Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.

 

Χθες, ξαφνικά, παρουσίασε σε φίλο μου άσπρες γραμμές κάθετες στην οθόνη

[ATTACH]54800[/ATTACH]

 

Γκοόγκλαρα λίγο και τα αποτελέσματα λένε για ελαττωματικό panel ή μπαταρία αλλά έβαλα την δικιά μου στο τηλέφωνό του και έκανε τα ίδια.

Καμία ιδέα (αλλαγή ρομ?) πριν το στείλω πίσω.

 

κατεβαζεις την εφαρμογη battery calibration και ακολουθεις τις οδηγιες.Δεν ειναι ουτε θεμα rom ουτε θεμα συσκευης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Αρκετά καλή η aosp maucat,δουλεύει το xposed module,gravitybox κτλ,αποθηκεύονται όλα μέχρι στιγμής στην sd card δίχως προβλήματα...
Link to comment
Share on other sites

κατεβαζεις την εφαρμογη battery calibration και ακολουθεις τις οδηγιες.Δεν ειναι ουτε θεμα rom ουτε θεμα συσκευης

 

Είπα του κατόχου να το κάνει αλλά όπως είδα πριν από λίγο δεν είχε αποτέλεσμα, πάλι βγάζει κάθετες γραμμές.

Να βρω ευκαιρία να του πάρω τα απαραίτητα Backup και θα του περάσω μια άλλη ρομ. Είναι με την laek4 v3

Link to comment
Share on other sites

Ενα κουλο που μου κανει τελευταια μετα το περασμα του xposed και μερικών module,μου πετάει στην οθόνη οτι η εφαρμογή hangouts έχει σταματήσει(και δεν έχω και τέτοια εφαρμογη :p ).Επίσης διαπίστωνω και αυτά τα lag που λεγατε,μετα απο το περασμα του xposed!

Εχω την algorom.

Για πείτε καμια καινούργια καλη rom να δοκιμασω,με Ελληνικά θα προτιμουσα αλλά αν είναι καλη και εγγλέζικα δεν πειράζει!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι με τη mlais 1028 by fefe. Μια στο τόσο (κάθε 2-3 μέρες) στο άσχετο μου πετάει ένα εικονίδιο στην αρχική οθόνη, δεξιά από το widget του κεντρικού ρολογιού. Όταν το πατήσω προσπαθεί να κατεβάσει ένα περίεργο apk. Έχω απεγκαταστησει ότι κινέζικο υπήρχε στο Titanium backup. Γνωρίζει κανείς τι κινεζοvirus είναι αυτός; Να ανησυχώ για τα προσωπικά μου δεδομένα ή να το αγνοήσω μιας και βαριέμαι να αλλάζω ξανά rom?

 

Δυστυχώς η mlais 1028 έχει πολύ ύποπτη spyware κινεζιλα. Αν αποφασίσεις να αλλάξεις Ρομ βάλε αυτή που έφτιαξα:είναι βασισμένη στην mlais 1014 και σχεδόν την ξαναέκτισα από την αρχή ξηλωνοντας και αντικαθιστώντας τα πάντα. Αν χρειαστεί βάλε και το WiFi fix και είσαι βασιλιάς. (Δεν κάνω διαφήμιση απλά έφαγα πολύ καιρό και με την 1028 και την 1014.):)

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Είπα του κατόχου να το κάνει αλλά όπως είδα πριν από λίγο δεν είχε αποτέλεσμα, πάλι βγάζει κάθετες γραμμές.

Να βρω ευκαιρία να του πάρω τα απαραίτητα Backup και θα του περάσω μια άλλη ρομ. Είναι με την laek4 v3

Δεν ειναι δυνατον να ακολουθησε την διαδικασια που λεει η εφαρμογη σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα.Η ολη διαδικασια ειναι φορτιση-πληρης αποφορτιση-πληρης φορτιση και θελει ωρες.Αν θελει να φτιαξει το θεμα του πρεπει να την ακολουθησει.Ειναι γνωστο θεμα αυτο και επισης γνωστη ειναι και η λυση του.

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά και από μένα μάγκες!

