Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Σε σένα ίσως......αντιθέτως σε εμένα , στον φίλο από κάτω και σε άλλους που ξέρω..... πάρα πολλά και σοβαρά bugs.

Mε άπειρες δοκιμές,περασμένη ξανά και ξανά με 2πλα-3πλα-4απλα wipes,με φορμάρισμένη sd κτλ.....

Το έχουμε πει αμέτρητες φορές και τελικά έχουμε καταλήξει ...υπάρχουν πολλές αναφορές ότι κάθε coolpad F1 συπεριφέρεται διαφορετικά.

 

Εκτός από το θέμα με το σήμα, που ισχύει για πάρα πολλές 4.4 και όχι μόνο γι' αυτήν για πες μου τα άλλα πολλά και σοβαρά bugs ποιά είναι ακριβώς;

 

Το θέμα με την απώλεια σήματος έχει λύση, το νήμα το διαβάζετε ή γράφει ο καθένας ό,τι νά' ναι;

 

Όσο για το xposed framework, η έκδοση 2.4.1 παίζει μια χαρά, εγώ το έχω αν και τελικά δεν χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

το νήμα το διαβάζετε ή γράφει ο καθένας ό,τι νά' ναι;

 

Αυτό ακριβώς αναρωτιέμαι και εγώ.....στην κουβέντα σου "μακράν η καλύτερη rom"

το νήμα το διαβάζεις ότι αναφέρουν αρκετοί ότι είχαν θέματα με την συγκεκριμένη ρομ?Συγνώμη που δεν έχουμε την ίδια άποψη μαζί σου επειδή σε εσένα δεν υπάρχουν προβλήματα.....ε , τι να κάνουμε ?....σε εμάς βγήκαν.

Εξέφρασες μία άποψη....ότι είναι μακράν η καλύτερη ρομ και εγώ (όπως και άλλοι) είπαμε ότι δεν συμφωνούμε......κακό είναι ?

Εσύ δηλαδή αυτό κατάλαβες για όσους έχουν αυτή την άποψη ?.....ότι γράφουμε ότι να ναι επειδή δεν συμφωνούμε μαζί σου ?

Για σένα είναι αυτή....για μένα άλλη , για τον τρίτο άλλη.....ανάλογα του τι ψάχνει και τι ενδιαφέρει περισσότερο τον καθένα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς αναρωτιέμαι και εγώ.....στην κουβέντα σου "μακράν η καλύτερη rom"

το νήμα το διαβάζεις ότι αναφέρουν αρκετοί ότι είχαν θέματα με την συγκεκριμένη ρομ?Συγνώμη που δεν έχουμε την ίδια άποψη μαζί σου επειδή σε εσένα δεν υπάρχουν προβλήματα.....ε , τι να κάνουμε ?....σε εμάς βγήκαν.

Εξέφρασες μία άποψη....ότι είναι μακράν η καλύτερη ρομ και εγώ (όπως και άλλοι) είπαμε ότι δεν συμφωνούμε......κακό είναι ?

Εσύ δηλαδή αυτό κατάλαβες για όσους έχουν αυτή την άποψη ?.....ότι γράφουμε ότι να ναι επειδή δεν συμφωνούμε μαζί σου ?

Για σένα είναι αυτή....για μένα άλλη , για τον τρίτο άλλη.....ανάλογα του τι ψάχνει και τι ενδιαφέρει περισσότερο τον καθένα.

 

Διαφώνησε μαζί μου όσο θέλεις, δικαίωμά σου είναι. ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΣΟΒΑΡΑ BUGS ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ;

 

Για να σε βοηθήσω να τα λύσεις ρε αδερφέ στην τελική.

Link to comment
Share on other sites

Διαφώνησε μαζί μου όσο θέλεις, δικαίωμά σου είναι. ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΣΟΒΑΡΑ BUGS ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ;

 

Για να σε βοηθήσω να τα λύσεις ρε αδερφέ στην τελική.

