Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το κινητο ανεβαζει θερμοκρασια μετα απο 10 λεπτα ιντερνετ η κανα παιχνιδι

Ετσι ειναι οκ?

Επισης δεν εχω notification led στο messenger κ δεν μου κανει προεπιλεγμενη εφαρμογη το handcent για να εχω 160 χαρακτηρες. Με το gravity box δεν μου τους κανει

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω πως γινετε αυτό...

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

τι σημαίνει αυτό? να μεινω στο εργοστασιακό;

 

Κοιτάζω εδώ εμένα έχει 4.2.2 μπορώ να βάλω ότι νάναι; το πιο διάσημο βλέπω αυτό αυτό κάνει για μας;

 

Εννοείται οτι μπορείς να βάλεις οτι θέλεις. Το εργοστασιακό που έχεις είναι Jelly Bean και η rom του jonzalvo που σου είπα είναι επίσης jelly bean. Σε αυτήν τα περισσσότερα λειτουργούν μια χαρά. Αν τώρα θέλεις να πας σε Kit Kat βάζεις αυτή που είπες. Υπάρχουν πάρα πολλές ακόμα αλλά η συγκεκριμένη είναι απο τις καλές που υπάρχουν. Θα σου πρότεινα μάλιστα καλύτερα αυτή αν θέλεις να πας σε kit kat :

http://www.needrom.com/download/aosp-v4-laek-17-kitkat-repack-v3-kernel/

Είναι η ίδια με αυτήν που είπες αλλά με αλλαγμένο Kernel και καλύτερη διάρκεια μπαταρίας.

Edited by apollon1984
Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Την ανέβασα εδώ

 

Σε ευχαριστώ πολύ! Την κατέβασα, την πέρασα! Είναι φανταστική αλλά γύρισα ξανά σε emui unicom γιατί θέλει πολύ σετάρισμα. Όταν βρω χρόνο θα την ξαναπεράσω και θα φύγουν όλες οι κινεζιές και θα πρέπει να περαστεί ελληνικό πληκτρολόγιο καθώς και gapps από γοογλε.

Κατα τα άλλα μοιάζει να είναι απίστευτη!

Δεν μπορεί άραγε να κάνει κάποιος που ξέρει, πορτ από ελληνική vibe ui;;

Link to comment
Share on other sites

Οταν θελουμε να κανουμε restore μια rom με το cwm πρέπει να κάνουμε προηγουμένως ολα τα wipes και τα format ,όπως όταν αλλάζουμε rom?
Link to comment
Share on other sites

Οταν θελουμε να κανουμε restore μια rom με το cwm πρέπει να κάνουμε προηγουμένως ολα τα wipes και τα format ,όπως όταν αλλάζουμε rom?

 

Ναι, έτσι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έτσι γίνεται.

 

Eιχα κανει και'γω αυτην την ερωτηση πριν καιρο και μου ειχαν πει οτι στο estore δεν χρειαζοντα να γινουν τα wipes,τελικα ποιο απ'τα 2 ισχυει,χρειαζονται η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας!ειμαι κ εγω κατοχος του f1 και ακομη δεν εχω βαλει καποια ρομ.ποια ειναι κατα την γνωμη σας η καλυτερη για να περασω ??
Link to comment
Share on other sites

Eιχα κανει και'γω αυτην την ερωτηση πριν καιρο και μου ειχαν πει οτι στο estore δεν χρειαζοντα να γινουν τα wipes,τελικα ποιο απ'τα 2 ισχυει,χρειαζονται η οχι?

 

χρειαζονται..για να εισαι σιγουρος

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Αφήνει χώρο για το ηχείο ή θα πρέπει πάλι να κάνω πατέντες?

 

Στις σιλικονατες θήκες κοβω ενα κομμάτι από την τρύπα ηχείου για να έχει χώρο οταν κάθεται ανασκελα σε λεία επιφάνεια.

