Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκιμασε να το κανεις και απ εγκατάσταση,εμένα το έκανε συνέχεια το εκανα απ εγκατάσταση και μετα wipe cache\dalvik cache και δεν μου το ξανά έβγαλε καθολου

 

Το εκανα αλλα δυσυχως συνεχιζει τα ιδια και ετσι!!!! :(:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Κλείσε το κινητό και πατά volume up και power button ταυτόχρονα μέχρι να ανοίξει...μετα δοκίμασε άλλο recovery έχω πχ έχω cwm...

Edit : μερικές Ρομ έχουν ενεργοποιημένο το "fast boot" τσεκαρε πως δεν είναι ενεργοποιημενο

 

 

και η επόμενη ερώτηση που θα το βρω το fast boot... sorry!!!

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα αλλα δυσυχως συνεχιζει τα ιδια και ετσι!!!! :(:(:(:(

Το τελευταίο που μου έρχεται στο μυαλό είναι μήπως δεν ενημερώθηκε μια "εφαρμογή της google"πάνε στο playstore στις εφαρμογές σου και δες μήπως θέλει ενημέρωση

Link to comment
Share on other sites

Περασα και εγω την xTremeVanilla v2 Cyanogen Edition αλλα μου εμφανιζει συνεχεια δυστυχως η εφαρμογη υπηρεσιες google play εχει σταματησει!!!!!!!Ξερει κανεις το γιατι την ξανα περασα και δευτερη φορα αλλα παλι το ιδιο ακριβως εμφανιζει

 

Σχετικά με το πρόβλημα των google play services :

1. Κατέβασε τα google play services 6.6.0.3 (1681564-30).apk ( link )

2.Απεγκατέστησε το ήδη υπάρχων google play service apk με το titanium backup ή κάποια παρόμοια εφαρμογή

3.Τώρα εγκατέστησε το apk των google play service και ενημέρωσε τα όλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσουμε το θέμα με τα services θα λέγατε ότι η xtremevanilla είναι καλύτερη από τις άλλες Aosp;
Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσουμε το θέμα με τα services θα λέγατε ότι η xtremevanilla είναι καλύτερη από τις άλλες Aosp;

Το gps που δοκίμασα κλείδωσε σε 5".

Τα 7 χρώματα δεν έχω κοιτάξει αν λειτουργούν γιατί δε με απασχολεί.

Είναι ίδια με τη maucat με τη διαφορά ότι δουλεύει το pin pattern (τα υπόλοιπα δεν τα δοκίμασα), όπως και ο ορισμός write disk (internal or external).

Δεν έχει το bug με τη μαύρη οθόνη καλούντος.

Η μπαταρία κρατάει περίπου 6 ώρες με οθόνη + wifi.

Ως εκ τούτου από εμένα είναι η πλέον προτεινόμενη ρομ για το κινητό, στην κατηγορία των aosp.

Edited by Spod
Link to comment
Share on other sites

προσπαθοντας να κανω root με το vroot, μου κανει 3-4 επανεκκινησεις στο κινητο και κάνει εγκατασταση την εφαρμογη kinguser αλλα το root δεν ολοκληρωνεται και γραφει μηνυμα rootfailed. Μπορει να βοηθησει κανένας?
Link to comment
Share on other sites

προσπαθοντας να κανω root με το vroot, μου κανει 3-4 επανεκκινησεις στο κινητο και κάνει εγκατασταση την εφαρμογη kinguser αλλα το root δεν ολοκληρωνεται και γραφει μηνυμα rootfailed. Μπορει να βοηθησει κανένας?

 

Κάνε εγκατάσταηση την εφαρμογη όπως λέω εδώ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5940830#post5940830

Link to comment
Share on other sites

τεσταρω την vanilla,μεχρι τωρα ειναι καλη.Θελει απεγκατασταση των services και μετα ειναι κομπλε.GPS μεσα στο σπιτι χωρις υποβοηθηση σε 5sec,πολυ καλο αυτο.Ειναι port απο samsung με πινελιες απο cm και πρεπει να χει βαση την himax polymer.Πιο γρηγορη απο την a310 προς το παρον,αν ειναι και τοσο stable θα ειναι καλη περιπτωση.

