Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

EMUI 3.0......δεν βλέπει με τίποτα την εσωτερικη μνημη του τηλεφωνου ούτε την sd.

Συνδέω το καλώδιο....και δεν κάνει τίποτα-δεν βλέπει τίποτα.

-Εχω ενεργοποιημένο το εντοπισμός σφαλμάτων USB επιλογη για προγραμματιστες....

-Εχω περασμένους τους drivers του τηλεφωνου......

-εχω πάει ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ-ΑΠΟΘΗΚΕΥΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ για να επιλέξω χειροκίνητα τουλάχιστον το...... μόνο φόρτιση ή MTP για να δω την κάρτα και δεν υπάρχει τίποτα.....δεν μπορω να κανω την επιλογη.

 

καμια ιδεα κάποιος ?.......εννοείτε ΜΟΝΟ σ αυτή τη ρομ....σε όλες τις άλλες με το που συνδέω το τηλέφωνο κάνει τον χαρακτηριστικό ήχο και μου δείχνει κανονικα την ονομασια του τηλεφωνου με την εσωτερικη και εξωτερικη sd μνήμη

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

EMUI 3.0......δεν βλέπει με τίποτα την εσωτερικη μνημη του τηλεφωνου ούτε την sd.

Συνδέω το καλώδιο....και δεν κάνει τίποτα-δεν βλέπει τίποτα.

-Εχω ενεργοποιημένο το εντοπισμός σφαλμάτων USB επιλογη για προγραμματιστες....

-Εχω περασμένους τους drivers του τηλεφωνου......

-εχω πάει ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ-ΑΠΟΘΗΚΕΥΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ για να επιλέξω χειροκίνητα τουλάχιστον το...... μόνο φόρτιση ή MTP για να δω την κάρτα και δεν υπάρχει τίποτα.....δεν μπορω να κανω την επιλογη.

 

καμια ιδεα κάποιος ?.......εννοείτε ΜΟΝΟ σ αυτή τη ρομ....σε όλες τις άλλες με το που συνδέω το τηλέφωνο κάνει τον χαρακτηριστικό ήχο και μου δείχνει κανονικα την ονομασια του τηλεφωνου με την εσωτερικη και εξωτερικη sd μνήμη

Μαλλον δεν περαστικε σωστα Και εβγαλε bug.Απλα αλλαξε ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σκέφτομαι να πάρω ένα F1 με ραγισμένη οθόνη. Έχει κανείς σχετική εμπειρία προμήθευσης οθόνης+digitizer / διαδικασίας αλλαγής;

Αλήθεια, μπορούμε να έχουμε πρόσβαση σε αυθεντικά ανταλλακτικά ή μόνο 3rd party;

ƒ
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, δοκιμαζω την καινουργια Color OS 2 Final By Pinto & Amit.

Πολυς ντορος για αυτη την ΡΟΜ, υπενθυμιζω οτι δεν ειναι αυτη που περιμενουμε απο manish.

Θα ποσταρω αργοτερα.

 

 

Καλημέρα. Σκέφτομαι να πάρω ένα F1 με ραγισμένη οθόνη. Έχει κανείς σχετική εμπειρία προμήθευσης οθόνης+digitizer / διαδικασίας αλλαγής;

Αλήθεια, μπορούμε να έχουμε πρόσβαση σε αυθεντικά ανταλλακτικά ή μόνο 3rd party;

 

Καποιος ποσταρε πιο πισω ενα βιντεο με αναλυτικα την διαδικασια αλλαγης.

Αν πιανουν τα χερια σου κ νιωθεις σιγουρος κ δεις οτι εισαι εξοικειωμενος με την διαδικασια τοτε παραγγειλε απο ebay/aliexpress.

Δεν υπαρχουν αυθεντικα ανταλλακτικα, η ιδια η Coolpad ετσι κ αλλιως προμηθευεται απο 5 διαφορετικες εταιρειες οθονες.

Edited by johnickz1
Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου κανει τα ιδια χωρις να εχω αυτη την εφαρμογη...

