Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

περασα την laek v3....ενω εκανα ολα τα wipe 2 και 3 φορες....στις ρυθμισεις μου βγαζει δεσμευμενα τα 4 gb της εσωτερικης μνημης ενω εγω την εχω αδεια εντελως...μπαινω λοιπον απο twrp recovery, παω στο file manager της και προς εκπληξη μου ανακαλυπτω οτι υπαρχει ολη η παλια εσωτερικη μνημη με τα αρχεια που ειχα στην προηγουμενη ρομ...γι αυτο και μου τρωει ολο το χωρο της εσωτερικης..το ιδιο προβλημα και με την miui που περασε ενας φιλος...ειναι σαν να εχει χωριστει η εσωτερικη σε δυο μερη: 1 την παλια εσωτερικη με τα αρχεια της που δε φαινεται στα file manager του κινητου αλλα μονο στο file manager της recovery και 2 την κανονικη τωρινη εσωτερικη

 

δευτερο προβλημα: μπαινω απο root explorer στο storage και βλεπω οτι η εσωτερικη υπαρχει 3 φορες...μια φορα στο sdcard0(φυσιολογικο αυτο) και δυο φορες στο emulated (μια φορα σε ενα υποφακελο 0 και μια σε ενα υποφακελο legacy)

 

τι γινεται ρε παιδια με τη μνημη του coolpad;;δειτε σας παρακαλω και τα δικα σας να δουμε αν εχετε το ιδιο προβλημα και προτεινετε καμια λυση..

 

γι αυτο χρησιμοποιω παντα το format data απο την cwm..Bαλε cwm και καθε φορα που κανεις restore η βαζεις νεα rom κανε τα ακολουθα:wipe data,wipe cache,wipe dalvik,format system,format cache,format data,format data+data/media (αν θες κανεις και format boot αλλα με προσοχη,αν μετα μπουταρεις το τηλ καταλαθος πριν περασεις rom το μπρικαρες) Oλα αυτα x2

 

το αλλο με τις 3 φορες ειναι απλα shortcuts μη δινεις σημασια.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

εννοειται ολα αυτα τα κανω παντα...ειναι πρωτη φορα που μου συμβαινει αυτο και εψαξα πολυ για να καταλαβω που εχει καταναλωθει ο χωρος...μπες καποιος που εχει laek στη δικη του μνημη να μου πει αν εχει το ιδιο θεμα...και αν γινεται βαλτε κανενα λινκ με επισημο KK...
Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Πέρνα μια επίσημη με YGDP tools και το τηλέφωνο θα είναι σαν καινουργιο. μετά πέρνα την αλλη ξανα

μην ξεχάσεις να αλλαξεις και το recovery

 

Δεν μπορεί να περάσει κατευθείαν την unicom;; να μην ξαναλαζει rom.

Link to comment
Share on other sites

και αν γινεται βαλτε κανενα λινκ με επισημο KK...

 

στην πρώτη σελίδα στον οδηγό για επίσημη cpb, υπάρχει το λίνκ ξεχωριστά για την 4.4 0.19, όπως και στα γενικο όλες

βάλε και την cwm recovery 6.0.5.0 από το λινκ στον οδηγό

 

@dimitrisn95: Δεν είχαν διαγραφεί τα αρχεία από το recovery και του έπιασαν το χώρο της κάρτας, οποτε του λέμε να περάσει την επισημη cpb για να γίνει σωστό φορματ και μετά να περάσει όποια ρομ θέλει

 

 

Πακέτο root για φλασάρισμα από recovery και για PC

https://www.sendspace.com/file/iz3oqy

Για φλασάρισμα από recovery προτείνω τα τελευταία: superSU2.16 και kinguser3.36

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

Eυχαρηστω azuli για την λυση που μου προτεινες σχετικα με τις γραμμες στην οθονη και το καλημπραρησμα της μπαταριας.

