Jump to content

Sony Xperia Z2 Tablet


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα Θαναση !

Δεν εχω το Z2 Tablet....,,, δες στις ρυθμισεις > ασφαλεια > προσβαση σε ειδοποιησεις > μηπως βρεις εκει καποια ρυθμιση

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 153
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μεγάλη προσοχή στον μαγνητικό φορτιστή και σε χρήση καλωδίου και όχι station. Την Παρασκευή εκαψα το ταμπλετ λόγο αναποδης πολικοτιτας... Ευτυχώς το άλλαξα με νέο εντός 15 ημερών.
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη φιλε μου,δεν υπαρχει ασφαλεια?μπαινει και απο τις δυο πλευρες,αλλα απο τη μια καιγεται?
Link to comment
Share on other sites

Ζελατίνα ή tempered glass πήρες με τόσα λεφτά;

 

πηρα την original της sony (ζελατινα)...

 

tempered glass σε tablet το λιγοτερο στα 20 ευρω απο ebay πρεπει να παιζουν ...

 

επειδη η αγορα εγινε πολυ γρηγορα και απρογραμματιστα δεν μπορουσα να περιμενω κανενα μηνα για ζελατινα ...

 

----- προσθήκη μηνύματος 109 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είδες να κάνει καθόλου νερά η οθόνη στο γκρι ?

Και κάτι ακόμα, η κάμερα πως σου φαίνεται? γιατί εμένα με απογοήτευσε.

 

δεν προσεξα κατι ...

23503.jpg

Ψαχνω ΚΟΜΙΚΣ Disney

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για την οθόνη ο τεχνικός στο πλαίσιο μου είπε χωρίς να το κοιτάξει ιδιαίτερα, ότι έτσι είναι το πάνελ και φταίει η τεχνολογία του πάνελ και κάτι τέτοια.. Κοινώς το επνιξε..
haters still hate...
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη φιλε μου,δεν υπαρχει ασφαλεια?μπαινει και απο τις δυο πλευρες,αλλα απο τη μια καιγεται?

Θεωρητικά έχει μια μικρή ασφάλεια από την 1 είναι οβαλ και από την άλλη κυκλικό αλλά οι ακροδέκτες προεξεχουν κι έτσι ακουμπησε στα λαμπάκια του ταμπλετ και τέλος. Μα καλά μια ηλεκτρονική προστασία δεν μπορούσαν να βάλουν;

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά έχει μια μικρή ασφάλεια από την 1 είναι οβαλ και από την άλλη κυκλικό αλλά οι ακροδέκτες προεξεχουν κι έτσι ακουμπησε στα λαμπάκια του ταμπλετ και τέλος. Μα καλά μια ηλεκτρονική προστασία δεν μπορούσαν να βάλουν;

 

το πιεσες για να μπει η απλα το ακούμπισες?διοτι αν μπορει να συμβει το δευτερο ειναι εγκληματικο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά

Έχω ένα πρόβλημα με ένα xperia tablet z2 που αγόρασα 26/01 από το Πλαίσιο. Χθες το βράδυ (λιγότερο από 24 ώρες από την αγορά δηλαδή) ανακάλυψα ότι έχει ένα καμένο pixel στην οθόνη. Το πήγα σήμερα στο Πλαίσιο λοιπόν και μου είπαν ότι δε μπορούν να με βοηθήσουν επειδή έχει εγγύηση αντιπροσωπείας και η sony δεν θεωρεί προβληματικές τις συσκευές με ένα pixel καμένο. Φυσικά και δεν μου του αντικαθιστούν απευθείας αυτοί, γιατί λένε ότι αυτοί είναι απλά μεταπωλητές και δεν μπορούν να κάνουν κάτι, και ούτε επιστροφή δέχονται επειδή έχω ανοίξει το προϊόν. Ούτε ως DOA το δέχονται για άμεση αντικατάσταση. Το μόνο που είπαν ότι μπορούν να κάνουν είναι να προσπαθήσουν "κατ εξαίρεση" να μιλήσουν με τη sony μήπως γίνει αντικατάσταση επειδή ήταν καινούργια συσκευή. Υπάρχει καμία ελπίδα να βρω το δίκιο μου ή θα πρέπει ταμπλετ 2 ημερών να το έχω με καμένο pixel; Τι μπορώ να κάνω και πώς να κινηθώ; Ευχαριστώ πολύ!