 

Nα είσαι καλά αδερφέ.....πες ότι βοήθησες.....δεν με ενδιαφέρει η συγκεκριμένη rom.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

 

Εχω το κινητο Coolpad w8297 και σημερα το βραδυ μου εβγαζε συνεχεια ενα σφαλμα που ελεγε : Η εφαρμογη αρχικη Touchwiz σταματησε να λειτουργει. Δεν βρηκα καποια λυση οποτε εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων. Μετα εγκατεστησα και την εφαρμογη Nova launcher η οποια απ οτι ειδα αντικαθιστα την Touchwiz. Τωρα οποτε παω να ανοιξω το keypad για να πληκτρολογησω καποιο νουμερο ας πουμε μου λεει permission denied και δεν μου το ανοιγει.. Καμια βοηθεια?? :)

Link to comment
Share on other sites

EMUI UNICOM παιδια κ ξερό ψωμί.

Πραγματικα δεν υπάρχει κάτι πιο σταθερό κ bug free μέχρι στιγμής.

Θα συμφωνισω και εγω.οτι εχω δοκιμασει εχει καποιο κουσουρι.μονο η unicom ειναι σταθερη.απλα περιμενω και την xtreme vanilla v3 Που πιστευω να ειναι καλη.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνισω και εγω.οτι εχω δοκιμασει εχει καποιο κουσουρι.μονο η unicom ειναι σταθερη.απλα περιμενω και την xtreme vanilla v3 Που πιστευω να ειναι καλη.

 

τσεκαρε την a310,δεν εχει bugs

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Αν πάρω το κινητό και δεν το πειράξω καθόλου θα έχω προβλήματα; Δεν θέλω κάτι το ιδιαίτερό. Τηλέφωνο καμια φωτογραφία και αυτό που με ενδιαφέρει περισότερο είναι το gps.τι λέτε;να το πάρω;

 

αν σε ενδιαφερει το gps η απαντηση ειναι οχι,οχι και παλι οχι.Δεν ειναι καθολου αξιοπιστο λογω mediatek.Σε αλλη rom θελει 1 λεπτο για να λοκαρει,σε αλλη θελει 5 δευτερολεπτα αλλα μετα απο ενα μηνα πρεπει να το πλακωνεις στα gps fix για να ξαναδουλεψει γιατι για καποιο λογο δεν κραταει/ανανεωνει τις νεες συντεταγμενες των δορυφορων.Επισης δεν εχει πυξιδα το κινητο και αυτο δημιουργει προβλημα και σε εφαρμογες αλλα και στην αμεση απεικονιση της κατευθυνσης σου οταν εισαι σταματημενος η κινεισαι αργα.

 

Επειδη και μενα με ενδιαφερει πολυ το gps και το χρησιμοποιω συνεχεια και για λογους δουλειας (και δεν θελω να κουβαλαω ξεχωριστη παντοφλα συσκευη οποτε θελω να χρησιμοποιησω το gps στο αυτοκινητο) δεν προκειται να ξαναπαρω τηλεφωνο με mediatek,μονο snapdragon κι ας μην ειναι τοσο τουμπανο στα ghz οπως το coolpad.Ετσι κι αλλιως με τοσα ghz,ram και gpu παλι lag εχουμε μετα απο κανα μηνα περασματος της rom,λογω κλειστου κωδικα.Με τα μισα ghz μας αν ειχαμε μια cyanogenmod rom δεν θα βλεπαμε ιχνος lag.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε σένα ίσως......αντιθέτως σε εμένα , στον φίλο από κάτω και σε άλλους που ξέρω..... πάρα πολλά και σοβαρά bugs.

Mε άπειρες δοκιμές,περασμένη ξανά και ξανά με 2πλα-3πλα-4απλα wipes,με φορμάρισμένη sd κτλ.....

Το έχουμε πει αμέτρητες φορές και τελικά έχουμε καταλήξει ...υπάρχουν πολλές αναφορές ότι κάθε coolpad F1 συπεριφέρεται διαφορετικά.

