Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλουν και τα λένε η τους ξεφεύγουν? Την SD card την ξεχνούν?

Αποθηκευοντας εκεί τα πάντα εκτός εφαρμογών, έχεις τα σχεδόν 9 gb αποκλειστικά για εφαρμογές.

Θα μου πεις η ανακοίνωση απευθύνεται σε ανθρώπους που δεν γνωρίζουν τίποτα άλλο εκτός iphone.

Στο Note 8 tablet μου έχω7 gb εφαρμογές και στην SD card 22 gb με φωτογραφίες, βίντεο, μουσική και όλα τς αρχεία της δουλειάς μου των τελευταίων 3 ετών.

Συν τα δωρεάν 50gb στο Dropbox και τα 25 δωρεάν στο Google drive.

Το dropbox συγχρονίζει αυτόματα με εφαρμογη της samsung εγκατεστημενη στο σύστημα τον φάκελο documents, τις φωτογραφίες και τα βίντεο που υπάρχουν στον φάκελο camera upload. Συνεπώς οι φωτογραφίες που τραβάς μ ενα iPhone και αποθηκευονται αυτόματα στο dropbox, συγχρονιζουν αυτόματα και με το Note8 μου και τις έχω διαθέσιμες ανα πάσα στιγμή ακόμα και off line.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

4.9 το πρώτο , 8.5 το δεύτερο (x2 δηλαδή παρά 1GB) , οκ να μη μπλέξουμε με ποσοστά αλλά η πρόταση "και είναι εκπληκτικό αν σκεφτεί κανείς πως το S4 διαφημίζεται πως παρέχει διπλάσιο αποθηκευτικό χώρο." είναι λίγο άκυρη για μένα :)
Link to comment
Share on other sites

Οπως και αν το δεις, το 16 ειναι διπλασιο του 8 και το 8,5 σχεδον διπλασιο του 4,9.

Αρα, στα ιδια καταληγουμε...

Kodorevi8ulis, συμφωνουμε.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αντί να λέμε πόσο γελοίο είναι να χρησιμοποιουνται τόσο μικροί αποθηκευτικοι χώροι εκατέρωθεν, όταν το κόστος τους ειναι αμελητέο καθομαστε καο σχολιάζουμε.

Βεβαίως η SD card βοηθά πολύ, αλλά οι ταχύτητες παραμένουν ακόμα χαμηλότερες απ αυτών που είναι εγκατεστημενες.

Το διαπιστώνω οταν θέλω να προσθέσω μεγάλα αρχεία στην εσωτερική μνήμη πόσο γρήγορα πάνε σε σύγκριση με την sd card.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα άκυρο θέμα.

Η Apple πέφτει σε σύγκριση με το χειρότερο

Αντί να κοιτάμε το καλύτερο κοιτάμε να πάμε προς το χειρότερο.

8gb είναι λίγα. Είτε είναι 8 ολόκληρα είτε 5,6,7.

Για το S4 επειδή είναι απαράδεκτο τι πρέπει να γίνει και το iPhone full bloatware?

Η εταιρεία αντί να κοιτάξει να χάσει λίγο κέρδος να φύγουν οι συσκευές από τις αποθήκες κοιτάει να βγάλει πάλι τα ίδια από μια κίνηση εξ ορισμού λάθος

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα άκυρο θέμα.

Η Apple πέφτει σε σύγκριση με το χειρότερο

Αντί να κοιτάμε το καλύτερο κοιτάμε να πάμε προς το χειρότερο.

8gb είναι λίγα. Είτε είναι 8 ολόκληρα είτε 5,6,7.

Για το S4 επειδή είναι απαράδεκτο τι πρέπει να γίνει και το iPhone full bloatware?

Η εταιρεία αντί να κοιτάξει να χάσει λίγο κέρδος να φύγουν οι συσκευές από τις αποθήκες κοιτάει να βγάλει πάλι τα ίδια από μια κίνηση εξ ορισμού λάθος

 

Εγώ να συμφωνήσω μαζί σου, μου κάνει όμως πραγματικά εντύπωση, τόσο οφθαλμοφανές σε εσένα και σε εμένα και η Apple να εθελοτυφλεί;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να συμφωνήσω μαζί σου, μου κάνει όμως πραγματικά εντύπωση, τόσο οφθαλμοφανές σε εσένα και σε εμένα και η Apple να εθελοτυφλεί;

 

Μερικές φορές οι πελάτες γνωρίζουν παραπάνω τα προβλήματα ενός αντικειμένου από ότι η εταιρεία.

