Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα περασω καμια αοσπ μαλλον αλλα θελω να το χρησιμοποιησω πρωτα λιγο.. Παντως σιγουρα κατι παιζει με το δικο μου και ρουφαει τη μπαταρια ετσι..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Ηρθε χτες και το δικο μου.. Ολα κομπλε, τα ακουστικα που εστειλαν δωρο (beats) ειναι αρκετα μουφα αλλα δουλευουν κανονικοτατα.. Η οθονη ειναι πολυ καλυτερη απ οσο περιμενα, για ταχυτητα κλπ δεν θα πω γτ πριν ειχα σουργελο :p Φυσικα δεν θα ηταν ολα τελεια, η μπαταρια αδειαζει με παραλογο ρυθμο και δεν καταλαβαινω γιατι.. Σε 13 λεπτα εχει πεσει στο 90% με wifi και πρωτο σε καταναλωση το cell standby... :s

Τα συγκεκριμενα ακουστικα (αν δεν εχει αλλαξει κατι δραματικα) δεν δουλευουν "σωστα" στο τηλεδωνο μας

Δεν δουλευει το κουμπακι για απαντηση/τερματισμο κλισης και επισης ο ηχος δεν ειναι καλος

 

Δεν ειναι θεμα ποιοτητας των ακουστικων, αλλα θεμα διαφορετικου τυπου συνδεσιμοτητας

 

Το τηλεφωνο ειναι CTIA ενω τα ακουστικα ΟΜΤΡ (αναζητηση μεσα στο νημα για παραπανω πληροφοριες επι τουτου)

 

Οσο για την μπαταρια, ο ρυθμος μειωσης απο το 100 στο 90 δεν λεει τπτ απολυτως

Το θεμα ειναι ποσο διαρκει συνολικα

Μετα απο 4-7 πληρης κυκλους φορτισης θα εχεις εικονα της αυτονομιας

Βαλε και το greenify απο το play store και θα αυξηθει κατακορυφα η αυτονομια (επισης αναζητηση εντος νηματος για info)

 

Ενδεικτικα να σου πω στο δικο μου, 2μερες 20 ωρες , στο 37% η μπαταρια (εχω ποσταρει και πιο πισω screenshots)

 

 

και εγω στέλνω και λαμβάνω και απο τισ δυο κάρτες wind kai cosmote

Μπράβο παιδιά με σώσατεεεεεεεεεεε

 

Μέχρι στιγμής sms στέλνω και λαμβάνω από και προς τις 2 sim. MMS στέλνω από τη μία αλλά δεν λαμβάνω.

 

Επειδη δεν ειχα δοκιμασει τις official roms, εσεις που ειχατε θεμα και τωρα το λυσατε, το λυσατε απλα αλλαζοντας την εφαρμογη μηνυματων?

Παγωσατε/απεγκαταστησατε πρωτα την default ή οχι?

 

Προσπαθω απο τα σχολια ολων σας να καταλαβω που εντοπιζεται το προβλημα και πως λυνεται, αλλα ακομα δεν εχω βγαλει ασφαλες συμπερασμα

Edited by CrazyAnt
Link to comment
Share on other sites

Φιλε crazyant ευχαριστω για την απαντηση, εισαι παντα αναλυτικος (δεν βαριεσαι? :p) Επειδη μου ξαναπες πιο πισω για ctia κλπ σχολιασα τα ακουστικα..εχουν ενα κουμπακι και λειτουργει κανονικα στις κλησεις.. Η μπαταρια που ανεφερα ηταν με το greenify.. Τεσπα δεν αγχωνομαι γιατι ηταν πρωτη φορτιση και μετα το εσκισα προφανως.. Απλα μου εκανε εντυπωση που στην καταναλωση ειχε μεγαλυτερο ποσοστο το cell standby απο την οθονη, ενω ηταν την περισσοτερη ωρα ανοιχτη..( εχω μια μονο σιμ, αν εχει καμια σχεση αυτο)
Link to comment
Share on other sites

 

Επειδη δεν ειχα δοκιμασει τις official roms, εσεις που ειχατε θεμα και τωρα το λυσατε, το λυσατε απλα αλλαζοντας την εφαρμογη μηνυματων?