 

Λίγο πριν από αυτό, μου είχε δημιουργήσει παρόμοιο πρόβλημα (όχι σε τόσο μεγάλο βαθμό) και η Weather and clock, σε όλες τις συσκευές που την είχα. Αν την έχεις εγκατεστημένη, αυτή φταίει. Αν όχι, δεν έχω προσέξει κάποια άλλη...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πολύ καλά εργαλεία για το προσδιορισμό θέσης (και αλγόριθμο αυξησης ακρίβειας) και θέασης στους χάρτες ή στους ορθοφωτοχάρτες του κτηματολογίου (που έχουν καλύτερη ακρίβεια εκτός πόλεων) είναι τα παρακάτω

https://play.google.com/store/apps/details?id=gr.stasta.egsa

 

και το πιο πλήρες (με δυνατότητα βαθμονόμησης - διορθώσεως προβολής στο χάρτη)

https://play.google.com/store/apps/details?id=gr.stasta.mobiletopographer

 

Ευχαριστώ. :)

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες είμαι στην miui v6 στην 17 έκδοση του mickvip

Αξίζει να πάω στην 23 έχετε δει αλλαγές;;;;;

 

Πάντα αναφέρομαι στην miui του mickvip στο needrom γιατί κάπου μπερδεύτηκα και εγώ λόγω maucat miui.

 

Μόλις πέρασα την 5.3.23 και όλα φαίνονται ΟΚ. Με την 5.3.17 είχα προβλήματα αλλά ήταν το μόνο update που πέρασα

με το ΟΤΑ αρχείο μέσω του updater της miui. Όλα τα άλλα updates τα περνάω με το κανονικό update μέσω twrp 2.4.4 κάνοντας

2-3 wipe cache+dalvik πριν και μετά την εγκατάσταση χωρίς πρόβλημα. Ο mickvip αναφέρει full wipe μετά την 5.3.17 που δεν

έκανα εφαρμόζοντας την παραπάνω μέθοδο που κρατάει και τα apps+settings. Υπόψιν έχω και greenify σε root mode αλλά όχι xposed.

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι αυτή που περιμένω..

αυτή έχει θέματα με την internal storage και κανει κάποια force close.

Δεν την έχω περάσει. Απλά, μεταφέρω άποψη του developer της αναμενόμενης

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα μια βοηθεια.

 

Παρειγγειλα το κινητο για ενα φιλο, μου ηρθε με την Coolife ρομ. Εξ αρχης δεν εβρισκε δικτυα wifi, και οταν εβρισκε καποιο ηταν μονο του σπιτιου. Προσπαθουσα να συνδεθω και μολις εβαζα κωδικο μου εβγαζε το δικτυο εκτος εμβελειας. Μετα απο root, φλασαρισμα της Rom του Laek, το προβλημα παραμενει.

 

Υπαρχει κατι που μπορω να κανω για να λυσω το προβλημα?

 

Nα σημειωσω οτι πλεον δε βρισκει κανενα δικτυο.

 

Η μονη επιλογη που ειχε ηταν το error NVRAM WARNING: ERR 0x10 το οποιο και ελυσα ακολουθωντας αυτη τη διαδικασια http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2730486

Edited by coldplay3
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα μια βοηθεια.

 

Παρειγγειλα το κινητο για ενα φιλο, μου ηρθε με την Coolife ρομ. Εξ αρχης δεν εβρισκε δικτυα wifi, και οταν εβρισκε καποιο ηταν μονο του σπιτιου. Προσπαθουσα να συνδεθω και μολις εβαζα κωδικο μου εβγαζε το δικτυο εκτος εμβελειας. Μετα απο root, φλασαρισμα της Rom του Laek, το προβλημα παραμενει.

 

Υπαρχει κατι που μπορω να κανω για να λυσω το προβλημα?

 

Nα σημειωσω οτι πλεον δε βρισκει κανενα δικτυο.

 

Η μονη επιλογη που ειχε ηταν το error NVRAM WARNING: ERR 0x10 το οποιο και ελυσα ακολουθωντας αυτη τη διαδικασια http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2730486

Δοκιμασε να φλασαρεις μια official rom μεσω ygdp . Οδηγος υπαρχει στην πρωτη σελιδα. Μολις φλασαρεις δοκιμασε να δουλεψεις το wifi μεσα απο αυτη την rom. Αν συνεχισει να αρνειται να βρισκει δικτυα υπαρχει προβλημα hardware.

 

Edit : Πριν δοκιμασεις ολα αυτα, ψαξε για ενα αρχειακι wifi fix που κυκλοφορουσε και φλασαρε το μηπως διορθωθει. Δεν μπορω να το βρω αυτην την στιγμη.

