Jump to content

[S4] Εξωτερική κάρτα μνήμης στο Android 4.4.2


tsitouridis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα..... μήπως είδε κάνεις ένα θέμα με την sd; Από ότι είδα, εφαρμογές τρίτων δεν μπορούν να γράψουν χωρίς συγκεκριμένης άδεια στο kitkat.....
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 95
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν το ξέρω, εμένα δεν έχει πρόβλημα με custom ούτε έχω δει αναφορά συγκεκριμένη, ότι το έφτιαξαν στην custom αυτό γιατί δεν υπήρχε στην στοκ. Αλλά γιατί θέλετε όλοι με τέτοια μανία να περάσετε τις εφαρμογές στην SD? Ποιος ο λόγος... 9GB έχετε. Εκτός και αν έχετε 10 παιχνίδια πάνω

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά τα 9GB ΔΕΝ είναι τίποτα, αλλά ο λόγος που το λέω δεν είναι τα παιχνίδια ή οι εφαρμογές γενικά! Δεν μπορείς να γράψεις! π.χ. Έχω των ES Explorer.... Δεν μπορώ να φτιάξω ούτε folder!... Δεν μπορώ να κάνω copy από το lan στην SD. Το Titanium Backup δεν μπορεί να κάνει backup. Έχω επίσης ένα sinology NAS και η εφαρμογή cloud που έχει επίσης δεν μπορεί να γράψει. Το φαινόμενο αυτό είναι kitkat related και όχι θέμα Samsung. Βρήκα ένα workaround αλλά ήθελα να δω και οι άλλοι εάν το είδατε και πώς το αντιμετωπίσατε.

 

Τέλος γιατί υπάρχει αυτή η μανία να απαντήσουμε λέγοντας κάτι άσχετο.... το ερώτημα μου δεν έχει να κάνει με το εάν τα 9GB είναι αρκετά αλλά με το γεγονός ότι στην 4.4.2 η SD ουσιαστικά κλειδώνει.

Link to comment
Share on other sites

Το φαινόμενο αυτό είναι kitkat related και όχι θέμα Samsung. Βρήκα ένα workaround αλλά ήθελα να δω και οι άλλοι εάν το είδατε και πώς το αντιμετωπίσατε.

 

Όντως είναι φαινόμενο της kitkat και όπως έχω ξαναπεί ευελπιστώ σε ενημερωτικό update με διόρθωση επί του θέματος γιατί είναι πραγματικά απαγορευτική κίνηση..

Διορθώνεται μόνο σε rooted συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι φαινόμενο της kitkat και όπως έχω ξαναπεί ευελπιστώ σε ενημερωτικό update με διόρθωση επί του θέματος γιατί είναι πραγματικά απαγορευτική κίνηση..

Διορθώνεται μόνο σε rooted συσκευές.

 

Καλησπέρα, εγώ είχα κάνει το λάθος να κάνω root σε 4.3, οπότε ο KNOX......

Τώρα λοιπόν κάνω ότι θέλω, βρήκα μια λύση για edit στο platform.xml, υπάρχει μήπως τίποτα αλλό;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εγώ είχα κάνει το λάθος να κάνω root σε 4.3, οπότε ο KNOX......

Τώρα λοιπόν κάνω ότι θέλω, βρήκα μια λύση για edit στο platform.xml, υπάρχει μήπως τίποτα αλλό;

 

Αυτή είναι η λύση.

Link to comment
Share on other sites

Με την βλακεία της Google να κόψει το να μπορούμε να γράψουμε στην sd ουσιαστικά την την κάνει άχρηστη.

Ούτε ένα αρχείο word ή excel δεν μπορούμε να επεξεργαστούμε, θα πρέπει όλα να τα έχουμε στην εσωτερική άρα πιο το νόημα ύπαρξής της.

Ή με το ζόρι μας υποχρεώνουν να κάνουμε root.

Link to comment
Share on other sites

Τι λετε ???

 

Με την 4.4.2 δεν μπορεις να γραψεις τιποτα στην εξωτερικη καρτα sd που εχεις στο κινητο σου?

 

Ειναι δυνατον να συμβαινει κατι τετοιο?

 

Αν πραγματικα ισχυει κατι τετοιο τοτε ποιος ο λογος να βαλει καποιος sd card στο κινητο του?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοούν ότι δεν μπορείς να μεταφέρεις εφαρμογές στην sd. Δεν έχω περάσει ακόμα 4.4.2 γι αυτό δεν μπορώ να απαντήσω αν ισχύει ή όχι. Πάντως προσωπικά τις εφαρμογές τις είχα πάντα στη εσωτερική sd για καλύτερη απόκριση και την αποφυγή να τις χάνω αν "κλωτσάει" καμιά φορά η κάρτα. Μουσική, Φωτογραφίες και όλα τα υπόλοιπα στην εξωτερική.
Link to comment
Share on other sites

Τι λετε ???

