Jump to content

Vivodi F.A.Q. & Comments


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

...Κούριερ ίσως...

Mε δική σου χρέωση όμως...

Αλλιώς ΕΛΤΑ.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

...Κούριερ ίσως...

Mε δική σου χρέωση όμως...

 

Nope. Με χρέωση της Vivodi.

Ανέκαθεν είχαν σύμβαση με τη Speedex.

Καλείς τη Speedex, έρχεται, και τους λες "χρέωση παραλήπτη".

Τόσο απλά.

 

By the way, lewton, ερώτηση 12 στο F.A.Q.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι 100% λάθος.

Είδικά για Cube το courier δεν το χρεώνεται η Vivodi (αυτό έλειπε δηλαδή), και εκτός αυτού, πλέον η συνεργαζόμενη εταιρία courier είναι η ACS.

Οπότε όποιος θέλει να στείλει αίτηση ADSL (όχι Cube) με χρέωση της Vivodi πρέπει να πάει στην ACS, ενώ αν θέλει να τη στείλει με δική του χρέωση μπορεί να πάει σε όποιο courier Θέλει.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Είσαι 100% λάθος.

Είδικά για Cube το courier δεν το χρεώνεται η Vivodi (αυτό έλειπε δηλαδή), και εκτός αυτού, πλέον η συνεργαζόμενη εταιρία courier είναι η ACS.

Οπότε όποιος θέλει να στείλει αίτηση ADSL (όχι Cube) με χρέωση της Vivodi πρέπει να πάει στην ACS, ενώ αν θέλει να τη στείλει με δική του χρέωση μπορεί να πάει σε όποιο courier Θέλει.

 

Αυτό που λες δεν το ήξερα.

Η αλήθεια είναι ότι περιέγραψα την κατάσταση που ίσχυε όταν έκανα τη δική μου αίτηση. Από τότε πιθανόν και εταιρεία να έχουν αλλάξει, και να μη δέχονται για το cube.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά......

Είναι δυνατόν μία περιοχή που είχε κάλυψη ως και ADSL2 (210 681ΧΧΧΧ) να βγάζει τώρα ότι έχει κάλυψη μόνο μέσω ΟΤΕ....?

 

Έγινε κάτι ...?

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά......

Είναι δυνατόν μία περιοχή που είχε κάλυψη ως και ADSL2 (210 681ΧΧΧΧ) να βγάζει τώρα ότι έχει κάλυψη μόνο μέσω ΟΤΕ....?

 

Έγινε κάτι ...?

Προφανώς ή γέμισαν τα DSLAMs εκεί ή εμφανίστηκε κάποιο πρόβλημα.

Αν ενδιαφερόσουν για σύνδεση μέσω LLU μάλλον ατύχησες...

Μπορείς να τους ρωτήσεις αν έχουν κάποια πληροφόρηση και να μας πεις;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν μία περιοχή που είχε κάλυψη ως και ADSL2 (210 681ΧΧΧΧ) να βγάζει τώρα ότι έχει κάλυψη μόνο μέσω ΟΤΕ....?

Έγινε κάτι ...?

 

Είναι δυνατόν.

Και σου γράφει και το λόγο:

 

Υπάρχει προσωρινή μη διαθεσιμότητα ADSL & SDSL πρόσβασης (Αστικό κέντρο : ΧΑΛΑΝΔΡΙ) μέσω του ιδιόκτητου δικτύου της Vivodi Telecom. Παρακαλούμε δοκιμάστε πάλι σε λίγες ημέρες.

Υπάρχει διαθεσιμότητα ΑDSL μέσω του δικτύου τoυ OTE.[/url]

 

Ωστόσο αν επικοινωνήσεις με την εταιρεία μπορεί να ξέρουν να σου πουν πότε θα προσθέσουν πόρτες στον ιδιόκτητο κόμβο τους.

Link to comment
Share on other sites

Παραείστε γρήγοροι....!!!!!

 

 

Χρόνια τώρα... Το ίδιο έπαθα με το dslphone, αν και έχω full llu πάνω απο 2 χρόνια..

