Jump to content

Sony Xperia Z2


gnt
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μολις ηρθα απο το media markt και ειδα και τα 2 z2-z3 πήγα ποιο πολυ για να δω το Ζ2 αλλα μολις ειδα το z3 επαθα. μόνο και μόνο η οθόνη του και το μέγεθος του εεε αναίρεσα το Ζ2 αλλά ακόμα το Ζ3 εχει κάμποσα οπότε θα περιμενωωω.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Παιδιά καλησπέρα.

 

Καινούριο μέλος του φόρουμ,και καινούργιος κάτοχος του απίστευτου Z2.

Το αγόρασα την 1 του μήνα, μαζί με το κολλητό μου.

Ένα μαύρο εγώ από το kaizershop(στην αρχή της 3ης Σεπτεμβρίου),σφραγισμένο σουηδικό μοντέλο, και ένα άσπρο αυτός από το kaizer(λίγο πιο κάτω στην 3ης Σεπτεμβρίου),σφραγισμένο,Ιταλικό branded Tim.

 

Όλα καλά την πρώτη μέρα,τα σετάραμε,τα ψάχναμε και πραγματικά χαιρόμασταν για την επιλογή μας.

Τη δεύτερη μέρα,έψαχνε ο φίλος την κάμερα και παρατήρησε ότι στις φωτό είχε ένα σημαδάκι σε συγκεκριμένο σημείο, σαν να είχε σκόνη ο αισθητήρας.

Κάτι που του είχε ξανασυμβεί στην dslr,γι αυτό κ το καταλαβε.

Λέμε οκ,έτυχε,πάμε για αντικατάσταση ή στη χειρότερη,επισκευή.

Μας λέει ο υπεύθυνος στο kaizer,το πάμε τώρα στην Arvato,μπορεί κ σε 2 μέρες να ναι έτοιμο.

3 βδομάδες παιδευόμαστε ήδη με την Arvato,δικαιολογία στη δικαιολογία,"περιμένουμε το ανταλλακτικό της camera,την παρασκευή θα το χετε"κ άλλα τέτοια.

Η τελευταία αναβολή είναι για αύριο.

Ίδωμεν.

 

Αλλού θέλω να σταθώ όμως.

Σήμερα,έβγαζα κάποιες φωτό κ παρατήρησα αντίστοιχο σημάδι κ στο δικό κου αισθητήρα.

Αν είναι δυνατόν!

Υπόψιν ότι δεν έχει πάει κάτω από νερό ποτέ κ γενικά το προσέχω πολύ.

Άντε τώρα να μπλέκω κ γω με την Arvato.

Τι φταίει όμως ρε παιδιά?

Είναι ελλατωματική η Camera του Ζ2?

Τυχαμε με το φίλο στην περίπτωση και οι 2 ?

Δεν μου χει ξανατύχει κάτι παρόμοιο,κ αλλάζω συχνά συσκευές.

 

Είχε κανείς παρόμοιο πρόβλημα με το z2 η με κάποιο άλλο Sony?

 

 

Sorry για το μακροσκελές,καλώς σας βρήκα και ευχαριστώ.

Phones:

<sold> HTC Wildfire|Samsung Galaxy S3|Samsung Galaxy Note 2| </sold>

LG G Pro|Sony Xperia Z2

Tablets:

XiaoMi Mi Pad

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά γιατί κάποιος να μπλέξει με την Ελλάδα και να μην πάρει το Z2 από Amazon? θα είχες στείλει πίσω τώρα το Z2 δωρεάν και θα είχε έρθει ήδη το replacement unit. προς οποιοδήποτε άλλο θέλει να πάρει το κινητό, ας το πάρει από Amazon ώστε να αποφύγει προβλήματα!

 

Όταν λες σημαδακι στην κάμερα τι εννοείς ακριβώς;;

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά γιατί κάποιος να μπλέξει με την Ελλάδα και να μην πάρει το Z2 από Amazon? θα είχες στείλει πίσω τώρα το Z2 δωρεάν και θα είχε έρθει ήδη το replacement unit. προς οποιοδήποτε άλλο θέλει να πάρει το κινητό, ας το πάρει από Amazon ώστε να αποφύγει προβλήματα!

 

Όταν λες σημαδακι στην κάμερα τι εννοείς ακριβώς;;

 

Μηπως επειδη ειναι πανακριβο?

