Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα μαγκες απο οτι εχω διαβασει το κινητο σε γενικες γραμμες ειναι πολυ καλο. δε θελω να ασχοληθω με πειραγματα rom κτλ, το θελω για απλη χρηση wifi,gps και κανα παιχνιδι .αρα αμα το αφησω οπως ερθει root και ελληνικα βεβαια.θα ειμαι οκ?οποιος εχει την καλοσυνη ας μου απαντησει,ευχαριστω εκ των προτερων..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Ρυθμισεις -> Λογαριασμοι & Συγχρονισμος -> Google -> Βρισκεις τον λογαριασμο σου μπαινεις μεσα κ σου λεει τι θες να κανεις sync -> Πατας το softkey για τις ρυθμισεις -> Διαγραφη λογαριασμου.

 

Μετα ανοιξε το Play Store κ λογικα θα σου ξαναζητησει να βαλεις εκ νεου λογαριασμο.

Παντως αν ανοιξεις το gmail app θα σου πει οτι δεν μπορει να λειτουργησει κ να κανεις update τα services με link. Πατα πανω κ αναβαθμισε τα!!

Ok ευχαριστω,το εκανα αυτο με τον λογαριασμο και φαινετε να δουλευει.

Το gmail δουλευει κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Είχα μέσα την Aosp v2.0 και πήγα να κάνω εργοστασιακή επαναφορά από τις ρυθμίσεις και το τηλέφωνο κόλλησε σε bootloop. Έχω ρίξει 2-3 official μέχρι τώρα (δεν μπαίνει κάν σε recovery, την έχει χάσει και αυτή), κάνει κανονικά το φλασάρισμα στην 020, 029 official και μετά με ξαναπετάει σε bootloop. Έχουμε καμιά άλλη φλασαριστή να δοκιμάσω?

Δες στο modaco http://www.modaco.com/topic/372543-coolpad-f1-8297w-review-info-software-custom-roms/ στο post#2.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και με τον συλλογισμό του Asterisd....

Κολοσσός η εταιρία, και δεν μπορεί να φτιάξει μία ρομ της προκοπής????

 

Και σε αυτό που λές, σχετικά με την stock rom, αν είναι σε όλα της εντάξει, τότε οκ...

Μήπως όμως, π.χ. οι φωτό είναι θολές? στα 13μπιξελ τα αρχεια είναι μολις 2μβ, δλδ αντιστοιχίας 8μπιξελ και άν???

 

Αν η aosp v2 του ισπανού είναι οκ σε ολα, τοτε ΟΚ.

 

 

(τονίζω ότι αναφέρομαι γενικά και δεν έχω κανενα επιθετικό τόνο στα γραφόμενα μου) :)

 

Καταρχην δεν παρεξηγουμαι :)

Κουβεντα κανουμε και αν καμια φορα φαινεται να υπαρχει ενταση, αυνηως ευθυνεται ο γραπτος λογος που δεν μπορει να αποτυπωσει παντα σωστα το υφος γραφης

 

Στο θεμα μας τωρα

Για μενα το μεγαλο φαουλ της εταιρειας ειναι η εργστασιακη ΡΟΜ, γενικα...

Εξηγουμαι

 

Για να ειναι χαμηλες οι τιμες στα κινεζικα τηλεφωνα, ενα μεγαλο μερος αυτου του του αποτελεσματος οφειλεται στο "ελλειπες" R & D.

Βγαζουμε το τηλ και στην πορεια το στεωνουμε :)

Αυτο φυσικα γινεται και σε μεγαλες επωνυμες εταιριες που δραστηριοποιουνται χρονια στην Ευρωπαικη και οχι μονο αγορα.

Η σαμσουνγκ εκανε χροοοοονια για να αρχισει να στελνει συσκευες που παιζουν σωστα out of the box ;)

 

Και ερχομαι στο δευτερο σημειο.

Η coolpad βγαζει ΡΟΜ που λυνουν θεματα, αλλα....για την κινεζικη εκδοση της συσκευης και οχι για την ευρωπαικη

Για αυτο και οι κινεζικες ρομ ειναι σε αρκετα πιο προχωρημενες εκδοσεις (πλεον δεν τις παρακολουθω) και για την ευρωπαικη ειναι ακομα στην 3x...

