Jump to content

Ένσημα και ταμείο ανεργίας


isolove
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν εχω παρει ποτε ταμειο ανεργιας.

Εχει φιλος εταιρια οπου μπορει να μου κανει προσληψη και στην συνεχεια απολυση,να πληρωνω το ικα εγω(για να συμπληρωσω καποτε κατωτερη συνταξη)και στην συνεχεια να παρω το ταμειο ανεργιας.

Ποσα ενσημα χρειαζονται για το επιδομα σε βαθος χρονου,τι ποσο περιπου τον μηνα θα πληρωνω ικα?

Ευχαριστω.

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 109
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το μονο που γνωριζω ειναι οτι χρειαζεσαι ενα χρονο ασφαλισης για επιδομα ταμειου ανεργιας

ROM:ViperS 5.3.0 JB Sense 5 | Sense 6 Blinkfeed (HTC SENSATION)

KERNEL:Liberty kernel sense JB (HTC SENSATION)

BOOTLOADER:S-OFF/3,33 Universal - version 1.27.1100 (HTC SENSATION)

RECOVERY:4EXT recovery touch v.1.0.0.6 RC3 testing build: 8 (HTC SENSATION)

Νεα συσκευη: SAMSUNG GALAXY S7

Link to comment
Share on other sites

Για πρώτη φορά είναι παραπάνω

 

http://www.oaed.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=688:2012-03-09-17-10-3&catid=71:2012-02-02-08-25-33&Itemid=748&lang=el

 

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ

Αν επιδοτείται για πρώτη φορά:

• Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας σε κάθε έτος κατά τα δύο προηγούμενα χρόνια, πριν από την επιδότησή του. Το τελευταίο όμως 14μηνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες.

• Επίδομα ανεργίας δικαιούται και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει στα δύο προηγούμενα, πριν από την απόλυσή του χρόνια, 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι ημέρες εργασίας των δύο τελευταίων μηνών), από τις οποίες 80 ημέρες, το λιγότερο το χρόνο.

 

Αν επιδοτείται για δεύτερη και πλέον φορά:

Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 125 ημέρες εργασίας στο τελευταίο 14μηνο, πριν από την απόλυσή του, χωρίς να υπολογίζονται (στις 125) οι ημέρες εργασίας των δύο τελευταίων μηνών.

Για τους ασφαλισμένους που έχουν απασχοληθεί σε τουριστικά και άλλα εποχιακά επαγγέλματα, για δύο συνεχείς χρονικές περιόδους (σαιζόν) αρκούν 100 ημέρες εργασίας το τελευταίο 12μηνο.

 

 

Ο βασικός μισθός είναι 586€ άρα θα πρέπει να δίνεις στο ΙΚΑ περίπου 250€ το μήνα αφού θα πληρώνεις και το μερίδιο του εργοδότη

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω παρει ποτε ταμειο ανεργιας.

Εχει φιλος εταιρια οπου μπορει να μου κανει προσληψη και στην συνεχεια απολυση,να πληρωνω το ικα εγω(για να συμπληρωσω καποτε κατωτερη συνταξη)και στην συνεχεια να παρω το ταμειο ανεργιας.

Ποσα ενσημα χρειαζονται για το επιδομα σε βαθος χρονου,τι ποσο περιπου τον μηνα θα πληρωνω ικα?

Ευχαριστω.

 

Οκ με τα ένσημα και την εξασφάλιση σύνταξης, αλλά ουσιαστικά θες να κάνεις μια κομπίνα για να παίρνεις επίδομα ανεργίας χωρίς να δουλεύεις. Μάλιστα... Μετά παρεξηγιόμαστε που λένε τους Έλληνες τεμπέληδες.