 

Με την 4.4.2 δεν μπορεις να γραψεις τιποτα στην εξωτερικη καρτα sd που εχεις στο κινητο σου?

 

Ειναι δυνατον να συμβαινει κατι τετοιο?

 

Αν πραγματικα ισχυει κατι τετοιο τοτε ποιος ο λογος να βαλει καποιος sd card στο κινητο του?

 

Ας μην λέμε ότι θέλουμε, μπορείς και παραμπορείς να γράψεις στην εξωτερική κάρτα μια χαρά, με την μαμά εφαρμογή διαχείρισης αρχείων όλα δουλεύουν μια χαρά, το μόνο πρόβλημα (αυτό μάλλον είναι bug) είναι ότι αν έχεις file explorer σαν τον es explorer πχ δεν μπορείς να δημιουργήσεις φάκελο, η να μεταφέρεις φάκελο από την εσωτερική στην εξωτερική, όταν μεταφέρεις η δημιουργείς αρχεία όλα μια χαρά.

Παναγιώτης
Link to comment
Share on other sites

Ας μην λέμε ότι θέλουμε, μπορείς και παραμπορε

ίς να γράψεις στην εξωτερική κάρτα μια χαρά, με την μαμά εφαρμογή διαχείρισης αρχείων όλα δουλεύουν μια χαρά, το μόνο πρόβλημα (αυτό μάλλον είναι bug) είναι ότι αν έχεις file explorer σαν τον es explorer πχ δεν μπορείς να δημιουργήσεις φάκελο, η να μεταφέρεις φάκελο από την εσωτερική στην εξωτερική, όταν μεταφέρεις η δημιουργείς αρχεία όλα μια χαρά.

 

Δυστυχώς, δεν είναι bug. Είναι η νέα πολιτική απαγορεύσεων της Google στην 4.4.2 ,

η οποία επιτρέπει πλήρη πρόσβαση στην ext SD μόνο σε εφαρμογές δικές της και της

κατασκευαστριας εταιρείας. Ο ES FILE EXPLORER κάνει όμως τις περισσότερες λειτουργίες

στην extSD, αλλά όχι (προς το παρόν) Rename, new folder, move folder.

Δυστυχώς , η Google ...APPLEίζει !

Link to comment
Share on other sites

Τι λετε ???

 

Με την 4.4.2 δεν μπορεις να γραψεις τιποτα στην εξωτερικη καρτα sd που εχεις στο κινητο σου?

 

Ειναι δυνατον να συμβαινει κατι τετοιο?

 

Αν πραγματικα ισχυει κατι τετοιο τοτε ποιος ο λογος να βαλει καποιος sd card στο κινητο του?

 

Ας μην λέμε ότι θέλουμε, μπορείς και παραμπορείς να γράψεις στην εξωτερική κάρτα μια χαρά, με την μαμά εφαρμογή διαχείρισης αρχείων όλα δουλεύουν μια χαρά, το μόνο πρόβλημα (αυτό μάλλον είναι bug) είναι ότι αν έχεις file explorer σαν τον es explorer πχ δεν μπορείς να δημιουργήσεις φάκελο, η να μεταφέρεις φάκελο από την εσωτερική στην εξωτερική, όταν μεταφέρεις η δημιουργείς αρχεία όλα μια χαρά.

 

Να σου πω μερικά παραδείγματα για να καταλάβεις.

Με εξωτερικά προγράμματα π.χ. es explorer κ.α. δεν μπορείς να δημιουργήσεις φακέλους ή αρχεία στην sd παρά μόνο φακέλους με την εσωτερική εφαρμογή "τα αρχεία μου", αρχεία δεν μπορείς να δημιουργήσεις.

Μεταφορές αρχείων ή φακέλων από την εσωτερική στην sd μπορείς να κάνεις μόνο με "τα αρχεία μου".

Εάν τώρα έχεις π.χ. αρχεία office το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να τα διαβάσεις, γιατί εάν θέλεις να τα επεξεργαστείς μόνο στην εσωτερική μπορείς να τα αποθηκεύσεις, ακόμα και από το polaris office το οποίο σαν επιλογή για αποθήκευση έχει μόνο την εσωτερική, ενώ τα υπόλοιπα βγάζουν λάθος.

Διάφορους πλοηγούς που τους αποθήκευες στην sd και τα δούλευες από εκεί πρέπει να τα ξεχάσεις.

Το ίδιο και με τα μεγάλα παιχνίδια.

Το μόνο που μπορείς να αποθηκεύσεις στην sd είναι φωτογραφίες και αυτό μόνο από την μαμά εφαρμογή, γιατί από άλλες γιοκ.