Link to comment
Share on other sites

pedes einai kaneis apo ANW GLYFADA ? exw kanei thn aithsh kai thn trith klinw mhna . :(

me to cube pou phra 3 mhnes to kalokairi mlkia . den tha thn xrhsimopoihsw polu . an erthei bebaia pote . einai alhtheia oti o ote trenarei ti alles etairies opws vivodi ? pantos otan emena 2 stena pio katw sthn mana mou kai phra otenet hrthe se 2 ebdomades .... mexri tote DIAL UP OMG

Giv3 mE a b3aT !
Link to comment
Share on other sites

τι έγινε "έπεσε" η Πάτρα σχεδόν όλη?

H Vivodi μόνο ή ο ΟΤΕ;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω ιδέα, ο κολλητός μου είναι πάτρα, μου έστειλε ότι συγχρονίζεται κανονικά το μόντεμ αλλά εδώ και 1 τέταρτο δεν "κινείται" τίποτα. και γενικά η πάτρα από τις 20 του μήνα έχουν πτώση κυκλώματος σε μια περιοχή (αγιά) και ίσως κάνουν τίποτα εργασίες (λέμε τώρα...)
cypherth
Link to comment
Share on other sites

Από 18/4/06 που έκανε αίτηση στην Vivodi μέσω δίοδος για 512 σήμερα 26/5/06 έγινε η ενεργοποήση!

Χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα!

Άξιζε η αναμονή, πιστεύω!

Μέσα στα όρια, 20-25 εργάσιμες όπως μου είχαν πει!!!

Είμαι πολύ ευχαριστημένος, με download από explorer πιάνω 54!!!

C u later guys, got work to do!!

Close your eyes, look into the dream

Winds of change, will winds of fortune bring...

Link to comment
Share on other sites

Από 18/4/06 που έκανε αίτηση στην Vivodi μέσω δίοδος για 512 σήμερα 26/5/06 έγινε η ενεργοποήση!

Χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα!

Άξιζε η αναμονή, πιστεύω!

Μέσα στα όρια, 20-25 εργάσιμες όπως μου είχαν πει!!!

Είμαι πολύ ευχαριστημένος, με download από explorer πιάνω 54!!!

C u later guys, got work to do!!

Καλά σερφαρίσματα.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Eξελίξεις στο δίκτυο της Vivodi:

 

Κατά τύχη πρόσεξα ότι η Ακρόπολη είναι και πάλι διαθέσιμη για Vivodi LLU, ύστερα από κάποιο διάστημα που ήταν μη διαθέσιμη.

Με αφορμή αυτό τέσταρα τα DSLAMs της Vivodi, και διαπίστωσα ότι υπάρχει νέο DSLAM στο Παγκράτι (το οποίο όμως δε δέχεται Δίοδος)! Τρέξτε να προλάβετε! :p

Δεν τέσταρα όλα όσα δεν είχαν κόμβο Vivodi, οπότε αν βρείτε και άλλο καινούριο γράψτε το εδώ.

 

Aπό την άλλη, το κέντρο Ιπποδρόμου και το κέντρο Αθηνάς πλέον δέχονται Δίοδος.

Τα κακά νέα είναι ότι η Αγία Παρασκευή, η Νέα Ιωνία και το Αιγάλεω έγιναν προσωρινά μη διαθέσιμα, μαζί με του Πειραιά και του Χαλανδρίου που ήταν ήδη.

 

Δηλαδή πλέον στην Αττική υπάρχει διαθεσιμότητα Vivodi ως εξής:

1. για όλες τις υπηρεσίες σε 12 αστικά κέντρα (Αθηνάς, Aκρόπολη, Αλεξάνδρας, Αλυσίδα, Αμπελόκηποι, Δάφνη, Ιλισός, Καλλιθέα, Μαρούσι, Νέο Ηράκλειο, Άρης, Πατησίων).

2. για όλες τις υπηρεσίες πλην Δίοδος σε 1 αστικό κέντρο (Ψυχικό).

3. για όλες τις υπηρεσίες πλην ADSL2+ σε 2 αστικά κέντρα (Ιππόδρομος και Διοικητικό Μέγαρο)

4. για όλες τις υπηρεσίες πλην Δίοδος και ADSL 2+ σε 3 αστικά κέντρα (Παγκράτι, Κωλέττη, Καρόλου)

5. υπάρχει κόμβος αλλά προσωρινά δε δέχεται νέους συνδρομητές σε 5 αστικά κέντρα (Αγία Παρασκευή, Αιγάλεω, Νέα Ιωνία, Πειραιάς Χαλάνδρι).

