Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για όσους εχουν πρόβλημα με τα συνεχόμενα UPDATE requests του supersu, εγκαταστηστε απο ρικοβερι αυτο...

 

 

https://www.dropbox.com/s/20s6ttwpc4ib7lu/UPDATE-SuperSU-v2.45.zip?dl=0

Δοκιμασμένο σε s5 rom

Το έκανα και ΟΚ. (s5 1.9 by Liutao)

Τώρα δοκιμαζω να αλλάξω τα επίπεδα της αυτόματης φωτεινότητας μέσα από το gravity box. Όταν καταλήξω θα ποσταρω.

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

δεν ειναι σιγουρο τιποτα, παντως με ενα ταμπλετ που εχω asus λεγαν οτι δεν επαιρνε και ο λογος ειναι οτι δεν υποστηριζει 5volt στην microusb του,,, αλλα με μια πατεντα που βρηκαμε λειτουργει. τωρα αν καποιος τολμηρος θελησει να το κανει ας το κανει..

παραθετω φοτο του καλωδιου πως πρεπει να ειναι η συνδεση για να παρει εξωτερικη παροχη.

ΥΓ να προτιμησετε το καλωδιο να ειναι οσο το δυνατον πιο μικρο!

Και πως δουλεύει βάση αυτού του καλωδίου;;;;

Είχα στην κατοχή μου zopo 980+ xiaomi note και τα 2εχουν otg που δουλεύει και με σχεδόν ολόιδια εξαρτήματα με το τηλ μας. Η διάφορα μάλλον είναι στον kernel αυτός πρεπει να λέει βγάλε ρευμα για να δουλέψει το otg....

Link to comment
Share on other sites

Και πως δουλεύει βάση αυτού του καλωδίου;;;;

Είχα στην κατοχή μου zopo 980+ xiaomi note και τα 2εχουν otg που δουλεύει και με σχεδόν ολόιδια εξαρτήματα με το τηλ μας. Η διάφορα μάλλον είναι στον kernel αυτός πρεπει να λέει βγάλε ρευμα για να δουλέψει το otg....

 

Κι εγω την ιδια απορια εχω..αν εχεις το πειραγμενο otg cable μπορεις να μπεις στον κοπο να το δοκιμασεις να μας πεις αν δουλευει για να το φτιαξουμε κι εμεις;;

 

Σοβαρο μειονεκτημα ρε παιδια αυτη η δτυσλειτουργια otg.εχω το coolpad που μου κανει τα παντα:εκτυπωνει ασυρματα στη δουλεια,βγαζει απιστευτα σκαναρισματα,κλειδωνει gps σχεδον αμεσα στο δρομο,του εχω περασει προγραμμα με ολα τα ελληνικα καναλια,εχει στο ιδιο προγραμμα ολες τις online ταινιες,βλεπω live streaming αγωνες και πολλα αλλα....εεεε αυτο που δε μπορω να βαλω ενα ποντικι και ενα πληκτρολογιο για να κανω καμια μινι παρουσιαση με το coolpad να τους κουφανω ολους στη δουλεια δε μπορω να το χονεψω..χαχα.

Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω την ιδια απορια εχω..αν εχεις το πειραγμενο otg cable μπορεις να μπεις στον κοπο να το δοκιμασεις να μας πεις αν δουλευει για να το φτιαξουμε κι εμεις;;

 

Σοβαρο μειονεκτημα ρε παιδια αυτη η δτυσλειτουργια otg.εχω το coolpad που μου κανει τα παντα:εκτυπωνει ασυρματα στη δουλεια,βγαζει απιστευτα σκαναρισματα,κλειδωνει gps σχεδον αμεσα στο δρομο,του εχω περασει προγραμμα με ολα τα ελληνικα καναλια,εχει στο ιδιο προγραμμα ολες τις online ταινιες,βλεπω live streaming αγωνες και πολλα αλλα....εεεε αυτο που δε μπορω να βαλω ενα ποντικι και ενα πληκτρολογιο για να κανω καμια μινι παρουσιαση με το coolpad να τους κουφανω ολους στη δουλεια δε μπορω να το χονεψω..χαχα.

 

Το otg είναι ιστορία μπλεγμένη. Θα πρέπει ΚΑΙ ο πυρήνας να το υποστηρίζει ΚΑΙ το hardware να δίνει 5v στο USB port.

 

Αλλά και να βγάλει η yulong kernel με otg (παρόλο που δεν στο υποστηρίζει το hardware) θες μετά έξτρα root app να στο γυρνάει σε host mode ΚΑΙ κουμουτσα USB powered hub - κοινώς μπαρουφες.

 

Για keyboard-mouse κατα πάσα πιθανότητα το Bluetooth θα δουλέψει οκ. Για storage μέσω PC το mtp καλό είναι.

 

ΥΓ: Το bug αποσύνδεσης στην algorom λύνεται με νέα baseband. Πλησιάζει v2...

