Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπον αυτο με την ν.2.1 του laek.17 απλα ειναι απιστευτο............με το 2ο φλασαρισμα ΠΑΝΤΑ,ο ηχος ειναι αψογος.........αλλα παντα με την 2η,με την 1η φορα απλα δεν ακουγεται.Το εκανα 3 φορες γιατι μου εκανε τρομερη εντυπωση,Του ειπα να το τσεκαρεις κιολας να δει τι φταει.

Κατα τα αλλα ειναι μια εξαιρετικη δουλεια,και πραγματικα ετσι επρεπε να ειναι απο το εργοστασιο...........:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Να και τα δικά μου screenshots.. Μήπως φταίει που έχω τη stock rom?

 

Σε προηγουμενο ποστ καποιος ειχε αναφερει οτι ο dolphin τρεχει στο παρασκηνιο και τρωει μπαταρια τσεκαρε το....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αυτο με την ν.2.1 του laek.17 απλα ειναι απιστευτο............με το 2ο φλασαρισμα ΠΑΝΤΑ,ο ηχος ειναι αψογος.........αλλα παντα με την 2η,με την 1η φορα απλα δεν ακουγεται.Το εκανα 3 φορες γιατι μου εκανε τρομερη εντυπωση,Του ειπα να το τσεκαρεις κιολας να δει τι φταει.

Κατα τα αλλα ειναι μια εξαιρετικη δουλεια,και πραγματικα ετσι επρεπε να ειναι απο το εργοστασιο...........:)

 

Το 2ο φλασαρισμα με την ιδια διαδικασια του πρωτου;

Link to comment
Share on other sites

Το 2ο φλασαρισμα με την ιδια διαδικασια του πρωτου;

Aκριβως τα ιδια,οπως σας εχω πει να το κανετε.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

οντως, πολυ καλη δουλεια..

Τωρα το μονο που μενει ειναι να δουμε πως παει απο καταναλωση διοτι, νομιζω, οτι αυτή του μπαλντος, σαν να τσιμπουσε λιγουλακι μπαταρια:p

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Σε προηγουμενο ποστ καποιος ειχε αναφερει οτι ο dolphin τρεχει στο παρασκηνιο και τρωει μπαταρια τσεκαρε το....

 

Ο dolphin οπως και ο ucBrowser για να πουλανε μουρη οτι και καλα ειναι ελαφροι τρεχουν μονιμως background service. Το οποιο σεληνιαζεται και κανει οτι και οπου του καπνιζει μαζι με απειρα wake και αντιο μπαταρια. Τα χω σκισει με το greenify οσα δεν ξηλωσα. Αλλα πραγματικα ο dolphin ειναι σιγουρα ενοχος.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Περί ν.2.1 του laek.17

1. Το dialer one μου δεν μου δουλεύει (δεν ξέρω αν δουλεύει σε άλλη ΚΚ), ψάχνω λύση

2. Δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα με το συγχρονισμό του ημερολογίου

3. Θα ήθελα να "χρωματίζονται" οι μπάρες σήματος τηλεφώνου

Κατά τα άλλα γρήγορη και σταθερή κατά τη γνώμη μου

Link to comment
Share on other sites

Περί ν.2.1 του laek.17

1. Το dialer one μου δεν μου δουλεύει (δεν ξέρω αν δουλεύει σε άλλη ΚΚ), ψάχνω λύση

2. Δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα με το συγχρονισμό του ημερολογίου

3. Θα ήθελα να "χρωματίζονται" οι μπάρες σήματος τηλεφώνου

Κατά τα άλλα γρήγορη και σταθερή κατά τη γνώμη μου

 

με gravity η status bar μπορει να γινει οτι χρωμα θες.νομιζω πως και οι δυο μπαρες θα εχουν το ιδιο χρωμα αλλα σε μενα η μια εμεινε ασπρη και η αλλη οτι χρωμα ειναι και η ωρα κτλπ

Link to comment
Share on other sites

Είχα dolphin εγώ και είχα δει αντίστοιχα με pure AOSP v2. Τον σούταρα, έβαλα CM Browser και βρήκα την υγειά μου. Για kitkat από βδομάδα θα το τολμήσω να κάνω την μετάβαση προσωπικά.
Link to comment
Share on other sites

με gravity η status bar μπορει να γινει οτι χρωμα θες.νομιζω πως και οι δυο μπαρες θα εχουν το ιδιο χρωμα αλλα σε μενα η μια εμεινε ασπρη και η αλλη οτι χρωμα ειναι και η ωρα κτλπ

το tweak αυτό του gravity box, το εχω ήδη δοκιμάσει χωρίς αποτέλεσμα

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς με ποια παράμετρο στο EngineerMode βελτιωνουμε την απόκριση του touch screen?

