Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να βγει άκρη αν η μιυι βγάζει καλύτερη φωτο απο την Σ5,κανε το εξης...

 

Τράβα μια φωτογραφία με την lgcamera 7.0 PRO με την μιυι στην μέγιστη δυνατή ανάλυση. Ανεβασε την φωτο σε Dropbox ή Google Drive ως έχει και δωσε λινκ.

 

Εν συνεχεία, φλασαρε S5 και τράβα την ιδια ακριβώς φωτογραφία (ιδιο σημείο, ίδιες συνθήκες φωτισμου κτλ) με lgcamera 7.0 PRO στην μεγιστη ανάλυσ, ήτοι 21.6mpixels και ανέβασε την ομοίως.

 

Μόνο έτσι θα βγει ακρη.

Αλλιώς με τα "νομισματα", τσάμπα κοπος...

Υ. Γ. : μην μπεις στον κόπο να ανεβάσεις εδω μεσω tinypic, imagehost, instagram η αλλου image hoster διοτι πέφτει ψαλιδισμα.

Απλά, δώσε λινκ της φωτογραφίας, ΑΥΤΟΥΣΙΑΣ

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Ακολουθεις αυτον τον οδηγο : Οδηγός εγκατάστασης επίσημων ρομ της Coolpad μορφής .cpb με χρήση του YGDP tool και εγκατάσταση Custom recovery , που βρισκεται στην πρωτη σελιδα.

 

Το ίδιο έπαθα εγώ με το Nubia αλλά με διαφορετική διαδικασία. Αν γνωρίζει κανείς κάτι θα σωθεί το κινητάκι που έχει μπρικάρει τελείως...

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά νομιζω ότι δεν υπάρχει πολύς χώρος ελεύθερος στην μνήμη του κινητού, σας φαίνεται φυσιολογικό αυτο; Πρόσφατα εβαλα vanila με πολλα wipes και format.

 

http://i1383.photobucket.com/albums/ah301/chamouroudis/Mobile%20Uploads/Screenshot_2015-03-08-16-19-46_zpsg5hq14gh.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι για αυτή μιλάω

 

Αλήθεια τι σας αρέσει στις ΜΙUI? Το γεγονός ότι δεν έχει τις εφαρμογές σε app drawer και τις εχει πεταμενες σαν iPhone στις αρχικες οθονες,δε σας χαλαει;;;

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Για να βγει άκρη αν η μιυι βγάζει καλύτερη φωτο απο την Σ5,κανε το εξης...

 

Τράβα μια φωτογραφία με την lgcamera 7.0 PRO με την μιυι στην μέγιστη δυνατή ανάλυση. Ανεβασε την φωτο σε Dropbox ή Google Drive ως έχει και δωσε λινκ.

 

Εν συνεχεία, φλασαρε S5 και τράβα την ιδια ακριβώς φωτογραφία (ιδιο σημείο, ίδιες συνθήκες φωτισμου κτλ) με lgcamera 7.0 PRO στην μεγιστη ανάλυσ, ήτοι 21.6mpixels και ανέβασε την ομοίως.

 

Μόνο έτσι θα βγει ακρη.

Αλλιώς με τα "νομισματα", τσάμπα κοπος...

Υ. Γ. : μην μπεις στον κόπο να ανεβάσεις εδω μεσω tinypic, imagehost, instagram η αλλου image hoster διοτι πέφτει ψαλιδισμα.

Απλά, δώσε λινκ της φωτογραφίας, ΑΥΤΟΥΣΙΑΣ

Με lgcamera για να συγκρίνεις σωστά τις φώτο εννοείς γιατί και οι στοκ εφαρμογές είναι εξίσου καλές

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός ότι δεν έχει τις εφαρμογές σε app drawer και τις εχει πεταμενες σαν iPhone στις αρχικες οθονες,δε σας χαλαει;;;

 

Έλα που εμένα με ενοχλεί ακριβώς αυτό (τα συρτάρια και τα μενου) , και ψάχνω είτε τετοιες ρομ είτε τετοιους launcher (buzz launcher), με την απλή ομαδοπόιηση σε φακελους και αρχικές οθόνες.

