Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην KK Laek v2.1σας εμφανιζει μερικες φορες 2 τετραγωνακια στην γραμμη καταστασης;

 

εγω εκανα αυτο που διαβασες πιο πριν ανοιξα τα μνμτα,τις επαφες και το τηλεφωνο εκανα ρεμπουτ και ολα οκ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Πολύ καλές φαίνονται.Πόσο μέγεθος σε ΜΒ είναι περίπου κάθε εικόνα?

Επίσης ποσα dpi ? ( στις ιδιότητες-λεπτομέρειες του αρχείου φαίνεται)

 

Απο 2+ Megabytes μεχρι 4+ Megabytes ανάλογα με την πολυπλοκοτητα του τοποίου. Υπόψην το DPI σε εικόνα ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΡΟΛΟ. Είναι απλά ένα νούμερο καρφωμένο στο αρχείο το οποίο εύκολα το αλλαζω και το κάνω να φαίνεται 10000000 χωρίς να αγγίξω ούτε πίξελ. Μόνο η ανάλυση μετράει στην ψηφιακή εικόνα δηλαδή: αριθμός πιξελ.

 

Διάβασε το εξής: The myth of DPI:

http://www.rideau-info.com/photos/mythdpi.html

 

Φυσικά και το gallery στα properties της εικόνας δεν λέει dpi.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κανε και μια δοκιμη και με την LENOVO SUPER CAMERA και πες μου μετα τι βλεπεις.........:)

Οταν ειααι με μια sim οχι,με 2 sim το κανει καμια φορα,καποιος φιλος πιο πισω ειχε βρει μια λυση,για ψαξτο λιγο

 

Τσέκαρα και το lenovo super camera και έχω να πω ότι είναι σαφώς πιο ψαρωτικό καθως στα τελειως διαφορετικά defaults του είναι πολύ πιο τσιτωμένο το contrast, exposure κτλ. Πάντως με τις KK Roms μπορώ πλέον να πώ ότι:

 

-> Δεν έχουμε καθυστέρηση στο φλας.

-> Ta defaults της απλής camera app είναι πολύ καλά.

-> Λόγω ενημερωμένων camera libs ο θόρυβος σε χαμηλό φωτισμό είναι πολύ λιγότερος. Συγκρίνοντας το με την AOSP 4.2.2 πραγματικά είναι να παθαίνει κανείς εγκεφαλικό. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ

Edited by Algorithm
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Απο 2+ Megabytes μεχρι 4+ Megabytes ανάλογα με την πολυπλοκοτητα του τοποίου. Υπόψην το DPI σε εικόνα ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΡΟΛΟ. Είναι απλά ένα νούμερο καρφωμένο στο αρχείο το οποίο εύκολα το αλλαζω και το κάνω να φαίνεται 10000000 χωρίς να αγγίξω ούτε πίξελ. Μόνο η ανάλυση μετράει στην ψηφιακή εικόνα δηλαδή: αριθμός πιξελ.

 

Διάβασε το εξής: The myth of DPI:

http://www.rideau-info.com/photos/mythdpi.html

 

Φυσικά και το gallery στα properties της εικόνας δεν λέει dpi.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Τσέκαρα και το lenovo super camera και έχω να πω ότι είναι σαφώς πιο ψαρωτικό καθως στα τελειως διαφορετικά defaults του είναι πολύ πιο τσιτωμένο το contrast, exposure κτλ. Πάντως με τις KK Roms μπορώ πλέον να πώ ότι:

 

-> Δεν έχουμε καθυστέρηση στο φλας.

-> Ta defaults της απλής camera app είναι πολύ καλά.

 

Κανε και μια συγκριση σε καποιες ιδιες foto,και πες μου εαν βλεπεις διαφορες,ποιοτικα εννοω.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αναφορα............

Στην rom του laek ν.2.1.

