Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βρε παιδια στην laek προσπαθω να αλλαξω την ενταση του ηχειου με το mobileuncle αλλα δεν μου κραταει με τιποτα τα settings ενω παταω set. σε καθε επανεκινηση του προγραμματος ολα επιστρεφουν στις τιμες που βρισκονταν.

ξερει κανεις τι παιζει;

 

στην ν.2.1 εκδοση αναφερεσε;και μενα ετσι ηταν και ξαναφλασαρα την ρομ και ηταν οκ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

στην ν.2.1 εκδοση αναφερεσε;και μενα ετσι ηταν και ξαναφλασαρα την ρομ και ηταν οκ.

 

Ναι στην 2.1.

Εννοεις οτι σου εφτιαξε ο ηχος ή οτι δουλεψε το mobileuncle; Βασικα ο ηχος μου φαινεται ιδιος με την pureaosp v2 του jonzalvo αλλα δεν μπορω να πω οτι με ικανοποιουσε ως προς την ενταση του (για το εξωτερικο ηχειο αναφερομαι).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αναφορα............

Στην rom του laek ν.2.1.

Απλα δεν μπορω να βρω κατι κακο να γραψω,ολα λειτουργουν οκ,μετα το σχετικο ατοπυμα θα το ελεγα με τον ηχο,που επαιζε οκ μετα το 2ο φλασαρισμα,ναι μπορει να θελει 2-3 φορες περασμα ολα τα wipe και power off,δεν το δοκιμασα αλλα αφου το αναφερει ο φιλος ετσι θα ειναι,και ειναι μια διαδικασια 2 λεπτων,ο ηχος απλα ειναι απιστευτα καλος!!!!:)

Παρα πολυ καλη δουλεια απο τον dev...........

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

οσοι εχετε δοκιμασει πολλες rom με ποια τραβηξατε τις καλυτερες photos/video και ποιες ηταν οι χειροτερες?

 

Ολες οι ΚΚ ιδια βγαζουν σχεδον,λογικα παιζουν ολοι με τους ιδιους drivers,μια χαρα ειναι οι foto και τα videos,σε πολυ καλο επιπεδο.

Ειδικα με καλο φωτισμο ειναι πολυ καλες-λα.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αναφορα............

Στην rom του laek ν.2.1.

Απλα δεν μπορω να βρω κατι κακο να γραψω,ολα λειτουργουν οκ,μετα το σχετικο ατοπυμα θα το ελεγα με τον ηχο,που επαιζε οκ μετα το 2ο φλασαρισμα,ναι μπορει να θελει 2-3 φορες περασμα ολα τα wipe και power off,δεν το δοκιμασα αλλα αφου το αναφερει ο φιλος ετσι θα ειναι,και ειναι μια διαδικασια 2 λεπτων,ο ηχος απλα ειναι απιστευτα καλος!!!!:)

Παρα πολυ καλη δουλεια απο τον dev...........

οντως, για καποιον περιεργο λόγο, μετα απο διπλά wipe και διπλή εγκατασταση της ρομ, οι τιμές στις παραμετρους του audio, είναι διαφορετικές (βελτιωμένες)

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, αναμένω....

1.κατεβαζεις αυτο το logo http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=2823630&d=1404041930 η αυτο που ειναι το ιδιο αλλα πιο αργο http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=2823629&d=1404041930 (εμενα με αρεσει)

 

2.κατεβασεις αυτον τον root browser απο το playstore https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jrummy.root.browserfree&hl=el και τον κανουμε εγκατασταση.με το που ανοιξει η εφαρμογη παταμε no thanks και μετα τικαρουμε την επιλογη που εχει και παταμε yes για να δωσουμε δικαιωματα στην εφαρμογη.

 

3.στην εφαρμογη κατεβαινεις λιγο πιο κατω βρισκεις ενα φακελο που λεγεται system και μετα μεσα σε αυτον εναν αλλα που λεγεται media.εκει θα δεις 3 αρχεια:audio,bootanimazion.zip,shutanimation.zip.

