Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Δεν κανει αυτος,περνα τον es file explorer και δωσε δικαιωματα root.

Eδω----->

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.estrongs.android.pop

 

Ωραια ποια ακριβως επιλογη ειναι στις ρυθμισεις;;;

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Σωστό notification led και χρώματα

 

Προϋποθέτει να είμαστε root.

 

1) Κατεβάζουμε και ξεζιπάρουμε αυτό το αρχείο: https://copy.com/46Z4ZKISKXMuOPQW

2) Με κάποιο καλό file manager(πχ es file explorer) και αφού δώσουμε δικαιώματα root παίρνουμε το αρχείο lights.default.so που ξεζιπάραμε και το κάνουμε copy.

3) Πάμε στο /system/lib/hw/ και βρίσκουμε το υπάρχον αρχείο lights.default.so και το μετονομάζουμε(πχ σε lights.default.so.bak)

4) Κάνουμε επικόλληση το αρχείο που είχαμε κάνει αντιγραφή πριν.

5) Πατάμε στις ιδιότητες και βάζουμε δικαιώματα -rw-r--r-- (αυτό σημαίνει owner ανάγνωση και εγγραφή, ομάδα μόνο ανάγνωση, άλλο μόνο ανάγνωση).

 

Αυτό ήταν. Πλέον μπορείτε από κατάλληλα προγράμματα να ορίσετε ότι χρώμα θέλετε σε notification.

 

Extra info

 

Τα χρώματα και οι κωδικοί τους είναι:

#ffff0000 κόκκινο

#ff00ff00 πράσινο

#ff0000ff μπλε

#ffffffff άσπρο

#ffffff00 κίτρινο

#ffff00ff μωβ

#ff00ffff γαλάζιο

 

Αν στο πρόγραμμα που έχετε έχει τα χρώματα με 6 χαρακτήρες(δεν ξέρω μην υπάρχει και κάποιο τέτοιο), απλά αγνοείτε τα 2 πρώτα f, πχ το πράσινο είναι #00ff00.

 

EDIT: Κάθε φορά που κάνουμε αλλαγές στο σύστημα καλό είναι να έχουμε κρατήσει nandroid backup πρώτα, ώστε αν κάτι δεν πάει καλά να το επαναφέρουμε το κινητό εύκολα στην προηγούμενη κατάσταση.

 

EDIT 2: Επειδή υπάρχει φίλτρο για το url που κάνει host το αρχείο, το έβαλα στο cloud μου. Πιστεύω το link θα δουλεύει.

 

Επιτελους δουλευουν ολα τα χρωματα.εισαι αρχηγος!!

Σε laek 4.4.2 v4 kernel v3

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το δοκιμασα σε a310,δουλευουν μονο κοκκινο,πρασινο και κιτρινο τα αλλα οχι.Δεν χρειαζεται adb γινεται πολυ πιο ευκολα με αντικατασταση του αρχειου με root explorer (και αλλαγη permissions βεβαια)

Τα δοκιμασα με την εφαρμογη led blinker pro,δεν ξερω αν με αλλη εφαρμογη εχει διαφορετικα αποτελεσματα

 

edit:και με light flow το ιδιο

 

Τα δοκίμασα και εγώ τα χρώματα με το XLED στην nexus rom και δεν δουλεύει το μπλε και τα χρώματα που το περιέχουν, το ίδιο με εσένα. Υπάρχει περίπτωση να κάναμε κάποιο λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τη nexus εχω. Αλλά δε βρίσκω την επιλογή για το -rw-xa-mh χαχαχα. Σε ποια καρτελα ειναι στον es explorer???
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Κράτα πατημένο το εικονίδιο του αρχείου και από τις τελίτσες που θα βγάλει κάτω δεξιά πάτα ιδιότητες.
Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δεν έχει τα «καπάκια» στις τρύπες.

 

Κοίτα να δεις που βγήκε "λαβράκι". Εγώ από το Vickmall το πήρα αλλά η θήκη που μου έδωσαν δεν έχει τα "καπάκια" που έχει η δική σου.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα από es file explorer και ιδιότητες είναι πιο εύκολο γενικά πιστεύω, γιατί το γραφικό περιβάλλον θυμίζει τις ιδιότητες των αρχείων στα windows(που πιστεύω όλοι είναι λίγο εξοικειομένοι).

 

Πρέπει να έχετε δώσει δικαιώματα root στον ES πάντως. Αυτό και από το supersu ή kinguser ή ότι έχετε, και κάνοντας κι αυτό(νομίζω default είναι έτσι, αλλά τσεκάρετέ το).

