Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπον αιδια εβαλα επανω και την 4.3.3,ουτε τα notif.led δεν δουλευε οποτε εφυγε αμεσα.Αλλα εχει Ελληνικα,βεβαια παρα πολυ βαρια,με το καλημερα 1,2gb ram.........:blink:A και ο ηχος δεν............

Καταρχήν είναι 4.4.3 ( όχι αληθινή αλλά με hack)

Όλοι οι σενσορες δουλεύουν, τους δοκίμασα

Όπως και τα notification led, δοκιμασμένο με sms, mail, voice call, messenger fb

Για την μνήμη το είπα, ευθύνεται ότι έχει το Android του micromax A310

Αν εξαιρέσουμε την μνήμη είναι ίσως η πιο γρήγορη και smooth μιας και είναι η μόνη καθαρή AOSP compile from source για το τηλέφωνο από την ίδια την εταιρεία

Πάραυτα ούτε εγώ την κράτησα πάνω από μισή ώρα που έκανα της δοκιμές

Φιλικά

One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Απο tinydeal, 64 γιγα, μάρκα transcend, στην τιμη της, εδω, 32αρας

 

Για το F1 πάντως δε παίζει 64άρα

 

Support TF card up to 32GB extended

 

εκτός αν έχεις δοκιμάσει εσύ, οπότε πάσο

Link to comment
Share on other sites

Απο tinydeal, 64 γιγα, μάρκα transcend, στην τιμη της, εδω, 32αρας

 

Χρησιμοποιεις εσυ 64αρα στο συγκεκριμενο τηλεφωνο?

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιεις εσυ 64αρα στο συγκεκριμενο τηλεφωνο?

Transcend MicroSD MicroSDXC Micro SD XC Premium 300X 45MB/sec 64GB

Η παραπανω Micro SD την βλεπει το τηλεφωνο κανονικα οπως εχει αναφερει καποιος χρηστης εδω στο φορουμ

και αν σ ενδιαφερει σε καλη τιμη εισαι εδω

http://www.ebay.de/itm/281350694901?_trksid=p2060778.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτην χρησιμοποιω..

Φορμαρισμένη σε φατ32 την βλεπει στα 59,0 γιγα

Πολυ καλη και αξιόπιστη. Και απιστευτα γρήγορη

 

Ιδού..

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Screenshot_2014-10-07-00-13-58_zpshsivjqjh.png

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν είναι 4.4.3 ( όχι αληθινή αλλά με hack)

Όλοι οι σενσορες δουλεύουν, τους δοκίμασα

Όπως και τα notification led, δοκιμασμένο με sms, mail, voice call, messenger fb

Για την μνήμη το είπα, ευθύνεται ότι έχει το Android του micromax A310

Αν εξαιρέσουμε την μνήμη είναι ίσως η πιο γρήγορη και smooth μιας και είναι η μόνη καθαρή AOSP compile from source για το τηλέφωνο από την ίδια την εταιρεία

Πάραυτα ούτε εγώ την κράτησα πάνω από μισή ώρα που έκανα της δοκιμές

Φιλικά

 

Τι να σου πω βρε φιλε μου τωρα,μια κληση και ενα sms που δοκιμασα(ειναι τα πρωτα που τσεκαρω εαν δουλευουν),δεν μου δουλεψε το led.

Οποτε την εβγαλα,ουτε καν για δοκιμη.Και φυσκα δεν την εψαξα καθολου.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτην χρησιμοποιω..

Φορμαρισμένη σε φατ32 την βλεπει στα 59,1 γιγα

Πολυ καλη και αξιόπιστη. Και απιστευτα γρήγορη

Ευχαρηστω ειχα την πληροφορια απο εσενα και την παρηγγηλα και εγω την περιμενω

καλητερη τιμη απ αυτην που παρεθεσα απ το ebay δεν νομιζω να την βρει κανεις το εψαξα πολλη

Link to comment
Share on other sites

Transcend MicroSD MicroSDXC Micro SD XC Premium 300X 45MB/sec 64GB

Η παραπανω Micro SD την βλεπει το τηλεφωνο κανονικα οπως εχει αναφερει καποιος χρηστης εδω στο φορουμ

και αν σ ενδιαφερει σε καλη τιμη εισαι εδω

http://www.ebay.de/itm/281350694901?_trksid=p2060778.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

I don't think the Coolpad F1 supports SDXC cards properly - certainly not those cards over 32GB in size. They require usage of the exFAT file system and most Chinaphones don't seem to support this.

