Jump to content

Sony Xperia Z2 Tablet


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

O διάδοχος του εξαιρετικού Tablet Z.

 

Mε τον MSM8974AB Snapdragon 801 (αν και στην αρχή δεν ήταν σίγουρο αν είναι Snapdragon 800 ή 801) και 3 GΒ RAM.

Ελαφρώς λεπτότερο και ναι, το έκαναν ακόμα ελαφρύτερο αν και έμοιαζε αδύνατο.

Η μπαταρία μάλλον μένει η ίδια, αλλά η Sony δίνει καλύτερους χρόνους αναμονής ίσως χάρη στο βελτιωμένο software ή στην μειωμένη κατανάλωση του νέου Snapdragon.

Και τέλος με την ανάλυση της οθόνης να μην ανεβαίνει από τα 1920x1200.

Specs comparison με το Tablet Z: http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=6145&idPhone2=5255.

 

 

General

2G Network GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all models

3G Network HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 - SGP541, SGP521, SGP551

4G Network LTE 700/800/850/900/1700/1800/1900/2100/2600 - SGP521 LTE 850 / 900 / 1700 / 1800 / 1900 / 2100 / 2600 - SGP551

SIM Micro-SIM

Body Dimensions 266 x 172 x 6.4 mm (10.47 x 6.77 x 0.25 in)

Weight 439 g (15.49 oz) - IP58 certified - dust proof and water resistant over 1 meter and 30 minutes

Display Type TFT capacitive touchscreen, 16M colors Size 1200 x 1920 pixels, 10.1 inches (~224 ppi pixel density)

Multitouch Yes, up to 10 fingers

Protection Shatter proof and scratch-resistant glass - Sony Mobile BRAVIA Engine 2

Sound Alert types N\A

Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm jack Yes - 3D surround sound enhancement

Memory Card slot microSD, up to 64 GB

Internal 16 GB, 3 GB RAM

Data GPRS Up to 107 kbps EDGE Up to 296 kbps Speed HSDPA, 42 Mbps; HSUPA, 5.8 Mbps; LTE, Cat3, 50 Mbps UL, 100 Mbps DL

WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, dual-band, DLNA, Wi-Fi hotspot Bluetooth Yes, v4.0 with A2DP

NFC Yes

USB Yes, microUSB v2.0 (MHL 3)

Camera Primary 8.1 MP, 3264 x 2448 pixels, autofocus Features Geo-tagging, touch focus, face and smile detection, HDR, panorama Video Yes, 1080p@30fps, HDR

Secondary Yes, 2.2 MP, 1080p@30fps

Features OS Android OS, v4.4.2 (KitKat)

Chipset Qualcomm MSM8974AB Snapdragon 801

CPU Quad-core 2.3 GHz Krait 400

GPU Adreno 330

Sensors Accelerometer, gyro, compass

Messaging SMS, MMS, Email, Push Mail, IM, RSS

Browser HTML5

Radio FM radio with RDS

GPS Yes, with A-GPS support and GLONASS

Java Yes, via Java MIDP emulator

Colors Black, White (SGP521) / Black (SGP541, SGP551) - ANT+ support

- SNS integration

- TV-out (via MHL 3 A/V link)

- Xvid/DivX/MKV/WMV/MP4/H.264/H.263 player

- MP3/WAV/eAAC+/FLAC player

- Organizer

- Document viewer

- Photo viewer/editor

- Voice memo

- Predictive text input

Battery Non-removable Li-Po 6000 mAh battery

tand-by Up to 1240 h (2G) / Up to 1200 h (3G)

Talk time Up to 13 h (multimedia)

Music play Up to 188 h

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 153
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και review: http://www.gsmarena.com/sony_xperia_z2_tablet-review-1063.php

 

Main disadvantage

  • Screen could have been sharper and less reflective
  • Battery capacity is on the low side for a 10" tablet
  • Below average loudspeaker performance
  • Camera not as great in real life as on paper