(Συγνώμη αν το ποστ είναι σε λάθος thread, το έχω ποστάρει και στο service της sony και θα σβήσω όποιο είναι λάθος από τα 2)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως η sony καλυπτει απο 3 πιξελ και πανω :(

Νομιζω ομως οτι μπορεις να πας στο μαγαζι που εκανες την αγορα και να κανεις υπαναχώρηση με την αιτιολογια οτι το προιον δεν καλυπτει στις αναγκες σου και ειναι χαμηλοτερο τον προσδοκιων σου. Θα τους το επιστρεψεις και θα παρεις τα χρηματα σου πισω.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Στο πλαίσιο μου είπαν ότι δε μπορώ να το επιστρέψω και να πάρω τα χρήματα μου πίσω επειδή δεν δέχονται ανοιγμένα προϊόντα. Είναι υποχρέωση τους και προσπαθούν να το αποφύγουν ή το κάθε κατάστημα μπορεί να ακολουθήσει την πολιτική που επιθυμεί;

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης η απόδειξη αγοράς (έγινε από κατάστημα και όχι μέσω ίντερνετ ) αναφέρει DOA 7 ημερών. Το καμένο pixel μπορεί να θεωρηθεί DOA ή είναι μόνο για συσκευές που δεν ανοίγουν καν;

Link to comment
Share on other sites

το πιεσες για να μπει η απλα το ακούμπισες?διοτι αν μπορει να συμβει το δευτερο ειναι εγκληματικο

Μόνο με τον μαγνήτη χωρίς πίεση έγινε η ζημιά. Όσο για το παιδί που έχει καμμενο πιξελ πάνε σε άλλο κατάστημα πλαίσιο με την συσκευασία και έχοντας κάνει επαναφορά και απαιτησε doa. Πες ότι δεν το δουλεψες καν. Εγώ έτσι έκανα με το δικό μου. Αμα δεν είναι made in Japan αυτές τις βλακιες έχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο με τον μαγνήτη χωρίς πίεση έγινε η ζημιά. Όσο για το παιδί που έχει καμμενο πιξελ πάνε σε άλλο κατάστημα πλαίσιο με την συσκευασία και έχοντας κάνει επαναφορά και απαιτησε doa. Πες ότι δεν το δουλεψες καν. Εγώ έτσι έκανα με το δικό μου. Αμα δεν είναι made in Japan αυτές τις βλακιες έχουμε.

 

Η υπεύθυνη καταστήματος στο Πλαίσιο μου είπε ότι θα επικοινωνήσουν μαζί μου μέχρι την Παρασκευή μήπως καταφέρουν με τη Sony αντικατάσταση. Αν δεν βγει άκρη με αυτό, μπορώ όντως να πάω σε άλλο κατάστημα ή θα με ξαναστείλουν στη Στουρνάρη όπου και το αγόρασα; Μπορούν να μου το αλλάξουν αλλού χωρίς πολλές ερωτήσεις κλπ παρόλο που η Sony μέχρι και 2 καμένα pixels τα θεωρεί (από ότι έμαθα) αποδεκτά; Και ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Θαναση !