 

Εκει λοιπον ερχονται οι devs και καλυπτουν το κενο, κανοντας τις μετατροπες των κινεζικων ρομ και επι της ουσιας κανουν τσαμπα την δουλεια της εταιρειας

 

Θεματα με wifi κτλ (τοσο παιδικες ασθενειες δλδ) δεν υπαρχουν σε αυτην την συσκευη.Αυτο μπορω να το πω με αιγουρια.

 

Αυτο που επι της ουσιας βελτιωνουν οι επομενες ρομ, ειναι η καμερα ( οι λοιπες αλλαγες δεν ξερω κατα ποσο γινονται αντιλυπτες απο τον μεσο χρηστη)

 

Η ρομ που ερχεται το τηλ εχει κακη αποδοση στην καμερα, η οποια ομως μετριαζεται με την χρηση αλλης εφαρμογης.

 

Η aosp ειναι κατι που εμενα με βολευει και εξυπηρετει, ειδικα σε συνδοιασμο με το gravitybox και βελτιωνει την καμερα ( δεν εχει την καλυτερη καμερα απο οσες κυκλοφορουν ομως)

Αυτη που δουλευω εγω (η aosp v2.0 30/6) εχει 1-2 θεματακια που εχουν αναφερθει, αλλα ως εκει

Η προηγουμενη (pure aosp v2.0) δεν τα εχει αυτα (εζω αναφερθει ξανα για τις διαφορες τους και γιατι προτειμω την πρωτιμησα την πρωτη)

 

 

 

καλησπερα μαγκες απο οτι εχω διαβασει το κινητο σε γενικες γραμμες ειναι πολυ καλο. δε θελω να ασχοληθω με πειραγματα rom κτλ, το θελω για απλη χρηση wifi,gps και κανα παιχνιδι .αρα αμα το αφησω οπως ερθει root και ελληνικα βεβαια.θα ειμαι οκ?οποιος εχει την καλοσυνη ας μου απαντησει,ευχαριστω εκ των προτερων..

 

 

Μια χαρα θα εισαι

Αλλαζεις την εφαρμογη καμερας με το a better camera ή τημ lenovo super camera και βελτιωνεις την ποιοτητα.

Το μονο θεμα μετα ειναι οτινδεν λαμβανει καποια 4-5ψηφια sms, κατι που λυνεται ευκολα ομως και ςχει αναφερθει η λυση του.

 

Οποτς προχωρα αφοβα :cool:

Link to comment
Share on other sites

To MIUI account το δουλεύετε? Εχει cloud, αναζήτηση κινητου αν "χαθεί", κατεβάζεις ΜΡ3, ωραία themes.... κλπ.

Στην 4.6.16 τα δουλεύω κανονικά. Στην rom σου johnickz1 υπάρχει η δυνατότητα MIUI account???

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες.. Εφυγε παραγγελια χτες το μεσημερι στο vickmall για την κινηταρα.. Αυριο φευγω και θα λειψω 10 μερες οποτε θα ναι μικροτερη η αναμονη.. Δεν μπορω να περιμενω..

 

Ευχηθειτε μου παραλαβη σε 11 μερες!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παλι εφαγε σκαλωμα το κινητο με την ρομ του johnickz1,σε 2 μερες 2 κοληματα ,το εβγαλα από τον φορτιστη και όταν πηγα να ξεκλειδοσω το τηλ. κολησε στην κλειδαρια και εκανε επανεκινηση μετα από αρκετη ωρα,με το emjot 2 μηνες δεν μου ειχε κανει ποτε ουτε ένα κολημα,εχει συμβει σε κανεναν αλλον με αυτή την ρομ κατι παρομοιο?
Link to comment
Share on other sites

 