 

Στη Θεσσαλονίκη έχει 2 DSLAMs, σε Ερμού και Πλατεία Δημοκρατίας, όπου δεν υποστηρίζει ούτε Δίοδος ούτε ADSL2+.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πηρα το cube 512/128 κανονικα εχω sparknet:mad: :mad: απο την υποστηριξη πελατων μου ειπαν οτι δεν θα εχω προβλημα,ξερετε κατι διαφορετικο
Link to comment
Share on other sites

Eξελίξεις στο δίκτυο της Vivodi:

 

Κατά τύχη πρόσεξα ότι η Ακρόπολη είναι και πάλι διαθέσιμη για Vivodi LLU, ύστερα από κάποιο διάστημα που ήταν μη διαθέσιμη.

Με αφορμή αυτό τέσταρα τα DSLAMs της Vivodi, και διαπίστωσα ότι υπάρχει νέο DSLAM στο Παγκράτι (το οποίο όμως δε δέχεται Δίοδος)! Τρέξτε να προλάβετε! :p

Δεν τέσταρα όλα όσα δεν είχαν κόμβο Vivodi, οπότε αν βρείτε και άλλο καινούριο γράψτε το εδώ.

 

Aπό την άλλη, το κέντρο Ιπποδρόμου και το κέντρο Αθηνάς πλέον δέχονται Δίοδος.

Τα κακά νέα είναι ότι η Αγία Παρασκευή, η Νέα Ιωνία και το Αιγάλεω έγιναν προσωρινά μη διαθέσιμα, μαζί με του Πειραιά και του Χαλανδρίου που ήταν ήδη.

 

Δηλαδή πλέον στην Αττική υπάρχει διαθεσιμότητα Vivodi ως εξής:

1. για όλες τις υπηρεσίες σε 12 αστικά κέντρα (Αθηνάς, Aκρόπολη, Αλεξάνδρας, Αλυσίδα, Αμπελόκηποι, Δάφνη, Ιλισός, Καλλιθέα, Μαρούσι, Νέο Ηράκλειο, Άρης, Πατησίων).

2. για όλες τις υπηρεσίες πλην Δίοδος σε 1 αστικό κέντρο (Ψυχικό).

3. για όλες τις υπηρεσίες πλην ADSL2+ σε 2 αστικά κέντρα (Ιππόδρομος και Διοικητικό Μέγαρο)

4. για όλες τις υπηρεσίες πλην Δίοδος και ADSL 2+ σε 3 αστικά κέντρα (Παγκράτι, Κωλέττη, Καρόλου)

5. υπάρχει κόμβος αλλά προσωρινά δε δέχεται νέους συνδρομητές σε 5 αστικά κέντρα (Αγία Παρασκευή, Αιγάλεω, Νέα Ιωνία, Πειραιάς Χαλάνδρι).

 

Στη Θεσσαλονίκη έχει 2 DSLAMs, σε Ερμού και Πλατεία Δημοκρατίας, όπου δεν υποστηρίζει ούτε Δίοδος ούτε ADSL2+.

 

Όλα καλά αλλά....η "Δίοδος" τι είναι?

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

Καλλιθεα ...ακομα περιμενω ενεργοποιηση της γραμμης μου.....Απο τον πΟ.Τ.Ε εξαρταται βεβαια αλλα πηρα τηλεφωνο ενα ''βυσμα΄΄ απο τον πΟ.Τ.Ε που εχω και μου ειπε πως VIVODI ηθελα τωρα να περιμενω...Πολυ επιθετικος και ας ειναι και γνωστος μου...Εχει πολυ μισος ο πΟ.Τ.Ε στην VIVODI φιλε ασε..ΣΤΗΝ Sparknet την πορτα την εβαλαν αμεσως..εδω κανενας να να σπρωξει το θεμα...Κριμα κριμα..και βιαζομαι....Αλλα που θα παει..Πηρα μετα την VIVODI που ειπε ακριβως οτι εξαρταται απο τον πΟ.Τ.Ε ποτε θα βαλει την πορτα..Χθες ανοιγω γεματος παραπονο το pc και βλεπω στο modem conection established!!!!!!!!!! Τα εχασα παιρνω τον πΟ.Τ.Ε λενε μπηκε η πορτα...Παιρνω VIVODI και λενε οτι ο πΟ.Τ.Ε ποτε δεν τουε εδωσε το οκ οτι μπηκε η πορτα για να μπουν στην διαδικασια να μου εκδοσουν password. περιμενω τωρα ποτε θα θελησει ο πΟ.Τ.Ε να ενημερωσει την VIVODI

