Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το πατάω με πάει στο install zip from /sdcard

και κάτω κάτω

E;can t moynt /external_sd

Δοκίμασε αλλη κάρτα μνήμης η φορμαρε αυτή στο pc σε fat32 και βάλε το αρχείο zip μέσα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Δοκίμασε αλλη κάρτα μνήμης η φορμαρε αυτή στο pc σε fat32 και βάλε το αρχείο zip μέσα...

αυτο κάνω τωρα και βλέπουμε

 

http://www.donofweb.com/how-to-solve-e-cant-mount-sd-card-error-of-external-sd-card-in-clockworkmod-cwm-recovery/

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μπα την κάτσαμε την βάρκα

Link to comment
Share on other sites

αυτο κάνω τωρα και βλέπουμε

 

http://www.donofweb.com/how-to-solve-e-cant-mount-sd-card-error-of-external-sd-card-in-clockworkmod-cwm-recovery/

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μπα την κάτσαμε την βάρκα

Υπάρχει περίπτωση να φταίει η sd card,δοκιμασε καμία αλλη...εγώ σχεδόν στα περισσότερα android που είχα εβαζα cwm recovery και δεν είχα παράπονο...

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους

Δώσε ένα ling φίλε μου για την Jonzalvo 4.4.2 Lite να την δοκιμάσω και εγω

 

Το link είναι εδώ :

http://www.movilesdualsim.com/tema/pureaosp-lite-kitkat-4-4-2-multilenguaje.79570/

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ένα έχω να πω. Επειδή δεν είμαι του πειραγματος και απλά θέλω να δουλεύει κομπλέ και φιλικά, θα έλεγα σε όσους έχουν μαμά ρομ να το ρουταρουν και να αλλάξουν με μια άλλη. Τότε θα καταλάβουν για το τι κινητό έχουν στα χέρια τους. Εκεί που είχα ξενερώσει, ξαφνικά νιώθω λές και έχω ναυαρχίδα στα χέρια μου.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Καινούργιο μέλος και εγώ. Διαωάζω εδω και μερικές μέρες για να δω τι παίζει με τις custom rom. Είμαι ικανοποιημένος με την αυθεντικη προς το παρών. Το μόνο πρόβλημα που συνάντησα είναι το bluetooth. Τα υπόλοιπα είναι λίγο πολύ γνωστά (με τα μηνύματα τραπεζών κλπ κλπ). Προσπαθώ να το συνδέσω μέσω bluetooth με τον υπολογιστή αλλά ο υπολογιστής ζητάει driver για το coolpad... Καμιά ιδέα; (windows 7)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, παιδάκια!!

 

Δοκίμασα να βάλω # μπροστά από την αντίστοιχη σειρά που ασχολείται με το 290 και το 320 (είχε προταθεί και στο αντίστοιχο θέμα του λογισμικού του Maucat 31.12 στο Modaco), όπως μας πρότεινε ο φίλος Azuli, αλλά δεν είχα αποτελέσματα! Ναι μεν επανήλθαν τα εικονίδια στο φυσικό τους μέγεθος μετά από το reboot, αλλά και πάλι δε μου έτρεξε το Marine Traffic!! Μάλιστα, στο Modaco αναφέρουν ότι υπάρχουν και άλλες εφαρμογές που κρασάρουν, όπως ο Dolphin!! Εγώ δεν έχω εντοπίσει τέτοιο πρόβλημα σε άλλες εφαρμογές που χρησιμοποιώ!!

 

Εγώ ένα έχω να πω. Επειδή δεν είμαι του πειραγματος και απλά θέλω να δουλεύει κομπλέ και φιλικά, θα έλεγα σε όσους έχουν μαμά ρομ να το ρουταρουν και να αλλάξουν με μια άλλη. Τότε θα καταλάβουν για το τι κινητό έχουν στα χέρια τους. Εκεί που είχα ξενερώσει, ξαφνικά νιώθω λές και έχω ναυαρχίδα στα χέρια μου.

 

Ισχύει, φίλε μου! Μετά από ενάμιση μήνα με τη Laek v4 repack, λίγο πριν τα Χριστούγεννα παρέλαβα ένα νέο Coolpad που είχα παραγγείλει για την κοπέλα μου!! Εξαιρετικό λογισμικό σαν ομορφιά, αλλά μέσα σε πέντε λεπτά μου είχε σπάσει τα νεύρα με τις παραξενιές του, με τα κινέζικα και με την καθυστέρηση που είχε στα μενού!! Custom ROM δαγκωτό! Και να σημειώσω ότι δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με το σπορ πιο πριν! Είχα ένα Sony Xperia Ray και ούτε root δεν του είχα κάνει!! Τώρα του έχω περάσει τη ROM του Maucat που ανέφερα πιο πάνω και είμαι κομπλέ!

