Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1. φαντάζομαι εννοείς δολάρια

2. ναι

3. δεν μπορώ να πω ότι έχεις και άδικο! αλλά κάνε μια προσπάθεια!

4. ναι υπάρχουν "θεματάκια που λύνονται με μοντιες", αλλά δεν είναι και τόσο σοβαρά τα πράγματα

5. καλύτερα πάρε του άλλο κινητό, αλλά μη με ρωτάς ποιο!

 

1 Βγαίνει 151 ευρώ στο paypal μαζί με 2 ζελατίνες που θέλει έχτρα (2.40) και τα ακουστικά που δίνει το to2c (5.40)

4. Άμα τα θεματάκια δεν είναι τόσο σοβαρά δεν υπάρχει λόγος να το πειράξω

5 Τόσο χάλια είναι η μαμά 4,2? Δεν έχει official ota update η coolpad τουλάχιστον να του περάσω μια πιο καινούργια έκδοση?

Επίσης στο θέμα διαχείριση ενέργειας η 4,2 έχει τεράστια διαφορά με τις custom rom? Βγάζει τουλάχιστον 4 ώρες οθόνης?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Χρόνια πολλά σε όλους! Χάθηκα γιατί σας ετοίμασα Ρομ φιλοι....

 

Μόλις βρω WiFi σας την κανω upload. Βασισμένη στην πιο bugless mlais την 1014 της οποίας της πέταξα τα μάτια έξω. Η 1028 με τον καιρό βγάζει προβλήματα.

 

Αναμενετε όλα τα φρεσκοτερα google καλουδια μαζι με google now launcher, πληκτρολόγιο google aosp lock screen και ξηλωμενα όλα τα κινέζο app services κτλ...

 

περιμενουμε ολοι αγωνιωδως....την ψιλιαστηκα οτι κατι ετοιμαζες..

την 1028 παντως μετα απο μια βδομαδα δεν εβγαλε κατι ιδιαιτερο..

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσον αφορά το γνωστό οδηγό για φλασαρίσματα...

 

Είναι απόλυτα ασφαλές να κάνουμε τα format /cache, format /data και format /system; Όλοι εσείς τα κάνετε;

Ρωτάω γιατί σε άλλο κινητό που είχα με τον αντίστοιχο οδηγό που υπήρχε, έγραφε να κάνουμε μόνο τα wipes. Κι έτσι είχα αλλάξει ROM.

Link to comment
Share on other sites

τι φασης..?

 

Force close στα καλά καλούμενα σε πολλές εφαρμογές-δεν δουλεύουν τα νέα gapps - μετα απο format cache και dalvik cache θέλει 5-6 restart να ξεκολλήσει και το xposed παρεκτρέπεται.

 

Μετα από ενδελεχή έλεγχο διαπίστωσα οτι εχουν κάνει μύλο τα frameworks permissions libs καθώς και διάφορα αλλά κινέζο σουρεαλιστικά. Δεν άξιζε η δουλειά. Οχετός.

 

Η 1014 ειναι πολύ σταθερότερη βαση και μετα το καθάρισμα αλλαγή launcher και αλλαγή τού σύμπαντος γενικότερα, ξανά γράψιμο updater script και build.prop όλα δουλεύουν πολύ καλά. Την παρακολουθώ συνεχώς με το catlog και δεν βλέπω κάτι κακό.

 

Αναλυτική περιγραφή του τι έκανα όταν την ανεβασω. Είναι πολύ πράμα.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

...Τόσο χάλια είναι η μαμά 4,2? Δεν έχει official ota update η coolpad τουλάχιστον να του περάσω μια πιο καινούργια έκδοση

Έχει θέμα με τα μηνύματα από 4ψήφια - 5ψήφια, δεν έχει ΟΤΑ update γιατί και αυτή στην ουσία είναι custom και από την "μαμά" δεν έχει ελληνικά.

Για περισσότερα θα χρειαστεί να διαβάσεις (κανε αναζήτηση μέσα στο θέμα)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσον αφορά το γνωστό οδηγό για φλασαρίσματα...

 

Είναι απόλυτα ασφαλές να κάνουμε τα format /cache, format /data και format /system; Όλοι εσείς τα κάνετε;

Ρωτάω γιατί σε άλλο κινητό που είχα με τον αντίστοιχο οδηγό που υπήρχε, έγραφε να κάνουμε μόνο τα wipes. Κι έτσι είχα αλλάξει ROM.

 

ειναι απαραιτητο καθως κ format sd απο το pc

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα...πριν μερικες μέρες παρελαβα και εγω το κινητο και το πρωτο πραγμα που εκανα ηταν να περασω την infocus,σε γενικες γραμμες ειμαι πολυ ευχαριστημενος...
Link to comment
Share on other sites

Την Γκινια Μου Μεσα Χροννιαρεs Μερεs..Κολλημενο(ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ),,λογω Αργιων(ΣΚ)..κτλ...Υμαρτον.............. Edited by Christos_Tz
Link to comment
Share on other sites

Force close στα καλά καλούμενα σε πολλές εφαρμογές...

