Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολυ ευκολα θα αλλαζα το iphone 4 που εχω απο το 2010 με το note 3. Κουραστηκα πια με την τοσο μικρη οθονη του. Και ευτυχως που δεν του εχω περασει το ios 7 γιατι θα το ειχα πεταξει απο το παραθυρο ετσι οπως σερνονται τα 4αρια..
Link to comment
Share on other sites

Μολις πριν λιγες μερες εδωσα το 5αρι που ειχα γιατι με κουρασε το ιδιο κ το ιδιο κ περασα σε Νοτε 3! Παρολο που δεν εχω καμια εμπειρια απο το αντροιντ το κινητο πραγματικα ειναι παρα πολυ καλο:)
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το πιο άχρηστο θέμα μέσα στο φόρουμ πιστεύω.. :p

 

Απο το να κάνετε τέτοια συζήτηση μέσα στο θεμα της εκάστοτε συσκευής, καλύτερα να περιορίζεται εδώ αυτή η κατά τα αλλά άχρηστη για κάποιους πληροφορία. Έτσι, αν κάποιον δεν τον ενδιαφέρει, αγνοεί το παρόν θεμα και δεν μπαίνει καν στον κόπο να το σχολιάσει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Προφανως περα απο αυτο το φορουμ δεν παιζει το σεναριο πουλαω και περνω γκαλαξι. Ξερω κοσμο που πηγε σε γκαλαξι απο παλαιοτερο μηλοφωνο και τωρα ξαναγυρναει πισω γιατι το ανδροιδ εχει πολλες ρυθμισεις ή η δουλεια δεινει δωρεαν 5s.

 

Προσωπικα θεωρω ανωτερο το iOS αλλα μερικες φορες σκεφτομαι οτι θα μπορουσα να γλυτωσω 200 λιρες αν πηγαινα σε ανδροιδ, αλλα απο την αλλη τα ανδροιδ ξεπερνουντε σε 6 μηνες τουλαχιστον το 5 ειναι ανταγωνιστικο και στον 2ο χρονο.

Take five..
Link to comment
Share on other sites

Με αρκετές συσκευές

Lg g2 32gb

Oppo find 5

Huawei p6

Optimus g pro

Htc one

Lenovo k900

Xperia z1

Lumia 1020

 

 

Με Samsung πάντων όχι, χίλιες φορές iPhone

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμασω lgg2 με προγραμμα ανταλλαγης...
nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

Τωρα που το λες, μου ηρθε mail, οτι επιλεχθηκα για την ανταλλαγη, αλλα το σκεφτομαι...να δωσω το 5C μου για ενα μηνα, οκ...και ποιος θα το εχει, που, και σε τι κατασταση θα το παρω πισω?! Γιατι για δοκιμη ψηνομαι για το G2, αλλα δυσκολο να μεινω δινοντας το 5C.
Link to comment
Share on other sites

Τωρα που το λες, μου ηρθε mail, οτι επιλεχθηκα για την ανταλλαγη, αλλα το σκεφτομαι...να δωσω το 5C μου για ενα μηνα, οκ...και ποιος θα το εχει, που, και σε τι κατασταση θα το παρω πισω?! Γιατι για δοκιμη ψηνομαι για το G2, αλλα δυσκολο να μεινω δινοντας το 5C.

 

Εγω θα την εχω την πεμπτη την συσκευη... Την διαδικασια την βλεπω πολυ σωστη δεν εχει φοβο η συσκευη... Πιστευω οτι ειναι καλξ ευκαιρια για δοκιμη... Τις προηγουμενες φιρες που γυρισα σε ανδροιδ το μετανιωσα ακουω καλα λογια ομως.. Θα δειξει!

nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

Εγω τους εριξα ακυρο, πηγα το ειδα απο κοντα και αλλαξα γνωμη. Πολυ πιο ποιοτικο απο το s4 που ειχα, αλλα δεν ψηνομαι 1. Να γυρισω σε μεγαλο κινητο, 2. Δεν εμπιστευομαι την συσκευη μου σε κανεναν και 3. Πηρα πριν μια εβδομαδα το G Pad, οποτε δεν εχω αναγκη απο phablet, γιατι εχω phone και tablet ξεχωριστα.

 

Παντως ειναι αξιολογη συσκευη, κλασης ανωτερη του S4 που ειχα!