 

4.στα δυο τελευταια θα πατησεις παρατεταμενα πανω τους μεχρι να εμφανιστει μια λιστα με επιλογες οπου εσυ θα επιλεξεις rename και θα τα μετανομασεις σε bootanimation.zip.bak και shutanimation.zip.bak

 

5.πας πισω στο αρχικο μενου της εφαρμογης και πηγαινεις στον φακελο που λεει storage και μετα στον φακελο της sd card σου.εκει θα δεις ενα αλλο φακελο που λεγεται downloads και εκει θα βρεις το δικο σου bootanimation.zip.θα το κανεις copy και θα πας πισω στον φακελο που ειχες μετανομασει τα αλλα αρχεια.

 

6.εκει θα κανεις paste το αρχειο.αν θες να εχει και Logo κατα τον τερματισμο θα πρεπει να πας στα downloads ξανα Να μετανομασεις το φακελο οσο εισαι στα download σε shutanimation.zip να πας παλι στα media και να τον κανεις paste.

 

7.μετα στα δικα σου boot και shut animations πατας παρατεταμενα πανω τουσ και πας εκει που λεει permisions και τικαρεις ολα τα read και το πρωτο write

 

πιστευω να σε βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

Ή εγκαθιστας αυτό ...

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jrummy.apps.boot.animations

 

και διαλέγεις ότι σου αρεσει:)

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι τοσο εξυπνη κινηση να σβησεις τον αρχικο launcher.Aν βαλεις καποιον που για καποιο λογο κρασαρει και δεν μπορει να ξαναξεκινησει (κατι που μου χει συμβει 2 φορες) μετα ο μονος τροπος να το φτιαξεις ειναι να φλασαρεις παλι την rom.Ενω αν εχεις και τον αρχικο launcher θα ανοιξει μονος του μετα

Πριν αρχισουμε τις μοντες το πρωτο πραγμα που κανουμε ειναι να παρουμε recovery backup. Στις περισσοτερες τον περιπτωσεων μπορουμε να επανελθουμε πολυ γρηγορα χωρις να χρειαστει να φλασαρουμε rom.

 

δεν εχει σχεση η διαδικασια γιατι το bootloop δεν το τρως την στιγμη που πας το apk στον system/app. (την διαδικασια την κανω χειροκινητα με root explorer οχι με titanium η καποιο απο τα προγραμματα που το κανουν μονα τους).To bootloop το χα φαει σε ασχετες φασεις και οφειλοταν σε bug του launcher που χρησιμοποιουσα τοτε (Holo Launcher) Γι αυτο και λεω οτι μπορει να συμβει απο bug με ευθυνη του developer χωρις να εχεις κανει τιποτα λαθος εσυ.

Eλπιζω η ερωτηση σου να μην ηταν σε στυλ αποδειξης γνωσεων μου..!

Η ιδια απαντηση με πριν --> recovery (backup) --> restore.

 

Συμφωνω και επαυξανω. Απλα στατιστικα οσοι δεν το σκαλισαν τους εσκασε πολυ μετα εκτος εγγυησης.

Διοτι ο default 2.6 kernel του Gingerbread της εταιρειας επιβραδυνε πολυ το bug.

 

Ενω εγω ο εξυπνος το πεθανα στο λιωσιμο (7 ρομ σε 2 μηνες). Και οσα περισσοτερα internal flash writes και αλλαγες ρομ τοσο το χειροτερο συμφωνα με εμπειριες στο xda.

 

Και φυσικα βγηκα εγω ο κερδισμενος γιατι... Μου εσκασε μεσα στην εγγυηση.:lol::lol::lol: Ετσι εχω πια αρχη τους πρωτους 6 μηνες να τα λιωνω. Για να δουμε το f1...

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Μου χε συμβει παλιοτερα σε αλλο κινητο σε μια slimbean ROM ο apex launcher αν γινοτανε εφαρμογη συστηματος να σκαει ανελεητα (τσεκαρα και permissions και τα παντα μετα τη μετατροπη με titanium). Οπότε δυστυχως συμβαινει ...

