Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αγαπητε φιλε,ειναι ελαχιστος ο χρονος μου,μακαρι να μπορουσα να το κανω και αυτο.Eγραψα την αποψη μου λογο των παρα πολλων pms απο φιλους που ρωτουν συνεχεια.

Αυτο το link υποθετω οτι το ξερεις......:)

http://www.needrom.com/download/aosp-v4-laek-17-kitkat-repack-v3-kernel/

Εχεις απόλυτο δίκαιο, ίσα ίσα που μας έχεις ανοίξει τα ματια κ μας εχεις βγάλει απο μπελάδες με τις δοκιμες σου παρα πολλές φορές.

Μια σκεψη είπα αλλά κ για τους νέους σε αγορα που ρωτούν για Ρομ συχνα.

Ας μαζευτούν οι δοκιμασμενες Ρομ καπου,γιατί πληθενουν και χανοντε οι καλες στις πολλές σελίδες που έχουν μαζευτεί.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Γράψε όμως για όσους θέλουν KK Γιατί εγώ σταμάτησα να ασχολούμαι και έβαλα 4.2 του jonzalvo και είναι όλα Όπως πρέπει να είναι σε όλες τις ρομ

Για την κάμερα πέρασα τα patches που έχει βάλει ένας στο modaco και είναι μια χαρά οι φωτο

Και η μπαταρία είναι σαφώς καλύτερη από όλες τις ΚΚ

Εννοείτε ότι η πιο καλή από όλες είναι η 4.2 coolUI για όσους δεν τους ενοχλεί το UI Γιατί εμένα δεν μ'αρέσει πχ

Για όσους θέλουν λοιπόν το just work βάλτε 4.2 ανεπιφύλακτα

 

Συμφωνώ απόλυτα! Είχα βάλει την 4.2.2 jonzalvo και ήταν υπέροχη. Έχω βάλει τώρα την 4.4.2 jonzalvo αλλά δεν είναι το ίδιο καλή όσο η JB.

Λέω να ξαναπάω στην 4.2.2. Μπορείς να βάλεις τα link από τα patches που είπες ότι έχει στο modaco που βελτιώνουν την κάμερα?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αυτη την δοκιμασε κανεις; Σημερινη ειναι.

http://bbs.ydss.cn/forum.php?mod=viewthread&tid=487710&mobile=yes

Ποια ακριβως?

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα! Είχα βάλει την 4.2.2 jonzalvo και ήταν υπέροχη. Έχω βάλει τώρα την 4.4.2 jonzalvo αλλά δεν είναι το ίδιο καλή όσο η JB.

Λέω να ξαναπάω στην 4.2.2. Μπορείς να βάλεις τα link από τα patches που είπες ότι έχει στο modaco που βελτιώνουν την κάμερα?

 

Ευχαριστώ!

http://www.modaco.com/topic/373572-patch-performance-improvement-patches-for-jonzalvos-pure-aosp-20-updated-on-20141009

 

np :rolleyes:

One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

Ποια ακριβως?

 

Την emui 4.4.2 που βγηκε σημερα.

Δεν σου ανοιγει η σελιδα; Δες και εδω.

http://bbs.ydss.cn/forum.php?mod=forumdisplay&fid=612&filter=typeid&typeid=2295

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εαν θυμαμαι καλα παντα, με τις 4.2 jb ειχα θεματα με θερμοκρασιας στις συσκευες,ειδικα σε σερφαρισμα.

Και ηταν ενας λογος που εμεινα μακρια απο αυτες.

Θυμαμαι καλα??

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Την emui 4.4.2 που βγηκε σημερα.

Δεν σου ανοιγει η σελιδα; Δες και εδω.

http://bbs.ydss.cn/forum.php?mod=forumdisplay&fid=612&filter=typeid&typeid=2295

 

Δώσε το link της rom μόνο, αλλιώς ποιός θα βγάλει άκρη με τα Κινέζικα;

Link to comment
Share on other sites

Την emui 4.4.2 που βγηκε σημερα.

Δεν σου ανοιγει η σελιδα; Δες και εδω.

http://bbs.ydss.cn/forum.php?mod=forumdisplay&fid=612&filter=typeid&typeid=2295

 

Αυτην κατεβασα εχθες αλλα δεν ετρεχε μετα το φλασαρισμα,κολλαγε το κντ.