 

Η γυαλιστερή iPhone glossy στυλ σύμφωνα με τον azuli(νομίζω) αφήνει χώρο και δεν ταπώνει το ηχείο. Αλλά αυτή πού έχεις εσύ filosofos77 (και για την οποία μιλάμε) νομίζω ότι είναι πολύ ωραία από εμφάνιση και τανκς από αντοχή

 

Αν δεν ταπωνει-μπουκωνει το ηχείο την ψωνίζω τώρα.

 

Για μένα είναι μια χαρά,δεν φοβάμαι αν μου πεσει,έχει γίνει δυο φορες απο το πιτσιρικά χωρίς να πάθει κατι κ δεν έχω σοβαρό πρόβλημα με ηχο,σίγουρα είναι ακριβώς φλατ η πλάτη.

Αν θες καμια Φότο να στείλω πες μου.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα είναι μια χαρά,δεν φοβάμαι αν μου πεσει,έχει γίνει δυο φορες απο το πιτσιρικά χωρίς να πάθει κατι κ δεν έχω σοβαρό πρόβλημα με ηχο,σίγουρα είναι ακριβώς φλατ η πλάτη.

Αν θες καμια Φότο να στείλω πες μου.

 

Οκ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Μάλλον θα την χτυπησω άμεσα - η τιμή της είναι λογικότατη.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Μάλλον θα την χτυπησω άμεσα - η τιμή της είναι λογικότατη.

 

Το alliexpress εχει paypal?

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Μάλλον θα την χτυπησω άμεσα - η τιμή της είναι λογικότατη.

 

Να ξέρεις όμως το μέταλο πίσω ψιλογρατσουνιεται,αν εχεις όρεξη με λίγο βερνίκι είσαι οκ η κατι για να προστατεύει το χρωμα.

Δε μπορουμε να ταχουμε κ όλα σε αυτή τη τιμή!

 

----- προσθήκη μηνύματος 103 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το alliexpress εχει paypal?

 

Οχι, αλλά δεν εχεις φόβο στις συναλλαγές.

Εχει δικο του σύστημα προστασίας.

Edited by filosofos77
Link to comment
Share on other sites

ποιες δοκιμασμένες είτε Jb είτε KK έχουν Ελληνικά?να δουλεύουν σταθερά και χωρίς bugs

η http://www.needrom.com/download/aosp-v4-laek-17-kitkat-repack-v3-kernel/ είναι multilanguage αλλά έχει ελληνικά?

 

Επίσης κάτι σχετικό...αν πάρω backup της ρομ που ήρθε, κρατάει το κινητό στην μορφή που το άφησα κομπλε?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έκανα backup με το super backup και μόλις πέρασα την EMUI UNICOM αλλά τώρα δεν μου βλέπει το backup ούτε τις επαφές ούτε τις εφαρμογές αλλά τα αρχεία υπάρχουν στην sd.... τι να κάνω ?
Link to comment
Share on other sites

@kaloudis: Για jellybean με ελληνικά είναι διάφορες. Η πιο δοκιμασμένη και καλή είναι η pure aosp v2(καλύτερη από την σκέτη aosp v2 γιατί παίρνει και patches για κάμερα και 3d επιδόσεις). Και γενικά είναι απροβλημάτιστη rom, με μόνο "bug" αν θεωρείται ότι ο driver της κάμερας ακόμα και με τα patches παραμένει σε απόδοση χειρότερος από τις kitkat(γενικά αν θες κάμερα μόνο Kitkat). Αν σου αρέσει το miui μπορείς να δεις και την miui v05(όχι την v05a)

 

Για kitkat αυτές που έχω δοκιμάσει χωρίς σοβαρά bugs με ελληνικά είναι οι laek v4, η emuiunicom(εδώ δεν δουλεύει xposed) και η mlais 4.4.3 η τελευταία. Δεν βάζω την a310 μέσα γιατί αυτό το tweak με την μπαταρία για μένα είναι σοβαρό bug(κατά τα άλλα είναι μια χαρά rom).

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για το κομμάτι θήκες-τανκ που λέτε, εγώ έχω αυτήν.