Παγωσατε/απεγκαταστησατε πρωτα την default ή οχι?

 

Προσπαθω απο τα σχολια ολων σας να καταλαβω που εντοπιζεται το προβλημα και πως λυνεται, αλλα ακομα δεν εχω βγαλει ασφαλες συμπερασμα

 

Ναι, πρέπει να παγώσει η να διαγραφεί ή messaging εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενα θέμα με το gosms δεν δουλεύει το notifications led ενω το έχω ενεργοποιημένο!

Μήπως πρεπει να κάνω και τίποτα ακόμα,είμαι με την στοκ ROM και τα μηνύματα έρχονται κανονικά όλα και έχω και 160 χαρακτήρες με μια σιμ όμως!

Edited by dimi_1982
Link to comment
Share on other sites

Φιλε crazyant ευχαριστω για την απαντηση, εισαι παντα αναλυτικος (δεν βαριεσαι? :p) Επειδη μου ξαναπες πιο πισω για ctia κλπ σχολιασα τα ακουστικα..εχουν ενα κουμπακι και λειτουργει κανονικα στις κλησεις.. Η μπαταρια που ανεφερα ηταν με το greenify.. Τεσπα δεν αγχωνομαι γιατι ηταν πρωτη φορτιση και μετα το εσκισα προφανως.. Απλα μου εκανε εντυπωση που στην καταναλωση ειχε μεγαλυτερο ποσοστο το cell standby απο την οθονη, ενω ηταν την περισσοτερη ωρα ανοιχτη..( εχω μια μονο σιμ, αν εχει καμια σχεση αυτο)

 

Βαριεμαι παρα πολλες φορες :lol: , αλλα προτειμω εφοσον εχω παρει αποφαση να απαντησω, να ειμαι οσο το δυνατον πιο κατατοπιστικος, γιατι αλλιως θα πρεπει να ξαναγραψω για διευκρινησεις :p

Καλο ειναι να μοιραζομαστε οσα ξερουμε και πολυ σημαντικο, να καταλαβαινουν και οι αλλοι τι λεμε ;) , αλλιως δεν εχει νοημα :lol:

 

Εσενα λοιπον τα μπανανοbeats που σου εστειλαν, δουλευουν κανονικα?χμμ

Θα δοκιμασω με καποιο αλλο ζευγαρι, γιατι η αληθεια ειναι πως δοκιμασα με 2 που ειχα απο αλλη παραγγελια, να δω μηπως αυτα που εστειλαν μετα δουλευουν

Σε ευχαριστω για την πληροφορια ;)

 

Οσο για την μπαταρια, τα ειπα παραπανω, αλλα το να εχεις απλα εγκατεστημενη την εφαρομγη δεν λεει και κατι

Εχει σημασια το να κανεις τις εφαρμογες που θελεις greenified.Δεν ξερω αν το εχεις κανει ηδη, αλλα το διευκρινιζω για να μην νομιζει κανεις πως μονο με εγκατασταση της εφαρμογης θα αυξηθει η αυτονομια της μπαταριας του

Σε καθε περιπτωση να εχεις υποψην σου πως η μπαταρια και η διαχειρηση ενεργειας της συσκευης ειναι παρα πολυ καλη

Μερα θα σου βγαλει σιγουρα και με πολυ βαρια χρηση, εκτος και αν το σκισεις στα παιχνιδια και την αναπαραγωγη multimedia (αυτο δεν ειναι βαρια χρηση τηλεφωνου :p )

 

Έχω ενα θέμα με το gosms δεν δουλεύει το notifications led ενω το έχω ενεργοποιημένο!

Μήπως πρεπει να κάνω και τίποτα ακόμα,είμαι με την στοκ ROM και τα μηνύματα έρχονται κανονικά όλα και έχω και 160 χαρακτήρες με μια σιμ όμως!

 

Το led δουλευει σε αλλες εφαρμογες?