το επιβεβαιώνω και εγώ. ήταν ο κύριος λόγος που είχα αφήσει την 1028

Link to comment
Share on other sites

Force close στα καλά καλούμενα σε πολλές εφαρμογές-δεν δουλεύουν τα νέα gapps - μετα απο format cache και dalvik cache θέλει 5-6 restart να ξεκολλήσει και το xposed παρεκτρέπεται.

 

Μετα από ενδελεχή έλεγχο διαπίστωσα οτι εχουν κάνει μύλο τα frameworks permissions libs καθώς και διάφορα αλλά κινέζο σουρεαλιστικά. Δεν άξιζε η δουλειά. Οχετός.

 

Η 1014 ειναι πολύ σταθερότερη βαση και μετα το καθάρισμα αλλαγή launcher και αλλαγή τού σύμπαντος γενικότερα, ξανά γράψιμο updater script και build.prop όλα δουλεύουν πολύ καλά. Την παρακολουθώ συνεχώς με το catlog και δεν βλέπω κάτι κακό.

 

Αναλυτική περιγραφή του τι έκανα όταν την ανεβασω. Είναι πολύ πράμα.

Εγώ φοράω 1028 κοντά 2 μήνες τώρα και δεν έχω δει τα bugs αυτά, ειδικά τα force close ενώ το gravity box δουλεύει υποδειγματικά, και επειδή την έφερα στα μέτρα μου με notification led κλπ γενικά δεν θα άλλαζα εκτός αν έβγαινε κάτι πολύ καλό. Πάντως με ψήνει πολύ να δοκιμάσω την δουλειά σου, ειδικά αν έχει ενσωματωμένα αυτά τα fixes.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους! Χάθηκα γιατί σας ετοίμασα Ρομ φιλοι....

 

Μόλις βρω WiFi σας την κανω upload. Βασισμένη στην πιο bugless mlais την 1014 της οποίας της πέταξα τα μάτια έξω. Η 1028 με τον καιρό βγάζει προβλήματα.

 

Αναμενετε όλα τα φρεσκοτερα google καλουδια μαζι με google now launcher, πληκτρολόγιο google aosp lock screen και ξηλωμενα όλα τα κινέζο app services κτλ...

 

φιλε θα προλαβεις σημερα;;ψαχνομαι για αλλαγη rom. και ειμαι σιγουρος οτι θα εχεις κανει πολλη καλη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

kαλησπερα και χρονια πολλα σε ολους τους φιλους μου!!!

πεστε μου λιγο παω να το συνδεσω με το pc μου με καλωδιο κοι δεν συνδεεται και μου βγαζει προβλημα συνδεσης με την MTP ???

TI ΠΑΙΖΕΙ ΠΑΙΔΙΑ??

κανω επιδυωρθωση προβληματος αλλα δεν μπορει και δεν βρισκει ΜΑΛΛΟΝ το αντοιστιχο προβλημα να το διορθωση!!!

Link to comment
Share on other sites

το επιβεβαιώνω και εγώ. ήταν ο κύριος λόγος που είχα αφήσει την 1028

Χωρίς να είμαι ειδικός πιστεύω πως τα περισσότερα από αυτά τα bugs προκύπτουν μετά από επιθετική "αποκινεζοποίηση" της rom. Κάποιο service που σβηνεις στην αρχή και φαίνεται αθώο, στο μέλλον δημιουργεί πρόβλημα. Ούτως ή άλλως όμως θα δοκιμάσουμε τη rom του algorithm, είναι και εθνικό το ζήτημα, πηξαμε σε Κινέζους - Ρώσους - Ισπανούς! :p

Link to comment
Share on other sites

kαλησπερα και χρονια πολλα σε ολους τους φιλους μου!!!

πεστε μου λιγο παω να το συνδεσω με το pc μου με καλωδιο κοι δεν συνδεεται και μου βγαζει προβλημα συνδεσης με την MTP ???

TI ΠΑΙΖΕΙ ΠΑΙΔΙΑ??

κανω επιδυωρθωση προβληματος αλλα δεν μπορει και δεν βρισκει ΜΑΛΛΟΝ το αντοιστιχο προβλημα να το διορθωση!!!

 

εχεις βαλει drivers στο pc?

εχεις ενεργοποιησει τον εντοπισμο σφαλματων usb στο κινητο?

enjoy your life...:p
Link to comment
Share on other sites

φιλε θα προλαβεις σημερα;;ψαχνομαι για αλλαγη rom. και ειμαι σιγουρος οτι θα εχεις κανει πολλη καλη δουλεια.

 

Φίλε θα μαι σπίτι μετα τις 2200 λόγω χρονιαρας μέρας συγγενών κτλ.

 

Επιπλέον θα ήθελα να πω ότι όποιος έχει Ρομ που δουλεύει ΔΕΝ αλλάζει για κανένα λογο. Τα coolpad f1 είναι όλα διαφορετικά μεταξύ τους με περίεργες αυτόνομες κουλαμαρες :lol:

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

1 Βγαίνει 151 ευρώ στο paypal μαζί με 2 ζελατίνες που θέλει έχτρα (2.40) και τα ακουστικά που δίνει το to2c (5.40)

4. Άμα τα θεματάκια δεν είναι τόσο σοβαρά δεν υπάρχει λόγος να το πειράξω

5 Τόσο χάλια είναι η μαμά 4,2? Δεν έχει official ota update η coolpad τουλάχιστον να του περάσω μια πιο καινούργια έκδοση?