Εχουν και τα τυχερα τους οι δοκιμες :) το εφτασες να σου εμφανιζει συντομα τα προβληματα και να εισαι μεσα στην εγγυηση ;)

 

Αυτο με το να σκαει ο apex οταν τον εκανα εφαρμογη συστηματος μου εχει συμβει και εμενα λογο rom, επανηλθα με recovery restore.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Για να απαντήσω τη δική μου ερώτηση, δυο μέθοδοι για να γίνει rooted το F1, φαίνονται είναι αυτή και αυτή.
Link to comment
Share on other sites

Ολες οι ΚΚ ιδια βγαζουν σχεδον,λογικα παιζουν ολοι με τους ιδιους drivers,μια χαρα ειναι οι foto και τα videos,σε πολυ καλο επιπεδο.

Ειδικα με καλο φωτισμο ειναι πολυ καλες-λα.

 

Φωτο απο λιμανακια βαρκιζα σημερα. Εσβησα φατσες και ανθρωπους. Επισης και μια πολυ προχειρη χθεσινη νυχτερινη με φλας. ROM KK Laek v2.1 - Επισημαινω οτι σε ολες τις ΚΚ η καμερα ειναι πολυ καλη.

 

Εκανα απλα resize για upload και σβησιμο προσωπων. Οτι βλεπετε ειναι τα default της μαμισιας stock καμερας.

Edited by Algorithm
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Για να απαντήσω τη δική μου ερώτηση, δυο μέθοδοι για να γίνει rooted το F1, φαίνονται είναι αυτή και αυτή.

 

Δεν γίνεται με κανέναν από τους δύο.

 

Κατέβασε από εδώ την Αγγλική έκδοση 1.7.3 του VRoot, εγκατέστησέ τη, και μετά κατέβασε από εδώ την Κινέζικη 1.7.8 και ρίξε την από πάνω ώστε να σου μείνει η Αγγλική γλώσσα.

 

Πρέπει από τα Developer Options να είναι ενεργοποιημένο το Usb Debugging.

 

Τρέξε το VRoot και θα πετύχει.

Link to comment
Share on other sites

Φωτο απο λιμανακια βαρκιζα σημερα. Εσβησα φατσες και ανθρωπους. Επισης και μια πολυ προχειρη χθεσινη νυχτερινη με φλας. ROM KK Laek v2.1 - Επισημαινω οτι σε ολες τις ΚΚ η καμερα ειναι πολυ καλη.

 

Εκανα απλα resize για upload και σβησιμο προσωπων. Οτι βλεπετε ειναι τα default της μαμισιας stock καμερας.

 

Πολύ καλές φαίνονται.Πόσο μέγεθος σε ΜΒ είναι περίπου κάθε εικόνα?

Επίσης ποσα dpi ? ( στις ιδιότητες-λεπτομέρειες του αρχείου φαίνεται)

Link to comment
Share on other sites

Φωτο απο λιμανακια βαρκιζα σημερα. Εσβησα φατσες και ανθρωπους. Επισης και μια πολυ προχειρη χθεσινη νυχτερινη με φλας. ROM KK Laek v2.1 - Επισημαινω οτι σε ολες τις ΚΚ η καμερα ειναι πολυ καλη.

 

Εκανα απλα resize για upload και σβησιμο προσωπων. Οτι βλεπετε ειναι τα default της μαμισιας stock καμερας.

Κανε και μια δοκιμη και με την LENOVO SUPER CAMERA και πες μου μετα τι βλεπεις.........:)

 

@pyxta

Οταν ειααι με μια sim οχι,με 2 sim το κανει καμια φορα,καποιος φιλος πιο πισω ειχε βρει μια λυση,για ψαξτο λιγο.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειααι με μια sim οχι,με 2 sim το κανει καμια φορα,καποιος φιλος πιο πισω ειχε βρει μια λυση,για ψαξτο λιγο.

 

Εγω που το εψαξα μονο με επαννεκινηση φευγουν.

Link to comment
Share on other sites

Πριν αρχισουμε τις μοντες το πρωτο πραγμα που κανουμε ειναι να παρουμε recovery backup. Στις περισσοτερες τον περιπτωσεων μπορουμε να επανελθουμε πολυ γρηγορα χωρις να χρειαστει να φλασαρουμε rom.