 

Επανέρχομαι για να αναφέρω ένα πρόβλημα που βρήκα στην algorom. Όταν ακουώ μουσική με PowerAmp, δεν μπορώ να πάω μπρος/πίσω τα κομμάτια, ενώ είναι κλειστή η οθόνη, μέσω του Vol up/Vol Down. Ενώ στην προηγούμενη ROM μπορούσα. Δεν ξέρω αν είναι κάποια επιλογή μέσω του PowerAmp (βρήκα μια επιλογή που λέει "Ενσύρματα ακουστικά - Παρατεταμένο πάτημα για το επόμενο κομμάτι"), και αυτό έκανα για να περιηγηθώ πριν στα κομμάτια... Καμιά βοήθεια??

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά και από μένα μάγκες!

 

Επανέρχομαι για να αναφέρω ένα πρόβλημα που βρήκα στην algorom. Όταν ακουώ μουσική με PowerAmp, δεν μπορώ να πάω μπρος/πίσω τα κομμάτια, ενώ είναι κλειστή η οθόνη, μέσω του Vol up/Vol Down. Ενώ στην προηγούμενη ROM μπορούσα. Δεν ξέρω αν είναι κάποια επιλογή μέσω του PowerAmp (βρήκα μια επιλογή που λέει "Ενσύρματα ακουστικά - Παρατεταμένο πάτημα για το επόμενο κομμάτι"), και αυτό έκανα για να περιηγηθώ πριν στα κομμάτια... Καμιά βοήθεια??

 

Το Poweramp πολλές φορές αποφασίζει να κάνει διάφορα κουλά ανεξάρτητα απο συσκευή ή Ρομ. Ίσως να έβρισκες κάποια παλιότερη έκδοση σε apk.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι δυνατον να ακολουθησε την διαδικασια που λεει η εφαρμογη σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα.Η ολη διαδικασια ειναι φορτιση-πληρης αποφορτιση-πληρης φορτιση και θελει ωρες.Αν θελει να φτιαξει το θεμα του πρεπει να την ακολουθησει.Ειναι γνωστο θεμα αυτο και επισης γνωστη ειναι και η λυση του.

 

Το πρώτο πράγμα που του είπα να κάνει, από προχθές δηλαδή, είναι το Battery Calibration με την διαδικασία που περιγράφεις και εσύ αλλά δεν είχε αποτέλεσμα.

Το κουλό είναι ότι κατά την διάρκεια μίας κλήσης εξαφανίζονται οι γραμμές και σιγά σιγά επανέρχονται!

Link to comment
Share on other sites

Το Poweramp πολλές φορές αποφασίζει να κάνει διάφορα κουλά ανεξάρτητα απο συσκευή ή Ρομ. Ίσως να έβρισκες κάποια παλιότερη έκδοση σε apk.

 

Θα μπορούσες να μου πεις πως να το κάνω αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο πράγμα που του είπα να κάνει, από προχθές δηλαδή, είναι το Battery Calibration με την διαδικασία που περιγράφεις και εσύ αλλά δεν είχε αποτέλεσμα.

Το κουλό είναι ότι κατά την διάρκεια μίας κλήσης εξαφανίζονται οι γραμμές και σιγά σιγά επανέρχονται!

 

επειδη και εγω αλλα και αλλοι ειχαμε αυτο το θεμα,το λυσαμε με τον τροπο που σου ειπα.Ειτε δεν εκανε ολη την διαδικασια σωστα ειτε κατι αλλο παιζει αν και δυσκολο..

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο είχα πάθει με κάποια εμυι που ειχα περάσει παλαιότερα.

Με τον τρόπο που λεει ο φίλος αζουλι και φυσικά με υπομονή, το έλυσα το θεμα.

Επειδη, όμως, το συμβαν αυτό καθώς και η καταναλωση της ρομ ξεφευγε, την αλλαξα. Έκτοτε δεν παρουσιάστηκε ξανα το φαινόμενο αυτο σε καμια ρομ που δοκίμασα

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χτες σε κάποια φάση βγάζω το κινητό από τη θήκη που το έχω, το παίρνω στο χέρι και για 3-4 λεπτά (ίσως και λίγο παραπάνω; δεν παίρνω κι όρκο) απλά ψαχούλευα από 'δω κι από 'κει, χωρίς να κάνω κάτι ιδιαίτερο-εξεζητημένο-ενεργοβόρο, απλά scrolling, άνοιγμα ρυθμίσεων και τέτοια. Μέσα σε τόσο λίγο χρόνο, όπως το έπιανα παρατήρησα ότι ανέβασε αρκετά θερμοκρασία (ψηλά εννοείται, στο ύψος του power button ας πούμε), και από πίσω και από μποστά στην οθόνη. Άνοιξα το DU Battery Saver κι έγραφε 38 βαθμούς Κελσίου... Είναι φυσιολογικό αυτό;;;