Γι' αυτό η ερώτηση όλων, ποια είναι η καλύτερη ρομ είναι άκυρη από μόνη της. ο καθένας έχει διαφορετικές προτιμήσεις

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια τι σας αρέσει στις ΜΙUI? Το γεγονός ότι δεν έχει τις εφαρμογές σε app drawer και τις εχει πεταμενες σαν iPhone στις αρχικες οθονες,δε σας χαλαει;;;

 

Για μένα φίλε μου επειδή τις έχω δοκιμάσει ΟΛΕΣ.....η Miui είναι η πιο όμορφη rom....και η πιο απροβλημάτιστη.....Ιδίως η τελευταία....που την έχω επάνω και δεν πρόκειτε να την ξανααλλάξω......

Σου απαντώ όμως διότι ενώ όποτε τις δοκίμαζα μου άρεσαν.....ΠΑΝΤΑ μετά απο λίγο τις ξήλωνα ....ακριβώς για τον λόγο που αναφέρεις.....δεν μ αρεσε ούτε εμένα αυτό με όλες τις εφαρνογές στην αρχική οθόνη.....μέχρι που ανακάλυψα ότι αυτό δεν είναι πρόβλημα όταν έβαλα Nova Launcher (φαντάζομαι ότι ισχύει και για άλλους βέβαια).

Μετά την εγκατασταση λοιπόν του Launcher έχεις μία ρομ όπως οι περισσότερες με μια οθόνη όπως την θέλεις(επιφάνεια εργασίας)...και πατώντας το κεντρικό κουμπί.....τότε να μπαίνεις στις εφαρμογές του τηλεφώνου και έπειτα πατώντας το σπιτάκι να ξαναβγαίνει η αρχική οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Με lgcamera για να συγκρίνεις σωστά τις φώτο εννοείς γιατί και οι στοκ εφαρμογές είναι εξίσου καλές

 

Με την lgcamera έχω το καλύτερο αποτέλεσμα απο οποιαδηποτε αλλη εφαρμογη,για την s5....

 

(και πίστεψε με, τις δοκίμασα... Ολες)

 

 

Ωραία, χρησιμοποιηστε οποιαδήποτε εφαρμογή φωτογραφιών θέλετε στην μιυι και συγκρινετε την, με lgcamera και s5.

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Μετά από backup στημένης ρομ....της τελευταίας Miui .....ο Ρώσος (Κaspersky) μου βγάζει 2 trojan...ένα στο miuivideo.apk....και ένα κάπου στο συστημα,δεν πρόλαβα να δω.....δεν μου έχει ξανατύχει σε κανένα άλλο backup οποιασδήποτε ρομ.....και έχω αρκετά ....από Laek εποχή μέχρι πρόσφατα του Algo.....χοντρά-χοντρά γύρω στα 12-13 backup στημένων ρομ.....που τα εχω βάλε βγάλε για αλλαγή και καλύτερα συμπεράσματα για να μην τις στήνω από την αρχή.
Link to comment
Share on other sites

Το μονο κακο που εχω στην miui του ρωσου ειναι οτι μου κανει κατι ακυρα freeze και μετα reboot. Δεν εχω εγκαταστησει xposed κλπ. Το εχει κανεις αλλος το συγκεκριμενο προβλημα;
Link to comment
Share on other sites

Με την lgcamera έχω το καλύτερο αποτέλεσμα απο οποιαδηποτε αλλη εφαρμογη,για την s5....

 

(και πίστεψε με, τις δοκίμασα... Ολες)

 

 

Ωραία, χρησιμοποιηστε οποιαδήποτε εφαρμογή φωτογραφιών θέλετε στην μιυι και συγκρινετε την, με lgcamera και s5.