Κατα τα αλλα μια ΧΑΡΑ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Eξελίξεις στο δίκτυο της Vivodi:

 

Κατά τύχη πρόσεξα ότι η Ακρόπολη είναι και πάλι διαθέσιμη για Vivodi LLU, ύστερα από κάποιο διάστημα που ήταν μη διαθέσιμη.

Με αφορμή αυτό τέσταρα τα DSLAMs της Vivodi, και διαπίστωσα ότι υπάρχει νέο DSLAM στο Παγκράτι (το οποίο όμως δε δέχεται Δίοδος)! Τρέξτε να προλάβετε! :p

Δεν τέσταρα όλα όσα δεν είχαν κόμβο Vivodi, οπότε αν βρείτε και άλλο καινούριο γράψτε το εδώ.

 

Aπό την άλλη, το κέντρο Ιπποδρόμου και το κέντρο Αθηνάς πλέον δέχονται Δίοδος.

Τα κακά νέα είναι ότι η Αγία Παρασκευή, η Νέα Ιωνία και το Αιγάλεω έγιναν προσωρινά μη διαθέσιμα, μαζί με του Πειραιά και του Χαλανδρίου που ήταν ήδη.

 

Δηλαδή πλέον στην Αττική υπάρχει διαθεσιμότητα Vivodi ως εξής:

1. για όλες τις υπηρεσίες σε 12 αστικά κέντρα (Αθηνάς, Aκρόπολη, Αλεξάνδρας, Αλυσίδα, Αμπελόκηποι, Δάφνη, Ιλισός, Καλλιθέα, Μαρούσι, Νέο Ηράκλειο, Άρης, Πατησίων).

2. για όλες τις υπηρεσίες πλην Δίοδος σε 1 αστικό κέντρο (Ψυχικό).

3. για όλες τις υπηρεσίες πλην ADSL2+ σε 2 αστικά κέντρα (Ιππόδρομος και Διοικητικό Μέγαρο)

4. για όλες τις υπηρεσίες πλην Δίοδος και ADSL 2+ σε 3 αστικά κέντρα (Παγκράτι, Κωλέττη, Καρόλου)

5. υπάρχει κόμβος αλλά προσωρινά δε δέχεται νέους συνδρομητές σε 5 αστικά κέντρα (Αγία Παρασκευή, Αιγάλεω, Νέα Ιωνία, Πειραιάς Χαλάνδρι).

 

Στη Θεσσαλονίκη έχει 2 DSLAMs, σε Ερμού και Πλατεία Δημοκρατίας, όπου δεν υποστηρίζει ούτε Δίοδος ούτε ADSL2+.

δεν καταλαβαίνω 2 πράγματα:

α) το Ψυχικό δεν ήταν ADSL 2+ παλιά;

β) γιατί κάνουν διάκριση για το δίοδος; Μια απλή σύνδεση δεν είναι και αυτή; Όταν λένε ότι δεν έχει δίοδο σε κάποιο κέντρο της vivodi, εννοείται οτι δίνουν δίοδος μέσω ΟΤΕ;

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαίνω 2 πράγματα:

α) το Ψυχικό δεν ήταν ADSL 2+ παλιά;

β) γιατί κάνουν διάκριση για το δίοδος; Μια απλή σύνδεση δεν είναι και αυτή; Όταν λένε ότι δεν έχει δίοδο σε κάποιο κέντρο της vivodi, εννοείται οτι δίνουν δίοδος μέσω ΟΤΕ;

α) και ειναι 2+ οπως και πολλα (πραγματικά ΠΟΛΛΑ) ακομα κεντρα της vivo που ενεργοποιουνται στην Αττικη ή αναβαθμιζονται

β) η διακριση γινεται για τεχνικους λογους (& λογω αυξημενης ζητησης) -ολα τα κεντρα θα ανοιξουν στο Διοδος,μην ανησυχεις.Μεσω ΟΤΕ δεν υπαρχει Διοδος για την vivodi εως σημερα.