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Βγήκε σε internetoμαγαζο σε μαύρο στα 534€.Καλή τιμή για αρχή!Τόσο είχε και το Xperia Tablet Z οταν είχε πρωτοβγεί το πέρσι τέτοιο καιρό.
Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Δεν το έχει αγοράσει κανεις αυτό το ταμπλέτες να μας πει εντυπώσεις?
οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

Το έχει φίλος ,σφαιράτο ,οθονάρα ,τέλειο και σε καλή τιμή σχετικά με τον προκάτοχο του

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σου δώσανε και το dock μαζί;απο Ελλάδα το πήρες;
οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Έχω το tablet z από τον Φεβρουάριο την lte έκδοση.Μηδέν παράπονα.Απίστευτο εργαλείο.Αξίζει να πάρει ο φίλος μου το Ζ2 η να μην δώσει παραπάνω λεφτά και να πάρει και αυτός το Ζ? Κάποιος κάτοχος να μου πει εντυπώσεις από το Ζ2?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Το έχει φίλος ,σφαιράτο ,οθονάρα ,τέλειο και σε καλή τιμή σχετικά με τον προκάτοχο του

 

Το είδα από σε ένα video-club και μου έκανε μεγάλη εντύπωση το πόσο λεπτό tablet ήταν και τα φωτεινά χρώματα της οθόνης του

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παιδες το εχω βρει στο ebay απο Γερμανια περιπου στα 450 ευρω, με LTE. Λετε να αξιζει ή μηπως ειναι μουφα? εχει 100% Possitive το μαγαζι με 200 πωλησεις..

Οσο για το ταμπλετ, αν και φοβαμαι μην κλεισει η σονυ ετσι οπως παει, νομιζω οτι αξιζει η αγορα του..βλεπω το tab s της samsung και μου κανει πολυ κατωτερο.

Πηγαινα για το asus padfone infinity 2 αλλα μολις διαπιστωσα οτι δεν εχει παρει ακομα κιτκατ και ειναι με την 4.2, οποτε λεω να το αφησω γιατι η asus δεν το εχει γενικα με την υποστηριξη και δεν βλεπω να μου μενει αλλη επιλογη απο το Ζ2.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Σίγα μην κλείσει τόσο μεγάλη εταιρεία σαν τη sony που είχε απίστευτα κέρδη από το playstation 4 . όσο για το tablet Z2 αφού διαθέτεις αυτό το ποσό για tablet το Ζ2 είναι καλή επιλογή
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πας σε λύση τύπου κινέζικου tablet (με τα πλεονέκτηματα που έχει αυτό και τα μειονέκτημα ) , τότε το Z2 είναι πολύ καλή αγορά.

Αν δεν σκοπεύεις να χρησιμοποιησεις καρτούλα δεδομένων κοίτα την WiFi έκδοση που μπορεί να την έχει ακόμα πιο φθηνά

Σαν τιμή πάντως αυτή που βρήκες είναι super

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα εχω μπερδευτει οσο δεν παιρνει..

Δεν ξερω τι να παρω, σκεφτομαι οτι το Ζ2 μεχρι 500 ευρω ειναι καλη επιλογη με LTE, δε θελω την wifi εκδοση.

Απο εκει και περα ομως κανενα ταμπλετ δε μαρεσει πολυ, δηλαδη κοιταζα και το samsung tab S που ειναι το αντιστοιχο και το θεωρω πολυ ψευτικη κατασκευη. Χωρια οτι δεν εχει κατι παραπανω εκτος απο μικροτερα μπεζελ.

