Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, βλέπω πολλοί να μιλάτε για back up στο imei του κινητού. Δεν υποτίθεται ότι αυτό δν γίνετε να σβηστεί/χαθεί; Σε προηγούμενο κινητό που είχα με custom rom δεν χρειαζόταν κάτι τέτοιο ακόμαι και μετά από hard bricked.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας, βλέπω πολλοί να μιλάτε για back up στο imei του κινητού. Δεν υποτίθεται ότι αυτό δν γίνετε να σβηστεί/χαθεί; Σε προηγούμενο κινητό που είχα με custom rom δεν χρειαζόταν κάτι τέτοιο ακόμαι και μετά από hard bricked.

 

με όσες rom έπαιξα δεν χρειάστηκε αλλά ποτέ δεν ξέρεις

One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

o δημιουργός της rom, jonzalvo γράφει με μεγάλα κόκκινα γράμματα μην κάνετε format την internal γιατί μπορεί να μπρικαρει το τηλ

το γράφει στην συγκεκριμένη rom, όχι σε άλλες

οπότε ; κρίμα δεν είναι να ψάχνετε ο φίλος ;

Δεν διαφονω αλλα μιας και το δοκιμασα το γραφω.

Και ενοειται οτι ο καθε φιλος το κανει με δικια του ευθηνη παντα.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, βλέπω πολλοί να μιλάτε για back up στο imei του κινητού. Δεν υποτίθεται ότι αυτό δν γίνετε να σβηστεί/χαθεί; Σε προηγούμενο κινητό που είχα με custom rom δεν χρειαζόταν κάτι τέτοιο ακόμαι και μετά από hard bricked.

 

γινεται να χαθει.μπορει να χαθει με τις εναλλαγες των rom και για να το ξαναπερασεις αν δεν το εχεις backup ειναι δυσαρεστη εμπειρια!Στο κινητο που εχω μεχρι να μου ρθει το F1 (huawei) το ειχε χασει πολυ κοσμος.

 

Αμα σου λεει ο κινεζος παρε backup,ακου τον!

Link to comment
Share on other sites

γινεται να χαθει.μπορει να χαθει με τις εναλλαγες των rom και για να το ξαναπερασεις αν δεν το εχεις backup ειναι δυσαρεστη εμπειρια!Στο κινητο που εχω μεχρι να μου ρθει το F1 (huawei) το ειχε χασει πολυ κοσμος.

 

Αμα σου λεει ο κινεζος παρε backup,ακου τον!

 

Μάθαμε και κάτι καινούριο ;) Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τελικά επειδή στο needrom δεν ανεβαίνουν όλες(ούτε καν ο jonvalno ή όπως λέγεται δεν ανέβασε την kitkat του), πού μπορούμε να έχουμε μια λίστα με τις rom; Αυτή εδώ η λίστα ξέρετε τι περιέχει ακριβώς και από ποιους; Φαντάζομαι όλες είναι en/cn μόνο.

 

Ή έστω αν έχει ασχοληθεί κανείς, μπορεί να βάλει κάνει ένα ποστ(που να μπει λινκ και στο αρχικό ποστ) που να λέει 3-4 βασικές rom και κάποια βασικά χαρακτηριστικά τους(πχ είναι aosp eng/cn ή είναι coolui multi).

Link to comment
Share on other sites

Τελικά επειδή στο needrom δεν ανεβαίνουν όλες(ούτε καν ο jonvalno ή όπως λέγεται δεν ανέβασε την kitkat του), πού μπορούμε να έχουμε μια λίστα με τις rom; Αυτή εδώ η λίστα ξέρετε τι περιέχει ακριβώς και από ποιους; Φαντάζομαι όλες είναι en/cn μόνο.

 

Ή έστω αν έχει ασχοληθεί κανείς, μπορεί να βάλει κάνει ένα ποστ(που να μπει λινκ και στο αρχικό ποστ) που να λέει 3-4 βασικές rom και κάποια βασικά χαρακτηριστικά τους(πχ είναι aosp eng/cn ή είναι coolui multi).

 

Θα ήταν το ιδανικό αυτό που αναφέρεις. Σαν καινούριος στο συγκεκριμένο τηλέφωνο έχω χαθεί ανάμεσα στις σελίδες. Αν είχε κάποιος το μεράκι και την εμπειρία πάνω στο τηλέφωνο ένα ποστ με link από rom που θεωρεί ας το πούμε σωστές θα ήταν ότι πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

o δημιουργός της rom, jonzalvo γράφει με μεγάλα κόκκινα γράμματα μην κάνετε format την internal γιατί μπορεί να μπρικαρει το τηλ

το γράφει στην συγκεκριμένη rom, όχι σε άλλες

οπότε ; κρίμα δεν είναι να ψάχνετε ο φίλος ;

 

Μεσα απο την ρομ εννοει ο φιλος, αν κανεις απο CWM/TWRP δεν υπαρχει θεμα.