Α, και mp3.

Και γίνετε από τις εσωτερικές εφαρμογές γιατί έχει δώσει δικαιώματα η samsung, μιας και η google, δεν κατάλαβα το σκεπτικό της τα έκοψε.

Κάτι που για να το κάνουμε εμείς μπορούμε μόνο εάν κάνουμε root, με τις γνωστές συνέπειες.

Τελικά το σκυλομετάνοιωσα που από 4.3 πήγα στην 4.4.2.

Edited by michalis1961
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοούν ότι δεν μπορείς να μεταφέρεις εφαρμογές στην sd. Δεν έχω περάσει ακόμα 4.4.2 γι αυτό δεν μπορώ να απαντήσω αν ισχύει ή όχι. Πάντως προσωπικά τις εφαρμογές τις είχα πάντα στη εσωτερική sd για καλύτερη απόκριση και την αποφυγή να τις χάνω αν "κλωτσάει" καμιά φορά η κάρτα. Μουσική, Φωτογραφίες και όλα τα υπόλοιπα στην εξωτερική.

Ακριβώς έτσι είναι και δεν με χαλάει καθόλου! Στη microSD βάζω όλα τα media (μουσική, videos, eBooks, PDFs, Word/Excel/PowerPoint κ.α.), τις φωτογραφίες/videos απ' την κάμερα, τα downloads, τα email attachments και γενικά όλα τα αρχεία που παράγω απ' τις διάφορες εφαρμογές. Στην εσωτερική μνήμη βάζω πάντα (και μόνο) όλες τις εφαρμογές για λόγους ταχύτητας και αξιοπιστίας.

 

Με το παραπάνω σενάριο μου φτάνει άνετα ο ελεύθερος χώρος από τη συσκευή των 16 GB αφού το 99% των μεγάλων αρχείων τα έχω στην παχιά 64 GB microSD.

 

Edit: Βιάστηκα να κάνω το post... Μολις διάβασα τα τελευταία σχόλια για τους περιορισμούς της 4.4.2 ROM στη διαχείριση αρχείων, οι οποίοι μου φαίνονται παράλογοι και δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό τους... Η ελευθερία στη διαχείριση αρχείων ειναι ένας απ' τους βασικούς λόγους που αγαπάμε και επιλέγουμε το Android. Έχω το Note II με την 4.3 ROM και κάνω με άνεση αυτά που περιγράφω παραπάνω και θα με ενοχλήσει πολύ αν η 4.4.2 ROM με επηρεάσει σε αυτό.

 

Σκέφτομαι σοβαρά την αγορά του S4 και ελπίζω τα πράγματα (αν είναι έτσι όπως τα περιγράφετε) να επανέλθουν στην προ 4.4.2 κατάσταση...

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι είναι και δεν με χαλάει καθόλου! Στη microSD βάζω όλα τα media (μουσική, videos, eBooks, PDFs, Word/Excel/PowerPoint κ.α.), τις φωτογραφίες/videos απ' την κάμερα, τα downloads, τα email attachments και γενικά όλα τα αρχεία που παράγω απ' τις διάφορες εφαρμογές. Στην εσωτερική μνήμη βάζω πάντα (και μόνο) όλες τις εφαρμογές για λόγους ταχύτητας και αξιοπιστίας.

 

Με το παραπάνω σενάριο μου φτάνει άνετα ο ελεύθερος χώρος από τη συσκευή των 16 GB αφού το 99% των μεγάλων αρχείων τα έχω στην παχιά 64 GB microSD.

 

Edit: Βιάστηκα να κάνω το post... Μολις διάβασα τα τελευταία σχόλια για τους περιορισμούς της 4.4.2 ROM στη διαχείριση αρχείων, οι οποίοι μου φαίνονται παράλογοι και δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό τους... Η ελευθερία στη διαχείριση αρχείων ειναι ένας απ' τους βασικούς λόγους που αγαπάμε και επιλέγουμε το Android. Έχω το Note II με την 4.3 ROM και κάνω με άνεση αυτά που περιγράφω παραπάνω και θα με ενοχλήσει πολύ αν η 4.4.2 ROM με επηρεάσει σε αυτό.

 

Σκέφτομαι σοβαρά την αγορά του S4 και ελπίζω τα πράγματα (αν είναι έτσι όπως τα περιγράφετε) να επανέλθουν στην προ 4.4.2 κατάσταση...

 

Διάβασε το άρθρο εδώ http://www.androidpolice.com/2014/02/17/external-blues-google-has-brought-big-changes-to-sd-cards-in-kitkat-and-even-samsung-may-be-implementing-them/ και τα σχόλια που ακολουθούν.