Edit: το βρήκα

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς με ποια παράμετρο στο EngineerMode βελτιωνουμε την απόκριση του touch screen?

Edit: το βρήκα

 

Δεν το μοιράζεσαι και εδώ μήπως το ψάξει κάποιος, κάποτε;

Link to comment
Share on other sites

Tι γινετε τελικα ρε παιδια με αυτη την ν.2.1 του laek.17,διαβαζω διαβαζω και ακρη δεν βγαζω!

Ο ενας λεει ο ηχος ειναι ανυπαρκτος μετα λεει εφτιαξε με ξαναφλασαρισμα ο αλλος λεει ο dialer one μου δεν μου δουλεύει ,η αλλη λεει δεν δουλευει ο συγχρονισμός του ημερολογίου,και ο αλλος λεεικατσε καλα η ρομ!

Μου φαινετε μαλλον θα περιμενω να βγει καμια v.2.3!

Link to comment
Share on other sites

Tι γινετε τελικα ρε παιδια με αυτη την ν.2.1 του laek.17,διαβαζω διαβαζω και ακρη δεν βγαζω!

Ο ενας λεει ο ηχος ειναι ανυπαρκτος μετα λεει εφτιαξε με ξαναφλασαρισμα ο αλλος λεει ο dialer one μου δεν μου δουλεύει ,η αλλη λεει δεν δουλευει ο συγχρονισμός του ημερολογίου,και ο αλλος λεεικατσε καλα η ρομ!

Μου φαινετε μαλλον θα περιμενω να βγει καμια v.2.3!

 

απροβληματιστη σε μενα μεχρι στιγμης μετα το ξαναφλασαρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αυτο με την ν.2.1 του laek.17 απλα ειναι απιστευτο............με το 2ο φλασαρισμα ΠΑΝΤΑ,ο ηχος ειναι αψογος.........αλλα παντα με την 2η,με την 1η φορα απλα δεν ακουγεται.Το εκανα 3 φορες γιατι μου εκανε τρομερη εντυπωση,Του ειπα να το τσεκαρεις κιολας να δει τι φταει.

Κατα τα αλλα ειναι μια εξαιρετικη δουλεια,και πραγματικα ετσι επρεπε να ειναι απο το εργοστασιο...........:)

 

αυτο συνεβαινε και σε αλλα android που εχω/ειχα.Πολλες φορες τα wipe δεν γινονται καλα και χρειαζεται δευτερη φορα.

Ο πιο ασφαλης τροπος ειναι αυτος (βαρετος αλλα σιγουρος) :boot σε recovery, 1.wipe data 2.wipe cache 3.wipe dalvik 4.format system 5.wipe battery stats (προαιρετικο),reboot recovery,τα ιδια wipes 2η φορα,flash rom,reboot,flash rom παλι,reboot.Ετσι μονο θα εισαι βεβαιος οτι εχει μπει καλα η rom.To ξερω απο πρωτο χερι!

 

Εγω κανω παντα και format sd (fat32,default cluster size απο το pc αφου την βαλω σε usb adaptor) και βαζω μεσα μονο την rom και τα gapps.Eιναι rom που αφηνουν system πραγματα στην sd τα οποια μπορει να κανουν conflict στην επομενη που θα πας να περασεις.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Δεν το μοιράζεσαι και εδώ μήπως το ψάξει κάποιος, κάποτε;

 

Ναι,

EngineerMode, hardware testing, touchscreen, settings, pressure_threshold και εβαλα τιμη 9

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Ναι,

EngineerMode, hardware testing, touchscreen, settings, pressure_threshold και εβαλα τιμη 9

 

Ωραίος thanks. Επηρεάζει καθόλου αν πατιούνται πράγματα ενώ σκρολάρεις; Είναι σπαστικό αυτό, έχω παρατηρήσει το κάνει μερικε΄ς φορές όταν το χρησιμοποιώ ενώ φορτίζει. Κακό αυτό γιατί σημαίνει προβληματάκι στην κατασκευή, δεν έχει γίνει κάτι καλά shielding.