EMUI2.3_H30-T10_Rooted_10.30.htfy

Θα τη δω μαλλον σημερα αυτην που λες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 54 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δώσε το link της rom μόνο, αλλιώς ποιός θα βγάλει άκρη με τα Κινέζικα;

 

http://bbs.ydss.cn/forum.php?mod=viewthread&tid=487710&extra=page%3D1%26filter%3Dauthor%26orderby%3Ddateline%26typeid%3D2295%26typeid%3D2295%26orderby%3Ddateline

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ με έχει πιάσει μια λύσσα σήμερα και πηγαίνω από ColorOS σε emui και το αντίστροφο όλη την ημέρα. Η emui μου αρέσει πολύ περισσότερο αλλά δυστυχώς τελικά αν σερφάρεις λίγο ή μείνεις λίγο στο Facebook ξεσκίζει τη μπαταρία ενώ η ColorOS όχι.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εαν θυμαμαι καλα παντα, με τις 4.2 jb ειχα θεματα με θερμοκρασιας στις συσκευες,ειδικα σε σερφαρισμα.

Και ηταν ενας λογος που εμεινα μακρια απο αυτες.

Θυμαμαι καλα??

 

Κανεις λαθος φιλε μου, υπηρχε θεμα με τις πρωτες 4.2 αλλα οχι με ολες τις τελευταιες, το κινητο δεν ανεβαζει ουτε ποντο!!

Δοκιμασε κ θα δεις..

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ με έχει πιάσει μια λύσσα σήμερα και πηγαίνω από ColorOS σε emui και το αντίστροφο όλη την ημέρα. Η emui μου αρέσει πολύ περισσότερο αλλά δυστυχώς τελικά αν σερφάρεις λίγο ή μείνεις λίγο στο Facebook ξεσκίζει τη μπαταρία ενώ η ColorOS όχι.

Βρήκες κάποια ColorOs KK?

Link to comment
Share on other sites

Κανεις λαθος φιλε μου, υπηρχε θεμα με τις πρωτες 4.2 αλλα οχι με ολες τις τελευταιες, το κινητο δεν ανεβαζει ουτε ποντο!!

Δοκιμασε κ θα δεις..

 

Αρα καλα θυμομουν,δοκιμαζα προς το τελος Αυγουστου,και ειχα προσεξει υπερβολικα μεγαλες θερμοκρασιες στην συσκευη.

Εαν το ελυσαν οπως λες,δεν εχω καποιο λογο να διαφωνισω βρε....:)

Απλα δεν βλεπω καποιο σοβαρο λογο πλεον για τετοιο οπισθογυρισμα.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Γίνε ήρωας λοιπόν!! Φτιάξε ένα tutorial!

 

Αν θυμάμαι καλά η προσθήκη γλώσσας έχει να κάνει με ξεπακεταρισμα του framework και είναι μανούβρα. Έκανα ένα γκουγκλαρισμα αλλά σαν πρώτο δείγμα βρήκα άσχετα tutorial.

 

Το ψάχνω γιατί με απασχολεί αρκετά καθώς η micromax είναι από τα πιο official kitkat που υπάρχουν και από ότι νομίζω δουλεύει και το art κανονικά.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

παιδια μην ακουω κουλα.Απο το build.prop αλλαζεις την γλωσσα του τηλεφωνου εφοσων υπαρχουν στην rom oι μεταφρασεις!

 

Αν του βαλεις ελληνικα στο build.prop χωρις να εχει μεσα η rom τα αρχεια με τις ελληνικες μεταφρασεις πως θα αλλαξει η γλωσσα οεο?!

 

Αυτη η επιλογη στο build.prop ειναι ουσιαστικα η επιλογη απο τις ρυθμισεις για την γλωσσα.Για καθε εξτρα γλωσσα θελει και τα αναλογα αρχεια των μεταφρασεων.Αν στις ρυθμισεις σου βγαζει μονο κινεζικα και αγγλικα τοτε οτι και να βαλεις στο build.prop δεν θα σου γεννησει καινουργιες γλωσσες.