Edited by vasilis91
Link to comment
Share on other sites

Καποιος ποσταρε πιο πισω ενα βιντεο με αναλυτικα την διαδικασια αλλαγης.

Αν πιανουν τα χερια σου κ νιωθεις σιγουρος κ δεις οτι εισαι εξοικειωμενος με την διαδικασια τοτε παραγγειλε απο ebay/aliexpress.

Δεν υπαρχουν αυθεντικα ανταλλακτικα, η ιδια η Coolpad ετσι κ αλλιως προμηθευεται απο 5 διαφορετικες εταιρειες οθονες

:blink: Ευχαριστώ για τις info. Βλέπω aliexpress ένα εύρος τιμών από 18-50$

Βρήκα το μήνυμα.

βιντεο οδηγος αποσυναρμολογησης για αλλαγη οθονης κλπ

[κλάψα mode on] Γιατί τόσο μεγάλο logo; Και αν δεις πάνω από 10 λεπτά, δε γλιτώνεις ναυτία. Ήλπιζα σε κάτι επιπέδου ifixit.com , αλλά ευσεβής πόθος :lol:

Edited by Teisos
διόρθωση link
ƒ
Link to comment
Share on other sites

Νέες ρομ By liutao

 

1. 8297W-V3plus-3.24

http://pan.baidu.com/s/1c0fHkZY

(γράφει για perfect sound quality, για να δούμε)

http://att.ydss.cn/attachments/forum/201503/24/120401crsy71y713b6dxm1.png

 

πληροφορίες εδώ

http://bbs.ydss.cn/thread-533856-1-1.html

 

2. 8297W-Note3-3.23

http://pan.baidu.com/s/1bnARvFD

Link to comment
Share on other sites

Το έγραψα στο τόπικ της εφαρμογής, αλλά καλύτερα να ενημερώσω και εδώ. Έχω εδώ και σχεδόν τέσσερις μήνες την algo1. Εδώ και λίγο καιρό άρχισαν κάποιες αποσυνδέσεις στο wifi, ψιλοκολλήματα στο gps και πίστεψα ότι προφανώς ήρθε ο καιρός να αλλάξω ρομ. Πριν τρεις μέρες όμως, μετά από αναβάθμιση της εφαρμογής my location, το κινητό τρελλάθηκε !!! Κόλλησε εντελώς το gps, ανέβασε θερμοκρασία βγάζοντας και προειδοποιητικό μήνυμα... και άδειασε τη μπαταρία σε απίστευτο χρόνο. Το άφησα να κρυώσει, το άνοιξα και ... τα ίδια !!! Κοίταξα ποιες εφαρμογές ενημερώθηκαν τελευταίες και -αναμενόμενα- βρήκα ποιά έφταιγε. Μόλις την απεγκατέστησα λύθηκαν τα πάντα !!! Τρεις μέρες τώρα, ούτε ένα κόλλημα, ούτε μια αποσύνδεση και το κινητό δουλεύει κυριολεκτικά τέλεια, ούτε restart δεν το έχω κάνει !!!

Προφανώς η συγκεκριμένη εφαρμογή δεν έχει κάποιο πρόβλημα, αφού στο ταμπλετ μου δουλεύει μια χαρά, αλλά παρουσιάζει κάποια ασυμβατότητα με τη συγκεκριμένη ρομ.

 

πιθανον να τρωει conflict επειδη δεν μπορει να βρει πυξιδα στο κινητο

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

αληθεια τωρα, θα επρεπε να υπαρχει νομος που θα απαγορευε σε οποιονδηποτε ποσταρει bugs και προβληματα για καποια rom την οποια εχει βαλει με dirty flash και οχι με τα full wipes,να ξαναποσταρει στο θεμα.

 

Μερικοι εδω μεσα μαθετε πως δουλευει το android πριν γραψετε σε ενα thread που μιλαμε κανα 99% για custom roms και mods,να μαθετε γιατι κανουμε τα wipes και τι κανει το καθε wipe ξεχωριστα.

 

Γεμιζει το thread με bugs που δεν υπαρχουν δηλαδη,ελεος..