 

(Σε κανονικές συνθήκες, όταν είναι idle είναι στους 21-22 βαθμούς Κελσίου. 1η φορά το παρατήρησα, αν και το έχω πάντα μέσα σε leather case οπότε έτσι κι αλλιώς δεν καταλαβαίνω ζέστη με την αφή.)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά είχα ρωτήσει και πιο παλιά και δεν μου απάντησε κανείς. Έχω 2 coolpad f1 με leak v3 το fix WiFi φτιάχνει το hot spot ή το Mac address ;;;;;
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις ψαξει αν υπαρχουν τα παρακατω αρχεια στο κινητο του για το coolreaper backdoor ?

 

• /system/app/CP_DMP.apk

• /system/app/CP_DMP.odex

• /system/app/GoogleGmsFramework.apk

• /system/app/GoogleGmsFramework.apk

• /system/lib/libgmsframework.so

 

Εγω φοραω την mlais by fefe (28-10-2014 build) και δεν βρηκα κατι

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Έχω την rom του Algorithm κι από τότε που βγήκε. Είναι πολύ καλή rom αλλά παρατήρησα ένα bug.

Καταρχήν η μπαταρία δεν κρατάει όυτε 5 ώρες. 4:45 περίπου. Πριν είχα την Rom του Jonzalvo 4.4.2 Lite που είχε

διάρκεια 6+ ώρες. Αλλά αυτό δεν με πειράζει ιδιαίτερα. Το φορτίζω λίγο πιο συχνά.

Αυτό που με απασχολεί πάρα πολύ είναι ότι όταν είμαι στο μετρό ή κάπου αλλού που δεν έχει σήμα για πάνω από 5 λεπτά, χάνεται τελείως το σήμα και επανέρχεται είτε με restart είτε κάνωντας στο τηλέφωνο το flight mode on και off.

Επίσης όσον αφορά το σήμα, στην αρχή παρατηρούσα ότι στο 3g μου εμφάνιζε 4 γραμμές 3g και μου άρεσε πολύ. Αλλά επειδή δουλεύω σε ένα κτίριο που έχει λίγο σήμα η Vodafone που έχω, είδα ότι μου δείχνει ΦΟΥΛ σήμα το κινητό αλλά δεν πιάνει καθόλου! Είναι δηλαδή πλασματικό. Αν με πάρουν τηλέφωνο φαίνεται κλειστό ή μη διαθέσιμο.

Με την rom του Jonzalvo είχα 1-2 γραμμές σήμα αλλά δούλευε κανονικά.

Σήμερα που είμαι δουλειά με τίποτα δεν μπορώ να το κάνω να μου στείλει ούτε ένα μήνυμα!

Δεν το συζητάμε για κλήση. Ούτε με σφαίρες!

Δεν ξέρω αν φτιάχνει κάπως όλο αυτό γιατί είναι μια εξαιρετική rom και την έχω φέρει στα μέτρα μου όπως ήθελα.

Αν δεν βρεθεί λύση για αυτό το ζήτημα όμως θα αναγκαστώ (αν και δεν το θέλω) να επιστρέψω στου Jonzalvo.

 

Δώστε μου τα φώτα σας.....

Edited by akisthegreat
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Έχω την rom του Algorithm κι από τότε που βγήκε. Είναι πολύ καλή rom αλλά παρατήρησα ένα bug.

Καταρχήν η μπαταρία δεν κρατάει όυτε 5 ώρες. 4:45 περίπου. Πριν είχα την Rom του Jonzalvo 4.4.2 Lite που είχε

διάρκεια 6+ ώρες. Αλλά αυτό δεν με πειράζει ιδιαίτερα. Το φορτίζω λίγο πιο συχνά.

Αυτό που με απασχολεί πάρα πολύ είναι ότι όταν είμαι στο μετρό ή κάπου αλλού που δεν έχει σήμα για πάνω από 5 λεπτά, χάνεται τελείως το σήμα και επανέρχεται είτε με restart είτε κάνωντας στο τηλέφωνο το flight mode on και off.