 

Γινεται να βαλεις εξτρα γλωσσα σε μια rom αλλα ειναι μανουρα,το ειχε κανει ενα παιδι στο προηγουμενο μου android.

Link to comment
Share on other sites

Γίνε ήρωας λοιπόν!! Φτιάξε ένα tutorial!

 

δεν είναι πλέων το παιχνίδι μου το f1 μιας και παίζω με το Oneplus

πιο πίσω έβαλα ένα πολύ ενδιαφέρον λινκ που χάθηκε μέσα σε δευτερόλεπτα από τα επανωτά ίδια post

hint το lenovo A8 έχει πάρα πολύ καλό UI και είναι ίδιο με το f1. Οποιος θέλει να ασχοληθεί με κάτι πιο σοβαρό από το κάψιμο της nand flash

και για να πω και την κακία μου για ότι μοιράστηκα με την κοινότητα ως feedback πήρα αρνητικά και αποθαρρυντικά σχόλια πλην ελάχιστον εξαιρέσεων

 

για το build.prop

όσων αφορά το build.prop θα βρεις πολλές πληροφορίες ως συνήθως στο xda για το τι κάνει η κάθε γραμμη

για ελληνικά θες να αλλάξεις τις γραμμές

ro.local.all.language

ro.all.keyboard

ro.current.keyboard

με κάτι τέτοιο

ro.all.keyboard=en_US,en_GB,ar,bn,cs,de,de_qwerty,es,fr,fr_CA,fr_CH,hi,hu,it,nb,nl,pt,ru,tr,th,el,ur,vi,fa,ms,pt_PT,in_ID,ro,en_PH,iw,pt_BR,zz_qwerty,km_KH,my_MM,fr_qwertz,af,be,bg,bg_qwerty,ca,da,eo,et,fi,hr,in,is,ka,ky,lt,lv,mk,nl_BE,pl,sk,sl,sr,sv,sw,tl,uk,zu
ro.current.keyboard=en_US,en_GB,ar,cs,de,el,es,fa,fr,fr_CA,hi,hu,it,iw,nl,pt_BR,ro,ru,th,tr,vi,zz_qwerty,bn,en_PH,in_ID,ms,ur,km_KH,my_MM,de_qwerty,fr_qwertz,af,be,bg,bg_qwerty,ca,da,eo,et,fi,hr,in,is,ka,ky,lt,lv,mk,nl_BE,pl,sk,sl,sr,sv,sw,tl,uk,zu,es_US,nb,pt_PT
ro.local.all.language=en_US,fr_FR,it_IT,es_ES,de_DE,nl_NL,cs_CZ,pl_PL,ja_JP,zh_TW,zh_CN,ru_RU,ko_KR,nb_NO,es_US,da_DK,el_GR,tr_TR,pt_PT,pt_BR,rm_CH,sv_SE,bg_BG,ca_ES,en_GB,fi_FI,hi_IN,hr_HR,hu_HU,in_ID,iw_IL,lt_LT,lv_LV,ro_RO,sk_SK,sl_SI,sr_RS,uk_UA,vi_VN,tl_PH,ar_EG,fa_IR,th_TH,sw_TZ,ms_MY,af_ZA,zu_ZA,am_ET,km_KH,my_MM,ur_PK,bn_IN

 

θα βρεις και άλλες ενδιαφέρων γραμμές όπως το local.time, build.name κτλ κτλ

ρίξε μια ματιά

 

όσων αφορά την micromax υπάρχει εδώ μέσα θαμμενο δικιά μου ρομ που έχει ελληνικά και root ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παιδια μην ακουω κουλα.Απο το build.prop αλλαζεις την γλωσσα του τηλεφωνου εφοσων υπαρχουν στην rom oι μεταφρασεις!

 

Αν του βαλεις ελληνικα στο build.prop χωρις να εχει μεσα η rom τα αρχεια με τις ελληνικες μεταφρασεις πως θα αλλαξει η γλωσσα οεο?!