Link to comment
Share on other sites

Προφανως περα απο αυτο το φορουμ δεν παιζει το σεναριο πουλαω και περνω γκαλαξι. Ξερω κοσμο που πηγε σε γκαλαξι απο παλαιοτερο μηλοφωνο και τωρα ξαναγυρναει πισω γιατι το ανδροιδ εχει πολλες ρυθμισεις ή η δουλεια δεινει δωρεαν 5s.

 

Προσωπικα θεωρω ανωτερο το iOS αλλα μερικες φορες σκεφτομαι οτι θα μπορουσα να γλυτωσω 200 λιρες αν πηγαινα σε ανδροιδ, αλλα απο την αλλη τα ανδροιδ ξεπερνουντε σε 6 μηνες τουλαχιστον το 5 ειναι ανταγωνιστικο και στον 2ο χρονο.

 

Αν θεωρείς ότι οι "πολλές ρυθμίσεις" του android είναι ανασταλτικός παράγοντας για την επιλογή ενός κινητού, τότε αυτομάτως διαχωρίζεις τους χρήστες σε έξυπνους και χαζούς. Ούτε όμως χαζοί είναι ούτε έξυπνοι όσοι επιλέγουν τη μια ή την άλλη συσκευή. Ανενημέρωτοι ίσως. Γιατί θα μπορούσαν με τα ίδια λεφτά να αγόραζαν μια συσκευή που θα έκανε πολλά περισσότερα.

Επίσης τα android κινητά δεν ξεπερνιούνται σε 6 μήνες. Απλά το κάθε επόμενο μοντέλο που βγαίνει, τεχνολογικά χτυπάει ταβάνι, και είναι πολύ καλύτερο από το προηγούμενο. Κάτι που δεν συμβαίνει με την Apple. Πάρε για παράδειγμα τη σειρά Note. Το 1 ήταν μια συμπαθητική συσκευή, μια συσκευή πρωτόγνωρη στα παγκόσμια δεδομένα η οποία πρόσθεσε μια νέα κατηγορία κινητών συσκευών. Το Note 2 από την άλλη ήταν μια τεράστιων διαστάσεων αναβάθμιση σε σχέση με το 1. Αναβαθμισμένο σε όλους τους τομείς. Όμορφο, γρήγορο, το καλύτερο κινητό τηλέφωνο της Samsung, μέχρι να βγει το S4 και εν συνεχεία το Note 3. Για το Note 3 δεν θα πω πολλά, απλά να αναφέρω πως για μένα είναι το κορυφαίο τηλέφωνο του πλανήτη.

Αυτό όμως δε σημαίνει ότι τα παλιότερα μοντέλα δεν κάνουν την δουλειά τους... Ανταγωνιστικά δεν μπορούν να είναι γιατί η τεχνολογία κάνει άλματα, αυτό όμως δεν ενδιαφέρει τους κατόχους τους. Όσοι τα έχουν, συνεχίζουν να κάνουν τη δουλειά τους όπως και πριν.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν θα μπούμε (για άλλη μια φορά) σε vs μεταξύ λειτουργικών και συσκευών. Μείνετε στο τι λέει ο τίτλος και μόνο, οποιοδήποτε μη σχετικό μήνυμα θα διαγράφεται απροειδοποιείητα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν εχω λεφτα για πεταμα,σιγουρα δεν θα σκεφτομουν καν κατι αλλο.

iPhone και παλι μονο iPhone

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν εχω λεφτα για πεταμα εχω σταματησει να αγοραζω εδώ και 2 χρονια iPhone, καθως υπολείπεται κατά πολύ από τον ανταγωνισμο.

Μερικες εναλλακτικες κατά πολύ ανωτερες: Nexus 5 (στη μιση τιμη), LG G2, Note 3...

Εσχάτως πεταξα και τα τελευταια χρηματα στη μηλια για το ipad mini retina. Ηταν και τα τελευταια...

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη, ισως για το Lg G2, αλλα οχι το Nexus 5. Χαλια ηχειο, μετρια μπαταρια. Δυστυχως ή ευτυχως το iPhone διατηρει την ποιοτητα του σε ολα. Ακομα και το δηθεν πλαστικο του, ειναι καλυτερο απο οτι εχω πιασει στα χερια μου, ητε αυτο λεγεται Lumia ητε Samsung, και παντα μιλαω για τις high end συσκευες τους.
Link to comment
Share on other sites

Το iPhone 5 το αλλάζω μόνο με iPhone 5s, όπως και το 3GS το άλλαξα με το 4s και χωρίς πολλά λόγια όταν έχω στήσει τα πάντα στην δουλειά μου και στο σπίτι γύρω από το iCloud εφόσον είμαι και macuser χρόνια τώρα.