 

 

Τραβαει καλυτερες και απο την Lenovo Super Camera ? Σε algo v2 ειμαι

Alcatel OT Easy ,Siemens S25 ,Nokia 8210 ,Ericsson T39 ,Nokia 5210 ,Motorola RAZR V3 ,Motorola KRZR K1 ,Samsung U700 ,LG GC900 Viewty Smart ,LG KF750 ,LG Optimus GT540 ,LG Optimus True HD LTE P936 ,Inew V3 ,Xiaomi Hongmi ,Doogee DG350 ,Coolpad F1 ,ZTE V5 Red Bull ,Cubot X9 ,Xiaomi Redmi Note 2 ,Xiaomi Redmi Note 3 ,LeTV Le 1 (X600) ,Xiaomi Redmi Note 3 Global ,Xiaomi Redmi Note 4 Global ,LeEco LeMax 2 6/64, Xiaomi Pocofone F1 6/64
Link to comment
Share on other sites

Το μονο κακο που εχω στην miui του ρωσου ειναι οτι μου κανει κατι ακυρα freeze και μετα reboot. Δεν εχω εγκαταστησει xposed κλπ. Το εχει κανεις αλλος το συγκεκριμενο προβλημα;

 

Eίναι γνωστό πρόβλημα.....εμένα μου το έχει κάνει 3 φορές σε διάστημα 20 ημερών που έχω την ρομ....ούτε εγώ έχω εγκατεστημένο xposed κλπ

Αλλά δεν μ απασχολεί...μικρό το κακό σε σχέση με την ρομ που φοράω.....εξάλλου έχει να μου το κάνει πάνω από 10 μέρες......στις πρώτες μέρες εγκατάστασης είχε θέμα.

Edited by pontokeras
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα....παιδιά μου έχουν μπλοκάρει τα 3 πλήκτρα εκτός οθόνης ...παράθεση-αρχική-πίσω ...δεν ξέρω από τι...'ισως ιός δεν ξέρω. Επανήλθα στην αρχική Rom. Τίποτα. Μπορεί κανεις να βοηθήσει;
Link to comment
Share on other sites

Τραβαει καλυτερες και απο την Lenovo Super Camera ? Σε algo v2 ειμαι

 

Την lgcamera (παλιότερη εκδοση) την είχα και σε παλιότερο κινητο. Καλη ήταν, πλην όμως αργή. Βέβαια και το κινητο δεν ήταν και το πιο γρηγορο.

 

Τωρα, βλεπω οτι την διόρθωσαν παρα πολυ.

Και εκτος του ότι μου δίνει τα περισσότερα mb αρχειου,αποθηκευει εξαιρετικα γρήγορα αλλά το σημαντικότερο ειναι η δυνατότητα που σου δινει να κλειδωνεις ανά πάσα στιγμή τις τιμές κοντραστ και εξποζουρ...

 

Με την lgcamera βγαζω πιο φωτεινά βίντεο και φωτογραφίες εχω πιο γρηγορο φοκους και ταχύτερη αποθήκευση.

Και φυσικά, περισσοτερη ευκρίνεια στις φωτο.

Σ αυτο, εχει να κανει με τα libs της S5 rom τα οποία στην προκειμένη περίπτωση συνεργαζονται αρμονικα με την εν λογω εφαρμογη....

Και μιλάμε για βαση 4.2.2... Οι οποίες δεν φημιζονται για τις φωτογραφικες του δυνατότητες...

Χαρακτηριστικα θα πω πως εβγαλα με την μπροστινή κάμερα (σελφι) στα 21,6 και ο άλλος νομιζε οτι ηταν με την πισω....!

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Eίναι γνωστό πρόβλημα.....εμένα μου το έχει κάνει 3 φορές σε διάστημα 20 ημερών που έχω την ρομ....ούτε εγώ έχω εγκατεστημένο xposed κλπ

Αλλά δεν μ απασχολεί...μικρό το κακό σε σχέση με την ρομ που φοράω.....εξάλλου έχει να μου το κάνει πάνω από 10 μέρες......στις πρώτες μέρες εγκατάστασης είχε θέμα.