 

Αυτη η επιλογη στο build.prop ειναι ουσιαστικα η επιλογη απο τις ρυθμισεις για την γλωσσα.Για καθε εξτρα γλωσσα θελει και τα αναλογα αρχεια των μεταφρασεων.Αν στις ρυθμισεις σου βγαζει μονο κινεζικα και αγγλικα τοτε οτι και να βαλεις στο build.prop δεν θα σου γεννησει καινουργιες γλωσσες.

 

Γινεται να βαλεις εξτρα γλωσσα σε μια rom αλλα ειναι μανουρα,το ειχε κανει ενα παιδι στο προηγουμενο μου android.

 

άλλη μια τεχνική καταρτισμένη άποψη που αναλυει διεξοδικά το πως γίνετε

κοίτα μην εκτεθείς μόνο

One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

δεν είναι πλέων το παιχνίδι μου το f1 μιας και παίζω με το Oneplus

πιο πίσω έβαλα ένα πολύ ενδιαφέρον λινκ που χάθηκε μέσα σε δευτερόλεπτα από τα επανωτά ίδια post

hint το lenovo A8 έχει πάρα πολύ καλό UI και είναι ίδιο με το f1. Οποιος θέλει να ασχοληθεί με κάτι πιο σοβαρό από το κάψιμο της nand flash

και για να πω και την κακία μου για ότι μοιράστηκα με την κοινότητα ως feedback πήρα αρνητικά και αποθαρρυντικά σχόλια πλην ελάχιστον εξαιρέσεων

 

για το build.prop

όσων αφορά το build.prop θα βρεις πολλές πληροφορίες ως συνήθως στο xda για το τι κάνει η κάθε γραμμη

για ελληνικά θες να αλλάξεις τις γραμμές

ro.local.all.language

ro.all.keyboard

ro.current.keyboard

με κάτι τέτοιο

ro.all.keyboard=en_US,en_GB,ar,bn,cs,de,de_qwerty,es,fr,fr_CA,fr_CH,hi,hu,it,nb,nl,pt,ru,tr,th,el,ur,vi,fa,ms,pt_PT,in_ID,ro,en_PH,iw,pt_BR,zz_qwerty,km_KH,my_MM,fr_qwertz,af,be,bg,bg_qwerty,ca,da,eo,et,fi,hr,in,is,ka,ky,lt,lv,mk,nl_BE,pl,sk,sl,sr,sv,sw,tl,uk,zu
ro.current.keyboard=en_US,en_GB,ar,cs,de,el,es,fa,fr,fr_CA,hi,hu,it,iw,nl,pt_BR,ro,ru,th,tr,vi,zz_qwerty,bn,en_PH,in_ID,ms,ur,km_KH,my_MM,de_qwerty,fr_qwertz,af,be,bg,bg_qwerty,ca,da,eo,et,fi,hr,in,is,ka,ky,lt,lv,mk,nl_BE,pl,sk,sl,sr,sv,sw,tl,uk,zu,es_US,nb,pt_PT
ro.local.all.language=en_US,fr_FR,it_IT,es_ES,de_DE,nl_NL,cs_CZ,pl_PL,ja_JP,zh_TW,zh_CN,ru_RU,ko_KR,nb_NO,es_US,da_DK,el_GR,tr_TR,pt_PT,pt_BR,rm_CH,sv_SE,bg_BG,ca_ES,en_GB,fi_FI,hi_IN,hr_HR,hu_HU,in_ID,iw_IL,lt_LT,lv_LV,ro_RO,sk_SK,sl_SI,sr_RS,uk_UA,vi_VN,tl_PH,ar_EG,fa_IR,th_TH,sw_TZ,ms_MY,af_ZA,zu_ZA,am_ET,km_KH,my_MM,ur_PK,bn_IN

 

θα βρεις και άλλες ενδιαφέρων γραμμές όπως το local.time, build.name κτλ κτλ

ρίξε μια ματιά

 

όσων αφορά την micromax υπάρχει εδώ μέσα θαμμενο δικιά μου ρομ που έχει ελληνικά και root ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

άλλη μια τεχνική καταρτισμένη άποψη που αναλυει διεξοδικά το πως γίνετε

κοίτα μην εκτεθείς μόνο

 

θες να μας πεις οτι ολες οι rom που εχουν επιλογες μονο για αγγλικα και κινεζικα γινονται multilanguage αν τους αλλαξεις τις γραμμες γλωσσας απο το build.prop ?!