Ο καθένας κοιτάει το συμφέρον του. Αυτοί σίγουρα κοιτάνε μόνο αυτό και από τοτε που πέθανε και το μεγάλο αφεντικό έχει γίνει αλλαγή πορείας προς το άγνωστο θα έλεγα.

Αν βγάλει 2 συσκευές τώρα τον Σεπτέμβριο θα πιστέψω ότι παει να αντιγράψει την Samsung σε όλα.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Nτάξει τι μας λέει το άρθρο; Κάτι που δεν ξέραμε; Ότι τα 8GB του 5c είναι πολύ λίγα (όσον αφορά στα διαθέσιμα και κάποια στιγμή θα έπρεπε οι εταιρίες να αναγράφουν στα specs και τον πραγματικό, διαθέσιμο χώρο) και ότι το S4 είναι τίγκα στο άχρηστο bloatware. Ευτυχώς που του έδωσε το update η Samsung γιατί πριν το update παίζει να ήταν και στα ίδια επίπεδα με το 5c η μνήμη.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μερικές φορές οι πελάτες γνωρίζουν παραπάνω τα προβλήματα ενός αντικειμένου από ότι η εταιρεία.

 

Ο καθένας κοιτάει το συμφέρον του. Αυτοί σίγουρα κοιτάνε μόνο αυτό και από τοτε που πέθανε και το μεγάλο αφεντικό έχει γίνει αλλαγή πορείας προς το άγνωστο θα έλεγα.

 

Αν βγάλει 2 συσκευές τώρα τον Σεπτέμβριο θα πιστέψω ότι παει να αντιγράψει την Samsung σε όλα.

 

 

Σε ολα; Ποια ολα; Τωρα η απλ αντιγραφει τη σαμσουγκ;; Το διαβασα και αυτο!!!! Τασο, κατι αλλο θα εννοεις μαλλον και δεν το καταλαβα...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Σε ολα; Ποια ολα; Τωρα η απλ αντιγραφει τη σαμσουγκ;; Το διαβασα και αυτο!!!! Τασο, κατι αλλο θα εννοεις μαλλον και δεν το καταλαβα...

 

Λέω αν βγάλει 2 συσκευές τότε θα πιστέψω ότι θέλει να αντιγράψει.

Η Samsung έχει συσκευές για όλες τις τσέπες σε όλα τα μεγέθη σε όλα τα χρώματα και γενικότερα άποψη μου τίποτα αξιόλογο.

Μάλλον και η Apple θέλει περισσότερες συσκευές από ότι φαίνεται

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Λέω αν βγάλει 2 συσκευές τότε θα πιστέψω ότι θέλει να αντιγράψει.

Η Samsung έχει συσκευές για όλες τις τσέπες σε όλα τα μεγέθη σε όλα τα χρώματα και γενικότερα άποψη μου τίποτα αξιόλογο.

Μάλλον και η Apple θέλει περισσότερες συσκευές από ότι φαίνεται

Α, κατάλαβα. :)

Για να δούμε, τι θα κάνει... δεν έχω ιδέα τι πολιτική θα ακολουθήσει, αν θα συνεχίσει τη σειρά c ή πώς θα το χειριστεί στο μέλλον.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Aκριβώς όπως έκανε πριν ένα μήνα η Samsung, στήνει απέναντι το iPad σε μία νέα διαφήμιση για το Galaxy Pro μαζί με τα υπόλοιπα της σειράς. Η διαφήμιση ξεκινά μέ μία επαγγελματική video κλήση, όπου το αφεντικό απαιτεί να του στείλουν ένα αναθεωρημένο προσχέδιο μιας παρουσίασης με email και ο χρήστης Samsung είναι σε θέση να το στείλει κατά τη διάρκεια της κλήσης..