However, I'm currently using a 64GB SDXC card (Sandisk, I think). To get it to work in the F1, I needed to format it as FAT32 before use (actually, it might even have been NTFS - I can't remember which!). The card is then recognised by and works well with the phone. I used GParted on Linux to format the SD card as I couldn't get Windows to recognise it due to it being formatted in exFAT!

You will lose the performance benefits of exFAT which is a bit faster than FAT32 (though NTFS is a bit faster than both, I believe).

Not really too relevant for me as my laptop only supports USB 2.0 so file transfers are sllloooooooowww in any case.

 

από χρήστη στο modaco

 

 

@jpower73

 

Μπορείς κάποια στιγμή να κάνεις μία μέτρηση με A1 SD Bench ?

Edited by avcargo
Link to comment
Share on other sites

Νταξει ομολογώ ότι έκανα λίγο απάτη καθώς διάβαζα βιβλίο για κάνα δίωρο με brightness 23% άσπρο text black background (εφαρμογή screen filter playstore).

 

Είναι η καλύτερη ρομ για τις δικές μου ανάγκες. Τα σπάει.

Ποια ρομ εχεις πανω;

Link to comment
Share on other sites

Ποια ρομ εχεις πανω;

 

Laek v4 με ενεργοποιημένο ART αντί για Dalvik. Άρα και όχι xposed.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

από χρήστη στο modaco

 

 

@jpower73

 

Μπορείς κάποια στιγμή να κάνεις μία μέτρηση με A1 SD Bench ?

 

Ορίστε..

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Screenshot_2014-10-07-00-55-28_zpsbv6xve8m.png

Πως την βλεπεις?

 

Πάντως, σήμερα το πρωι που την έβαλα στο πισι, μου την εβγαλε 48 τοις εκατό fragmented. :blink:

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, σήμερα το πρωι που την έβαλα στο πισι, μου την εβγαλε 48 τοις εκατό fragmented. :blink:

 

Μην κάνεις ποτέ defrag κάρτα sd. Ελαττώνεις δραστικά το χρόνο ζωής της!

http://www.droidforums.net/threads/should-i-defragment-my-sd-card-if-so-how.63176/

Το defrag έχει νόημα μόνο σε σκληρούς δίσκους παραδοσιακούς με μηχανικά μέρη.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν εκανα. Το ξερω..

 

Και μια δεύτερη μέτρηση, αφού καθάρισα λιγη ραμ και σταμάτησα το σποτιφαη (άσχετο, αλλα πηρα καλύτερα αποτελέσματα)

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Screenshot_2014-10-07-01-08-28_zps154fykyg.png

 

Τι λέτε? (αφου περνάει Sony Xperia Z2... ε, μαλλον ειναι οκ:p)

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε..

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Screenshot_2014-10-07-00-55-28_zpsbv6xve8m.png

Πως την βλεπεις?

 

Πάντως, σήμερα το πρωι που την έβαλα στο πισι, μου την εβγαλε 48 τοις εκατό fragmented. :blink:

 

φιλε ποια rom εχεις και σου παει τοσο η μπαταρια; εμενα με v4 με παει 12ωρο

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι αν ξέρει κάποιος ας μου πει πως μπορώ να αυξήσω τις 3 διαθέσιμες οθόνες του launcher στη ROM Laek v4?
Link to comment
Share on other sites

φιλε ποια rom εχεις και σου παει τοσο η μπαταρια; εμενα με v4 με παει 12ωρο

 

Micromax A310

Πανω από 5 μισή ωρες οθόνη συνεχομενη και πολύ πάνω απο μερα, με νορμαλ χρηση

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αν έχω μια εφαρμογή που ανοιγοκλείνει την οθόνη με flip cover παίζει να καεί ο proximity sensor επειδή δουλεύει συνέχεια ή δε θα έχει πρόβλημα; Είναι απίστευτα βολικό, αλλά μην γίνει ζημιά...
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι αν ξέρει κάποιος ας μου πει πως μπορώ να αυξήσω τις 3 διαθέσιμες οθόνες του launcher στη ROM Laek v4?