Δεν εχω το Z2 Tablet....,,, δες στις ρυθμισεις > ασφαλεια > προσβαση σε ειδοποιησεις > μηπως βρεις εκει καποια ρυθμιση

 

Δεν έχει κάποια ρύθμιση.Εκεί το μόνο που έχει είναι το Tesla plugin. Δεν ξέρω μήπως παίζει αυτό κάποιο ρόλο θα το σβήσω για να δω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά

Έχω ένα πρόβλημα με ένα xperia tablet z2 που αγόρασα 26/01 από το Πλαίσιο. Χθες το βράδυ (λιγότερο από 24 ώρες από την αγορά δηλαδή) ανακάλυψα ότι έχει ένα καμένο pixel στην οθόνη. Το πήγα σήμερα στο Πλαίσιο λοιπόν και μου είπαν ότι δε μπορούν να με βοηθήσουν επειδή έχει εγγύηση αντιπροσωπείας και η sony δεν θεωρεί προβληματικές τις συσκευές με ένα pixel καμένο. Φυσικά και δεν μου του αντικαθιστούν απευθείας αυτοί, γιατί λένε ότι αυτοί είναι απλά μεταπωλητές και δεν μπορούν να κάνουν κάτι, και ούτε επιστροφή δέχονται επειδή έχω ανοίξει το προϊόν. Ούτε ως DOA το δέχονται για άμεση αντικατάσταση. Το μόνο που είπαν ότι μπορούν να κάνουν είναι να προσπαθήσουν "κατ εξαίρεση" να μιλήσουν με τη sony μήπως γίνει αντικατάσταση επειδή ήταν καινούργια συσκευή. Υπάρχει καμία ελπίδα να βρω το δίκιο μου ή θα πρέπει ταμπλετ 2 ημερών να το έχω με καμένο pixel; Τι μπορώ να κάνω και πώς να κινηθώ; Ευχαριστώ πολύ!

(Συγνώμη αν το ποστ είναι σε λάθος thread, το έχω ποστάρει και στο service της sony και θα σβήσω όποιο είναι λάθος από τα 2)

 

Παιδιά ευτυχώς τέλος καλό όλα καλά. Πήγα σήμερα το πρωί στο κατάστημα και ενώ η υπεύθυνη μου είπε οτι δεν δέχεται αντικατάσταση η sony με τίποτα, εν τέλει μου έκανε αυτή αντικατάσταση με άλλη συσκευή απο το κατάστημα κατευθείαν. Πολύ ευγενικά και χωρίς χρονοτριβές. Το εκτίμησα αυτό, δεν ξέρω αν στην πραγματικότητα ήταν υποχρεωμένη ή αν δεν έχει καμία διαφορά γι' αυτούς, αλλά με τα δεδομένα που είχα περιμένα ότι δεν θα κέρδιζα κάτι αλλά τελικά με εξυπηρέτησαν απόλυτα. Να τα λέμε και τα καλά. Τώρα μπορώ να ευχαριστηθώ το tablet, το οποίο και είναι υπέροχο.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάει από Φεβρουάριο η διανομή της κατά σειρά Z3, Z2, Z1, Z. Κατ εξαίρεση το Z ultra θα την πάρει στην αρχή...

Οπότε εγώ την υπολογίζω αρχές Μαρτίου...

 

----- προσθήκη μηνύματος 104 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά ευτυχώς τέλος καλό όλα καλά. Πήγα σήμερα το πρωί στο κατάστημα και ενώ η υπεύθυνη μου είπε οτι δεν δέχεται αντικατάσταση η sony με τίποτα, εν τέλει μου έκανε αυτή αντικατάσταση με άλλη συσκευή απο το κατάστημα κατευθείαν. Πολύ ευγενικά και χωρίς χρονοτριβές. Το εκτίμησα αυτό, δεν ξέρω αν στην πραγματικότητα ήταν υποχρεωμένη ή αν δεν έχει καμία διαφορά γι' αυτούς, αλλά με τα δεδομένα που είχα περιμένα ότι δεν θα κέρδιζα κάτι αλλά τελικά με εξυπηρέτησαν απόλυτα. Να τα λέμε και τα καλά. Τώρα μπορώ να ευχαριστηθώ το tablet, το οποίο και είναι υπέροχο.

