Jump to content

Redmi Note 3G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, ένα παράξενο πρόβλημα που αντιμετώπισα πριν λίγο, με την τελευταία έκδοση 5.5.15 του deliopoulos.... Έσβησα την οθόνη του κινητού, πατώντας μία φορά το κουμπί power, κλειδώνοντας το, μα όταν μετά από λίγο θέλησα να το ανοίξω, δεν εμφανίστηκε τίποτα στην οθόνη, φαινόταν σαν να είχε κλείσει, μα δεν ήταν κλειστό διότι τα 3 κουμπιά κάτω φωτίζονταν όταν πατούσα το κουμπί power για να ξεκλειδώσει..... Απλά το κινητό δεν έκανε τίποτα, είχε κολλήσει!!!

 

Αναγκαστικά έβγαλα και έβαλα ξανά την μπαταρία του και το άνοιξα ξανά. Εδώ τώρα είναι το άλλο κουφό, η μπαταρία του κινητού έδειχνε τώρα 1% με το κόκκινο φωτάκι επάνω αριστερά να αναβοσβήνει, ενώ μέχρι πριν κολλήσει το κινητό, ήταν σίγουρα πάνω από 30%!!!

 

Τι bug ήταν αυτό άραγε; Το έχει πάθει κανείς άλλος εκτός από μένα στο δικό του κινητό, με την έκδοση του deliopoulos ;

 

Το ίδιο και εδω!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Άρα να το τονίσουμε ότι είναι τελικά θέμα της 5.5.15 ΡΟΜ του deliopoulos, και στους 4 που είπαμε ότι το παρουσιάζει...... σωστά;

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

ΣΩΣΤΑ υπάρχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα από αυτήν την έκδοση….

Το έχω τώρα το κινητό ΣΥΝΕΧΕΙΑ ανοιχτό και έχω το κεφάλι μου ήσυχο….. (βέβαια δεν είναι αυτή λύση…. ) :!::cry:

Link to comment
Share on other sites

Μου το έκανε και το δικό μου αυτό, η αλήθεια είναι ότι δεν το κλείνω ποτέ μόνο κάποιες φορές το κάνω επανεκκίνηση.

Αν χρειαστεί να το κλείσω για κάποιον λόγο το βάζω σε λειτουργία πτήσης.

Άραγε όσοι έχουν από miui hellas έχει αυτό το θέμα;;

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Άραγε όσοι έχουν από miui hellas έχει αυτό το θέμα;;

Με την Stable37-GTV-4.11.14 δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα ούτε και κανένα άλλο , γι' αυτό δεν κάνω και καμιά από τις αναβαθμίσεις .

Link to comment
Share on other sites

Η V6 κατά την γνώμη μου είναι άψογη αξίζει η αναβάθμιση επιστροφή δεν υπάρχει.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Μου το έκανε και το δικό μου αυτό, η αλήθεια είναι ότι δεν το κλείνω ποτέ μόνο κάποιες φορές το κάνω επανεκκίνηση.

Αν χρειαστεί να το κλείσω για κάποιον λόγο το βάζω σε λειτουργία πτήσης.

Άραγε όσοι έχουν από miui hellas έχει αυτό το θέμα;;

Όχι δεν το κάνει σε μας. Δουλεύουν όλα εκτός από τη συνδιασμένη ανάγνωση όλων των mails από πολλαπλούς λογαριασμούς στο gmail. Στο υπάρχον πρόγραμμα αλληλογραφίας δεν το κάνει. Άρα όλα οκ. Επίσης η διαχείριση μπαταρίας καλυτέρεψε λίγο σε σχέση με τις προηγούμενες v6 αλλά ακόμα δεν έφτασε την πολύ καλή διαχείριση της v5.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με την λανθασμένη ένδειξη της μπαταρίας υπήρχε στις αρχικές beta εκδόσεις, είχε διορθωθεί και επανήλθε απο την έκδοση 5.5.14 και μετά. Υπάρχει ήδη ανάρτηση στο forum της MIUI. Αυτό εμφανίζεται όταν βγει η μπαταρία.