Οσο για το Ζ2, καλη τιμη αλλα εγγυηση εχω μονο απο Γερμανια μου ειπε το μαγαζι αυτο, οτι θα εχω απο τον ιδιο και δε μαρεσε..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Σίγα μην κλείσει τόσο μεγάλη εταιρεία σαν τη sony που είχε απίστευτα κέρδη από το playstation 4 . όσο για το tablet Z2 αφού διαθέτεις αυτό το ποσό για tablet το Ζ2 είναι καλή επιλογή

Αυτό δε μπορείς να το λες όταν η ίδια η εταιρία έχει δηλώσει οτι μελετά τις επιλογές της για το τμήμα κινητών/tablets.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα μεγάλα μπέζελ στα tablets μην το θεωρήσεις και πολύ μεγάλο μειονέκτημα, γιατί σκέψου ότι πρέπει να το πιάνεις και από κάπου. Αν δεν έχει περιθώρια όπου και να το πιάνεις θα δίνονται εντολές :-)

Αυτό με την εγγύηση όντως μπορεί να είναι λίγο ύποπτο. Κανονικά τα Sony που πουλούνται στην Ευρώπη έχουν εγγύηση και εδώ

Οπότε μήπως είναι κανένα ανακατασκευασμένο γι αυτό και η χαμηλή τιμή;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα μεγάλα μπέζελ στα tablets μην το θεωρήσεις και πολύ μεγάλο μειονέκτημα, γιατί σκέψου ότι πρέπει να το πιάνεις και από κάπου. Αν δεν έχει περιθώρια όπου και να το πιάνεις θα δίνονται εντολές :-)

Αυτό με την εγγύηση όντως μπορεί να είναι λίγο ύποπτο. Κανονικά τα Sony που πουλούνται στην Ευρώπη έχουν εγγύηση και εδώ

Οπότε μήπως είναι κανένα ανακατασκευασμένο γι αυτό και η χαμηλή τιμή;

 

Μπορει..

Εν τω μεταξυ εχω το galaxy tab 4 8" σφραγισμενο απο πλαισιο και το πουλαω για να παρω το Ζ2, γιατι στο πλαισιο δεν φερνουν σονυ..αλλιως θα το εκανα αλλαγη! Και δεν εχουν κανενα ταμπλετ σονυ, ασχετως τι λενε στο site.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνα δίμηνο την LTE εκδοση..απλα είναι μια κατηγορία μονο του..λόγω και του αδιαβροχου βέβαια ..:) η μπαταρία απίστευτη και σε stand by απλα ατέλειωτη .. Ειναι τα μόνα 650 που έδωσα για γκατζετ καο δεν το μετάνιωσα...όχι οτι δεν το θεωρώ όμως υπερτιμημένο
οτι ποναει δεν σημαινει πως αξιζει κιολας.....
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά..αγόρασα το τάμπλετ στην wifi έκδοση του..

είμαι πολύ ευχαριστημένη με όλα κ κυρίως που δεν κολλάει σε καμία περίπτωση.

υπάρχει όμως ένα μικρό θέμα που με προβληματίζει: δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω κατά την διάρκεια της φόρτισης γιατί η ευαισθησία της οθόνης αφής ψιλοτρελαίνεται κ ή δε νιώθει ή νιώθει ότι της κάνει κέφι...

έχει πρόβλημα η συσκευή στην τροφοδοσία; θέλει σερβις; φταίει ο φορτιστής του; δοκίμασε κ έναν ακόμα που έχω κ τα ίδια πάλι.. μήπως απλώς δεν πρέπει να το χρησιμοποιούμε την ώρα που φορτίζει;; κατα τα άλλα μολις το αποσυνδέσω λειτουργεί άψογα..

έχει κάποιος άλλος κάτοχος το ιδιο πρόβλημα;;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά..αγόρασα το τάμπλετ στην wifi έκδοση του..

είμαι πολύ ευχαριστημένη με όλα κ κυρίως που δεν κολλάει σε καμία περίπτωση.

υπάρχει όμως ένα μικρό θέμα που με προβληματίζει: δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω κατά την διάρκεια της φόρτισης γιατί η ευαισθησία της οθόνης αφής ψιλοτρελαίνεται κ ή δε νιώθει ή νιώθει ότι της κάνει κέφι...

