Jump to content

Redmi Note 3G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δειτε πως την πατησα

 

1) Περναω TWRP 2.8.0.1

2) Κανω backup την MIUI v6 (english/chinese επισημη)

3) Περναω AOSP 4.4.2 jotikit

4) Δεν μου αρεσε πολυ η AOSP και κανω restore το backup (ως εδω ολα ΟΚ)

5) Κανω update στην τελευταια MIUI 6 (5.5.22 νομιζω)

6) Μετα το restart στο recovery βγαζει σφαλμα.

7) Υποθετω οτι φταιει το καινουργιο TWRP 2.8.1.0, και περναω το παλιο 2.7.0.0

8) Ξανακανω restart για να γινει το update της ROM και το update παλι κανει fail

9) Το προβλημα τωρα ειναι οτι δεν ξεκιναει η rom. Βγαζει το MI σημα και με ξαναπεταει στο TWRP. Μερικες φορες μετα το MI σημα μαυριζει η οθονη και μενει ετσι (βγαζω μπαταρια μετα)

10) Το TWRP που εχω τωρα πανω (2.7.0.0) δεν βλεπει το backup που ειχα παρει γιατι το ειχα κανει με TWRP 2.8.1.0.

 

Καμια λυση?

Πως μπορω να ξαναπερασω το TWRP 2.8.1.0 ωστε να κανω restore απο το backup???

Το TWRP 2.8.1.0 το εχω στην SD καρτα. Υπαρχει τροπος να το κανω copy στο συστημα?

Edited by crapatzi
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δοκίμασε την Ρομ που κατέβασες να την ονομάσεις update.zip και αντέγραψε την και στην SD και στο τηλέφωνο.

Αυτό θα το κάνεις από τον υπολογιστή και θα κάνεις μέσα από twrp mount για να μπορείς να έχεις πρόσβαση στην μνήμη

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε την Ρομ που κατέβασες να την ονομάσεις update.zip και αντέγραψε την και στην SD και στο τηλέφωνο.

Αυτό θα το κάνεις από τον υπολογιστή και θα κάνεις μέσα από twrp mount για να μπορείς να έχεις πρόσβαση στην μνήμη

 

Εκανα αυτο που προτεινες (χωρις PC αλλα μεσω του file manager του TWRP), αλλα δυστυχως δε δουλεψε. Παλι εκανε fail το update.

Μπορω μεσω του file manager που εχει το TWRP να κανω copy στο συστημα το recovery.img του TWRP 2.8.1.0 που εχω στην sd?

Αν ναι, σε ποιο folder παει?

Link to comment
Share on other sites

Ξανα κατεβασε την Ρομ μήπως δεν κατέβηκε σωστά, από την στιγμή που μπαίνει σε ρεκοβερι έπρεπε να μπορείς να φλασαρεις ρομ. Κάτι κάνεις λάθος.

 

Δοκίμασε την Ρομ του deliopoulos .

Edited by chios

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Δειτε πως την πατησα

 

1) Περναω TWRP 2.8.0.1

2) Κανω backup την MIUI v6 (english/chinese επισημη)

3) Περναω AOSP 4.4.2 jotikit

4) Δεν μου αρεσε πολυ η AOSP και κανω restore το backup (ως εδω ολα ΟΚ)

5) Κανω update στην τελευταια MIUI 6 (5.5.22 νομιζω)

6) Μετα το restart στο recovery βγαζει σφαλμα.

7) Υποθετω οτι φταιει το καινουργιο TWRP 2.8.1.0, και περναω το παλιο 2.7.0.0

8) Ξανακανω restart για να γινει το update της ROM και το update παλι κανει fail

9) Το προβλημα τωρα ειναι οτι δεν ξεκιναει η rom. Βγαζει το MI σημα και με ξαναπεταει στο TWRP. Μερικες φορες μετα το MI σημα μαυριζει η οθονη και μενει ετσι (βγαζω μπαταρια μετα)

10) Το TWRP που εχω τωρα πανω (2.7.0.0) δεν βλεπει το backup που ειχα παρει γιατι το ειχα κανει με TWRP 2.8.1.0.

 

Καμια λυση?

Πως μπορω να ξαναπερασω το TWRP 2.8.1.0 ωστε να κανω restore απο το backup???

Το TWRP 2.8.1.0 το εχω στην SD καρτα. Υπαρχει τροπος να το κανω copy στο συστημα?

Το backup που πηρες με το 2.8.1.0 βρισκεται στον φάκελλο TWRP/BACKUPS/MINOTE.