Γενικά η έκδοση 6 είναι αρκετά σταθερή, εμφανίζει κάποια bugs που όμως πρέπει ν καταλάβει κανείς είναι οτι αυτό συμβαίνει διότι αυτές οι εκδόσεις αναφέρονται ως developer και όχι σταθερές.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με την λανθασμένη ένδειξη της μπαταρίας υπήρχε στις αρχικές beta εκδόσεις, είχε διορθωθεί και επανήλθε απο την έκδοση 5.5.14 και μετά. Υπάρχει ήδη ανάρτηση στο forum της MIUI. Αυτό εμφανίζεται όταν βγει η μπαταρία.

Γενικά η έκδοση 6 είναι αρκετά σταθερή, εμφανίζει κάποια bugs που όμως πρέπει ν καταλάβει κανείς είναι οτι αυτό συμβαίνει διότι αυτές οι εκδόσεις αναφέρονται ως developer και όχι σταθερές.

 

Δηλαδή με απλά λόγια για αρκετούς που δεν ξέρουν και πολλά, θα πρέπει να περιμένουμε μέχρι κάποια άλλη έκδοση;;;;:!:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με απλά λόγια για αρκετούς που δεν ξέρουν και πολλά, θα πρέπει να περιμένουμε μέχρι κάποια άλλη έκδοση;;;;:!:

Εν μέρη έχεις κάποιο δίκιο, δε ξέρω ποια έκδοση έχεις, όμως μπορώ να σου πω ότι γενικά η MIUI6 είναι αρκετά σταθερή και λειτουργική. Αν και έχω δοκιμάσει πάρα πολλές εκδόσεις, η ποιο σταθερή και απροβλημάτιστη είναι η MIUI5 όμως από την στιγμή που θα δοκιμάσεις την MIUI6 δε θα θες να γυρίσεις πίσω.

Κάθε παρασκευή θα έχεις την τελευταία έκδοση με διορθώσεις αλλά και μικροπροβλήματα. Τα μικροπροβλήματα αρκετές φορές μπορεί να μη τα καταλάβουν όλοι ή να μην υπάρχουν σε όλους.

Ορισμένοι από εμάς μπορούν να δοκιμάσουν και τις beta εκδόσεις πριν της Παρασκευής και να αναφέρουν αυτά τα προβλήματα στο forum της MIUI. Οι developers αποφασίζουν τι θα πρέπει να διορθώσουν άμεσα στην έκδοση της Παρασκευής.

Αυτή την έκδοση ανεβάζω στο account μου με extra διορθώσεις, προσθήκες, αλλαγές και αφαίρεση εφαρμογών που κατά την γνώμη μου δεν είναι λειτουργικές στην Ελλάδα (αφορούν περισσότερο την αγορά της Κίνας).

Καλό είναι εδώ να αναφέρεται ότι σας φαίνεται περίεργο ή μοιάζει με bug, γιατί όσοι δεν έχετε πρόσβαση ή δε θέλετε να τα επισημάνετε/αναφέρετε στο forum της MIUI, μπορεί να το κάνει κάποιος άλλος. Επίσης με αυτό το τρόπο βοηθάτε και εμένα να καταλάβω εάν κάτι αφορά μόνο τη δική μου ROM (ίσως λίγο σπάνιο μιας και δε "απομακρύνομαι" τόσο πολύ από την επίσημη έκδοση) ή γενικά την λειτουργία της ROM.

Επίσης κάτι που σε κάποιον μοιάζει με bug μπορεί να μην είναι και απλά να είναι κάποια ρύθμιση που κάποιος άλλος θα δώσει λύση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ευχαριστούμε φίλε μου!!