 

 

 

ε,φυσικα μπορουμε να κανουμε restore μετα,το θεμα ειναι να μην φτασεις σε αυτο το σημειο!

Link to comment
Share on other sites

Εγω που το εψαξα μονο με επαννεκινηση φευγουν.

Nομιζω οτι καπου διαβασα σχετικο σχολιο με ευκολη λυση,αλλα δεν ειμαι σιγουρος που.....

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Nομιζω οτι καπου διαβασα σχετικο σχολιο με ευκολη λυση,αλλα δεν ειμαι σιγουρος που.....

Αυτο εννοεις;

και εσυ τα εχεις;εγω πηγα στις ρυθμισεις για τις σιμ αλλαξα το χρωμα της καθε σιμ(το οποιο δεν αλλαζει αλλα παραμενει σταθερο,ασπρο δλδ)και τοτε τα ορθογωνια εφυγαν αλλα υπηρχε ενα κενο αναμεσα στα σηματα.εκανα ενα ρεμπουτ και ολα κομπλε.εχεις εσυ προβλημα με τον ηχο;

 

Το θεμα ειναι οτι μενει το κενο που εχουν δημιουργησει τα 2 τετραγωνα και για να ερθουν διπλα διπλα θελει restart.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εννοεις;

 

 

Το θεμα ειναι οτι μενει το κενο που εχουν δημιουργησει τα 2 τετραγωνα και για να ερθουν διπλα διπλα θελει restart.

 

Ναι αυτο.

Α μαλστα,τοτε ειναι θεμα rom.Δεν εχω 2 sim,οποτε δεν μπορω να βοηθησω παραπανω εδω.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν έχω περάσει σε Kit Kat (τι θα κερδίσω άλλωστε) περιμένοντας να βγει κάποια σταθερή version γιατί απ' ό,τι βλέπω οι εξελίξεις είναι καταιγιστικές. :D

 

Έχω να πω όμως ότι η συσκευή μου ανήκει σ' αυτές που δεν μπορείς να βάλεις την CWM Recovery και βάζεις την TWRP. Αυτό άλλαξε με την CWM 6.0.5.0 η οποία εγκαθιστάται κανονικά.

 

Επίσης έχω βρει την TWRP 2.7.0.0 αλλά είναι Κινέζικη. Την έβαλα και δουλεύει άψογα αν δεν σε νοιάζει η γλώσσα. :lol:

 

Δεν ξέρω τι να κάνω μ' αυτή, να την ανεβάσω στο Needrom μπας και τη μεταφράσει κανείς άραγε;

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν έχω περάσει σε Kit Kat (τι θα κερδίσω άλλωστε) περιμένοντας να βγει κάποια σταθερή version γιατί απ' ό,τι βλέπω οι εξελίξεις είναι καταιγιστικές. :D

 

Έχω να πω όμως ότι η συσκευή μου ανήκει σ' αυτές που δεν μπορείς να βάλεις την CWM Recovery και βάζεις την TWRP. Αυτό άλλαξε με την CWM 6.0.5.0 η οποία εγκαθιστάται κανονικά.

 

Επίσης έχω βρει την TWRP 2.7.0.0 αλλά είναι Κινέζικη. Την έβαλα και δουλεύει άψογα αν δεν σε νοιάζει η γλώσσα. :lol:

 

Δεν ξέρω τι να κάνω μ' αυτή, να την ανεβάσω στο Needrom μπας και τη μεταφράσει κανείς άραγε;

Ναι την εχω και εγω.

Αναιβασε την......αλλα στα Κινεζικα,θα σου λενε μετα ολοι για μεταφραση.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο.

Α μαλστα,τοτε ειναι θεμα rom.Δεν εχω 2 sim,οποτε δεν μπορω να βοηθησω παραπανω εδω.

 

Και ναι το βρηκα.

Βαζεις τα ακουστικα και ερχονται στην θεση τους.

Link to comment
Share on other sites

Και ναι το βρηκα.

Βαζεις τα ακουστικα και ερχονται στην θεση τους.

Ωραος!!!

Μονιμα φτιαχνει??

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...