Jump to content

Vivodi F.A.Q. & Comments


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ έχω 256άρα σύνδεση σε full llu. Τηλεφώνησα και μου είπανε ότι δε θα αναβαθμιστεί η δική μας ταχύτητα. Αν θέλω να αναβαθμιστεί θα πρέπει να στείλω e-mail και να πάω στα 2048 χωρίς επιβάρυνση, αλλά η χρέωση δε θα είναι 29 ευρώ αλλά 33,80. Ουσιαστικά με περίπου 3 ευρώ επιπλέον το μήνα θα μπορώ να έχω 2048άρα σύνδεση. Κρίμα πάντως που δε δώσανε και σε εμάς τη δυνατότητα να έχουμε την επιλογή για 1024άρα σύνδεση... νομίζω ότι είναι λίγο χαζό το να μην καλύψουν κάπως και εμάς.

 

Επίσης έχω τη δυνατότητα να πάρω προπληρωμένη σύνδεση με κόστος € 149.00 για 6 μήνες, € 259.00 για 12 μήνες και € 359.00 για 24 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ε τότε συγγνώμη αλλά αν ισχύει αυτό θα την κάνω χαλαρά για Forthnet! 34 ευρώ το μήνα είναι πολλά για μένα:mad: και βρίσκω λίγο ρατσιστικό τα έξτρα 3 ευρώ και αδικαιολόγητο, αφού όλοι θα έχουμε την ίδια ταχύτητα 2048, εμείς γιατί να πληρώνουμε παραπάνω;;;!!!! Sorry Vivodi, bye bye...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σου λένε, αν θέλεις μείνε στην 256 με αυτά που πλήρωνες, αλλά είναι χαζό να πληρώνεις τόσα χρήματα για 256άρα σύνδεση. Θα έπρεπε να προβλέψουν κάτι και για εμάς που θέλουμε μια πιο οικονομική λύση... απαράδεκτο κατά τη γνώμη μου!
Link to comment
Share on other sites

Ε τότε συγγνώμη αλλά αν ισχύει αυτό θα την κάνω χαλαρά για Forthnet! 34 ευρώ το μήνα είναι πολλά για μένα:mad: και βρίσκω λίγο ρατσιστικό τα έξτρα 3 ευρώ και αδικαιολόγητο, αφού όλοι θα έχουμε την ίδια ταχύτητα 2048, εμείς γιατί να πληρώνουμε παραπάνω;;;!!!! Sorry Vivodi, bye bye...
Όλοι θα έχετε 2048 και όλοι θα πληρώνετε για 2048 (33.8€).

Πάνω στα νεύρα σου δεν καταλαβαίνεις τι γράφεις. ;)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όλοι θα έχετε 2048 και όλοι θα πληρώνετε για 2048 (33.8).

Πάνω στα νεύρα σου δεν καταλαβαίνεις τι γράφεις.

 

Η ανακοίνωση λέει ότι όσοι είναι στις παρακάτω ταχύτητες θα πάνε αυτόματα σε 2048 με πάγιο 29 ευρώ (με ΦΠΑ).

 

384/128Kbps -> 2048/256Kbps

512/128Kbps -> 2048/256Kbps

1024/256Kbps -> 2048/256Kbps

 

Πρόγραμμα Tαχύτητα Shared LLU ανά μήνα

ΜaXx2 2048/256Kbps € 29,00

MaXx4 4096/256Kbps € 45,00

ΜaXx8 8/1 Mbps € 265,00

MaXx12 12/1 Mbps € 520,00

 

 

Τώρα εάν για τις 256 ζητάνε 34 ευρώ για να τις κάνουνε 2048, τότε το θεωρώ λίγο χαζό :blink:

Link to comment
Share on other sites

Η ανακοίνωση λέει ότι όσοι είναι στις παρακάτω ταχύτητες θα πάνε αυτόματα σε 2048 με πάγιο 29 ευρώ (με ΦΠΑ).

