Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

 

Μπορείς να περάσεις το backup οποιουδήποτε στο ίδιο hardware.

 

οτι μπορεις μπορεις,απλα μετα θα σου αφιερωσουμε 2-3 σελιδες για να το ξανα-ισιωσεις το τηλεφωνο.Μην δινουμε συμβουλες αμα δεν ειμαστε σιγουροι.

Link to comment
Share on other sites

Στην V4 laek ποιον αριθμό έκδοσης σας βγάζει; Εμένα μου λέει V2.1

[ATTACH]50687[/ATTACH]

Μου φαίνεται ότι καταναλώνει αρκετή μπαταρία αλλά επειδή το σκάλιζα χθες μπορεί να μην ισχύει, αυτό όμως που μου έσπασε τα νεύρα είναι ότι δεν μπορώ να στήσω την A Better Camera, μου τις βγάζει θολές.

Έβαλα τα exposed, Gravitybox, Greenify, Gosms, Root Explorer, Flash player κτλ και όλα δείχνουν ότι δουλεύουν καλά, θα την πειράξω λίγο ακόμα, όταν βρω χρόνο και θα δούμε αν την κρατήσω.

 

Edit: παρατήρησα ότι η ένδειξη σήματος του δικτύου είναι 1 το πολύ 2 γραμμές ενώ πριν είχα 3 και 4

Edited by leonpap
Link to comment
Share on other sites

Στην V4 laek ποιον αριθμό έκδοσης σας βγάζει; Εμένα μου λέει V2.1

[ATTACH]50687[/ATTACH]

Μου φαίνεται ότι καταναλώνει αρκετή μπαταρία αλλά επειδή το σκάλιζα χθες μπορεί να μην ισχύει, αυτό όμως που μου έσπασε τα νεύρα είναι ότι δεν μπορώ να στήσω την A Better Camera, μου τις βγάζει θολές.

Έβαλα τα exposed, Gravitybox, Greenify, Gosms, Root Explorer, Flash player κτλ και όλα δείχνουν ότι δουλεύουν καλά, θα την πειράξω λίγο ακόμα, όταν βρω χρόνο και θα δούμε αν την κρατήσω.

 

Edit: παρατήρησα ότι η ένδειξη σήματος του δικτύου είναι 1 το πολύ 2 γραμμές ενώ πριν είχα 3 και 4

 

Το δικο μου με την V4----->

http://i59.tinypic.com/wjg9py.png

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ. Αμα καταφερεις κατι καλο με το ηχειο ειδοποιησε ;)

Οκ..

Παντως μέχρι στιγμής ο ηχος στα ακουστικά ένα πολύ δυνατός, δυνατότερος απο οποιαδήποτε ισπανοιταλικη κιτκατ. Ισως επειδη ειναι απειραχτη (ορίτζιναλ) , με μονη εξαίρεση την προσθήκη 3 προγραμματων και ρουτ.

Παρόλα αυτά, νομιζω οτι η color os εβγαζε πιο ποιοτικό ηχο-πιο "λεπτομερη" ηχο.

Να συμπληρώσω οτι γκραβιτι παιζει κανονικα και η 3d αποδοση στο αντουτου ειναι 6672 οταν με την COLOR ηταν 8174.

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Screenshot_2014-10-05-10-18-23_zpsfbzlzrno.png

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Στην V4 laek ποιον αριθμό έκδοσης σας βγάζει; Εμένα μου λέει V2.1

[ATTACH]50687[/ATTACH]

Μου φαίνεται ότι καταναλώνει αρκετή μπαταρία αλλά επειδή το σκάλιζα χθες μπορεί να μην ισχύει, αυτό όμως που μου έσπασε τα νεύρα είναι ότι δεν μπορώ να στήσω την A Better Camera, μου τις βγάζει θολές.

Έβαλα τα exposed, Gravitybox, Greenify, Gosms, Root Explorer, Flash player κτλ και όλα δείχνουν ότι δουλεύουν καλά, θα την πειράξω λίγο ακόμα, όταν βρω χρόνο και θα δούμε αν την κρατήσω.

 

Edit: παρατήρησα ότι η ένδειξη σήματος του δικτύου είναι 1 το πολύ 2 γραμμές ενώ πριν είχα 3 και 4

 

Εχω την εντυπωση οτι δεν εκανες εγκατασταση την AOSP_V4_KitKat_laek.17 αλλα την V2,1. Ξανακατεβασε την 4 του Laek και με φορμαρισμενη καρτα SD κανε εγκατασταση. Εγω φοραω την 4 εδω και 1 εβδομαδα και μπορω να σου πω οτι ειμαι σχεδον απολυτα ευχαριστημενος... (να μπορουσα να ειχα και τον ηχο απο color os ...)

Link to comment
Share on other sites

εχω την v4 laek 1.7 και αντιμετωπίζω δυο σοβαρά προβλήματα.

