Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σοβαρά τώρα. Είμαι ο μόνος που τον ενδιαφέρουν τα soft buttons στην οθόνη; Είναι τραγικά τα φυσικά πλήκτρα. Ούτε στην V4 του laek παίζουν από το Gravity Box. Μόνο στων Ισπανών (AOSP lite) μου παίξανε. Κανένας που ασχολείται με το συγκεκριμένο "σπορ"??

Παιζυν βρε,αλλα οχι μονιμα απο οτι ειδα,πρεπει να συρεις το κατω μερος της οθονης προς τα επανω και εμφανιζονται.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

v4 του leak.17

 

Καλη ομαλη αλλααααααα Antunu score:21000 πολυ σκατα...στα 3d γραφικα πολυ χαλι! εβαλα game...πολυ χαλια παιδια...κανεις αλλος με το ιδιο θεμα;

Link to comment
Share on other sites

v4 του leak.17

 

Καλη ομαλη αλλααααααα Antunu score:21000 πολυ σκατα...στα 3d γραφικα πολυ χαλι! εβαλα game...πολυ χαλια παιδια...κανεις αλλος με το ιδιο θεμα;

Μου βγηκε στα ιδια επιπεδα με την V3. 30700 το συνολο και 6700 στα 3D.

Link to comment
Share on other sites

Μερικά ακόμα για την color OS http://www.modaco.com/topic/373502-rom422lzy-color-os-20-repack/

 

Το ίδιο μου κάνει και μένα!

Και εγώ για την ώρα την κρατάω (...αν και βγήκε και η v4 του leak17!)

Και κάποια θέματακια ακόμα από μένα:

1. Δεν μπορώ να βρω αν και από που γίνεται να κάνει wake up/unlock με τα volume buttons.

2. Αν και τα data δουλεύουν κανονικά, στο settings/mobile networks, η δυνατότητα Enable data είναι ενεργή, αλλά η δυνατότητα Enable 3G δεν είναι ενεργή!!!

3. Από που γίνεται η προώθηση κλήσης;;

4. Υπάρχει κάπου ρύθμιση Quick boot;

 

e d i t :

για την κάμερα ...μια από τα ίδια!

 

δεν βρήκα πουθενά τέτοια ρύθμιση. Βρήκα όμως μία απάντηση από φορουμ της οππο από κάποιον διευθυντή παραγωγής της εταιρίας

No there isn't the quick boot function we have developed before on the 2.3 version when the boot speed is really slow. As it will consume much more battery than normal power off, and also the boot speed for 4.2.2 is pretty quick now there is not much need anymore.

 

 

επίσης δεν υπάρχει και επιλογή για προγραμματισμένο σβήσιμο της συσκευής.

Δεν πειράζει, αυτό το τελευταίο λυθυκε με εφαρμογή.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ll.autoswitch2&hl=en

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

για όσους έχουν πρόβλημα με τη SIM στην color OS, η λύση είναι να απενεργοποιήσετε το PIN από την SIM με κάποια άλλη ROM γιατί από την color δεν μπορεί να γίνει, και μετά είστε οκ, ξαναφορτώνετε την color OS και βλεπει κανονικά την SIM.
Link to comment
Share on other sites

:D

για όσους έχουν πρόβλημα με τη SIM στην color OS, η λύση είναι να απενεργοποιήσετε το PIN από την SIM με κάποια άλλη ROM γιατί από την color δεν μπορεί να γίνει, και μετά είστε οκ, ξαναφορτώνετε την color OS και βλεπει κανονικά την SIM.

 

Ή βάλτε την σιμ στο .. παλιό σας κινητό kai απεργοποιηστε το πιn:)

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τελικα βρηκαμε καποιον οπως ειχε προταθει να εχει καποιο αλλο κινητο με τον ιδιο ακριβως φακο καμερας για να συγκρινουμε φωτογραφιες?

 

Μου φαινεται πολυ παραξενο για τοσο καλο φακο οπως λεγεται πως ειναι και sony και τα λοιπα και να τραβαει τοσο θολες φωτογραφιες..

