Jump to content

Sony Xperia Z2


gnt
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φτιαχτηκε δηλαδη την 2η εβδομαδα του Οκτωβρη.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους χρειαζομαι την βοηθεια σας αγορασα σημερα ενα ζ2 μεταχειρισμενο και μπενω στο youtube και δουλευει μονο το ενα ηχειο το κατω ειναι καποια ρυθμισει?να δουλεψουν και τα δυο η ψωνισα απο σβερκο,:worry:
Link to comment
Share on other sites

το Ζ2 ειναι στην καλυτερη τιμη τωρα στα 360 ευρω

 

Ναι είναι σε φοβερή τιμή, αλλά θέλω να πέσει και άλλο γιατί είναι και ένα +8Ε τα μεταφορικά..

Το θέμα όμως είναι μέχρι πότε θα συνεχίζει να πέφτει η τιμή του ή έστω πότε θα ανέβει για να προλάβω έτσι να το "τσιμπήσω" στην σωστή τιμή.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μην κάνετε ελπίδες για κάτω από 300€..και στα 350€ πάλι είναι άριστη η τιμή του

Πιστευω μεχρι μεσα Νοεμβρη θα εχει φτασει τα 340€

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κι εγώ σκέφτομαι να το αγοράσω, μετά τα μέσα Νοεμβρίου όταν πέσει κάτω από 350 πιθανότατα. Δεν μ' ενδιαφέρει το πρόβλημα υπερθέρμανσης στο 4Κ video και θα προτιμήσω ευρωπαϊκό μοντέλο για να αποφύγω το πρόβλημα που αναφέρετε στο software. Το μικροπρόβλημα που μ' ενδιαφέρει είναι αυτό με τα δεδομένα, που αναφέρετε πολλοί, πως μερικές φορές δεν συνδέεται μέσω 3G και θέλει επανεκκίνηση για να συνέλθει. Το έκαναν και προηγούμενα κινητά μου και είναι ότι χειρότερο, να βιάζεσαι να δεις κάτι και να πρέπει να κάνεις restart. Συμβαίνει κάτι τέτοιο και γενικά αργεί να γυρίσει από 2G σε 3G, σε 4G και ούτω καθεξής;
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω μεχρι μεσα Νοεμβρη θα εχει φτασει τα 340€

 

Από την στιγμή που το Ζ1 κοστίζει 320-330€ το Ζ2 δεν θα το δείτε κάτω από τα 350€.. Θα μείνει σε αυτή την τιμή πιστεύω ακόμα και μετά τα Χριστούγεννα... Ούτε άνοδο ούτε κάθοδο της τιμής του δεν θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που το Ζ1 κοστίζει 320-330€ το Ζ2 δεν θα το δείτε κάτω από τα 350€.. Θα μείνει σε αυτή την τιμή πιστεύω ακόμα και μετά τα Χριστούγεννα... Ούτε άνοδο ούτε κάθοδο της τιμής του δεν θα γίνει.

 

Και εγώ έτσι πιστεύω.

Ειναι τρελό value for money πρόταση σήμερα.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι πιστεύω.

Ειναι τρελό value for money πρόταση σήμερα.

 

Στα λεφτά που κοστίζει τώρα είναι ότι καλύτερο και στην ίδια κατηγορία χρημάτων δύσκολα να βρει αντίπαλο... Κάτω από τα 350 με τίποτα δεν θα πέσει..Μόνο Ζ1 για όσους δεν θέλουν να δώσουν πάνω από 350 για Ζ2.Μην τα θέλουμε και τζάμπα :-)

Link to comment
Share on other sites

χτες παρατηρησα ενα καμμενο πιξελ οοοχι μεσα στην οθονη αλλα στο μαυρο χρωμα περιμετρικα της συσκευης

(οχι στο πλαστικο!!) συγκεκριμενα διπλα απο το πληκτρο εντασης στου κινητου. εμοιαζε σαν ενας κοκκος ασημοσκονης! το τσκαρα στο google και βρηκα ενα παρομοιο σκηνικο σε ενα tablet sony. εσας σας εχει τυχει τιποτα τετοιο??

Edited by argyris21
the reason i swear so much is because f**k you!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Ναι εμενα εχει τυχει στο z να εχει ενα μπλε πιξελακι στην οθονη χωρις να εχει πεσει κατω χωρις να εχει χτυπησει πουθενα οταν το φωρτιζω δεν υπαρχει και οποτε θελει ξεκολαει και δεν υπαρχει και μετα παλι εμφανιζεται μονο σε μαυρο φοντο και οταν κανω το διαχνωστικο δεν υπαρχει πουθενα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι,

Πείτε μου σας παρακαλώ γιατί δεν μπορώ να συνδέσω το νέο μου sony xperia Z2 με το myphonexplorer? Ένα τόσο εύχρηστο πρόγραμμα που κανένα από τα προγράμματα της sony ή της Nokia που είχα παλιότερα μπορεί να το φτάσει.