Βλεπω στο modaco εχουν ανεβασει ζιπακι ετοιμο με τις αλλαγες που εδωσε ο BrocasHelm για τα 7 χρωματα στο notification led.

http://www.modaco.com/topic/373896-mod-multicolor-notification-led/

Αυτο το ζιπακι το φλασαρουμε με ρικοβερι με απλο ινσταλ απο εκει;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, με αφορμή αυτό το μήνυμα έλυσα κι εγώ το πρόβλημα με τα SMS (δεν λάμβανα τα SMS από το Web Banking της Τράπεζας Πειραιώς ούτε και τα SMS από την υπηρεσία Forthnet Web SMS). Σας ευχαριστώ! :D

 

Προς το παρόν εγκατέστησα το Go SMS Pro αλλά προτιμώ μια εφαρμογή που να ΜΗΝ έχει πρόσβαση στο Internet (δηλαδή χωρίς το full network access permission). Μήπως γνωρίζει κάποιος καμιά τέτοια εφαρμογή; Ή εναλλακτικά κάποιο Firewall στο οποίο να μπορώ να επιλέξω ποια εφαρμογή θα έχει πρόσβαση στο Internet; (η λύση με αφαίρεση των δικαιωμάτων από το .apk δεν λειτουργεί σωστά σε όλες τις εφαρμογές :worry: )

Link to comment
Share on other sites

Eυχαρηστω azuli για την λυση που μου προτεινες σχετικα με τις γραμμες στην οθονη και το καλημπραρησμα της μπαταριας.

Βλεπω στο modaco εχουν ανεβασει ζιπακι ετοιμο με τις αλλαγες που εδωσε ο BrocasHelm για τα 7 χρωματα στο notification led.

http://www.modaco.com/topic/373896-mod-multicolor-notification-led/

Αυτο το ζιπακι το φλασαρουμε με ρικοβερι με απλο ινσταλ απο εκει;

 

ναι απο recovery χωρις wipes

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, με αφορμή αυτό το μήνυμα έλυσα κι εγώ το πρόβλημα με τα SMS (δεν λάμβανα τα SMS από το Web Banking της Τράπεζας Πειραιώς ούτε και τα SMS από την υπηρεσία Forthnet Web SMS). Σας ευχαριστώ! :D

 

Προς το παρόν εγκατέστησα το Go SMS Pro αλλά προτιμώ μια εφαρμογή που να ΜΗΝ έχει πρόσβαση στο Internet (δηλαδή χωρίς το full network access permission). Μήπως γνωρίζει κάποιος καμιά τέτοια εφαρμογή; Ή εναλλακτικά κάποιο Firewall στο οποίο να μπορώ να επιλέξω ποια εφαρμογή θα έχει πρόσβαση στο Internet; (η λύση με αφαίρεση των δικαιωμάτων από το .apk δεν λειτουργεί σωστά σε όλες τις εφαρμογές :worry: )

 

με ποια rom εισαι?Οι περισσοτερες εχουν firewall στις ρυθμισεις αλλιως βαζεις ενα απο το market υπαρχουν απειρα.Η αν θες βαζεις xposed και xprivacy module.Aλλα λογικα οι περισσοτερες sms εφαρμογες θα ζηταν προσβαση στο internet λογω updates,μεγαλων mms και λοιπα

 

Η καλυτερη εφαρμογη για ελεγχο δικαιωματων και οτιδηποτε αλλο σε θεμα ασφαλειας στο τηλεφωνο ειναι το lbe security αλλα δεν στο προτεινω γιατι εκτος του οτι θα πελαγωσεις με τις απειρες επιλογες του,δεν εχει επισημη παρουσια στο play store ουτε και καλη μεταφραση στα μενου.Ειναι ομως το απολυτο,δεν χρειαζεσαι ουτε superuser ουτε firewall ουτε τιποτα μετα. --> http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=55776595#post55776595

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Εγώ να πω κάτι που παθαίνω με την emuiUNICOM για να δω αν συμβαίνει και σε άλλον. Επειδή κινούμαι συνεχώς με τη δουλειά μου και μπαίνω και σε χώρους που δεν υπάρχει σήμα, έχει συμβεί τρεις - τέσσερις φορές να μην ξανασυνδέεται με το δίκτυο παρά μόνο εάν κάνω επανεκκίνηση.

 

Βέβαια πρέπει να πω ότι έχω δοκιμάσει άπειρα πράγματα και ίσως κάτι απ' όλα να δημιουργεί διένεξη. Επίσης έχω επάνω πράγματα όπως xposed framework, Battery Doctor, Greenify, Boot Manager, προσπαθώντας να βελτιώσω τη διάρκεια της μπαταρίας. Τίποτε από αυτά δεν χρειάζεται πραγματικά, πρέπει να κάνω ένα εκ νέου φλασάρισμα και να παρατηρήσω τι συμβαίνει.