Επίσης πέρα από την ταπεινή μου άποψη ότι σε πρακτικά θέματα δουλειάς και επικοινωνίας το android δεν έχει να μου δώσει την super duper διαφορά οπότε γιατί;

Μην ξεχνάμε όλοι μας ότι πολλοί από εμάς μπορεί να έχουμε πληρώσει και κάποιες εφαρμογές χαβαλεδιάρικες ή επαγγελματικού τύπου (αναφέρομαι σε όλες τις πλατφόρμες), οπότε για μένα και για λόγους πλήρης ευχαρίστησης και για λόγους οικοσυστήματος σε επαγγελματικό επίπεδο αλλά ακόμα και για οικονομικούς (εφαρμογές), iPhone δαγκωτό.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η απάντηση είναι: Αν κάνεις την δουλειά σου με το ios μένεις η πηγαίνεις σε iPhone. Αν είναι εμπόδιο οι ελλείψεις ψάχνεσαι διαρκώς για το καλύτερο Android και ουσιαστικά σε μια 2ετια ξοδεύεις περισσότερα απ οτι αν είχες αγοράσει iphone.

Μιλώ πάντα για χρήστες σαν εμάς εδω στο φόρουμ.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η απάντηση είναι: Αν κάνεις την δουλειά σου με το ios μένεις η πηγαίνεις σε iPhone. Αν είναι εμπόδιο οι ελλείψεις ψάχνεσαι διαρκώς για το καλύτερο Android και ουσιαστικά σε μια 2ετια ξοδεύεις περισσότερα απ οτι αν είχες αγοράσει iphone.

Μιλώ πάντα για χρήστες σαν εμάς εδω στο φόρουμ.

 

+1 συμφωνώ απόλυτα, άλλωστε ο καθένας θέλει να κάνει την δουλειά του όσο μπορεί καλύτερα.

Όσο αφορά το κόστος δεν νομίζω ότι ο χρήστης του s2 δεν θέλει ή δεν πάει σε s4, γενικά η αλλαγή κινητού ανά 2 χρόνια για κάποια πράγματα είναι αναγκαία, για νωρίτερα θεωρώ ότι θα πρέπει να βγεί το ουυααααοουυυ τηλέφωνο που θα ψήνει καφέ κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

Οι χρήστες αυτού του είδους θέλουν και το πιο καινούργιο iPhone όμως...

 

Γιάννη ισχύει αλλά τελευταία δεν το βλέπω σε μεγάλο βαθμό. Οι περισσότεροι παρέμειναν στο 5 ενω κάποιοι άλλοι το αγόρασαν αφού ειχε κυκλοφορήσει το 5s.

Αρχίζει πολύς κόσμος νς πηδα τις s εκδόσεις. Είναι η ψυχολογία.

Το s ειναι σχεδόν το ίδιο εξωτερικά και οι βελτιώσεις οχι και τόσο τρομερές.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ξεκίνησα με το iphone 2, πήγα στο 3GS μετά στο 4 και στο 4s. Πέρσι λοιπόν το καλοκαιρι πήγα σε samsung s3. Μου έσπασε τα νεύρα και πήρα το μεγάλο το ξαδελφάκι note 2 μέσα σε 2 μήνες. Ήταν τηλεφωνάρα, αλλά........μετά από πέντε χρόνια σχεδον iOS και μία σχετική χρηματική κατάθεση για διάφορες εφαρμογές ξαναγύρισαν στο iOS και συγκεκριμένα στο 5άρι διότι δε θέλω να ξαναμπώ σε μία διαδικασία ξανά-αγοράς των ιδίων εφαρμογών αλλά για άλλη πλατφόρμα. Σαφέστατα πιο εύκολη η "εγκατάσταση" εφαρμογών στο android από ότι στο iOS αλλά πλέον η παρακαταθήκη της βιβλιοθήκης σε εφαρμογές μάλλον θα βαραίνει τη ζυγαριά υπέρ iPhone και για το μέλλον
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή έχω το Note II (Android), οπότε ίσως δεν δικαιούμαι να κάνω post εδώ, αλλά κάνω αυτό το σχόλιο ως πρώην χρήστης iPhone. Έτσι λοιπόν πήγα απ' το iPhone 4 στο Note II. Σίγουρα το Android μου έδωσε ελευθερία να κάνω κάποια πράγματα που δεν θα μπορούσα εύκολα να κάνω με το iOS. Η υλοποίηση του Android στο Note II είναι πολύ καλή, πράγμα που με έκανε να το αποδεχτώ σχετικά εύκολα και να το αγαπήσω.