Edited by Algorithm
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ: Το bug αποσύνδεσης στην algorom λύνεται με νέα baseband. Πλησιάζει v2...

 

Ασχολησου ομορφα αρχηγε μαs..δεν αλλαζω rom..ειχα ενα θεμα απο μακακια μου με την καμερα...μπουρδουκλωσα φακελουs κτλ..εκανα κατι παλαβα τελοsπαντων,,εφαγε ποδι..ξαναστηθηκε απο την αρχη..και ειμαι υπερκομπλε,,δωσε μαs και το fix Και ειμαστε αρχηγοι!

:up::up::up::up::up::up::

Edited by Christos_Tz
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ: Το bug αποσύνδεσης στην algorom λύνεται με νέα baseband. Πλησιάζει v2...

 

την περιμενω μονο και μονο για να γινει το καλο καλυτερο!!!!

εχει διαφορα το backup της rom με nandroid η με TWRP;

Link to comment
Share on other sites

του εχω περασει προγραμμα με ολα τα ελληνικα καναλια,εχει στο ιδιο προγραμμα ολες τις online ταινιες,βλεπω live streaming αγωνες και πολλα αλλα

 

offtopic αλλα ποιο app ειναι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

offtopic αλλα ποιο app ειναι αυτο?

 

Azuli το θελω και εγω αν μπορειs,,δωστο μαs μια?Thanks.:)

Edited by Christos_Tz
Link to comment
Share on other sites

Παίδες θα μπορούσαμε να κάνουμε μια λίστα με τις καλύτερες ROM πχ 1....... 2........ 3.......με τα συν και τα πλην τους θέλω να βάλω την καλύτερη ROM για το κινητό χωρίς BUG και άλλα κουλά μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει του jonzalvo http://www.needrom.com/download/coolpad-f1-8297w-aosp/

έχει το κουλό οτι συγχωνεύει την sd με τη μνημη του κινητού κάτι που δεν θέλω κατα τ αλλα καλη είναι

και αυτη http://www.needrom.com/download/f1-miui-8297w/

Link to comment
Share on other sites

Πλησιάζει v2...

 

Αναμένουμε ν2. Μπράβο για τη προσπάθεια και τη δουλειά σου!

Να κάνω και γω μια παραγγελία? :lol: , από gapps αν γίνεται, μόνο playstore ή καθόλου?

 

Τι γίνεται με τις MIUI ρε παιδιά?

MIUI6 liutao 01.21

http://pan.baidu.com/s/1bn6fKJX

 

MIUI6 jill 01.20

http://pan.baidu.com/s/1c0vUsBA

MIUI6 wonderful 01.19

http://pan.baidu.com/s/1jGiQPCi

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει με το Gravity Βοχ να Γραψω κατω στην Lock Screen CoolPad F1 Gkouxou Gkouxou Edition...ετσι για το Decor...που ειναι αυτη η επιλογη ρε παιδια?Πλακα κανω...εχω βρει που ειναι,,,:lol:,,ξεψαρωνουμε και το παμε ωραια το androidοcoolpadοφωνο..δεν υπαρχει αυτο το στησιμο..ολα Pro Edition ειναι στημμενα μεσα...:p:lol:Δωστε Algo V2..στον λαο..!Ειτανε μην παρω φορα....Σκυλοs η Coolpadαρα! Edited by Christos_Tz
Link to comment
Share on other sites

Παίδες θα μπορούσαμε να κάνουμε μια λίστα με τις καλύτερες ROM πχ 1....... 2........ 3.......με τα συν και τα πλην τους θέλω να βάλω την καλύτερη ROM για το κινητό χωρίς BUG και άλλα κουλά μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει του jonzalvo http://www.needrom.com/download/coolpad-f1-8297w-aosp/

έχει το κουλό οτι συγχωνεύει την sd με τη μνημη του κινητού κάτι που δεν θέλω κατα τ αλλα καλη είναι

και αυτη http://www.needrom.com/download/f1-miui-8297w/

 

Σωπα ρε φιλε ,μπηκαμε τωρα στο φορουμ και τα θελουμε κι'ολα στο πιατο?

Εμεις φαγαμε την ψυχη μας μεχρι να βρουμε την σωστη ρομ!

Δοκιμασε την aosp mucat,θελει μονο ενα wifi fix και μια εντολη στο build prop. για την αλλαγη του μεγεθους της γραμματοσειρας και η ρομ ειναι σουπερ,την εχω εδω και μια βδομαδα και δεν μου εχει παρουσιασει ουτε ενα bug περα απ'το οτι δειχνει λιγοτερες μπαρες στην κεραια!

Link to comment
Share on other sites

Μετα το καλιμπραρισμα και το στρωριμο της μπαταριας μπορω να πω ανεπιφυλακτα οτι η τελευταια maucat ειναι ολα τα λεφτα!!!

Α ψο γη !!!!!