Τα official μπαινουν αλλα καταληγουν σε bootloop, το sptools δεν περναει το bootsector, βγαζει error. Και το δοκιμασα σε 2 PC. Μου στειλανε και ενα firmware απο το vickmall, θα το δοκιμασω αυριο, σημερα παραλια...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και κάποιες μέρες που την φοράω εγώ δεν έχω συναντήσει το παραμικρό. Φοράω την TWRP και πριν από τη συγκεκριμένη φορούσα την AOSP v2 με την οποία όμως δεν μπορούσα να ξεπεράσω το πρόβλημα των εφαρμογών που εξαφανίζονταν
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, νέος user εδώ μετά από αρκετό ψάξιμο για το redmi 1s είδα το coolpad(βασικά το ήξερα απλά δεν είχα ακούσει το brandname, μετά έμαθα ότι δεν είναι "πουθενάδες"), λοιπόν έχω κάποιες ερωτήσεις.

Υπάρχει διαφορά ποιότητας κατασκευής με το redmi 1s(έχω ακούσει πολύ καλά σχόλια για το redmi 1s όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής);

Από απόδοση και battery life πώς τα πάει; Ρωτάω λόγω 8-core mediatek.

Και μία τελευταία ερώτηση επειδή δεν έχω χρεωστική και δεν μπορώ να βγάλω αυτήν την στιγμή(20 είμαι δεν έχει σχέση με την ηλικία), να εμπιστευτώ πληρωμή με western union το minideal.net? Η αν ξέρετε αν υπάρχει κάποιος να πουλάει στην Ελλάδα;

 

Ευχαριστώ εκ'των προτέρων και συγνώμη για το question spam.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παλι εφαγε σκαλωμα το κινητο με την ρομ του johnickz1,σε 2 μερες 2 κοληματα ,το εβγαλα από τον φορτιστη και όταν πηγα να ξεκλειδοσω το τηλ. κολησε στην κλειδαρια και εκανε επανεκινηση μετα από αρκετη ωρα,με το emjot 2 μηνες δεν μου ειχε κανει ποτε ουτε ένα κολημα,εχει συμβει σε κανεναν αλλον με αυτή την ρομ κατι παρομοιο?

Σε μένα όχι.

Τα official μπαινουν αλλα καταληγουν σε bootloop, το sptools δεν περναει το bootsector, βγαζει error. Και το δοκιμασα σε 2 PC. Μου στειλανε και ενα firmware απο το vickmall, θα το δοκιμασω αυριο, σημερα παραλια...

Και πολύ καλά θα κάνεις!

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεσαι για αυτον εδώ έτσι ;

 

 

Οδηγός για λήψη sms από 4-5φια νούμερα σε Coolpad 7320/F1 με την μαμά ρομ

 

• Πρώτα από όλα, θεωρείτε ότι το σύστημα μας είναι root.

•Παγώνουμε την εφαρμογή messaging.apk της μαμάς ρομ με titanium backup. Αν δεν υπάρχει η πληρωμένη έκδοση του titanium περνούμε backup το messaging.apk και μετά το σβήνουμε από το σύστημα.

• Κατεβάζουμε έναν άλλο sms client από το play store και τον εγκαθιστούμε. Προσωπικά έβαλα το gosms free.

• σε περίπτωση που δεν μπορούμε να στείλουμε και να λάβουμε sms, τότε πρέπει νε εισάγουμε τον smsc κωδικό του provider. Αυτό γίνετε με 2 τρόπους, είτε μέσω gosms advance settings ή με το mobileuncle tools.

• gosms: settings/send&receive/sms&mms advance settings/enable customized smsc και βάζουμε το δικό μας.

•mobileuncle tools:

engineer mode/android/device info/smsc

 

Μετά από όλη την διαδικασία δοκιμάζουμε να στείλουμε και να λάβουμε sms.

 

Απλα τον παρουσιάζω να υπάρχει και εδώ.

 

Ας μπει στο πρωτο ποστ, κθως και πως θα βρισκουμε το smsc κωδικο του καθε provider (δεν ξερω)

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παλι εφαγε σκαλωμα το κινητο με την ρομ του johnickz1,σε 2 μερες 2 κοληματα ,το εβγαλα από τον φορτιστη και όταν πηγα να ξεκλειδοσω το τηλ. κολησε στην κλειδαρια και εκανε επανεκινηση μετα από αρκετη ωρα,με το emjot 2 μηνες δεν μου ειχε κανει ποτε ουτε ένα κολημα,εχει συμβει σε κανεναν αλλον με αυτή την ρομ κατι παρομοιο?