 

Αλλά... Δεν μπορώ να μην ομολογήσω τη νοσταλγία που νιώθω για το iPhone, με τη σχεδόν τέλεια και αρμονική αίσθηση που σου δίνει, με τη σιγουριά ότι πάντα θα είναι εκεί να σε εξυπηρετήσει και δεν θα σε κρεμάσει ποτέ... Τη φορητότητά του, την πανέμορφη εμφάνιση και την κορυφαία κατασκευή του. Τον τελευταίο καιρό απογοητεύτηκα από διάφορα θέματα που προέκυψαν με το Note II και δυστυχώς (ή ευτυχώς) βλέπω να επιβεβαιώνεται αυτό που ανέκαθεν πίστευα και προσπάθησα να το καταπνίξω με την αγορά του Note II: όσο κι αν προσπαθούν να τη φτάσουν, η Apple είναι ακόμα πολύ μπροστά και συνεχίζει. Ό,τι και να λέμε για μεγάλες οθόνες και ελευθερία, το iOS/iPhone είναι ακόμα μονόδρομος ως το κορυφαίο mobile OS/smartphone για χρήση ως σοβαρό εργαλείο δουλειάς, αλλά και ως πανέμορφο και πανίσχυρο media/connectivity device. Οι Ασιάτες προσπαθούν, μάταια ως τώρα, να το αντιγράψουν βγάζοντας συσκευές με το τσουβάλι και αντιγράφοντας με βιασύνη και επιπολαιότητα τις λειτουργίες και καινοτομίες του. Προσπαθούν να εντυπωσιάσουν φορτώνοντας τις συσκευές με άχρηστες λειτουργίες που δίνουν μεγάλη ποσότητα αλλά μηδενική ποιότητα. Προσπαθούν να ξεχωρίσουν με εμφανισιακές υπερβολές, καταλήγοντας να βγάζουν κακόγουστες συσκευές που θα έχουν ξεχαστεί σε έναν χρόνο απ' την παρουσίασή τους... Δεν θέλω να επεκταθώ σε λεπτομέρειες, δεν θέλω να κουράσω αναφέροντας πράγματα που λίγο έως πολύ όλοι γνωρίζουμε. Το μοναδικό σημείο στο οποίο βλέπω να υπερτερούν αυτή τη στιγμή οι μη-iPhone συσκευές είναι στο μέγεθος της οθόνης, το οποίο όμως είναι αντιστρόφως ανάλογο της φορητότητας.

 

Κλείνοντας (και για να μη βγω τελείως off-topic), το συμπέρασμα για μένα είναι ότι το iPhone δύσκολα ανταλλάσσεται με κάτι μη-iPhone. Η ικανοποίηση είναι τόσο μεγάλη που ό,τι κι αν κάνεις καταλήγεις να ξαναγυρίζεις σε αυτό. Ειδικά για ανθρώπους που δίνουν μεγάλη έμφαση στην ευταξία, στη λεπτομέρεια, στην αρμονία και στην καλαισθησία, είναι δύσκολο να πάνε κάπου αλλού.

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Κώστα έτσι νόμιζα κι εγώ. Αγόρασα λοιπόν το περασμένο καλοκαίρι ενα iPhone το οποίο ειχα παράλληλα με το Note.

Τελικά δεν είναι μόνο το μέγεθος. Είναι πολλά αυτά που θα σου κακοφανούν όταν έχεις συνηθίσει να κάνεις ένα σωρό πράγματα απλά και γρήγορα.

Από το να πληκτρολογήσεις ενα μεγάλο κείμενο χωρίς swype, το να μεταφέρεις -αποθηκεύσεις αρχεία, το οτι δεν μπορείς να βάλεις μια συντόμευση σε μια από τους οθόνες σου για να ανοίγεις τα αρχεία που χρησιμοποιείς πολύ συχνά και πολλά άλλα που βαριέμαι να γράψω.

Επειδή έχω το Note8 για την παραπάνω χρήση, σκέφτηκα να αγοράσω το 5s. Δεν το έκανα λόγο κάμερας η οποία ήταν ένα σημείο όπου υπερτερουσαν τα iPhone μέχρι και το 4s.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...