Πες του φίλου σου να σε προσλάβει κανονικά ή βρες μια άλλη δουλειά, από όσες έχουν μείνει τελοσπάντων.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ακόμα για 1 χρόνο το επίδομα;

Ή έχει μειωθεί;

 

Ρωτάω για άτομο που δουλεύει 2 χρόνια συνεχώς με ανανεώσιμες 4μηνες συμβάσεις.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Οκ με τα ένσημα και την εξασφάλιση σύνταξης, αλλά ουσιαστικά θες να κάνεις μια κομπίνα για να παίρνεις επίδομα ανεργίας χωρίς να δουλεύεις. Μάλιστα... Μετά παρεξηγιόμαστε που λένε τους Έλληνες τεμπέληδες.

Πες του φίλου σου να σε προσλάβει κανονικά ή βρες μια άλλη δουλειά, από όσες έχουν μείνει τελοσπάντων.

 

Υποθέτω ότι ο φίλος του φίλου δεν μπορεί να τον προσλάβει κανονικά, σε μόνιμη βάση, και ο φίλος απλώς θέλει να δουλέψει 2-3 μήνες για να είναι καλυμμένος.

i8vv46-6.png
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι ο φίλος του φίλου δεν μπορεί να τον προσλάβει κανονικά, σε μόνιμη βάση, και ο φίλος απλώς θέλει να δουλέψει 2-3 μήνες για να είναι καλυμμένος.

 

Δεν παίρνεις επίδομα με 2-3 μήνες δουλειάς έτσι κι αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ακόμα για 1 χρόνο το επίδομα;

Ή έχει μειωθεί;

 

Ρωτάω για άτομο που δουλεύει 2 χρόνια συνεχώς με ανανεώσιμες 4μηνες συμβάσεις.

 

εξαρταται.. αν δεν ειναι με συμβαση αοριστου και ειναι σαν εποχιακος τοτε θα πρεπει να εχει 100 ενσημα πχ το προηγουμενο ετος και αλλα 100 το 2012 (αν βγαινει για πρωτη φορα) και θα βγει για 3 μηνες ταμειο.

Ετσι συμβαινει και με μενα που δουλευω Μαρτιο-Νοεμβρη εποχιακος δηλαδη στο αεροδρομιο.Περιμενεις να οριστικοποιηθουν ολα τα ενσημα σου (περιπου ενα μηνα μετα την απολυση) και πας στον ΟΑΕΔ ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας δουλευω σε σουπερμαρκετ στο ρεθυμνο κρητης εδω και 10 χρονια

μετα απο δευτερη ανακαινηση μου προσθεσε τριπλασια δουλεια στο ιδιο ωραριο και με 600 ευρω το μηνα....εγω πηγαινα 8 το πρωι και ναονικα πρεπει να φευγα 1 το μεσυμερι...ομως καθομουν καθε μερα μεχρι της 2-3 και μετα την προσθεση αλλου ενα ποστου(ηταν μια κοπελα που ειχε το συγκεκριμενο ποστο 5ωρη και δεν τα καταφερνε την εδιωξε λογω εμφανισης γιατι στην δουλεια της ητα αψογη και δουλευε και αυτη περιπου 11 χρονια) αυτο ποστο το προσθεσε στο δικο μου με τις ιδιες ωρες και λεφτα....κεκατσα 2 μηνες κουραστικα και τον Μαρτιο του ειπε οτι τελος Απριλιου σταματαω....αποζιμιωση δεν παιρνω...αλλα του ειπα οτι θα σταματησω μονο εαν με βαλει ταμειο ανεργειας γιατι τ δικαιουμαι και εχω να μπω 23 ολοκληρα χρονια τα ενσημα μου εινια μικτα 21 22...και αυτος μου εννοειται πως θα σε βαλω ταμειο το μονο ευκολο....μετα απο 3 μερς προεκυψε κατι οικογενειακο και γω χρειαστηκε να του πω οτι θα κατσω μεχρι Μαιη γιατι ειχα αναγκη τα χρηματα......ειπε οτι θα το σκεφτει....και τωρα μετα τις γιρτες του πασχα την Τριτη δεν ππηγα δουλεια λογω αρρωστιας...αλλα ενημερωσα...το αφεντικο μ με πηρε και μου εδωσε χωρις να θελω αδεια και μου πε να παω απο Δευτερα....καποια απο το μαγαζι με πηρε και μου ειπε να τον παρω το Σαββατο να τον ενημερωσω αμα παω.....εγω πηρα και του πα απο δευτερα κανονικα....ομως αυτος τα μασουσε...και μου πε να παρω αλλη μια βδομαδα αδεια....εγω δεν ηθελα και του κανω οκ τα λεμε απο 2 μαιου και μου κανει οχι βρηκα αλλη κοπελα γιατο ποστο!!!!!:(