 

μαγειρευονται πολλα αυτο τον καιρο,τεχνικα και μη

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξα σήμερα μια αρνητική εξέλιξη στο δίκτυο της Vivodi. Βγήκε εκτός διαθεσιμότητας και το DSLAM του Καρόλου... Έχει αριθμούς από 21052 μόνο, αλλά όχι όλους τους 21052xxxxx.

 

Άρα πλέον έχουμε στην Αθήνα:

1. διαθέσιμες όλες τις υπηρεσίες σε 12 αστικά κέντρα (Αθηνάς, Aκρόπολη, Αλεξάνδρας, Αλυσίδα, Αμπελόκηποι, Δάφνη, Ιλισός, Καλλιθέα, Μαρούσι, Νέο Ηράκλειο, Άρης, Πατησίων).

2. διαθέσιμες όλες τις υπηρεσίες πλην Δίοδος σε 1 αστικό κέντρο (Ψυχικό).

3. διαθέσιμες όλες τις υπηρεσίες πλην ADSL2+ σε 2 αστικά κέντρα (Ιππόδρομος, Διοικητικό Μέγαρο)

4. διαθέσιμες όλες τις υπηρεσίες πλην Δίοδος και ADSL 2+ σε 2 αστικά κέντρα (Παγκράτι, Κωλέττη)

5. αδυναμία να συνδεθούν νέοι συνδρομητές σε 6 αστικά κέντρα (Αγία Παρασκευή, Αιγάλεω, Καρόλου, Νέα Ιωνία, Πειραιάς, Χαλάνδρι).

6. 3 κόμβους που ανακοινώθηκαν στο δελτίο τύπου του Μαρτίου και δε λειτουργούν ακόμα (Βύρωνας, Γηροκομείο, Περιστέρι).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Θέμα: OTE: Πιλοτική αναβάθμιση στις ευρυζωνικές ταχύτητες

 

Την πιλοτική φάση αναβάθμισης των ταχυτήτων πρόσβασης ADSL, ανακοίνωσε σήμερα ο ΟΤΕ. Το πρόγραμμα που θα διαρκέσει περίπου ένα μήνα αφορά τη διάθεση αναβαθμισμένων ταχυτήτων πρόσβασης ADSL σε περιορισμένη και ελεγχόμενη έκταση.

 

Πιο συγκεκριμένα, από τις 26 Ιουνίου, ο ΟΤΕ ξεκινάει τον διπλασιασμό των ονομαστικών ταχυτήτων σε επιλεγμένες υποδομές του (DSLAMs), που εξυπηρετούν τμήματα των εξής περιοχών: Δάφνη, Μαρούσι, Πατήσια, Πεδίο Άρεως, Ραφήνα, Τερψιθέα, Χολαργός. Για την πιλοτική φάση, οι υφιστάμενες ταχύτητες στις επιλεγμένες υποδομές θα διαμορφωθούν ως εξής:

 

* Από 384/128 kbps σε 768/192 kbps

* Από 512/128 kbps σε 1024/256 kbps και

* Από 1024/256 kbps σε 2048/256 kbps

 

Μετά το πέρας της πιλοτικής φάσης και μέσα στο φθινόπωρο, ο ΟΤΕ σκοπεύει να αναβαθμίσει ουσιαστικά τις ταχύτητες σε όλες τις προσβάσεις ADSL, προσφέροντας ταχύτητες έως και 2 Mbps, χωρίς καμία αύξηση στα μηνιαία τέλη, προσφέροντας ακόμη μεγαλύτερη αξία στον τελικό χρήστη, ιδιώτη ή επιχείρηση.

 

Καλημέρα.

 

Σε σχέση με το παραπάνω ανακοινωθέν του ΟΤΕ, εγώ που έχω VIVODI 512 6μηνη προπληρωμένη (από σήμερα!!) πήρα τηλέφωνο στο 13880 και μόλις τους είπα για την ανακοίνωση του ΟΤΕ σήμερα, αυτοί δεν γνώριζαν τίποτα επί του θέματος & μου απάντησαν "μπά, μάλλον μόνο για του ΟΤΕ συνδρομητές σε ADSL θα ισχύει".....:mad:

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...