 

χμμ.Η αληθεια ειναι οτι αυτο που γραφουν πολλοι,δηλαδη οτι το καθε coolpad συμπεριφερεται διαφορετικα ειναι μονο εικασια,καθως δεν υπαρχει καμια επισημη καταχωρηση απο την coolpad οτι χρησιμοποιει hardware διαφορετικης προελευσης.Επισης ακομα και αν υπηρχε καπου μια τετοια δηλωση,το να λες οτι επειδη το hardware ειναι διαφορετικης προελευσης στο καθε κινητο αρα λογω αυτου σε καποια κινητα θα δημιουργει προβληματα ειναι επισης μια εικασια.

 

Ακομα και να ισχυε κατι τετοιο,η coolpad πουλαει το κινητο με ενα λειτουργικο,το coolUI το οποιο και φυσικα ειναι ιδιο σε ολες τις συσκευες.Αν ισχυε αυτο τοτε οποτε περνουσαμε την original rom την coolUI,τα μισα κινητα θα ειχαν προβληματα,κατι που δεν ισχυει.Ολα τα κινητα δουλευουν τελεια με την coolUI.

 

Τα ανωθεν πιστευω οτι αποδεικνυουν μεσω της λογικης οτι οτι μεμονωμενα προβληματα υπαρχουν κατα καιρους σε χρηστες οφειλονται σε καποιον απο τους εξης λογους:

 

1)λαθος/βιαστικο περασμα της rom χωρις oλα τα απαραιτητα wipes τουλαχιστον 2 φορες

2)παραλειψη format της sd card με τον σωστο τροπο πριν απο καθε νεο φλασαρισμα rom

3)dirty flash

4)ασυμβατοτητα recovery με rom

5)bug στην recovery

6)καποιο app του χρηστη δημιουργει προβλημα

7)καποιο xposed module του χρηστη δημιουργει προβλημα

8)λαθος επαναφορα εφαρμογων μεσω titanium η αναλογου app

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Νεα μιυι, βελτιωμένη και με ελληνικα..

http://www.needrom.com/download/miui-v6-c8297w-f1/

 

Πρωτη φορα ειπα να δοκιμασω miui. Προηγουμενες ρομ ηταν aosp based (laek, maucat και xTremeVanilla)

Αν και στην αρχη ψιλοπελαγωσα με το διαφορετικο μενου, τελικα λεω να την κρατησω.

Καλυτερη καμερα απο xTreme, γρηγορο gps (βρηκε το στιγμα εντος 5" μεσα στο σπιτι), πολυ καλος ηχος (μπορεις να επιλεξεις και δικους σου ηχους κλησης), σημα καμπανα...

Αυτα για αρχη...

Α, εχει βεβαια και καποια ρωσο-κινεζικα καταλοιπα (στα θεματα, κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Αν πάρω το κινητό και δεν το πειράξω καθόλου θα έχω προβλήματα; Δεν θέλω κάτι το ιδιαίτερό. Τηλέφωνο καμια φωτογραφία και αυτό που με ενδιαφέρει περισότερο είναι το gps.τι λέτε;να το πάρω;

 

Παρτο φιλε και βάλε το free here απο store να δεις την υγειά σου στή χρήση GPS και θα με θυμηθείς

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορα ειπα να δοκιμασω miui.

 

Αφού είσαι φρέσκος σε Miui, δες αυτά τα tips & tricks ή γκούγκλαρέ τα

http://en.miui.com/thread-47569-1-1.html

Τη miui τη θεωρώ την καλύτερη out of the box και ολοκληρωμένη ρομ.

Σε AOSP θέλει αρκετή δουλειά για να τα φέρεις τα πράγματα όπως τα θες (και μετά ουσιαστικά δεν είναι vanilla aosp)

 

Τη ρομ inewV3 by liutao, δεν την κράτησα αρκετή ώρα και δεν πρόλαβα να τη δοκιμάσω κανονικά, αλλά σαν πρώτη εντύπωση μου άρεσε, είναι τύπου AOSP, σβέλτη και από τον ήχο δεν εντυπωσιάστηκα (όπως με τη gionne rom) κάπου στο μέσο όρο κινείται, θα την ξαναβάλωτο ΣΚ και θα επανέλθω, αφού τη ρυθμίσω όπως θέλω. (την πέρασα με CWM6.0.5.0)

Link to comment
Share on other sites

Αφού είσαι φρέσκος σε Miui, δες αυτά τα tips & tricks ή γκούγκλαρέ τα

http://en.miui.com/thread-47569-1-1.html

 

Σ'ευχαριστω πολυ! Οντως, πολυ χρησιμο site.