 

Ενω εχω σήμα προσπαθώ να κάνω κλήση και μου βγάζει το δίκτυο κινητήε τηλεφωνίας δεν είναι διαθέσιμο.

 

Αρκετές φορές κάνω κλήση και δεν καλέι αλλά για μεγάλο χρονικό διάστημα δείχνει να προσπαθεί.

 

Υπάρχει κάποια άλλη rom που να μην έχει αυτά τα προβλήματα?

 

Ποιά εφαρμογή χρησιμοποιείται για να ξαναφέρω τις ρθυμίσεις και τις εφαρμογές που είχα πριν την αλλαγή της ROM?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

http://www.7to.cn/androidrom/romdetail/20721 την έχει δοκιμάσει κανείς αυτή? έχει μονο Αγγλικά και κινέζικα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, μολις το παρηγγειλα απο MiniDeal.

Σκεφτομαι να παραγγειλω απο τωρα μια θηκουλα.

Εχει κανεις σας αγορασει αυτην εδω? http://www.ebay.com/itm/Ultra-Thin-Space-Aluminum-Metal-Bumper-Case-Cover-Frame-For-Coolpad-8297-F1-/321496072375?pt=US_Cell_Phone_PDA_Cases&var=&hash=item4adaa8c0b7

Σκεφτομαι να την συνδυασω με ενα μαυρο μεταλικο back cover: http://www.ebay.com/itm/New-Brushed-Metal-Aluminum-back-Cover-Hard-case-For-Coolpad-8297-F1-/221524460494?pt=US_Cell_Phone_PDA_Cases&var=&hash=item3393e303ce

 

Εχετε καποια αλλη να προτεινετε?

Με το που παραλαβω θα σας ξανα"ενοχλησω" για το ποια ρομ να περασω :P

Edited by c0rpse_grinder
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Οκ..

Παντως μέχρι στιγμής ο ηχος στα ακουστικά ένα πολύ δυνατός, δυνατότερος απο οποιαδήποτε ισπανοιταλικη κιτκατ. Ισως επειδη ειναι απειραχτη (ορίτζιναλ) , με μονη εξαίρεση την προσθήκη 3 προγραμματων και ρουτ.

Παρόλα αυτά, νομιζω οτι η color os εβγαζε πιο ποιοτικό ηχο-πιο "λεπτομερη" ηχο.

Να συμπληρώσω οτι γκραβιτι παιζει κανονικα και η 3d αποδοση στο αντουτου ειναι 6672 οταν με την COLOR ηταν 8174.

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Screenshot_2014-10-05-10-18-23_zpsfbzlzrno.png

 

Υποπτη....

 

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Screenshot_2014-10-05-14-40-42_zps1asiq78c.png

 

Απο 100 τοις εκατό έπεσε σε 81 χωρίς να το πειράξω. Κατι δεν αφήνει την συσκευή να μπει σε deep sleep..

Εγκαθιστώ wakelock detector...

Επίσης, σχετικά με την κατανάλωση μνημης..

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Screenshot_2014-10-05-14-48-40_zpszz4yazan.png

Τι παιζει με αυτο το google play services? Συμβαινει και σε σας?

 

To gps μια χαρά είναι πάντως...

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Screenshot_2014-10-05-16-32-33_zpstrgkbqbl.png

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με την V3 του laek είμαι ευχαριστημένος. Τα μόνα bug που έχω βρει είναι ότι στην βασική κάρτα όταν συνδέεται σε 3g,H,H+ ποτέ το σήμα δεν το δείχνει full. Maximum έχω δει 3 γραμμές. Μπορεί να έχει μία γραμμή, να είναι H+ και να κατεβάζει data ταχύτατα. Επίσης, όταν πάω από gravity να αλλάξω τα χρώματα της status bar το σήμα και στις δύο κάρτες μένει μόνιμα full. Αντιμετωπίζει άλλος το ίδιο;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ....λοιπόν έχω και εγώ την V4 του LAEK...

Μετά από επαναφορά με titanium έχω τα εξής 2 σοβαρότατα προβλήματα.... 1ον Δεν δουλεύει το μεσαίο κουμπί που αν το πατήσεις λίγο παρατεταμένα, σε πάει στα προγράμματα που τρέχουν στο παρασκήνιο, για να κλείσεις όποια θέλεις...

Και 2ον δεν μπορώ να μπώ στις γρήγορες επιλογές ενεργοποίησης WI FI GPS ΗΧΟΥ κλπ όταν συρεις το χέρι σου απο την αρχική οθόνη...

Αν το έχει πάθει και κανενας άλλος τι έκανε??? Ή απλά άλλαξε rom.... Υποψην οτι πριν την επαναφορά με το titanium n όλα αυτά δούλευαν κανονικά...

