Jump to content

Vivodi F.A.Q. & Comments


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο 13880 που τους ρώτησα πάντως για το Vood για το DSL Phone μου είπαν ή το αγοράζεις ή πληρώνεις ένα μικρό πάγιο το μήνα εξτρά...:wacko:

 

Στo "Telefonet" σίγουρα δε χρεώνεται, το γράφει και στο site.

Αλλά ούτε και στο DSLphone, όπως έγραψα παραπάνω.

 

Εαν ενδιαφέρεσαι να το επιβεβαιώσεις, στείλε e-mail στο customerservice.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Στo "Telefonet" σίγουρα δε χρεώνεται, το γράφει και στο site.

Αλλά ούτε και στο DSLphone, όπως έγραψα παραπάνω.

 

Εαν ενδιαφέρεσαι να το επιβεβαιώσεις, στείλε e-mail στο customerservice.

 

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει γιατί έχω ήδη DSL Phone, απλά στο 13880 μου απάντησαν λάθος απ'ότι φαίνεται. Κοίταξε να δεις ρε γ@@@@το στις 18:45 περίπου σήμερα είχα πάει στα κεντρικά να πληρώσω λογαριασμούς και ξέχασα να ρωτήσω. Πάντως πήρα τιμοκαταλόγους DSL Phone και Telefonet και βλέπω αρκετές διαφορές μεταξύ τους!!!:blink:

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια...

 

ειμαι με shared llu sto xalandri alla den blepw anabathmish sthn taxythta akoma ..akoma me 384 eimai...exei ginei kana upgrade se kanena?san na argei mou fainetai...ti perimenoyn...?syn tois allois sto xalandri eimai entos edras dhladh....:p :p

Link to comment
Share on other sites

Παίδες από προχθές μεχουν αναβαθμήσει (Θεσ/νικη) και γενικά αναβάθμησαν τους 2 κομβους της Θεσ/νικης.Από ταχύτητες καλές σε direct down 220 εκει γύρω.Aπό dc έχω πιάσει 200αρες και από τορρεντ όχι πολλά γιατί δεν είχα seeders πολλούς.Αλλά το upload του αν το αφήσεις χτυπάει κόκκινα!!!Αυτά!
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

πολυ θετικο το γεγονος οτι εχει ξεκινησει η διαδικασια....τυχερος εισαι φιλε...

αναμενω και αλλες απαντησεις να δουμε πως παει το ζητημα...εκανες reboot sto modem η' αυτοματα εγινε?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έκανα ρεσταρτ.Λογικά έπεσε η γραμμή και συγχρονίστηκε σε μεγαλύτερη ταχύτητα.Είχα δεί το πρωι ότι ήταν στα κλασικά 384/128 και όταν γύρισα το απόγευμα,λέω δεν ρίχνω μια ματιά να δω τι παίζει.Καμια φορα δεν ξέρεις με την Βιβο.Και βλέπω 2240/832.Λέω όπα!!!Είχαν κάνει το Upload 640,αλλά την επόμενη μέρα το άλλαξαν σε 256.(μέσα είναι το donw/up του dsl phone).Βέβαια για καλό και για κακό έκανα και ενα ρεσταρτ μόνος μου για περιπτώσεις γκαντεμιας!!!Με την βιβο εισαι ποτε δεν ξερεις τι μπορεις να παθεις.
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Οκ... απλά επειδή εγώ έχω κωδικό και μου ζήτησαν στοιχεία όταν πήγα να αγοράσω κάτι μια φορά, θεώρησα ότι ζητάνε από όλους. Αλλά έχουν καλό service σε γενικές γραμμές, οπότε δεν το αποκλείω να ασχοληθούνε και να σε εξυπηρετήσουν.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις σήμερα έγινε η σύνδεσή μου 2048 :)

Περίπου με 215 κατεβάζω!!!

Αχ τι χαρά κι αυτή σήμερα που γύρισα από τη δουλειά :)

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μόλις σήμερα έγινε η σύνδεσή μου 2048 :)

Περίπου με 215 κατεβάζω!!!

Αχ τι χαρά κι αυτή σήμερα που γύρισα από τη δουλειά :)

 

Και μένα από χτες! :D Τέλεια!!! :up:

Link to comment
Share on other sites

Μαζί με τον ασύρματο router σου δίνουν και ασύρματη κάρτα για τον υπολογιστή ή γίνετε και σύνδεση με καλώδιο αν είναι κοντά μεταξύ τους (σου δίνουν ενσύρματη κάρτα δικτύου...; ); Δηλαδή, η ερώτησή μου είναι αν θα πρέπει να αγοράσουμε κάποια κάρτα δικτύου. Δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει router.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις σήμερα έγινε η σύνδεσή μου 2048 :)

Περίπου με 215 κατεβάζω!!!

