Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μεθοδος Root για εκδοση "OFFICIAL 036" :

 

Τελικα παιδια, μετα απο αρκετο ψαξιμο στις παρα πολλες σελιδες της συσκευης,

διαβασα ενα comment οτι με την 1.7.9 εκδοση του VRoot γινεται η δουλεια σωστα.

 

Καλο θα ηταν να μπει και αυτο ως sticky στην αρχικη σελιδα διοτι κι' αλλα

παιδια ειχαν το ιδιο θεμα (παρελαβαν αrootαριστη συσκευη) και ενδεχομενως στο μελλον να υπαρξουν κι' αλλα.

 

Εδω λοιπον το link για την 1.7.9 εκδοση του Vroot που δουλεψε στην Official 036: http://d-h.st/8gB

 

Χρειαζεται απλη εγκατασταση του .exe στον υπολογιστη μας και τρεξιμο της εφαρμογης.

Στη συνεχεια αφου τελειωσουν ολες οι αυτοματες διεργασιες, συνδεουμε τη συσκευη με το USB Cable και την αναγνωριζει.

Εν τελη παταμε "Root" και ολα τα υπολοιπα γινονται απο μονα τους.

 

Παιδιά γτ όσες φορές και να το δοκιμάζω έχω σφάλμα "no device found"?

Επίσης στην έκδοση λέει 1.8.1 έγινε κάποιο update πιθανον?

Άλλος τρόπος να το ρουτάρουμε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Παιδιά γτ όσες φορές και να το δοκιμάζω έχω σφάλμα "no device found"?

Επίσης στην έκδοση λέει 1.8.1 έγινε κάποιο update πιθανον?

Άλλος τρόπος να το ρουτάρουμε?

 

http://www.kingoapp.com/root-tutorials/how-to-enable-usb-debugging-mode-on-android.htm

Εδω είσαι. Πρέπει να κάνεις usb debugging για να το αναγνωρίζει ο υπολογιστής. Δοκίμασε μετά να το κάνεις root με kingo root.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους χρησιμοποιούν S5 και έχουν διαπιστωσει υψηλή κατανάλωση, νομίζω ότι βρήκα την λύση.

 

Χρησιμοποιώντας την εφαρμογή wakelock detector διαπιστωσα ότι ένα service με ονομα system server μου έκανε 1 hit ανά 0,6 δευτερόλεπτα.

Κάνοντας χρήση του titanium το πάγωσα και ψάχνοντας στα φορουμ του sgs5 βρήκα τι θα μπορούσα να καταργήσω χωρίς πρόβλημα.

Πριν είχα καταναλώσεις της τάξεως του 11%/h. Τώρα έπεσα στο 6,5%/h με περισσότερο από μία ωρα οθόνης.

Παραθέτω φωτό απο τιτάνιουμ για τα ¨παγώματα¨

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Screenshot_2015-01-16-21-13-39_zpsi94pxwkz.png

+ "Factory Mode 1.0" και "Hub 1.0" service (μπορεί να παγωσουν κι αυτά)

+ smart remote

και με την ευκαιρια, ενα δειγμα φωτο, σε ιδιες συνθηκες με a better camera, S5 rom

 

 

ρυθμιση στα 13,4mp (16:9)

https://www.dropbox.com/s/kegzc7o8wa2b7sc/20150116_205326.jpg?dl=0

3.9MB file size

 

ρυθμιση στα 21,6mp (16:9)

https://www.dropbox.com/sc/fv7t3ixwbqn7vts/AACUIrlyCLmIuEYrgzI5RDLJa

6.1MB file size

 

(κάντε συγκριτικό ζουμ στην πορτοκαλί πινακίδα στο βαθος κοντα στον πυροσβεστήρα...)

 

μπορεις μηπως να ανεβασεις ξανα την εικονα με τις εφαρμογες που εχεις παγωσει?

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα κατοχος τους κινητου εδω και δυο μερες μου ηρθε ροοταρισμενο μεχρι χθες εμπαινα στο Play store με τον λογαριασμο μου απο σημερα δεν μπαινει με τιποτα τον διαγραψα εβαλα αλλο λογαριασμο τα ιδια τι να συμβαινει λετε? ευχαριστω εκ των προτερων Edited by oasis_21
Link to comment
Share on other sites

http://www.kingoapp.com/root-tutorials/how-to-enable-usb-debugging-mode-on-android.htm

Εδω είσαι. Πρέπει να κάνεις usb debugging για να το αναγνωρίζει ο υπολογιστής. Δοκίμασε μετά να το κάνεις root με kingo root.

 

:D Thanks!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα κατοχος τους κινητου εδω και δυο μερες μου ηρθε ροοταρισμενο μεχρι χθες εμπαινα στο Play store με τον λογαριασμο μου απο σημερα δεν μπαινει με τιποτα τον διαγραψα εβαλα αλλο λογαριασμο τα ιδια τι να συμβαινει λετε? ευχαριστω εκ των προτερων

 

Γνωμη μου ειναι να το σβηστεις με titanium (κρατα και το backup) και περνα τα google services που ειναι για 4.2.2

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου ειναι να το σβηστεις με titanium (κρατα και το backup) και περνα τα google services που ειναι για 4.2.2

πως γινεται αυτο ρε παιδια ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.