Link to comment
Share on other sites

αυτο εψαχνα εχθες ολο το βραδυ.επειδη το κινητο οπως το πηρα ειχε κρυμμενο το μενου 'επιλογες για προγραμματιστες' κανουμε το εξης.παμε ρυθμισεις 'σχετικα με το τηλεφωνο'..ειναι τερμα κατω.πας παλι τερμα κατω και πατας 7-8 φορες την επιλογη "αριθμος εκδοσης" η το απο κατω "προσαρμοσμενη εκδοση built".λογικα θα σου βγαλει 'YOU ARE NOW THE DEVELOPER".πας παλι πισω και εχει εμφανιστει στο μενου των ρυθμισεων ενα καινουργιο μενου "επιλογες για προγραμματιστες"..εκει θα ενεργοποιησεις το "εντοπισμος σφαλματων USB".λογικα θα δουλεψει...

 

 

Να εισαι καλα εσωσες πολλους :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, δεν μπορεσα να βρω στο νημα, αν πρεπει να κανω root για εγκατασταση του IGO.

 

Οχι βεβαια περνα το οπως και να εισαι.

Με προλαβες.......

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Οχι βεβαια περνα το οπως και να εισαι.

Με προλαβες.......

 

 

Ευχαριστω αλλα βγαζει επανειλημενα οτι δεν ειναι σωστο το 1280χ720 η το skin

 

----- προσθήκη μηνύματος 97 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

οχι,απλη εφαρμογη ειναι

 

Ευχαριστω φιλε

Link to comment
Share on other sites

o δημιουργός της rom, jonzalvo γράφει με μεγάλα κόκκινα γράμματα μην κάνετε format την internal γιατί μπορεί να μπρικαρει το τηλ

το γράφει στην συγκεκριμένη rom, όχι σε άλλες

οπότε ; κρίμα δεν είναι να ψάχνετε ο φίλος ;

Αυτο που γραφεις ειναι σωστο μεν, αλλα ισχυε για την v1.1

Στις v2.0 δεν υπαρψει πλεον αυτο το θεμα και αναφερεται και στα σχολια της ρομ αν δεις

 

Απλα δεν εχει αλλαξει την περιγραφη και εχει ενημερωσει τις αλλαγες που κανει το update στην v2.0 ;)

Ευχαριστω αλλα βγαζει επανειλημενα οτι δεν ειναι σωστο το 1280χ720 η το skin

 

----- προσθήκη μηνύματος 97 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ευχαριστω φιλε

Χρειαζεσαι σκιν που να υποστηριζει την συγκεκριμενη αναλυση επομενως

Υπαρχει νημα στο φορουμ για το iGO

Δες εκει τι προτασεις υπαρχουν

Και γω ειχα το ιδιο θεμα ερχομενως απο κινητο με μικροτερη αναλυση και το ελυσα

Αν δεν βγαλεις ακρη εκει, στειλε μου pm να σου στειλω την εκδοση που χργσιμοποιω εγω και παιζει σωστα

 

Απλα θα μπορω μετα την Τριτη :(

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που γραφεις ειναι σωστο μεν, αλλα ισχυε για την v1.1

Στις v2.0 δεν υπαρψει πλεον αυτο το θεμα και αναφερεται και στα σχολια της ρομ αν δεις

 

Απλα δεν εχει αλλαξει την περιγραφη και εχει ενημερωσει τις αλλαγες που κανει το update στην v2.0 ;)

 

Χρειαζεσαι σκιν που να υποστηριζει την συγκεκριμενη αναλυση επομενως

Υπαρχει νημα στο φορουμ για το iGO

Δες εκει τι προτασεις υπαρχουν

Και γω ειχα το ιδιο θεμα ερχομενως απο κινητο με μικροτερη αναλυση και το ελυσα

Αν δεν βγαλεις ακρη εκει, στειλε μου pm να σου στειλω την εκδοση που χργσιμοποιω εγω και παιζει σωστα

 

Απλα θα μπορω μετα την Τριτη :(

 

Να εισαι καλα, θα σου στειλω αν δεν κανω κατι....

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που γραφεις ειναι σωστο μεν, αλλα ισχυε για την v1.1

Στις v2.0 δεν υπαρψει πλεον αυτο το θεμα και αναφερεται και στα σχολια της ρομ αν δεις

 

Απλα δεν εχει αλλαξει την περιγραφη και εχει ενημερωσει τις αλλαγες που κανει το update στην v2.0 ;)

 

............

