Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα......εχω την στοκ ρομ και επειδη θελω να το πουλησω πρεπει να το "καθαρισω" μπορω να κανω data factory reset αφοβα?θα με επαναφερει στο αρχικο μενου κτλ με αγγλικα η θα μου βγαλει τιποτα κινεζικα?χαχαχαχαχα....μετα λογικα το ρουτ το χανω θα μπορω να το ξαναρουταρω?ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Καλημέρες μάγκες,

 

μια βοήθεια για ένα φιλαράκι κάτοχο του F1...

 

Έχει τη Samsung UE40EH6030. Κατεβάζει ταινίες από το F1 και τις στέλνει στην τηλεόραση μέσω "imediashare" ή "my nScreen". Το "imediashare" δεν παιζει τα mkv αρχεία αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας...

 

Όταν η ταινία έχει ξεχωριστούς υπότιτλους η τηλεόραση δεν τους αναγνωρίζει (και την ίδια ονομασία να έχουν).

 

Μπορεί να βοηθήσει κανείς? Όσο πιο αναίμακτα, τόσο καλύτερα... :p

 

Καμία βοήθεια γι αυτό??

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Τώρα όπως έγραψα έχω την micromax Α310 v2, αλλά ψάχνω με τι θα την αλλάξω! Εκείνο που με έχει απογοητεύσει πιο πολύ είναι η πολυδιαφημιζόμενη διάρκεια μπαταρίας. Όχι ότι είναι κακή, αλλά η mlais 4.4.3 1028 είναι καλύτερη. Ίσως να είναι θέμα της δικής μου συσκευής!

 

Αααχ τι μου κάνεις. Και εγώ έχω την λαεκ χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα και ετοίμασα τα πάντα για την A310 v2 να την φλασαρω το ΣΚ που θα είμαι άπλα. Και καλά για καλύτερη μπαταριά ... ααααχ !!! :lol:

Keep smiling :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Καμία βοήθεια γι αυτό??

 

Με το my nScreen που δοκίμασα, όντως δεν παίζει τους srt υπότιτλους. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν έχει να κάνει με την TV. Άσε που έχω την ίδια TV και δεν υπάρχει περίπτωση να φταίει (όπως και όλες οι Samsung... Στο θέμα player ήταν και παραμένει η κορυφαία εταιρία).

 

Κατά 99,999% είναι θέμα apps. Απλά δεν είναι τόσο ολοκληρωμένα ώστε να υποστηρίζουν εξωτερικούς υπότιτλους. Σκέψου ότι το Samsung AllShare (που είναι τούμπανο-πρόγραμμα για DLNA στις Samsung TVs), που βάζουμε στο pc και παίζουμε σειρές-ταινίες στην TV από DLNA, παίζει μια χαρά τους srt.

 

Το κινητό το έχω τελευταίο σαν υποψήφιο παραγοντα του "προβλήματος" (με άλλο κινητό βέβαια έκανα τη δοκιμή, με ZTE V967S, αλλά δεν έπαιξε ο srt όπως είπα) γιατί παίζει έναν πιο "απλό" ρόλο στην όλη διαδικασία, δεν έχει να κάνει δηλαδή με την αναπαραγωγή του media αρχείου αυτή καθ' αυτή.

Edited by GiO_K
Link to comment
Share on other sites

http://www.7to.cn/androidrom/romdetail/21919

 

AOSP link 4.4.x

Great battery backup,otg supported,fixed bugs.

Dis is latest version

συνφωνα με την κοινοτητα εδω https://www.facebook.com/nitroa310?fref=nf

 

τι ειπε εδω ο ποιητης?OTG SUPPORTED????παιδια την εχει δοκιμασει κανεις?

μπορει καποιος απο τους δοκιμαστες ρομ να την δοκιμασει να μας πει αν ισχυει?

 

 

επισης,υπαρχει καποιος τροπος να υποστηριξει το κινητο μας java στο web?

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

http://www.7to.cn/androidrom/romdetail/21919

 

AOSP link 4.4.x

Great battery backup,otg supported,fixed bugs.

Dis is latest version

συνφωνα με την κοινοτητα εδω https://www.facebook.com/nitroa310?fref=nf

 

Αν και από το 7to φαίνεται να εξαφανίστηκε, δώσαν αυτό το link στο fb: http://pan.baidu.com/s/1hqADTS4

Θα μπει κι αυτή το ΣΚ να δούμε τι ψάρια πιάνει, έχω και ένα otg cable κάπου να δούμε μπας και.