 

Μετά βρίσκετε το αρχείο, κρατάτε πατημένο το δάχτυλο πάνω του για να το διαλέξετε(να είναι τικαρισμένο το κουτάκι δεξιά που θα βγει) και πάτε από τις τελίτσες ιδιότητες. Εκεί στις άδειες πατάτε αλλαγή και κάνετε ότι έγραψα στο προηγούμενο ποστ για να βγει το -rw-r--r-- που θέλετε.

 

Οι γνώστες μπορούν από terminal με ένα chmod 644 να τελειώνουν πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παίδες.... μια βοήθεια... Θα αλλάξω ρομ μετα απο ενα προβλημα που αντιμετώπισα με την μαμισια... ποιά ρομ είναι σταθερη χωρις προβλήματα? ποιά προτείνετε να βάλω?
Link to comment
Share on other sites

Βαλε laek v4 kernel 3 αν θες οπωσδήποτε ελληνικά. Αλλιώς βάλε την Micromax decrappified.

 

----- προσθήκη μηνύματος 101 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επιτελους δουλευουν ολα τα χρωματα.εισαι αρχηγος!!

Σε laek 4.4.2 v4 kernel v3

 

Ίδια ρομ και γω. Τα led δουλεύουνε άψογα μετά το fix!

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Διαφορά απο αυτην που εχω (decrappified) δεν ειδα. Οπότε την εστειλσ, καθώς κραταω ναντροιντ.

 

δοκιμασες το αρχειο για τα led στην a310 αν σου δουλευει εσενα?Επισης απο gps πως εισαι στην a310?

 

----- προσθήκη μηνύματος 73 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τον Root Explorer εχω που υπαρχει στανταρ σε πολλες ROM. Δε βλεπω τετοια επιλογη παντως :wacko:

 

επιλογη "permissions''

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Όσοι έχετε "καλύτερο μάτι" και καλύτερες γνώσεις πάνω στην φωτογραφία ποιά έκδοση lenovo camera να βάλω; ή καλύτερη είναι η a better camera; χωρίς να αλλάξω rom, είμαι με την 015 όπως ήρθε το κινητο. Με την lenovo που έβαλα, την 3.5.6, είδα μια διαφορά σε σχέση με την stock camera και επίσης είδα και διαφορά στο μέγεθος του αρχείου. Απλά ρωτάω μέσα στις τόσες εκδόσεις που έχει αν κάποια "κάθεται" καλύτερα στο κινητό μας να την αλλάξω.

 

Επίσης για sms έχω βάλει το go sms pro το textra δεν μου άρεσε πολυ. Εχετε ανακαλύψει κάποια άλλη εφαρμογή sms που να δουλεύει σωστά σε δίκαρτο;

 

Αυτή η κινεζία πάντως το power saver μετα απο επανεκίνηση της συσκευής ήταν σαν να μου πάγωνε το go sms και δεν μου ερχόντουσαν μηνύματα μεχρι που το πάγωσα με το titanium και αυτό και την stock εφαρμογή μηνυμάτων και πλέον δουλεύουν σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Στο Titanium θα πας στα Αντίγραφα Ασφαλείας / Επαναφορά, βρίσκεις την εφαρμογή Μηνύματα και την "Παγώνεις" (έχει κουμπί) μετά βάζεις μια εφαρμογή sms από τον γοόγλη (Gosms, textra sms κτλ.) και είσαι έτοιμος...
Η τα βήματα είναι λάθος η είμαι πολύ γκάου φαίνεται...Από Ρυθμίσεις/Αντίγραφα ασφαλείας και επαναφορά/ έχει μόνο 2 check box . Ήταν μη επιλεγμένα και τα έκανα επιλεγμένα...Τώρα Titanium και βρίσκεις την εφαρμογή Μηνύματα και την "Παγώνεις" (έχει κουμπί) δεν βλέπω...Εννοείς ότι είναι κάποια εφαρμογή που πρέπει να βάλω; Μάλλον θέλω διάβασμα

............................Χμμμ Όντως είναι εφαρμογή. Θα τα μάθω που θα πάει... ΔΕΝ σας προλαβαίνω δω μέσα...

Φανταστείτε είχα "κινητό" από το 1978 VHF Icom με DTMF πληκτρολόγιο και στο σπίτι Repeater με DTMF decoder και σύνδεση με το τηλέφωνο...

Τώρα γιατί δεν τα πάω τόσο καλά με δαύτα δεν με καταλαβαίνω....

