Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

:lol: Μην με μπριζώνεις, βρυκόλακας είμαι ούτως ή άλλως....:lol:

 

 

 

Δεν είχα πάρει backup από αυτές ώστε να το τσεκάρω.

 

Μόλις ανακάλυψα όμως κάτι άλλο. Αν κάνω restore και αποτσεκάρω το να κάνει data restore, το restore γίνεται κανονικά, bootάρει και ρυθμίζεις το Google account από την αρχή σαν να έχεις μόλις εγκαταστήσει gapps. Επίσης δεν υπάρχει τίποτα από τα apps που είχα, είναι σαν παρθένα 039 + gapps.

 

Λέτε κάποια εφαρμογή να δημιουργεί το πρόβλημα;

 

Αφού έχεις κάνει το restore χωρίς το data δοκίμασε να μπεις σε TWRP και να κάνεις wipe data και cache/dalvik cache και να κάνεις reboot σε recovery και μετά restore το data μόνο. Μήπως κολλάει τίποτα όταν πάει να κάνει wipe data μέσα από το restore.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Αφού έχεις κάνει το restore χωρίς το data δοκίμασε να μπεις σε TWRP και να κάνεις wipe data και cache/dalvik cache και να κάνεις reboot σε recovery και μετά restore το data μόνο. Μήπως κολλάει τίποτα όταν πάει να κάνει wipe data μέσα από το restore.

 

Μόλις το έκανα, αποτυγχάνει με τη μία στα data. Επίσης βρήκα ένα υποτιθέμενο TWRP 2.7 από το Coolpad 7320 αλλά είναι το ίδιο 2.4.

 

Ήδη φλασάρω την 040.

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το έκανα, αποτυγχάνει με τη μία στα data. Επίσης βρήκα ένα υποτιθέμενο TWRP 2.7 από το Coolpad 7320 αλλά είναι το ίδιο 2.4.

 

Ήδη φλασάρω την 040.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.h3r3t1c.bkrestore&hl=en

 

Νομίζω έχει κάτι που κάνει verify το backup και έχει και αρκετές επιλογές για να κάνεις restore διάφορα μέσα από το backup.

Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.h3r3t1c.bkrestore&hl=en

 

Νομίζω έχει κάτι που κάνει verify το backup και έχει και αρκετές επιλογές για να κάνεις restore διάφορα μέσα από το backup.

 

Του βάζω gapps και τις επαφές μου και πάω για ύπνο. :lol:

 

Αρκετά πειράματα κάναμε απόψε. :p

Link to comment
Share on other sites

Του βάζω gapps και τις επαφές μου και πάω για ύπνο. :lol:

 

Αρκετά πειράματα κάναμε απόψε. :p

 

Kαι εγω μολις την περασα, θα την ετοιμασω ολα κομπλε σημερα.

 

Με μια πρωτη ματια, καλη φαινεται.

Link to comment
Share on other sites

μηπως γνωριζει καποιος αν στο gosms υπαρχει καποια ρυθμιση που οταν κοιταω ενα μηνυμα που εχω λαβει να ξερω σε ποια sim το ελαβα η αυτο που εστειλα να ξερω απο ποια sim το εστειλα.το μονο που κανει ειναι οτι εχει επιλογη απο ποια sim θα στειλεις εκεινη τη στιγμη...μετα δεν φαινεται.η αν υπαρχει καποια παρομοια εφαρμογη που κανει αυτο το πραγμα?
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!μηπως ξερει κανεις γιατι σε ορισμενες ρομ οταν ειναι κλειστο το κινητο και φορτιζει δειχνει την εικονα της μπαταριας σαν χαλασμενο εικονιδιο?Μπορουμε να το διορθοσουμε καπως?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Η 040 οπτικά και λειτουργικά, απ' ό,τι βλέπω μέχρι τώρα, είναι ίδια με την 039. Οι βελτιώσεις - αλλαγές είναι εσωτερικές.

 

Επίσης υπάρχει ακόμα ένα bug που υποτίθεται ότι είχε διορθωθεί από την 038 σε 039, είναι το ότι αν δυναμώσεις την ένταση του ακουστικού, κάτι που γίνεται μόνο κατά τη διάρκεια της κλήσης, η ρύθμιση δεν μένει αλλά χάνεται με κάθε επανεκκίνηση.

