Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτήν δουλεύω τώρα...

 

δεν παίζει το volume up button..

 

η θα χρησιμοποιησεις το αρχειο απο καποιο a310 patch που δινουν αυτοι που κανουν rom για το a311 η θα το κανεις με το χερι οπως φτιαχνουμε την δονηση στα capasitive στις rom που δεν εχουν η θα αλλαξεις το αρχειο με ενα απο αλλη rom μας.Ειναι το keylayout η καποιο απο εκεινα που ειναι στον ιδιο φακελο,δεν θυμαμαι

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Το έψαξα για το χειροκίνητο. Τα αρχεία του keylayout είναι ίδια...

Δεν είναι εκεί το πρόβλημα....

Ο αισθητήρας, δίνει μετρήσεις. Απλά, σε αυτη την ρομ, δεν καταληγουν στον προορισμό που πρέπει. Επίσης, δεν δέχεται calibration μέσα από τον θείο (EngineerMode). Βγάζει fail.

Προφανώς, πρόκειται για ασυμβατότητα hardware - rom διότι το g3 χρησιμοποιεί διαφορετικό σενσορα.

Θα φλασαρω και αυτά που εχουν ανεβάσει για τις cm αλλά μθα ματιά που εριξα στο ζιπ, το πιο πιθανο είναι να μου μπερδεψουν την κάμερα, διότι φλασαρουν διαφορετικές λιμπς. Οπότε, δυστυχώς, το παιχνίδι παίζεται στο boot.Img....

 

Θα κάνω μία απόπειρα, μιας και δεν εχω πισι τωρα, για να δουλεψω.

 

Α, με την ευκαιρία, εχω ολοκληρώσει, ότι ηταν να κάνω στην εν λογω ρομ. Ενσωματωσα τα πάντα απο πατς. Άλλαξα το ρουτ διότι ειχε εκείνο το ποταπο κινκγιουσερ. Ενσωματωσα βελτιωμένα αρχεία ήχου στο nvram από το αρχικό φλασαρισμα, χωρίς να χρειάζεται να φλασαρετε χωριστα. Αλλαξα /διόρθωσα το script εκκίνησης για να εγκαταστήσει αυτά που πρέπει, εκεί που πρέπει (κάτι σαν το... autoexec.Bat, για τους παλιούς ;) )

Ούτε πλειστορ χρειάζεται. Έχει ετοιμο.

Αν λυθούν αυτά τα 2 θέματακια, τότε θα πρόκειται για την πιο εύκολη+πληρη ρομ που μου έτυχε.

Ακομη και με αυτές τις "ελλείψεις", την κρατάω...

Πολυ γρήγορη και με καλή διαχείριση μνήμης.

 

Για όποιες αλλαγές, εχω μιλησει με τον Γρηγόρη και συμφώνησε να δουλέψω πανψ στο δικό του πορτ.

 

EDIT : ο ήχος, ότι καλύτερο έχω ακούσει... Με τις ρυθμίσεις που πέρασα δεν χρειάζεται dolby... Παρόλα αυτά, θα παρεχω λινκ, όποιος θέλει να το φλασαρει χώρια...

Εδιτ2: παρότι έχει δικά του tiles, δέχεται κανονικά και αυτά του γκραβιτι

 

Εδιτ 3: υπάρχει λύση για την ένταση..!!

http://s21.postimg.org/uqjsplp47/Screenshot_2016_01_16_23_47_50.png

free picture hosting

Λειτουργουν τα gestures!

 

Edit4: ενσωματωσα 3 χρώματα (ειχε 2). Κόκκινο, πράσινο, κίτρινο

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην ομαδα!Χρειαζομαι την βοηθεια σας..Εχω το Coolpad 8297W κι εκανα root το κινητο για να σβησω καποια προεγκατεστημενα προγραμματα και να δοκιμασω καποια rom..απο την στιγμη που το εκανα ξεκινησαν τα προβληματα στο κινητο..ανοιγε οτι να ναι απο μονο του .. μετα δεν αναγνωριζε τις sim και τωρα δεν μπορω να μπω καν στο recovery mode αλλα ουτε και στο fastboot mode.. για την ακριβεια στο fastboot mode μου λεει μονο πως ειναι εκει χωρις να δειχνει καποια εντολη..η αληθεια ειναι πως δεν γνωριζω πολλα πανω στο αντικειμενο αλλα η οποια βοηθεια θα ειναι χρησιμη..πως να το λυσω το προβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Τ Οπότε, δυστυχώς, το παιχνίδι παίζεται στο boot.Img....