Αχ τι χαρά κι αυτή σήμερα που γύρισα από τη δουλειά :)

 

na rotiso kati??

k ego perimeno aurio na mou steilei to plaisio to cube.

exo grammi ote alla me kaliptei to diktio tis vivodi stin perioxi mou

( a.ilisia/zografou ) posi taxitita tha exo???

Link to comment
Share on other sites

na rotiso kati??

k ego perimeno aurio na mou steilei to plaisio to cube.

exo grammi ote alla me kaliptei to diktio tis vivodi stin perioxi mou

( a.ilisia/zografou ) posi taxitita tha exo???

 

Η μικρότερη ταχύτητα που δίνει η vivodi στο δίκτυό της είναι 2048.

Το dsl cube το δικό μου δεν έχει λήξει ακόμα αλλά μου το αναβάθμισαν. Έχω στείλει όμως fax ότι θέλω να συνεχίσω για ένα εξάμηνο ακόμα.

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια

 

Σημερα μου ηρθε κ μενα το κουτακι του DSLcube 2048/640 για 5 μηνες 99euro.

Exω pstn συνδεση τωρα

 

Εχω δυο αποριες:

 

1 Στην εξουσιοδοτηση μεριζομενης προσβασης εχω μπερδευτει λιγο με την συμπληρωση των στοιχειων.

Συγκεκριμενα αναφερετε :

 

''Ο κατωθι υπογεγραμμενος ................................κάτοχος της...................*συνδεσης με αριθμο............................,δηλωνω ρητα και ανεπιφύλακτα οτι εξουσιοδοτω την εταιρεια Vivodi **'' κτλ κτλ

 

*POTS/ISDN **Δικαιουχος

 

Στο πρωτο κενο βαζω ονομα.

Στο δευτερο βαζω pstn κ στο τριτο τον αριθμο του τηλεφωνου μου???

Το POTS που αναφερει η δηλωση τι ειναι??Μηπως εννουν PSTN???

 

2 Στην αιτηση συνδρομης στο πεδιο που αναφερετε η ταχυτητα κ υπηρεσια προσβασης ειναι προσυμπληρωμενα απο τη vivodi σε 512/128kbps.Να ανυσηχησω ή δεν εχει σχεση αυτο??

( η ταχυτητα δλδ θα καθοριστει με βαση το serial number του κουτιου)

 

Το πεδιο με ελαχιστη διαρκεια συμβασης τους 12 μηνες λογικα δεν το τσεκαρω ε?? (αφου η προσφορα ειναι για 5 μηνες)

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Edit: Μόλις διαπίστωσα ότι άδικα ασχολήθηκα με το να σου απαντήσω, διότι το μήνυμά σου που πριν το δημοσιεύσεις στο myPhone, το δημοσίευσες και στο ADSLgr απαντήθηκε στις 16:35 στο ADSLgr, και στις 16:42 ευχαρίστησες τον άνθρωπο που σου απάντησε.

 

Αφού το δημοσιεύεις ταυτόχρονα σε 2 forums, τουλάχιστον δε μπορείς να ενημερώσεις ότι έλυσες την απορία σου; :!:

 

 

 

1 Στην εξουσιοδοτηση μεριζομενης προσβασης εχω μπερδευτει λιγο με την συμπληρωση των στοιχειων.

Συγκεκριμενα αναφερετε :

 

''Ο κατωθι υπογεγραμμενος ................................κάτοχος της...................*συνδεσης με αριθμο............................,δηλωνω ρητα και ανεπιφύλακτα οτι εξουσιοδοτω την εταιρεια Vivodi **'' κτλ κτλ

 

*POTS/ISDN **Δικαιουχος

 

Στο πρωτο κενο βαζω ονομα.

Στο δευτερο βαζω pstn κ στο τριτο τον αριθμο του τηλεφωνου μου???

Το POTS που αναφερει η δηλωση τι ειναι??Μηπως εννουν PSTN???

 

Αφού το αστεράκι εξηγεί ότι μπορείς να συμπληρώσεις POTS ή ISDN, εσύ θα γράψεις "κάτοχος της POTS συνδεσης". POTS (Plain Old Telephony Service) είναι η PSTN.

 

Στην αιτηση συνδρομης στο πεδιο που αναφερετε η ταχυτητα κ υπηρεσια προσβασης ειναι προσυμπληρωμενα απο τη vivodi σε 512/128kbps.Να ανυσηχησω ή δεν εχει σχεση αυτο??