 

 

Και εμένα την κύρια κάρτα μου τη δείχνει 2-3 γραμμές πάντα... η 2η είναι full

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Λοιποιν παιδια απο τα τελευταια σφαλματα που διαβαζω εδω,νομιζω οτι δεν ειναι θεματα της συσκευης,αλλα καποιων εφαρμογων που πειραζεται κατα λαθος.:)

Εχωπερασει την v4 σε 4 διαφορετικες συσκευες και δεν υπαρχει καποιο προβλημα καπου.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

http://www.7to.cn/androidrom/romdetail/20721 την έχει δοκιμάσει κανείς αυτή? έχει μονο Αγγλικά και κινέζικα.

 

Ρε παιδιά (χωρίς παρεξήγηση please :))τι roms από την κόλαση είναι εκεί? Χαμός στην κινεζια. Ναι είδα ότι είναι unicom version αλλά έχοντας φορέσει ότι κυκλοφορεί στο needrom και modaco μου φαίνεται ότι θα αρχίσω και γω τις εξορμήσεις μαζί με ταχύρυθμα κινέζικα:lol::lol::lol:

 

Κάπου είχα δει ότι μία από τις κινεζικές χαλαγε το imei ισχύει?

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά (χωρίς παρεξήγηση please :))τι roms από την κόλαση είναι εκεί? Χαμός στην κινεζια. Ναι είδα ότι είναι unicom version αλλά έχοντας φορέσει ότι κυκλοφορεί στο needrom και modaco μου φαίνεται ότι θα αρχίσω και γω τις εξορμήσεις μαζί με ταχύρυθμα κινέζικα:lol::lol::lol:

 

Κάπου είχα δει ότι μία από τις κινεζικές χαλαγε το imei ισχύει?

 

Είναι.... Σατανιστες... :lol:

 

Παρτε ενα μπακαπ το ιμει με τον θειο, στην καρτα.... Καλού κακού

Για τα κινέζικα, χρησιμοποιώ Boat Browser που έχει και πλήκτρο αυτόματης μετάφρασης ιστοσελίδας

 

Πάντως εγω θα το περιορισω το.. Σπορ.., διότι δεν ευχαριστεμαι το τηλέφωνο έτσι. Καθε λιγο και λιγακι φορμαρισμα, δεν ειναι λύση.. Εφεξής μόνο μια ρομ τη βδομάδα :p

 

Και λιγο οφ τοπικ...

Αν μπορούσα να μαθω τωρα μια ξένη γλώσσα, σίγουρα θα διαλεγα κινεζικα... Τι αγγλικά και τριχες?!

Η γλώσσα του μέλλοντος... ...

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ....λοιπόν έχω και εγώ την V4 του LAEK...

Μετά από επαναφορά με titanium έχω τα εξής 2 σοβαρότατα προβλήματα.... 1ον

 

ΠΟΤΈ μην επαναφέρεις ούτε μία εφαρμογή συστήματος με το Titanium. Διαλύεται το σύμπαν. Και αν επιμένεις:

 

- Επαναφέρεις ΜΟΝΟ user apps χωρίς data.

- Οχι batch.

- Όχι επαναφορά launcher και ας είναι user.

- Κάνεις το σταυρό σου.

 

Το titanium είναι κάτι σαν το διάολο. Πολύ σατανικό, θα πρέπει η εκκλησία να το αφορίσει επειγόντως.:p

 

Περα από την πλάκα ναι ΕΙΝΑΙ επικίνδυνο.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι δεν εκανες εγκατασταση την AOSP_V4_KitKat_laek.17 αλλα την V2,1. Ξανακατεβασε την 4 του Laek και με φορμαρισμενη καρτα SD κανε εγκατασταση. Εγω φοραω την 4 εδω και 1 εβδομαδα και μπορω να σου πω οτι ειμαι σχεδον απολυτα ευχαριστημενος... (να μπορουσα να ειχα και τον ηχο απο color os ...)

 

Την 2.1 είχα και έβαλα την V4 (στην sd την V4 έχω), με δίπλα wipes & reboot, δεν μπορώ να το εξηγήσω

Link to comment
Share on other sites

Είναι.... Σατανιστες... :lol:

 

Παρτε ενα μπακαπ το ιμει με τον θειο, στην καρτα.... Καλού κακού

Για τα κινέζικα, χρησιμοποιώ Boat Browser που έχει και πλήκτρο αυτόματης μετάφρασης ιστοσελίδας

 

Πάντως εγω θα το περιορισω το.. Σπορ.., διότι δεν ευχαριστεμαι το τηλέφωνο έτσι. Καθε λιγο και λιγακι φορμαρισμα, δεν ειναι λύση.. Εφεξής μόνο μια ρομ τη βδομάδα :p

 

Και λιγο οφ τοπικ...