Αν ναι, τοτε ειναι θεμα ρυθμισεις και θα πρεπει να πειραματιστεις

Εγω με το go sms pro (σε οσα δικαρτα ειχα) δεν πειραζα ποτε τις ρυθμισεις για το λεντ και παντα επαιζε κανονικα παντως

Link to comment
Share on other sites

Το led δουλεύει κανονικά σε αναπάντητες και φόρτιση αλλά στα μηνύματα οχι,έχω παίξει με τις ρυθμίσεις αλλά τίποτα!

Κι εγώ το sms go pro έχω αλλά την ελευθερη εκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Το led δουλεύει κανονικά σε αναπάντητες και φόρτιση αλλά στα μηνύματα οχι,έχω παίξει με τις ρυθμίσεις αλλά τίποτα!

Κι εγώ το sms go pro έχω αλλά την ελευθερη εκδοση.

 

Βρε και γω την free εκδοση εχω και οπως σου ειπα παραπανω δεν εχω πειραξει ποτε κατι στις ρυθμισεις σε οτι εχει να κανει με τα led notifications

Εχω ενεργο το Led Settings --> Blink Led , μονο...τπτ αλλο

Εαν εισαι ο μονος που αντιμετωπιζει το προβλημα με την συγκεκριμενη εφαρμογη και την συγκεκριμενη ΡΟΜ, κατι εχει να κανει με τις ρυθμισεις στην δικη σου συσκευη

ανοιξε καλυτερα ενα νεο θεμα μηπως το δει καποιος και μπορεσει να σε βοηθησει, γιατι αυτο ειναι ζητημα εφαρμογης και οχι της συσκευης και εδω δεν θα το δει κανενας ;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μετά από άπειρο ψάξιμο, το πρόβλημα παραμένει, τα sms λειτουργούν κανονικά και στις 2 sim. Τα MMS όχι.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο νήμα.

Ως κάτοχος και ευχαριστημένος χρήστης ενός Cubot GT99 εδώ και ένα 9μηνο παρήγγειλα μόλις το Coolpad F1 από vickmall για τον αδερφό μου. Παρακολουθώ το νήμα καιρό και πείστηκα και έτσι το περιμένω τώρα...

Στο site λέει instock και ελπίζω να είναι πράγματι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμενα..ειμαι νεος στο φορουμ και κοιτουσα για το κινητο...Αυτες οι εκδοσεις ROM MIUI απο εδω:

http://en.miui.com/download-208.html

εχουν δοκιμαστει απο κανεναν;; κανουν για το κινητο η ειναι μονο για την κινεζικη εκδοση;;

Και αν κανουν μονο για κινεζικη εκδοση με αλλαγη καποιων αρχειων δεν κανουν και για την Ευρωπαικη;;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμενα..ειμαι νεος στο φορουμ και κοιτουσα για το κινητο...Αυτες οι εκδοσεις ROM MIUI απο εδω:

http://en.miui.com/download-208.html

εχουν δοκιμαστει απο κανεναν;; κανουν για το κινητο η ειναι μονο για την κινεζικη εκδοση;;

Και αν κανουν μονο για κινεζικη εκδοση με αλλαγη καποιων αρχειων δεν κανουν και για την Ευρωπαικη;;

 

Πρεπει να αλλαξεις τα modem files για να αναγνωριζει τα 3g δικτυα κ να μην χανει το σημα καθε τρεις κ λιγο. Εν ολιγοις ειναι για την Κινεζικη εκδοση αλλα υπαρχει μοντα για να το κανεις για Ευρωπαικα δικτυα!

 

Σε λιγο ανεβαζω την 【FIRE】大神F1联通版 MIUIV5 网传MIUI6风格 消逝第十四版 自由翻 εκδοση στα Ελληνικα, μεινετε συντονισμενοι!!

 

http://file.7to.cn/uploads/romimages/201408/5/20395/a5.png

Edited by johnickz1
Link to comment
Share on other sites

 

Σε λιγο ανεβαζω την 【FIRE】大神F1联通版 MIUIV5 网传MIUI6风格 消逝第十四版 自由翻 εκδοση στα Ελληνικα, μεινετε συντονισμενοι!!