 

Στη συνέχεια δακωμωδεί το surface το οποίο μοιάζει περισσότερο ως laptop παρά tablet και το Kindle πως είναι χρήσιμο μόνο για να διαβάζει κανείς βιβλία. Στο τέλος καταλήγει υποστηρίζοντας πως η οθόνη του Galaxy Pro έχει πολύ καλύτερη θέαση από ό,τι του iPad, λόγω της πυκνότητας και της ποσότητας των pixels.

 

Η διαφήμιση έχει παρόμοιο concept με τη Μicrosoft όπου πρόσφατα είχε αναρτήσει διαφήμιση εστιάζοντας στις multi-tasking δυνατότητες του Surface. Δεν μας προκαλεί έκπληξη που η ανταγωνιστές επιτίθενται στο iPad, ας μην ξεχνάμε πως το 2013 πούλησε περισσότερα κομμάτια από τους 4 επόμενους κατασκευαστές tablets και συγκεκριμένα διπλάσια κομμάτια από όλες τις εκδόσεις της Samsung αφήνοντας και τη Microsoft χάμενη κάπου στα others..

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=6nFe_SWcq4Q]Galaxy Pro Series -- It Can Do That - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορω τις αρνητικες διαφημισεις (ετσι την οριζω αυτην και τις αλλες πουχει βγαλει) .

Οσα καλα και ναχει αυτο που διαφημιζεται στο τελος καταληγει να μου γινεται αντιπαθητικο.

Οποια εταιρεια και να βγαλει παρομοιες διαφημισεις μου θυμιζουν τις ελληνικες πολιτικες διαφημισεις.

Η μονη ευφυης τετοια διαφημιση ηταν αυτη τις νοκια στο γαμο που τσακωνονται σαμσουνγκ φαν μποις-απλ φαν μποις.αυτη ειχε γουστο.

Edited by venoos

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Α, κατάλαβα. :)

Για να δούμε, τι θα κάνει... δεν έχω ιδέα τι πολιτική θα ακολουθήσει, αν θα συνεχίσει τη σειρά c ή πώς θα το χειριστεί στο μέλλον.

 

Έτσι όπως έγινε πιστεύω πρέπει μόνο το καινούργιο να μείνει στην αγορά και το 5s αλλά σε πιο επιθετική τιμολογιακή πολιτική.

Όλα τα άλλα πρέπει να φύγουν να καθαρίσει το τοπίο. Κάτι με 8 gb και κάτι τέτοια πρέπει να ακυρωθούν.

Έτσι πιστεύω.

Και για το καινούργιο θα έλεγα να πάει σε 4,3 οθόνη, λίγο μικρότερο σασί και να δώσει στο ios επιλογή για να αλλάζεις τα shortcuts στο control center.

Μετά το Android απλά θα έχει παραπάνω δυνατότητες οι οποίες κατά την γνώμη μου θα είναι άχρηστες σε βάθος χρόνου.

Άποψη μου πάντα.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου, πρεπει να κανει το γενναιο βημα και το νεο μοντελο να βγαινει σε 32, 64, 128 , ενω το παλιο μονο σε εκδοση 16gb

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως έγινε πιστεύω πρέπει μόνο το καινούργιο να μείνει στην αγορά και το 5s αλλά σε πιο επιθετική τιμολογιακή πολιτική.

Όλα τα άλλα πρέπει να φύγουν να καθαρίσει το τοπίο. Κάτι με 8 gb και κάτι τέτοια πρέπει να ακυρωθούν.

Έτσι πιστεύω.

Και για το καινούργιο θα έλεγα να πάει σε 4,3 οθόνη, λίγο μικρότερο σασί και να δώσει στο ios επιλογή για να αλλάζεις τα shortcuts στο control center.

Μετά το Android απλά θα έχει παραπάνω δυνατότητες οι οποίες κατά την γνώμη μου θα είναι άχρηστες σε βάθος χρόνου.

Άποψη μου πάντα.

 

Τίποτα δεν είναι άχρηστο.

Η φιλοσοφία του android είναι διαφορετική. Έχει σκοπό να επιτρέπει στον χρήστη να προσαρμόζει την συσκευή του ώστε να ταιριάζει απόλυτα στην δική του χρηση.

 

Μπορεί να γίνει το ίδιο και στο iOS σε JB συσκευές χωρίς προβλήματα.

Η apple από την άλλη στοχεύει στο ευρύ κοινό που έτσι κι αλλιώς δεν θα χρησιμοποιούσε κάτι παραπάνω.