 

Ισχύει και δεν έχει σχέση το xposed απλά είναι bugs

Link to comment
Share on other sites

Μετά από backup στημένης ρομ....της τελευταίας Miui .....ο Ρώσος (Κaspersky) μου βγάζει 2 trojan...ένα στο miuivideo.apk....και ένα κάπου στο συστημα,δεν πρόλαβα να δω.....δεν μου έχει ξανατύχει σε κανένα άλλο backup οποιασδήποτε ρομ.....και έχω αρκετά ....από Laek εποχή μέχρι πρόσφατα του Algo.....χοντρά-χοντρά γύρω στα 12-13 backup στημένων ρομ.....που τα εχω βάλε βγάλε για αλλαγή και καλύτερα συμπεράσματα για να μην τις στήνω από την αρχή.

 

στο συστημα ποια?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το μονο κακο που εχω στην miui του ρωσου ειναι οτι μου κανει κατι ακυρα freeze και μετα reboot. Δεν εχω εγκαταστησει xposed κλπ. Το εχει κανεις αλλος το συγκεκριμενο προβλημα;

 

εχεις greenify?το κανει αυτο,προσφατα δοκιμασα να το βαλω απο play store για να μην κανει τα reboot/freeze και τα εκανε ακομα και με αυτον τον τροπο.Φυσικα εφαγε παλι σουτ

 

----- προσθήκη μηνύματος 20 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

ποια ειναι η καλη miui που μιλαμε,η needrom η η xda?

http://www.needrom.com/download/miui-v6-c8297w-f1/

http://forum.xda-developers.com/a310/development/miui-6-4-4-2-canvas-nitro-a310-t3049230

Link to comment
Share on other sites

εχεις greenify?το κανει αυτο,προσφατα δοκιμασα να το βαλω απο play store για να μην κανει τα reboot/freeze και τα εκανε ακομα και με αυτον τον τροπο.Φυσικα εφαγε παλι σουτ

 

----- προσθήκη μηνύματος 20 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

ποια ειναι η καλη miui που μιλαμε,η needrom η η xda?

http://www.needrom.com/download/miui-v6-c8297w-f1/

http://forum.xda-developers.com/a310/development/miui-6-4-4-2-canvas-nitro-a310-t3049230

 

Δεν έχω greenify . Φαίνεται για bug της rom. Η πρώτη που έβαλες απο needrom είναι δοκιμασμένη. Η δεύτερη από xda βγήκε σήμερα από ότι βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την τελευταια miui6 5.3.4 full multi,και πλεον δεν έχω φριζαρισματα και επανεκκινήσεις.

Μέχρι στιγμής δουλεύει πολύ καλά και δεν ανεβάζει τις θερμοκρασίες που ανέβαζε με τις προηγούμενες εκδόσεις!

Το μονο που δεν δουλεύει είναι το τοπικά για τους ηχους,αλλά έχω βρει τροπο να βάζω ηχους που θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, Αντιμετωπίζω πρόβλημα με το μικρόφωνο. Σταμάτησε να λειτουργεί και πρόκειται για hardware πρόβλημα, αφού άλλαξα rom αλλά δεν συνηλθε. Καμία ιδέα για ανταλλακτικα/επισκευή;
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την τελευταια miui6 5.3.4 full multi,και πλεον δεν έχω φριζαρισματα και επανεκκινήσεις.

Μέχρι στιγμής δουλεύει πολύ καλά και δεν ανεβάζει τις θερμοκρασίες που ανέβαζε με τις προηγούμενες εκδόσεις!

Το μονο που δεν δουλεύει είναι το τοπικά για τους ηχους,αλλά έχω βρει τροπο να βάζω ηχους που θέλω.