Κάνω καποιο λάθος χρειάζεται κάτι παραπάνω;

Δημήτρης :(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι,

Πείτε μου σας παρακαλώ γιατί δεν μπορώ να συνδέσω το νέο μου sony xperia Z2 με το myphonexplorer? Ένα τόσο εύχρηστο πρόγραμμα που κανένα από τα προγράμματα της sony ή της Nokia που είχα παλιότερα μπορεί να το φτάσει.

Κάνω καποιο λάθος χρειάζεται κάτι παραπάνω;

Δημήτρης :(

 

κάτι κάνεις λάθος.

το χρησιμοποιώ από την πρώτη μέρα που έχω το κινητό.

μάλιστα τις επαφές μου τις πέρασα με αυτό από το προηγούμενο κινητό.

δεν έχω κανένα πρόβλημα. ούτε με usb σύνδεση, ούτε με wifi.

 

αν χρησιμοποιείς το usb, πρέπει πρώτα να εγκαταστήσεις το pc companion για να περαστούν οι drivers...

Link to comment
Share on other sites

Ναι εμενα εχει τυχει στο z να εχει ενα μπλε πιξελακι στην οθονη χωρις να εχει πεσει κατω χωρις να εχει χτυπησει πουθενα οταν το φωρτιζω δεν υπαρχει και οποτε θελει ξεκολαει και δεν υπαρχει και μετα παλι εμφανιζεται μονο σε μαυρο φοντο και οταν κανω το διαχνωστικο δεν υπαρχει πουθενα

 

στο z εχουν πει και αλλοι που το εχουν οτι παιζει θεμα με τα pixel, κυριως σε συσκευες εκτος E.U. εσυ λες επανω στην οθονη η στο μαυρο περιμετρικα οτι βλεπεις το pixel? σε μενα για να το δεις πρεπει να να ειναι ψιλο διαγωνια η οθονη, αν ειναι στην ευθεια με τα ματια δεν φαινεται:wacko::wacko: στο google το εχω βρει σαν screen fault pixel

the reason i swear so much is because f**k you!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Δεν ξέρω αν έχει τύχει σε κάποιον άλλο κάτοχο του Ζ2, αλλά αντιμετωπίζω ένα θέμα με το wifi του κινητού από τη στιγμή που το αγόρασα. Συγκεκριμένα όταν συνδέομαι σε ένα δίκτυο, βάζω κανονικά τον κωδικό του δικτύου και το τηλέφωνο βγάζει πρόβλημα ελέγχου ταυτότητας. Ο κωδικός είναι σίγουρα σωστός. Αν ενεργοποιήσω για λίγο το flight mode ή κάνω restart, συνδέεται κανονικά στο δίκτυο. Αν φύγω από την εμβέλεια του δικτύου, χάνει φυσιολογικά τη σύνδεση, αλλά όταν επιστρέψω δεν συνδέεται αυτόματα. Με on - off το flight mode, ξανασυνδέεται. Το έχω πάει στο σερβις, μου αλλάξανε την κεραία του Wifi, αλλά συνεχίζει το ίδιο. Ξέρει κάποιος κάτι ή να κινηθώ για αντικατάσταση;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Δεν ξέρω αν έχει τύχει σε κάποιον άλλο κάτοχο του Ζ2, αλλά αντιμετωπίζω ένα θέμα με το wifi του κινητού από τη στιγμή που το αγόρασα. Συγκεκριμένα όταν συνδέομαι σε ένα δίκτυο, βάζω κανονικά τον κωδικό του δικτύου και το τηλέφωνο βγάζει πρόβλημα ελέγχου ταυτότητας. Ο κωδικός είναι σίγουρα σωστός. Αν ενεργοποιήσω για λίγο το flight mode ή κάνω restart, συνδέεται κανονικά στο δίκτυο. Αν φύγω από την εμβέλεια του δικτύου, χάνει φυσιολογικά τη σύνδεση, αλλά όταν επιστρέψω δεν συνδέεται αυτόματα. Με on - off το flight mode, ξανασυνδέεται. Το έχω πάει στο σερβις, μου αλλάξανε την κεραία του Wifi, αλλά συνεχίζει το ίδιο. Ξέρει κάποιος κάτι ή να κινηθώ για αντικατάσταση;

 

Για να αποκλείσεις θέμα με το router σου,δοκίμασε σε άλλο router είτε δικό σου είτε τρίτο πχ δουλειάς η γνωστού-συγγενή.