 

384/128Kbps -> 2048/256Kbps

512/128Kbps -> 2048/256Kbps

1024/256Kbps -> 2048/256Kbps

 

Πρόγραμμα Tαχύτητα Shared LLU ανά μήνα

ΜaXx2 2048/256Kbps € 29,00

MaXx4 4096/256Kbps € 45,00

ΜaXx8 8/1 Mbps € 265,00

MaXx12 12/1 Mbps € 520,00

 

 

Nα δω τι άλλο θα διαβάσω εδώ μέσα.

Όλες οι 2048/640 που είναι shared LLU θα χρεώνονται 29€.

Όλες οι 2048/640 που είναι full LLU θα χρεώνονται 33,80€.

Η είδηση όπως είναι εδώ δεν είναι ολόκληρη, αναλυτικά ο τιμοκατάλογος υπάρχει εκεί.

Προφανώς κάποιοι δεν ξέρετε τη διαφορά ανάμεσα σε shared και full LLU, αλλά αυτός δεν είναι λόγος για να βγάζετε συμπεράσματα και να κάνετε και χαρακτηρισμούς.

Τώρα εάν για τις 256 ζητάνε 34 ευρώ για να τις κάνουνε 2048, τότε το θεωρώ λίγο χαζό :blink:
Tώρα εγώ να γράψω τι θεωρώ χαζό ή είναι εμφανές; :happy:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τώρα με τις καινούργιες τιμές , είμαι για την 4096/256 , αλλά δεν ξέρω εάν αξίζει η διαφορά , για τα δύο χρόνια προπληρωμής , ανάμεσα σε shared LLU και σε full LLU. Μπορεί κάποιος επιγραμματικά να μου πει τις διαφορές που έχουν όσον αφορά τις δυνατότητες τους , και εάν τελικά αξίζουν την χρηματική τους διαφορά;
Link to comment
Share on other sites

Nα δω τι άλλο θα διαβάσω εδώ μέσα.

Όλες οι 2048/640 που είναι shared LLU θα χρεώνονται 29.

Όλες οι 2048/640 που είναι full LLU θα χρεώνονται 33,80.

Η είδηση όπως είναι εδώ δεν είναι ολόκληρη, αναλυτικά ο τιμοκατάλογος υπάρχει εκεί.

Προφανώς κάποιοι δεν ξέρετε τη διαφορά ανάμεσα σε shared και full LLU, αλλά αυτός δεν είναι λόγος για να βγάζετε συμπεράσματα και να κάνετε και χαρακτηρισμούς.

Tώρα εγώ να γράψω τι θεωρώ χαζό ή είναι εμφανές; :happy:

 

Καλημέρα,

 

Καταρχάς, προσωπικά δεν με ενδιαφέρει τι θεωρείς εσύ χαζό, οποτε γράψε ότι θέλεις (ξέρω μια χαρά την διαφορα μεταξύ shared και full LLU) Το ότι η Vivo έχει αποφασίσει να έχει διαφορετική τιμολογιακή πολιτική για τους 2 τύπους σύνδεσης δεν έχει σχέση με το αν ξέρω την διαφορα !

 

Τώρα, εχεις δίκαιο, δεν πρόσεξα ότι στο πινακάκι γραφει μονο για shared LLU στην επίσημη ανακοίνωση της Vivo (αν και δεν είδα πουθενά να γραφει ξεχωριστά τιμές για full).

 

 

Ταχύτητα και ευελίξία στο ΜAxX με αναβάθμιση των υφισταμένων συνδρομητών σε ταχύτητες έως και 5 φορές μεγαλύτερες και ταυτόχρονη μείωση τιμών! Ξεκινώντας εκεί που οι άλλοι σταματούν… από τα 2048Kbps, τα Vivodi MaXx προσφέρουν:

από €29/μήνα συνδρομή αορίστου χρόνου

από €16,58 /μήνα συνδρομή για 1 χρόνο

από €10,80 /μήνα συνδρομή για 2 χρόνια

 

Η είδηση όπως είναι εδώ δεν είναι ολόκληρη, αναλυτικά ο τιμοκατάλογος υπάρχει εκεί

 

Έτσι πάντως, όπως τα γραφει η Vivo στην επίσημη ανακοίνωση της δεν βλέπω να κάνει κάποιον εμφανή διαχωρισμό.