Μήπως λύθηκε το θέμα με τα μηνύματα στο Facebook ;

Μήπως μπορείς να μου θυμίσεις τι ακριβώς πρόβλημα έχεις. Μιλάς για τα Chat Heads;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως bug στην ν6 δεν έχω ή δεν τα καταλαβαίνω δουλεύει μια χαρά και σταθερά, ούτε με το facebook έχω θέμα ούτε με τίποτα βάλτε την χωρίς σκέψεις αξίζει έστω και για δοκιμή κρατώντας backup την προηγούμενη.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα με τα μηνύματα στο Facebook, όταν έχει μήνυμα και το δείχνει μέσα στην εφαρμογή του Facebook, πατώντας πάνω στο εικονίδιο των μηνυμάτων ΔΕΝ κάνει τίποτα, και φυσικά δεν ανοίγουν τα μηνύματα του Facebook για να τα διαβάσω.....πρέπει να πατήσω στην ξεχωριστή εφαρμογή Messenger και να τα ανοίξω από εκεί..... Είναι δηλαδή σαν να μπλοκάρει κάτι το να δουλέψεις τα μηνύματα του Facebook, μέσα από την ίδια την εφαρμογή του Facebook, έτσι ώστε να μην μπορείς ούτε να γράψεις νέο μήνυμα αλλά ούτε και να διαβάσεις κάποιο που σου έστειλαν....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω τέτοιο θέμα μια χαρά ανοίγουν τα μηνύματα μέσα από την εφαρμογή facebook.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ένα παράξενο πρόβλημα που αντιμετώπισα πριν λίγο, με την τελευταία έκδοση 5.5.15 του deliopoulos.... Έσβησα την οθόνη του κινητού, πατώντας μία φορά το κουμπί power, κλειδώνοντας το, μα όταν μετά από λίγο θέλησα να το ανοίξω, δεν εμφανίστηκε τίποτα στην οθόνη, φαινόταν σαν να είχε κλείσει, μα δεν ήταν κλειστό διότι τα 3 κουμπιά κάτω φωτίζονταν όταν πατούσα το κουμπί power για να ξεκλειδώσει..... Απλά το κινητό δεν έκανε τίποτα, είχε κολλήσει!!!

 

Αναγκαστικά έβγαλα και έβαλα ξανά την μπαταρία του και το άνοιξα ξανά. Εδώ τώρα είναι το άλλο κουφό, η μπαταρία του κινητού έδειχνε τώρα 1% με το κόκκινο φωτάκι επάνω αριστερά να αναβοσβήνει, ενώ μέχρι πριν κολλήσει το κινητό, ήταν σίγουρα πάνω από 30%!!!

 

Τι bug ήταν αυτό άραγε; Το έχει πάθει κανείς άλλος εκτός από μένα στο δικό του κινητό, με την έκδοση του deliopoulos ;

 

 

Ναι φιλε μου το εχω παθει κι εγω 2-3 φορες αυτο…

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε μου το εχω παθει κι εγω 2-3 φορες αυτο…

 

Εδω και 4 ωρες και τα 3 soft keys εχουν παψει να δουλευουν.

Εκνα reboot αλλα τιποτα…

Συνηθως αυτο κραταγε 5 λεπτα…

Καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Εδω και 4 ωρες και τα 3 soft keys εχουν παψει να δουλευουν.

Εκνα reboot αλλα τιποτα…

Συνηθως αυτο κραταγε 5 λεπτα…

Καμια ιδεα?

Με ποια έκδοση ΡΟΜ είσαι;

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα με τα μηνύματα στο Facebook, όταν έχει μήνυμα και το δείχνει μέσα στην εφαρμογή του Facebook, πατώντας πάνω στο εικονίδιο των μηνυμάτων ΔΕΝ κάνει τίποτα, και φυσικά δεν ανοίγουν τα μηνύματα του Facebook για να τα διαβάσω.....πρέπει να πατήσω στην ξεχωριστή εφαρμογή Messenger και να τα ανοίξω από εκεί..... Είναι δηλαδή σαν να μπλοκάρει κάτι το να δουλέψεις τα μηνύματα του Facebook, μέσα από την ίδια την εφαρμογή του Facebook, έτσι ώστε να μην μπορείς ούτε να γράψεις νέο μήνυμα αλλά ούτε και να διαβάσεις κάποιο που σου έστειλαν....

