Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

https://play.google.com/store/apps/details?id=net.maicas.android.wsleep&hl=en

 

Στον proximity sensor αυτό για το ξεκλείδωμα.

 

Για κλείδωμα μέσω gravity box έχω βάλει να γίνεται με διπλό πάτημα κάπου στις αρχικές οθόνες.

Δεν θα το έλεγα βολικό.

Πίστευα πως θα αναφερόσουν σε λύση με κερνελ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Ακολουθω τον περιβοητο οδηγο της σελιδας 12 που μας εκανε ολους μαγκες,αλλα οταν μπαινω στο recovery mode μου βγαζει κινεζικα...δε βλεπω αγγλικα πουθενα...τι κανω λαθος?το συναντησε καποιος αλλος αυτο το θεμα?
Link to comment
Share on other sites

Ακολουθω τον περιβοητο οδηγο της σελιδας 12 που μας εκανε ολους μαγκες,αλλα οταν μπαινω στο recovery mode μου βγαζει κινεζικα...δε βλεπω αγγλικα πουθενα...τι κανω λαθος?το συναντησε καποιος αλλος αυτο το θεμα?

Πριν κανεις το οτιδηποτε, περασες την αγγλικη recovery στη συσκευη σου?

 

Αν βλεπεις κινεζικα, αυτο σημαινει πως δεν εχει περαστει η english recovery

Αρα ειτε δεν την περασες, ή κατι πηγε στραβα καιβδεν εχει περαστει

 

Αν δεν σου περνιεται η cwm recovery, περνα την twrp

Link to comment
Share on other sites

Πριν κανεις το οτιδηποτε, περασες την αγγλικη recovery στη συσκευη σου?

 

Αν βλεπεις κινεζικα, αυτο σημαινει πως δεν εχει περαστει η english recovery

Αρα ειτε δεν την περασες, ή κατι πηγε στραβα καιβδεν εχει περαστει

 

Αν δεν σου περνιεται η cwm recovery, περνα την twrp

 

 

την περασα στη συσκευη μου,την ειδε το mobile uncle,την επιλεγω αλλα οταν μπαινει recovery mode βγαζει κινεζικα.....:(

Link to comment
Share on other sites

την περασα στη συσκευη μου,την ειδε το mobile uncle,την επιλεγω αλλα οταν μπαινει recovery mode βγαζει κινεζικα.....:(

 

Αρα δεν εχει περαστει

Το επαθα και εγω σε ενα τηλεφωνο αυτο

Η ευκολη λυση και επιλογη ειναι να περασεις με τον ιδιο τροπο οπως την cwm, την TWRP

Η εναλλακτικη σου, που ισως και να καταληξει παλι στο παρπαανω, ειναι να ξανακατεβασεις και να ξαναπερασεις στην SD σου την cwm και να το ξαναπροσπαθησεις 2-3 φορες

Αυτο εκανα εγω σην τριτη συσκευη που ειχα στα χερια μου (στην δευτερη περασα TWRP και στην πρωτη και την τεταρτη περαστηκε η TWRP με την πρωτη) γιατι ηθελα να καταλαβω ποιος ηταν ο λογος που δεν περνιοταν η CWM

 

Και η TWRP πανως μια χαρα ειναι αν δεν θελεις να πολυπεδευεσαι

Εγω το πηρα λιγο εγωιστικα και ηθελα να βρω τι παιζει :ninja:

 

Και

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εβαλα την 0.36 απο baidu . Ως νεα ρυθμιση υπαρχει επιλογη για να απενεργοποιησεις τις autostart εφαρμογες , τα ATX settings τα οποια ειναι Κινεζικα και δεν καταλαβα . Ειχα βγαλει μια φωτο με την 0.34 που ειχα απο 7to.cn για μια βδομαδα και θα την συγκρινω αυριο με την νεα 0.36 να δω τι αναβάθμισαν .