To 2.7.0.0 ψάχνει στον φάκελλο TWRP/BACKUPS/HM_NOTE_1W. Πάρε το backup και βάλτο σ' αυτήν την διαδρομή και πιστεύω θα το δει.:)

Αν δει το backup αφού κάνεις wipe κάνε πρώτα επανεκκίνηση στο recovery και μετά επαναφορά του backup η φλασάρισμα νέας Rom.

 

EDIT: Μπορείς να κατεβάσεις το TWRP 2.8.5.0 από http://en.miui.com/thread-59937-1-1.html σε μορφή zip και να το φλασάρεις από το recovery (όπως φλασάρεις και την ROM)

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Το backup που πηρες με το 2.8.1.0 βρισκεται στον φάκελλο TWRP/BACKUPS/MINOTE.

To 2.7.0.0 ψάχνει στον φάκελλο TWRP/BACKUPS/HM_NOTE_1W. Πάρε το backup και βάλτο σ' αυτήν την διαδρομή και πιστεύω θα το δει.:)

Αν δει το backup αφού κάνεις wipe κάνε πρώτα επανεκκίνηση στο recovery και μετά επαναφορά του backup η φλασάρισμα νέας Rom.

 

EDIT: Μπορείς να κατεβάσεις το TWRP 2.8.5.0 από http://en.miui.com/thread-59937-1-1.html σε μορφή zip και να το φλασάρεις από το recovery (όπως φλασάρεις και την ROM)

 

1) Βγαζω την SD απο το τηλ, τη βαζω στο PC και γραφω την AOSP 4.4.2 jotiki

2) Βαζω sd στο τηλ, boot σε TWRP 2.7.0.0 και flash της AOSP με επιτυχια

3) boot στην AOSP και περασμα TWRP 2.8.1.0 με mobileuncle (ωραια λεω, τωρα θα κανω restore το backup)

4) boot σε TWRP 2.8.1.0, clear cache/dalvik, factory reset, restore το παλιο backup και FAILURE...!!!!!!!!

5) clear cache/dalvik, factory reset, flash τη MIUI v6 rom και FAILURE παλι...!!!!

6) clear cache/dalvik, factory reset, flash την AOSP και ολα OK.

 

Το καλο της υποθεσης ειναι οτι κατεληξα με ενα λειτουργικο τηλεφωνο (με AOSP).

Το κακο ειναι οτι δε μπορω να ξαναπερασω MIUI (ειτε απο το TWRP backup, ειτε με φλασαρισμα της MUIU v6 rom απο TWRP).

 

Φαινεται οτι κατι κακο εκανε το φλασαρισμα της AOSP στο τηλ και δεν παιρνει τωρα MIUI.

Οποιος εχει να προτεινει κατι, ειμαι ολος αυτια!!!!!

 

Φιλε chios, δεν νομιζω να εχει προβλημα το update file γιατι ακομα και το restore απο TWRP backup κανει fail.

Ξανα κατεβαζω παλι τωρα απο το PC το 'miui_HMNoteW_5.5.22.zip' καλου κακου και θα δοκιμασω.

 

Θα δοκιμασω συντομα και την προταση του φιλου sso 'Αν δει το backup αφού κάνεις wipe κάνε πρώτα επανεκκίνηση στο recovery και μετά επαναφορά του backup η φλασάρισμα νέας Rom' και θα ενημερωσω.

Edited by crapatzi
Link to comment
Share on other sites

Πέρνα την Ρομ στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου Όχι στην SD το έχω πάθει και εγώ στο παρελθόν το ίδιο.

 

Την ξανά κατέβασες την miui ; από που;;

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το 2.8.5.0 ου σου είπα. Αφού κάνεις το wipe κάνε πρώτα επανεκκίνηση στο recovery και μετά δοκίμασε να κάνεις επαναφορά το backup η να φλασάρεις νέα Rom.

Κι εγώ με την Jotiki είμαι και μπορώ όποτε θέλω να επαναφέρω οποιοδήποτε backup η να φλασάρω οποιαδήποτε Ρομ, είτε AOSP είτε MIUI.

 

EDIT:https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/4929-GTV-5-5-23-H-%CE%BD%CE%AD%CE%B1-%CE%AD%CE%BA%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-MIUI-ROM-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BB%CE%AE%CF%88%CE%B7/?postID=45992#post45992

ANAKOIΝΩΣΗ :

H 5.5.22 Version ανακλήθηκε λόγω προβλημάτων με FCs στα Google Apps.

Θα εκδοθεί νέα Version 5.5.23 για όλες τις συσκευές...

Όσοι έχετε αναβαθμίσει σε 5.5.22 και έχετε προβλήματα, μπορείτε προσωρινά να γυρίσετε στην προηγούμενη 5.5.15 ή να περιμένετε να λάβετε την νέα 5.5.23

Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Πέρνα την Ρομ στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου Όχι στην SD το έχω πάθει και εγώ στο παρελθόν το ίδιο.