Σε υποχρεώνει να ακολουθήσεις τον δικό της τρόπο σε κάθε λειτουργία.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν είναι άχρηστο.

Η φιλοσοφία του android είναι διαφορετική. Έχει σκοπό να επιτρέπει στον χρήστη να προσαρμόζει την συσκευή του ώστε να ταιριάζει απόλυτα στην δική του χρηση.

 

Μπορεί να γίνει το ίδιο και στο iOS σε JB συσκευές χωρίς προβλήματα.

Η apple από την άλλη στοχεύει στο ευρύ κοινό που έτσι κι αλλιώς δεν θα χρησιμοποιούσε κάτι παραπάνω.

Σε υποχρεώνει να ακολουθήσεις τον δικό της τρόπο σε κάθε λειτουργία.

 

Άποψη μου είπα. Εχω περάσει ατέλειωτες ώρες με Rom και λοιπά στο Android και τι έγινε;

Τίποτα 2-3 πράγματα είναι που λείπουν από το iOS και θα κάνουν την καθημερινότητα καλύτερη σε σχέση με το Android.

Πειράζει το ένα το άλλο και χάνεται η ώρα μέσα στο χάος των ρυθμίσεων.

Άποψη μου λέω πάλι

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=42690&stc=1&d=1395389305

 

H Apple πούλησε τις περισσότερες συσκευές iPhone που έχει διαθέσει ποτέ κατά το τρίμηνο που περιελάμβανε τις γιορτές των Χριστουγέννων. Ο αριθμός έφταε τα 51 εκατομμύρια iPhones νούμερα τα οποία ώθησαν τα καθαρά κέρδη της εταιρείας το ίδιο διάστημα στο επιβλητικό ποσό των 13,1 δισεκατομμυρίων καθαρά κέρδη.

 

Το τρίμηνο του Μαρτίου που ακολουθεί, ανέκαθεν έχει σημαντική επιβράδυνση μετά το εμπορικό πρώτο τρίμηνο, παρά ταύτα, ένας από τους πιο σεβαστούς αναλυτές της Apple, πιστεύει πως η εταιρεία θα μας έκπλήξει τον ερχόμενο μήνα, αναφέροντας πως το δεύτερο οικονομικό τρίμηνο οι πωλήσεις του iPhone θα ξεπεράσουν κάθε προσδοκία. Σε ένα από τα ερευνητικά σημειώματα που παραδίδονται στους επενδυτές, η Katy Huberty της Morgan Stanley, πιθανολογεί πως η Apple θα πουλήσει 42 εκατομμύρια iPhones κατά τη διάρκεια του δευτέρου οικονομικού τριμήνου.

 

Παρότι ο αριθμός αυτός ακούγεται ως μέτριος κρύβει μία εντυπωσιακή αύξηση έναντι του αντίστοιχου τριμήνου του περασμένου έτους όπου η Apple είχε πουλήσει 37,4 εκατομμύρια συσκευές. Η Wall Street αναμένει πως οι πωλήσεις του iPhone θα είναι επίπεδες κατά το τρίμηνο του Μαρτίου και δίνει 38 εκατομμύρια μονάδες.

 

Η πρόβλεψη της Huberty δεν είναι τυχαία καθώς χρησιμοποιεί ιδιωτικό “Alphawise Smartphone Tracker” για την παρακολούθηση Web chatter ώστε να προβλέψει τις πωλήσεις λαμβάνοντας υπόψιν ως δεδομένα, τις συζητήσεις και τις τάσεις αναζήτησης στο διαδίκτυο. Αν και μπορεί να μας ακούγεται περίεργο το Business Insider σημειώνει πως το Alphawise είχε δώσει πωλήσεις για το iPhone το τελευταίο τρίμηνο κατ' εκτίμηση στα 50,5 εκατομμύρια κομμάτια, τα οποία είχαν μόνο 500.000 απόκλιση από τα 51 εκατομμύρια iPhones που έφερε η Apple ως πραγματικές πωλήσεις κατά το τρίμηνο Οκτωβρίου - Δεκεμβρίου.