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε την aosp mucat,θελει μονο ενα wifi fix και μια εντολη στο build prop. για την αλλαγη του μεγεθους της γραμματοσειρας και η ρομ ειναι σουπερ,την εχω εδω και μια βδομαδα και δεν μου εχει παρουσιασει ουτε ενα bug περα απ'το οτι δειχνει λιγοτερες μπαρες στην κεραια!

 

αυτο ειναι αληθεια, αλλα θα μου επιτρεψεις να εχω τις αμφιβολιες μου για την δυναμη του σηματος,

που απ'οτι καταλαβα οσες AOSP εχω δοκιμασει (εκτος απο mlais και 1 του dakok, δηλ.γυρω στις 8) εχουν το ιδιο προβλημα στο σημα!

δεν το λεω κουτουρου αλλα παρακολουθουσα συνεχεια την ισχυς σηματος που δειχνει και σε μοναδες -dBm.

του maucat ηταν οι χειροτερες εκτος απο την τελευταια που βελτιωθηκε ελαφρως το σημα, αλλα παλι ειναι χειροτερο απο algorom (mlais).

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Παιδάκια κάτι εντελώς άσχετο... Κάνα καλό app για τα email υπάρχει?

1.

Κ9 mail https://play.google.com/store/apps/details?id=com.fsck.k9&hl=el

με μονο μείων οτι δεν υποστηρίζει λογαριασμους exchange (εταιρικούς).

 

2.

my mail https://play.google.com/store/apps/details?id=com.my.mail&hl=el

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία με την aosp maucat μου κανει ένα παλαβό,δεν σβήνει η οθόνη μονη της όταν το έχω στο φορτιστη παρα μονο αν πατήσω το power button!

Ενα άλλο είναι οτι δεν δουλεύει μερικές φορες το auto rotation και θέλει κλείδωμα ξεκλειδωμα.

Ποια είναι η τελευταια maucat?

Γιατί έχω μείνει στη 11/1 και διαβάζω κάτι για καινούργια με nova launcher!

Επίσης περιμένω κι εγώ την algo2.

Link to comment
Share on other sites

Την 11.1 εχω και εγω.τετοιο προβλημα στη φορτιση δεν εχω.αυτο με το ροτεισον ισχυει,αν γυρισει στο πλαι δεν επανερχεται αλλα το ειχα και με ολες τις υπολοιπες ρομ που εχω δοκιμασει.

Υπαρχει λυση ?

Edited by suzukis
Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι αληθεια, αλλα θα μου επιτρεψεις να εχω τις αμφιβολιες μου για την δυναμη του σηματος,

που απ'οτι καταλαβα οσες AOSP εχω δοκιμασει (εκτος απο mlais και 1 του dakok, δηλ.γυρω στις 8) εχουν το ιδιο προβλημα στο σημα!

δεν το λεω κουτουρου αλλα παρακολουθουσα συνεχεια την ισχυς σηματος που δειχνει και σε μοναδες -dBm.

του maucat ηταν οι χειροτερες εκτος απο την τελευταια που βελτιωθηκε ελαφρως το σημα, αλλα παλι ειναι χειροτερο απο algorom (mlais).

 

Φιλε αν ειναι προβλημα του σηματος και οχι της ενδειξης μονο τοτε ειναι χοντρο το θεμα,θα το παρακολουθησω και θα σας πω,θα'ναι κριμα παντος αν υπαρχει τετοιο θεμα γιατι η ρομ τα σπαει κυριολεκτικα σε ολα τα αλλα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε αν ειναι προβλημα του σηματος και οχι της ενδειξης μονο τοτε ειναι χοντρο το θεμα,θα το παρακολουθησω και θα σας πω,θα'ναι κριμα παντος αν υπαρχει τετοιο θεμα γιατι η ρομ τα σπαει κυριολεκτικα σε ολα τα αλλα.

 

εγω ειχα φαει κολλημα με το σημα της και το μετρησα και το συγκρινα με αλλες rom.Ειναι το ιδιο.Aπλα εμφανιζει μια γραμμη λιγοτερη απο τις αλλες rom

Link to comment
Share on other sites

Φιλε αν ειναι προβλημα του σηματος και οχι της ενδειξης μονο τοτε ειναι χοντρο το θεμα,θα το παρακολουθησω και θα σας πω,θα'ναι κριμα παντος αν υπαρχει τετοιο θεμα γιατι η ρομ τα σπαει κυριολεκτικα σε ολα τα αλλα.

 

Να υπαρχει προβλημα με το σημα στην περιοχη σας δεν παιζει?

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απο αυτά που ακούω για την Maucat δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα, πάντα μου δείχνει κανονικά το σήμα π.χ. τώρα έχω φουλ με wind, το rotation κανονικότατα και κατά την φόρτιση σβήνει.

Με την algorom είχα πρόβλημα με την αποσύνδεση δικτύου ενώ άλλοι δεν έχουν, τι να πω... Ώρες ώρες νομίζω ότι ο Κινέζος ξέμεινε από ανταλλακτικά και έβαλε ότι παραπλήσιο έβρισκε για να ετοιμάσει το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...