Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το link σου δεν δουλεύει, εδώ είναι το σωστό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δεν υπάρχει Engineer Mode, ενοχλητικό αλλά ζούμε και χωρίς αυτό.

 

Η κατανάλωση είναι τσιμπημένη σε σχέση με άλλες αλλά η rom είναι πανέμορφη και πάρα πολύ λειτουργική και παραμετροποιήσιμη. Χαλάλι της η κατανάλωση, έτσι κι αλλιώς το φορτίζω κάθε βράδυ. :p

Διπλάσια κατανάλωση σε σχέση με μικρομαξ!!

Απο τις πρώτες ενδείξεις.....

 

Τεσπα, θα την κρατήσω κανα 2 μέρες και τα ξαναλέμε.. :)

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Διπλάσια κατανάλωση σε σχέση με μικρομαξ!!

Απο τις πρώτες ενδείξεις.....

 

Τεσπα, θα την κρατήσω κανα 2 μέρες και τα ξαναλέμε.. :)

 

Mην κοιτας μονο την καταναλωση της μπαταριας,να κοιτας και το ποσο ξεκουραστα και αθορυβα δουλευει το κντ σου.Καλυτερα μια φορτιση παραπανω,δεν ειναι κακο,αντιθετως θα ελεγα:)

 

Δοκιμαστε και την EMUI 13-10,την βλεπω καλυτερη παντου,και δουλευουν τα παντα,ακομα και το dts,οταν βαζεις να παιξει τραγουδι το ρυθμιζεις εσυ απο την notif.bar.

Kαι η μπαταρια δειχνει εξαιρετικα δειγματα.Και φυσκα δεν ζεστενεται η συσκευη καθολου απο οτι βλεπω.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαστε και την EMUI 13-10,την βλεπω καλυτερη παντου,και δουλευουν τα παντα,ακομα και το dts,οταν βαζεις να παιξει τραγουδι το ρυθμιζεις εσυ απο την notif.bar.

Kαι η μπαταρια δειχνει εξαιρετικα δειγματα.Και φυσκα δεν ζεστενεται η συσκευη καθολου απο οτι βλεπω.

 

Έχω κρατήσει backup, θα την ξαναβάλω εντός των ημερών, σήμερα είμαι χώμα.

Link to comment
Share on other sites

Mην κοιτας μονο την καταναλωση της μπαταριας,να κοιτας και το ποσο ξεκουραστα και αθορυβα δουλευει το κντ σου.Καλυτερα μια φορτιση παραπανω,δεν ειναι κακο,αντιθετως θα ελεγα:)

 

Δοκιμαστε και την EMUI 13-10,την βλεπω καλυτερη παντου,και δουλευουν τα παντα,ακομα και το dts,οταν βαζεις να παιξει τραγουδι το ρυθμιζεις εσυ απο την notif.bar.

Kαι η μπαταρια δειχνει εξαιρετικα δειγματα.Και φυσκα δεν ζεστενεται η συσκευη καθολου απο οτι βλεπω.

Που μπορω μα την βρω αυτήν?

Το dts δουλεύει και σε αυτην που έχω τωρα 4.10.1 (emuiunicom)

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν,

Πέρασα την εμυιγιουνικομ.

Ο ήχος τελειος. Το βαηπερ παιζει αριστα σε συνδυασμο με το dts το οποίο διαθετει η ρομ, το αποτέλεσμα είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ... Το dts δινει μια εξτρα ωθηση στο βαηπερ.

Τα πληκτρα φωτιζονται κανονικα.

Xposed δεν παιζει με τίποτα

Δεν μπορω να ξεφορτωθω το ονομα του πσροχου (πανω αριστερά) καθως και το μήνυμα για μη υπαρξη 2ης σιμ.

 

Με ολα τα προγράμματα επανω (233 εφαρμογές) καταναλώνει μολις 800μεγα

 

Τα νευρα μου μου εχει δυο ημερες που παιδευομαι, και δεν μπορω να δω αλλαγες στον ηχο με το viper4android,την ιδια ρομ φοραμε,εχω αρρωστησειιιιιιιιιι.