Χρησιμοποιουσα πανω απο 2μηνο την miui του emjot που μας ειχε βγαλει ασπροπρόσωπους τους πρωτους μηνες αλλα μια που την παρατησε την παρατησα και γω , γιατι ειχα βαλει την τελευταια miui απο bbs.ydss.cn και είχε άλλο προγραμμα backup , ενω ειχα κρατησει απο την miui του Εmjot ,δεν μπορουσα να κανω restore ..... λεω ετσι ειστε ,βαζω οτι apps θελω και μακρυα οι miui ενω την ειχα συνηθίσει.

Google maps εξακολουθουν να μην δουλευουν , το titanium κανει εξαιρετική δουλειά και για launcher εχω το nova γιατι το ui της coolpad ειναι προσαρμοσμενο για Κινεζους . Εξακολουθει να μην δινει επιλογη οταν παίρνεις τηλ να σε ρωταει με ποια καρτα θελεις να καλεσει , οπότε βαζω προεπιλογη .Ελληνικα μην ψάχνετε ,Κινεζικα και Αγγλικα μονο

Την δοκιμσα και εγω σημερα και μου φανηκε σε πρωτη χρηση πολυ γρηγορη αλλα οπως ειπες δεν εχει ελληνικα.

Ελληνικα δεν εχει καμια απο τις stock ; ( εκτος απο αυτη που ηρθε)

Επισης δεν βρηκα play store και δυνατοτητα συγχρονισμού με google

Link to comment
Share on other sites

Την δοκιμσα και εγω σημερα και μου φανηκε σε πρωτη χρηση πολυ γρηγορη αλλα οπως ειπες δεν εχει ελληνικα.

Ελληνικα δεν εχει καμια απο τις stock ; ( εκτος απο αυτη που ηρθε)

Επισης δεν βρηκα play store και δυνατοτητα συγχρονισμού με google

 

Kατεβασε τα gaps απο εδω για 4.2.2 πετα το zip μεσα στην sd και κανε εγκατασταση απο recovery οπως την rom χωρις clear κλτ .

Μετα απο το play store κατεβασε ενα προγραμμα οπως system app remover και σβησε οτι κινεζικο δεν θες .

Παρε backup απο titanium ή οποιο άλλο προγραμμα θες και οποτε ξανααλλάξεις rom θα εχεις τα παντα στημενα

Edited by hammer
Link to comment
Share on other sites

Α ωραια θα την ξαναδοκιμάσω αυριο...

Με morelocale πειραματίστηκες καθολου μηπως βγουν ελληνικα σε αυτη την rom?

Link to comment
Share on other sites

Όχι αυτές όλες οι κινεζικες είναι custom roms που είναι βασισμένες στις εκάστοτε oficials, όλες rootαρισμενες με διαφορες εφαρμογες πανω και coolpad ui
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος η εφαρμογη που να απενεργοποιει το 3G σαν διχτυο απο την 1η sim? δηλ να εχει μονο 2G σαν επιλογη γιατι οταν δεν εχει σταθερο 3G πεφτει πολυ η ποιοτητα των κλησεων...
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος η εφαρμογη που να απενεργοποιει το 3G σαν διχτυο απο την 1η sim? δηλ να εχει μονο 2G σαν επιλογη γιατι οταν δεν εχει σταθερο 3G πεφτει πολυ η ποιοτητα των κλησεων...

Εννοεις εκτος απο την δυνατοτητα να ορισεις εσυ χειροκινητα το ειδος δικτυου?

Γιατι μπορεις μεσα απο τις ρυθμισεις να ορισεις μονο 2g/3g , μονιμα

 

Ποια ρομ φορας?

Αν εχεις εγκατεστημενο το gravitybox, μπορεις την ενααλλαγη να την κανεις και μεσα απο το quick settings panel

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!Μια ερώτηση!Έχω παραγγείλει το F1 και το περιμένω από μέρα σε μέρα! Θέλω να ρωτήσω επειδή είμαι τελείως άσχετος από τεχνολογία κινητών κ.λ.π. και η χρήση μου θα είναι πολύ ιντερνετ, τηλέφωνα και καμιά φώτο, θα χρειαστεί να κάνω αυτές τις αλλαγές που λέτε με την ΡΟΜ???Τις αναβαθμίσεις κλπ??? Γιατί αγχώθηκα λίγο με όλα αυτά που διαβάζω και δεν καταλαβαίνω και τίποτα και ούτε ξέρω να τα κάνω κιόλας...Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Αν για κάποιο λόγο δεν σε ικανοποιήσει ή προεγκατεστημένη τότε και μόνο ίσως χρειαστεί να περάσεις άλλη ρομ.