 

[via]

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=42692&stc=1&d=1395391837

 

Η ανταμοιβή στην ακούραστη επιδιώξη της Apple ώστε να καταφέρει να απλοποιήσει το σχεδιασμό, μπορείτε να την παρατηρήσετε όταν βλέπετε ένα παιδί να χειρίζεται ένα iPad. Πριν το iPad τα εκπαιδευτικά εργαλεία δεν ήταν σε θέση να δώσουν σε ένα παιδί, να κατανοήσει εύκολα χωρίς χρόνια εξασκησης το χειρισμό, τώρα βλέπεις ακόμη κι ένα νήπιο όπως η μικρή μου κόρη να καταλαβαίνει πως να σύρει τον slider και να ξεκλειδώσει την iOS συσκευή με απίστευτη ευκολία.

 

Υπάρχουν πληθώρα εκπαιδευτικών εφαρμογών όπου οι μικροί ήρωες μπορούν να μάθουν την άλφα βήτα, τα χρώματα, τα ζώα και το σημαντικότερο, χρησιμοποιώντας τις τεχνολογικές συσκευές να έχουν σημαντικό ρόλο στο πως να αλληλεπιδρούν με τον κόσμο ώς ενήλικες. Η Apple έχει προσθέσει μια σειρά από διαδραστικά βιβλία και μαθήματα e-learning από διάφορα αμερικάνικα πανεπιστήμια. Ποιος θα ήθελε απλά να διαβάσει κείμενο για το DNA όταν μπορεί να δει και να περιηγηθεί στην αλυσίδα μέσω 3D μοντέλων των κυττάρων; Τα παιδιά που διαθέτουν iPad σίγουρα όχι!

Link to comment
Share on other sites

Άποψη μου είπα. Εχω περάσει ατέλειωτες ώρες με Rom και λοιπά στο Android και τι έγινε;

Τίποτα 2-3 πράγματα είναι που λείπουν από το iOS και θα κάνουν την καθημερινότητα καλύτερη σε σχέση με το Android.

Πειράζει το ένα το άλλο και χάνεται η ώρα μέσα στο χάος των ρυθμίσεων.

Άποψη μου λέω πάλι

 

Εχω σταματήσει να ασχολούμαι με rom απο το 2011 και με root απο το 12. Για να δεις το android σήμερα πρέπει να δουλέψεις κάποια καλη συσκευή αν θες ανάλογη εμπειρία με iphone.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς sd κάρτα και usb on the go, δεν υπαρχουν λόγοι υπερηφάνειας. Πες οτι οι απαραίτητες εφαρμογές σου είναι 2 gb,πού θα χωρέσουν τα υπόλοιπα. Πολλά παιχνίδια είναι πανω απο gb.

 

Αυτή η συσκευή είναι καλη για κάποιον που δεν ενδιαφέρεται για τη multimedia πλευρα των smartphones. Επίσης δεν καταλαβαίνω την πρεμουρα για να ειναι πιο φθηνό. Η apple είναι luxury μάρκα ,για αυτό και απέτυχε το 5c.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος DinFun.Χρησιμοποιεις το application της apple για free διαλεξεις απο πανεπιστημια του εξωτερικου?

MacBook Pro 13.3'' retina

iPhone 6 gold

iPad Mini Retina space gray

iPod Nano white

Ούτε η Έυα τόσο μήλο :bow:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω,ειναι απαραδεκτες οι επιθετικες διαφημισεις απ οπου και αν προερχονται.Μονο αποστροφη μου προκαλουν.Κατι σαν τους κραχτες εξω απο μερικες ταβερνες.Μονο εκει δεν παιζει να παω..

MacBook Pro 13.3'' retina

iPhone 6 gold

iPad Mini Retina space gray

iPod Nano white

Ούτε η Έυα τόσο μήλο :bow:

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος DinFun.Χρησιμοποιεις το application της apple για free διαλεξεις απο πανεπιστημια του εξωτερικου?

 

Μπορείτε να κρατήστε την ουσία και όχι τις λέξεις, φράσεις, εφαμρογές, τίθεντι ως παραδείγματα, η ουσία είναι πως κατάφερε να απλοποιήσει τη χρήση μία συσκευής και να μπορεί να την χρησιμοποιεί από ένα μικρό παιδί έως έναν ηλικιωμένο, αν μου επιτρέπετε παιδιά έχετε;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...