Επίσης στο θέμα διαχείριση ενέργειας η 4,2 έχει τεράστια διαφορά με τις custom rom? Βγάζει τουλάχιστον 4 ώρες οθόνης?

 

Μην τα πάρεις τα ακουστικά. Στη πρώτη βδομάδα χάλασε το ένα ακουστικό και τώρα δεν πατάει το κουμπί απάντησης.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε θα μαι σπίτι μετα τις 2200 λόγω χρονιαρας μέρας συγγενών κτλ.

 

Επιπλέον θα ήθελα να πω ότι όποιος έχει Ρομ που δουλεύει ΔΕΝ αλλάζει για κανένα λογο. Τα coolpad f1 είναι όλα διαφορετικά μεταξύ τους με περίεργες αυτόνομες κουλαμαρες :lol:

 

χρονια πολλα φιλε.αμα προλαβεις σημερα το βραδυ καλος, αλλιως αυριο.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα τελικά την Micromax_A310_031_decrappified αλλά ή δεν έκατσε καλά ή απλά δεν μου αρέσει (έχω θέμα στο σήμα, στα δεδομένα και κάτι άλλα ψιλά, γενικά το τηλέφωνο δεν τρέχει όπως πριν). Anyway, υπάρχει κάποια rom που αξίζει να δοκιμάσω, δεν έχω το χρόνο να ψάχνω και να τεστάρω, λίγο που κοίταξα βρήκα αμέτρητες...

Και κάτι ακόμα, αφού έχω πλέον CWM, μπορώ πλέον να περνάω άφοβα νέες rom από zip αρχείο ή πρέπει να προσέχω κάτι ακόμα? (πχ εκδοση android 4.2 ή 4.4).

Thanks.

Lenovo Vibe rom 2.0 ui.

Την έχω πάνω 1,5 μήνα και πραγματικά με έχει κερδίσει. Έπαψα πλέον τις αλλαγές των ρομ. Για μένα είναι εξαιρετική..

http://www.mediafire.com/download/tffjbj893eud469/Fix_VIBE+UI2.0-8297W.20141104.by+fefe.zip

Edited by focusinos
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, στο devicespecs γραφει πως το κινητο δεν εχει Accelerometer. Αλλα τρεχοντας το Antutu βγαζει στα info οτι εχει. Και ετρεξα και accelerometer apk και λειτουργει κανονικα. Ισχυει οποτε οτι εχει, σωστα?
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Τα capacitive buttons δε μου φωτίζουν (είμαι με AOSP 4.4.2 laek v3)

Δεν έχω gravity, αλλά και όταν είχα, το always active, δεν τα ενεργοποίησε.

Έχω περάσει και maucat και πάλι τα ίδια.

 

Προφανώς θα είναι καμμένα ή υπάρχει περίπτωση να είναι πρόβλημα λογισμικού;

Link to comment
Share on other sites

Lenovo Vibe rom 2.0 ui.

Την έχω πάνω 1,5 μήνα και πραγματικά με έχει κερδίσει. Έπαψα πλέον τις αλλαγές των ρομ. Για μένα είναι εξαιρετική..

http://www.mediafire.com/download/tffjbj893eud469/Fix_VIBE+UI2.0-8297W.20141104.by+fefe.zip

 

Έχει ελληνικά;

Link to comment
Share on other sites

Τα capacitive buttons δε μου φωτίζουν (είμαι με AOSP 4.4.2 laek v3)

Δεν έχω gravity, αλλά και όταν είχα, το always active, δεν τα ενεργοποίησε.

Έχω περάσει και maucat και πάλι τα ίδια.

 

Προφανώς θα είναι καμμένα ή υπάρχει περίπτωση να είναι πρόβλημα λογισμικού;

 

Σε εμένα με την maucat παραμένουν αναμμένα όσο είναι και η οθόνη, χωρίς καμία ρύθμιση.

Link to comment
Share on other sites

εχεις βαλει drivers στο pc?

εχεις ενεργοποιησει τον εντοπισμο σφαλματων usb στο κινητο?

μπορεις σε παρακαλω και για τα δυο που μου αναφερες να μου δωσεις παραδειγματα και εαν ειναι δυνατον τι ακριβως θα κανω!!σε ευχαριστω πολυ και χρονια πολλα!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια προβλημα...ενω στο δικο μου coolpad εχω την cwm και ολα πανε ρολοι, στης γυναικας που μολις τωρα περασα το ιδιο λογισμικο με εμενα (laek v4 με κερνελ v3) δεν περνιεται η cwm..η twrp μπαινει κανονικα.ομως εγω θελω την cwm.το mobile uncle λεει οτι την περασε αλλα οταν προσπαθω να μπω σε recovery εκτελει απλο reboot

 

Πρέπει να βάλεις την CWM 6.0.5.0, όχι την 6.0.3.0.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...