Αν μπορούσα να μαθω τωρα μια ξένη γλώσσα, σίγουρα θα διαλεγα κινεζικα... Τι αγγλικά και τριχες?!

Η γλώσσα του μέλλοντος... ...

 

Η μικρη μου η κορη το καταλαβε αυτο και ξεκινησε φετος.........:lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 63 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Την 2.1 είχα και έβαλα την V4 (στην sd την V4 έχω), με δίπλα wipes & reboot, δεν μπορώ να το εξηγήσω

Εσβησες και internal storage??

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ....λοιπόν έχω και εγώ την V4 του LAEK...

Μετά από επαναφορά με titanium έχω τα εξής 2 σοβαρότατα προβλήματα.... 1ον Δεν δουλεύει το μεσαίο κουμπί που αν το πατήσεις λίγο παρατεταμένα, σε πάει στα προγράμματα που τρέχουν στο παρασκήνιο, για να κλείσεις όποια θέλεις...

Και 2ον δεν μπορώ να μπώ στις γρήγορες επιλογές ενεργοποίησης WI FI GPS ΗΧΟΥ κλπ όταν συρεις το χέρι σου απο την αρχική οθόνη...

Αν το έχει πάθει και κανενας άλλος τι έκανε??? Ή απλά άλλαξε rom.... Υποψην οτι πριν την επαναφορά με το titanium n όλα αυτά δούλευαν κανονικά...

 

 

Και εμένα την κύρια κάρτα μου τη δείχνει 2-3 γραμμές πάντα... η 2η είναι full

 

νομιζω οτι εχεις απαντησει μονος σου

Link to comment
Share on other sites

Lol, ειδικά ο Dakok από modaco σίγουρα θα πάρει την nand flash στο χέρι σε λίγο... :)

 

:lol::lol::lol: Πραγματικά το χει τερματίσει. Νεα ώρα νεα ρομ. Ο τύπος πρέπει άνετα να αλλάζει 4 ρομς κάθε απόγευμα και άλλες 3 κάθε πρωί. Και είναι τόσο εθισμένος που τις προάλλες έλεγε θα κρατήσει μια ρομ παραπάνω γιατί είχε ωραίο default ringtone!:shock:

 

Πάντως είναι πολύ καλό και εξυπηρετικό παλικάρι. Τον θυμάμαι τα ίδια έκανε και στο modaco g300 φόρουμ, ατρόμητος...

 

Όσο για τα κινέζικα κινητά σκεφτείτε: Κάποτε τα λεφτά μας πηγαίνανε σε offshore απο Ευρωπαίους-Αμερικανους εργοστασιαρχες με κινεζους σκλάβους εργάτες. Τώρα ομως πάνε εξολοκλήρου στην Κίνα και μένουν στην Κίνα.(κινεζοκαπιταλισμος).

 

Η δική τους μεσαία τάξη αυξάνεται, η δικιά μας οεεεοο?

Κινέζικα μαθήματα εδω και τωρα...

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

ΠΟΤΈ μην επαναφέρεις ούτε μία εφαρμογή συστήματος με το Titanium. Διαλύεται το σύμπαν. Και αν επιμένεις:

 

- Επαναφέρεις ΜΟΝΟ user apps χωρίς data.

- Οχι batch.

- Όχι επαναφορά launcher και ας είναι user.

- Κάνεις το σταυρό σου.

 

Το titanium είναι κάτι σαν το διάολο. Πολύ σατανικό, θα πρέπει η εκκλησία να το αφορίσει επειγόντως.:p

 

Περα από την πλάκα ναι ΕΙΝΑΙ επικίνδυνο.

 

Απο τα παραπάνω 4 σημεία, εκτελω απροβληματιστα, τα 3 πρώτα σε κάθε ρομ που περναω... Βέβαια, εφαρμογές συστήματος δεν αποθηκευω και δεν χρειάζεται να επαναφέρω εκτός κι αν είναι καμια καλή, πληρωμενη... (you know) και αξίζει.

Ποτέ κανένα πρόβλημα.

Παρόλα αυτά, θέλει προσοχή διότι μπορεί να την πατησεις απο κακή sd (κακο μπακαπ)

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

 

Πάντως εγω θα το περιορισω το.. Σπορ.., διότι δεν ευχαριστεμαι το τηλέφωνο έτσι. Καθε λιγο και λιγακι φορμαρισμα, δεν ειναι λύση.

 

lol..!ουτε sim δεν του χω βαλει ακομα τοσο καιρο!Οι πολλες επιλογες οδηγουν ΠΑΝΤΑ σε χαμενο χρονο με μαθηματικη βεβαιοτητα..!

 

Και ενταξει μην κρυβομαστε μεταξυ μας,οι περισσοτεροι το εχουμε παρει για να παιξουμε το κινητο..αλλιως θα ειχαμε ξηγηθει αλλιως!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...