Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κατεβαζω και εγω τωρα official ΚιτΚατ .... ελπιζω να ειναι ανταξια των προσδοκιών μας.

 

Φιλε οταν εννοεις official εννοεις οτι την βγαζει η Coolpad ??γιατι ενα λινκ που δινει ενα φιλος με βγαζει σε καποιο αλλο site.Σορρυ για την ερωτηση αλλα εχω μονο λιγες μερες το κινητο και εχω περασει τη laek.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Φιλε οταν εννοεις official εννοεις οτι την βγαζει η Coolpad ??γιατι ενα λινκ που δινει ενα φιλος με βγαζει σε καποιο αλλο site.Σορρυ για την ερωτηση αλλα εχω μονο λιγες μερες το κινητο και εχω περασει τη laek.

 

η official σε αυτό το thread είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού

ότι δοκιμάζουν είναι σε μορφή zip άρα μαγειρεμένες από κάποιον

σίγουρα μια official έχει βάλει ο grgz στον πολύ καλό οδηγό που έχει φτιάξει

τις άλλες θα τις βρεις στο modaco η στην σελίδα της coolpad

One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μου πάει το μυαλό είναι κακά wipes. Δύο τρεις φορές με reboot recovery ενδιάμεσα είναι απαραίτητα. Ισως και ξαναφορεμα της ρομ από πάνω.

 

Επιπλέον τσέκαρες τα πάντα στο gps settings? Έχει ένα mode που χρησιμοποιεί τα πάντα για υποβοηθηση.

 

τα wipes όταν έβαζα την ρομ τα έκανα 2 φορές με επανεκκίνηση ενδιάμεσα

αυτή την ρύθμιση που λες έχω ενεργοποιημένη και ακόμα δεν λέει να δουλέψει

κάποια άλλη ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Τη recovery την ξεζιπαρεις, πρεπει να ειναι σε μορφη img

 

Σε ευχαριστώ ! Τελικά γι αυτό δεν την έβλεπε...το έκανα αλλά τώρα δεν μπορώ να μπω ρε recovery το κινητό απλά εμφανίζει και εξαφανίζει το λογότυπο για όση ώρα πατάω το vol+ και το power... επίσης δοκίμασα να κάνω επαναφορά εργοστασιακών μήπως αλλάξει κάτι αλλά τίποτα! Λέει οτι διαγράφει τα πάντα αλλά κάνει ένα απλό reboot και ξαναανοίγει!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις φλάσαρα την EMUI2.3_H30-T10_Rooted_10.30.htfy που κατέβασα από http://pan.baidu.com/share/home?uk=1109748163&view=share#category/type=0.

Δεν ξεκινά το λειτουργικό, πέφτει σε bootlooop Η συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Έχει Ελληνικά; Είναι ρουτ; μπαίνει με cwm; βγάζει πουθενά σφάλμα (π.χ. στις ρυθμίσεις); διαφορές από την official 4.2.2;

 

Δεν έχει Ελληνικά, μόνο Αγγλικά - Κινέζικα, είναι root, μπαίνει με CWM, δεν βγάζει σφάλμα πουθενά, είναι KitKat, καλός ήχος, καλή κάμερα, κατεβάζει μια ενημέρωση που δεν εγκαθιστάται λόγω του ότι έχουμε αλλάξει recovery.

 

Καλή είναι, official (λίγο πειραγμένη) είναι, αλλά η emui δεν παίζεται.

 

----- προσθήκη μηνύματος 47 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μόλις φλάσαρα την EMUI2.3_H30-T10_Rooted_10.30.htfy που κατέβασα από http://pan.baidu.com/share/home?uk=1109748163&view=share#category/type=0.

Δεν ξεκινά το λειτουργικό, πέφτει σε bootlooop Η συσκευή.