 

Επισης εμενα προσωπικα δε φαινεται να εχει anti-shake πως το λενε για να βγαζει σταθερες εν κινησει, πρεπει δηλαδη οχι μονο να μην κουνας το κινητο οταν βγαζεις αλλα και το θεμα πρεπει να ειναι απολυτα ακινητο για να μη σου βγαλει blur, δηλαδη λιγο να κουνησει το κεφαλι του ο αλλος, ακομα και αργα, βγαζει μια θολουρα.. Αν δε τολμησεις να βγαλεις κατι που κινειται η να βγαλεις φωτογραφια ενω κουνας το κινητο βγαζεις φαντασματα..

 

Σε ολους εχει αυτο το προβλημα η μου χει τυχει εμενα το κομματι? Μου φαινεται πολυ παραξενο η 8αρα του samsung ativ s που ειχα να βγαζει κλασεις ανωτερες φωτογραφιες και μαλιστα να το κουναω σαν τρελος δεξια αριστερα και μολις πατησω κλικ να focusarei τοσο καλα που ειναι σαν να εβγαζα φωτογραφια με σταθερο το κινητο, και το f1 να θελει ακινησια πορτραιτου για να βγαλει μια "αποδεκτη" φωτογραφια, ουτε καν καλη..

 

Μιλαω σε laek v3 που υποτιθεται εχει απ τις καλυτερες καμερες απο πλευρας ρομ..

Link to comment
Share on other sites

για να πάμε από v3 σε v4 απλά εγκαθιστούμε την v4 πάνω v3 μέσω recovery

ή πρέπει να την εγκαταστήσουμε σαν καινούρια rom κάνοντας όλα τα wipes κλπ?

 

επίσης τώρα παρατήρησα ότι στην v3 δεν δουλεύει το wifi hotspot

εμφανίζει στον υπολογιστή ότι έχει συνδεθεί και υπάρχει κίνηση δεδομένων

αλλά παρόλα αυτά δεν φορτώνει τίποτα τι κάνω?

Link to comment
Share on other sites

για τους τολμηρούς και μόνο, το εννοώ !

YOU HAVE BEEN WARNED !!!

http://www.needrom.com/wp-content/uploads/2014/09/new-recovery.img

 

είναι twrp 2.7.0.0 μεταφρασμένη αλλά για κάποιο λόγο δεν κατάφερα να περάσω ρομ 4,2,2 αλλά μόνο 4,4

κάνει κανονικά backup/restore

όποιος ενδιαφέρεται δίνει feedback για να το φτιάξουμε (εαν μπορούμε μιας και είναι απλά unpacked/repacked)

 

απο εδω ειναι

http://bbs.anzhi.com/thread-8968562-1-1.html

Edited by martinoff
One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τελικα κατεληξα και εγω στο F1 , η παραγγελια θα γινει σε λιγα λεπτα. Μια τελευταια γνωμη ειμαι αναμεσα σε vickmall kai to2c . Επισης αυτα τα ακουστικα τι λενε να τα συμπεριλαβω στο πακετο αν προτιμησω to2c γιατι το σκεφτομαι.

http://www.to2c.com/phone/coolpad-phone/coolpad-f1-3919/jmf01-headphone-with-mic-and-wire-control-fashion-design-full-metal-heavy-bass-3-5mm-in-ear-earphone-noise-canselling-earbud-for-mobile-phone.html

 

Επισης επιλεγουμε multilanguage rom φανταζομαι ετσι ? Ευχαριστω πολυ !

Keep smiling :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

για να πάμε από v3 σε v4 απλά εγκαθιστούμε την v4 πάνω v3 μέσω recovery

ή πρέπει να την εγκαταστήσουμε σαν καινούρια rom κάνοντας όλα τα wipes κλπ?

 

επίσης τώρα παρατήρησα ότι στην v3 δεν δουλεύει το wifi hotspot

εμφανίζει στον υπολογιστή ότι έχει συνδεθεί και υπάρχει κίνηση δεδομένων

αλλά παρόλα αυτά δεν φορτώνει τίποτα τι κάνω?