Στο σκρουτζ εχει ηδη παει 362 ευρω..γιατι να το παρει καποιος απο αμαζον που δεν το βλεπω κατω απο 400? και ειδικα στο αγγλικο..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μηπως επειδη ειναι πανακριβο?

Στο σκρουτζ εχει ηδη παει 362 ευρω..γιατι να το παρει καποιος απο αμαζον που δεν το βλεπω κατω απο 400? και ειδικα στο αγγλικο..

 

Αξίζει να δώσεις 40€ κάτω και να μην έχεις σωστή εγγύηση για 2 χρόνια τουλάχιστον; Για μένα όχι, αλλά ο καθένας αντιλαμβάνεται άλλωστε διαφορετικά το After Sales Support στη χώρα μας.

 

Επιπλέον υπάρχει η λύση για κάποιον να χρησιμοποιήσει την υπηρεσία: http://uk.camelcamelcamel.com/

 

Βάλτε την τιμή που θέλετε να την πάρετε (να είναι κάτι λογικό) και θα σας ειδοποιήσει όποτε πέσει σε αυτή την τιμή το προιόν που θέλετε από Amazon.

 

Σίγουρα τα Skroutzo-μαγαζα έχουν καλές τιμές, αλλά δεν έχουν καθόλου εγγύηση από πίσω. Για μένα αυτό είναι το πιο σημαντικό στις αγορές μου. Και εγώ προσωπικά ήμουν τυχερός με Arvato αφού βλέπω πως άλλοι είχαν κακές εμπειρίες. Αλλά γιατί να μπλέξει κανείς; Να έχει δώσει κάποιος τόσα λεφτά και να περνάει τέτοιο λούκι, αμαρτία

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να δώσεις 40€ κάτω και να μην έχεις σωστή εγγύηση για 2 χρόνια τουλάχιστον; Για μένα όχι, αλλά ο καθένας αντιλαμβάνεται άλλωστε διαφορετικά το After Sales Support στη χώρα μας.

 

Επιπλέον υπάρχει η λύση για κάποιον να χρησιμοποιήσει την υπηρεσία: http://uk.camelcamelcamel.com/

 

Βάλτε την τιμή που θέλετε να την πάρετε (να είναι κάτι λογικό) και θα σας ειδοποιήσει όποτε πέσει σε αυτή την τιμή το προιόν που θέλετε από Amazon.

 

Σίγουρα τα Skroutzo-μαγαζα έχουν καλές τιμές, αλλά δεν έχουν καθόλου εγγύηση από πίσω. Για μένα αυτό είναι το πιο σημαντικό στις αγορές μου. Και εγώ προσωπικά ήμουν τυχερός με Arvato αφού βλέπω πως άλλοι είχαν κακές εμπειρίες. Αλλά γιατί να μπλέξει κανείς; Να έχει δώσει κάποιος τόσα λεφτά και να περνάει τέτοιο λούκι, αμαρτία

 

40 ευρω ειναι η ελαχιστη διαφορα, και θα μεγαλωνει καθως στο σκρουτζ πεφτουν πιο γρηγορα ενω στο αμαζον ειναι σχετικη η διαθεσιμοτητα..

Απο εκει και περα, εγω εχω αλλαξει σχεδον 10 συσκευες απο περισυ τον ιουλιο και δεν ειχα κανενα θεμα, αν καθε φορα εχανα και 40 ευρω λογω αμαζον μου εφεξε..θα μου πεις, ας μην αλλαζα 10..

Ομως, οταν πηρα το Z1c δευτερη φορα, μου ηρθε με οθονη ξεκολημενη, ειχα βαλει αναλογη φωτο στο θεμα, ηταν απο τη μια μερια πιο ψηλα απο το σασι και την πιεζες και εμπαινε μεσα..Πηρα τηλ λοιπον στο καταστημα (δε θυμαμαι πιο σκρουτζομαγαζο ηταν) και μου ειπαν οτι εφοσον η αρβατο κρινει οτι ειναι προβλημα θα γινει αντικατασταση (η αληθεια ειναι πως τρομαξα αν και αρβατο εχω παει πανω απο 7-8 φορες και παντα εξυπηρετηθηκα αλλα με καθυστερηση) και μετα απο 4-5 μερες με καλεσαν να μου πουν οτι στελνουν νεα συσκευη..