Δεν κανεις και ενα tutorial για το πως κατασκευαζεις το εμβολιο του εμπολα χρησιμοποιωντας μια πορτοκαλαδα?

Περιμενουμε

Link to comment
Share on other sites

θες να μας πεις οτι ολες οι rom που εχουν επιλογες μονο για αγγλικα και κινεζικα γινονται multilanguage αν τους αλλαξεις τις γραμμες γλωσσας απο το build.prop ?!

Δεν κανεις και ενα tutorial για το πως κατασκευαζεις το εμβολιο του εμπολα χρησιμοποιωντας μια πορτοκαλαδα?

Περιμενουμε

 

Azuli ο martinoff προφανώς εννοούσε ενεργοποίηση ηδη υπαρχοντων γλωσσών μέσω build.prop.

Απλά δεν κάθισε καθόλου να το αναλύσει.

 

Παρατήρησε ότι σε αρκετές ρομ τα αρχεία των μεταφράσεων ήδη προϋπάρχουν.

 

Peace:)

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Πολλες φορες εμεις κανουμε καποια λαθη,τα recovery απο σπανια εως σπανιοτατα να φταινε βρε.....:)

Εννοειται βεβαια οτι ενα δουλευεις απο την αρχη,στην περιπτωση σου να υποθεσω οτι πηγες πρωτα να βαλεις το CWM και δεν εκατσε.

Οποτε ενιαι λογικα τα μεπεπειτα σφαλματα.Η το αντιθετο.

 

Παρατηρώ ότι ο Κώστας επιμένει ότι για διάφορα λάθη και μη σωστό πέρασμα rom ΔΕΝ ευθύνετε το TWRP ......Με τόσες δοκιμές και τέτοιο ξεζούμισμα του κινητού που του έχει κάνει....δεν έχω λόγο να τον αμφισβητήσω και τον πιστεyω......

Ομως παρατήρησα πάλι από την άλλη ότι αρκετά παιδιά είχαν διάφορα προβλήματα με την TWRP ....γύρισαν σε CWM και λένε ....."σώθηκα".

 

Τελικά ΤΙ ισχύει ?.......Ποια να προτιμήσω ?.....από μέρα σε μέρα περιμένω το κινητό που θα έρθει root και από ότι κατάλαβα.......το ΠΡΩΤΟ βήμα με το που θα το ανοίξω πρέπει να είναι αυτό.....να περαστεί η recovery και ΑΜΕΣΩΣ μετά να πάρω το backup του κινητού όπως ακριβώς ήρθε.................ΣΩΣΤΑ ??????

 

Απλά θέλω να ρωτήσω ποιο recovery να προτιμήσω και ποια έκδοση.....το CWM βλέπω ότι έχει την 6.0.3.0 και 6.0.5.0 που λένε "official" ενώ η TWRP την V 2.4.4 (official) και την V 2.7.0.0 που λέει TOUCH (custom).......ποια η διαφορά official και custom ?

Link to comment
Share on other sites

Azuli ο martinoff προφανώς εννοούσε ενεργοποίηση ηδη υπαρχοντων γλωσσών μέσω build.prop.

Απλά δεν κάθισε καθόλου να το αναλύσει.

 

Παρατήρησε ότι σε αρκετές ρομ τα αρχεία των μεταφράσεων ήδη προϋπάρχουν.

 

Peace:)

 

είπα 100% στις AOSP, ο κώδικας ερχεται από την google

όταν κάνεις sync στο gerrit θα κατέβουν και αυτά θέλει δεν θέλει η coolpad

μπορεί μετά να τα βγάλει αλλά θα σπάσει το compile ;)

One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

@pontokeras: Παρατήρησα ότι το format cache στο cwm είναι μάλλον πραγματικό format και όχι απλή διαγραφή. Κάνει πολύ περισσότερο σε ώρα και προσωπικά απο τότε που άλλαξα σε cwm δεν είχα ατυχή και άστοχα wipe.

 

Τώρα βέβαια τίθεται και η προσωπική προτίμηση:)

Ως παλιός προτιμώ cwm.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...