 

 

 

Πεθαίνω για βελτιωμένη MIUI :yahoo::dance::clap:

Link to comment
Share on other sites

Αντε ρε johnickz1 να βαλουμε τιποτα πιο καινουργιο γιατι κολησαμε στην v5 τοσο καιρο,απο καμερα τι λεει γιατι με την 5 όλα μου φαινονται θολα ότι εφαρμογή και να δοκιμασα.
Link to comment
Share on other sites

Άντε να δούμε... πάντως κάθε μέρα που περνάει το κινητό περνάει περισσότερα βασανιστήρια απο τα χέρια μου... Δεν έχει σκύψει κεφάλι πουθενά... Μαχητής. Εβάλα και navigon και sygic λειτουργούν και τα 2 απίστευτα.. Δύο ερωτήσεις θέλω να κάνω.

 

1)Κάποιον καλό Dialer (έχω τον μαμά της miui) και δε μου κάθεται καλά στο μάτι αφού μου βγάζει κινέζικους χαρακτήρες κάτω από τα νούμερα.

2) Τελικά τα handsfree που πρέπει να πάρω θα είναι OMTP ή CTIA ? ---> ( Έιμαι ανάμεσα από τα sony mh1[omtp] και από τα xiaomi pistons [ctia] Στο νήμα αναφέρεται ότι τα mh1 δεν λειτουργούν post #1155 στο modaco όμως λέει οτι είναι omtp ( http://www.modaco.com/topic/371968-coolpad-f1-8297w/page-54 -->post #1073

Έχουμε τελική άποψη για να ψωνίσω;

 

 

PS : πάνω κάτω πόση ελέυθερη μνήμη έχετε όσοι τρέχετε miui ? (προσωπικά έχω την 4.6.16 v5 του emjot και είμαι στα 900mb - 1gb. είμαι καλά; )

Link to comment
Share on other sites

Άντε να δούμε... πάντως κάθε μέρα που περνάει το κινητό περνάει περισσότερα βασανιστήρια απο τα χέρια μου... Δεν έχει σκύψει κεφάλι πουθενά... Μαχητής. Εβάλα και navigon και sygic λειτουργούν και τα 2 απίστευτα.. Δύο ερωτήσεις θέλω να κάνω.

 

1)Κάποιον καλό Dialer (έχω τον μαμά της miui) και δε μου κάθεται καλά στο μάτι αφού μου βγάζει κινέζικους χαρακτήρες κάτω από τα νούμερα.

2) Τελικά τα handsfree που πρέπει να πάρω θα είναι OMTP ή CTIA ? ---> ( Έιμαι ανάμεσα από τα sony mh1[omtp] και από τα xiaomi pistons [ctia] Στο νήμα αναφέρεται ότι τα mh1 δεν λειτουργούν post #1155 στο modaco όμως λέει οτι είναι omtp ( http://www.modaco.com/topic/371968-coolpad-f1-8297w/page-54 -->post #1073

Έχουμε τελική άποψη για να ψωνίσω;

 

 

PS : πάνω κάτω πόση ελέυθερη μνήμη έχετε όσοι τρέχετε miui ? (προσωπικά έχω την 4.6.16 v5 του emjot και είμαι στα 900mb - 1gb. είμαι καλά; )

 

1) Ex Dialer, Dialer+ η Rocket Dialer για δωρεάν εφαρμογές. Για πλήρωμή κοίτα Ex Dialer Pro η DW-Contacts Pro(Phone and Dialer).

2) To Coolpad χρησιμοποιει το πρότυπο CTIA οπότε για αυτό τα mh1 δεν λειτουργούν. Προτίμησε τα Samsung EHS64 η τα Pistons

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

2) Τελικά τα handsfree που πρέπει να πάρω θα είναι OMTP ή CTIA ? ---> ( Έιμαι ανάμεσα από τα sony mh1[omtp] και από τα xiaomi pistons [ctia] Στο νήμα αναφέρεται ότι τα mh1 δεν λειτουργούν post #1155 στο modaco όμως λέει οτι είναι omtp ( http://www.modaco.com/topic/371968-coolpad-f1-8297w/page-54 -->post #1073

Έχουμε τελική άποψη για να ψωνίσω;