Απλα δεν μπορω να βρω κατι κακο να γραψω,ολα λειτουργουν οκ,μετα το σχετικο ατοπυμα θα το ελεγα με τον ηχο,που επαιζε οκ μετα το 2ο φλασαρισμα,ναι μπορει να θελει 2-3 φορες περασμα ολα τα wipe και power off,δεν το δοκιμασα αλλα αφου το αναφερει ο φιλος ετσι θα ειναι,και ειναι μια διαδικασια 2 λεπτων,ο ηχος απλα ειναι απιστευτα καλος!!!!:)

Παρα πολυ καλη δουλεια απο τον dev...........

 

Παιδιά το επαλήθευσα και σήμερα ότι πράγματι αν κάνετε 2, 3 (ή και 4:lol:) φορες wipe και power off περνιέται μια χαρά χωρίς να θέλει ξαναφλασάρισμα. Έχω 2 Coolpad F1 (μεχρι αύριο απότε μένω με ένα :() και τα βασανίζω συνέχεια :shoot:.

 

----- προσθήκη μηνύματος 89 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κανε και μια συγκριση σε καποιες ιδιες foto,και πες μου εαν βλεπεις διαφορες,ποιοτικα εννοω.

 

Θα κάνω με τα defaults της καθε κάμερας στο ίδιο τοπίο αύριο μέρα (η απόγεμα) και θα ποστάρω.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

πριν λιγο μολις νομισα οτι επεσα σε softbrike γιατι το κινητο κολουσε στο σημα τις google.μολις συνδεσα το κινητο με το Pc για μισο λεπτο και φορτισε γτ ειχε 4% ανοιξε κανονικα.γτ ομως να μην ανοιγει με 4%;

***το logo οταν φορτιζει το κινητο οταν ειναι αδεια η μπαταρια το εφτιαξε ο λεακ στην ν.2.1;εγω περασα ενα αρχειο και νομιζω πως τωρα ειναι οκ

Edited by kalman2013
Link to comment
Share on other sites

πριν λιγο μολις νομισα οτι επεσα σε softbrike γιατι το κινητο κολουσε στο σημα τις google.μολις συνδεσα το κινητο με το Pc για μισο λεπτο και φορτισε γτ ειχε 4% ανοιξε κανονικα.γτ ομως να μην ανοιγει με 4%;

***το logo οταν φορτιζει το κινητο οταν ειναι αδεια η μπαταρια το εφτιαξε ο λεακ στην ν.2.1;εγω περασα ενα αρχειο και νομιζω πως τωρα ειναι οκ

 

Σε ορισμένα android δεν ανοίγει καν όταν πέσει κάτω από 10%. Επίσης μεχρι να φορτίσει εως την ταση κατωφλίου που χρειάζεται σε όλες τις δικές μου συσκευές δεν ανοίγει και μένει στο logo φόρτισης. Προσωπικά δεν αγγίζω τα charging logo για να τα αλλάξω διότι είναι πολύ ευκολο να γίνει μεγάλη πατάτα που δεν σωζεται από recovery. Μετα θέλεις SP Flash Tools που είναι μανίκι. Άλλη δουλεια δεν είχε η Yulong και έβαλε 300 flash modes...

Edited by Algorithm
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Σε ορισμένα android δεν ανοίγει καν όταν πέσει κάτω από 10%. Επίσης μεχρι να φορτίσει εως την ταση κατωφλίου που χρειάζεται σε όλες τις δικές μου συσκευές δεν ανοίγει και μένει στο logo φόρτισης. Προσωπικά δεν αγγίζω τα charging logo για να τα αλλάξω διότι είναι πολύ ευκολο να γίνει μεγάλη πατάτα που δεν σωζεται από recovery. Μετα θέλεις SP Flash Tools που είναι μανίκι. Άλλη δουλεια δεν είχε η Yulong και έβαλε 300 flash modes...

 

νταζει τα charging logo αλλαζουν και απο τις ιδιες τις ρομ.ενα ζιπ φλασαρεις.τι πατατα μπορει να γινει;αν ειναι μεγαλη μπορω να βαλω πισω αυτα που υπηραχαν;

*ακυρο ειναι το ιδιο αλλα σε αλλο χρωμα οταν φορτιζα το κινητο απο το pc ηταν κανονικα tvra apo thn πριζα ειναι το μαυρο χαλι.