 

_____________________________________________________________________

 

edit: Το κάνει όμως, πιο μέσα στο site της (στους τιμοκαταλόγους)

 

MaXx

 

Dynamic IP - Συνδρομές αορίστου χρόνου

 

Υπηρεσία Tαχύτητα

Shared LLU Full LLU

ΜaXx2 2048/256Kbps € 29.00 € 33.80

MaXx4 4096/256Kbps € 45.00 € 51.00

ΜaXx2+ 2048/640Kbps € 64.00 € 70.00

MaXx4+ 4096/640Kbps € 135.00 € 141.00

ΜaXx8 8/1 Mbps € 265.00 € 265.00

MaXx12 12/1 Mbps € 520.00 € 520.00

Link to comment
Share on other sites

Αν σε κανέναν γίνει η MaXx αναβάθμιση στα 2048 καλό θα ήταν να μας ενημερώσει ώστε να ξέρουμε ότι η διαδηκασία έχει ξεκινήσει και αν ξέρει να μας πει και τι ταχύτητες πιάνει... ;)
Link to comment
Share on other sites

Αν σε κανέναν γίνει η MaXx αναβάθμιση στα 2048 καλό θα ήταν να μας ενημερώσει ώστε να ξέρουμε ότι η διαδηκασία έχει ξεκινήσει και αν ξέρει να μας πει και τι ταχύτητες πιάνει... ;)

 

Το τελευτέο on-line τεστ που έκανα (η σύνδεση μου είναι 1Mbps, άρα μάλον δεν έχω αναβαθμιστεί ακόμα!!):

 

 

http://www.testmy.net/share-571GJSXDE&dual=yes&q2=BK3W5G4ED

Link to comment
Share on other sites

Όσοι είναι μέσω δικτύου ΟΤΕ και έχουν συνδρομή αορίστου χρόνου, με τις αναβαθμίσεις θα παραμείνουν στο 1024 αλλά το κόστος θα μειωθεί από 37 στα 22 ευρώ. :)

 

Το ερώτημα είναι το εξής: γιατί για να γίνει η μεταφορά από το δίκτυο του ΟΤΕ στο δίκτυο της vivodi απαιτείται διακοπή (για ένα μήνα περίπου :blink: ) και επανασύνδεση?

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι το εξής: γιατί για να γίνει η μεταφορά από το δίκτυο του ΟΤΕ στο δίκτυο της vivodi απαιτείται διακοπή (για ένα μήνα περίπου :blink: ) και επανασύνδεση?

 

Διότι η ενεργοποιημένη γραμμή (ΑΡΥΣ-ΟΤΕ) χρησιμοποιεί τις συχνότητες της ADSL στην τηλεφωνική γραμμή. Οπότε πρέπει πρώτα να διακοπεί η ΑΡΥΣ ώστε να μη χρησιμοποιούνται πλέον οι συχνότητες, και μετά να γίνει αίτηση Shared LLU, ώστε οι συχνότητες αυτές να παραχωρηθούν στην εταιρεία για να σου παρέχει DSL μέσω του ιδιόκτητου δικτύου της.

 

Καθυστέρηση υπάρχει από τη στιγμή που θα υποβληθεί η αίτηση διακοπής μέχρι ο ΟΤΕ να υλοποιήσει τη διακοπή, και μετά όση καθυστέρηση υπάρχει για την υλοποίηση του Shared LLU. Το Shared LLU μπορεί να πάρει μήνα από μόνο του (εξαρτάται από τον ΟΤΕ της περιοχής σου), οπότε γι'αυτό αν προσθέσεις και τη διακοπή ΑΡΥΣ παίρνει καιρό.

 

Σε αυτή την περίπτωση, αν κάποιος δε θέλει να μείνει χωρίς Internet, μπορεί να επιλέξει Full LLU, ωστε η ΑΡΥΣ να λειτουργεί μέχρι να ενεργοποιηθεί πλήρως η γραμμή της Vivodi.