Ακολούθησα τις οδηγίες για να περάσω CWM RECOVERY CUSTOM ROM η προετοιμασία ολοκληρώθηκε, ανοίγω mobileuncle tools>>>recovery update>>>διαλέγω το recovery.img>>>Are sure flash recovery πατάω ΟΚ>>>rebοot into recovery mode πατάω ΟΚ.

 

Ούτε μπαίνει σε recovery , ούτε ανοίγει το παλιό recovery με VOL+ και power.

Έχω κάνει κάτι λάθος και είμαι χωρίς recovery?

Τι μπορώ να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα,κινηταρα εχουμε που κανει τα παντα και φουλ παραμετροποιησιμη πλεον,

αλλα αυτοι κινεζοι δεν μπορουσαν να βαλουν το ηχειο σε αλλο σημειο???

Οταν ειναι σε φλατ επιφανεια,ο ηχος του μειωνεται δραματικα...

Ειτε ειναι χωρις θηκη,ειτε με μουφα θηκη ειτε με nillkin το ιδιο θεμα εχει.

Εχει βρει κανενας καμια λυση,εκτος απο το να το εχω αναποδα εεε??:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα,κινηταρα εχουμε που κανει τα παντα και φουλ παραμετροποιησιμη πλεον,

αλλα αυτοι κινεζοι δεν μπορουσαν να βαλουν το ηχειο σε αλλο σημειο???

Οταν ειναι σε φλατ επιφανεια,ο ηχος του μειωνεται δραματικα...

Ειτε ειναι χωρις θηκη,ειτε με μουφα θηκη ειτε με nillkin το ιδιο θεμα εχει.

Εχει βρει κανενας καμια λυση,εκτος απο το να το εχω αναποδα εεε??:lol::lol:

 

Καποιοι εκαναν πατεντα ζεσταινοντας ενα μυτερο μεταλικο αντικειμενο και δημιουργησαν 2 καρουμπαλακια μικρα σε hard case ακριβος πανω απο την τρυπα του ηχειου,ετσι οταν το ακουμπας ανασκελα δεν κλεινει η τρυπα!

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα,κινηταρα εχουμε που κανει τα παντα και φουλ παραμετροποιησιμη πλεον,

αλλα αυτοι κινεζοι δεν μπορουσαν να βαλουν το ηχειο σε αλλο σημειο???

Οταν ειναι σε φλατ επιφανεια,ο ηχος του μειωνεται δραματικα...

Ειτε ειναι χωρις θηκη,ειτε με μουφα θηκη ειτε με nillkin το ιδιο θεμα εχει.

Εχει βρει κανενας καμια λυση,εκτος απο το να το εχω αναποδα εεε??:lol::lol:

 

με μερικες θηκες οπως η αλουμινενια που μοιαζει με το iphone το ηχειο λειτουργει μια χαρα.Αλλιως καποια πατεντα μεσα απο το καπακι ωστε να σηκωθει λιγο.

 

 

και update για την xtreme vanilla:

 

οποιος δεν την εχει δοκιμασει ας το βαλει στο προγραμμα..!Η rom ειναι για μενα η καλυτερη aosp που εχω βαλει.Μηδεν bugs,7 leds και πολυ πιο γρηγορη και smooth απο την a310 και την maucat (της οποιας σκεφτομαι να της τσιμπησω τα animations που ειναι πολυ ομορφα..)

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

μπορεις μηπως να ανεβασεις ξανα την εικονα με τις εφαρμογες που εχεις παγωσει?

 

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Screenshot_2015-02-11-13-27-23_20150211_132742_zpso1t2ksiw.jpg

 

Τσάκω...

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια sos κατοχος του κινητου εδω και δυο μερες μου ηρθε ροοταρισμενο μεχρι χθες εμπαινα στο Play store με τον λογαριασμο μου απο σημερα δεν μπαινει με τιποτα εκανα επαναφορα εργοστασιακών ρυθμίσεων και μου λεει παλι δεν συνδεεται τι κανω βρε παιδια μια βοηθεια.
Link to comment
Share on other sites

με μερικες θηκες οπως η αλουμινενια που μοιαζει με το iphone το ηχειο λειτουργει μια χαρα.Αλλιως καποια πατεντα μεσα απο το καπακι ωστε να σηκωθει λιγο.

 

 

και update για την xtreme vanilla:

 

οποιος δεν την εχει δοκιμασει ας το βαλει στο προγραμμα..!Η rom ειναι για μενα η καλυτερη aosp που εχω βαλει.Μηδεν bugs,7 leds και πολυ πιο γρηγορη και smooth απο την a310 και την maucat (της οποιας σκεφτομαι να της τσιμπησω τα animations που ειναι πολυ ομορφα..)