 

Την ξανά κατέβασες την miui ; από που;;

 

Δοκιμασα νωριτερα να φλασαρω την MIUI και απο SD, και απο την εσωτερικη μνημη μετονομασμενη σε update.zip οπως ειχες προτεινει αλλα πηρα fail και στις 2 περιπτωσεις.

 

Ξανα καταβαζω τωρα MIUI απο το επισημο site http://en.miui.com/

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα νωριτερα να φλασαρω την MIUI και απο SD, και απο την εσωτερικη μνημη μετονομασμενη σε update.zip οπως ειχες προτεινει αλλα πηρα fail και στις 2 περιπτωσεις.

 

Ξανα καταβαζω τωρα MIUI απο το επισημο site http://en.miui.com/

 

Στο ΞΑΝΑΜΑΤΑΛΕΩ:lol:

Άλλαξε TWRP. Με το 2.8.0.0 και 2.8.1.0 είχα πολύ συχνά fail σε restore και σε φλασάρισμα.

Επίσης δες και ΑΥΤΟ. Διάβασε με προσοχή αυτά που γράφει!!!

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Στο ΞΑΝΑΜΑΤΑΛΕΩ:lol:

Άλλαξε TWRP. Με το 2.8.0.0 και 2.8.1.0 είχα πολύ συχνά fail σε restore και σε φλασάρισμα.

Επίσης δες και ΑΥΤΟ. Διάβασε με προσοχή αυτά που γράφει!!!

 

Το ξαναλες και εχεις δικιο. Εβαλα το TWRP 2.8.5.0 που μου εστειλες, εκανα restore το backup της MIUI που ειχα παρει με το TWRP 2.8.1.0 και δουλεψε......!!!!!!!!!!!!

 

sso, εισαι αρχηγος. Για μερικες ωρες παρεα με την jotiki, εχω την εντυπωση οτι ρουφαει πολυ μπαταρια.

Εσυ που την εχεις καιρο, ποια η αποψη σου.

 

(Ευχαριστω φυσικα και το φιλο chios για τις προτασεις του)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

πάλι σήμερα πριν από λίγο τα κουλά του άρχισε, με την μπαταρία..... Το είχα για φόρτιση εδώ και 30', το είδα πόσο πήγε από το 63% που ήταν όταν το έβαλα στην πρίζα, και εξακολουθούσε να είναι στο 63%, μετά από μισή ώρα φόρτισης!!

 

Λέω, κάποιο κόλλημα έφαγε πάλι, βγάζω την μπαταρία και την βάζω πάλι, το ανοίγω και η μπαταρία είναι στο 1% τώρα, έτοιμο να κλείσει!!!!

 

Φίλε deliopoulos, σε παρακαλώ πολύ να το δεις αυτό το bug, διότι είναι σημαντικό πρόβλημα,, από τότε που έβαλα την νέα αυτή ΡΟΜ (ή την προηγούμενη έκδοση εάν θυμάμαι καλά...)!!!

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Ως γνωστό έχω και εγώ το πρόβλημα με την μπαταρία (το είχα αναφέρει λίγο παραπάνω…. ) και σήμερα έκανα ένα «πείραμα»…για να δω αν θα πέσει η μπαταρία…..

Μέσα από το προφίλ της μπαταρίας πήγα στο χρονοδιάγραμμα και το έβαλα να κλείσει και να ξανά ανοίξει σε 2 ώρες! ΔΥΣΤΥΧΩΣ ενώ η μπαταρία ήταν γύρω στο 90% πήγε στο 1%!!!!!! Άρα με οποιαδήποτε μορφή αν κλείσουμε το κινητό και το ανοίξουμε πάλι αυτόματα η μπαταρία πέφτει στο 1% και αναβοσβήνει το κόκκινο λεντακι…..

Είναι ομολογώ πολύ μεγάλο πρόβλημα αυτό και παρακαλούμε όποιος ασχολείτο με τις εκδόσεις του κινητού να κοιτάξει άμεσα……:!::worry:

Έχω την έκδοση MIUI 5.5.22 developer

Link to comment
Share on other sites

Όντος είναι πρόβλημα αλλά και στο 1% να είναι το κινητό κρατάει, εμένα άντεξε μια μέρα.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου το έκανε μια φορά με την προηγούμενη (5.5.15?)by deliopoulos, ενώ με την 5.5.22 από τον ίδιο δεν έχει παρουσιαστεί ξανά το πρόβλημα
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου το έκανε μια φορά με την προηγούμενη (5.5.15?)by deliopoulos, ενώ με την 5.5.22 από τον ίδιο δεν έχει παρουσιαστεί ξανά το πρόβλημα

 

???