Τυχερός ήσουν και άτυχος ο επόμενος που θα του το πουλήσουν... :D

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα επιτέλους κι εγώ!!! :)

Η οθόνη του είναι πολύ καλή σε απόκριση, άμα κοιτάξεις βέβαια από κοντά μπορείς να διακρίνεις πιξελ αλλά δεν είναι κάτι τραγικό, αυτό που με προβληματιζει είναι ότι κοιτώντας την οθόνη από κοντά στο άσπρο και στο γκρι φαίνεται σαν να κάνει νερά μέσα στο χρώμα, δεν ειναι δηλαδή ομοιομορφο. Έχει παρατηρήσει κάνεις κάτι αντίστοιχο ?

 

Κοίταξα την οθόνη από κοντά, αλλά δεν παρατήρησα κάτι παράξενο. Βέβαια δεν έχω δει κάποια οθόνη με τέτοιο πρόβλημα για να μπορώ να σου πω με 100% σιγουριά. Μου φαίνεται πολύ νορμάλ. ;)

~ Samsung Galaxy S10 ~
Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστη έκπληξη είναι ότι η μπαταρία του μου κρατεί 2μερες με 8ωρες οθόνη. Πολύ καλό όταν το Tab pro 10.1 με κρατούσε 1,5 μέρα με 7 ώρες οθόνη πάρα την μεγάλη διάφορα χωρητικοτητας των μπαταριών τους.
Link to comment
Share on other sites

Απέκτησα κι εγώ το xperia z2 tablet, από Γερμανό (!). Τα σχόλιά μου:

Ο βασικός μου ενδοιασμός ήταν η οθόνη, καθώς προέρχομαι από samsung galaxy tab s. Λοιπόν, η οθόνη του είναι εξαιρετική! Πολύ όμορφα χρώματα, πολύ βαθύ μαύρο και η ανάλυση απόλυτα ικανοποιητική! Δεν έχει το wow factor της AMOLED του tab S, αλλά είναι και αυτή εντυπωσιακή!

Το πάχος του, το βάρος του και η ποιότητα κατασκευής είναι επίσης εντυπωσιακά. Το ίδιο και η ταχύτητά του. Αυτό όμως που κερδίζει, είναι η μπαταρία του, που από τις πρώτες ενδείξεις φαίνεται ότι τα πάει περίφημα.

Το tablet μου είναι cosmote branded, που σημαίνει ένα boot animation της cosmote και μερικές εφαρμογές που όμως απεγκαθίστανται πλήρως (όπερ και εγένετω!).

 

Το μόνο θέμα που αντιμετώπισα, και μετά από μήνες που παρακολουθώ το συγκεκριμένο προϊόν στα fora είναι γνωστό, είναι η συμπεριφορά του στο άγγιγμα. Στην πρώτη εκκίνηση, συμπεριφέρθηκε κάπως τρελά, πήγαινα να ρολάρω σε μια οθόνη και δεν τα κατάφερνα, κατέβαζα τις ειδοποιήσεις και δεν μπορούσα, κλπ...

Με μια επανεκκίνηση το θέμα εξαφανίστηκε πλήρως!

Στο σημείο αυτό θα ήθελα τη γνώμη σας...

Επίσης, θα ήθελα τη γνώμη σας για screen protector, αν προτείνετε τον original της sony, ή κάποιο άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω να πάρεις tempered glass.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Όντως η μπαταρία του είναι εξαιρετική! Βγάζει άνετα μια μέρα εντονης χρήσης (8 ώρες περίπου οθόνη, ίντερνετ και κάνα παιχνιδάκι)!

Η οθόνη του δεν με εντυπωσίασε, αλλά είναι ικανοποιητικη!

haters still hate...
Link to comment
Share on other sites

Όντως η μπαταρία του είναι εξαιρετική! Βγάζει άνετα μια μέρα εντονης χρήσης (8 ώρες περίπου οθόνη, ίντερνετ και κάνα παιχνιδάκι)!