Δεν μπορω να καταλαβω τι κανω λαθος μεχρι και μετακινηση της εφαρμογης στο φακελο system/priv-app επιχειρησα αλλα δεν το κανει ο es file manager γιατι λεει ειναι μονο read only εχω χασει τον υπνο μου:(

Δοκιμασε κανεις αυτο το player;το ερωτευτικα........ξερω ειμαι off topic την κανω

https://play.google.com/store/apps/details?id=gonemad.gmmp

Και κατι τελευταιο εγκατεστησα το παρακατω και εχω ενημερωση απο skype αλλα και απο τηλεφωνο για αναπανητες κλησης στο notification led

και αλλαζουν και τα χρωματα,στα email δεν το δοκιμασα

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.koo.lightmanager

Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας για την emuiUNICOM στο ''κουρτινάκι'' ειδοποιήσεων στο tab εναλλαγή, υπάρχει το εικονίδιο στην πρώτη σειρά: BTN LED, πρέπει να το έχεις ενεργοποιημένο. (υποθέτω ότι δεν έσβησες από το σύστημα το kang vip tools, ή αν το πάγωσες )

Επίσης στις ρυθμίσεις υπάρχει το Advanced settings με αγγλικό μενού που ρυθμίζεις τα πάντα πχ τι θα κάνει το κουμπί Power όταν πατηθεί, τι θα κάνουν τα κουμπια home, back, menu, volume rocker και πολλά άλλα.

Mixanikos, σε ευχαριστώ. Το είχα απενεργοποιήσει και δεν το είχα καταλάβει. Δεν έχω σβήσει τίποτε απο την ρομ. Όπως την έβαλα είναι. Αυτό το kang το βρίσκουνε κάπου στα settings; Το έψαχνα αλλά δεν βρήκα κάτι εκτός από ένα λινκ που μου ανοίγει μια σελίδα με κινέζικα.

Οπότε μιας και δουλεύουν και τα πλήκτρα, για μένα είναι bug free και ας γράφει στο about huawei 750! Xexexe

Edited by focusinos
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαστε και την EMUI 13-10,την βλεπω καλυτερη παντου,και δουλευουν τα παντα,ακομα και το dts,οταν βαζεις να παιξει τραγουδι το ρυθμιζεις εσυ απο την notif.bar.

Kαι η μπαταρια δειχνει εξαιρετικα δειγματα.Και φυσκα δεν ζεστενεται η συσκευη καθολου απο οτι βλεπω.

 

Είναι αυτή από το ιταλικό site?

 

 

Βασίλης.

Link to comment
Share on other sites

Και κατι τελευταιο εγκατεστησα το παρακατω και εχω ενημερωση απο skype αλλα και απο τηλεφωνο για αναπανητες κλησης στο notification led και αλλαζουν και τα χρωματα,στα email δεν το δοκιμασα

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.koo.lightmanager

Εσβησες την οθονη να δεις αν συνεχιζει να αναβοσβηνει το led? Κατι μου λεει πως δεν..

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά έχω την emuiUnucom όλα πολλή καλά, άλλα έχω ένα μικρο θέμα. Στην οθόνη κλειδώματος-αναμονής μου γράφει συνεχεία "κλήση έκτακτης ανάγκης" ενώ έχω κανονικά σήμα και στις δυο κάρτες. Υπάρχει λύση?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά έχω την emuiUnucom όλα πολλή καλά, άλλα έχω ένα μικρο θέμα. Στην οθόνη κλειδώματος-αναμονής μου γράφει συνεχεία "κλήση έκτακτης ανάγκης" ενώ έχω κανονικά σήμα και στις δυο κάρτες. Υπάρχει λύση?

 

Αυτο στο λεει γιατι μπορείς με ενα πάτημα πανω εκει να κανει πολυ γρήγορη κλίση έκτακτης ανάγκης(112) .. χωρείς να το ξεκλειδώσεις!

Αυτο το εχουν και αλλες ρομ σε αλλα κινητά δεν ειναι κατι κακο!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, προγράμματα αυτόματης απενεργοποιησης λειτουργούν κανονικά...

 

Σε γενικές γραμμές πολύ καλη.