 

Επίσης για τα παιδιά που φοράνε κάποια AOSP ROM και έχουν ξενερώσει με το περιβάλλον της και ότι δεν είναι όμορφο κτλ, δοκιμάστε να αλλάξετε launcher!! Θα νομίζετε ότι έχετε άλλο λογισμικό, ενώ θα έχετε την ταχύτητα και την παραμετροποίηση της AOSP! Θα πρότεινα Nova Launcher, τον οποίο τον χρησιμοποίησα αρκετά, αλλά τελικά με κέρδισε ο Apex Launcher! Αυτά! Καλά να περάσετε το ΣουΚού σας!!

Έλα, μωρή Coolpadάρααααα!!!
Link to comment
Share on other sites

παιδια με ποιες ρομ δεν χανουμε το mac address μας?

 

Σχεδόν ολες το αλλάζουν. Καταρχήν οπωσδήποτε για λόγους έκτακτης ανάγκης πρέπει να έχεις σε backup με mtk droid tools όλο το image και τα partitions του κινητού όπως ήρθε από το εργοστάσιο. Τα κινητά με επεξεργαστές mediatek έχουν διάφορα κρυφά partitions ζωτικής σημασίας για την επαναφορά του κινητού σε περίπτωση που γίνει κάτι καταστροφικό.

 

Απλή λύση: Το macadress σου πάντα είναι το αρχειο: data/nvram/APCFG/APRDEB/WIFI. Οπότε αφού βάλεις νέα ρόμ αντιγράφεις εκεί το original WIFI αρχείο της macaddress ΜΕ ΣΩΣΤΑ permissions. Θα σου πρότεινα να αντιγράψεις στη sd ΟΛΟ φάκελλο /nvram καθώς περιέχει πολλά χρήσιμα αρχεία: Bluetooth macaddress, IMEI, low level Audio Settings κτλ.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Οκ εγώ δεν έχω κρατήσει backup αν περάσω την μαμά Ρομ θα επανέλθει με τα σωστα στοιχεία;;;;; ρωταω γιατί έχω 2 f1 με ρην ίδια Ρομ και όταν μπενω στο νετ έχουν την ίδια Mac address
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν θα επανέλθει αλλά μη σε νοιάζει γιατί ούτε εγώ ξέρω ποια είχα. Η macaddress δεν βρίσκεται μέσα στη ρομ αλλά σε κρυφό partition μέσα στο κινητό. Ξέρεις να δουλεύεις το root explorer? Είναι υπόθεση ενός λεπτού να αλλάξεις το αρχείο WIFI.
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια και καλη χρονια...εχω εδω και 3 μηνες το κινητο και ειναι απιστευτο. Κανενα παραπονο. Τωρα θελω να βαλω custom rom και δεν ξερω ποια...αν μπορει καποιος αν προτινει καποια που δεν εχει προβληματα...το εχω κανει root με το vroot!
Link to comment
Share on other sites

λοιπον, δοκιμασα κανα 2-3 ακομα ρομ και ξαναγυρισα στου algo.

ηθελα μονο να ρωτησω υπαρχει η ρομ της lenovo οπως η vibeui2.0 με ελληνικα? θα ηθελα να την ψαξω περισσοτερο γιατι μ'αρεσει το περιβαλον της,

απο σημα παντως ηταν χαλια! και ειχε πολυ κινεζια..

απο την αλλη οι aosp του mau ειναι πανω-κατω ιδιες και επισης δεν εχουν καλο σημα,

καμια αλλη κιανουργια να δοκιμασουμε?

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Ως καταλαβαίνω δηλαδή,οι καλύτερες rom είναι η miui v5(με τα θεματάκια της στην κάμερα)και η infocus?Επίσης και του algorithm.Ποια να βάλουμε να βρούμε την υγειά μας?Μας έχει σκάσει αυτό το μηχανάκι....Δεν τραβάει καθόλου με μαμίσια και ota updates για τα bugs??ας είναι και αγγλοκινέζικα,δεν μας πειράζει.Απλά από ένα σημείο και μετά κάνεις και το δικηγόρο του...γνωστού,και αναρωτιέσαι πως είναι δυνατόν να είναι τόσο φθηνό με τέτοια specs....και να τα προβλήματα Edited by nikos8k
ορθογραφια
Link to comment
Share on other sites

Μια λίγο χαζή ερώτηση,αλλά με διπλό ταπ-ταπ στην οθόνη μπορεί να ανοίξει ή θέλει από το home button?