 

Το είχε αναφέρει κι ο Κώστας, άρα πρόβλημα της rom.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν θα ήταν πιο ωραίο όποιος δοκίμασε και δοκιμάζει αρκετές Rom(πάνω απο τρεις) και γνωρίζει λίγο πολύ τα όρια της συσκευής αντί να δίνει μόνο κάποιες αόριστες παρατηρήσεις, οι οποίες όπως είναι φυσιολογικό χάνονται μετά απο λίγες σελίδες, να δώσει μια βαθμολογία στο στύλ:

 

:!::!::!:Aosp 4.4.2 by laek v4 kernel v3 repack by Algorithm

2d/3d επιδόσεις : ****

Αυτονομία μπαταρίας : ***

Κάμερα : ****

Bugfree : *****

Κεραίες/σήμα(gps,wifi,2g,3g κλπ) : ****

UI(δυνατότητες,εμφάνιση,ελληνικά κλπ) : *****

 

*: Αθλιο

**: Πολύ κακό

***: Μέτριο

****: Πολύ καλό

*****: Εξαιρετικό

 

Νομίζω κάπως έτσι θα είναι πιο εύκολο να τα βρει κάποιος και να πάρει μια ιδέα για την κάθε Rom και με την βοήθεια του παιδιού που μαζεύει τα link να κατεβάσει και να φλασάρει την Rom που του ταιριάζει βάση τις ανάγκες του.

 

Τα παιδιά εδώ πέρα που έκαναν το flash επάγγελμα θα μπορούσαν να μας βοηθήσουν περισσότερο με την άποψή τους μιας και έχουν ήδη ένα αρχείο στο μυαλό τους για 6-7 Roms. Απλά κάντε αντιγραφή το πινακάκι μου και αλλάξτε απλά το όνομα και τους βαθμούς για την κάθε Rom.

 

Αν κάποιος μπορεί να το τροποποιήσει για να φαίνεται καλύτερα ή να προσθέσει κάποια κατηγορία είναι ελεύθερος φυσικά.

 

Δίπλα στους βαθμούς μπορείτε να κάνετε κάποια μικρά σχόλια όπως:

 

Κάμερα : **** (καλές φωτογραφίες αλλά δεν παίζουν τα βίντεο)

UI(δυνατότητες,εμφάνιση,ελληνικά κλπ) : ***** (πανέμορφη Rom αλλά δεν υποστηρίζει ελληνικά)

Edited by psof
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!! αφού το κινητό μ είχε πεσει σε bootloop ακολουθησα τον οδηγο της 1ης σελιδας Coolpad F1 Unbrick Guide (by grgz).. ολα καλα ξεμπλοκαρε το εκανα ροοτ με το προγραμμα kingo root, flasara την AOSP V4 TOU laek kai ενω ημουν ροοτ και ολλα κυλουσαν ωραια κατι πατησα και δεν ειμαι ροοτ. το SuperSU όταν το ανοιγω μου λεει οτι το SU binary χρειαζεται να αναβαθμιστει.... παταω συνεχεια και μ λεει αν θελω να εγκαταστησω το su binary παταω ναι και μ μπαινει σε recovery mode... Δεν ξερω τι να κανω ?????? καποιος λιγο βοηθεια???? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!! αφού το κινητό μ είχε πεσει σε bootloop ακολουθησα τον οδηγο της 1ης σελιδας Coolpad F1 Unbrick Guide (by grgz).. ολα καλα ξεμπλοκαρε το εκανα ροοτ με το προγραμμα kingo root, flasara την AOSP V4 TOU laek kai ενω ημουν ροοτ και ολλα κυλουσαν ωραια κατι πατησα και δεν ειμαι ροοτ. το SuperSU όταν το ανοιγω μου λεει οτι το SU binary χρειαζεται να αναβαθμιστει.... παταω συνεχεια και μ λεει αν θελω να εγκαταστησω το su binary παταω ναι και μ μπαινει σε recovery mode... Δεν ξερω τι να κανω ?????? καποιος λιγο βοηθεια???? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!

 

Αφού έχεις custom recovery απλά φλάσαρε το supersu 2.14 zip μέσω recovery και είσαι έτοιμος.