 

Στα θετικά νέα τώρα, ο laek κατάφερε να φτιάξει την official Kit Kat του Himax Polymer ( rebrand του coolpad f1 στην Ινδονησία ή Μαλαισία ή whatever) να μπαίνει και στο δικό μας. Λέει ότι είναι η καλύτερη rom που έχει δει εκτός από τα partitions του storage. θα τα φτιάξει και την ανεβάζει. Δεν ξέρω αν θα την πει v3 της δικιάς του ή αλλιώς, αλλά πρέπει να είναι πολύ καλή ρομ...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι του φόρουμ,

 

εχω κατα νού να αγοράσω το F1 (μου αρέσουν τα specs - τιμή του πολύ) αλλά πρωτού κάνω την παραγγελία μου θέλω τη βοηθειά σας σε κάτι. Απο εδώ κι απο εκεί διαβάζω οτι πάρα πολύς κόσμος αλλάζει συνέχεια ROM's για να κάνει το κινητό να δουλέψει όπως πρέπει! Σας παρακαλώ ας μου αναφέρει κάποιος απο τους κάτοχους του κινητού, αν το αγοράσω και ΔΕΝ πειράξω τη ROM αφήσω δηλαδή την εργοστασιακή, τι προβλήματα / αστιχίες θα έχει το κινητό? (Το κινητό θέλω να το κάνω δώρο σε φίλο οπότε δεν θέλω να φάω τις ώρες μου σε φλασαρίσματα κλπ).

 

Σας ευχαριστώ απο πρίν.

Μιχάλης

 

Υ.Γ. Εναλλακτικά στα ίδια specs - τιμή τί θα μου προτείνατε?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι του φόρουμ,

 

εχω κατα νού να αγοράσω το F1 (μου αρέσουν τα specs - τιμή του πολύ) αλλά πρωτού κάνω την παραγγελία μου θέλω τη βοηθειά σας σε κάτι. Απο εδώ κι απο εκεί διαβάζω οτι πάρα πολύς κόσμος αλλάζει συνέχεια ROM's για να κάνει το κινητό να δουλέψει όπως πρέπει! Σας παρακαλώ ας μου αναφέρει κάποιος απο τους κάτοχους του κινητού, αν το αγοράσω και ΔΕΝ πειράξω τη ROM αφήσω δηλαδή την εργοστασιακή, τι προβλήματα / αστιχίες θα έχει το κινητό? (Το κινητό θέλω να το κάνω δώρο σε φίλο οπότε δεν θέλω να φάω τις ώρες μου σε φλασαρίσματα κλπ).

 

Σας ευχαριστώ απο πρίν.

Μιχάλης

 

Υ.Γ. Εναλλακτικά στα ίδια specs - τιμή τί θα μου προτείνατε?

Δεν εχει θεμα και με την ROM που το στελνουν μια χαρα ειναι.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Στα θετικά νέα τώρα, ο laek κατάφερε να φτιάξει την official Kit Kat του Himax Polymer ( rebrand του coolpad f1 στην Ινδονησία ή Μαλαισία ή whatever) να μπαίνει και στο δικό μας. Λέει ότι είναι η καλύτερη rom που έχει δει εκτός από τα partitions του storage. θα τα φτιάξει και την ανεβάζει. Δεν ξέρω αν θα την πει v3 της δικιάς του ή αλλιώς, αλλά πρέπει να είναι πολύ καλή ρομ...

 

Πρέπει να γίνει και multilanguage.

Για να δούμε αλλά μάλλον κάτι πολύ καλό θα προκύψει.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι του φόρουμ,

 

εχω κατα νού να αγοράσω το F1 (μου αρέσουν τα specs - τιμή του πολύ) αλλά πρωτού κάνω την παραγγελία μου θέλω τη βοηθειά σας σε κάτι. Απο εδώ κι απο εκεί διαβάζω οτι πάρα πολύς κόσμος αλλάζει συνέχεια ROM's για να κάνει το κινητό να δουλέψει όπως πρέπει! Σας παρακαλώ ας μου αναφέρει κάποιος απο τους κάτοχους του κινητού, αν το αγοράσω και ΔΕΝ πειράξω τη ROM αφήσω δηλαδή την εργοστασιακή, τι προβλήματα / αστιχίες θα έχει το κινητό? (Το κινητό θέλω να το κάνω δώρο σε φίλο οπότε δεν θέλω να φάω τις ώρες μου σε φλασαρίσματα κλπ).