Η οθόνη του δεν με εντυπωσίασε, αλλά είναι ικανοποιητικη!

 

Τόσο μου βγάζει και το tablet z. Αν θυμάμαι καλά maximum 8:20 οθόνη είχα βγάλει.Νόμιζα αυτό τα πήγαινε καλύτερα μιας και ετοιμάζομαι να δώσω το άλλο και να παρω αυτό μίας και το Z3 compact tablet μου είναι μικρό

Link to comment
Share on other sites

Απέκτησα κι εγώ το xperia z2 tablet, από Γερμανό (!). Τα σχόλιά μου:

Ο βασικός μου ενδοιασμός ήταν η οθόνη, καθώς προέρχομαι από samsung galaxy tab s. Λοιπόν, η οθόνη του είναι εξαιρετική! Πολύ όμορφα χρώματα, πολύ βαθύ μαύρο και η ανάλυση απόλυτα ικανοποιητική! Δεν έχει το wow factor της AMOLED του tab S, αλλά είναι και αυτή εντυπωσιακή!

Το πάχος του, το βάρος του και η ποιότητα κατασκευής είναι επίσης εντυπωσιακά. Το ίδιο και η ταχύτητά του. Αυτό όμως που κερδίζει, είναι η μπαταρία του, που από τις πρώτες ενδείξεις φαίνεται ότι τα πάει περίφημα.

Το tablet μου είναι cosmote branded, που σημαίνει ένα boot animation της cosmote και μερικές εφαρμογές που όμως απεγκαθίστανται πλήρως (όπερ και εγένετω!).

 

Το μόνο θέμα που αντιμετώπισα, και μετά από μήνες που παρακολουθώ το συγκεκριμένο προϊόν στα fora είναι γνωστό, είναι η συμπεριφορά του στο άγγιγμα. Στην πρώτη εκκίνηση, συμπεριφέρθηκε κάπως τρελά, πήγαινα να ρολάρω σε μια οθόνη και δεν τα κατάφερνα, κατέβαζα τις ειδοποιήσεις και δεν μπορούσα, κλπ...

Με μια επανεκκίνηση το θέμα εξαφανίστηκε πλήρως!

Στο σημείο αυτό θα ήθελα τη γνώμη σας...

Επίσης, θα ήθελα τη γνώμη σας για screen protector, αν προτείνετε τον original της sony, ή κάποιο άλλο.

 

Κάνε όλα τα updates μέχρι το τελευταίο και όλα τα θέματα του touch θα εξαφανιστούν. Σε εμένα τουλάχιστον αυτό έγινε.

Εσύ φίλε είσαι ο κατάλληλος λοιπόν για μια μίνι σύγκριση με το tab S. Αναμένουμε!

 

Υ. Γ. Πόσο πήγε το μαλλί από Γερμανό;

~ Samsung Galaxy S10 ~
Link to comment
Share on other sites

Το αγορασα και εγω το μηχανημα με συνοπτικες διαδικασιες. Η αληθεια ειναι οτι οπτικα μου αρεσε το tab s και λογω του Note 2 που εχω με την εξαιρετικη amoled ηθελα να παρω το samsung. Ομως με τα "προβληματα" που διαβαζα οτι εχει, καθυστερουσα. Η πολυ καλη τιμη του sony με παρακινησε να το παρω. Το μακροστενο μεγεθος σε σχεση με το tab s με ξενιζει αλλα ολα συνηθιζονται. Προς το παρων μονο τα update εχω περασει και το εχω λιγο δουλεψει. Παντως ειναι ταχυτατο και εχει εξαιρετικη οθονη.

Τιμη το 16gb wifi, με docking station, original θηκη και class 10 sony 32gb, 404 euro.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z2 Tablet

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...