 

Τα 2 modules που εχει μεσα δεν μου δουλεψαν και τα εβγαλα και εβαλα τα backup μου χωρις προβλημα.

 

Επιπλεον το φλας συγχρονιζεται πολυ καλα.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Κάνε εγκατάσταηση την εφαρμογη όπως λέω εδώ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5940830#post5940830

 

Να εκανα αλλα τιποτα. Εγκατεστησα την εφαρμογη που μου ειπες, ετρεξα την δευτερη επιλογη και ξαναετρεξα μετα το vroot αλλα τιποτα.

Να δοκιμασω Kingo Root 1.3.2.

http://www.kingoapp.com/root-update.htm

Edited by vgg
Link to comment
Share on other sites

ξαναετρεξα μετα το vroot αλλα τιποτα. 5-6 επανεκκινησεις και στο τελος ειδα οτι ειχε αφαιρεσει και την εφαρμογη kinguser

 

Κατέβασε αυτό, έχω ότι χρειάζεσαι μέσα

https://mega.co.nz/#!QVoCFJKQ!6NpuR6bwtPw6pE1Vrr6LgaDtKzUUfHvrSecFUMCH1FY

Δοκιμή 1η. Κλείσε το τηλέφωνο βγάλε την μπαταρία για 15''.Αντιγραφεις στην κάρτα sd tο 4.2_Coolpad-F1-root_(wcdma)official.zip Μπες στη recovery πατώντας πρώτα το vol+ και μετά το power και τα κρατάς πατημένα μέχρι να ανοίξει. Install zip το 4.2_Coolpad-F1-root_(wcdma)official.zip

 

@azuli

βάλε καμιά screenshot αν είναι ευκολο

ελληνικά, ραμ κλπ?

Edited by mixanikosgr
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε αυτό, έχω ότι χρειάζεσαι μέσα

https://mega.co.nz/#!QVoCFJKQ!6NpuR6bwtPw6pE1Vrr6LgaDtKzUUfHvrSecFUMCH1FY

Δοκιμή 1η. Κλείσε το τηλέφωνο βγάλε την μπαταρία για 15''.Αντιγραφεις στην κάρτα sd tο 4.2_Coolpad-F1-root_(wcdma)official.zip Μπες στη recovery πατώντας πρώτα το vol+ και μετά το power και τα κρατάς πατημένα μέχρι να ανοίξει. Install zip το 4.2_Coolpad-F1-root_(wcdma)official.zip

 

@azuli

βάλε καμιά screenshot αν είναι ευκολο

ελληνικά, ραμ κλπ?

 

μπηκα recovery. πως κανω τωρα το install? οι επιλογες που εχω είναι reboot, apply update...., wipe, backup και recovery

[ATTACH]56618[/ATTACH]

Edited by vgg
Link to comment
Share on other sites

μπηκα recovery. πως κανω τωρα το install? οι επιλογες που εχω είναι reboot, apply update...., wipe, backup και recovery

 

Δοκίμασε το update from sd

Link to comment
Share on other sites

εκανα οτι μου ειπες, και προσπαθησα ξανα root με το vroot αλλα τιποτα

[ATTACH]56619[/ATTACH]

 

ξέχνα το το vroot.

με αυτό που σου είπα έγινες ρουτ

Τσέκαρε με το rootchecker απο το playstore αν εισαι ακόμη root.

Link to comment
Share on other sites

ξέχνα το το vroot.

με αυτό που σου είπα έγινες ρουτ

Τσέκαρε με το rootchecker απο το playstore αν εισαι ακόμη root.

 

δεν ειμαι root.

ξαναπροσπαθησα με αυτο που μου εδωσες και βλεπω τωρα οτι γραφει <installation aborted>

Δεν θελει μαλλον, ειχα πει και στον κινεζο να μου το εστελνε ρουταρισμένο αλλα τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι root.

ξαναπροσπαθησα με αυτο που μου εδωσες και βλεπω τωρα οτι γραφει <installation aborted>

Δεν θελει μαλλον, ειχα πει και στον κινεζο να μου το εστελνε ρουταρισμένο αλλα τιποτα.