Εμενα μου το εκανε μια φορα την πρωτη μερα,εβγαλα την μπαταρια και μετα δουλεψε κανονικα.

Εχω την εντυπωση οτι κρασαρε ο launcher,αλλα απο τοτε δουλευει μια χαρα(αν εξαιρεσω το google play που τρωει κατι σκαλωματα με σφαλματα που βγαζει 24,26,941 αλλα μετα δουλευει κανονικα).

Η rom ειναι αρκετα καλη σε ταχυτητα(λιγο πιο αργη απο την official),απο μπαταρια παει πολυ καλα(καλυτερα απο την official σιγουρα).

Τωρα το περιβαλον της miui με μπερδευει λιγο(πρωτη φορα με miui)αλλα πιστευω θα το συνηθισω :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, νέος user εδώ μετά από αρκετό ψάξιμο για το redmi 1s είδα το coolpad(βασικά το ήξερα απλά δεν είχα ακούσει το brandname, μετά έμαθα ότι δεν είναι "πουθενάδες"), λοιπόν έχω κάποιες ερωτήσεις.

Υπάρχει διαφορά ποιότητας κατασκευής με το redmi 1s(έχω ακούσει πολύ καλά σχόλια για το redmi 1s όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής);

Από απόδοση και battery life πώς τα πάει; Ρωτάω λόγω 8-core mediatek.

Και μία τελευταία ερώτηση επειδή δεν έχω χρεωστική και δεν μπορώ να βγάλω αυτήν την στιγμή(20 είμαι δεν έχει σχέση με την ηλικία), να εμπιστευτώ πληρωμή με western union το minideal.net? Η αν ξέρετε αν υπάρχει κάποιος να πουλάει στην Ελλάδα;

 

Ευχαριστώ εκ'των προτέρων και συγνώμη για το question spam.

 

Με Western Union μην αγορασεις τπτ απο κανεναν.

Νομος

Δες αν στο paypal μπορεις να συνδεσεις paysafe ή βρες καποιον φιλο σου να σε εξυπηρετησει

 

Για την μπαταρια εχω κανει αρκετα σχολια, ειναι παρα ποκυ καλη η αυτονομια της συσκευης

Και απο ποιοτητα κατασκευης ειναι εξισου κορυφη ;)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα έχω το έξεις προβλημα

 

English CWM Recovery: http://d-h.st/KrM

MobileUncle Tools: Google Play Store

Custom Rom

Πεταμε το CWM Recovery (recovery.img) του πρωτου download χυμα στην SD καρτα μας (οχι σε φακελο).

- Πεταμε κ το zip file της Custom ROM μας χυμα μεσα στην SD (σε μορφη zip οπως ειναι, δεν ξεζιπαρουμε).

- Ανοιγουμε το MobileUncle Tools κ πηγαινουμε εκει που λεει Recovery Update.

- Διαλεγουμε το recovery.img που υπαρχει στην SD καρτα μας (1η επιλογη).

 

 

Θα ζητησει Reboot να μπει σε Recovery mode. Μπορουμε να μπουμε στο recovery οταν ενεργοποιουμε το τηλεφωνο μας πατωντας VOL+ κ το κουμπι ON/OFF ταυτοχρονα, μεχρι να εμφανιστει το logo του Coolpad.

 

το προβλημα ειναι οτι δεν μπαίνει Recovery mode βγάζει το λογότυπο αλλά δεν ανοιγει αν δεν πατάω VOL+ κ το κουμπι ON/OFF

το κινητό ανοιγει κανονικά το κάνω επαναφορά εργοστασιου αλλά τίποτε δεν κανί επαναφορά εργοστάσιου

έχασα και το κινεζικό Recovery mode δεν εμφανίζεται καθόλου

 

και τώρα τη γίνεται ????