 

εάν δεν κάνω λάθος ο φίλος θέλει να δοκιμάσει αυτή την ρομ

http://www.movilesdualsim.com/tema/pureaosp-lite-kitkat-4-4-2-multilenguaje.79570

 

που δεν έχει v1 και v2

και ισχύουν όσα έγραψα, τουλάχιστον εγώ δεν έκανα φορματ και δεν έχω θέμα

εάν δεν ισχύει αγνοήστε με :p

 

download room

download root

Edited by martinoff
One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γενικά ποια recovery είναι η καλύτερη για να βάλουμε; Εγώ προτιμώ πάντα TWRP αν υπάρχει αλλά έχω συναντήσει ασυμβατότητες σε φλασάρισμα διάφορων patches ή whatever επειδή η TWRP έχει νεότερο "σύστημα" (δε θυμάμαι πως λέγεται ακριβώς) και πολλά zip είναι φτιαγμένα για το παλιότερο "σύστημα" της CWM. Επίσης ότι backup πάρεις με μια recovery δεν μπορείς να το επαναφέρεις με την άλλη (σε περίπτωση που βγει πολύ νεώτερη έκδοση αυτής που δεν χρησιμοποιείς και θες να αλλάξεις, σου πάνε στράφι όλα τα backup).
Link to comment
Share on other sites

Μονο το κντ δεν φταιει για αυτο φιλε μου,εκανες καποια αλλαγη?Καποιοπρογραμματακι?[/QUO καλησπερα φιλε μου,ειμαι με τη μαμα ρομ,δεν εχω αλαξει σχεδον τιποτα,εκτος βεβαια απο τα κλασικα φεισμπουκ κτλ....εναν ex dialer εχω βαλει και τιποτα αλλο!!!εχεις καμια ιδεα?χτες μου το εκανε δυο φορες σε μια ωρα και μετα κομπλε.....μεχρι τωρα δηλαδη....
Link to comment
Share on other sites

εάν δεν κάνω λάθος ο φίλος θέλει να δοκιμάσει αυτή την ρομ

http://www.movilesdualsim.com/tema/pureaosp-lite-kitkat-4-4-2-multilenguaje.79570

 

που δεν έχει v1 και v2

και ισχύουν όσα έγραψα, τουλάχιστον εγώ δεν έκανα φορματ και δεν έχω θέμα

εάν δεν ισχύει αγνοήστε με :p

 

download room

download root

 

v1.1 ειναι.

 

την εχω δοκιμασει εγω για 3-4 μερες, πολυ καλη, απλα τρωει παραπανω μπαταρια.

Προβληματα παντως μηδεν, καποια ελαχιστα θεματα εχει με το gravitybox, που δεν μπορει να μονταρει τα quicksettings και τα signal icons

Link to comment
Share on other sites

Έχω να προσθέσω κι εγώ κάτι. Είμαι με την official 039 και TWRP Recovery, ανήκω σε αυτούς που δεν εγκαθιστάται η CWM.

 

Μόλις ανακάλυψα ότι τα backup της 039 που πήρα μέσω TWRP δεν γίνεται να εγκατασταθούν με recovery γιατί η διαδικασία αποτυγχάνει. Δυστυχώς το μόνο backup που μπορώ να εγκαταστήσω είναι της rom που είχε όταν το πήρα από το Vickmall.

 

Νόμιζα ότι έφταιγε το ότι είχα μετονομάσει τα backup (μέσω του TWRP πάντα) και εγκατέστησα την 039 από την αρχή, πήρα εκ νέου backup, αλλά το αποτέλεσμα παρέμεινε το ίδιο.

 

Προχώρησα επίσης σε αναβάθμιση του TWRP σε 2.7, το βρήκα μετά από πολύ ψάξιμο και είναι στα Κινέζικα (εκεί να δείτε τι τράβηξα :lol: ), αλλά πάλι τα ίδια.

 

Το συμπέρασμα είναι ότι κάτι φταίει στην 039 της ομάδας FIRE, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο που να έχει λογική εξήγηση.

 

Τέλος πάντων, το αποτέλεσμα είναι ότι πρέπει να ξαναβάλω τα πάντα από την αρχή, απόψε είναι ήδη αργά, αύριο με το καλό.

 

Επίσης θα έχει ενδιαφέρον να βρεθεί τρόπος να μεταφράσουμε την TWRP 2.7 στα Αγγλικά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω να προσθέσω κι εγώ κάτι. Είμαι με την official 039 και TWRP Recovery, ανήκω σε αυτούς που δεν εγκαθιστάται η CWM.

 

Μόλις ανακάλυψα ότι τα backup της 039 που πήρα μέσω TWRP δεν γίνεται να εγκατασταθούν με recovery γιατί η διαδικασία αποτυγχάνει. Δυστυχώς το μόνο backup που μπορώ να εγκαταστήσω είναι της rom που είχε όταν το πήρα από το Vickmall.