Ελπίζω να μην την κατέβασαν επειδή ανατινάζεται το κινητό η κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Χθες παρέλαβα το δικό μου Coolpad. Όπως το πηρά έτσι κι έβαλα το AOSP_V4_KK_laek.17_with_v3_kernel γιατί με το λογισμικό που έρχεται ήταν πίτα στα κινέζικα. Στο antutu μου έδωσε 22Κ+ ενώ έχω δει σε screenshot από άλλες ρομ να δίνει πανω από 32k. Επίσης μου δημιουργήθηκε η απορία αν είναι ένα το μοντέλο η δύο, 8297w και 8297 ή απλα το συναντάμε και με τα 2 ονοματα. Προς το παρόν δεν το χρησιμοποίησα σα κινητό γιατι κατά κάποιο τρόπο το «στήνω» ακόμη. Προέρχομαι από το cubot x6 το και στην ουσία η σημαντική διαφορά τους είναι η οθόνη . Του coolpad είναι πολύ πιο ωραία και σε καθαρότητα και σε χρώματα. Σαν κατασκευή φαίνεται να έχει παρα πολύ καλή ποιότητα και με το sar στο 0.26 αν είναι πραγματικό μάλλον μιλάμε για κορυφαία επιλογή από κίνα.

 

ΥΓ

Με το mkvtoolnix μπορεις στις matroska να ενσωματώσεις τους υπότιτλους και να τους κανεις default και forced . Η ενσωμάτωση είναι σοφτ , indexed στο container . Δηλαδή δεν γίνετα επανακωδικοποίηση της ταινίας οπότε δεν χάνεις ποιότητα και επίσης γίνεται μεσα σε 2-3 δευτερόλεπτα.

mkvmerge -o OutputMovieName.mkv -S "InputMovieName" --language "0:grc" --track-name "0:Forced" --forced-track "0:yes" --default-track "0:yes" "Subs.srt"

Link to comment
Share on other sites

φιλε περιμενω με ανυπομονησια νεα σου οταν την περασεις...

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καμια λυση για java support στο web??

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

καμια λυση για java support στο web??

 

Ούτε μια στο τρισεκατομμύριο. Ο λόγος είναι τεχνικός και οφείλεται στο ότι το java web plugin χρειάζεται ΟΛΟΚΛΗΡΗ την μηχανή java της oracle και όχι το ελάχιστο μικρο-υποσυνολο το οποίο υλοποιείται στο android. Επιπλέον το java web plugin είναι αποκλειστικά για desktop: παράθυρα, ποντίκι κτλ.

 

Και στην ουσία το android δεν είναι εικονική μηχανη java αλλά εικονική μηχανή dalvik με τελείως διαφορετική αρχιτεκτονική υλοποίησης.

 

Υπάρχει μία μικρή περίπτωση να γίνει full port το javafx στο android καθώς είναι αρκετά πιο προσανατολισμενο σε mobile χρήση.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Πειτε μου τελικα τι φταιει και δεν δουλευει το sygic μου με την laek v4 kernel v3.

Πως και με ποια ρομ(αν ειναι θεμα ρομ) φτιαχνετε?

Link to comment
Share on other sites

Πειτε μου τελικα τι φταιει και δεν δουλευει το sygic μου με την laek v4 kernel v3.

Πως και με ποια ρομ(αν ειναι θεμα ρομ) φτιαχνετε?

Με την Unicom λειτουργεί κανονικά πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Το δικο μου ενω βρισκει 19 δορυφορους, δεν μπορει να συνδεθει σε κανεναν απο αυτους.

Κατεβα και εκανα μια ευκολη διαδικασια με το mobileuncle αλλα τιποτα.

Το ιδιο μου εκανε και ενα αλλο ιδιο που ειχα, με τη διαφορα οτι εκεινο σε πεταγε και εξω απο την εφαρμογη (maps)

 

Καμμια ιδεα?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Πειτε μου τελικα τι φταιει και δεν δουλευει το sygic μου με την laek v4 kernel v3.

Πως και με ποια ρομ(αν ειναι θεμα ρομ) φτιαχνετε?

 

Λαεκ εχω πανω ως main rom . Δεν κανει κιχ το sygic ολα καλα

Keep smiling :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Πέρασε κανείς τη νέα TWRP 2.8.1.0? Δεν τη βλέπει το Mobileuncle tools. Έβαλα κατάληξη .img την έβαλα στην SD, της άλλαξα όνομα, τίποτα. Φαίνεται πολύ πιο εμφανίσιμη με τα χρώματα που της έβαλαν.
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Πειτε μου τελικα τι φταιει και δεν δουλευει το sygic μου με την laek v4 kernel v3.

Πως και με ποια ρομ(αν ειναι θεμα ρομ) φτιαχνετε?

 

Δοκίμασε κάποια άλλη έκδοση από αυτή που έχεις. Σε καμία laek δεν είχα πρόβλημα ποτέ. Που να το βρεις το sygic? Γκουχ. Γκουχ.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κάποια άλλη έκδοση από αυτή που έχεις. Σε καμία laek δεν είχα πρόβλημα ποτέ. Που να το βρεις το sygic? Γκουχ. Γκουχ.

 

Ναι και εγω την εκδοση με τον βηχα εχω :lol: μια χαρα η λαεκ ξαναδοκιμασε

Keep smiling :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο χειριστήριο που να συνδέεται πάνω το κινητό για παιχνίδια. Όπως το χειριστήριο του ps4 πχ με τα Sony η αν κάνει και αυτό. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Πέρασε κανείς τη νέα TWRP 2.8.1.0? Δεν τη βλέπει το Mobileuncle tools. Έβαλα κατάληξη .img την έβαλα στην SD, της άλλαξα όνομα, τίποτα. Φαίνεται πολύ πιο εμφανίσιμη με τα χρώματα που της έβαλαν.