Αν συνεχίζει τα ίδια μόνο service και ζήτησε αντικατάσταση συσκευής η να το εξετάσουν πιο αναλυτικά στην χειρότερη.

Δεν ειναι φυσιολογική η συμπεριφορά του.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Δεν ξέρω αν έχει τύχει σε κάποιον άλλο κάτοχο του Ζ2, αλλά αντιμετωπίζω ένα θέμα με το wifi του κινητού από τη στιγμή που το αγόρασα. Συγκεκριμένα όταν συνδέομαι σε ένα δίκτυο, βάζω κανονικά τον κωδικό του δικτύου και το τηλέφωνο βγάζει πρόβλημα ελέγχου ταυτότητας. Ο κωδικός είναι σίγουρα σωστός. Αν ενεργοποιήσω για λίγο το flight mode ή κάνω restart, συνδέεται κανονικά στο δίκτυο. Αν φύγω από την εμβέλεια του δικτύου, χάνει φυσιολογικά τη σύνδεση, αλλά όταν επιστρέψω δεν συνδέεται αυτόματα. Με on - off το flight mode, ξανασυνδέεται. Το έχω πάει στο σερβις, μου αλλάξανε την κεραία του Wifi, αλλά συνεχίζει το ίδιο. Ξέρει κάποιος κάτι ή να κινηθώ για αντικατάσταση;

 

Οπως λεει και ο αλεξ, στο κανει σε ολα τα ρουτερ ή μονο στο σπιτι? μην τυχον παιζει κατι με το ρουτερ..που βεβαια θα πρεπει και αλλες συσκευες να εχουν θεμα..

Επισης, δοκιμασες να ξαναπερασεις το λογισμικου του κινητου? ενα hard reset δηλαδη

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα ρουτερ, το κάνει παντού! 'Eχω δοκιμάσει διάφορα που διάβασα στο internet όπως να βάλω σε WPA το ρούτερ, έκανα hard reset, του κάναν "αναβάθμιση" στο service, τίποτα. Από τη Sony δεν μου είπαν και πολλά. Μόνο ένα "τελικός προορισμός είναι πάντα το Service". To είχα αγοράσει από public, και το σέρβις έγινε σε εξουσιοδοτημένο που μου υπέδειξε η Sony.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα ρουτερ, το κάνει παντού! 'Eχω δοκιμάσει διάφορα που διάβασα στο internet όπως να βάλω σε WPA το ρούτερ, έκανα hard reset, του κάναν "αναβάθμιση" στο service, τίποτα. Από τη Sony δεν μου είπαν και πολλά. Μόνο ένα "τελικός προορισμός είναι πάντα το Service". To είχα αγοράσει από public, και το σέρβις έγινε σε εξουσιοδοτημένο που μου υπέδειξε η Sony.

 

μαλλον πας για αντικατασταση..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Να κινηθώ μέσω public ή μέσω εξουσιοδοτημένου σέρβις; Οι τύποι εδώ στο σέρβις στην περιοχή μου ας πούμε ότι δεν είναι και τόσο "καταρτισμένοι" όσο άλλοι.
Link to comment
Share on other sites

Να κινηθώ μέσω public ή μέσω εξουσιοδοτημένου σέρβις; Οι τύποι εδώ στο σέρβις στην περιοχή μου ας πούμε ότι δεν είναι και τόσο "καταρτισμένοι" όσο άλλοι.

 

Αν ειςαι εντός 15 ημερών από την αγορά του πήγαινε Public και ζήτησε αντικατάσταση.

Αλλιώς service αφού προηγούμενος μιλήσεις με Sony και τους αναφέρεις την ταλαιπωρία που είχες όλο αυτό το διάστημα.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σε φαση αγορας νεου κινητου και δε θελω να ξεπερασω τα 350ε.

Προερχομαι απο Nexus4 και Lumia 1020 το οποιο εδωσα πριν 10 μερες και εχω μεινει με ενα μπρικι δανεικο Lumia 610 μεχρι να παρω το καινουριο.

 

Λοιπον, ξεκινησα για Oneplus One, μιας και δεν εχω κομπλεξ με τα κινεζικα και ειναι πολυ ολοκληρωμενη συσκευη, αλλα στην πορεια που εψαξα ολες τις εναλλακτικες διαπιστωσα οτι δεν ειναι πια και τοσο δελεαστικη η τιμη του οσο ηταν πριν 5 μηνες, αφου ολες οι τοτε ναυαρχιδες που ντροπιαζε με την τιμη του εχουν πεσει αισθητα... Ετσι, επειδη ισως εχω προβλημα στη μεταπωληση μετα απο 1 χρονο (για λογους εγγυησεων) και μιας και εχω ηδη πουλησει 2 κινητα μεσα σε λιγοτερο απο 2 χρονια, αποφασισα να κινηθω σε κατι εγχωριο.