 

Νόμιζα ότι έφταιγε το ότι είχα μετονομάσει τα backup (μέσω του TWRP πάντα) και εγκατέστησα την 039 από την αρχή, πήρα εκ νέου backup, αλλά το αποτέλεσμα παρέμεινε το ίδιο.

 

Προχώρησα επίσης σε αναβάθμιση του TWRP σε 2.7, το βρήκα μετά από πολύ ψάξιμο και είναι στα Κινέζικα (εκεί να δείτε τι τράβηξα :lol: ), αλλά πάλι τα ίδια.

 

Το συμπέρασμα είναι ότι κάτι φταίει στην 039 της ομάδας FIRE, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο που να έχει λογική εξήγηση.

 

Τέλος πάντων, το αποτέλεσμα είναι ότι πρέπει να ξαναβάλω τα πάντα από την αρχή, απόψε είναι ήδη αργά, αύριο με το καλό.

 

Επίσης θα έχει ενδιαφέρον να βρεθεί τρόπος να μεταφράσουμε την TWRP 2.7 στα Αγγλικά.

 

Στο κάνει και στη 039 από ΑΤΧ; http://pan.baidu.com/s/1eQjBc58 ή http://pan.baidu.com/s/1o6LoL30

Link to comment
Share on other sites

Έχω να προσθέσω κι εγώ κάτι. Είμαι με την official 039 και TWRP Recovery, ανήκω σε αυτούς που δεν εγκαθιστάται η CWM.

 

Μόλις ανακάλυψα ότι τα backup της 039 που πήρα μέσω TWRP δεν γίνεται να εγκατασταθούν με recovery γιατί η διαδικασία αποτυγχάνει. Δυστυχώς το μόνο backup που μπορώ να εγκαταστήσω είναι της rom που είχε όταν το πήρα από το Vickmall.

 

Νόμιζα ότι έφταιγε το ότι είχα μετονομάσει τα backup (μέσω του TWRP πάντα) και εγκατέστησα την 039 από την αρχή, πήρα εκ νέου backup, αλλά το αποτέλεσμα παρέμεινε το ίδιο.

 

Προχώρησα επίσης σε αναβάθμιση του TWRP σε 2.7, το βρήκα μετά από πολύ ψάξιμο και είναι στα Κινέζικα (εκεί να δείτε τι τράβηξα :lol: ), αλλά πάλι τα ίδια.

 

Το συμπέρασμα είναι ότι κάτι φταίει στην 039 της ομάδας FIRE, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο που να έχει λογική εξήγηση.

 

Τέλος πάντων, το αποτέλεσμα είναι ότι πρέπει να ξαναβάλω τα πάντα από την αρχή, απόψε είναι ήδη αργά, αύριο με το καλό.

 

Επίσης θα έχει ενδιαφέρον να βρεθεί τρόπος να μεταφράσουμε την TWRP 2.7 στα Αγγλικά.

 

Aσε τον υπνο και δοκιμασε την 040 :p

 

http://www.7to.cn/androidrom/romdetail/20567

Link to comment
Share on other sites

Aσε τον υπνο και δοκιμασε την 040 :p

 

http://www.7to.cn/androidrom/romdetail/20567

 

Πολυβόλο βγαίνουν... Και κοίταγα Modaco και ήταν 039 η τελευταία, τι φάση; Πρέπει να κοιτάω 7το καλύτερα; Μάλλον θα περιμένω από ΑΤΧ την lite πάντως για το πρώτο φλασάρισμα :lol: Στο κουτί 2-3 μέρες το F1, καθόλου χρόνος. Βλέπω μέχρι να το φλασάρω να είμαστε στην 050...

Link to comment
Share on other sites

Aσε τον υπνο και δοκιμασε την 040 :p

 

http://www.7to.cn/androidrom/romdetail/20567

 

:lol: Μην με μπριζώνεις, βρυκόλακας είμαι ούτως ή άλλως....:lol:

 

Την κατεβάζω ήδη.

 

Στο κάνει και στη 039 από ΑΤΧ; http://pan.baidu.com/s/1eQjBc58 ή http://pan.baidu.com/s/1o6LoL30

 

Δεν είχα πάρει backup από αυτές ώστε να το τσεκάρω.

 

Μόλις ανακάλυψα όμως κάτι άλλο. Αν κάνω restore και αποτσεκάρω το να κάνει data restore, το restore γίνεται κανονικά, bootάρει και ρυθμίζεις το Google account από την αρχή σαν να έχεις μόλις εγκαταστήσει gapps. Επίσης δεν υπάρχει τίποτα από τα apps που είχα, είναι σαν παρθένα 039 + gapps.

 

Λέτε κάποια εφαρμογή να δημιουργεί το πρόβλημα;

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...