωστα..και μετα να στησω το τηλεφωνο μου οπωs πρεπει(προγραμματα,,παιχνιδια,,mp3 Μου,,,βιντεακια μου κτλ...(Παιδια απροβληματιστη θελω να δουλευουνε ολα hardware ρολοι..Καμερα..led Notification..ηχειο,,,,κτλ...αλλα να ειναι και οπωs πρεπει να ειναι και στιs εφαρμογεs..σερφαρισμα..κατεβασματα εφαρμογων απο Google Store παναλαφρο και σφαιρα σε ολα του...Ευχαριστω για την οποια εμπειρη βοηθεια δωσετε,,

 

τις πρωτες βδομαδες δεν το πειραζεις.βασικα μην το πειραξεις για κανα 3μηνο.μαθε πρωτα τι εστι android-coolpad,

στο μεταξυ ξεκινα απο ---->σελιδα 1<---- και διαβαζε το φορουμ για να αρχισεις να μπαινεις στο κλιμα,και τι εννοει ο καθενας οταν χρησιμοποιει τεχνικη ορολογια,και τι συμαινει η καθε λεξη.

και κοντα στο 3μηνο τοτε να εφαρμοσεις στο τηλεφωνο οτι εμαθες.

δεν θα΄θελες να μην μπορεις να εξηγησεις μια κατασταση στο φορουμ,

αλλα ουτε και παλι να σου απαντανε και να μην καταλαβαινεις τι σου λενε!!!

Edited by combra24
Link to comment
Share on other sites

Περασα την aosp v2.0 φαινεται σαφως καλυτερη απο την κινεζο-official, αλλα αντιμετωπιζω το εξης, αν κλεισω το τηλεφωνο, πρεπει να βγαλω την μπαταρια να την ξαναβαλω και μετα ανοιγει, αλλιως αναβει η οθονη για λιγο και δεν μπουταρει με την μια. Τι παιζει?
Link to comment
Share on other sites

Επειδη αληθεια δεν θελω να ζαλiζω με ανοητεs ερωτησειs τα εμπειρα μελοι εδω μεσα..θα ειθελα απλα να μου πειτε..μολιs το παραλαβω και ολα ειναι οκ..λειτουργικα τι κανω ωστε να ειμαι οκ και Update με την τελευταια 100% σωστη και αψογη λειτουργικα Με πληρεs Ελληνικα Rom(KitKat)?Θελω με το που ανοιξω το τηλ. πρωτη φορα,,μπει το λειτουργικο..να το παρω ενα Back Up κατευθειαν να εχω το κεφαλι μου υσηχο...και κατευθειαν να βαλω καθαρη εγκατασταση την τελευταια και καλυτερη που θα μου προτεινετε εσειs 100% απροβληματιστη..σταθερη και πληρεs ελληνικη Ρομ(Ισπανου?..Γαλλου..Πορτογαλλου?,,,)..Ωστε να μπει και να κατσει ολοσωστα..και μετα να στησω το τηλεφωνο μου οπωs πρεπει(προγραμματα,,παιχνιδια,,mp3 Μου,,,βιντεακια μου κτλ...(Παιδια απροβληματιστη θελω να δουλευουνε ολα hardware ρολοι..Καμερα..led Notification..ηχειο,,,,κτλ...αλλα να ειναι και οπωs πρεπει να ειναι και στιs εφαρμογεs..σερφαρισμα..κατεβασματα εφαρμογων απο Google Store παναλαφρο και σφαιρα σε ολα του...Ευχαριστω για την οποια εμπειρη βοηθεια δωσετε,,

 

Διαβαζεις τους οδηγους 1η σελιδα για αρχη και στη συνεχεια και τις τελευταιες σελιδες και αν εχεις καποια απορια μετα εδω ειμαστε :) . Φιλικα οταν πηρα το κινητο διαβασα και τις 250 σελιδες που τοτε ειχε το νημα.

Keep smiling :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζεις τους οδηγους 1η σελιδα για αρχη και στη συνεχεια και τις τελευταιες σελιδες και αν εχεις καποια απορια μετα εδω ειμαστε :) . Φιλικα οταν πηρα το κινητο διαβασα και τις 250 σελιδες που τοτε ειχε το νημα.

δεν μπορω να δω ουτε την δικη μου απαντηση ουτη την δικη σου.

παρα μονο οταν κανω παραθεση.... -.-

http://i58.tinypic.com/2m3l5cp.jpg

Edited by combra24
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζεις τους οδηγους 1η σελιδα για αρχη και στη συνεχεια και τις τελευταιες σελιδες και αν εχεις καποια απορια μετα εδω ειμαστε :) . Φιλικα οταν πηρα το κινητο διαβασα και τις 250 σελιδες που τοτε ειχε το νημα.

Σπατε Πλακα ετσι??Χαχαχα,,και εγω Μαζι σαs Ειμαι!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

devilgene ολα οκ..εχει ηδη ξεκινηση μελετη..

Edited by Christos_Tz
Link to comment
Share on other sites

@Algorithm

Όταν δοκίμαζα τις mails rom μου φάνηκε καλύτερη η 14-10 by lzy και όχι η 28-10 by fefe.