 

ολα τα wipes

 

----- προσθήκη μηνύματος 107 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια τελικα κατεληξα και εγω στο F1 , η παραγγελια θα γινει σε λιγα λεπτα. Μια τελευταια γνωμη ειμαι αναμεσα σε vickmall kai to2c . Επισης αυτα τα ακουστικα τι λενε να τα συμπεριλαβω στο πακετο αν προτιμησω to2c γιατι το σκεφτομαι.

http://www.to2c.com/phone/coolpad-phone/coolpad-f1-3919/jmf01-headphone-with-mic-and-wire-control-fashion-design-full-metal-heavy-bass-3-5mm-in-ear-earphone-noise-canselling-earbud-for-mobile-phone.html

 

Επισης επιλεγουμε multilanguage rom φανταζομαι ετσι ? Ευχαριστω πολυ !

 

vickmall και επελεξε να εχει root,multilanguage,play store και απεγκατεστημενες τις κινεζικες

 

----- προσθήκη μηνύματος 74 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

http://www.needrom.com/download/coolpad-f1-8297w-samsung/

Την δοκίμασε κάνεις αυτήν? Η φωτογραφική λέει πως είναι κομπλέ

δοκιμασε και πες!

Link to comment
Share on other sites

για τους τολμηρούς και μόνο, το εννοώ !

YOU HAVE BEEN WARNED !!!

https://www.dropbox.com/s/oh1y65tgut2yngt/new-recovery.img?dl=0

 

είναι twrp 2.7.0.0 μεταφρασμένη αλλά για κάποιο λόγο δεν κατάφερα να περάσω ρομ 4,2,2 αλλά μόνο 4,4

κάνει κανονικά backup/restore

όποιος ενδιαφέρεται δίνει feedback για να το φτιάξουμε (εαν μπορούμε μιας και είναι απλά unpacked/repacked)

 

απο εδω ειναι

http://bbs.anzhi.com/thread-8968562-1-1.html

Σου βλεπει και την SD η μονο την internal;

Link to comment
Share on other sites

κανονικά και την sd, μάλλον βάζουμε και ότι theme θέλουμε αλλά δεν το δοκίμασα

πρωτα backup με το mtk-droid-tools η dump phone απο linux

One+ One --- iPAD 3 --- Xperia Neo V --- HTC Hero --- HTC Touch Cruise --- Nokia N95 --- Nokia 6680 --- Nokia 6310i
Link to comment
Share on other sites

Ωραια η Color OS 2.0 κατι διαφορετικο.

Με την εφαρμογή του φιλου εχει και Ελληνικα.

Στη τελευταία Color OS που συζητάμε, αν βάλετε το morelocale2 και ορίσετε ελληνικά, θα βγουν πολύ περισσότερα πράγματα στα ελληνικά, από ότι συνήθως!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Σήμερα το πρωί φλασαρα την V4. Όπως έχω ξανατονίσει δεν είμαι και πολύ γνω΄στης και γενικά τώρα μαθαίνω,αλλά μου φάνηκε πολυ καλύτερη από την V3. Προσωπικά η 3 μου έβγαλε πολλά bugs και την έβγαλα μετά από μερικές ώρες. Μέχρι στιγμής να μην την ματιάσω πολύ δυνατή η 4 και η κάμερα για εμένα προσωπικά είναι μια χαρά δεν μου φαίνονται θολές ή κάτι τέτοιο. Από την μανίσια και την V3 μου φαίνονται καλύτερες. Με την Ισπανική 4.4.2 που είχα μέχρι σήμερα το πρωί, νομίζω έιναι στα ίδια επίπεδα ίσως και καλύτερη η κάμερα.

 

Τέλος, να πω ότι κάποιος με έχει ματιάσει και όποια ΡΟΜ και να βάλω, δεν μπορώ να βάλω τραγούδι για ξυπνητήρι, αλλά πολύ μικρό το κακό.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια με την Color OS με το που πραγματοποιώ μια κλήση η οθόνη μαυρίζει και δεν επανερχεται με τπτ..

το αστείο είναι πως το κινητό δουλεύει κανονικά, απλά δεν έχω οθόνη!!!

Η μόνη λύση είναι να βγάλω την μπαταρία..