Επίσης όσον αφορά το σήμα, στην αρχή παρατηρούσα ότι στο 3g μου εμφάνιζε 4 γραμμές 3g και μου άρεσε πολύ. Αλλά επειδή δουλεύω σε ένα κτίριο που έχει λίγο σήμα η Vodafone που έχω, είδα ότι μου δείχνει ΦΟΥΛ σήμα το κινητό αλλά δεν πιάνει καθόλου! Είναι δηλαδή πλασματικό. Αν με πάρουν τηλέφωνο φαίνεται κλειστό ή μη διαθέσιμο.

Με την rom του Jonzalvo είχα 1-2 γραμμές σήμα αλλά δούλευε κανονικά.

Σήμερα που είμαι δουλειά με τίποτα δεν μπορώ να το κάνω να μου στείλει ούτε ένα μήνυμα!

Δεν το συζητάμε για κλήση. Ούτε με σφαίρες!

Δεν ξέρω αν φτιάχνει κάπως όλο αυτό γιατί είναι μια εξαιρετική rom και την έχω φέρει στα μέτρα μου όπως ήθελα.

Αν δεν βρεθεί λύση για αυτό το ζήτημα όμως θα αναγκαστώ (αν και δεν το θέλω) να επιστρέψω στου Jonzalvo.

 

Δώστε μου τα φώτα σας.....

Πιστεύω ότι δέν "έκατσε" καλά η Ρομ...το επαθα και εγώ με τήν aosp maucat όπου έχανε το σήμα της,την ξανά φλασαρα και όλα οκ.Σχετικά με την μπαταρία καλό θα ηταν να έκανες (αν δεν εχεις κανει)calibration...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι δέν "έκατσε" καλά η Ρομ...το επαθα και εγώ με τήν aosp maucat όπου έχανε το σήμα της,την ξανά φλασαρα και όλα οκ.Σχετικά με την μπαταρία καλό θα ηταν να έκανες (αν δεν εχεις κανει)calibration...

 

Έκανα τριπλα wipes και τα πάντα. Το θέμα είναι ότι μου το κάνει μόνο στη δουλειά. Οπουδήποτε αλλού εντάξει το σήμα...

Βαριέμαι να ξανακάνω φλασάρισμα και να τα ξαναστήνω από την αρχή.

Όσον αφορά την μπαταρία έκανα calibration και πάλι τα ίδια. Ποτέ δεν είχα κάνει calibration αλλά είπα να το κάνω με αυτή την ρομ μπας και φτιάξει. Αλλά τίποτα....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χτες σε κάποια φάση βγάζω το κινητό από τη θήκη που το έχω, το παίρνω στο χέρι και για 3-4 λεπτά (ίσως και λίγο παραπάνω; δεν παίρνω κι όρκο) απλά ψαχούλευα από 'δω κι από 'κει, χωρίς να κάνω κάτι ιδιαίτερο-εξεζητημένο-ενεργοβόρο, απλά scrolling, άνοιγμα ρυθμίσεων και τέτοια. Μέσα σε τόσο λίγο χρόνο, όπως το έπιανα παρατήρησα ότι ανέβασε αρκετά θερμοκρασία (ψηλά εννοείται, στο ύψος του power button ας πούμε), και από πίσω και από μποστά στην οθόνη. Άνοιξα το DU Battery Saver κι έγραφε 38 βαθμούς Κελσίου... Είναι φυσιολογικό αυτό;;;

 

(Σε κανονικές συνθήκες, όταν είναι idle είναι στους 21-22 βαθμούς Κελσίου. 1η φορά το παρατήρησα, αν και το έχω πάντα μέσα σε leather case οπότε έτσι κι αλλιώς δεν καταλαβαίνω ζέστη με την αφή.)

 

Άλλαξε ΡΟΜ καθώς αυτή που φοράς είναι προφανώς παλιά κ δεν έχει καλη θερμική συμπεριφορά.

Σε συμβουλεύω κάποια έκδοση ΚΙΤΚΑΤ. Επίσης τσέκαρε ποιες εφαρμογές τρέχουν στο background, αλλα κυρίως επιγκεντρώσου στο να αλλάξεις ΡΟΜ.

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε ΡΟΜ καθώς αυτή που φοράς είναι προφανώς παλιά κ δεν έχει καλη θερμική συμπεριφορά.

Σε συμβουλεύω κάποια έκδοση ΚΙΤΚΑΤ. Επίσης τσέκαρε ποιες εφαρμογές τρέχουν στο background, αλλα κυρίως επιγκεντρώσου στο να αλλάξεις ΡΟΜ.