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

Τελικά την πέρασα. Δε βλέπω ούτε gravity box, ούτε supersu ούτε titanium. Μεγάλες διαφορές σε σχέση με την PURE AOSP V2.0. Αν και η μπαταρία έχει διαφορά, με βλέπω να γυρίζω σε αυτήν!
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να παραγγείλω το κινητό για την κοπέλα μου και έχω την εξής απορία η οποία δεν μπόρεσε να μου λυθεί διαβάζοντας το θρεντ.

 

Εγώ πήρα το κινητό από geekbuying και τα google maps κτλ τρέχουν κανονικά, βέβαια δεν δέχεται ορισμένα μνμ από τετραψήφια αλλά κατά τα άλλα όλα καλά με τη μαμα ρομ.

 

Αν το αγοράσω από Minideal θα έχει την ίδια ρομ ή παίζει να πρέπει να την πειράξω για να τρέχει ας πούμε κανονικά google maps?Η διαφορά στα χρήματα είναι σημαντική της τάξεως των 25 ευρώ!:blink:

 

Παιδιά μία απάντηση στο παραπάνω για να κάνω την παραγγελία?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μία απάντηση στο παραπάνω για να κάνω την παραγγελία?

 

και να μην τρεχουν κανονικα εξ αρχης τα maps,ειναι κατι που φτιαχνεται.Δεν θυμαμαι που το ειχα δει,μαλλον στο thread του modaco.Kανε ενα διαβασμα και εκει,πιο γρηγορα θα το βρεις απο το να περιμενεις να σου απαντησει καποιος

Link to comment
Share on other sites

μηπως γνωριζει καποιος αν στο gosms υπαρχει καποια ρυθμιση που οταν κοιταω ενα μηνυμα που εχω λαβει να ξερω σε ποια sim το ελαβα η αυτο που εστειλα να ξερω απο ποια sim το εστειλα.το μονο που κανει ειναι οτι εχει επιλογη απο ποια sim θα στειλεις εκεινη τη στιγμη...μετα δεν φαινεται.η αν υπαρχει καποια παρομοια εφαρμογη που κανει αυτο το πραγμα?

 

Σε μένα φαίνεται σε πια sim ερχονται τα μηνύματα

Link to comment
Share on other sites

μηπως γνωριζει καποιος αν στο gosms υπαρχει καποια ρυθμιση που οταν κοιταω ενα μηνυμα που εχω λαβει να ξερω σε ποια sim το ελαβα η αυτο που εστειλα να ξερω απο ποια sim το εστειλα.το μονο που κανει ειναι οτι εχει επιλογη απο ποια sim θα στειλεις εκεινη τη στιγμη...μετα δεν φαινεται.η αν υπαρχει καποια παρομοια εφαρμογη που κανει αυτο το πραγμα?

Στο τελος του καθε sms (κατω αριστερα) γραφει σε ποια καρτα εχεις λαβει το εν λογο μηνυμα

1 ή 2

καλημερα!μηπως ξερει κανεις γιατι σε ορισμενες ρομ οταν ειναι κλειστο το κινητο και φορτιζει δειχνει την εικονα της μπαταριας σαν χαλασμενο εικονιδιο?Μπορουμε να το διορθοσουμε καπως?

Θελεις δλδ να αλλαξεις το εικονιδιο της φορτισης, κατι που δεν φαινεται ποτε, γιατι οσο θα φορτιζει το τηλεφωνο κλειστο, η οθονη ειναι σβηστη ή δεν την βλεπεις?

 

Τοσο πολυ σε χαλαει? :eek:

Παιδιά μία απάντηση στο παραπάνω για να κάνω την παραγγελία?