 

αντιμετωπίζει κανένας άλλος το ίδιο πρόβλημα ή αυτή η ROM απλά δε με θέλει...??

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Σήμερα το πρωί φλασαρα την V4. Όπως έχω ξανατονίσει δεν είμαι και πολύ γνω΄στης και γενικά τώρα μαθαίνω,αλλά μου φάνηκε πολυ καλύτερη από την V3. Προσωπικά η 3 μου έβγαλε πολλά bugs και την έβγαλα μετά από μερικές ώρες. Μέχρι στιγμής να μην την ματιάσω πολύ δυνατή η 4 και η κάμερα για εμένα προσωπικά είναι μια χαρά δεν μου φαίνονται θολές ή κάτι τέτοιο. Από την μανίσια και την V3 μου φαίνονται καλύτερες. Με την Ισπανική 4.4.2 που είχα μέχρι σήμερα το πρωί, νομίζω έιναι στα ίδια επίπεδα ίσως και καλύτερη η κάμερα.

 

Τέλος, να πω ότι κάποιος με έχει ματιάσει και όποια ΡΟΜ και να βάλω, δεν μπορώ να βάλω τραγούδι για ξυπνητήρι, αλλά πολύ μικρό το κακό.

 

Συμφωνω. Κι εμενα η ισπανικη με ειχε βολεψει πολυ συν του οτι το gravity εβαζε navigation bar στην οθονη. Στα αρνητικα επισης οτι δεν κανει συγχρονισμο τις εφαρμογες με το που μπουταρεις οποτε ξανα απο την αρχη ολα. Μονο η pureaosp μου ζητησε συγχρονισμο με το καλημερα.

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω. Κι εμενα η ισπανικη με ειχε βολεψει πολυ συν του οτι το gravity εβαζε navigation bar στην οθονη. Στα αρνητικα επισης οτι δεν κανει συγχρονισμο τις εφαρμογες με το που μπουταρεις οποτε ξανα απο την αρχη ολα. Μονο η pureaosp μου ζητησε συγχρονισμο με το καλημερα.

 

Την gravity screen εφαρμογη εννοεις? Αξιζει να την βαλω?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια με την Color OS με το που πραγματοποιώ μια κλήση η οθόνη μαυρίζει και δεν επανερχεται με τπτ..

το αστείο είναι πως το κινητό δουλεύει κανονικά, απλά δεν έχω οθόνη!!!

Η μόνη λύση είναι να βγάλω την μπαταρία..

 

αντιμετωπίζει κανένας άλλος το ίδιο πρόβλημα ή αυτή η ROM απλά δε με θέλει...??

 

Σε εμενα δουλευει μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Την gravity screen εφαρμογη εννοεις? Αξιζει να την βαλω?

 

Εννοώ: Gravity box->navigation bar tweaks->master switch (on) + enable navigation bar. (το εχω βαλει στα αγγλικα το gravity). Στην ισπανική εμφανίζονταν τα κουμπακια στην οθονη, στην laek V4 όχι. Θα επιστρεψω στην ισπανικη δεν μπορω με τα αθλια φυσικα πλητρα.

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

vickmall και επελεξε να εχει root,multilanguage,play store και απεγκατεστημενες τις κινεζικες

 

Σκέφτομαι να το παραγγείλω και εγώ σήμερα. Στο vickmall κοστίζει αυτή τη στιγμή 164$ (129 euro). Αυτή είναι η καθαρή τιμή ή στην πραγματικότητα κοστίζει κάτι παραπάνω; Στον λογαριασμό μου έχω ακριβώς 130 euro γι αυτό ρωτάω..:D

Link to comment
Share on other sites

tempered glass: εχει βαλει κανεις το Mofi που προτεινουν μαζι με το κινητο απο το vickmall με 100% εφαρμογη πανω στην οθονη?Γιατι αυτο που μου στειλαν εχει μια γωνια που οπως και να το βαλω δεν θελει να ακουμπησει 100% και μου ρχεται να το σπασω..!Επισης ΔΕΝ ειναι γυαλι,ειναι πλαστικο..

 

Παιζει να κατσει καλα μετα απο μερικες ωρες η θα φαει πλασε?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...