Με την 28-10 είχα κάποια προβλήματα αλλά δεν τα θυμάμαι τώρα, αλλά είχα για καιρό την 14-10 χωρίς πρόβλημα.

Η 14-10 είχε λιγότερη σαβούρα και πρέπει να είναι και deodexed.

Μήπως η 14-10 είναι καλύτερη σαν βάση (θα σε παιδέψει λιγότερο) για την καινούργια που θα φτιάξεις?

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να δω ουτε την δικη μου απαντηση ουτη την δικη σου.

παρα μονο οταν κανω παραθεση.... -.-

 

Sorry offtopic . Ουτε εγω την δικη μου δε ξερω γιατι ... oh well ...

Keep smiling :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

@Algorithm

Όταν δοκίμαζα τις mails rom μου φάνηκε καλύτερη η 14-10 by lzy και όχι η 28-10 by fefe.

Με την 28-10 είχα κάποια προβλήματα αλλά δεν τα θυμάμαι τώρα, αλλά είχα για καιρό την 14-10 χωρίς πρόβλημα.

Η 14-10 είχε λιγότερη σαβούρα και πρέπει να είναι και deodexed.

Μήπως η 14-10 είναι καλύτερη σαν βάση (θα σε παιδέψει λιγότερο) για την καινούργια που θα φτιάξεις?

 

Επειδή δεν θυμάμαι τι ακριβώς έχω ξηλώσει και επειδή όλα δουλεύουν καλά μάλλον θα χρησιμοποιήσω για βάση το /system απο το τελευταίο nandroid μου. Πρέπει να κάνω fix και το boot.img και να το χρησιμοποιήσω κάμποσο για να δω οτι ολα στο logcat πάνε καλά. Το deodex δεν είναι τπτ (αμα έχεις τα inline functions...).

 

Μπας και έχεις πρόχειρο link της 1014? Να δω τις διαφορές που έχει σε πακέτα και scripts.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Μπας και έχεις πρόχειρο link της 1014? Να δω τις διαφορές που έχει σε πακέτα και scripts.

Εδώ

https://mega.co.nz/#!hEgGCKhR!SgU_l5iAEdzaZkun25hjuM8Xv8Avaz4oXslKnzM7RYY

και είναι μισή στο μέγεθος από την 1028

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! Την κατεβάζω τώρα.
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Βγάλε και ένα app που λέγεται android service 3.6 . Μου κράταγε τη συσκευή awake με alarms. Αμφιβάλλω πολύ αν έχει οποιαδήποτε σχέση με το σύστημα, διαφημιστικό πρέπει να είναι. Θα δοκιμάσω και την παλιότερη έκδοση.

 

Ένα μικρό guide για το πώς να αλλάξω την MAC; Η αλλαγή θα παραμείνει αν πάω σε άλλη Rom (που δεν το αλλάζει μόνη της);

Edited by mindtrapper
Link to comment
Share on other sites

Βγάλε και ένα app που λέγεται android service 3.6 . Μου κράταγε τη συσκευή awake με alarms. Αμφιβάλλω πολύ αν έχει οποιαδήποτε σχέση με το σύστημα, διαφημιστικό πρέπει να είναι. Θα δοκιμάσω και την παλιότερη έκδοση.

 

Ένα μικρό guide για το πώς να αλλάξω την MAC; Η αλλαγή θα παραμείνει αν πάω σε άλλη Rom (που δεν το αλλάζει μόνη της);

 

Σωστοοοος! Το καθάρισα και αυτό το com.ck.services, ναι όντως πολύ wakelock. Όσο για guide:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2197378

 

Όλα τα παραπάνω τα κάνω στο κινητό με το hex editor app. Το mobile uncle ξεχνα το δεν κρατάει αλλαγές.

Η αλλαγή θα παραμείνει εφόσον η ρομ κατα την εγκατάσταση δεν πειράζει το /data/nvram/ ...

Edited by Algorithm
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Αν κάνω flash από backup μόνο το nvram από την original rom (015) που είχε από το κατάστημα θα επαναφέρει το MAC; Θα δημιουργήσει πρόβλημα; Βασικά μπορεί απλά να πάω σε linux και να μπω μέσα στο backup και να δω το αρχείο που λέει το guide και να σημειώσω την MAC και να την αλλάξω μετά χειροκίνητα... :)
Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Αν κάνω flash από backup μόνο το nvram από την original rom (015) που είχε από το κατάστημα θα επαναφέρει το MAC; Θα δημιουργήσει πρόβλημα; Βασικά μπορεί απλά να πάω σε linux και να μπω μέσα στο backup και να δω το αρχείο που λέει το guide και να σημειώσω την MAC και να την αλλάξω μετά χειροκίνητα... :)

 

Καλύτερα χειροκίνητο - είναι χειρουργική διαδικασία καθώς το nvram έχει πολύ πράμα. Υπόψη θα πρέπει να κάνεις unpack το backed up nvram να πας μέσα και να δεις τη mac address. Είναι τα bytes 4-9 (ξεκινώντας απο το μηδέν).

 

Φυσικά εγώ ο εξυπνος δεν ειχα nvram backup και έχω φτιάξει δικιά μου yulong macaddress. Η αρχική πάει...

Edited by Algorithm
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...