(κάτι σαν το... autoexec.Bat, για τους παλιούς ;) )

 

Αν βάλεις βοοτ.ιμγ πιο καινουργιο απο οφισιαλ;

Θα βγάλεις κομπλέ ζιπακι;

 

Πειραζες και συ την UMB στο dos για να παίξεις prince of persia κλπ; και κάτι f5 f8 πριν φορτώσει, δεν τα θυμάμαι τώρα :)

 

Καλησπερα στην ομαδα!Χρειαζομαι την βοηθεια σας..Εχω το Coolpad 8297W κι εκανα root το κινητο για να σβησω καποια προεγκατεστημενα προγραμματα και να δοκιμασω καποια rom..απο την στιγμη που το εκανα ξεκινησαν τα προβληματα στο κινητο..ανοιγε οτι να ναι απο μονο του .. μετα δεν αναγνωριζε τις sim και τωρα δεν μπορω να μπω καν στο recovery mode αλλα ουτε και στο fastboot mode.. για την ακριβεια στο fastboot mode μου λεει μονο πως ειναι εκει χωρις να δειχνει καποια εντολη..η αληθεια ειναι πως δεν γνωριζω πολλα πανω στο αντικειμενο αλλα η οποια βοηθεια θα ειναι χρησιμη..πως να το λυσω το προβλημα?

 

Η ρομ που είχες είχε ελληνικά;

Πως το ρουταρες;

Έβγαλες μπαταρία κλπ, έβγαλες τις κάρτες

Έχεις φωτο τι δείχνει;

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις βοοτ.ιμγ πιο καινουργιο απο οφισιαλ;

Θα βγάλεις κομπλέ ζιπακι;

 

Πειραζες και συ την UMB στο dos για να παίξεις prince of persia κλπ; και κάτι f5 f8 πριν φορτώσει, δεν τα θυμάμαι τώρα :)

Θα δοκιμάσω μόλις μπορέσω, με άλλο βοοτ.

Ναι, θα ετοιμάσω πλήρες ζιπ. Plug 'n play.

(χμμμ, 24% κατανάλωση μπαταρίας με 2 ωρες και 10 λεπτα οθόνης...!)

 

 

UMA, UMB... Duke nukem... ..... Βρε πως φαίνεται η ηλικια..... :lol::lol:

8088, πράσινες οθόνες και επεξεργαστές χωρίς φουρφούρια.....;)

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

η cm 12.1 μου έβγαλε τρεις ενημερώσεις nightly...τις περνάω ή το brickάρω ?
Link to comment
Share on other sites

η cm 12.1 μου έβγαλε τρεις ενημερώσεις nightly...τις περνάω ή το brickάρω ?

 

Δεν τις περνάς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην ομαδα!Χρειαζομαι την βοηθεια σας..Εχω το Coolpad 8297W κι εκανα root το κινητο για να σβησω καποια προεγκατεστημενα προγραμματα και να δοκιμασω καποια rom..απο την στιγμη που το εκανα ξεκινησαν τα προβληματα στο κινητο..ανοιγε οτι να ναι απο μονο του .. μετα δεν αναγνωριζε τις sim και τωρα δεν μπορω να μπω καν στο recovery mode αλλα ουτε και στο fastboot mode.. για την ακριβεια στο fastboot mode μου λεει μονο πως ειναι εκει χωρις να δειχνει καποια εντολη..η αληθεια ειναι πως δεν γνωριζω πολλα πανω στο αντικειμενο αλλα η οποια βοηθεια θα ειναι χρησιμη..πως να το λυσω το προβλημα?

 

Ψαχνεις από πρώτη σελίδα να περάσεις μια official rom,υπαρχουν αναλυτικές οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

 

Καλημέρα, σε ευχαριστώ!!

 

Υ.Γ: Νυχτοφύλακας???

Link to comment
Share on other sites

Κοιτά στο #19213.

Σε ευχαριστώ! Πραγματικά, με frame δεν έχω δει άλλο σετ LCD+DIG. Μένει να μπορεί να πληρωθεί με paypal...

Να υποθέσω οτι είναι και ποιοτικό;

Edited by blitz
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ! Πραγματικά, με frame δεν έχω δει άλλο σετ LCD+DIG. Μένει να μπορεί να πληρωθεί με paypal...