Link to comment
Share on other sites

Χθες μου ήρθε και εμένα το κινητό και επιβεβαιώνω ότι το CMW Recovery 6.0.3.0 δεν μπαίνει, άρα Recovery TWRP V2.4.4 από εδώ και είμαστε κομπλέ. Η διαδικασία είναι απλή:

- Εγκατάσταση του MovileUncle Tools

- Αντιγραφή του αρχείου recovery_TWRP_V2.4.4 χύμα στην εξωτερική κάρτα και μετονομασία σε "recovery" ( απλά για να το βρείτε εύκολα)

- Άνοιγμα MovileUncle Tools -> Recovery Update -> Πατάμε το πρώτο recovery.img ή recovery_TWRP_V2.4.4-> OK στο "Are you sure flash recovery" -> Reboot into Recovry mode.

 

Έβαλα την 4.4.2 V2.1 laek.17 και μου φαίνεται αρκετά έως πολύ καλή, θα την δοκιμάσω και άλλο αλλά έκανα την μ****α και δεν πρόσεξα οτι παίρνει Micro-SIM και με το πάω να την βάλω έμεινα χαζός :O. Αν προλάβω σήμερα να πάω να πάρω μια άλλη...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Αναμένω το coolpad από στιγμή σε στιγμή.Πρέπει οπωσδήποτε να αλλάξω rom και να το πειράξω γενικώς ή να το κάνω απλά ένα root αν δεν είναι ήδη και σβήσω μερικά περιττά πραγματα?

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, πέρασα κι εγώ την 2,1 του laek αλλά έχω τα εξής θέματα, αν δηλώσω χώρο αποθήκευσης την memory card αργεί πολύ να γίνει εγκατάσταση της όποιας εφαρμογής, αν βάλω χώρο αποθήκευσης την εσωτερική οι φωτο και τα βίντεο δεν σώζονται στην memory card, το λογότυπο φόρτισης όταν είναι κλειστό το κινητό, εξακολουθεί να είναι fail..

Υπάρχει τρόπος να έχουμε χώρο αποθήκευσης την εσωτερική και οι φωτο και τα βίντεο να σώζονται στο memory card?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Αναμένω το coolpad από στιγμή σε στιγμή.Πρέπει οπωσδήποτε να αλλάξω rom και να το πειράξω γενικώς ή να το κάνω απλά ένα root αν δεν είναι ήδη και σβήσω μερικά περιττά πραγματα?

 

10' υπόθεση είναι μην αγχώνεσαι για αλλαγή rom. Απλά εάν δεν σε βολεύει την αλλάζεις πολύ εύκολα.

Ακολούθα τα βήματα post #170 του johnickz1 ή εάν δεν παίρνει το CMW Recovery το προηγούμενο post #3034.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ρωτάω και παραπάνω δεν ειναι μόνο στο lenovo cam το θέμα, αλλά και στην εφαρμογή της ρομ...

 

Βασικά δεν υπάρχει πουθενά επιλογή, που θα αποθηκεύουν οι φωτο και βίντεο...

Edited by steliost
Link to comment
Share on other sites

Με την ΚΚ στην sd αποθηκευονται παιδια.:)

Και φυσκα η lenovo camera εχει δικια της επιλογη που θα κανετε αποθηκευση.......:p

http://i59.tinypic.com/107487m.png

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως γύρισα στην AOSP-Lite- 4.4.2_jonzalvo

Ο ήχος οσες φορές και να φλασάρισα δεν εστρωνε, μου εκανε και τα χαζα με τα 2 τετραγωνα εικονιδια.

Ασε που δεν είδα και καμια διαφορα με αυτήν που είχα.

Αν εξαιρέσω ότι μπορέις να δεις στον υπολογιστη τον χώρο αποθήκευρση του κινητού και οτι έχει προσθέσει και το μπλε φωτάκι.