 

Παρόλα αυτά ρωτώ μήπως συμβαίνει και σε κάποιον άλλο.

 

Μου συνέβαινε αυτό με την Laek v4.... με την emui Unicom μπορεί να αργεί λίγο, άλλα επανέρχεται χωρίς restart...

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Για όλους όσους έχουν laek rom και δεν μπορούν να πειράξουν τον ήχο από το Mobile Uncle:

 

Με κάποιο root explorer διαγράψτε το αρχείο: /data/nvram/APCFG/APRDCL/Audio_ver1_Vol_custom

(κάνετε του ενα backup καλού κακού)

 

Μετά από τη διαγραφή δουλεύει τέλεια!

Edited by Algorithm
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Που μπορω να βρω την καλυτερη τιμη για το κινητο;

 

για δες εδώ: http://en.efox-shop.com/coolpad-dashen-f1-mtk6592-17ghz-octa-core-50-zoll-1280-720-ips-display-android-42-3g-smartphone-g-292798

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή τιμή!! Συμπεριλαμβάνονται και τα μεταφορικά από ότι βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Για όλους όσους έχουν laek rom και δεν μπορούν να πειράξουν τον ήχο από το Mobile Uncle:

 

Με κάποιο root explorer διαγράψτε το αρχείο: /data/nvram/APCFG/APRDCL/Audio_ver1_Vol_custom

(κάνετε του ενα backup καλού κακού)

 

Μετά από τη διαγραφή δουλεύει τέλεια!

 

Ενημερωτικά αυτό λογικά ισχύει και σε άλλες roms όπως η Mlais 4.4.3(και οι 2 εκδόσεις), η COOL-AOSP4.4.2, η emui 2.3, η emuiunicom(εκεί υπάρχουν κι άλλα αρχεία) και φαντάζομαι κι άλλες(αυτές είχα πρόχειρα τα zip να τσεκάρω). Για να δείτε αν μπορείτε να το κάνετε μπορείτε να ανοίξετε το zip της rom και αν δείτε πως μέσα υπάρχει αυτή η διαδρομή φακέλων data\nvram\APCFG\APRDCL τότε το Audio_ver1_Vol_custom εκεί μέσα είναι που δεν θέλετε.

Link to comment
Share on other sites

Για τα παιδιά που έχουν cosmote κάρτα να προτείνω το εξής μιας κ εγώ δεν έχω πρόβλημα κ μου βγάζει κανονικά τα ονόματα κ στις 2 κάρτες:

Αποθηκεύουμε τις επαφές μας κ στις 2 κάρτες κ στη συσκευή του κινητού(εγώ τις έχω κ στον google λογαριασμό μου)..

Προσθέτουμε με το number fixer το +30 στην κάρτα wind ή vodafone κ αφαιρούμε αντίστοιχα το +30 στη κάρτα cosmote..

Αν πας να κάνεις επεξεργασία κάποιας επαφής θα δεις ότι έχει αποθηκεύσει όλες τις επιλογές(συσκευή,1η κάρτα,2η κάρτα) στην ίδια επαφή με αποτέλεσμα απ'όπου κ να σε καλέσουν να έχει κ τις δυο ρυθμίσεις περασμένες..

Σ'εμένα δουλεύει κανονικά κ μου εμφανίζει το όνομα σε όποια sim κ να με καλέσουν..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, μόλις άρχισα κι εγώ το σπορ αφού παρέλαβα και πέρασα από emui σε A310 και πάω για laek.

 

Καταρχήν να ρίξω τις ερωτήσεις μπας και έκανα κάτι λάθος:

1)Στην emui είναι αδύνατο/δύσκολο να αλλάξεις launcher? Εγκατέστησα nova με τη μία αλλα ποτέ δε μου έδωσε την επιλογή να αλλάξω τον default. (Δεν έκατσα να δοκιμάσω κάποιο default app changer...app ή κάτι άλλο, γιατί εντωμεταξύ μου την έδωσαν τα τετραγωνισμένα miuiκα icons και έφυγα τρέχοντας για AOSP, αλλά θα ήθελα να ξέρω αν το έχει κάνει κάποιος)

1β) Όταν λέτε για τα καλύτερα χρώματα της EMUI, εννοείτε γενικώς ή μόνο στο UI? Οι φωτογραφίες ας πούμε δείχνουν καλύτερες?