( η ταχυτητα δλδ θα καθοριστει με βαση το serial number του κουτιου)

 

Να διαγράψεις το 512/128 και να γράψεις δίπλα 2048/640.

 

Το πεδιο με ελαχιστη διαρκεια συμβασης τους 12 μηνες λογικα δεν το τσεκαρω ε?? (αφου η προσφορα ειναι για 5 μηνες)

 

Δεν το τσεκάρεις, και για να είσαι καλυμμένος γράψε δίπλα "χωρίς ελάχιστη διάρκεια σύμβασης".

 

Επίσης πρέπει να βεβαιωθείς ότι θα καταχωρηθεί από τη Vivodi πριν το τέλος του μήνα που λήγει η προσφορά (αν δεν παραταθεί πάλι). Οπότε το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας αυτοπροσώπως την αίτηση ή να τη στείλεις με courier.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κιεγω κατι:επειδη εχω ζητησει διακοπη της γραμμησ που εχω απο ΟΤΕ και μου ειπαν πως σε 15μερες θα εχει καταργηθει.1ον:αναγκατικα σσε τοσες ημερες θα διακοπει;επειδη στις 29πρεπει να στειλω την αιτηση στη βιβοντι.εαν στειλω την αιτηση στη βιβονρι και δεν εχει κατηργηθει η γραμμη του οτε τι γινεται;θα μου την αποριψουν;μπορω να τους αναφερω ως σημειωση:σε περιπτωση που δεν εχει γινει η διακοπη της γραμμης ΟΤΕ να ξαναστειλουν την αιτηση;
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κιεγω κατι:επειδη εχω ζητησει διακοπη της γραμμησ που εχω απο ΟΤΕ και μου ειπαν πως σε 15μερες θα εχει καταργηθει.1ον:αναγκατικα σσε τοσες ημερες θα διακοπει;

 

Αν ζήτησες τη διακοπή απευθείας στον ΟΤΕ, συνήθως δεν παίρνει πάνω από 1 εβδομάδα.

 

επειδη στις 29πρεπει να στειλω την αιτηση στη βιβοντι.εαν στειλω την αιτηση στη βιβονρι και δεν εχει κατηργηθει η γραμμη του οτε τι γινεται;θα μου την αποριψουν;μπορω να τους αναφερω ως σημειωση:σε περιπτωση που δεν εχει γινει η διακοπη της γραμμης ΟΤΕ να ξαναστειλουν την αιτηση;

 

Γράψε σημείωση αυτό που αναφέρεις. Δε χάνεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

διακοπη ζητησα κατευθειαν απο ΟΤΕ στο 134,χθες(22/11).σημερα μου την εχουν κοψει στο σπιτι.την τεταρτη(σε μια ευδομαδα δηλαδη)μπορει να εχει ολοκληρωθει;υπαρχει περιπτωση να μου αποριψουν την αιτηση;τι θα γινει τοτε;εγω την σημειωση αυτη θα την γραψω ετσι ωστε να ειμαι καλημενος αλλα λεω μηπως γινει καμια βλακια με τις αιτησεις;
Link to comment
Share on other sites

διακοπη ζητησα κατευθειαν απο ΟΤΕ στο 134,χθες(22/11).σημερα μου την εχουν κοψει στο σπιτι.την τεταρτη(σε μια ευδομαδα δηλαδη)μπορει να εχει ολοκληρωθει;

 

Δεν καταλαβαίνω τι γράφεις; Τι εννοείς "σημερα μου την εχουν κοψει στο σπιτι";

Διακόπηκε η γραμμή DSL σου; Και αν ναι, τι ρωτάς αν μπορεί να έχει ολοκληρωθεί σε μια εβδομάδα;

Link to comment
Share on other sites

Edit: Μόλις διαπίστωσα ότι άδικα ασχολήθηκα με το να σου απαντήσω, διότι το μήνυμά σου που πριν το δημοσιεύσεις στο myPhone, το δημοσίευσες και στο ADSLgr απαντήθηκε στις 16:35 στο ADSLgr, και στις 16:42 ευχαρίστησες τον άνθρωπο που σου απάντησε.

 

Αφού το δημοσιεύεις ταυτόχρονα σε 2 forums, τουλάχιστον δε μπορείς να ενημερώσεις ότι έλυσες την απορία σου; :!:

 

 

 

se euxaristo poli pou ekanes ton kopo k mou apantises.

ti sxesi omos exei oti ekana post k allou??

auto pou kolaei den katalavaino....

rotisa kati k perimeno apantiseis apo pollous pou einai to kako dld???

ase pou telika ti dikia sou voitheia xrisimopoihsa....