 

http://www.aliexpress.com/item/5-Color-High-quality-Aluminum-Metal-Back-Cover-Case-For-Coolpad-8297-Dashen-F1-Luxury-Mobile/1862604651.html

 

Όντως το κάνει σαν τανκ το κινητό(μαζί με tempered glass), και να πέσει δεν παίζει το κινητό να πάθει κάτι(έχει κάτι σαν σφουγγαράκια μέσα στις άκρες να απορροφούν κραδασμούς) και επίσης τραβάει τα βλέμματα. Βέβαια παίζει να το κάνει γιατί γίνεται λίγο τεράστιο και κυρίως πολύ βαρύ. Μικρογρατζουνιές αποκτά η θήκη βέβαια, αλλά δεν φαίνεται άσχημα εκτός αν το δεις από πολύ κοντά(φάση αράχνη σε αυτοκίνητο). Και το ηχείο ακούγεται μια χαρά, γιατί πέρα από την τρύπα κάτω, έχει μεγάλο κενό εκεί που μπαίνει το usb οπότε ακούς κι από εκεί αν έχει μπλοκαριστεί η πίσω τρύπα στο ηχείο. Τέλος, η αίσθηση των κουμπιών είναι μια χαρά.

 

Αλλά ξαναλέω αν βιαστείτε να την πάρετε, το κάνει βαρύτερο το κινητό. Αρκετά βαρύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω την emui unicom αλλά όταν με παίρνουν στη δεύτερη κάρτα δεν αναγνωρίζει το όνομά αυτουνού που με περνει και βγάζει μονό το νούμερο. Έχουμε καμία λύση;;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω την emui unicom αλλά όταν με παίρνουν στη δεύτερη κάρτα δεν αναγνωρίζει το όνομά αυτουνού που με περνει και βγάζει μονό το νούμερο. Έχουμε καμία λύση;;

Σιγουρα εχεις και καρτα cosmote...

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι cosmote. Έχουμε καμία λύση;

Δυστυχως δεν υπαρχει λυση....κριμα γιατι η emui ειναι απο τις καλυτερες ρομ που εχουν βγει....

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι cosmote. Έχουμε καμία λύση;

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ολα τελεια στη unicom,αλλα τελικα καμια δεν ειναι τελεια!!!!Και αυτη εχει το θεμα της.

Link to comment
Share on other sites

στη laek στην επάνω μπάρα δεν αλλάζουν τα χρώματα στο wifi-στις κάρτες-μπαταρία κλπ?

 

Αυτή και μερικές ακόμα είναι πειραγμένες και δεν γίνεται δυστυχώς. Μέσω gravitybox μπορείς να βάλεις ότι χρώματα θες σε roms που δεν είναι πεινασμένες καθόλου σε αυτόν τον τομέα. Οι μόνες 2 που έχω βρει είναι η τελευταία mlais(όχι η 1014) και η a310. Και υπάρχουν και μερικές ακόμα ασυμβατότητες με gravitybox.

 

Γενικά για να καταλάβεις αν μια ρομ δεν είναι πειραγμένη θα πρέπει όταν την ξεκινάς πρώτη φορά να είναι μπλε το χρώμα σήματος της πρώτης κάρτας και πορτοκάλι της δεύτερης.

Link to comment
Share on other sites

Την ανέβασα και εδώ. Είναι όντως η καλύτερη από όσες κυκλοφορούν.

 

Εδώ υπάρχει και το zip που την κάνει root.

 

το δεύτερο λινκ τι το κάνω ακριβώς για να ρουταρω το κινητό ?? πως χρησιμοποιώ τα αρχεία?

Link to comment
Share on other sites

στη laek στην επάνω μπάρα δεν αλλάζουν τα χρώματα στο wifi-στις κάρτες-μπαταρία κλπ?

με gravity box η x blast απο exposed βαζεις οτι χρωματα θες στα εικονιδια του status bar

Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!! [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εβαλα KK την laek... Ολα καλα ρε παιδια αλλα δεν ανοιγει το gravity..μου βγαζει μηνυμα το gravity box system framework δεν ανταποκρινεται...σε ολες τις εκδοσεις ετσι μου λεει...εχει καποιος λυση;;;
Le max2 6/64 (rr oreo rom)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...