και του κανω ωραια...εφοσον δεν θες το ταμειο να μου φτιαξεις τα χαρτια οπως ειχαμε συμφωνησει...το αρνηθηκε και μου το κλεισε..λεγοντας να παρω το λογιστη του...τον πηρα αλλα αυτος ειπε παρε το αφεντικο...εγω δεν ξερω με καναν μπαλακι

τελος παντων εγω δουλευα 10 χρονια και με πετα σαν σκουπηδι λεγοντας οτι φευγω με τη θεληση μου εγω ομως ειπα μεχρι τελος μαιου...αυτος με διωξε...και ουτε χαρτια με εβαλε να υπογραψω τιποτα ουτε ταμειο...εχω απελπιστει...τι μπορω να κανω για να μπω ταμειο...αυτος ειναι γουρουνι και δεν με βαζει, ακουσα οτι μπορω να παω σε καποιο γνωστο να μ κανει προσληψη γαι εναι μηνα να πληρωσω τα ενσυμα μου...να με απολυσει και να μπω ταμειο ισχυει???

σας παρακαλω προτεινετε μου κατι γιατι οι λογαριασμοι τρεχουν και δεν μπορω να μεινω χωρις λλεφτα με δυο παιδια...ουτε ο συζυγος μ δεν τα βγασζει περα...ταξι....αφηστε!

ειμαι 43 χρονων...και ειναι δυσκολο να βρω δουλεια ειναι περιοδος και μεφροντηστηρια και το χρειαζομαι το ταμειο ανεργειας!!τι δικαιουμε με εθελουσια παραιτηση (που στην ουσια με εξαπατησε!!!)¨???δεκα χρονια δουλευα!!πητε μου

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς διάθεση να σας κακολογησω, τόσα χρόνια στη δουλειά, με 2 παιδιά, πριν πετάμε το παραιτούμαι, δεν βρέθηκε ενας άνθρωπος να σας πει μην το κάνεις, δεν θα πάρεις επίδομα ανεργίας. Σε τόσο τραγική εποχή και δεν ρωτήσατε κανέναν. ..
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις υπογραψει καποιο χαρτι που να λεει ότι παραιτησε, τοτε απλα θα πας στην επιθεωρηση εργασιας και θα κανεις καταγγελια, ότι σε εδιωξε και δεν σου υπογραφει απολυση. Δεν εχει "τα εχουν κανει πλακακια". Αν δεν εχεις υπογραψει καποιο χαρτι, τοτε η επιθεωρηση θα τον κυνηγήσει και θα τον υποχρεωσει να σου υπογραψει την απολυση συν ότι θα του επιβαλει και προστιμο.

Παρε ένα τηλεφωνο εδώ να σου πουν τι πρεπει να κανεις http://government.gov.gr/2011/10/26/22279/