Δεν είναι κάτι δύσκολο μην ανησυχείς .

Link to comment
Share on other sites

Eκανα factory reset ενω ειχα την AOSP v2 μεσα και επεσα σε bootloop.

 

Μου εφυγε ο κ@λος μεχρι να μπορεσω να το συνεφερω απο το pc, το flashtool δεν το εβλεπε με τιποτα.

Ουτε με το Coolpad Download Assistant μπορουσα να κανω κατι, παλι Bootloop.

 

Τελικα η λυση ηταν απλη, απλα ηθελε την ωρα που συνδεεις το κινητο στο flashtool για να περαστει η ρομ, να εχεις και το volume up πατημενο (μπορει να ηταν και το vol down ή το Power, δε θυμαμαι τωρα)

Το βρηκα καπου τυχαια στο ιντερνετ και το αναφερω μπας και βοηθησει και καναν αλλο.

 

------

 

Εβαλα λοιπον την AOSP v2 και ο ηχος του ηχειου ειναι πολυ χαμηλος. Εχουμε τιμες που μπορω να βαλω στο mobileuncletools στο engineer mode για να το φτιαξω;

Link to comment
Share on other sites

 

Εβαλα λοιπον την AOSP v2 και ο ηχος του ηχειου ειναι πολυ χαμηλος. Εχουμε τιμες που μπορω να βαλω στο mobileuncletools στο engineer mode για να το φτιαξω;

 

Αυτό με ενδιαφέρει και εμένα...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με ενδιαφερει η camera σ αυτο το κινητο. Ειναι οντως τοσο καλη οσο διαφημιζουν?

Ειδα καποιες φωτο απο τον telmusic σε σύγκριση με s3...πρεπει να αλλαξουμε οπωσδηποτε rom ή αρκει ενα αλλο προγραμμα cameras? εγω χρησιμοποιω το procapture σε αλλα κινητα. Να το αφησω και να παω στο xiaomi mi3 ή με αλλη rom γινεται δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

Eκανα factory reset ενω ειχα την AOSP v2 μεσα και επεσα σε bootloop.

 

Μου εφυγε ο κ@λος μεχρι να μπορεσω να το συνεφερω απο το pc, το flashtool δεν το εβλεπε με τιποτα.

Ουτε με το Coolpad Download Assistant μπορουσα να κανω κατι, παλι Bootloop.

 

Τελικα η λυση ηταν απλη, απλα ηθελε την ωρα που συνδεεις το κινητο στο flashtool για να περαστει η ρομ, να εχεις και το volume up πατημενο (μπορει να ηταν και το vol down ή το Power, δε θυμαμαι τωρα)

Το βρηκα καπου τυχαια στο ιντερνετ και το αναφερω μπας και βοηθησει και καναν αλλο.

 

------

 

Εβαλα λοιπον την AOSP v2 και ο ηχος του ηχειου ειναι πολυ χαμηλος. Εχουμε τιμες που μπορω να βαλω στο mobileuncletools στο engineer mode για να το φτιαξω;

Γενικα μιλωντας, καλο ειναι να κανουμε επαναφορα εργοατασιακων, μεσα απο recovery, οταν ειμαστε ρουταρισμενοι ή/και με αλλαγμενη ρομ

Αυτό με ενδιαφέρει και εμένα...

 

Εχω παραθεσει τιμες μερικες σελιδες πιο πισω

Καπου κοντα στην 60-63 νομιζω

Link to comment
Share on other sites

μολις παρελαβα apo vickmall το τηλεφωνο ειναι νεκρο....ουτε φορτιζει ουτε τιποτα. τωρα τι γινεται....?τελικα ειναι οκ ( ειχε αυτοκολητο στη μπαταρια που δεν το προσεξα :) ) Edited by daidalus0084
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...