Link to comment
Share on other sites

Με την ΚΚ στην sd αποθηκευονται παιδια.:)

Και φυσκα η lenovo camera εχει δικια της επιλογη που θα κανετε αποθηκευση.......:p

http://i59.tinypic.com/107487m.png

 

Εμένα παντως για να αποθηκευτουν στην sd πρέπει να το γυρίσω από τις ρυθμίσεις (ο κυρίως αποθηκευτικός χώρος sd) αυτό έχει ως αποτέλεσμα να καθυστερούν πολύ οι εγκαταστάσεις των εφαρμογών...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα παντως για να αποθηκευτουν στην sd πρέπει να το γυρίσω από τις ρυθμίσεις (ο κυρίως αποθηκευτικός χώρος sd) αυτό έχει ως αποτέλεσμα να καθυστερούν πολύ οι εγκαταστάσεις των εφαρμογών...

Δηλαδη ποσο καθυστερουν βρε συ πια.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

το να αργουν περισσοτερο κατα την αποθηκευση στην sd ειναι φυσιολογικο καθως η εσωτερικη ειναι και πιο γρηγορη μνημη.Ειδικα αν η εξωτερικη δεν ειναι class10.Μηπως η rom χρησιμοποιει απο default ART?Το ART καθυστερει πιο πολυ στην εγκατασταση των εφαρμογων γιατι τις κανει optimize και επισης τους μεγαλωνει και το μεγεθος,αλλα με αυτον τον τροπο οι εφαρμογες δουλευουν πιο γρηγορα
Link to comment
Share on other sites

Εμένα παντως για να αποθηκευτουν στην sd πρέπει να το γυρίσω από τις ρυθμίσεις (ο κυρίως αποθηκευτικός χώρος sd) αυτό έχει ως αποτέλεσμα να καθυστερούν πολύ οι εγκαταστάσεις των εφαρμογών...

 

Αν δεν μπορεις να τις αποθηκευσεις στην SD με αυτο το τροπο που αναφερεις πολυ απλα καντο με root explorer χρησιμοποιωντας copy/paste.

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ποσο καθυστερουν βρε συ πια.

 

Δυστυχώς η κάρτα μου είναι της πλάκας και η εγκατάσταση μπορεί να πάρει και 10λεπτο μαζι με reboot... Βασικά αυτό που ζητάω είναι πολύ απλό, εγκατασταση εφαρμογών στην εσωτερική και φωτο με βίντεο στην εξωτερική...

 

----- προσθήκη μηνύματος 59 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν δεν μπορεις να τις αποθηκευσεις στην SD με αυτο το τροπο που αναφερεις πολυ απλα καντο με root explorer χρησιμοποιωντας copy/paste.

 

Ειναι μια λύση αλλά όχι και η καλύτερη...

Link to comment
Share on other sites

Και ναι το βρηκα.

Βαζεις τα ακουστικα και ερχονται στην θεση τους.

 

Χρησιμοποιώ καρτα 64gb class 10.

Είτε στη εσωτερική είτε στην εξωτερική, δεν εχει καμια διαφορα στον χρονο...

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ καρτα 64gb class 10.

Είτε στη εσωτερική είτε στην εξωτερική, δεν εχει καμια διαφορα στον χρονο...

Ακριβως ετσι βαζεται μια καρτουλα 10 class και σωνεται το κντ σας απο ασκοπη ταλαιπωρια παιδια.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Παντως ακομα και με το lenovo αν του δώσω ρυθμιση να σώζονται στην sd είναι σαν να μην τις βλέπει (βγαίνει η φώτο αλλά δεν σώζεται πουθενά) πάντα όταν έχω αποθηκευτικό χώρο την εσωτερική... Επίσης το βίντεο της lenovo δεν έχει λειτουργία pause... Edited by steliost
Link to comment
Share on other sites

Παντως ακομα και με το lenovo αν του δώσω ρυθμιση να σώζονται στην sd είναι σαν να μην τις βλέπει (βγαίνει η φώτο αλλά δεν σώζεται πουθενά) πάντα όταν έχω αποθηκευτικό χώρο την εσωτερική... Επίσης το βίντεο της lenovo δεν έχει λειτουργία pause...

Δεν δοκιμαζεις και μια αλλη καρτουλα sd;Γιατι αυτη που εχεις μαλλον εχει θεμα.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...