Νομιζω οτι έχει εφαρμογές στο playstore

Link to comment
Share on other sites

Ισως λιγο οφφ τοπικ,

 

Επειδή αγόρασα τα pistons, τολμω να πω οτι τα beats audio παιζουν καλύτερα στο δικο μας τηλεφωνο.

Και εννοώ ότι με τα dr. Dre ακουω περισσότερους ηχους, πράγμα που σημαίνει οτι κσλυπτουν και αποδίδουν μεγαλύτερο φασμα συχνοτητων και κουραζουν λιγότερο το αυτί...

Ρυθμιστηκαν πολυ πιο εύκολα με viper (αν και προρυθμισμενα) απο οτι τα pistons..

 

Ετσι νομιζω...

Δοκιμασμένα με house-dance μουσική σε streaming (EDM 2015)με την εφαρμογη spotify

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι έχει εφαρμογές στο playstore

Διαβασα σε παλιότερο post τελικά,το κινητό μας δεν υποστηρίζει air gestures και διπλό ταπ-ταπ για άνοιγμα οθόνης....

 

Ξαναρωτάω,μαμίσια rom,αγγλοκινεζιά,με οταupdates δεν θα μας της κανει την....δουλειά?Νόμιζα η coolpad προσέφερε support στους πελάτες της,σε ενα τόσο διαδεδομένο κινητό κιόλας.....

Edited by nikos8k
τυπογραφικό λαθος
Link to comment
Share on other sites

Διαβασα σε παλιότερο post τελικά,το κινητό μας δεν υποστηρίζει air gestures και διπλό ταπ-ταπ για άνοιγμα οθόνης....

 

Ξαναρωτάω,μαμίσια rom,αγγλοκινεζιά,με οταupdates δεν θα μας της κανει την....δουλειά?Νόμιζα η coolpad προσέφερε support στους πελάτες της,σε ενα τόσο διαδεδομένο κινητό κιόλας.....

Tap tap app την δοκιμασα και δουλεύει,φιλέ μου δεν ξέρω τη σκοπό έχει η coolpad (σε θέμα υποστήριξης) πάντως εγώ βλέπω πως εδώ και σε δυο ακόμα ξένα φόρουμ υπάρχει όρεξη για δουλεια και αυτός ηταν ο λογος που το προτιμησα σαν συσκευή απο το umi zero.

Link to comment
Share on other sites

Ισως λιγο οφφ τοπικ,

 

Επειδή αγόρασα τα pistons, τολμω να πω οτι τα beats audio παιζουν καλύτερα στο δικο μας τηλεφωνο.

Και εννοώ ότι με τα dr. Dre ακουω περισσότερους ηχους, πράγμα που σημαίνει οτι κσλυπτουν και αποδίδουν μεγαλύτερο φασμα συχνοτητων και κουραζουν λιγότερο το αυτί...

Ρυθμιστηκαν πολυ πιο εύκολα με viper (αν και προρυθμισμενα) απο οτι τα pistons..

 

Ετσι νομιζω...

Δοκιμασμένα με house-dance μουσική σε streaming (EDM 2015)με την εφαρμογη spotify

 

Είχα αναφέρει κι εγώ ότι δεν τρελάθηκα με τα Pistons αλλά έπεσαν να με φάνε. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια περισσευει σε κανεναν κανα δευτερο microsd card reader να το αγορασω απο αυτον να κανω την δουλεια μου?Κατα προτιμησει ραντεβου κεντρο Αθηνα..διοτι αν περιμενω απο eshop.gr ποτε θα το στειλει φεγκε μου και γλυστρισε,,ειναι κριμα να εχω το κινητο τοσεs μερεs να θελω να το custoμιασω και να μην μπορω ακομα διοτι δεν εχω microsd cardreader και ενα sd adapter που βρηκα δεν μου παιζει..οποιοs καλοs ανθρωποs θελει να εξυπηρετηση αs μου στελει ενα Pm..περιττο να πω με αντικαταβολη εκανα παραγγελεια στο e-shop αλλα μια που θα με ενοχλησουνε και μια που θα τουs πω ακυρο..ουτε τηλεφωνα σηκωνανε..ουτε σε mail απαντησανε..αντε γεια αλλα Τσουκαλαs!

 

Απο Fasttech να παραγγελνα καποιο απο αυτα που εχει ηδη θα το ειχανε κανει shipped..Ελλαs το μεγαλειο σου,,

 

http://www.e-shop.gr/kingston-fcr-mrg2-micro-sd-reader-gen-2-p-PER.553994

Edited by Christos_Tz
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...