 

Παλιά δεν είναι ρε συ, Infocus Maucat έχω, 4.4.2 είναι. :confused:

Εσύ δηλαδή τι θερμοκρασίες έχεις παρατηρήσει στο περίπου; Σε idle, όταν το χρησιμοποιείς, ή όταν παίζεις τίποτα ας πουμε... Για να δω ποιο είναι το "φυσιολογικό". Ή όποιος άλλος δώσει info, καλοδεχούμενο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Έχω την rom του Algorithm κι από τότε που βγήκε. Είναι πολύ καλή rom αλλά παρατήρησα ένα bug.

Καταρχήν η μπαταρία δεν κρατάει όυτε 5 ώρες. 4:45 περίπου. Πριν είχα την Rom του Jonzalvo 4.4.2 Lite που είχε

διάρκεια 6+ ώρες. Αλλά αυτό δεν με πειράζει ιδιαίτερα. Το φορτίζω λίγο πιο συχνά.

Αυτό που με απασχολεί πάρα πολύ είναι ότι όταν είμαι στο μετρό ή κάπου αλλού που δεν έχει σήμα για πάνω από 5 λεπτά, χάνεται τελείως το σήμα και επανέρχεται είτε με restart είτε κάνωντας στο τηλέφωνο το flight mode on και off.

Επίσης όσον αφορά το σήμα, στην αρχή παρατηρούσα ότι στο 3g μου εμφάνιζε 4 γραμμές 3g και μου άρεσε πολύ. Αλλά επειδή δουλεύω σε ένα κτίριο που έχει λίγο σήμα η Vodafone που έχω, είδα ότι μου δείχνει ΦΟΥΛ σήμα το κινητό αλλά δεν πιάνει καθόλου! Είναι δηλαδή πλασματικό. Αν με πάρουν τηλέφωνο φαίνεται κλειστό ή μη διαθέσιμο.

Με την rom του Jonzalvo είχα 1-2 γραμμές σήμα αλλά δούλευε κανονικά.

Σήμερα που είμαι δουλειά με τίποτα δεν μπορώ να το κάνω να μου στείλει ούτε ένα μήνυμα!

Δεν το συζητάμε για κλήση. Ούτε με σφαίρες!

Δεν ξέρω αν φτιάχνει κάπως όλο αυτό γιατί είναι μια εξαιρετική rom και την έχω φέρει στα μέτρα μου όπως ήθελα.

Αν δεν βρεθεί λύση για αυτό το ζήτημα όμως θα αναγκαστώ (αν και δεν το θέλω) να επιστρέψω στου Jonzalvo.

 

Δώστε μου τα φώτα σας.....

 

Χρόνια πολλά σε όλους

Δώσε ένα ling φίλε μου για την Jonzalvo 4.4.2 Lite να την δοκιμάσω και εγω

Link to comment
Share on other sites

Παλιά δεν είναι ρε συ, Infocus Maucat έχω, 4.4.2 είναι. :confused:

Εσύ δηλαδή τι θερμοκρασίες έχεις παρατηρήσει στο περίπου; Σε idle, όταν το χρησιμοποιείς, ή όταν παίζεις τίποτα ας πουμε... Για να δω ποιο είναι το "φυσιολογικό". Ή όποιος άλλος δώσει info, καλοδεχούμενο.

 

Στις παλιες ΡΟΜ ανεβαζα θερμοκρασια αλλα στις καινουργιες 4.2 κ 4.4.2 σχεδον καθολου η σε απαιτητικές καταστάσεις τα προβλεπόμενα δλδ νορμαλ θερμοκρασίες. Κανε αν δεν βαριεσαι ενα μπακαπ κ εναν κοπο να αλλαξεις ΡΟΜ μηπως κατι δεν πηγε καλα στην ΡΟΜ που εχεις (εχω την EMUI2.3 btw).

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να αποθηκεύσουμε σε sd με infocus καθώς τα modules του gravity box δεν λειτουργούν

Όσο και αν προσπάθησα δεν βρήκα άκρη και αυτός ηταν ο λογος που πήγα σε αλλη Ρομ...

Link to comment
Share on other sites

Όσο και αν προσπάθησα δεν βρήκα άκρη και αυτός ηταν ο λογος που πήγα σε αλλη Ρομ...

 

ψαξε τα modules ''kitkat sd card full access'' και για αρχεια παιχνιδιων κλπ το ''obb on sd''

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...