 

Τα mh1 είναι κορυφαία από ποιότητα ήχου και θα δουλέψουν αν πάρεις και έναν αντάπτορα από ebay ή aliexpress πχ

http://www.ebay.com/sch/Cell-Phone-Accessories-/9394/i.html?_from=R40&_nkw=CTIA+to+OMTP

Link to comment
Share on other sites

Η καμιά πατέντα να κρατάς πατημένο το μεσαίο κουμπί. Εγώ το έχω με ένα απλό cable tie. Για ακρόαση μουσικής πάντα.
http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

[FIRE][GRMOD_JOHNICKZ]-Coolpad_8297w_MIUI_V5_sames_MIUI6_wonderful.zip

 

Ανατρεξτε στην σελιδα της ΡΟΜ πιο πανω για να δειτε λεπτομερειες.

Εχουν αφαιρεθει Κινεζιες, Stats, MTKtweak, SuperSU (υπαρχει ο stock της MIUI) κ οτι αλλο με σκοπο να μεινει οσο πιο ελαφρια γινεται.

Εχουν προστεθει, Ελληνικη γλωσσα, Google Play Store.

 

Ειναι βασισμενο στην ΡΟΜ του Κινεζικου team FIRE κ ειναι βασισμενο στην εκδοση MIUI 3/8/14.

Τα libs κτλ κτλ ειναι βασισμενα στην 038 official της Coolpad, η καμερα ειναι της CoolLife, μου φαινεται αρκετα καλη.

 

Οποιοδηποτε σχολιο θα ηταν καλοδεχουμενο, προσοχη δεν ειμαι dev οποτε αν προκειται για

κατι απλο θα το κανω, αλλα για πιο συνθετα πραγματα απευθυνθειτε στους Κινεζους φιλους μας!!

 

*δεν λειτουργουν προηγουμενα backup απο emjot (μπορει να ειναι για τον παρακατω λογο)..

**ο main χωρος αποθηκευσης ειναι το κινητο, αν θελετε να πηγαινουν στην καρτα απο τις ρυθμισεις coolpad settings..

Edited by johnickz1
Link to comment
Share on other sites

Και πως την περναμε την ρομ φιλε johnickz1 ,την περναμε όπως του emjot η καλυτερα να κανουμε όλα τα wipes?

Και όταν λες δεν λειτουργουν προηγουμενα backup απο emjot ,δηλ. να κανουμε backup με titanium αλλιος θα χασουμε δεδομενα και εφαρμογες?

Link to comment
Share on other sites

Ναι θέλει όλα τα wipes κ για μπακαπ δεν ξέρω αν δουλεύει το τιτανιουμ στου emjοt, νομιζω το είχα δοκιμάσει να κάνω μπακαπ παλιότερα κ δεν μου τις έβλεπε σε επόμενη εκδοση miui.

 

Η κάμερα πάντως φαίνεται να είναι πολύ καλη κ στο σκοτάδι με φλας σε κάτι τεστακια που εκανα χτες. Νομιζω οτι είναι η ίδια που έχει κ η 038 official.

Edited by johnickz1
Link to comment
Share on other sites

Δηλ. χανουμε ολες τις εφαρμογες και τα save των παιχνιδιων αμα βαλουμε αυτή την ρομ?

Αξιζει τουλάχιστον η ρομ σε σχεση με την v5 του emjot για το λουκι που θα φαμε να ξαναπερναμε από την αρχη εφαρμογες και παιχνίδια?

Link to comment
Share on other sites

Τα games αμα τα συνδέσεις με τον λογαριασμό του gmail σου τοτε αποθηκεύουν τα save μόνα τους. Οσον αφορα το αν αξίζει θα το δω κ εγώ στην πορεία γιατί προς το παρόν κ εγώ τώρα την δοκιμαζω. Για κάμερα αξίζει σίγουρα παραπάνω απο emjot.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε,την κατεβασα την ρομ αλλα δεν θα την περασω ακομη,περιμενω τις παρατηρήσεις σου για την ρομ, να μας πεις δηλ. την ολοκληρομενη αποψη σου και μετα!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...