Εμπρός Google ΚΑΙ Samsung ( knox) στον ένδοξο δρόμο της APPLE !

Edited by aitoum
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη πλεον οι sd cards θα ειναι απλα για ομορφια?

Θα μπορουμε απλα να εγκαθιστουμε καποιες εφαρμογες σε αυτες και τιποτα παραπανω?

 

Ας ελπισουμε να την ακυρωσουν αυτη τη κινηση.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη πλεον οι sd cards θα ειναι απλα για ομορφια?

Θα μπορουμε απλα να εγκαθιστουμε καποιες εφαρμογες σε αυτες και τιποτα παραπανω?

 

Ας ελπισουμε να την ακυρωσουν αυτη τη κινηση.

 

Φοβάμαι ότι πάμε προς την πλήρη κατάργηση των extSD καρτών (βλέπε NEXUS) , οπότε θα χρειάζεται εσωτερική μνήμη τουλάχιστον 64 MB (με το ανάλογο κόστος, φυσικά ).

Εύχομαι να μη γίνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Αν πειραχτεί το platform.xml επηρεαζεται ο knox?

 

Όρκο η αλήθεια είναι δεν παίρνω αλλά θαρρώ πως όχι μιας και πρόκειται για αλλαγή σε αρχείο συστήματος μέσα από το λογισμικό. Εάν δοκιμάσεις ενημέρωσε μας όμως :-)

Link to comment
Share on other sites

Για την sd ....με ES explorer μπορω και αντιγραφω τα παντα απο αρχεια..το ιδιο και με τη μαμα εφαρμογη......το θεμα ειναι στις εφαρμογες...δηλαδη στις "κατεβασμενες" αλλες μπορω κι αλλες δε μπορω...πχ το navigon μπορω να το παω στην sd,μια εφαρμογη για το twitter δεν μπορω,μια εφαρμογη για το facebook μπορω.......

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Ε άρα δεν υπάρχει θέμα. Ποτέ δεν γίνονταν ολες να μπορούν να περάσουν στην sd.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Για την sd ....με ES explorer μπορω και αντιγραφω τα παντα απο αρχεια..το ιδιο και με τη μαμα εφαρμογη......το θεμα ειναι στις εφαρμογες...δηλαδη στις "κατεβασμενες" αλλες μπορω κι αλλες δε μπορω...πχ το navigon μπορω να το παω στην sd,μια εφαρμογη για το twitter δεν μπορω,μια εφαρμογη για το facebook μπορω.......

 

Για την 4.3 μιλάς για την 4.4.2.

Γιατί στην 4.4.2 χωρίς root με τον es explorer δεν μπορείς να αντιγράψεις κάτι στην sd.

Και κάτι άλλο, είναι διαφορετικό πράγμα όλη την εφαρμογή που πιάνει 200,300,500,1giga να την έχεις στην sd και από εκεί να την δουλεύεις και άλλο να κάνεις μεταφορά στην sd μέσα από την κατάργηση εφαρμογής όπου ένα πολύ μικρό κομμάτι της εφαρμογής πηγαίνει στην sd και το υπόλοιπο παραμένει στην εσωτερική.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ρε παιδιά για να καταλάβω, με την ΚΙΤΚΑΤ πλέον περιορίζεται η χρήση της εξωτερικής κάρτας μνήμης;; Εγώ όπως καιοι περισσότεροι έχω MP3, τραγούδια, βίντεο, έγγραφα και ότι έχει σχέση με office κ.α. Είναι παλαβοί οι άνθρωποι;; Και αν ισχύει το παραπάνω τότε με του θα κάνω αναβάθμιση σε κιτκατ δεν θα διαβάζει κάποια από τα αρχεία που έχω στην εξωτερική κάρτα μνήμης όπως και εφαρμογές;;;; Το επιβεβαιώνετε όσοι την έχετε βάλει;
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Για την 4.3 μιλάς για την 4.4.2.

Γιατί στην 4.4.2 χωρίς root με τον es explorer δεν μπορείς να αντιγράψεις κάτι στην sd.

Και κάτι άλλο, είναι διαφορετικό πράγμα όλη την εφαρμογή που πιάνει 200,300,500,1giga να την έχεις στην sd και από εκεί να την δουλεύεις και άλλο να κάνεις μεταφορά στην sd μέσα από την κατάργηση εφαρμογής όπου ένα πολύ μικρό κομμάτι της εφαρμογής πηγαίνει στην sd και το υπόλοιπο παραμένει στην εσωτερική.

 

Ρε παιδιά θα μας τρελάνετε?? Πάντα έτσι ήτανε. Δε βλέπω να άλλαξε κάτι με την sd.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Εξωτερική κάρτα μνήμης στο Android 4.4.2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...