Αν εξαιρεσεις το boot logo, που το θεωρω ψιλοαθλιο, συμφωνω απολυτα μαζι σου.

Αν βρεις τροπο να βαλεις του maucat ή καποιο αλλο, πες να το αλλαξουμε κ οι υπολοιποι!!!

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα,κινηταρα εχουμε που κανει τα παντα και φουλ παραμετροποιησιμη πλεον,

αλλα αυτοι κινεζοι δεν μπορουσαν να βαλουν το ηχειο σε αλλο σημειο???

Οταν ειναι σε φλατ επιφανεια,ο ηχος του μειωνεται δραματικα...

Ειτε ειναι χωρις θηκη,ειτε με μουφα θηκη ειτε με nillkin το ιδιο θεμα εχει.

Εχει βρει κανενας καμια λυση,εκτος απο το να το εχω αναποδα εεε??:lol::lol:

 

Ολοι το ιδιο θεμα εχουμε.δυστυχως.Η μονη λυση ειναι μια που αναφέρθηκε πριν πολλες σελιδες βαζοντας κατι σαν φουσκα σιλικονης στο καπακι για να σηκωθει λιγο πιο ψιλα.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια sos κατοχος του κινητου εδω και δυο μερες μου ηρθε ροοταρισμενο μεχρι χθες εμπαινα στο Play store με τον λογαριασμο μου απο σημερα δεν μπαινει με τιποτα εκανα επαναφορα εργοστασιακών ρυθμίσεων και μου λεει παλι δεν συνδεεται τι κανω βρε παιδια μια βοηθεια.

Εγώ θα σου πρότεινα να αλλαξεις ρομ,τελευταία έχουν βγει πολύ καλές και σταθερές ρομ...τώρα το πρόβλημα μπορεί να φτιάξει και με διαφορετικό Google services αλλά δεν είμαι και σίγουρος...

Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρεσεις το boot logo, που το θεωρω ψιλοαθλιο, συμφωνω απολυτα μαζι σου.

Αν βρεις τροπο να βαλεις του maucat ή καποιο αλλο, πες να το αλλαξουμε κ οι υπολοιποι!!!

 

ειναι ευκολο,εχω πει πως μερικες σελιδες πισω

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια sos κατοχος του κινητου εδω και δυο μερες μου ηρθε ροοταρισμενο μεχρι χθες εμπαινα στο Play store με τον λογαριασμο μου απο σημερα δεν μπαινει με τιποτα εκανα επαναφορα εργοστασιακών ρυθμίσεων και μου λεει παλι δεν συνδεεται τι κανω βρε παιδια μια βοηθεια.

γραφει αυτο

[ATTACH]56754[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ,στο gearbest το εχει με 117€ αξιζει να το παραγγειλω απο εκει?

 

Εφερα κατι πραγματακια απο Gearbest(προχτεs παρελαβα)...αξιοπιστο ειναι κατε με,,ολα οκ...αλλα το κινητο το πηρα απο Vickmail..και ειρθε στην πενα,,

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.

Ακολούθησα τις οδηγίες για να περάσω CWM RECOVERY CUSTOM ROM η προετοιμασία ολοκληρώθηκε, ανοίγω mobileuncle tools>>>recovery update>>>διαλέγω το recovery.img>>>Are sure flash recovery πατάω ΟΚ>>>rebοot into recovery mode πατάω ΟΚ.

 

Ούτε μπαίνει σε recovery , ούτε ανοίγει το παλιό recovery με VOL+ και power.

Έχω κάνει κάτι λάθος και είμαι χωρίς recovery?

Τι μπορώ να κάνω?

 

δοκίμασε και το recovery apk που έχω αναφέρει λίγο πιο πίσω διαλέγοντας τη σειρά.

 

Ολα καλα,κινηταρα εχουμε που κανει τα παντα και φουλ παραμετροποιησιμη πλεον,

αλλα αυτοι κινεζοι δεν μπορουσαν να βαλουν το ηχειο σε αλλο σημειο???

Οταν ειναι σε φλατ επιφανεια,ο ηχος του μειωνεται δραματικα...

Ειτε ειναι χωρις θηκη,ειτε με μουφα θηκη ειτε με nillkin το ιδιο θεμα εχει.

Εχει βρει κανενας καμια λυση,εκτος απο το να το εχω αναποδα εεε??:lol::lol:

 

Εμένα μου είχε δώσει αυτή τη θήκη μαζί με το κινητό, η οποία έχει μία κάθετη εσοχή στην πίσω πλευρά από πάνω έως κάτω.

Από εκεί περνάει ο ήχος και ακούγεται μια χαρά όταν είναι ξάπλα.

http://www.aliexpress.com/item/MOFI-For-Coolpad-F1-8297-8297W-Octa-Core-3G-MTK6592-Leather-Cover-Shell-for-Coolpad-F1/1790561878.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...