Για να ενεργοποιήσεις τα αναδυόμενα παράθυρα στον Messenger, θα πας Ρυθμίσεις -> Εφαρμογές -> Messenger -> Διαχείριση δικαιωμάτων -> Προβολή αναδυόμενου παράθυρου -> Αποδοχή

Το ίδιο θα κάνεις και για την εφαρμογή του Facebook, δηλαδή: Ρυθμίσεις -> Εφαρμογές -> Facebook -> Διαχείριση δικαιωμάτων -> Προβολή αναδυόμενου παράθυρου -> Αποδοχή

Link to comment
Share on other sites

Για να ενεργοποιήσεις τα αναδυόμενα παράθυρα στον Messenger, θα πας Ρυθμίσεις -> Εφαρμογές -> Messenger -> Διαχείριση δικαιωμάτων -> Προβολή αναδυόμενου παράθυρου -> Αποδοχή

Το ίδιο θα κάνεις και για την εφαρμογή του Facebook, δηλαδή: Ρυθμίσεις -> Εφαρμογές -> Facebook -> Διαχείριση δικαιωμάτων -> Προβολή αναδυόμενου παράθυρου -> Αποδοχή

 

Λοιπόν, δούλεψε τελικά, αλλά :

 

1) Στην εφαρμογή του Facebook, ήταν ήδη τσεκαρισμένη η αποδοχή προβολής αναδυόμενου παράθυρου, κι όμως δεν άνοιγε....

 

2) Στην εφαρμογή του Messenger, όντως ΔΕΝ ήταν τσεκαρισμένη η αποδοχή προβολής αναδυόμενου παράθυρου, την τσέκαρα και ανοίγει τώρα.

 

Συμπέρασμα: Εάν εγκαταστήσεις την εφαρμογή Messenger, αυτομάτως καταργείται η χρήση των μηνυμάτων από την εφαρμογή του Facebook, και ακόμα και αν πατήσεις επάνω στο εικονίδιο των μηνυμάτων του Facebook, θα σου ανοίξει η ξεχωριστή εφαρμογή του Messenger για να δεις ή να γράψεις μήνυμα.....

 

Σε ευχαριστώ για άλλη μια φορά....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας το επίσημο forum αρκετοί χρήστες αναφέρουν διάφορα προβλήματα σχετικά με την έκδοση 5.5.15.

Ένα από αυτά είναι και αυτό που αναφέρθηκε για την ένδειξη της μπαταρίας σε περίπτωση που βγει η μπαταρία από το κινητό. (Επιβεβαιωμένο bug!)

Μεμονωμένα περιστατικά αναφέρουν ότι όταν το κινητό είναι κλειδωμένο και πατήσουν να ξεκλειδώσει τότε ανάβουν τα πλήκτρα αλλά η οθόνη παραμένει σβηστή και ότι πρέπει να περιμένουν αρκετά λεπτά για επανέλθει η σωστή λειτουργία του κινητού. Αυτό δε τους συμβαίνει συνέχεια, αλλά τους έχει συμβεί τουλάχιστον μια φορά. (Σε μένα δεν έχει συμβεί μέχρι στιγμής).

Επίσης ως bug αναφέρεται ότι δε σβήνει το WiFi, αν και το κλείνουν από τις ρυθμίσεις με αποτέλεσμα η μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας. (Σε μένα η διάρκεια της μπαταρίας με ανοιχτά δεδομένα, WiFi και GPS συνέχεια είναι αρκετά ικανοποιητική).

 

Στον σύνδεσμο που αναφέρω υπάρχουν οι συζητήσεις των χρηστών σχετικά, αλλά και ενημέρωση του αρχικού post με bugs/διορθώσεις για το κινητό μας.

Link to comment
Share on other sites

Τί έγινε με το σημερινό update ;

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

MIUI ROM 5.5.22

Όπως κάθε παρασκευή η τελευταία έκδοση για το Redmi Note 3G θα βρίσκεται στο λογαριασμό μου στο BasketBuild.

Όσοι έχουν προηγούμενη έκδοση θα την κατεβάσουν μέσω της εφαρμογής "Αναβάθμιση" (όπως πάντα!).

Link to comment
Share on other sites

Τί έγινε με το σημερινό update ;

 

Εμένα μου το δείχνει αλλά είμαι με 3G και θα το κατεβάσω αύριο.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου το δείχνει αλλά είμαι με 3G και θα το κατεβάσω αύριο.

 

Μόλις μου το έβγαλε τελικά και στο δικό μου......την κατεβάζω τώρα....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...