 

Δες στο about phone ποια έκδοση ρομ έχεις

 

Δοκίμασε και το άλλο official root zip

 

αλλιιώς

ενεργοποιησε το usb debugging και το άγνωστες πηγές.

Δοκίμασε το rootgenius, kingoroot και τα υπόλοιπα από pc για σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Δες στο about phone ποια έκδοση ρομ έχεις

 

Δοκίμασε και το άλλο official root zip

 

αλλιιώς

ενεργοποιησε το usb debugging και το άγνωστες πηγές.

Δοκίμασε το rootgenius, kingoroot και τα υπόλοιπα από pc για σήμερα.

 

αν η rom ειναι η κερνελ τοτε εχω 3.4.39, αν ειναι ο παρακατω αριθμος τοτε ειναι 4.2.036

το αγνωστες πηγες το εχω ενεργο, το debugging δεν θερω που βρισκεται

 

τα καταφερα τελικα με το office root

Ευχαριστω

Edited by vgg
Link to comment
Share on other sites

Vanilla μου φαίνεται θα είναι μετά την algorom. Ειδικά αν λέτε ότι κρατάει 6 ώρες οθόνη. Με την algorom v1 το μόνο που έχω δει είναι ότι δεν δουλεύει η βιντεοκληση και στο auto brightness μου κάνει κάτι ψιλοσκαμπανεβασματα σε ορισμένους φωτισμους χώρου. Κατά τα άλλα άψογη. Με 4 ωρες και 45 λεπτά οθόνη.
Link to comment
Share on other sites

Μπήκε επάνω η xTremeVanilla_CMEdition_A310 και δοκιμάζετε!

Πρωτη εντύπωση πολύ καλη,το μονο θέματακι που είχε στην αρχη ηταν το google service που δεν δούλευε,αλλά κατέβασα απο xda άλλο(αυτό που πρότεινε ενα παλληκάρι πιο πίσω),και τώρα παει σφαιρα!

Μεγάλωσα και λίγο τα εικονίδια απ τον launcher(κι αυτός πολύ καλός).

Όλα μέχρι στιγμής δουλεύουν άψογα,και antutu σκορ 32200(ενταξει μη βαρατε)!

Link to comment
Share on other sites

Για όσους πέρασαν vanilla, να ρωτησω στα πόσα mp τραβάει φωτο.

Ρωταω, διότι κάπου διάβασα οτι ειναι πορτ απο σαμσουνγκ.

Υ. Γ. : ανεβάστε και μερικά screenshots.. :)

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Το ότι η μπαταρία μου κρατάει σχεδόν έξι ώρες με την xTremeVanilla έχει να κάνει με:

1) Το greenify (premium) και τις ρυθμίσεις που του έχω κάνει

2) Το ότι απενεργοποιώ τα app notifications (εκτός από gmail)

3) Την απενεργοποίηση/περιορισμό του συγχρονισμού των εφαρμογών

3) Το ότι κάνω συχνά wipe το partiton cache. Ο λόγος είναι ότι τα κατεστραμμένα αρχεία, αυξάνουν το χρόνο απόκρισης και τη χρήση της cpu με αποτέλεσμα τη χρήση παραπάνω ηλεκτρικής ενέργειας.

4) Τη χρήση auto brightness

5) Το ότι κλείνω WiFi, GPS, NFC, Mobile Data, όταν δε τα χρησιμοποιώ.

6) Το ότι δε χρησιμοποιώ widgets

Edited by Spod
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα... έχω το Coolpad F1 me AOSP V4 laek.17 rom. Σήμερα δεν δουλεύον τα 3 κάτω "πλήκτρα" Back - home - cascade. Έκανα reboot 3-4 φορες εβγαλα-εβαλα τη μπαταρία, καθαρισα την οθόνη...αλλά τίποτα. όλα τα άλλα μέρη της οθόνης δουλεύουν.

Έχει ειπωθεί δω μέσα τίποτα; εγώ δεν μπόρεσα να βρώ...ας βοηθήσει κάποιοιος αν γνωρίζει.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...