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

πιθανον να τρωει conflict επειδη δεν μπορει να βρει πυξιδα στο κινητο

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

αληθεια τωρα, θα επρεπε να υπαρχει νομος που θα απαγορευε σε οποιονδηποτε ποσταρει bugs και προβληματα για καποια rom την οποια εχει βαλει με dirty flash και οχι με τα full wipes,να ξαναποσταρει στο θεμα.

 

Μερικοι εδω μεσα μαθετε πως δουλευει το android πριν γραψετε σε ενα thread που μιλαμε κανα 99% για custom roms και mods,να μαθετε γιατι κανουμε τα wipes και τι κανει το καθε wipe ξεχωριστα.

 

Γεμιζει το thread με bugs που δεν υπαρχουν δηλαδη,ελεος..

 

Φίλος χαλάρωσε λίγο.αν δεν ρωτησουμε πως θα μάθουμε?αν δεν θες μην απαντας και ΑΣΕ τους αλλους που έχουν όρεξη να βοηθήσουν.άντε γιατί πολύ επιστήμονες την έχετε δει αρκετοί.μην σας ρωτήσουν κάτι απλό αμέσως εξυπναδες.

οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

Φίλος χαλάρωσε λίγο.αν δεν ρωτησουμε πως θα μάθουμε?αν δεν θες μην απαντας και ΑΣΕ τους αλλους που έχουν όρεξη να βοηθήσουν.άντε γιατί πολύ επιστήμονες την έχετε δει αρκετοί.μην σας ρωτήσουν κάτι απλό αμέσως εξυπναδες.

 

Δεν θελω να το παιξω δικηγορος κανενος (δεν εχουν αναγκη αλλωστε), αλλα τετοιες συμπεριφορες σαν τη δικη σου εχουν "διωξει" παιδια που πραγματικα κατεχουν το αθλημα και μας βοηθανε σε θεματα που εχουν ΑΜΕΣΗ σχεση με το κινητο μας.

Το να γεμιζουμε το νημα με ασχετες ερωτησεις, χιλιοαπαντημενες ή επαναλαμβανομενες, δεν μας βοηθαει.

Ας συμβουλευτουμε λοιπον λιγο το google, ας κανουμε ενα search στο θεμα μας και μετα να ρωταμε...

Φιλικα παντα...

 

(Sorry (και για το δικο μου) offtopic)

Edited by Lucifer2223
Link to comment
Share on other sites

Νέες ρομ By liutao

 

1. 8297W-V3plus-3.24

http://pan.baidu.com/s/1c0fHkZY

(γράφει για perfect sound quality, για να δούμε)

http://att.ydss.cn/attachments/forum/201503/24/120401crsy71y713b6dxm1.png

 

πληροφορίες εδώ

http://bbs.ydss.cn/thread-533856-1-1.html

 

2. 8297W-Note3-3.23

 

http://pan.baidu.com/s/1bnARvFD

 

Γνωριζουμε αν εχουν Ελληνικο μενου;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να το παιξω δικηγορος κανενος (δεν εχουν αναγκη αλλωστε), αλλα τετοιες συμπεριφορες σαν τη δικη σου εχουν "διωξει" παιδια που πραγματικα κατεχουν το αθλημα και μας βοηθανε σε θεματα που εχουν ΑΜΕΣΗ σχεση με το κινητο μας.

Το να γεμιζουμε το νημα με ασχετες ερωτησεις, χιλιοαπαντημενες ή επαναλαμβανομενες, δεν μας βοηθαει.

Ας συμβουλευτουμε λοιπον λιγο το google, ας κανουμε ενα search στο θεμα μας και μετα να ρωταμε...

Φιλικα παντα...

 

(Sorry (και για το δικο μου) offtopic)

 

Καλά πατα το search και αμα βρεις τίποτα να μου το πεις.τες πα.απλα λέω οτι μην αρπαζομαστε με την παραμικρή άσχετη ερώτηση.απο άσχετες ερωτήσεις που είναι για κάποιους ,άλλοι βοηθούνται.δεν είμαστε όλοι γνωστές εδώ και είναι λίγο δύσκολο να ψαχνεις μια μια σελιδα για να βρεις κάτι.

οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζουμε αν εχουν Ελληνικο μενου;

 

Δεν την έψαξα κοθόλου τη v3plus, αλλά θα τη δοκιμάσω (πιστευω θα 'χει ελληνικά μενού)

 

Θα τη δοκιμάσω με CWM6050 αλλλά αν υπάρξει πρόβλημα μετα με TWRP 2.7όπως τη δοκίμασε και ο ίδιος

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

Δεν την έψαξα κοθόλου τη v3plus, αλλά θα τη δοκιμάσω (πιστευω θα 'χει ελληνικά μενού)

 

Θα τη δοκιμάσω με CWM6050 αλλλά αν υπάρξει πρόβλημα μετα με TWRP 2.7όπως τη δοκίμασε και ο ίδιος

Την κατεβαζω και κατεβαινει σφαιρα αν θες την ανεβαζω καπου αλλου για να την παρεις ευκολα ασ ελπισω να μην κολησει κατα την διαρκεια του κατεβασματος

Link to comment
Share on other sites

Την κατεβαζω και κατεβαινει σφαιρα αν θες την ανεβαζω καπου αλλου για να την παρεις ευκολα ασ ελπισω να μην κολησει κατα την διαρκεια του κατεβασματος

 

Την έχω κατεβάσει και γω. (απ' ότι είδα στο ζιπ μάλλον έχει ελληνικά).

Αλλά επειδή και οι 2 μπαταρίες μου είναι άδειες, φορτίζω όταν γυρίσω και φλασάρω.

Link to comment
Share on other sites

πιθανον να τρωει conflict επειδη δεν μπορει να βρει πυξιδα στο κινητο

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

αληθεια τωρα, θα επρεπε να υπαρχει νομος που θα απαγορευε σε οποιονδηποτε ποσταρει bugs και προβληματα για καποια rom την οποια εχει βαλει με dirty flash και οχι με τα full wipes,να ξαναποσταρει στο θεμα.

 

Μερικοι εδω μεσα μαθετε πως δουλευει το android πριν γραψετε σε ενα thread που μιλαμε κανα 99% για custom roms και mods,να μαθετε γιατι κανουμε τα wipes και τι κανει το καθε wipe ξεχωριστα.

 

Γεμιζει το thread με bugs που δεν υπαρχουν δηλαδη,ελεος..

 

Επειδή δεν έχω καταλάβει αν αναφέρεσαι στο δικό μου ποστ, ενημερώνω ότι είχε γίνει clean installation με όλα τα wipes. Επιπλέον όλα δούλευαν άψογα, μέχρι το update της συγκεκριμένης εφαρμογής.

Δε νομίζω ότι έγραψα κάτι κακό, απλά μια ενημέρωση έκανα ώστε να μην αρχίσει κάποιος να αλλάζει ρομ, μόνο και μόνο για μια ασυμβατότητα ενός update μιας εφαρμογής, για την οποία μάλιστα υπάρχουν πολλές εναλλακτικές...

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να φλασαρεις μια official rom μεσω ygdp . Οδηγος υπαρχει στην πρωτη σελιδα. Μολις φλασαρεις δοκιμασε να δουλεψεις το wifi μεσα απο αυτη την rom. Αν συνεχισει να αρνειται να βρισκει δικτυα υπαρχει προβλημα hardware.

 

Edit : Πριν δοκιμασεις ολα αυτα, ψαξε για ενα αρχειακι wifi fix που κυκλοφορουσε και φλασαρε το μηπως διορθωθει. Δεν μπορω να το βρω αυτην την στιγμη.

 

Eυχαριστω φιλε, μολις βρω χρονο θα το δοκιμασω, φαινεται μεγαλη η διαδικασια.

 

Απο οσο εχω ψαξει δε φαινεται να αντιμετωπισε κανεις καποιο αναλογο προβλημα.

 

Με το fix δεν εγινε τιποτα, δε βγαζει κανενα απολυτως δικτυο

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζουμε αν εχουν Ελληνικο μενου;

 

Ως πρωη κάτοχος inew v3, θυμάμαι οτι φημίζοταν για την πολύ καλη του κάμερα και οχι τόσο για τον ήχο του. Τώρα η plυs έκδοση... Δεν ξερω.

 

Η τελευταία note 3 που δοκίμασα, ανέβαζε τρελές θερμοκρασίες.

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι αυτή που περιμένω..

αυτή έχει θέματα με την internal storage και κανει κάποια force close.

Δεν την έχω περάσει. Απλά, μεταφέρω άποψη του developer της αναμενόμενης

 

Πολύ καλή αν βγεί πιο σταθέρη θα είναι ότι πρέπει

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...