Το τι ρομ φοραει η συσκευη, μπορει να το γνωριζει μονο ο πωλητης

 

Εγω παντως 3+ μηνες τωρα, βλεπω ολοι να λαμβανουν απο παντου με την ιδια ΡΟΜ.Την 015

 

Ρωτα τα καταστηματα αμα σε προβληματιζει τοσο πολυ, αλλα δεν εχει και ιδιαιτερη σημασια

Αν δεν ανοιγουν, περνας μια παλαιοτερη εκδοση της εφαρμογης και τελος ;)

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα φαίνεται σε πια sim ερχονται τα μηνύματα

 

Μονο σε μένα δεν φαίνονται δηλαδή;και δεν βρίσκω καμια ρύθμιση που να χρειαζεται να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά την πέρασα. Δε βλέπω ούτε gravity box, ούτε supersu ούτε titanium. Μεγάλες διαφορές σε σχέση με την PURE AOSP V2.0. Αν και η μπαταρία έχει διαφορά, με βλέπω να γυρίζω σε αυτήν!

 

Όχι δεν έχει τπτ, είναι και aosp και lite

Το gravity δεν παίζει καλά σε ΚΚ και το xposed framework δεν παίζει καθόλου με ART

Το TB θέλει trick για να κάνει restore και τα Led στα κουμπιά δεν παίζουν

Η Μπαταρία παραδόξως κρατάει πολύ καλά ήσως και ίδια με 4.2

Αυτα για δύο μέρες που είναι στο τηλέφωνο

One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

Στο τελος του καθε sms (κατω αριστερα) γραφει σε ποια καρτα εχεις λαβει το εν λογο μηνυμα

1 ή 2

 

Θελεις δλδ να αλλαξεις το εικονιδιο της φορτισης, κατι που δεν φαινεται ποτε, γιατι οσο θα φορτιζει το τηλεφωνο κλειστο, η οθονη ειναι σβηστη ή δεν την βλεπεις?

 

Τοσο πολυ σε χαλαει? :eek:

 

Το τι ρομ φοραει η συσκευη, μπορει να το γνωριζει μονο ο πωλητης

 

Εγω παντως 3+ μηνες τωρα, βλεπω ολοι να λαμβανουν απο παντου με την ιδια ΡΟΜ.Την 015

 

Ρωτα τα καταστηματα αμα σε προβληματιζει τοσο πολυ, αλλα δεν εχει και ιδιαιτερη σημασια

Αν δεν ανοιγουν, περνας μια παλαιοτερη εκδοση της εφαρμογης και τελος ;)

 

δεν με χαλαει καθολου και εχω βολευτει με την kitkat clean.Απλα ρωταω μηπως υπαρχει καποιος τροπος να το φτιαξω.

Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι σχετικα με το ΚιτΚατ. Το λειτουργικο ειναι πιο οικονομικο σε σχεση με το 4,2 οσον αφορα την καταναλωση μπαταριας;; Στο τηλεφωνο η μπαταρια που προσφερει ποσο παει με μετρια χρηση; και αν ειχε το 4,2 θα ειχε περισσοτερη αυτονομια;
Link to comment
Share on other sites

δεν με χαλαει καθολου και εχω βολευτει με την kitkat clean.Απλα ρωταω μηπως υπαρχει καποιος τροπος να το φτιαξω.

Δεν υπαρχει κατι να φτιαξεις :p

Θελεις να πεις, να το αλλαξεις με κατι αλλο

Αυτα συνηθως αλλαζουν, αλλα θα πρςπει να βρεις σε ποιο σημειο του κωδικα ειναι και να αλλαξεις το .img/.png (ή οτι στο καλο ειναι) αρχειο που χρησιμοποιει

 

Ψαξε στο xda για τετοιες διαδικασιες/μοντες, αν και πραγματικα δεν μπορω μα βρω τον λογο να θελεις να το αλλαξεις, ειδικα απο τη στιγμη που δεν το βλεπεις ποτε :o

 

Να ρωτησω κατι σχετικα με το ΚιτΚατ. Το λειτουργικο ειναι πιο οικονομικο σε σχεση με το 4,2 οσον αφορα την καταναλωση μπαταριας;; Στο τηλεφωνο η μπαταρια που προσφερει ποσο παει με μετρια χρηση; και αν ειχε το 4,2 θα ειχε περισσοτερη αυτονομια;

 

Μαλλον δεν εχεις την συσκευη,ε?