 

Θα συμφωνησω επισης με την αποψη σου για τη miui. Εντυπωσιακη εμφανιση και ελαχιστη προσπαθεια για σεταρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν βρισκω λυση με την μπροστινη καμερα παιδια.δεν εμφανιζεται πουθενα,αλλαξα δυο φορες ρομ.τωρα εχω unicom και ουτε στo antutu εμφανιζεται οτι υπαρχει...αυτη η lenovo super camera με κατεστρεψε...λετε να ειναι θεμα hardware??υπαρχει καποιος φιλος να με βοηθησει?
Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν βρισκω λυση με την μπροστινη καμερα παιδια.δεν εμφανιζεται πουθενα,αλλαξα δυο φορες ρομ.τωρα εχω unicom και ουτε στo antutu εμφανιζεται οτι υπαρχει...αυτη η lenovo super camera με κατεστρεψε...λετε να ειναι θεμα hardware??υπαρχει καποιος φιλος να με βοηθησει?

Θα σου προτείνω να περασεις μια ρομ μέσω YGDP tools...είναι ο καλύτερος τρόπος να δεις αν είναι software η hardware θέμα...στην πρώτη σελίδα υπάρχει οδηγος

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχει γίνει ο κακός χαμός με τις ρομ, πάλι, ποια miui θεωρείται καλύτερη; Πάντως τρομερή υποστήριξη το κινητάκι μας!!!
Link to comment
Share on other sites

 

αυτή την ρομ περίμενες;

αν ναι μπορείς να δώσεις οδηγίες εσύ που το κατέχεις;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα λες μάλλον δύσκολα τα πράγματα...., δεν χάνεις τίποτα όμως να δοκιμάσεις όσα είπαμε

 

Δυστυχως μετα απο το φλασαρισμα των official μεσω YGDP το wifi δεν ξυπνησε.

 

Απο οτι φαινεται ειναι θεμα hardware.

 

Στο μεταξυ πως ξερουμε αν ειναι multilanguage οι ρομ που εχει σε αυτη τη λιστα? γιατι οποια δοκιμασα εχει μονο κινεζικα και αγγλικα.

 

http://pan.baidu.com/share/home?uk=51931371&view=share#category/type=0

Link to comment
Share on other sites

αυτή την ρομ περίμενες;

αν ναι μπορείς να δώσεις οδηγίες εσύ που το κατέχεις;

 

Οχι... Δεν ειναι αυτη.

Περιμένω από άλλον κατασκευαστή..

 

Πλην όμως κι αυτη φαίνεται αρκετά πλήρης...

Θα την τεσταρω.

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Οχι... Δεν ειναι αυτη.

Περιμένω από άλλον κατασκευαστή..

 

Πλην όμως κι αυτη φαίνεται αρκετά πλήρης...

Θα την τεσταρω.

 

καλό αυτό για να μας πεις ποια από τις δύο να φλασάρουμε και αν αξίζει αυτή

απλώς σημαντικό για μένα είναι η κάμερα τι λες θα μείνω ευχαριστημένος;

η θα παραμείνω στη s5;

ευχαριστώ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να το αγοράσω! Είναι πλήρως λειτουργικό ή έχει κανένα θεματάκι; Από που να το παραγγείλω;

---------------------------------------------------------------------------------

{Sony Ericsson T105} -> {Motorola SLVR L9} -> {LG KM500} -> {Samsung I5800 Galaxy 3} -> {Nokia 1616+Nokia 2600} -> {Coolpad F1}

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...