 

Σας ευχαριστώ απο πρίν.

Μιχάλης

 

Υ.Γ. Εναλλακτικά στα ίδια specs - τιμή τί θα μου προτείνατε?

 

Θα σου πω τι δική μου γνωμη,αν έχει official θέλει αυτός που θα το πάρει χρονο κ δουλειά για να το μαζέψει ως έχει.

Αρα σαν δώρο είναι ημιτελές!

Αν έχει αλλη rom μπορείς να την αφησεις πιο εύκολα κ να το δουλέψει.

Για μένα οτι είναι να κανεις να το κανεις όπως πρεπει αν και τώρα με 15 λεπτα θα είσαι έτοιμος κ ο δικός σου θα το χαρεί πραγματικά.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος thanks. Επηρεάζει καθόλου αν πατιούνται πράγματα ενώ σκρολάρεις; Είναι σπαστικό αυτό, έχω παρατηρήσει το κάνει μερικε΄ς φορές όταν το χρησιμοποιώ ενώ φορτίζει. Κακό αυτό γιατί σημαίνει προβληματάκι στην κατασκευή, δεν έχει γίνει κάτι καλά shielding.

 

Στα θετικά νέα τώρα, ο laek κατάφερε να φτιάξει την official Kit Kat του Himax Polymer ( rebrand του coolpad f1 στην Ινδονησία ή Μαλαισία ή whatever) να μπαίνει και στο δικό μας. Λέει ότι είναι η καλύτερη rom που έχει δει εκτός από τα partitions του storage. θα τα φτιάξει και την ανεβάζει. Δεν ξέρω αν θα την πει v3 της δικιάς του ή αλλιώς, αλλά πρέπει να είναι πολύ καλή ρομ...

 

κανενα προβλημα, είναι καλή ρυθμιση για αυτούς που έχουν βάλει πλαστικό γυαλί πανω στην οθόνη για προστασία.

Το θέμα που θίγεις με την υπερευσθησία κατά την φόρτιση, είναι κάτι που παρατήρησα σε όλα τα τηλέφωνα που είχα.

Πρόκειται για ¨κινεζο-κουσούρι¨ :p

 

στο ν3 που είχα παλαιότερα άλλοτε εμφανιζόταν, άλλοτε όχι. ισως να έχει να κανει και με τον τύπο του φορτιστή, επαγωγικά ρεύματα, αμπέρ εξόδου.κτλ.κτλ.κτλ. Δεν ξέρω και δεν το έψαξα, να σου πώ :rolleyes:

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος thanks. Επηρεάζει καθόλου αν πατιούνται πράγματα ενώ σκρολάρεις; Είναι σπαστικό αυτό, έχω παρατηρήσει το κάνει μερικε΄ς φορές όταν το χρησιμοποιώ ενώ φορτίζει. Κακό αυτό γιατί σημαίνει προβληματάκι στην κατασκευή, δεν έχει γίνει κάτι καλά shielding.

 

Οι 95/100 κινεζικοι φορτιστες ΔΕΝ παρεχουν τελεια σταθεροποιημενη ταση με αποτελεσμα λογω των πεδιων ορισμενες φορες να ΠΑΛΑΒΩΝΕΙ η οθονη την ωρα της φορτισης. Στο F1 το προβλημα ειναι σχεδον ανυπαρκτο, αλλα αν σε εκνευριζει παρε brand φορτιστη που κανει κανα 30αρι ευρω. Εχω δει περιπτωσεις συσκευης η οποια μολις την αρχιζα φορτιση τα παντα τρελαινοντουσαν.

 

Το χω ψαξει πολυ το θεμα καθως εχω δουλεψει 800.000 συσκευες με 10πλασια ποσοτητα φορτιστων. Εαν σε ενδιαφερει περαιτερω μελετη θα σου στειλω αρθρο ηλεκτρονικης σε PDF αφιερωμενο σε παρασιτικα πεδια απο κακους φορτιστες και τις επιδρασεις στην οθονη κατα τη φορτιση.

 

Κρινε παντα την αποκριση με κινητο ΕΚΤΟΣ μπριζας.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...