Να υποθέσω οτι είναι και ποιοτικό;

 

Για PayPal δεν ξέρω, κάνε μία ερώτηση.

Εγώ δουλεύω Revolut και έχω ξενιασει.

Τώρα από ποιότητα κατασκευής δεν έχω θέμα για την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι!περασα την aosp kitkat 4.4.2 (δεν ξερω αν ειναι καλη,θα ηθελα μια αποψη πανω σε αυτο) μετα απο αυτο ομως δεν εχω imei οποτε δεν βλεπει καθολου sim..επισης υπαρχει θεμα με το backup γιατι ουτε σε αυτο το βλεπει τωρα..τι κανω?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι!περασα την aosp kitkat 4.4.2 (δεν ξερω αν ειναι καλη,θα ηθελα μια αποψη πανω σε αυτο) μετα απο αυτο ομως δεν εχω imei οποτε δεν βλεπει καθολου sim..επισης υπαρχει θεμα με το backup γιατι ουτε σε αυτο το βλεπει τωρα..τι κανω?

Διάβασε εδω.. (για σιμ, )

http://www.modaco.com/forums/topic/376576-nitro-baseband-imei-patch-for-mmx-a310a311/

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

 

Jpower73 με πιια Ρομ ασχολησαι τώρα γιατί δεν σε προλαβαινω...

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/a310/development/bugless-lg-g3-v2-rom-micromax-canvas-t3293846

 

Εξαιρετική.

Μόνο πρόβλημα, proximity sensor + volume up button.

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

Backup εφαρμογών που έγιναν από κάποιο τηλέφωνο με το Titanium backup, μπορούν να γίνουν επαναφορά σε άλλο τηλέφωνο διαφορετικό (άλλος τύπος τηλεφώνου);

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

Backup εφαρμογών που έγιναν από κάποιο τηλέφωνο με το Titanium backup, μπορούν να γίνουν επαναφορά σε άλλο τηλέφωνο διαφορετικό (άλλος τύπος τηλεφώνου);

 

Ναι γίνεται αυτο

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

Σε ευχαριστούμε, φίλε Κουσκούς!!

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

Kouskous περασα την τελευταια σου μολιs τωρα μετα απο καμια 15αρια wipes...παιζει απροβληματιστα..πιστευω η lolli θελει δουλεια ακομα...να σε ρωτησω θελει να περασω και τα πατσακια που εχειs στο needrom για τα sms κτλ?Γενικα πεs μου μια τι πρεπει να περασω??Custom lancher μπορω να βαλω??Εχω συνηθησει τον Apex...
Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/a310/development/bugless-lg-g3-v2-rom-micromax-canvas-t3293846

 

Εξαιρετική.

Μόνο πρόβλημα, proximity sensor + volume up button.

 

Το button remapper το δοκίμασες;

Πότε με το καλό λες να ανεβάσεις ζιπάκι;

 

Είχα ανεβάσει και μια φώτο για το διαγωνισμό, (πιο πολύ για τη συμμετοχή)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=429361

Αν σας αρέσει την ψηφίζετε, να μην βγούμε και τελευταίοι :lol:

Link to comment
Share on other sites

Kouskous περασα την τελευταια σου μολιs τωρα μετα απο καμια 15αρια wipes...παιζει απροβληματιστα..πιστευω η lolli θελει δουλεια ακομα...να σε ρωτησω θελει να περασω και τα πατσακια που εχειs στο needrom για τα sms κτλ?Γενικα πεs μου μια τι πρεπει να περασω??Custom lancher μπορω να βαλω??Εχω συνηθησει τον Apex...

 

Καλημέρα για lolli αν δεν βγει για το note δεν νομίζω πως μπορούμε να κάνουμε κάτι εκτός και αν ο JP θέλει να πειραματιστουμε μαζί.

Από πατσακια μόνο αν θες να βαλεις xposed θες ζιπ το οποίο δεν το έχω ανεβασει.

Θα φτιαξω το μεσημέρι το πατσακι για τα SMS το οποίο στέλνει 160 γράμματα μόνο όταν το γραφείς με κεφαλεα.

Τώρα αν θες την γνώμη μου εγώ launcher δεν θα αλλαζα η miui αυτό είναι...

Αν θες apex εγώ θα σου έλεγα να βάλεις κάποια 4.4 ή την 5.1 του jp

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...