 

2)Στην Micromax a310 decrappified δε δουλεύει γενικώς ο proximity sensor, ή είμαι απλά γκαντέμης?

 

To σημαντικότερο τώρα: Έκανα κλασική βλακεία και έβαλα την επόμενη rom (laek) στην εσωτερική μνήμη, και φυσικα έκανα wipes από clockworkmod και παει. Είπα να πετάξω το zip με adb, αλλα στον υπολογιστη (windows XP) μου το βρίσκει σαν device "8297" και δε δουλεύει κανένας driver από τους γνωστούς. Έχει βρει κανείς με ποιο driver έχουμε adb interface στα windows μεσα απο clockworkmod?

 

Edit: Τελικά δούλεψε ο universal adb driver, ειμαι βλαξ.

Edited by mezger
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια... Το κινητό συνδεόταν κανονικά με το λάπτοπ και από σήμερα το πρωί δεν... Όταν το συνδεω κάνει συνεχώς τον ήχο σύνδεσης-αποσυνδεσης... Δεν μπορώ να καταλάβω... Διάβασα και το αρχικό ποστ αλλά δεν έβγαλα άκρη...win 8 ,64bit.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

drivers υπάρχουν για την συσκευη...???? το συνδεω με το πισι και δεν το αναγνωρίζει.. ουτε την εξωτερική sd

 

USB Debugging έχεις ενεργοποιήσει;

Drivers εδώ :

https://drive.google.com/folderview?id=0B4huyVgvdssGQVY0UnJuREVVaDQ&usp=sharing&tid=0B4huyVgvdssGQzI1M1lfMk1BSUE

Edited by apollon1984
Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα...μία ερώτηση...αν αντιγράψω όλα τα δεδομένα της SD σε μία άλλη μεγαλύτερη...και μετά βάλω την νέα...θα είμαι οκ?? (μην πάθω κανα μπρικάρισμα) υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος??? Φοράω την EmuiUnicom....

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, μόλις άρχισα κι εγώ το σπορ αφού παρέλαβα και πέρασα από emui σε A310 και πάω για laek.

 

Καταρχήν να ρίξω τις ερωτήσεις μπας και έκανα κάτι λάθος:

1)Στην emui είναι αδύνατο/δύσκολο να αλλάξεις launcher? Εγκατέστησα nova με τη μία αλλα ποτέ δε μου έδωσε την επιλογή να αλλάξω τον default. (Δεν έκατσα να δοκιμάσω κάποιο default app changer...app ή κάτι άλλο, γιατί εντωμεταξύ μου την έδωσαν τα τετραγωνισμένα miuiκα icons και έφυγα τρέχοντας για AOSP, αλλά θα ήθελα να ξέρω αν το έχει κάνει κάποιος)

1β) Όταν λέτε για τα καλύτερα χρώματα της EMUI, εννοείτε γενικώς ή μόνο στο UI? Οι φωτογραφίες ας πούμε δείχνουν καλύτερες?

 

2)Στην Micromax a310 decrappified δε δουλεύει γενικώς ο proximity sensor, ή είμαι απλά γκαντέμης?

 

To σημαντικότερο τώρα: Έκανα κλασική βλακεία και έβαλα την επόμενη rom (laek) στην εσωτερική μνήμη, και φυσικα έκανα wipes από clockworkmod και παει. Είπα να πετάξω το zip με adb, αλλα στον υπολογιστη (windows XP) μου το βρίσκει σαν device "8297" και δε δουλεύει κανένας driver από τους γνωστούς. Έχει βρει κανείς με ποιο driver έχουμε adb interface στα windows μεσα απο clockworkmod?

 

Edit: Τελικά δούλεψε ο universal adb driver, ειμαι βλαξ.

 

Ο προξίμιτι σενσορ, στην α310, λειτουργεί υποδειγματικα

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παρέλαβα coolpadaki toubano

έχει rom 4.2.2 καλή rom φαίνεται αν πάω σε kitkat θα αποδίδει καλύτερα το κινητό?

αυτή mlais 4.4.3 1028 η laek v4 ?

χωρίς root .... παρέλαβα

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερη κάμερα, λίγο χειρότερα 3d γραφικά.

 

Εγώ θα σου έλεγα mlais, η lake έχει μερικά σπαστικά με gravity box πχ. Απλά με titanium θα σβήσεις μερικές κινέζικες εφαρμογές και θα είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...