Link to comment
Share on other sites

, Αν και καταλαβαίνω οτι έχει αναφερθεί, αλλά θέλω βοήθεια... Πως λύνεται το πρόβλημα με τους 5ψηφιους αριθμούς που δεν μπορώ να λάβω sms γιατί είναι το μοναδικό πρόβλημα που έχω με την δική ρου ρομ
Link to comment
Share on other sites

Για την recovery βαζεις την TWRP.Ειναι το ιδιο πραγμα και υπαρχει και οδηγια για την διαδικασια απο τον stilios (καλο ειναι να μπει στην πρωτη σελιδα η διαδικασια αλλαγης ρομ με TWRP recovery)

 

Για τα 5ψηφια ειναι 3-4 σελιδες πισω παιδια....

Link to comment
Share on other sites

Σημερα παλι εφαγε σκαλωμα το κινητο με την ρομ του johnickz1,σε 2 μερες 2 κοληματα ,το εβγαλα από τον φορτιστη και όταν πηγα να ξεκλειδοσω το τηλ. κολησε στην κλειδαρια και εκανε επανεκινηση μετα από αρκετη ωρα,με το emjot 2 μηνες δεν μου ειχε κανει ποτε ουτε ένα κολημα,εχει συμβει σε κανεναν αλλον με αυτή την ρομ κατι παρομοιο?

Μήπως έχεις ενεργοποιήσει τα WSM tools και μeτά κάτι άλλο από Mi-tools ή Greenefy?

Σε μένα, κάποια στιγμή που ενεργοποίησα ταυτόχρονα (όλα μαζί), τα πάντα με το WSN tools και μετά ενεργοποίησα κάποια extra μέσα από τις ρυθμίσεις του greenefy, κόλλησε γενικώς! Χρειάστηκε να βγαλω την μπαταρία (ευτυχώς είχα κρατήσει buckup πριν, μέσω recovery και το επανέφερα και όλα καλά).

Εμενα μου το εκανε μια φορα την πρωτη μερα,εβγαλα την μπαταρια και μετα δουλεψε κανονικα.

Εχω την εντυπωση οτι κρασαρε ο launcher,αλλα απο τοτε δουλευει μια χαρα(αν εξαιρεσω το google play που τρωει κατι σκαλωματα με σφαλματα που βγαζει 24,26,941 αλλα μετα δουλευει κανονικα).

Η rom ειναι αρκετα καλη σε ταχυτητα(λιγο πιο αργη απο την official),απο μπαταρια παει πολυ καλα(καλυτερα απο την official σιγουρα)...

Εγώ νομίζω ότι στην μπαταρία τα πάει χειρότερα από την official.

Link to comment
Share on other sites

Mετα από 2 μερες χρηση και εμενα μου φαινετε ότι από μπαταρια τα παει πολύ χειροτερα από την ρομ του emjot,επισης και οι φωτος από αυτές τις λιγες που περασα στον υπολογιστη βγηκαν ολες θολες,θα τις δοσω άλλες 2-3 μερες δοκιμη-διορια και μετα ξανα μαλλον πισω στου emjot,που σαν ρομ ηταν σχεδόν τελεια περα από το θεμα της καμερας και αυτος και ο λογος που δοκιμασα την fire.
Link to comment
Share on other sites

Παλι μετα από ολονυκτια φορτηση σκαλωνει στον launcher το τηλ. με την ρομ fire ,τον μπουλο από Δευτερα και επιστροφη σε v5 emjot,κριμα .
Link to comment
Share on other sites

Για την recovery βαζεις την TWRP.Ειναι το ιδιο πραγμα και υπαρχει και οδηγια για την διαδικασια απο τον stilios (καλο ειναι να μπει στην πρωτη σελιδα η διαδικασια αλλαγης ρομ με TWRP recovery)

 

 

1 ωρεα κατεβάζω αυτο http://www.needrom.com/download/recovery-twrp-2/ μέσω του Mobile UncleTools με βγάζει

την φωτογραφία του έχει και μετά τη κάνουμε ?? :worry:

 

2 λέω να βάλω αυτην [FIRE][GRMOD_JOHNICKZ]-Coolpad_8297w_MIUI_V5_sames_MIUI6_wonderful.zip

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=388832&page=115 αν μπαίνει η μια άλλη πρόταση

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...