Σε σύγκριση με την μικρομαξ, δεν έχει xposed και ολα τα καλούδια του, αλλά έχει περισσότερες ρυθμίσεις στα σετινγκς. Οι φωτο εξισου καλές. Ο ήχος καλύτερος, τοσο σε ψειρες οσο και στο ηχείο

Δεν υπάρχει EngineerMode!

Το μόνο που μένει είναι το τεστ κατανάλωσης, εκεί που η μικρομαξ (σε μενα) δεν έχει αντίπαλο! Εκ πρωτης όψεως φαίνεται να τσιμπάει πολύ.

Επισης, ανάβει και μπλε λεντ

 

για ποια λες?!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Το κινητό αποσυνχρονίζεται συνέχεια απτο WiFi και τα δεδομένα ταυτόχρονα..για να ξανασυνχρονίσει χρειάζεται επανεκκίνιση ..το κάνει όλο και ποιό συχνά τώρα τελευταία..

Καμία ιδέα για το πώς μπορούμε να το διορθώσουμε? φοράει την 4.4.2 απο laek17 rom

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου το έκανε αυτό με την laek v4 σε καφετέριες. Ενώ έδειχνε ότι ήταν συνδεδεμένο στο wifi, δεν υπήρχε μεταφορά δεδομένων. Κλείσιμο/άνοιγμα του wifi και δούλευε σωστά. Από τα σπαστικά της laek v4 ήταν αυτό.

 

Σε άλλα νέα, το νέο gravity box που βγήκε προχτές για kitkat υποστηρίζει strip των unicode χαρακτήρων. Αυτό σημαίνει sms 160 χαρακτήρων με την στοκ εφαρμογή ξανά. Ένας λόγος που δεν θα δοκιμάσω καν τις roms τύπου emui, coloros etc, και θα πρέπει να βγει μια σωστή καθαρή aosp. Αν υπήρχε η micromax χωρίς την προβληματική μπαταρία και ίσως και χωρίς το ενοχλητικό lockscreen θα την έβαζα από χτες ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Που μπορώ να τη βρω αυτή;

 

Είναι αυτή από το ιταλικό site;

 

Θα τη βρείτε εδώ.

 

για ποια λες?!

 

Για την emuiUNICOM.

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

λοιπόν,

Πέρασα την εμυιγιουνικομ.

Ο ήχος τελειος. Το βαηπερ παιζει αριστα σε συνδυασμο με το dts το οποίο διαθετει η ρομ, το αποτέλεσμα είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ... Το dts δινει μια εξτρα ωθηση στο βαηπερ.

Τα πληκτρα φωτιζονται κανονικα.

Xposed δεν παιζει με τίποτα

Δεν μπορω να ξεφορτωθω το ονομα του πσροχου (πανω αριστερά) καθως και το μήνυμα για μη υπαρξη 2ης σιμ.

 

Με ολα τα προγράμματα επανω (233 εφαρμογές) καταναλώνει μολις 800μεγα

 

Μόλις ανακάλυψα ότι xposed παίζει, αρκεί να βάλεις τη version 2.4.1.

 

Επίσης από το Ισπανικό Forum, στη δεύτερη σελίδα, το post #15 αναφέρει:

 

To improve battery in this ROM,

After installing gapps, Trolley apps for google to internal memory (ie, the quitáis system) with Link2SD not permit him to run in the background (along with manager Aplis Huawei or with greenfy mode Xposed).

Do not ask me why but the gapps and EMUI take bad, they are all the time waking up the processor.

I discovered the other day in my honor 3C and here's the same.

 

Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα.

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

Το gcm push μόνο φοβάμαι, χωρίς google apps γίνεται; Για να έχω notifications από viber, whatsapp greenified (donation package);

 

oχι δεν γινεται,δυστυχως πολλα apps δουλευουν με απαραιτητη προυποθεση να υπαρχει gsm αλλα και network location.Για το network location υπαρχει workaround,αλλα μερικα apps δεν θα δουλεψουν σωστα η καθολου χωρις gms.Θυμαστε καποτε που κραζαμε την apple για δικτατορικη πολιτικη?!Ε,εχει συμπαικτη πλεον.Σιγουρα μπορεις να ζησεις χωρις gapps,θα εισαι λιγο μοναχικος καβαλαρης βεβαια..!