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
καλησπερα, ημουν ταμειο ανεργιας πρωτη μου φορα. το διεκοψα λογω καποιας απασχολησης και μετα το συνεχησα για αλλο ενα μηνα λογω του οτι βρηκα απασχοληση. τωρα αν παρω απολυση παλι συνεχιζω το 5αμηνο που μου μενει κανονικα? υπενθυμιζω πως ειναι η πρωτη μου φορα στον οαεδ αλλα διακεκομενα.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Παιδιά, επειδή είμαι φοιτητής και θα ξεκινήσω δουλειά για πρώτη φορά, γνωρίζεται πόσους μήνες πρέπει να δουλέψω για να μπορώ να εγγραφώ σε πρόγραμμα για ανεύρεση εργασίας μέσω ΟΑΕΔ? Δηλαδή πόσους μήνες χρείαζεται να δουλέψω για να θεωρούμαι "προς αναζήτηση εγασίας" καθώς τωρα ως φοιτητής δεν μπορώ να εγγραφώ στον ΟΑΕΔ εκτός κι αν δούλευα και μετά με απέλυαν ή έληγε η σύμβασή μου.
Follow me on Instagram : el.rapha_
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παίδες παίρνω επίδομα και θα πάω εξωτερικό για κάποιους μήνες να ψάξω για δουλειά.

Αν δεν διακόψω το επίδομα, μπορούν να μάθουν από έξω ότι εργάζομαι και να γίνει κάποιο πρόβλημα;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παίδες παίρνω επίδομα και θα πάω εξωτερικό για κάποιους μήνες να ψάξω για δουλειά.

Αν δεν διακόψω το επίδομα, μπορούν να μάθουν από έξω ότι εργάζομαι και να γίνει κάποιο πρόβλημα;

Ρίσκο αυτό τώρα, στον οαεδ έχει χαρτιά που λεει ότι σε περίπτωση που θα βρίσκεστε στο εξωτερικό να διακόψετε το ταμείο πριν φύγετε. Βασικά δε χρειάζεται να πας για ελεγχο στο μήνα; και στο ταμείο κάθε τρίμηνο είναι;; Αν ναι κάνε το κινέζο και ότι βγει...

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Ρίσκο αυτό τώρα, στον οαεδ έχει χαρτιά που λεει ότι σε περίπτωση που θα βρίσκεστε στο εξωτερικό να διακόψετε το ταμείο πριν φύγετε. Βασικά δε χρειάζεται να πας για ελεγχο στο μήνα; και στο ταμείο κάθε τρίμηνο είναι;; Αν ναι κάνε το κινέζο και ότι βγει...

Λοιπόν πήγα και ρώτησα χτες.

Πριν φύγεις για εξωτερικό πας και δηλώνεις την χώρα που πας στο ΟΑΕΔ. Για 3 μήνες θα συνεχίσεις να παίρνεις επίδομα, εφόσον δεν έχεις βρει δουλειά.

Αν βρεις δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι, γιατί ενημερώνει ο αντίστοιχος ΟΑΕΔ της ξένης χώρας τον δικό μας.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

το Σεπτέμβρη του 2012 ξεκίνησα να δουλεύω μπουφετζης σε ένα μαγαζί οπού ήμουν 4ωρη με ημερομίσθιο τον Νοεμβρίου του 2013 παραιτήθηκαν και μετά από έναν μηνά δηλαδή τον Δεκέμβρη του 2013 βρήκα μία άλλη δουλεία σε κατάστημά ως πωλήτριά με πλήρη απασχόλησή .το Δεκέμβρη του 2014 θα με απολύσουν . Έχω δικαίωμά ταμείου ανεργίας στην πρώτη μου δουλεία είχα παραιτηθεί ενώ εδώ θα απόλυθω ...επίσης μετράνε τα ένσημα παρόλο πού είναι από διαφορετικές δουλείες ????
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά θα βγεις ταμείο ή έχεις ξαναπάρει στο παρελθόν;

Αν έχεις ξαναπάρει, σίγουρα είσαι μέσα στα όρια ένσημων.

Αν είναι η πρώτη φορά πάλι λογικά είσαι μέσα στα όρια χωρίς να είμαι σίγουρος. Εξαρτάται αν στην τετραωρη απασχόληση ήσουν δηλωμένη ότι δούλευες κάθε ημέρα (25 ένσημα) ή δύο τρεις φορές τη βδομάδα (12 ένσημα).

 

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ

Αν επιδοτείται για πρώτη φορά:

• Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας σε κάθε έτος κατά τα δύο προηγούμενα χρόνια, πριν από την επιδότησή του. Το τελευταίο όμως 14μηνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες.