Link to comment
Share on other sites

ή (αν δεν είναι αυτονόητο) να ενεργοποιήσετε τη shared σε άλλο νούμερο αν έχετε...

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

αν θελησω να κανω αιτηση για MaXx Shared LLU στα 2048,εκτος της αιτησης και της εξουσιοδοτησης θα χρειαστω να κανω κατι αλλο;επισης για τις προπληρωμενες συνδεσεις:πως πληρωνω και τι περιλαμβανεται στην τιμη(γραμμη,ιντερνετ);χρεωνομαι και ενεργοποιηση;εξοπλισμο εχω αρα δεν ζηταω αρα δεν χρεωνομαι καποια εγκατασταση.σωστα;

 

συγνωμη για τια πολλες ερωτησεις

Link to comment
Share on other sites

Φωτοτυπια ταυτοτητας και ενος λογαριασμου οτε.. Πληρωνεις με μετρητα σε συνεργαζομενες τραπεζες που εχει η vivodi και η αποδειξη στο ονομα σου και την στελνεις με fax.. Η πληρωνεις με πιστωτικη εφαπαξ το ποσο!! ολα πληρωμενα ειναι δεν χρεωνεσε τιποτα αλλο!!
Link to comment
Share on other sites

. Με κατάθεση μετρητών στους παρακάτω τραπεζικούς λογαριασμούς της Vivodi Telecom:

 

Πειραιώς

 

5044-012276-201

Εμπορική

 

012-001-84387851

Κύπρου

 

073-048-000006126474-7

 

Εθνική

 

080-47165157

Eurobank

 

026-093-67-0200028421

Alpha

142-00-2320-002644

 

 

Πριν προβεις σε οποιαδηποτε ενεργεια παρε τηλ στο 13880 αυτοι ξερουν καλυτερα να σου εξηγησουν τα παντα στο θεμα πληρωμης.. Δεν μας ειπες σε πια περιοχη μενεις..

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν δουλευω απλα το ηξερα.. Κανεις δεν ξερει καλυτερα απο το 13880 και το site της vivodi!! Αν και ο καθενας εκει μεσα λεει οτι θελει αλλα στις τιμες και στις πληρωμες τα λενε ολα οπως εχουν πολυ σωστα!!
Link to comment
Share on other sites

Όχι, απλά έλεγα μήπως μπορούσες να μας δώσεις καμιά συμβουλή ή μήπως υπάρχει κάποια πληροφορία για εμάς που έχουμε την 256άρα full share σύνδεση... Σε περίπτωση που δε θέλουμε την 2048άρα σύνδεση δηλαδή. Από πλευράς τιμών που ισχύουν τα λέει όλα στο site ούτως η άλλως...
Link to comment
Share on other sites

Για μενα αλλαξε την την 256 και πηγαινε στην 2048.. Και 512 να πας θα στην αναβαθμισουν αυτοματα.. Δεν αξιζει η 256 καθολου.. Οτι θελεις ρωτα τον φιλο lewton το παιδι φαινετε πολυ ψαγμενο και γνωστης εγω δεν ξερω και παρα πολλα...
Link to comment
Share on other sites

Βασικά σκέφτομαι να κάνω την 2.048άρα με 6μηνη προπληρωμή για να μου έρχεται και πιο φθηνή. Απλά σκεφτόμον μήπως σχεδιάζανε και 1.024άρα σύνδεση που θα με υπερκάλυπτε κι αυτή...
Link to comment
Share on other sites

Βασικά σκέφτομαι να κάνω την 2.048άρα με 6μηνη προπληρωμή για να μου έρχεται και πιο φθηνή. Απλά σκεφτόμον μήπως σχεδιάζανε και 1.024άρα σύνδεση που θα με υπερκάλυπτε κι αυτή...

Σίγουρα το προπληρωμένο σε συμφέρει αν έχεις τη δυνατότητα να σκάσεις τα χρήματα.

Αν θες τη γνώμη μου κάντο πριν βγει ο Οκτώβρης, για να πάρεις 2048/640 αντί για 2048/256 με ελάχιστα παραπάνω χρήματα.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...