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!! αφού το κινητό μ είχε πεσει σε bootloop ακολουθησα τον οδηγο της 1ης σελιδας Coolpad F1 Unbrick Guide (by grgz).. ολα καλα ξεμπλοκαρε το εκανα ροοτ με το προγραμμα kingo root, flasara την AOSP V4 TOU laek kai ενω ημουν ροοτ και ολλα κυλουσαν ωραια κατι πατησα και δεν ειμαι ροοτ. το SuperSU όταν το ανοιγω μου λεει οτι το SU binary χρειαζεται να αναβαθμιστει.... παταω συνεχεια και μ λεει αν θελω να εγκαταστησω το su binary παταω ναι και μ μπαινει σε recovery mode... Δεν ξερω τι να κανω ?????? καποιος λιγο βοηθεια???? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!

 

φλάσαρε αυτό απο ρικοβερι και εισαι αρχοντας..

https://drive.google.com/folderview?id=0B36Ay7pVtck6alBkdEF0YmdYaGc&usp=sharing

 

____________________

Υunos 3.0 - 4.4.2!

 

http://bbs.ydss.cn/thread-488107-1-1.html

 

 

 

Download: http://pan.baidu.com/share/link?shareid=2214163118&uk=4013859460&third=15

WCDMA Patch: http://pan.baidu.com/share/link?shareid=2219427043&uk=4013859460&third=15

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Το SuperSU όταν το ανοιγω μου λεει οτι το SU binary χρειαζεται να αναβαθμιστει.... παταω συνεχεια και μ λεει αν θελω να εγκαταστησω το su binary παταω ναι και μ μπαινει σε recovery mode...

 

Προφανώς πατάς το κουμπί οταν σε ρωτάει που σημαίνει εγκατάσταση μέσω recovery. Πάτα το κουμπί που λέει κλασσική εγκατάσταση χωρίς recovery. Δουλεύει?

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

οποιος εχει ορεξη για φλασαρισμα ας δοκιμασει και την νεα aosp του lzy..!Πριν η ταχυτητα ηταν χαμηλη,ελπιζω να εχει στρωσει τωρα

thread--> http://bbs.ydss.cn/thread-488066-1-1.html

download--> http://pan.baidu.com/s/1kT9RmAV

password--> 9act

Link to comment
Share on other sites

ενα bug της official Ρομ 4.4.2 kk είναι οτι οποίο app και να βάλεις (gosms η handcent SMS) δεν βλέπει την sim2 (δεν είμαι και πολύ σίγουρος γιατί ψάχνοντας στο google διάβασα οτι στην 4.4.2 οι εφαρμογές δεν υποστηρίζουν δευτερη Sim) .... τα λογια περιττά.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια κανα link για γνησια pistons υπαρχει?

 

παρτα απο merimobiles ειναι τα γνησια τα πηρα και γω (καναν 50μερες να ερθουν,υποψη..!)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Ειμαι καινούργιο μέλος αν και παρακολουθώ το νημα αρκετό καιρο. Κάτοχος του coolpad f1 πλεον και εγώ, προσπάθησα αν και άσχετος να προχώρησω στο φλασαρισμα μιας καινούριας Ρομ. Το κινητό μου ήρθε με την official 015 απο το vickmall. Περασα την official twrp recovery,πήρα back up τη Ρομ και ακολούθωντας τα βήματα απο το βίντεο του kostast1 προσπάθησα να περασωτην Aosp laek v4 ker.3. την οποία είχα περασει στην sd. Εκανα όλα τα wipe και οταν εφτασα να κάνω install την Ρομ είδα οτι δεν υπήρχε για να την επιλεξω! Απο εκεί και έπειτα ουτε θυμάμαι τι εκανα,ουτε το back up της official ρομ υπάρχει και το κινητό όταν το ανοίγω μένει με το logo της coolpad και μέχρι εκεί. Μονο στο recovery μπορω να μπω. Τι κάνω τώρα παιδιά? Την βοήθεια σας παρακαλω!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Ειμαι καινούργιο μέλος αν και παρακολουθώ το νημα αρκετό καιρο. Κάτοχος του coolpad f1 πλεον και εγώ, προσπάθησα αν και άσχετος να προχώρησω στο φλασαρισμα μιας καινούριας Ρομ. Το κινητό μου ήρθε με την official 015 απο το vickmall. Περασα την official twrp recovery,πήρα back up τη Ρομ και ακολούθωντας τα βήματα απο το βίντεο του kostast1 προσπάθησα να περασωτην Aosp laek v4 ker.3. την οποία είχα περασει στην sd. Εκανα όλα τα wipe και οταν εφτασα να κάνω install την Ρομ είδα οτι δεν υπήρχε για να την επιλεξω! Απο εκεί και έπειτα ουτε θυμάμαι τι εκανα,ουτε το back up της official ρομ υπάρχει και το κινητό όταν το ανοίγω μένει με το logo της coolpad και μέχρι εκεί. Μονο στο recovery μπορω να μπω. Τι κάνω τώρα παιδιά? Την βοήθεια σας παρακαλω!