Από την στιγμή που θα κλείσει αυτόματα θα πάει η μπαταρία στο 1%......

Μάλιστα από χθες είχα ξεχάσει να απενεργοποιήσω το κλείσιμο του κινητού (βλακεία μου) και τώρα που το άνοιξα ….1% η μπαταρία και δεν έχω δυστυχώς στη δουλεία μου φορτιστή….. :wacko::ninja:

Φίλε το έκλεισες το κινητό σου τελείως και το άνοιξες μετά από 1-2 λεπτά και δεν σου έπεσε η μπαταρία;;;;;

Edited by JTS1KOSTAS1
Link to comment
Share on other sites

Το 1% είναι εικονικό αν πχ ήταν στο 90 πριν κλείσει μπορεί το κινητό να μείνει ανοιχτό και για 2 μέρες ανάλογα με την χρήση με ένδειξη 1%,

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα με ΕΛΑΧΙΣΤΟ ιντερνετ κάπου στα 3-4 λεπτά και…..μου έσβησε η οθόνη στο τέλος….. άρα είναι στο όριο η μπαταρία με το !%…..
Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται να είναι η μπαταρία γεμάτη και να κλείνει ; όταν μου τι έκανε το δικό μου ήμουν μια ολόκληρη μέρα με 1%

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μην το διατιμώσα σωστά πάνω στην βιασύνη μου…. το κινητό μου από χθες το βράδυ ήταν στο 95% περίπου…. Είχα ξεχάσει από την προηγούμενη μέρα να απενεργοποιήσω το σβήσιμο του κινητού (το πρωί) αυτό έσβησε. Όταν το πήρα είδηση και το άνοιξα έδειξε 1% η μπαταρία….. μπήκα μέσα στο ιντερνέτ λίγο (πιθανών κάπου στα 5 λεπτά, δεν κράτησα ώρα) και κάπου στο πεντάλεπτο μου έκλεισε η οθόνη (λογικά αφού θα είχε πέσει κάτω από 1%..... )
Link to comment
Share on other sites

Φίλε το έκλεισες το κινητό σου τελείως και το άνοιξες μετά από 1-2 λεπτά και δεν σου έπεσε η μπαταρία;;;;;

Αυτό που λες συμβαίνει ακόμα.

 

Το πρόβλημα με το ξαφνικό πάγωμα και την αναγκαστική αφαίρεση μπαταρίας δεν φαίνεται να επαναλαμβάνεται. Εγώ το κιν δεν το κλείνω ποτέ, οπότε μόνο από πάγωμα είχα το εικονικό 1%.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε τώρα το κινητό μου είναι στο 1% και το κρατώ δίχως να μπαίνω μέσα στο ιντερνετ μήπως τυχών με πάρουν τηλ και δεν θα μπορώ να κάνω την δουλειά μου….. (αφού τελείως θα κλείσει) σε λίγες ώρες που θα πάω στο σπίτι θα το φορτίσω και καπάκι θα το κλείσω θα το ανοίξω να πάει η μπαταρία στο 1% και θα σεφάρω για να δω πόσο θα μου κρατήσει….. δεν κάνω το πείραμα τώρα γιατί άμα το χρειαστώ και δεν έχω μπαταρία τι θα κάνω;;;;;:cry:

Εσείς λέτε ότι το 1% είναι εικονικό και άνετα μπορώ να σεφαρω και γενικά να ανοίξω ότι εφαρμογή θέλω;;;;;;;:!:

Link to comment
Share on other sites

Λογικο δεν είναι να είναι εικονικό;; αν η μπαταρία σου είχε πχ 70% γίνεται να αδειάσει με κλειστό το κινητό;

Δεν ξέρω αν πρέπει να το φορτίσεις σε αυτήν την κατάσταση που είναι. Δούλεψε το μέχρι να αδειάσει τελείως και το φορτίζεις από πραγματικά άδεια μπαταρία.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια πηγα να ψαξω το συγκεκριμενο κινητο, την εκδοση με την single card, 2gb αλλα δεν το βρισκω :blink: η τουλαχιστον νομιζω πως δεν το βρισκω. Εχω μπερδευτει αρκετα με τις εκδοσεις . ΕΝδιαφερομαι για το κινητο για την αδερφη μου, μπορει καποιος να στειλει ενα συνδεσμο απο που να το παρω;
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο κινητό έχει σταματήσει εδώ και μήνες να κυκλοφορεί .

http://www.vickmall.com/original-xiaomi-redmi-note-4g-fdd-lte-smartphone-hongmi-note-snapdragon-400-1-6ghz-2gb-8gb-5-5-inch-hd-ips-13-0mp.html

 

Υπάρχει αυτό αλλά είναι με μια κάρτα και διαφορετικό επεξεργαστή.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...