Link to comment
Share on other sites

se euxaristo poli pou ekanes ton kopo k mou apantises. ti sxesi omos exei oti ekana post k allou?? auto pou kolaei den katalavaino....

 

Κολλάει στο ότι επειδή τυχαίνει να παρακολουθώ και τα 2 fora, διάβασα πρώτα το μήνυμά σου εδώ, σου απάντησα, και όταν είδα το μήνυμά σου στο άλλο forum που είχε απαντηθεί (και ο άνθρωπος έγραφε τα ίδια πράγματα που έγραψα κι'εγώ), θεώρησα ότι έχασα το χρόνο μου με το να γράφω κάτι που μόλις είχε απαντηθεί με τα ίδια λόγια.

 

rotisa kati k perimeno apantiseis apo pollous pou einai to kako dld??? ase pou telika ti dikia sou voitheia xrisimopoihsa....

 

Αυτό που προσπαθώ να σου εξηγήσω είναι ότι τα forums λειτουργούν με το σκεπτικό ότι οι χρήστες χρησιμοποιούν τον προσωπικό τους χρόνο για να απαντήσουν, χωρίς φυσικά να έχουν την οποιαδήποτε υποχρέωση. Συνεπώς με το να κάνεις "copy/paste" το ίδιο μήνυμα σε περισσότερα από 1 forum, είναι σαν να "σπαταλάς" επίτηδες το χρόνο πολλών ανθρώπων για κάτι τόσο απλό που μπορεί να στο απαντήσει ένας. Αυτό είναι το "κακό" που λες. Είναι σαν να κάνεις spamming.

Αυτό που έγραψα είναι ότι αφού απαντήθηκε αμέσως το μήνυμά σου στο άλλο forum και διάβασες την απάντηση, τουλάχιστον κάνε τον κόπο να βάλεις μια σημείωση (edit) στο μήνυμά σου π.χ. "Ευχαριστώ λύθηκε η απορία μου, η απάντηση είναι αυτή...".

 

No hard feelings. :) Ελπίζω να κατάλαβες το σκεπτικό μου. Back on topic...

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι γράφεις; Τι εννοείς "σημερα μου την εχουν κοψει στο σπιτι";

Διακόπηκε η γραμμή DSL σου; Και αν ναι, τι ρωτάς αν μπορεί να έχει ολοκληρωθεί σε μια εβδομάδα;

αυτο που λεω ειναι πως στο σπιτι μου πλεον δεν εχω adsl(οπως μου ειχαν πει).ωστοσο μου ειπαν πως θα ολοκληρωθει σε 15 μερες;αυτο που με νοιαζει ειναι αν θα εχω προβλημα στην αιτηση dsl cube.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λεω ειναι πως στο σπιτι μου πλεον δεν εχω adsl(οπως μου ειχαν πει).ωστοσο μου ειπαν πως θα ολοκληρωθει σε 15 μερες;αυτο που με νοιαζει ειναι αν θα εχω προβλημα στην αιτηση dsl cube.

 

Αφού δεν έχεις DSL πάει να πεί ότι το αίτημά σου για κατάργηση της DSL υλοποιήθηκε ταχύτατα ( εντός μίας εργάσιμης μέρας :!: ) άσχετα με το τι σου είπαν όταν έκανες την αίτηση διακοπής.

Μέχρι να καταθέσει η Vivodi την αίτηση στον ΟΤΕ, φαντάζομαι ο ΟΤΕ θα έχει προλάβει να ενημερώσει το σύστημά του για τη διακοπή και δε θα έχεις πρόβλημα. Αφού καταθέσεις την αίτηση στη Vivodi, να ενημερώνεσαι για την πορεία της τηλεφωνικά. ;)

Link to comment
Share on other sites

kalhmera paidia...akoma na anabathmistei to h syndesh mou...eimai xalandri kai akoma 384 exw....pote skopeyoun na to kanoun?me thn nea xronia h' thn teleytaia mera tou perithwriou pou exoun dwsei?mhpws na parw thl 13880 na mou poun?mhpws me ksexasane?xoxoxo

 

kalhmera kai eyxaristw......

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να τηλεφωνήσεις και να χάσεις το χρόνο σου!, αφού θα σου πούνε το γνωστό ότι θα αναβαθμιστείτε μέχρι τις 30/11.

 

Κάνε κι άλλη υπομονή, απ' ότι έχω ακούσει δεν έχουν αναβαθμιστεί στο Χαλάνδρι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...