 

Αν και ειμαι και εγω καινουργιο μελος , μηπως εκανες κατα λαθος wipe και την sd ? Ελεγξε την sd στο pc .Εισαι στο σωστο path στην twrp μηπως εισαι στο Internal storage ?

Keep smiling :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Ειμαι καινούργιο μέλος αν και παρακολουθώ το νημα αρκετό καιρο. Κάτοχος του coolpad f1 πλεον και εγώ, προσπάθησα αν και άσχετος να προχώρησω στο φλασαρισμα μιας καινούριας Ρομ. Το κινητό μου ήρθε με την official 015 απο το vickmall. Περασα την official twrp recovery,πήρα back up τη Ρομ και ακολούθωντας τα βήματα απο το βίντεο του kostast1 προσπάθησα να περασωτην Aosp laek v4 ker.3. την οποία είχα περασει στην sd. Εκανα όλα τα wipe και οταν εφτασα να κάνω install την Ρομ είδα οτι δεν υπήρχε για να την επιλεξω! Απο εκεί και έπειτα ουτε θυμάμαι τι εκανα,ουτε το back up της official ρομ υπάρχει και το κινητό όταν το ανοίγω μένει με το logo της coolpad και μέχρι εκεί. Μονο στο recovery μπορω να μπω. Τι κάνω τώρα παιδιά? Την βοήθεια σας παρακαλω!

 

Ένα σημείο που τελικά θέλει αποσαφήνιση είναι ότι οι custom recoveries, και η CWM και η TWRP, από καθαρή *******, συγνώμη αλλά το λέω όπως είναι, έχουν ως προεπιλογή να κρατήσουν το backup στον εωτερικό χώρο αποθήκευσης, τον οποίο τον κάνεις wipe μετά και διαγράφεις το backup σου, τι ωραία.:mad:

 

Υπάρχει επιλογή και για το που θα αποθηκευθεί το backup, αλλά και για το από που θα κάνει install zip ή restore ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΡΤΑ SD.

 

Τώρα για το φίλο μας, στη χειρότερη περίπτωση, και αν δεν έχει βρει ήδη τη ρύθμιση, βγάζει την sd card, τη συνδέει στον υπολογιστή του, ρίχνει μέσα το zip της rom που θέλει να βάλει, ξαναβάζει την κάρτα στη συσκευή, μπαίνει σε recovery και επιλέγει να κάνει install zip από την sd card.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παρτα απο merimobiles ειναι τα γνησια τα πηρα και γω (καναν 50μερες να ερθουν,υποψη..!)

 

Εμένα 60. Η πλάκα είναι ότι μου έστειλαν email να κάνω review ενώ δεν τα είχα παραλάβει. Είχαν περάσει 25 ημέρες και έλεγα να περιμένω λίγο ακόμα. Όταν τους είπα ότι δεν τα έχω παραλάβει και τι συμβαίνει τέλος πάντων μου απάντησαν 2 ημέρες μετά στο στυλ περίμενε άλλη μία εβδομάδα, και μετά άλλη μία κ.ο.κ. αλλά η απάντηση ερχόταν πάντα 2 ημέρες μετά.