 

Λοιπον εχω καταληξει αναμεσα σε Ζ2 και Note3 και εχω διαθεση να κανω υπομονη εως το πολυ τα Χριστουγεννα προκειμενου να παρω αυτο που πρεπει στην τιμη που πρεπει. Το Ζ2 ειναι βεβαια ηδη σχεδον εντος budget μου (357ε σημερινη τιμη) ενω το Note3 εχει μπροστα του λιγο δρομο (396ε σημερα). Outsider παιζει το Nexus5 αν εχει καμια ξαφνικη πτωση τιμης και γινει σουπερ value4money αν και με χαλαει η καμερα του (αλλα λατρευω το stock android).

 

Οποτε γενικα εχω καταληξει κατα 90% στο Ζ2 αλλα θελω να μου λυσετε καποιες αποριες :

 

1) Πρεπει να με τρομαζει το θεμα υπερθερμανσης? Ειναι κατι που εχει λυθει? Ηταν περιορισμενο? Λεω μηπως η πανεμορφη γυαλινη κατασκευη και στεγανοτητα εχει προβληματα με την απαγωγη θερμοτητας...

2) Με flash, root κλπ και εγγυηση τι παιζει? Ειναι ανιχνευσιμα? Ρωταω περισσοτερο γιατι απο φοβο εχω αποκλεισει εντελως τα μεταχειρησμενα, αλλα αν δεν υπαρχει θεμα να ριχνω μια ματια και σε αυτα...

3) Ενας απο τους λογους που τεινω στο Ζ2 σε σχεση με το Note3 ειναι οτι μου αρεσει η καθαρη εμπειρια του vanilla android (οντας και προην κατοχος Nexus4) και αποτι εχω καταλαβει η Samsung τα πηζει τα κινητα με 400 αχρηστες εφαρμογες, ενω το Xperia UI ειναι αρκετα πιο κοντα σε stock εμπειρια, ισχυει? Γενικα υπαρχει και τροπος μηπως να φλασαρω εντελως vanilla rom, ή θα χασω την καμερα κλπ?

4) Οσο γελοια και να φανει αυτη η ερωτηση, με προβληματιζει λιγο το θεμα των θηκων/bumpers. Οταν ενας απο τους λογους που επιλεγεις μια συσκευη ειναι και η εξαιρετικη εμφανηση της, (και στο Z2 σιγουρα ειναι), Θελεις να υπαρχει διαθεσιμος τροπος να διατηρησεις την επιφανεια καθαρη απο γρατζουνιες και στο σπανιο πεσιμο να μην δημιουργηθει bump στη γωνια, αλλα χωρις να θυσιασεις πολυ την εμφανηση... Σε αυτο το θεμα, παρατηρω οτι οι ολες οι θηκες το κανουν παρα πολυ ασχημο κυριως περιμετρικα που φαινεται σαν πλαστικουρα LEGO. Ισως οι πιο κοντινες σε αυτο που θελω ειναι οι Spigen Ultra clear και η Ringke Fusion clear, αλλα για την πρωτη διαβαζω οτι εχει προβληματα με το charging dock, και για τη δευτερη δε μπορω να βρω ουτε ενα video στο utube, ουτε μια καλη φωτογραφια της προκοπης... Εχει κανεις καποια απο αυτες ή μπορει να προτεινει κατι που ταιριαζει σε αυτα που λεω παραπανω?

5) Στα unboxings online βλεπω οτι στη συσκευασια περιλαμβανεται το magnetic charging dock και τα noise cancelation earphones, εδω βλεπω οτι καποιο λενε πως το αγορασαν χωριστα, γιατι? Ειναι κατι που στις ευρωπαϊκες συσκευασιες ΔΕΝ ειναι μεσα? Τι πρεπει να γνωριζω?

6) Η εσωτερικη μνημη που ειναι μονο 16gb αποτελει προβλημα? Το ξερω οτι παιρνει SD οποτε με 25ε προσθετεις 64gb δεν ειανι θεμα, απλα διαβαζα οτι στην τελευταια εκδοση android η google εχει σταματησει να παρεχει την δυνατοτητα εγκαταστασης εφαμογων στην SD, οποτε μηπως τα 16gb ειναι λιγα?

 

Κουρασα λιγο το ξερω, αλλα 350ε ειναι αυτα, θελω να το ψαξω οσο πιο πολυ γινεται πριν τα σκασω...ευχαριστω προκαταβολικα!

Edited by OSFP7
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...