Edited by Asterix_GR
Link to comment
Share on other sites

Η τα βήματα είναι λάθος η είμαι πολύ γκάου φαίνεται...Από Ρυθμίσεις/Αντίγραφα ασφαλείας και επαναφορά/ έχει μόνο 2 check box . Ήταν μη επιλεγμένα και τα έκανα επιλεγμένα...Τώρα Titanium και βρίσκεις την εφαρμογή Μηνύματα και την "Παγώνεις" (έχει κουμπί) δεν βλέπω...Εννοείς ότι είναι κάποια εφαρμογή που πρέπει να βάλω;

Μάλλον θέλω διάβασμα

 

Πρέπει να έχεις την έκδοση "Pro" για να το κάνεις.

Δικό μου λάθος που δεν το ανέφερα, γκοόγκλαρέ το θα το βρεις

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Όσοι έχετε "καλύτερο μάτι" και καλύτερες γνώσεις πάνω στην φωτογραφία ποιά έκδοση lenovo camera να βάλω; ή καλύτερη είναι η a better camera; χωρίς να αλλάξω rom, είμαι με την 015 όπως ήρθε το κινητο. Με την lenovo που έβαλα, την 3.5.6, είδα μια διαφορά σε σχέση με την stock camera και επίσης είδα και διαφορά στο μέγεθος του αρχείου. Απλά ρωτάω μέσα στις τόσες εκδόσεις που έχει αν κάποια "κάθεται" καλύτερα στο κινητό μας να την αλλάξω.

 

Επίσης για sms έχω βάλει το go sms pro το textra δεν μου άρεσε πολυ. Εχετε ανακαλύψει κάποια άλλη εφαρμογή sms που να δουλεύει σωστά σε δίκαρτο;

 

Αυτή η κινεζία πάντως το power saver μετα απο επανεκίνηση της συσκευής ήταν σαν να μου πάγωνε το go sms και δεν μου ερχόντουσαν μηνύματα μεχρι που το πάγωσα με το titanium και αυτό και την stock εφαρμογή μηνυμάτων και πλέον δουλεύουν σωστά.

Όσο και να προσπαθείς, ποιότητα δεν θα δεις με jellybean. Κάνε update σε κιτκατ(όποια rom και να βάλεις δεν έχει σημασία) να δεις πραγματικά τις δυνατότητες της κάμερας του κινητού. Η διαφορά είναι πραγματικά η μέρα με τη νύχτα.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις να πρωτινεις κανε dialer που να ιποστιριζει δυο sim;

 

Παιδιά καλήμερα sos!!!! Έγινε πατάτα διέγραψα τον μαμισιο dialer για να βάλω άλλο μηπος λυθεί το θέμα με την δεύτερη κάρτα στη unicom και τώρα δεν μπορώ να πάρω τηλέφωνο και φυσικά ούτε να με παρουν. Τι κάνουμε τώρα;;

Link to comment
Share on other sites

βαλε αυτον

PP - Τηλεφωνητής και επαφές

https://play.google.com/store/apps/details?id=pixelrush.xphonefree&hl=el

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν κάνει τίποτα ότι εφαρμογή έχω βάλει με πετάει εκτός και κλείνει η εφαρμογή

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει τίποτα ότι εφαρμογή έχω βάλει με πετάει εκτός και κλείνει η εφαρμογή

Αφου εσβησες τον εργοστασιακο ειναι λογικο να στο κανει.Καποιο backup με titanium δεν εχεις?

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα!!! Με βλέπω να ξαναφλασαρο τη rom

Ε ναι το καλυτερο που εχεις να κανεις 5 λεπτα δουλεια ειναι.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλήμερα sos!!!! Έγινε πατάτα διέγραψα τον μαμισιο dialer για να βάλω άλλο μηπος λυθεί το θέμα με την δεύτερη κάρτα στη unicom και τώρα δεν μπορώ να πάρω τηλέφωνο και φυσικά ούτε να με παρουν. Τι κάνουμε τώρα;;

 

Έγραψα στις πιο πίσω σελίδες ότι θέλει ψάξιμο και ίσως χρειαστεί να παγώσεις τον stock dialer μέσω Titanium Backup, όχι να τον απεγκαταστήσεις. Μάλλον το φλασάρισμα από την αρχή είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αφού θα το κάνω είναι εύκολο να μου πεις πια είναι καλητερη παλιά unicom η' καινούργια emui;;
Link to comment
Share on other sites

Έγραψα στις πιο πίσω σελίδες ότι θέλει ψάξιμο και ίσως χρειαστεί να παγώσεις τον stock dialer μέσω Titanium Backup, όχι να τον απεγκαταστήσεις. Μάλλον το φλασάρισμα από την αρχή είναι μονόδρομος.

 

καλυτερα να μην τον παγωσει..

Ας χρησιμοποιεί αυτον που θέλει..

Αν ενοχλεί το εικονιδιο του στοκ, ας το κανει hide.

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...