 

Όταν τους έστειλα email ότι τα παρέλαβα στις 60 ημέρες ακριβώς μου απάντησαν σε 3 λεπτά ότι λειτουργούν πάντα με γνώμονα την καλύτερη εξυπηρέτηση του πελάτη. :lol:

 

Δεν νομίζω να ξαναπάρω κάτι από αυτούς πάντως.

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

παιδια τι λεει απο camera και μπαταρια? η camera υποτιθεται οτι ειναι imx135 δηλαδη ιδια με galaxy s4 kai sony ZL, galaxy note 3

στην πραξη ομως βγαζει καλες? στις αρχες θυμαμαι ειχατε πει οτι η rom ειχε θεμα και εβγαζε χαλια τωρα ειναι οκ?

η μπαταρια αν βαλεις μια ταινια hd σε full φωτεινοτητα με ολα τα αλλα κλειστα (airplane mode) ποσο περιπου αντεχει?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, χρησιμοποιω τη laek v4 (kernel v3) και έχω ορισμένες αποριες, παρακαλώ βοηθήστε με:

 

1) Οποια εφαρμογη για καμερα εχω δοκιμάσει (στοκ, a better camera, κλπ) κανει το γνωστο προβλημα με την ελλειψη συγχρονισμού μεταξύ φλάς και κλείστρου με αποτέλεσμα να βγαινουν θεοσκοτεινες οι φωτο. Εχετε βρει καποια λύση ;

 

2) Υπαρχει τρόπος να βλεπει το pc (win7) τη microsd σαν κανονικό εξωτερικο σκληρο και οχι σαν media player ;

 

3) Μπορω να κανω φορματ την καρτα sd απο το κινητό με τη συγκεκριμενη ρομ ή θα εχω προβλημα οπως συνεβαινε με τη 4.2 του jonzalvo;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτή έχει ελληνικά και σε ποία έκδοση βασίζεται?

 

 

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Η ανάπτυξη της official JB σταμάτησε με την 041 ή περιμένουμε κι άλλες; Εγώ προσωπικά έχω μείνει PURE Aosp V2 και δεν βλέπω λόγο για ΚΚ μέχρι να είναι 100% και στο 3D performance κομμάτι.

 

Πάντως δε περιμένω πολλή επίσημη ανάπτυξη για το F1 από εδώ και πέρα. Ήδη είναι προς αντικατάσταση από την Coolpad και νομίζω σταμάτησε η παραγωγή του.

 

Επίσης τελικά θεωρώ ότι είναι κατάρα να υπάρχουν τόσες ρομ για ένα κινητό. 'Η θα κάψεις την nand flash ή θα καείς εσύ... :lol: Καλύτερα 2-3 καλές και πλήρεις.

Link to comment
Share on other sites

Η ανάπτυξη της official JB σταμάτησε με την 041 ή περιμένουμε κι άλλες; Εγώ προσωπικά έχω μείνει PURE Aosp V2 και δεν βλέπω λόγο για ΚΚ μέχρι να είναι 100% και στο 3D performance κομμάτι.

 

Πάντως δε περιμένω πολλή επίσημη ανάπτυξη για το F1 από εδώ και πέρα. Ήδη είναι προς αντικατάσταση από την Coolpad και νομίζω σταμάτησε η παραγωγή του.

 

Επίσης τελικά θεωρώ ότι είναι κατάρα να υπάρχουν τόσες ρομ για ένα κινητό. 'Η θα κάψεις την nand flash ή θα καείς εσύ... :lol: Καλύτερα 2-3 καλές και πλήρεις.

 

Συμφωνώ απολύτως. Όποια ΚΚ και να δοκίμασα πάντα επέστρεφα πίσω στην 039. Φοβερές rom οι official JB και αφού δεν έχει βγεί κάτι αντίστοιχο σε ΚΚ δεν υπάρχει λόγος να γίνει μετάβαση. Και όντως με τις τόσες πολλές rom κοντέψαμε να χάσουμε το μυαλό μας. Φλασαρίσματα μετά φλασαρισμάτων χωρίς στην ουσία να βγάλουμε ακρή.

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...