 

Mήπως δεν αποσυμπιέσες το αρχείο 7z, γιατί εκεί μέσα είναι το recovery.img που πρέπει να φλασάρεις.

 

Δοκίμασε κανείς την funtouch 1.27;

http://bbs.ydss.cn/thread-500163-1-1.html

download

http://pan.baidu.com/s/1jGxIDoU

fix

http://pan.baidu.com/s/1gdKj0BL

Link to comment
Share on other sites

κατι κουλο παιζει με την μπαταρια

το εβαλα να φορτιζει στο αυτοκινητο,τελευταια φορα που το ειδα ηταν στο 11% οταν φορτιζε και μετα απο διαδρομη 10 λεπτων που εφτασα στο σπιτι και το εβαλα να συνεχισει την φορτιση δειχνει 71% :wacko::wacko::wacko::wacko::wacko:

τι στο καλο γινεται?????

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πειτε μου τελικα τι φταιει και δεν δουλευει το sygic μου με την laek v4 kernel v3.

Πως και με ποια ρομ(αν ειναι θεμα ρομ) φτιαχνετε?

το ίδιο και σε μένα ώσπου βρήκα τι έφταιγε: θα πρέπει να βγάλεις τον φάκελο sygic από τον γενικότερο φάκελο του προγράμματος και να τον βάλεις στην κάρτα μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια...

Ο ιδιοκτήτης του F1 που του το είχα αγοράσει, έκανε μια ζημιά.

Με καλώδιο φόρτισης το είχε πάνω στο κομοδίνο και του έπεσε στο πάτωμα. Δεν έπαθε κάτι το σώμα του κινητού, αλλά τέντωσε το καλώδιο τόσο που βγήκε με το ζόρι.

Από τότε δεν του κουμπώνει κανένα καλώδιο και όλα επιπλέουν, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να το φορτίσει.

Εγώ δεν το έχω δει ακόμα για να σας πω ακριβώς τι συμβαίνει αλλά θα το έχω στα χέρια μου την επόμενη εβδομάδα.

Τι πιστεύεται οτι μπορούμε να κάνουμε; Να το στείλουμε Κίνα για επισκευή ή νομίζετε οτι θα μπορέσουμε να βρούμε κάποιον να το επισκευάσει και εδώ; Που θα μπορούσα να απευθυνθώ στο Ηράκλειο Κρήτης; Έχετε τίποτα υπόψη σας;

Είναι κρίμα. Ούτε 2 μήνες δεν το έχει :(

 

Σας ευχαριστώ.

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Αααχ τι μου κάνεις. Και εγώ έχω την λαεκ χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα και ετοίμασα τα πάντα για την A310 v2 να την φλασαρω το ΣΚ που θα είμαι άπλα. Και καλά για καλύτερη μπαταριά ... ααααχ !!! :lol:

Αν είναι μόνο για την μπαταρία, και η leak που είσαι τώρα σε ικανοποιεί, τότε μην το κάνεις! Πήγαινε δες κανένα ματσάκι του Πιερικού, βόλευ ή μπάσκετ!

Από την άλλη, αν είσαι έτσι και έτσι, τότε δοκίμασε! Την leak v4 δεν την έχω δοκιμάσει, αλλά η micromax κατά τα άλλα είναι μια χαρά.

edit

Για να μην παρεξηγούμαστε, και στη μπαταρία καλή είναι, αλλά στην δική μου συσκευή δεν είναι αυτό το super ντουπερ που περιγράφουν άλλοι φίλοι εδώ. Νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο πλέων σε όλους ότι υπάρχουν διαφορές από συσκευή σε συσκευή.

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

κατι κουλο παιζει με την μπαταρια

το εβαλα να φορτιζει στο αυτοκινητο,τελευταια φορα που το ειδα ηταν στο 11% οταν φορτιζε και μετα απο διαδρομη 10 λεπτων που εφτασα στο σπιτι και το εβαλα να συνεχισει την φορτιση δειχνει 71% :wacko::wacko::wacko::wacko::wacko:

τι στο καλο γινεται?????

 

50 λεπτα φορτισης απο το προηγουμενο ποστ και η μπαταρια ακομα στο 71%

οτι να ναι!!!

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι μόνο για την μπαταρία, και η leak που είσαι τώρα σε ικανοποιεί, τότε μην το κάνεις! Πήγαινε δες κανένα ματσάκι του Πιερικού, βόλευ ή μπάσκετ!

Από την άλλη, αν είσαι έτσι και έτσι, τότε δοκίμασε! Την leak v4 δεν την έχω δοκιμάσει, αλλά η micromax κατά τα άλλα είναι μια χαρά.

 

Χαχα ! Ενδεικτικα παιδες αυτη η διαρκεια μπαταριας σε τι επιπεδα ειναι ? Απο laek v3 να παω σε Α310 v2 για μπαταρια ?

 

https://www.dropbox.com/s/tvs8vupt5lsew9p/Screenshot_2014-12-05-01-37-43.png?dl=0

Keep smiling :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...