• Επίδομα ανεργίας δικαιούται και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει στα δύο προηγούμενα, πριν από την απόλυσή του χρόνια, 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι ημέρες εργασίας των δύο τελευταίων μηνών), από τις οποίες 80 ημέρες, το λιγότερο το χρόνο.

 

Αν επιδοτείται για δεύτερη και πλέον φορά:

Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 125 ημέρες εργασίας στο τελευταίο 14μηνο, πριν από την απόλυσή του, χωρίς να υπολογίζονται (στις 125) οι ημέρες εργασίας των δύο τελευταίων μηνών.

Edited by nico4gr
Link to comment
Share on other sites

Αν δούλευες με ένσημα από τον Σεπτέμβριο του '12 μέχρι τον Δεκέμβριο του '14 με διακοπή ένα δυο μήνες υπερκαλύπτεις τις προϋποθέσεις άρα παίρνεις.

Για να είσαι 100% σίγουρη ρωτάς στον ΟΑΕΔ.

Link to comment
Share on other sites

Αν δούλευες με ένσημα από τον Σεπτέμβριο του '12 μέχρι τον Δεκέμβριο του '14 με διακοπή ένα δυο μήνες υπερκαλύπτεις τις προϋποθέσεις άρα παίρνεις.

Για να είσαι 100% σίγουρη ρωτάς στον ΟΑΕΔ.

 

Η μόνη επιφύλαξή μου είναι ότι είσαι 4ωρη….. αλλά κάπου άκουσα ότι ο 4ωρος εφ' όσον καλύπτει προϋποθέσεις παίρνει αναλογικό του επιδόματος, δλδ ίσως το μισό από τα 360 που είναι το επίδομα σήμερα..

Γι'αυτό πήγαινε στο ΙΚΑ και ζήτησε να σου εκτυπώσουν μια αναλυτική ενσήμων από το 2012 και μετά. Από κει θα φανεί πόσα ένσημα είχες το 2013 και το 2014 μέχρι σήμερα και θα καταλάβεις και μόνη σου, αν θα το πάρεις ή όχι.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Η μόνη επιφύλαξή μου είναι ότι είσαι 4ωρη….. αλλά κάπου άκουσα ότι ο 4ωρος εφ' όσον καλύπτει προϋποθέσεις παίρνει αναλογικό του επιδόματος, δλδ ίσως το μισό από τα 360 που είναι το επίδομα σήμερα..

Γι'αυτό πήγαινε στο ΙΚΑ και ζήτησε να σου εκτυπώσουν μια αναλυτική ενσήμων από το 2012 και μετά. Από κει θα φανεί πόσα ένσημα είχες το 2013 και το 2014 μέχρι σήμερα και θα καταλάβεις και μόνη σου, αν θα το πάρεις ή όχι.

 

Σαν 4 ωρος παιρνεις 22 ενσημα στο ΙΚΑ.οσο για το επιδομα το παιρνεις κανονικα 360 ευρω σαν αγαμος η εγγαμος χωρις παιδια εφοσον πληρεις τον αριθμο των ενσημων.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Έχω εποχιακα ένσημα 4ωρα δηλαδή 22 τον μηνα,από 1/7/2014 -31/10/2014 συνολο 88,πόσα ενσημα πρέπει να κολλησω φετος το καλοκαιρι (παλι εποχιακα ) για να παρω ταμειο ανεργιας;

θα παρω ταμειο για πρωτη φορα,οπότε υπαρχει και περιορισμος με τους 2 τελευταίους μηνες που δεν μετρανε τα ενσημα;άρα ποιους μηνες ακριβως πρεπει να κολλησω ενσημα;και ποσα στο συνολο για το 2015;

και μια τελευταια ερωτηση,θα παρω 3 μηνες και 5 μερες επιδοτηση,ή επειδή είναι πρωτη φορα θα παρω κανονικα 5 μηνες;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...