έχει πρόβλημα η συσκευή στην τροφοδοσία; θέλει σερβις; φταίει ο φορτιστής του; δοκίμασε κ έναν ακόμα που έχω κ τα ίδια πάλι.. μήπως απλώς δεν πρέπει να το χρησιμοποιούμε την ώρα που φορτίζει;; κατα τα άλλα μολις το αποσυνδέσω λειτουργεί άψογα..

έχει κάποιος άλλος κάτοχος το ιδιο πρόβλημα;;

 

Στο xperia tablet z που έχω εγώ κανένα απολύτως πρόβλημα όταν το δουλεύω κατά την φόρτιση.

Στο κάνει αυτό γενικά; Ότι και να κάνεις εκείνη την ώρα; Εμένα πριν κάτι μήνες χωρίς να φορτίζει ξαφνικά η οθόνη εμφάνιζε διάφορα χρώματα και έκανε σαν τρελή.googlαρωντας βρήκα όμως ότι έφταιγε ο Chrome. Το είχαν και άλλοι χρήστες. Αν στο κάνει όμως παντού και δεν έχεις καμία παράξενη εφαρμογή μέσα,να το πας πίσω

Link to comment
Share on other sites

Στο xperia tablet z που έχω εγώ κανένα απολύτως πρόβλημα όταν το δουλεύω κατά την φόρτιση.

Στο κάνει αυτό γενικά; Ότι και να κάνεις εκείνη την ώρα; Εμένα πριν κάτι μήνες χωρίς να φορτίζει ξαφνικά η οθόνη εμφάνιζε διάφορα χρώματα και έκανε σαν τρελή.googlαρωντας βρήκα όμως ότι έφταιγε ο Chrome. Το είχαν και άλλοι χρήστες. Αν στο κάνει όμως παντού και δεν έχεις καμία παράξενη εφαρμογή μέσα,να το πας πίσω

 

Όχι εμένα ούτε μου βγάζει χρώματα ούτε τρεμοπαίζει η οθόνη. Δουλεύει κανονικότατα απλώς η οθόνη αφής όταν το χω και φορτίζει φαίνεται να μην είναι τόσο ακριβής στις εντολές που του δίνω. Πχ σε ενα παιχνίδι..πατούσα κατι κι αυτο επαιρνε το αντικειμενο που βρισκοταν 2 εκατοστα πιο κατω

(βεβαια τωρα το χω στην πριζα και φαινεται να δουλευει κανονικα..... :wacko:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Όσοι το έχετε ή έχετε τη δυνατότητα να το συγκρίνετε από κοντά με το samsung galaxy tab s 10.5 ποια είναι η γνώμη σας; Ειδικά στο θέμα της οθόνης όπου το tab s έχει πάρει τις καλύτερες κριτικές, πως συναγωνίζεται το xperia z2, πόσο "κατώτερο" είναι(;)...
Link to comment
Share on other sites

Όσοι το έχετε ή έχετε τη δυνατότητα να το συγκρίνετε από κοντά με το samsung galaxy tab s 10.5 ποια είναι η γνώμη σας; Ειδικά στο θέμα της οθόνης όπου το tab s έχει πάρει τις καλύτερες κριτικές, πως συναγωνίζεται το xperia z2, πόσο "κατώτερο" είναι(;)...

 

φιλε μου, επειδη εχω το tab S, καλο ομορφο, μικρα μπεζελ, οθοναρα..αλλα με το lag Που εχει ανετα το ανταλλασα με τα σονυ..πραγματικα τραγικο..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γιατί πρέπει κάποιος να ασχοληθεί να το κάνει... :-)

Anyway, ωραία η 4.4.4. Εγώ επειδή είχα αρκετή σαβούρα πριν, έκανα clean install.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z2 Tablet

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...