Οποτε αν επαιρνα το Ζ2 τωρα, θα προτιμουσα την πιο φθηνη επιλογη και φυσικα θα του εκανα ο,τι ελεγχο μπορω με την παραλαβη, ακομα και μεσα στο νερο βουτα..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει διαφωνούμε λίγο Νίκο, αλλά καλό να υπάρχει πολυφωνία και ο καθένας ας κάνει ότι θέλει ;-)

 

Ειμαι ο μονος που ανυπομονει να ερθει το Lollipop για το κινητακι μας;

 

Προσωπικά περιμένω πως και πως την 4.4.4 έκδοση ώστε επιτέλους να λυθούν κάποια προβλήματα με το Wifi που υπάρχουν + οι βελτιώσεις στην κάμερα και τα Z3 Features που θα λάβουμε και Lollipop από Γενάρη, αφού κάπου εκεί θα το έχουμε (στα τέλη μάλλον)

 

Το καλό είναι πως υπάρχει αρκετή φροντίδα από την Sony, μπράβο τους

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει διαφωνούμε λίγο Νίκο, αλλά καλό να υπάρχει πολυφωνία και ο καθένας ας κάνει ότι θέλει ;-)

 

 

 

Προσωπικά περιμένω πως και πως την 4.4.4 έκδοση ώστε επιτέλους να λυθούν κάποια προβλήματα με το Wifi που υπάρχουν + οι βελτιώσεις στην κάμερα και τα Z3 Features που θα λάβουμε και Lollipop από Γενάρη, αφού κάπου εκεί θα το έχουμε (στα τέλη μάλλον)

 

Το καλό είναι πως υπάρχει αρκετή φροντίδα από την Sony, μπράβο τους

 

Οχι δε διαφωνω, απλα το λεω για να μην φανει οτι η αρβατο ειναι τοσο τραγικη πια που αξιζει να παιρνεις πιο ακριβα απεξω..αυτο ηθελα να πω μονο αλλα ημουν λιγο φλυαρος..

Κατα τα αλλα εννοειται πως αν εχεις την ανεση να δωσεις λεφτα παραπανω το κανεις..εγωτο ρισκαρω :lol: ξεροντας οτι συνηθως βρισκεις ακρη, αρκει να μην εισαι χανος..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Στο Ζητακι πάντως η. 4.4.4 έχει κάτσει λουκούμι! Άλλο τηλέφωνο, smooth, χωρίς το παραμικρό κόλλημα και μπαταρία 2 μέρες με μεικτή χρήση χαλαρά!
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά γιατί κάποιος να μπλέξει με την Ελλάδα και να μην πάρει το Z2 από Amazon? θα είχες στείλει πίσω τώρα το Z2 δωρεάν και θα είχε έρθει ήδη το replacement unit. προς οποιοδήποτε άλλο θέλει να πάρει το κινητό, ας το πάρει από Amazon ώστε να αποφύγει προβλήματα!

 

Όταν λες σημαδακι στην κάμερα τι εννοείς ακριβώς;;

Περίπου στη μέση είναι.

Phones:

<sold> HTC Wildfire|Samsung Galaxy S3|Samsung Galaxy Note 2| </sold>

LG G Pro|Sony Xperia Z2

Tablets:

XiaoMi Mi Pad

Link to comment
Share on other sites

Κάπου στις ρυθμίσεις έχει μια λειτουργία αν βάζεις ενα ακουστικό να ανοίγει το ραδιο η μουσική κτλ.

Που στο καλό είναι ?

Link to comment
Share on other sites

Στο Ζητακι πάντως η. 4.4.4 έχει κάτσει λουκούμι! Άλλο τηλέφωνο, smooth, χωρίς το παραμικρό κόλλημα και μπαταρία 2 μέρες με μεικτή χρήση χαλαρά!

 

Το σημαντικότερο σε αυτό που λες πάντως, είναι πως έχουν υποστήριξη στο Ζητάκι, που βγήκε τον Ιανουάριο του 2013. Και θα πάρει και αυτό Lollipop! Άρα όταν το Ζ2 θα γίνει πιο παλιό, θα συνεχίσει να έχει υποστήριξη και νέες εκδόσεις, που σημαίνει και την 5.1 και την 5.2 και λοιπά ;-)

 

Και μετά; Root, νέα Rom! Πιστεύω έχει πολύ ζωή το Z2 μας μέσα, χαλαρά βγάζει 3 χρόνια

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Κάπου στις ρυθμίσεις έχει μια λειτουργία αν βάζεις ενα ακουστικό να ανοίγει το ραδιο η μουσική κτλ.