 

1)Που την βρίσκουμε ?......5.3.4 δεν βλέπω πουθενά....έως 5.2.27 βλέπω

2)Το bug " χωρίς δίκτυο " στην μπάρα έφυγε ή συνεχίζει ?

3)Την πέρασες κανονικά με τον γνωστό τρόπο με όλα τα wipes ή την πέρασες από πάνω?

 

στο συστημα ποια?

 

στο.../system.ext4.tar.a//system/etc/hosts

το άλλο στο..../system.ext4.tar.a//system/app/MuiVideo.apk//classes.dex

Edited by pontokeras
Link to comment
Share on other sites

το hosts ειναι ακινδυνο πιστευω αλλα αν θες να σαι σιγουρος αλλαξε το με ενα απο αλλη rom.Και για το video player λογικα θα ειναι λογω τιποτα οnline υπηρεσιων video αλλα και αυτο το σβηνεις αν θες
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά νομιζω ότι δεν υπάρχει πολύς χώρος ελεύθερος στην μνήμη του κινητού, σας φαίνεται φυσιολογικό αυτο; Πρόσφατα εβαλα vanila με πολλα wipes και format.

 

http://i1383.photobucket.com/albums/ah301/chamouroudis/Mobile%20Uploads/Screenshot_2015-03-08-16-19-46_zpsg5hq14gh.png

 

Επειδή δεν βγαίνει η πρόσθεση στο screenshot που έβαλες, μπορεί να έχει μείνει κάτι στην εσωτερική (nandroid/titanium backup π.χ.).

Με έναν root file manager τσέκαρε τα

 

/storage/emulated

/mnt/shell/emulated

 

με το μάτι για συνήθεις ύποπτους.

2 φορές που το έπαθα (μία με titanium, μια με twrp) είχαν μείνει στο δεύτερο (/mnt/shell/[...]) αρχεία που δεν τα έβλεπαν τα cleaning tools του FX.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν βγαίνει η πρόσθεση στο screenshot που έβαλες, μπορεί να έχει μείνει κάτι στην εσωτερική (nandroid/titanium backup π.χ.).

Με έναν root file manager τσέκαρε τα

 

/storage/emulated

/mnt/shell/emulated

 

με το μάτι για συνήθεις ύποπτους.

2 φορές που το έπαθα (μία με titanium, μια με twrp) είχαν μείνει στο δεύτερο (/mnt/shell/[...]) αρχεία που δεν τα έβλεπαν τα cleaning tools του FX.

Nα σαι καλα φιλαρακι , μεσα στο shell ειχε κρατoυσε αρχεια backup , μολις το σβησα ελευθερώθηκαν 4,6gb

Link to comment
Share on other sites

1)Που την βρίσκουμε ?......5.3.4 δεν βλέπω πουθενά....έως 5.2.27 βλέπω

2)Το bug " χωρίς δίκτυο " στην μπάρα έφυγε ή συνεχίζει ?

http://www.needrom.com/download/miui-v6-c8297w-f1/

Το τελευταίο λινκ είναι το 5.3.4.

 

Εμένα, με την 5.2.27 v.3 το "χωρίς δίκτυο" είχε φύγει από την μπάρα, αλλά δεν μπορούσα να πατήσω την επιλογή "διαχείρηση SIM" στις ρυθμίσεις.

Επίσης, ενώ δεν έκανε επανεκκινήσεις όπως σε άλλους, δεν κρατούσε το θέμα που έβαζα μετά από κάθε επανεκκίνηση και δεν με ενημέρωνε για τα νέα mail αν δεν έμπαινα εγώ η ίδια μες στο gmail.

 

Από προχθές, έχω περάσει αυτήν

http://www.needrom.com/download/miui-v6-multi-8297w/

με κανένα από τα παραπάνω προβλήματα, για την ώρα! Οι ενημερώσεις του gmail έρχονται κανονικά και μπορώ να μπω στη διαχείρηση SIM. Πάντως, όνομα δικτύου δεν βγάζει στην μπάρα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...