 

Αυτο που σκεφτομαι (και δεν το εχω τσεκαρει ποτε) ειναι αν στις κινεζικες rom (emui,color,lewa κλπ) που ερχονται χωρις gapps ειναι περασμενο το gsm η χρησιμοποιουν καποιο υποκαταστατο και μπορεις να χρησιμοποιησεις apps που χρειαζονται gms χωρις να εχεις gms.Δεν θυμαμαι να εβαλα πχ whats up σε κινεζικη πριν βαλω gapps και αν δουλευαν τα notifications και λοιπα.Θελει λιγο ψαξιμο

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα.

Το κινητό αποσυνχρονίζεται συνέχεια απτο WiFi και τα δεδομένα ταυτόχρονα..για να ξανασυνχρονίσει χρειάζεται επανεκκίνιση ..το κάνει όλο και ποιό συχνά τώρα τελευταία..

Καμία ιδέα για το πώς μπορούμε να το διορθώσουμε? φοράει την 4.4.2 απο laek17 rom

 

οταν σου συμβαινει αυτο δοκιμασε αντι για επανεκκινηση να μπεις στα settings να πατησεις wifi και απλα να μπεις στην λιστα με τα διαθεσιμα δικτυα.Σε μερικες rom που συμβαινει αυτο μολις μπαινεις συνδεεται αυτοματα.

 

Σε rom που δοκιμαζα και το παθαινε αυτο το ελυσα κανοντας 1-2 φορες wipe cache και dalvik απο recovery.Γενικοτερα αυτα τα wipes λυνουν πολλα προβληματα που θεωρουνται bugs

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου το έκανε αυτό με την laek v4 σε καφετέριες. Ενώ έδειχνε ότι ήταν συνδεδεμένο στο wifi, δεν υπήρχε μεταφορά δεδομένων. Κλείσιμο/άνοιγμα του wifi και δούλευε σωστά. Από τα σπαστικά της laek v4 ήταν αυτό.

 

Σε άλλα νέα, το νέο gravity box που βγήκε προχτές για kitkat υποστηρίζει strip των unicode χαρακτήρων. Αυτό σημαίνει sms 160 χαρακτήρων με την στοκ εφαρμογή ξανά. Ένας λόγος που δεν θα δοκιμάσω καν τις roms τύπου emui, coloros etc, και θα πρέπει να βγει μια σωστή καθαρή aosp. Αν υπήρχε η micromax χωρίς την προβληματική μπαταρία και ίσως και χωρίς το ενοχλητικό lockscreen θα την έβαζα από χτες ξανά.

 

στοκ coolui εννοεις? η την στοκ αππ του leak?

Link to comment
Share on other sites

Αν υπήρχε η micromax χωρίς την προβληματική μπαταρία και ίσως και χωρίς το ενοχλητικό lockscreen θα την έβαζα από χτες ξανά.

 

υπαρχει,υπομονη μερικες μερες ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει το μάτι κανενός καπάκια ματ; Σαν του Nexus 5 πχ. Αυτό το glossy εκτός από αηδιαστικό, γλυστράει κιόλας! Γενικά θέλω να του κάνω καμιά αλλαγή και βαρέθηκα να αλλάζω ROMs οπότε λέω να το πάω στην εμφάνιση!
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Έχω κρατήσει backup, θα την ξαναβάλω εντός των ημερών, σήμερα είμαι χώμα.

Δεν κατεβαινει με τιποτα... Κανενα αλλο link?

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατεβαινει με τιποτα... Κανενα αλλο link?

 

Αυτή είναι. Τώρα που σου γράφω κατεβαίνει με περίπου 150kb.

Link to comment
Share on other sites

στο coolpad f1 οταν παω να κατεβασω μια εφαρμογη απο το play store μου βγαζει το ακολουθο "σφαλμα ανακτησης πληροφοριων απο τον διακομιστη.(RPC:S-7:AEC-0)" καθε βοηθεια καλοδεχουμενη.
Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι. Τώρα που σου γράφω κατεβαίνει με περίπου 150kb.

Δηλαδή πατάμε κάτω απ το πορτοκαλι?

Γιατί κατεβαίνει σε 2 αρχεία?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...