Που στο καλό είναι ?

 

Υπάρχει κάτι άλλο πέρα από το Smart Connect?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα επίσης έβγαλε αναβάθμιση στο Album App όπου επιτέλους μπήκε η λειτουργία απόκρυψη. Αρχικά πίστεψα πως ήταν η 4.4.4 βέβαια :rolleyes:

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι, για δυο χρόνια ακόμα είσαι κουφέτο, εξαιρετικά κινητά με ποιοτικά υλικά όλη η σειρά Ζ.

Ζ2 ίσως το καλύτερο κινητό στα χρήματα του, εμφάνιση, ποιότητα, αδιάβροχο, επεξεργαστής, οθόνη. ..κλπ κλπ

 

----- προσθήκη μηνύματος 60 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σήμερα επίσης έβγαλε αναβάθμιση στο Album App όπου επιτέλους μπήκε η λειτουργία απόκρυψη. Αρχικά πίστεψα πως ήταν η 4.4.4 βέβαια :rolleyes:

ναι ήρθε και σε μένα το πρωί ;)

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια

πηρα ενα Ζ2 και ειναι γερμανικο Τ-mobile. μπορω να περασω αλλη STOCK FIRMWARE unbranded?

βρήκα αυτό το λινκ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2759934 αλλα δεν καταλαβαινω 100%. το δικό μου είναι αυτό: Version = 17.1.1.A.0.402 - Germany - T-Mobile - Customization number = 1281-4652

Μπορώ να περάσω κάτι άλλο σε unbranded όπως αυτή: 17.1.1.A.0.402 - Germany - unbranded - 1281-4640 ?????? το Customization number τι ρολο παιζει?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια

πηρα ενα Ζ2 και ειναι γερμανικο Τ-mobile. μπορω να περασω αλλη STOCK FIRMWARE unbranded?

βρήκα αυτό το λινκ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2759934 αλλα δεν καταλαβαινω 100%. το δικό μου είναι αυτό: Version = 17.1.1.A.0.402 - Germany - T-Mobile - Customization number = 1281-4652

Μπορώ να περάσω κάτι άλλο σε unbranded όπως αυτή: 17.1.1.A.0.402 - Germany - unbranded - 1281-4640 ?????? το Customization number τι ρολο παιζει?

 

Ευχαριστώ

Καλησπέρα,

Και από το PC Companion αν κάνεις επιδιόρθωση λογισμικού,θα γίνει unbranded.

Εγώ το γύρισα σε stock από την existenZ custom rom με Locked Bootloader ,από το PC Companion κ όλα οκ.

Phones:

<sold> HTC Wildfire|Samsung Galaxy S3|Samsung Galaxy Note 2| </sold>

LG G Pro|Sony Xperia Z2

Tablets:

XiaoMi Mi Pad

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου δεν γίνεται unbranded με το PC Companion. Άρα όποιος μπορεί ας μου πει ποια είναι η κατάλληλη STOCK FIRMWARE unbranded να την περάσω με το flash tool.

Ευαχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου δεν γίνεται unbranded με το PC Companion. Άρα όποιος μπορεί ας μου πει ποια είναι η κατάλληλη STOCK FIRMWARE unbranded να την περάσω με το flash tool.

Ευαχαριστώ

Με το flash tool πρέπει να το κανεις για να γίνει,όχι pc companion.

Οι κωδικοί στο link που έβαλες εινςι οι σωστοί.

Αυτήν βάλε.

17.1.2.A.0.314 - Germany - unbranded - 1281-4640

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ανοιγεις το καπακι για την σιμ νομιζω και μετα υπαρχει μια ταινιουλα που την τραβας και την βλεπεις. π.χ. 14w24 δηλαδη 24η εβδομαδα του 2014.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ανοιγεις το καπακι για την σιμ νομιζω και μετα υπαρχει μια ταινιουλα που την τραβας και την βλεπεις. π.χ. 14w24 δηλαδη 24η εβδομαδα του 2014.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Στην microSD slot ήταν.

38η εβδομάδα του 2014 είναι κατασκευασμένο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...