 

Ο launcher της rom είναι ο default της google για kitkat. Νέα οθόνη δημιουργείται πάντα δεξιά μόνο αν συρεις ενα έξτρα υπαρχων εικονίδιο από την επιφάνεια εργασίας προς τα δεξιά στην άκρη της οθόνης.Πρωτη οθόνη πάντα θεωρείται αριστερότερη και ποτέ δεν μπορείς να έχεις καινή οθόνη καθώς τη διαγράφει αυτόματα ο launcher.

 

Εγώ αλλαξα launcher και έβαλα τον nova απο play Store που είναι δωρεαν.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Πλέον κι εγώ σας γράφω με laek v4. Πολύ ωραία φαίνεται ως τώρα, πρόβλημα δεν βρήκα πέρα από το περίεργο πως όταν φορτίζει αν η οθόνη είναι ανοιχτή δεν ανάβει το notification led ενώ αν το κλειδώσω ανάβει. Κι εγώ ενεργοποίησα art όποτε μου λείπει λίγο το xposed για greenify κυρίως, αλλά kitkat χωρίς art, έμενα και με την pure aosp v2.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αν έχω μια εφαρμογή που ανοιγοκλείνει την οθόνη με flip cover παίζει να καεί ο proximity sensor επειδή δουλεύει συνέχεια ή δε θα έχει πρόβλημα; Είναι απίστευτα βολικό, αλλά μην γίνει ζημιά...

 

Χρησιμοποιω το smart screen off light. εδω και τεσσερεις μηνες χωρις κανενα προβλημα. Το ιδιο συνεβαινε και στα προηγουμενα κινητα που ειχα.

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

παντως δεν ειναι και τρελη η διαφορα με art,ειναι και beta υποτιθεται ακομα.Εγω παντως προτιμω xposed με dalvik anyday..!

 

Εννοείται. Το φτιάχνεις όπως θέλεις και στο φινάλε αυτό είναι που γουσταρουμε! Αλλιώς πας παίρνεις Samsung Galaxy (λες και έχει μοντέλο με διαφορετικό όνομα!!) με UI χιλιοφορτωμενο.

 

Παρεμπιπτόντως βαρέθηκα να βλέπω κάθε μέρα σχόλια του τύπου σήμερα παρήγγειλα, άντε να δουμε κλπ. Πάρτε το με το καλό στα χέρια σας κι αν θέλετε να ρωτήσετε ή να πείτε κάτι ουσιώδες πείτε το. Από τις 5 σελίδες που γράφονται καθημερινά οι 4 είναι τζάμπα μελάνη!

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και μια ερώτηση που πρόσεξα κάτι. Όταν ξεκινάει μου βγάζει πρώτα το κινέζικο λογότυπο με το τσεκούρι(που έμενα μου αρέσει πολύ). Μετά για ένα κλάμα του δευτερολέπτου εμφανίζεται ένα κόκκινο θαυμαστικό και μετά φορτώνει το animation με το κείμενο android. Το κάνει και σε εσάς με laek v4;
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και μια ερώτηση που πρόσεξα κάτι. Όταν ξεκινάει μου βγάζει πρώτα το κινέζικο λογότυπο με το τσεκούρι(που έμενα μου αρέσει πολύ). Μετά για ένα κλάμα του δευτερολέπτου εμφανίζεται ένα κόκκινο θαυμαστικό και μετά φορτώνει το animation με το κείμενο android. Το κάνει και σε εσάς με laek v4;

 

και εμένα ακριβώς το ίδιο κάνει με αυτή τη ROM. Όμως ολα λειτουργούν μετα κανονικά οπότε δεν ανυσήχησα...

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο πισω σελιδες ειχε αναιβασει ενας φιλος ενα δικο του logo,flashρετετο(οπως περνατε μια rom) και θα εισται οκ μετα.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...