Η αυτονομια της με 4.2.x ειναι παραπανω απο καλη

 

[ATTACH]49201[/ATTACH]

 

[ATTACH]49202[/ATTACH]

 

Τα παραπανω ειναι με χρηση εκτος σπιτιου, για αυτο κ δεν βλεπεις wifi, ομως ειναι μονιμα ανοιχτα τα mobile data, ειτε σε 2g, ειτε σε 3g

AOSP v2.0 30/6/2014 rom

Greenify app installed

 

Εχω ποσταρει και πιο παλια screenshots, οποτε μπορεις να ανατρεξεις σε προηγουμενες σελιδες για να δεις παραπανω στοιχεια για την αυτονομια

Link to comment
Share on other sites

Υποψη οσων βλεπουν ανεξηγητα lags και λοιπα ενω καποιοι αλλοι δεν βλεπουν:To cpu power saving mode οταν ειναι τικαρισμενο ριχνει την συχνοτητα του επεξεργαστη οταν τελειωνει η μπαταρια.

 

Επισης στο ιδιο θεμα,η σωστη επιλογη governor/scheduler για την cpu (μεσω set cpu η αντιστοιχων apps) μπορει να βελτιωσει επισης την ανταποκριση της συσκευης.

 

Τελος υπαρχει σε πολλα τηλεφωνα επιλογη ενεργοποιημενη απο default (την βρισκεις μεσω του κρυφου developer's test menu) που ριχνει την αποδοση του επεξεργαστη οταν το τηλεφωνο ζεσταθει

Link to comment
Share on other sites

Τα led στα κουμπάκια δε με πειράζει που δε δουλεύουν. Ίσα ίσα που για μένα είναι τζάμπα bezel γιατί χρησιμοποιώ soft buttons στην οθόνη. Η ART δε βλέπω να ενεργοποιείται. Ενώ την επιλέγω, κάνει restart και βλέπω ότι ακόμα είναι με Dalvic.
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Τα led στα κουμπάκια δε με πειράζει που δε δουλεύουν. Ίσα ίσα που για μένα είναι τζάμπα bezel γιατί χρησιμοποιώ soft buttons στην οθόνη. Η ART δε βλέπω να ενεργοποιείται. Ενώ την επιλέγω, κάνει restart και βλέπω ότι ακόμα είναι με Dalvic.

 

Χρησιμοποιείς Xposed;

Link to comment
Share on other sites

Ναι το πέρασα. Τρώει κάτι φρίκες και με τα πλακιδια στο status bar αλλά νταξει.
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Ναι το πέρασα. Τρώει κάτι φρίκες και με τα πλακιδια στο status bar αλλά νταξει.

 

Δε δουλεύει με ART το Xposed. Το γυρνάει μόνο του σε Dalvik σε κάθε reboot γιατί αλλιώς θα μπρίκαρε το τηλέφωνο. Οπότε διαλέγεις ART ή Xposed (προς το παρόν μέχρι να αποφασίσει να τα κάνει συμβατά).

Link to comment
Share on other sites

Μονο σε μένα δεν φαίνονται δηλαδή;και δεν βρίσκω καμια ρύθμιση που να χρειαζεται να κάνω.

 

Ψαξε στα settings του GoSMS και δες αν εχει ενεργοποιηθει το dual sim mode.

 

Ναι το πέρασα. Τρώει κάτι φρίκες και με τα πλακιδια στο status bar αλλά νταξει.

 

Μονο σε 4.2.2 παιζει αριστα το gravitybox.

 

Στις kitkat aosps δεν μπορεις να ρυθμισεις τα tiles στα quicksettings και τα signal icons.

Link to comment
Share on other sites

Τα led στα κουμπάκια δε με πειράζει που δε δουλεύουν. Ίσα ίσα που για μένα είναι τζάμπα bezel γιατί χρησιμοποιώ soft buttons στην οθόνη. Η ART δε βλέπω να ενεργοποιείται. Ενώ την επιλέγω, κάνει restart και βλέπω ότι ακόμα είναι με Dalvic.

 

γιατί έβαλες xposed προφανώς :shifty:

 

με πρόλαβαν

το gravity δεν παίζει γενικά στις 4,4 ακόμα και σε nexus

Edited by martinoff
One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...